Explosie doden eist twee Tilburg in Twee Zeeuwen verdronken in m auto haven Grote geheimzinnigheid aan weerszijdén piloot en een student voor kolonel Rudolf Abel U-2 VOLSLAGEN VERRASSING INGEN Getuige reddingspoging onverwachts overleden Powers-Abel Slechte smaak „slechte ruil" De Quay: niet langs omweg DAGBLAD VOOR ZEELAND Ambtenaren van fiseus krijgen hun opslag Bestuurs- landelswetenschappen stee^ ffSSpj Gronchi van Italië heeft Zwaar bewolkt Japan: stop troepentransport Directeur en boekhouder omgekomen. Marc Schwartz weer terecht NACHTELIJK DRAMA TE BREDA: Noodtoestand in Frankrijk Algierse Kas bah uitgekamd j02e JAARGANG No. 23901 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes. mr B. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Keigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland et» MAANDAG 12 FEBRUARI 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing MecL t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bjibureaus Teraeuzen IJsbaanstraat^24^ telefoon 2601 OOSTBURgT Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) POWERS VRIJ NA RUIL MEESTERSPION TEGEN Towers zou in een Amerikaans militair vliegtuig vanaf het Westberlynsc vlieg veld Tempelhof naar de V.S. zijn ver trokken. De maker van deze UP I-foto die met telelens op het Berüjnsc vlieg veld de wacht hield, gelooft dat de man links op deze foto (onder pijl) Powers is op weg van een Amerikaanse auto naar het vliegtuig. (Van onze parlementaire redactie) In het overleg betreffende de salaris- verhogingen voor het belastingpersoneel is voor circa 10.000 belastingambtenaren overeenstemming bereikt over niet on- aanzienlijke verbeteringen. Het komt er, naar wij vernemen, op neer. dat prak- itiSch voor iedereen een periodieke ver hoging uit de bus is gekomen. De te nemen maatregelen houden in dat de promotiemogelijkheden belang rijk verruimd worden, dat de maxima van de verschillende schalen worden op getrokken en dat enige nieuwe rangen gecreëerd zullen worden. Deze resultaten zijn bereikt in de bij I zondere commissie voor georganiseerd overleg. Er wordt niet aan getwijfeld of ook de centrale commissie voor ge- organiseerd overleg zal zijn goedkeuring hechten aan dit akkoord. POWERS is verenigd niet zij.11 vrouw en zijn ouders. Zater dagmorgen vroeg hebben de Russen de U-2 piloot in vrijheid gesteld, tot grote verrassing van de buitenwereld die niets geweten beeft van de maandelange onderhandelingen die eraan voorafgingen. Gisterenmorgen al was hij in de Verenigde Staten terug. Waar Dat weet niemand. Alles is in het allerdiepste geheim verlopen en er is tot nog toe geen enkele journalist in geslaagd erachter te komen waar Powers het land is binnengekomen en waar hij nu is, Overigens is zijn vrijlating niet lou ter goedgunstigheid van de Russen, ook al laten zij dat voor het Russische volk wel zo voorkomen. Powers is geruild tegen de Sovjetspion Rudolf Abel, die in 1957 in de V.S. tot 30 jaar gevange nisstraf werd veroordeeld omdat hij elf jaar lang Amerikaanse atoomgehei men had doorgegeven naar Moskou. Hij wordt beschouwd als een der beste spionnen waarover de Russen beschik ten.... en nu weer beschikken. Tegelijk met Powers werd de Ameri kaanse student Frederic Pryor (28 jaar) die in Oost-Duitsland werd vast gehouden, verdacht van spionage, vrij gelaten. ,,Een redelijke ruil" zeiden sommigen in de V.S., ,,twee onbelang rijke spionnen tegen één belangrijke". Maar niet ieder denkt er zo over. Men vreest dat de Russen de meesterspion Abel spoedig weer zullen inzetten. De ruil is zaterdagmorgen in alle vroegte op de grens tussen Oost- en West-Berlijn tot stand gekomen. Het droeg zich als volgt toe: De Amerikaanse lt.-kolonel Sabolyk, chef van de militaire politie in West- Berlijn kwam met drie burgers in een auto naar de Glienicker brug. Daar voegden zich een vijftien tal andere Amerikaanse func tionarissen bij hen. Het gezelschap passeerde toen de opgeslagen afsluit boom aan de Amerikaanse zijde van de brug terwijl tegelijkertijd van de andere kant het Sovjetrussische ge zelschap met Powers in het midden naar het midden van de brug toe kwam. Een van de Amerikaanse bur gers sloeg zijn arm op Powers' schou ders en klopte hem vriendelijk op de rug. Powers in bontjas, zag er ver weerd uit. Het gehele gezelschap bleef een minuut of twintig op de brug, in afwachting van een telefoontje uit de controlepost Charlie, waar de Oost- gen opleidingen aan voor: 'sadministratie (M.B.A.) M.B.A. >loma (Examen oktober 1963' chtingen worden gaarne v# aande docenten: ]MANS. accountant lid N.I.V^" t 78, tel. 40707. 1AAS. Graaf Engelbertlaan of b.g.g. 32975. 1 door W. VAN DER GOUVERNEUR J. van Tilburg van Su- j riname is door de koningin per 1 mei a.s. op zijn verzoek eervol ontslagen. j IN VEENENDAAL wordt sinds woens dag een 15-jarig meisje, Willemina ter j Haar, vermist. DE RUSSISCHE ingenieur Pripolzev, j die in Karlsruhe wegens spionage te rechtstond, heeft vier jaar gekregen. CUBA HEEFT de Argentijnse diploma ten uitgewezen, na de verbreking der I betrekkingen door Argentinië. Zwitser land behartigt nu de Argentijnse belan- gen m Cuba. KARDINAAL Wyszinski. die, zoals be- I Kend is, een bezoek aan Rome zal bren- f5?+n,wVe:ltl!ekt woensdag a.s. per trein uit Warschau. IN KLEEF kwam gisteren een auto +ollg0K4° t? van ?en sl*PPartij in de Rijn wr 'erecnt. Het inzittende echtpaar en vier van zijn kinderen verdronken. Alleen een "-jarig meisje kon gered worden. kmï?° keNIATTA is in Londen aange- P wi *n v?or de conferentie over een nieu- B wLÏÏ ^et voor Kcnia- 7-ei te ver- IstanHiSï 4at bonden nog dit jaar zelf- gheid aan het land zal verlenen. ppn o premier Fanfani opgedra gen een nieuwe regering te vormen. lalwF^ e!kebos bÜ Völklingen in Saar- Ï,S zaterdag een rouwdienst gehou- HppI S°r omgckomen mijnwerkers. Liihto p ar i rouwde mee. President L sprak op een gedenkbijeenkomst. totevSaVn=WaCilting van het K.N.M.I. avond 23.15 uUr"Pgemaakt gistere"- 5 noorSL beW°Lkt me' vooral in het j-,,k van 1 'an<1 af rn loc enige i lane« HKra,ch"se tot stormachtige en liisso. jUst storm ui' richtingen a IrrmV ,d"est en "est. Over het v_„E n iels hogere temneratliren. nmler 17-4' ""f- Maan onder 11.57 uuri op 8.01 uur. Maan op 4 Morgen: zon 3.85 uur. Terwijl de Nederlandse ambas sadeur in Japan een mondelinge protestnota in ontvangst nam, landde op de luchthaven van Tokio de DC-7c die de op Ancho rage gestrande passagiers vervoer de. De DC-8 ging leeg terug naar Schiphol. Snel, zonder veel formaliteiten, werd het toestel doorzocht. Naar de identiteit van de inzittenden werd niet omgekeken. Alleen werd nagegaan of er wapens in het toestel waren. De militairen die aan boord waren en de overige voor Nieuw-Guinea bestemde passagiers zijn intussen doorgevlogen naar Biak. Maar de Japanse regering heeft met haar toestemming om de DC- 7c te landen landen haar standpunt niet gewijzigd. Dat heeft zij de Nederlandse ambassadeur bijzonder duidelijk gemaakt, lokio heeft de Nederlandse regering verzocht een defintief einde te- maken aan de troepentransport via Tokio. Of het indrdaad „troenpentransporten" zijn is een vraag waarover gediscussieerd zou kunnen worden, gaf men toe, maar als net ciat niet waren, dan léék het er toch wel bijzonder strk op. De mogelijkhid van een volstrekt verbod hangt Den Haag, zo werd gezegd, altijd nog boven het hoofd. Tokio vond dat de Nederlandse ma nier van optreden getuigt van „slechte smaak Japan voelt er niets voor bij het geschil tussen Indonesië en Neder land betrokken te raken. Optimisten.... De ..ster-diplomaat" van Soekarno, de heer Tjondronegoro, heeft zaterdag ge zegd dat hij optimistisch is over het be reiken van een vreedzame oplossing. Waarop hij die opinie grondvestte wilde hij echter niet zeggen. Hij heeft in de V.S. met talrijke mensen besprekingen gevoerd over het geschil. De Australische regering heeft een verklaring gepubliceerd waarin gezegd wordt dat men niet wanhoop aan een vreedzame oplossing. Premier Menzies distancieerde zich in de verklaring van oppositieleider Caldwell, die militaire steun aan dc Nederlandse propageert. De staf-chef van de Indonesische lucht macht, Dani, voert op het ogenblik in Moskou besprekingen over mogelijke nieuwe Russische wapcnleveranties. duitsers de Amerikaanse student Pryor tezelfdertijd zouden vrijlaten. Toen het telefoontje per autoradio was doorgekomen rende een der Ame rikaanse militairen de brug op om hiervan mededeling te doen. De Rus sische en de Amerikaanse groep maakten zich toen van elkaar los en gingen terug. Powers werd in een auto gezet en weggereden. Enkele mi nuten later werd zijn bagage op de brug afgeleverd en in een Amerikaan se auto geladen. De douane-functionarissen op de brug hadden Rudolph Abel niet te zien ge kregen. Zonder dat iemand er verder iets van gemerkt heeft, is Powers in een Ame rikaans legervliegtuig gezet en regel recht naar de V.S. overgevlogen. Pryor werd zaterdagmorgen meteen naar zijn ouders gebracht. Zij zijn sinds de ar restatie van hun zoon. vorig jaar augus tus, in West-Berlijn geweest. Ook zij keerden intussen terug, eveneens in het allerdiepste geheim. ,,Er is geen enkele zaak geweest, sinds de oorlog, waar mee men zó geheimzinnig is geweest!" verzuchtten verslagen journalisten die gepoogd hadden een spoor vast te krij gen. „Weet u het zeker?" vroeg een over donderde vader Powers toen hem werd gezegd dat zijn zoon vrij was en al op weg naar Amerika. „Ik kan het niet geloven" zei zijn vrouw, „ik had erop gerekend hem pas na die tien jaar te zien". De gehele familie was in staat van grote opwinding. De ouders en echtgenote van Powers zijn door de regering naar de plaats gebracht waar zij gisterenmorgen de vrijgelaten vliegende spion ontmoetten Geen verslaggever is erachter kunnen komen waar dat gebeurd is en de be schrijving van het weerzien is de Ame rikanen dan ook niet geschonken. Maar men kan het zich wel voorstellen.... Nog groter geheimzinnigheid hangt rond Abel. Via Oost-Berlijn is hij ver dwenen. het IJzeren Gordijn heeft zich achter hem gesloten. Volgens sommige Amerikanen zullen de Russische autori teiten hem ernstig onderhouden over de stommiteit die hem in handen van cte Amerikaanse recherche speelde Hij gaf nl. eens een fooi.... en de dollar cue hij daarvoor uitpikte was een uit gehold muntstuk, waarin een micro film geborgen was. Op die wijze ver zond Abel zijn atoomgeheimen naar Rusland. Het gevolg ervan was het op zienbarende spionageproces waarin het echtpaar Rosenberg als hoofdschuldigen terechtstond. Het kreeg, zoals men weet, de doodstraf. Abel kwam er, als Rus, beter af. Hij had een fotowinkel als dekmantel voor zijn activiteiten. „Een slechte ruil" zei de openbare aanklager uit het proces, mr. Tomp kins. „Abel is een genie. Powers, die wij terugkrijgen, maar een piloot." De stichter van het Amerikaanse Vetera- nenlegioen vrolijkte Powers terugkeer nog wat meer op. „In feite is hy een lafaard, die zijn eigen leven hoger stelde dan het belang van het Ameri kaanse volk, dat hem zo dik betaalde voor zijn diensten" zei deze. Er zijn nl. Amerikanen die zich openlijk afvragen waarom Powers geen zelfmoord heeft gepleegd na zijn ontdekking. Hij had daartoe een injectienaald met snel ver gif by zich. Dr. L. de Gou, burgemeester van Ven lo en lid van de Eerste Kamer, heeft eind januari in West-Duitsland een ge sprek gehad met enkele vooraanstaan de Indonesiërs, die de indruk wekten, dat het Indonesische standpunt ten aan zien van Nieuw-Guinea soepeler zou zijn dan uit de officiële redevoeringen van Soekarno e.a. zou zijn op te maken. Dr. De Gou heeft van een en ander mede deling gedaan aan premier De Quay. Deze heeft dr. De Gou echter mede gedeeld dat Indonesische voorstellen via officiële kanalen dienen te worden ge daan. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt in dit verband mede, dat de Nederlandse re gering herhaaldelijk wordt benaderd door Nederlanders, die contacten hebben met Indonesiërs over het ten aanzien van Nieuw-Guinea te voeren beleid. De afwijzende houding, die de rege ring tegenover genoemde particuliere contacten aanneemt, berust op haar overtuiging, dat deze het welslagen van de activiteiten van de heer Oe Thant in gevaar zouden kunnen brengen. Zij wenst er nogmaals de nadruk op te leggen, dat zij geen heil ziet in besprekingen met een bilateraal karakter. In Rusland kreeg de massa alleen te horen dat Powers was vrijgelaten. Het werd voorgesteld alsof het presidium van de Opperste Sovjet gedreven door medelijden met Powers' familie èn door het verlangen naar betere betrekkingen met Amerika de U-2-piloot had vrijge laten. Over de ruil met Abel werd met geen woord gerept. Of de betrekkingen inderdaad door de vrijlating van Powers gunstig beïnvloed zullen worden, wordt sterk betwijfeld. Er wordt in de V.S. wel op gespecu leerd dat Robert Kennedy, die op we reldreis is, nu ook Moskou zal aan doen. Marc Schwartz, zoon van professor Laurent Schwartz en neef van premier Debré, die sedert twee dagen vermist werd, heeft zaterdagochtend zijn fami lie opgebeld. Mare deelde mee waar hij zich bevond en zijn vader ging toen op weg om hem af te halen. Tegenover de politie verklaarde hij, dat hij donderdagavond door twee man nen, die hem in zijn auto opwachtten, werd ontvoerd. Zij dwongen hem naar Rambouillet, zestig kilometer van Pa rijs te rijden, waar hij tot vrijdagavond bleef. Een overzicht van de ravage na de explosie. (Van onze speciale verslaggever) HPer hoogte van het Spanjaardsgat te Breda heeft zich zaterdagavond I laat een drama afgespeeld dat aan drie mensen het leven heeft gekost en eerst in de vroege ochtenduren van zondag zijn trieste besluit kreeg. Een kikvorsman van de Pontonniers uit Keizersveer slaagde er kort na half drie in het lijk van de achtenveertigjarige aan nemer C. A. Prince uit Haamstede op de wal te brengen. Met zijn achtenvijftigjarige Zierikzeese collega S. Wijsman was hij omstreeks kwart over tien zaterdagavond in een Chrysler aan de Nieuwe Prinsenkade te Breda, waar de bestuurder vermoedelijk door duister nis en nevel is misleid in het havenwater gereden en verdronken. Met behulp van een takelwagen werd voor middernacht de auto met het levenloze lichaam van Wijsman al op de kade gezet. Inmiddels was in het huis van de Bredase familie Verkerk aan de Van Bergenstraat de zevenen vijftigjarige J. C. Verkerke, de vader van de man, die als eerste in de modderpoel was ge sprongen om te redden wat er te redden viel, overleden als gevolg van opgewon denheid over het ongeluk en de reddings pogingen. Hij was hartpatiënt en stierf omstreeks half elf plotseling, nadat hij zijn normale medicijnen had ingenomen. MISLUKT Terwijl politie, brandweer, een groep cadetten van de koninklijke militaire academie en een pontonniers-peloton in het stil-zv/arte en scherp belichte haven water naar een spoor van aannemer Prince speurden en voorbereidende maatregelen troffen zat de familie Verkerk in grote verslagenheid in de woonkamer. Politiefunctionarisen hadden de zesendertig jarige zoon Ad, die zijn leven voor anderen had gewaagd en zelf zijn vader had moeten verliezen, juist aan een eerste verhoor onderworpen. Verbitterd deed hij het verhaal van zijn reddingspoging, die op het laatste ogen blik was mislukt, omdat het gewicht van de drenkeling en het kille water te veel van zijn krachten hadden gevergd. JJet tweeëntwintigjarige Bredase meisje Nel Pas is de enige getuige van het ongeluk geweest. Totaal overstuur waarschuwde zij de familie Verkerk in het dichtstbijzijnde huis, waarna Ad Verkerk direct de politie belde. Met zijn vader stak hij toen ijlings over naar de plaats waar de auto de haven was inge reden. MET STOK „Ik zag eerst niets anders dan vlak water, maar zodra ik een hand boven zag komen sprong ik erin. Jij kunt zwemmen, zei mijn vader en daarom waagde ik het erop. Al gauw kreeg ik de man (naar later bleek de heer Prince) bij zijn overjas vast. Ik merkte duidelijk dat hij nog leefde. Zolang mogelijk zwom ik weer in de richting van de kade, maar toen ik een meter of vijf op weg was moest ik loslaten. Mijn spieren waren verstijfd. Alles wat ik van de drenkeling gezien had was dat hij een bril droeg en dun haar had. Ik zwom naar de kademuur, hield me vast aan een scheur in het beton en riep toen om een stok. Aan een ragebol ben ik ten slotte uit het water getrokken". Zijn vrouw voorzag hem ijlings van droge kleren en moest hem van een nieuwe reddingspoging weerhouden. De vader heeft nog met een politieman zit ten praten, voor hij overleed. Ad Verkerk is niet de enige geweest, die te water sprong. Ook de tweeën- twintigjarige Bredase kok J. Noten boom heeft gedaan wat hij kon, maar eveneens tevergeefs. Hij hoorde Ver kerk om hulp roepen, dacht dat die het slachtoffer was en kreeg later in de gaten waar het in feite om ging. „Er stonden trouwens tientallen redders aan de kant", aldus Ad Verkerk, „en niemand dacht eraan om me iets toe te steken, waarmee ik het water uit kon klimmen." TEVEEL „Vader heeft zich nogal druk gemaakt over het feit dat ik op het kritieke moment zo weinig hulp kreeg. Zelfs de politie bleef de eerste ogenblikken aan Pontonniers en politiemensen takelen de wagen op. Korte tijd later kon men het stoffelijk overschot van de heer Wijsman eruit halen. de kant staan. Dat heeft vader niet kun nen verdragen. Pas vorige week woens dag is hij na een kuur van vier weken uit het ziekenhuis ontslagen. Hij was eigenlijk nog kapot van de brand, die onze meubelfabriek aan de Heilaarstraat in Princenhage heeft getroffen. Dat was op 3 januari, precies op mijn verjaardag. Vader was toen net een dag in het zie kenhuis. Onze produktie heeft toen ge ruime tijd stilgelegen. gen groot aantal politiefunctionarissen heeft in de nacht van zaterdag op zondag aan het onderzoek deelge nomen. Volgens mejuffrouw Pas is de verongelukte auto vanaf de Van Bergen straat de Nieuwe Prinsenkade opge draaid en in het water gereden, juist op de plaats waar de afrastering ophoudt. Het scheidingsvlak van rijweg en kade is ter plaatse met een duidelijke dubbele witte lijn aangegeven en het betrokken gedeelte is goed verlicht. Er zijn geen reddingsonderdelen aanwezig. RESPECT Commissaris H. P. Pijls, korpschef van de Bredase gemeentepolitie vertelde dat het gemeentelijk vervoerbedrijf hard aan een nieuwe takelauto toe is. Dat bleek duidelijk tijdens de bergingswerkzaam heden. Dat de politie niet direct te water is gesprongen is volgens de com- misaris niet zo verwonderlijk omdat men een uitstekende zwemmer moet zijn, wil mep levend uit dat vier meter diepe ge deelte van haven komen. Hij zei veel respect te hebben voor de pogingen van Notenboom en van Verkerk, die later op de avond aanwijzingen voor het dreggen heeft gegeven. Origadier De Boer van de Bredase politie heeft desgevraagd meegedeeld dat een motoragent, die toevallig de plaats van het ongeval passeerde, groot alarm heeft gemaakt en de heer Noten boom, die later van academiezijde op de wal kwam, heeft bijgelicht. Later ver leenden ook de brandweer en de K.M.A. assistentie. Toen het dreggen naar de vermiste aannemer Prince geen resultaat had is de pontonniers om hulp verzocht, De heer De Boer deelde zondagavond mee dat Ad Verkerk zijn kritiek op de politie heeft ingetrokken. (Van onze correspondent) Een ontploffing in een verwarmings apparaat voor rijping van bananen in de Industriestraat te Tilburg zaterdagmid dag om drie minuten over twaalf, heeft het leven gekost aan de directeur van deze N.V. en zyn boekhouder. De direc teur van de N.V. L. Hexspoor, import en exportmij. voor groenten, fruit en aardappelen, de heer L. Hexspoor (36), vader van drie kinderen, en de boek houder, de heer H. Bogaers (35) vader van 1 kind, werden op slag gedood. De boekhouder vond de dood aan zijn bureau toen hij getroffen werd door een instortende muur. De directeur werd onder puin bedolven en zijn stoffelijk overschot werd eerst 's middags om half drie gevonden. Er waren op het tijdstip van de ont ploffing zes personen in het gebouw. Door nog onopgehelderde oorzaak is de verwarmingsapparatuur tot ontploffing gekomen. Een landbouwer uit Moergestel, de heer N. Beerens (24), die juist aardap pelen was komen afleveren, werd door vallend gesteente en ijzer getroffen en een tiental meters weggeslingerd. Zeer zwaar gewond werd hij naar het be ademingscentrum in het St.-Elisabeths- ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is thans nog levensgevaarlijk. Het magazijn van de N.V. is gelegen in het centrum naast de spoorbaan. Op het tijdstip van de ontploffing passeer de een personentrein die echter geen schade opliep. Tal van personen, die voor de overweg stonden te wachten en een gedeelte van het gebouw zagen instor ten, holden de spoorlijn over, juist op het moment dat er een andere trein in aantocht was. Gelukkig was de spoor lijn tijdig verlaten zodat er nog niet meer ongevallen plaatsvonden. De officier van justitie te Breda, mr. Bauwens was, evenals de burgemeester van Tilburg, mr. C. Becht, op de plaats van de ontploffing aanwezig. De 52-jt- rige heer C. Mallens uit Tilburg, van beroep bananensnijder, die met de schrik vrij kwam, zei: „Wat er gebeurde weet ik niet. Plot seling een knal en de boel lag in puin. Op de plaats waar mijn patroon gevon den is stond ik nauwelyks één minuut voor de ontploffing. Het is verschrikke lijk". Meer kon de man, totaal over stuur, niet uitbrengen. De politie zal vandaag met het onderzoek beginnen. De Franse minister van binnenlandse zaken, Roger Frey, heeft zondagavond in een speciale toespraak voor radio en televisie een beroep gedaan op de „bur gerzin der Franse partijen en vakbon den" en af te zien van de betogingen die voor vandaag waren aangekondigd, als uiting van medeleven met de acht mensen die het leven hebben verloren bij demonstraties tegen de O.A.S. De minister deelde mee dat de rege ring de noodtoestand heeft afgekondigd. Dit geeft haar het recht alle openbare betogingen te verbieden, evenals het or ganiseren van optochten. In de afgelopen dagen hebben Franse troepen in vele plaatsen in Algerië raz zia's gehouden. Zo werd de Kasbah van Algiers, waar geen Europeaan zich durft wagen, door zesduizend zwaarbewapen de soldaten uitgekamd. De opzet was zo veel mogelijk nieuwe aanslagen te voor komen. Er werden arrestaties verricht en hier en daar werden wapenvoorra- den en munitie in beslag genomen. Niettemin dreunden zaterdag en zon dag op talrijke plaatsen de plasticbom- men. Bij een aantal aanslagen werden zaterdag dertien en gisteren acht men sen gedood. In Oran telde men gisteren middag tussen twaalf en drie uur 22 aanslagen. In Zürich zijn vier leden van de voor lopige Algerijnse regering aangekomen. Ze wilden niet zeggen of zij in die plaats Franse onderhandelaars zouden ontmoe ten. Wel wordt aangenomen dat de aan komst van de vier in verband staat met de slotfase van de onderhandelingen over vrede in Algerië.

de Stem | 1962 | | pagina 1