L Koningin terug van vakantie Binnen beslist tien dagen Indonesië RUZIE IN PARTIJ VAN GIZENGA Rusland lerdrukt Ook rouw in Zundert Belgische worden Officieel dodental: 91 Vlaams ongenoegen over „Brusselse olievlek ONTROERENDE TAFERELEN IN BUURKERK UTRECHT ,Caravelle vrijgegeven zal lenwerking bij 1 ijding van pijn! 'la i! ne 4 VAN AMSTERDAM te mationals \ger in een tillc markt DAGBLAD^VOOlUZE ELAND Passagiers in welstand goed NOODZETELS VOOR BESTUUR OORLOGSTIJD Medeleven van ontelbar en Het conflict rond Nieuw-Guinea Luns bij Koningin Wijziging route Karei Doorman Taalkwestie zit vol buskruit Kernproef in Y.S. Voorschot van 4 procent voor dc ambtenaren Bedenkelijk ..idealisme Ie de belasting kon helpen fudah Lichterov was ontslagen ht van de Yesjiva in Moskou, joodse seminarium van de Ig van de regenten van het p was overgedragen aan opper- nuda Leib Levine van Moskou, pollege van regenten was ont- Advertentie) [Wen in één ia blei werken krachtiger oer de maag van streek te maken I let Chefarine „4" bevat 4 de geneesmiddelen, die el« werking ondersteunen. Che- 4" werkt echter niet alleen ger bij bestrijding van pijn lp, maar bovendien veiliger, |:n der bestanddelen zorgt li gevoelige maag niet van [raakt. Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 rsklimaat is gistermiddag, voor |dag van de nieuwe beursweek, ternationale waarden niet best ver de gehele linie gaven de len koersverliezen te zien ten an het voorgaande slotniveau. aren dan ook wel enige rede- •zig waarvan onder andere de 'tkoersen van vrijdag in Wall beurs was zeer onder de het ernstige spoorwegongeluk •n. Dit ongeluk werkte verlam- |de activiteit van de beursmen- van de zijde van het publiek einig opdrachten binnen. Unilevers moesten het gister- intgelden. Tegenover het ge- ïbod stond bijna geen vraag, esulteerde in een openingsprijs 60. Dit betekende een koers- n ruim vijf gulden, ofwel goed op de oude omrekeningsbasis, ccesvolle start van Unilever in et op circa f 190, is de verdere ikkeling aldaar voor dit fonds gevallen. Vrijdag sloot Unilever 'ew Yorkse beurs een dollar 1 stermorgen werd als hoogste |r dit fonds in Amsterdam, f 179 Ook Hoogovens moesten een er laten op 755, min 17 punten, olgde Philips op 981. Deze koers het electrofonds een verlies van Kon. Olies dalden van f 123.10 De vorige slotkoers was Dat AKU's lager zouden noteren een wel verwacht nu blijkt dat over 1961 behoorlijk lagre zal eleken bij die over 1960. Toch oersdaling voor de rayonaando- erg mee. De beurs had namelijk 2 geleden met een lagere winst U rekening gehouden. Vergeten niet worden, aldus de beurs, oers van de aandelen AKU, on t gunstige wihstcijfers over 1961 s gedaald van 525 tot thans 390. lende cultures hadden van licht c lijden, waardoor certificaten Amsterdam Rubbers lager wer- oteerd. De scheepvaartfondsen n tot drie punten lager in de et weinig zaken. Staatsfondsen onveranderd met een iets lagere br de nieuwste 4 procent lening 0 5-1 7-1 4t/4 102' '2 102 "4 3 Va 93 V, 93'b A 396 389''2 ns cA 7711'2 753 GBA mv2 980 cA 182.75 177 ie A 124.60 122.30 Unie A 15334 150'2 Bk A 396 395 out cA 1066 1050 NABEURSKOERSEN 'elefonisch avondverkeer Kon. Olie 121.50 gb—122.20; 72—977; Unilever 174.50—177.00; is 750 gb753. id een hond was ge- Ja, en Sylvester dan. djken, want hij had ip. „Morgen gaan we hij en Sebastiaan euwde iemand: „Hee, t zich met een boog Hij keek een beetje ivat vertellen" zei hij pte hij en besloot: n ook wel" En voor rug kon zeggen, zat k en sliep met zijn zou dat nou wezen?" ndat hij nu toch ook ^ar naar binnen, ge- 102e JAARGANG No. 23873 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841. Voor God, Kóningin en Vaderland WOENSDAG 10 JANUARI 1962 Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 260! OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) WEER TREINEN LANGS DE Gistermiddag werd het treinverkeer hij Harmeien weer hervat Ook in Zundert is een familie zwaar getroffen door de treinramp te Harme ien. Zij verloor bij de ramp een zoon en een schoonzoon. Beiden waren maan dagmorgen vroeg uit Zundert vertrok ken op weg naar Amsterdam. Herman Bouwmans, vijfentwintig jaar oud en de man van zijn zusje Frieda, de heer Adrianus J. B. M. Boelens, negenen' de omgekomenen met de ramptrein reisden. Maandag werd het droeve nieuws van het overlijden van de heer Boelens meegedeeld. Over het lot van Herman bleef men toen nog in het on zekere. Aan het angstige wachten op nieuws over hem kwam gisteren een einde, toen werd meegedeeld dat ook hij tot de 91 slachtoffers behoorde. twintig jaar oud, kwamen om bij het De heer Boelens heeft het afgelopen vreselijk ongeluk. i weekeinde samen met zijn vrouw en twee Herman Bouwmans is ongehuwd; de kinderen bij de familie Bouwmans in heer Boelens was vader van twee kin- Zundert doorgebracht. Mevr. Boelens deren. bleef met de twee kinderen achter. Het De familie Bouwmans en mevrouw echtpaar was woonachtig in Am^ter- £öc'Iens--Bouwmans hebben voor hef ver- dam. pletterende nieuws afkwam vreselijke Rouw in Zundert, verslagenheid bij de uren doorgemaakt. De familie wist dat [familie in de Molenstraat. De Sovjet-Unie heeft er gisteren in toegestemd het Belgische „Caravelle" straalvliegtuig, dat maandag in Armenië DE BRITSE premier, MacMillan, is gis teren besprekingen met dr. Adenauer begonnen, hoofdzakelijk over de kwes tie van betaling van een deel der on kosten voor de legering van de Britse troepen in het Rijnland. DE GRIEKSE regering heeft op een aanmatigende nota van cle Russen over de Griekse deelname aan de NAVO ge antwoord, dat Moskou met de Griekse defensie niets te maken heeft. DE REGERING van Syrië heeft ver klaard dat zij onvoorwaardelijk steun zal verlenen aan de Algerijnse strijd tegen het Franse imperialisme. Opnieuw heeft Syrië geageerd tegfcn het bestaan van Israël. EEN DAGBLAD in Zuid-Tirol heeft ge meld dat een inwoner van Zuid-Tirol, Anton Gostner, in de gevangenis van Bolzano zodanig is mishandeld, dat hij is gestorven. Italiaanse beambten wa ren zijn folteraars. VOLGENS kringen die in nauw contact staan met de Zuidvietnamese regering zijn er geen plannen voor Amerikaanse interventie in Zuid-Vietnam. tenzij de toestand ernstig "zou verslechteren. DANK ZIJ de bemiddeling van het in ternationale Rode Kruis kunnen thans weer familieberichten (maximaal 25 woorden) naar Indonesië worden ge stuurd. De plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis hebben formulieren daarvoor. DE INDONESISCHE communistische partij, een van de grootste en invloed rijkste communistische partijen buiten het Sovjet- en Chinese blok, heeft zich onthouden van steun aan premier Kroest- .Fvs stappen om Albanië uit het com munistische kamp te sluiten. tot landen werd gedwongen „zodra de technische details" zijn geregeld, vrij te geven. Het Sovjetrussische besluit werd door de eerste vice-premier van buitenlandse zaken, Koeznetsov, tijdens een onderhoud met de Belgische ambassadeur, Cools, laat in de middag bekendgemaakt. De woordvoerder zei dat Koeznetsov een formeel protest tegen schending van de Russische grens had overhandigd. Hij zei dat onofficieel vernomen was, dat de passagiers van het vliegtuig in een hotel verblijven en goed behandeld worden. Men meent dat de bemanning nog op het militair vliegveld verblijft, waar het vliegtuig is geland. Een woordvoerder van de Sabena m Moskou zei dat de passagiers waarschijn lijk „zeer spoedig" zullen worden vrij gelaten. De woordvoerder van de Belgische am bassade deelde mede, dat Koeznetsov heeft gezegd, dat het vliegtuig in de olie plaats Grozny, 320 km ten noorden van de Turkse grens in de Kaukasus staat. De Iraanse ambassadeur in Moskou heeft opdracht gekregen onmiddellijke vrijlating te vragen van twee Iranezen die aan boord waren van het Belgische passagiersvliegtuig. De ambassadeur heeft per telefoon meegedeeld, dat alle passa giers zich in goede welstand bevinden. Iran heeft niet officieel geprotesteerd tegen het onderscheppen van het vlieg tuig, dat onderweg was van Teheran naar Brussel via Istanbul. Passerende storing l Weersverwachting van het K.N.M.I. I l tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met eni- j ge regen, later verspreide opklarin- Ren en hier of daar een bui. Krach- l lige, tijdelijke harde wind, ruimend l l van zuidoost naar zuidwest. Niet veel l verandering in temperatuur. J Vandaag: zon onder 16.50 uur. Maan J J onder 22.11 uur. Morgen: zon op 8.45 uur. Maan op •11.37 uur. I RAMPPLAATS De Buurkerk te Utrecht is als een reusachtige Parijse morgue. Dramatische, hartverscheu rende taferelen hebben zich daar afgespeeld. De tachtig blanke kisten staan strak in liet gelid. Familieleden lopen door de sobere paden, de gezichten getekend door diep leed. Groot is het medeleven, dat zij ondervinden. Zo heeft H. M. de Koningin besloten haar vakantie in Oostenrijk te onderbreken. Gis termiddag is zij in ons land teruggekeerd. De H. Vader, prinses Wilhelmina, koning Boudewijn en koningin Fabiola, bondskanselier Adenauer, zij zijn slechts enkele der pro minenten, die telegrafisch getuigden van hun medeleven. De N.S. zelf, nog vol van deze rampspoed, hebben intussen het herstelwerk ter plaatse energiek aangepakt. Gistermiddag was de lijn bij Harmeien weer vrij. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. De Quay heeft gisteravond in zijn functie van coördinator der civiele verdediging in de Tweede Kamer meegedeeld, dat er voor de regering en de provinciale bestu ren noodzetels zijn geprojecteerd voor geval van oorlog. Deze noodzetels zullen worden onder gebracht in gebouwen die bescherming bieden tegen radioactieve neerslag. De provinciale onderkomens zullen voor driekwart door het rijk worden bekos tigd. De minister-president deelde verder mee, dat het militair gezag in oorlogs tijd ondergeschikt zal zijn aan de rege ring. Voor het bestuur wordt een ver gaande decentralisatie voorbereid. Op provinciaal niveau bevindt deze decen tralisatie zich reeds in een vergevorderd stadium. De minister-president constateerde, dat de voorlichting (B.B.-wenken) over de individuele zelfbescherming tegen het atoomgevaar bij het publiek noch paniek noch defaitisme heeft veroorzaakt. Met de Kamer was de premier het erover eens, dat de voorlichting over het atoomgevaar ..hard" moet zijn. Kri tiek op de voorlichting is onmisbaar, betoogde hij, maar: Laten we de B.B.- maatregelen niet belachelijk maken. De ze maatregelen hebben ook dan zin als er slechts een klein aantal mensen door gered kan De eerste trein, die de plaats van de ramp te Harmeien passeerde, was die, welke om 16.38 uit Utrecht vertrok met bestemming Den Haag Rotterdam. Na vijf uur werd de busdienst die de spoorwegen tus sen Utrecht en Woerden had inge legd, volledig opgeheven. Spoed met onderzoek De Spoorwegongevallenraad zal de volgende week reeds bijeenkomen. Men. zal zich dan beraden over de verdere stappen die moeten worden genomen. Mr. De Zaaijer, voorzitter van die raad. tevens procureur-generaal te Am sterdam, zei, dat men de zaak zoveel mogelijk zal bespoedigen. 91 doden Gisterenmiddag om vier uur heeft de indentificatiedienst van het Cen traal Militair Hospitaal 91 als offi cieel dodengetal doorgegeven. In de Buurkerk te Utrecht lagen 85 slacht offers opgebaard, twee in het zie kenhuis te Woerden, terwijl er nog vier in het Militair Hospitaal zijn. Hiervan zijn twee slachtoffers, een man en een vrouw, nog niet ge ïdentificeerd. Kritiek Naar aanleiding van de kritiek, die overste Herschel van het Nederlandse Rode Kruis had laten horen over het niet inschakelen van zijn gespecialiseer de colonne, welke kritiek wij gisteren reeds weergaven, heeft het hoofdbestuur van het Rode Kruis een verklaring la ten zien waarin het zegt, die kritiek te onderschrijven, doch anderzijds er de voorkeur aan te hebben gegeven indien de zienswijze van de heer Herschel in de omstandigheden waaronder zij is ge uit, achterwege was gebleven. De chef van de medische dienst van de N.S., de heer P. J. E. Hovingh, heeft op zijn beurt stelling genomen tegen de zienswijze van het Rode Kruis. Hij noem de de persconferentie in het militair hospitaal „Oog in Al", waarop die kri tiek ten gehore werd gebracht, „een onkiese zaak". Verontwaardigd is ook de heer A. Speelman Azn., arts te Har- melen. Hij was om vijf voor half tien op het ramptérrein en is er gebleven tot de laatste gewonde was vertrokken. Dr. J. Dijkstra, chirurg van het Woer- dense ziekenhuis, noemde de opmerkin gen van de heer Herschel onverant woord. Hij nam het hem vooral kwalijk, dat hij op de persconferentie te Utrecht heeft gezegd, dat de toestand van de gewonden redelijk was. „Op het moment lagen er in mijn ziekenhuis nog drie van de twintig gewonden te sterven", aldus dr. Dijkstra, die hieraan toevoeg- sluit hoewel in brede kring als van zelfsprekend beschouwd waarover men zich slechts kan verheugen. Indentificatie de, dat de heer Herschel zich niet op de hoogte heeft gesteld van de toestand van de gewonden. In de Utrechtse Domkerk is gisteren- i avond een interkerkelijke samenkomst! gehouden ter herdenking van de slacht-' offers. Velen moesten genoegen nemen met een staanplaats. De koningin was hierbij vertegenwoordigd door J. H. E. baron van Nagell, kamerheer in bui tengewone dienst. Massaal klonk het ge bed. Lech-Soestdijli Kort na haar aankomst op paleis Soestdijk had H.M. zich op de hoogte gesteld van het laatste nieuws omtrent de ramp. Gisterenmorgen was zij van Lech naar Zürieh vertrokken, vanwaar zij per vliegtuig naar Nederland reisde. Eergisterenavond nog was van de zij de van de Rijksvoorlichtingsdienst mee gedeeld. dat de regering de koningin niet had geadviseerd naar Nederland te rug te keren. Men ging er toen van uit, dat de koningin haar vakantie hard no dig heeft gezien het zwëffè officiële pro gramma, dat haar de komende maanden wacht. Dat de koningin uiteindelijk toch besloten heeft terug te keren is een be- De lange kisten in de koude, eeuwen oude Buurkerk, zijn gemarkeerd door iele coniferen, terwijl tegen twee enor me pilasters rouwkransen steunen, een van de directie van de N.S., een van het Utrechtse gemeentebestuur. Meer dan twintig rijkspolitieman nen zijn in deze kerk. De wet schrijft nu eenmaal voor, dat tenminste twee familieleden, in aanwezigheid van een politieambtenaar, het slacht offer dienen te identificeren. De po litiemannen doen hun plicht en con fronteren de familieleden met het liefste wat zij hadden. De nabestaanden worden door leden van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers uit Utrecht van het station gehaald. Zij zijn het, die op deze moeilijke mo menten, samen met geestelijken en men sen van het Rode Kruis, steun moeten brengen. Nadat de eerste fo2'maliteiten zijn ver vuld, wordt men naar de kist geleid. Dan geschiedt het haast onmenselijke: het openen van de kist. Het zijn soms alleen maar resten van kleren, waar aan men het familielid herkent. De na men staan aangegeven op een simpel kaartje, dat aan de kist is geplakt. Op een enkele baar ligt ook een witte zak met voorwerpen, die bij het slachtoffer zijn gevonden. Rijkspolitiemannen, die toch wel het een en ancjer gewend zijn, hebben moeite twee families achtereen met hun naasten te confronteren. Ze wisselen elkaar af bij deze droeve plicht. De vice-premier van Kongo, An- toine Gizenga, is afgezet als voor zitter van de Afrikaanse solidari- teitspartij, welke door hem voor de onafhankelijkheid van Kongo was opgericht. Dit is bekendgemaakt door Jean Kim- vay, vicevoorzitter van genoemde partij. Hij deed dit nog geen 24 uur nadat het centrale Kongolese parlement Gizenga had bevolen naar Leopoldstad terug te keren uit zijn „bolwerk" Stanleystad, de hoofdstad van Oost-Provincie, om zich te verdedigen tegen „ernstige be schuldigingen", die tegen hem waren ingebracht. Het parlement wenste, dat Gizenga „binnen 48 uur" in Leopoldstad zou komen opdagen. Het is niet bekend of hij gehoor zal geven aan het bevel. Huurlingenterug Een groep personen die uit Brazzaville per vliegtuig op weg was naar Katanga is in Livingstone (Noord-Rhodesië) voortzetting van de reis naar Katanga geweigerd. De groep werd door de V.N. beschreven als bestaande uit „huurlin gen". De groep omvatte 36 man; 27 van hen werden naar Brazzaville teruggestuurd omdat zij geen visa voor Katanga beza ten. De negen overige reizigers, een Franse en een Spaanse journalist, een Italiaanse technicus, een Brit en vijf Bel gen mochten de reis voortzetten omdat In de Buurkerk te Utrecht hun papieren in orde waren, zo is in een officiële verklaring bekendgemaakt. De teruggezonden leden van de groep zullen, naar verluidt, trachten op het Britse consulaat in Brazzaville visa te krijgen. Enkele buitenlandse journalisten, die thans in Ned. Nieuw-Guinea zijn, hebben vragen gesteld over de reis van de „Karei Doorman" naar Nieuw-Guinea. President Soekarno had n.l. in een rede op Celebes gezegd, dat deze oorlogsbodem naar Nieuw-Guinea onderweg zou zijn. se kringen aldaar werd gezegd, dat het woord „merdeka" (vrijheid) dat deze Jones zoals gemeld door een mi crofoon had geroepen tijdens Soekarno's reis over Celebes, in het geheel geen betrekking had op Nieuw-Guinea, maar slechts een „gangbare begroeting" was. Merdeka Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft deze zienswijze bevestigd. „Merdeka" heeft geen bijbe tekenis ten gunste of nadele van iemand, aldus de visie van Washington, waar men zei niets te weten van het feit, dat Nederland inlichtingen hierover heeft ge vraagd. Nog gisterenmiddag in de Kamer ver zekerde minister Luns, dat „de rege ring bepaald verlangend is te horen en ook verwacht, dat dit zal gebeuren of de heer Jones inderdaad een met zo veel anti-Nederlandse effecten gechar geerde uitdrukking als merdeka heeft gebruikt na de tegen ons land gerichte haat-rede van president Soekarno". In diezelfde Kamerzitting zei de so cialist Goedhart, sprekende over de mislukte aanslag op Soekarno en de be wering, dat dit het werk van Nederlan ders zou zijn: „Deze bewering is wer kelijk absurd". Minister Luns verklaar de „erkentelijk te zijn dat men mij of „mijn'' agenten op Celebes niet aanziet voor het werpen van een handgranaat in de richting van Soekarno". (Van onze parlementaire redacteur) Gisteravond heeft minister Luns nog daartoe uitgenodigd op het paleis Soestdijk aan de konin gin verslag uitgebracht over de stand van zaken in de Nieuw- Guinea-crisis. Dergelijke verslagbezoeken komen meermalen voor. Gezien echter het feit dat mr. Luns sinds het Nieuw-Guinea- debat in de V.N. nog niet bij de konin gin is geweest, is men in politieke krin gen geneigd enig verband te leggen tus sen het bezoek van gisterenavond en het geheime rekest, dat een aantal vooraanstaande Nederlanders op be stuurlijk gebied (de groep van prof. Van Hamel) onlangs inzake het Nieuw-Gui- neavraagstuk aan de koningin heeft ge richt. Dit rekest heeft duidelijk de be doeling het kabinet en met name mi nister Luns zoveel mogelijk buitenspel te zetten als het tot onderhandelingen met Indonesië zou komen. De groep Van Hamel wil die onder handelingen door zgn. vertrouwensman nen gevoerd zien, in dit geval figuren buiten het kabinet en het ambtelijk ap paraat. Verwacht mag worden, dat het kabinet daartegen zeer ernstige bezwa ren zal hebben, te meer nu het in figu ren als mr. Van Royen, de ambassa deur te Washington en mr. Schuermann, de permanente vertegenwoordiger bij de V.N., over zeer bekwame onderhande laars beschikt. Ook in parlementaire kringen wordt de buitenspelpositie, wel ke de groep-Van Hamel aan het kabi net heeft toegedacht, beschouwd als te zijn in strijd met de democratische spel regels. De journalisten vroegen ook of het waar was, dat onderdelen van de lucht macht in Nederland dan wel andere mi litaire versterkingen naar Nieuw-Guinea worden gezonden. Bevoegde marinekringen te Hollandia deelden in antwoord hierop mede: „On ze strijdkrachten worden aangepast aan de noodzaak van het moment". Een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Den Haag zei desge vraagd: „Op het ogenblik is niets be kend over een wijziging in het vaarplan van de Karei Doorman en de begelei dende schepen. Dit vaarplan is, zoals gebruikelijk; al een jaar geleden vast gesteld. Overigens is het vanzelfspre kend, dat elke militaiz'e staf rekening houdt met eventualiteiten, maar het is geen gewoonte daarop vooruit te lopen. Belangrijke dagen Intussen zijn de eerste tien dagen bijzonder belangryk bi dit conflict. Indonesië zal n.l. binnen dit tijds bestek een beslissing nemen over de vraag, of het zijn nut kan heb ben te trachten de kwestie te rege len langs diplomatieke weg. Dit zei dr. Soebandrio, minister van buitenlandse zaken, gisteren te Djakar ta. Persoonlijk zag hij „weinig waar schijnlijkheid van een regeling langs di plomatieke weg, omdat de houding van Nederland zo vaag blijft". Volgens niet-bevestigde berichten zal Soebandrio binnenkort worden benoemd tot luchtmaarschalk en zal hij zitting krijgen in alle hoogste militaire raden. Soekarno, terug in Djakarta in zijn „Mei'deka-paleis", sprak op dramati sche toon over de aanslag, die op hem te Makassar is gepleegd. Drie mensen zijn daarbij om het leven gekomen en 23 aanwezigen, onder wie drie kinderen, liepen verwondingen op. Regeringsfunctionarissen in Dja karta zeiden, te menen, dat degenen, die verantwoordelijk zijn voor die aanslag, eens volgelingen van Wes terling waren. Soekarno gewaagde in dit verband van „sterke aanwijzin gen van Nederlandse provocateurs". Druk overleg Bij dat al duurt het diplomatiek over leg over deze kwestie voort. Zo heeft minister Luns de Amerikaanse ambassa deur in ons land, J. S. Rice, ontvangen; heeft de permanente afgevaardigde van ons land bij de V.N., mr. C. W. A. Schuermann, een onderhoud gehad met Oe Thant, secretaris-generaal van de V. N„ en heeft te Djakarta de Amerikaan se ambassadeur aldaar, Jones, een uur gesproken met Soekarno. In Amerikaan- De taalkwestie dreigt in België weer een uitgesproken ongunstige wending te zullen nemen. De regering Lefèvre Spaak had beloofd, twee wetsontwerpen te zullen indienen om de taalkwestie eens en voorgoed te regelen. Het eerste ont werp werd enkele weken geleden bekend gemaakt: het had betrekking op de af bakening van de taalgrens en voorzag een aantal administratieve grenswijzigin gen, waardoor gemeenten, kantons en arrondissementen ofwel eentalig Neder lands ofwel ééntalig Frans zouden wor den. I" Hoewel dit ontwerp regionaal wel ver zet heeft uitgelokt de Waals-Vlamin gen in het uiterste zuidoosten van West Vlaanderen wensen niet bij Henegouwen ingelijfd te worden en in Luik werd ge protesteerd tegen de aanhechting van enkele plat-Dietse gemeenten (ten zuiden van Nederlands-Limburg) by de Belgi sche provincie Limburg wordt toch verwacht dat het een ruime parlemen taire meerderheid zal verwerven. Het tweede wetsontwerp heeft betrek king op de Brusselse agglomeratie. Dat gebied vormt een „olievlek" van verfran sing in Vlaanderen. De Vlamingen heb ben de jongste jaren steeds met meer klem geëist, dat aan de uitbreiding van die olievlek paal en perk zou worden gesteld en dat de rechte nvan de Vlaam se bevolking binnen dat verfranste gebied gewaarborgd zouden worden. Met dit doel werd ook in oktober j.l. door alle Vlaamse culturele organisaties een „mars naar Brussel" op touw gezet. Op het recente nationale congres van de CVP werd een compromis-voorstel aanvaard, dat een reeks faciliteiten aan gaf voor taalminderheden in gemeenten uit het Brusselse, die tot dusverre of wel eentalig Nederlands ofwel eentalig Frans waren: acht Vlaamse en drie Waal se gemeenten zouden een tweetalig re gime krijgen. Dit CVP-compromis werd in brede Vlaamse kringen reeds met on genoegen onthaald. Thans is de atmosfeer helemaal bedor ven, nu bekend is geworden dat het twee de regeringsontwerp wèl een tweetalig regime wil opleggen aan acht Vlaamse gemeenten, terwijl de drie betrokken Waalse gemeenten Waterlo, Ter Hulen en Kasteelbrakel ééntalig Frans zouden blijven. Van Vlaamse zijde werd hiertegen on verwijld met de meeste scherpte gerea geerd. De christendemocratische krant „Het Volk" heeft de regering gewaar schuwd voor een ernstige staatscrisis in dien zij haar wil zou doordrijven en „De Standaard" heeft de val der regering LefèvreSpaak voorspeld. Het Actiecomité „Brussel en Taalgrens" dat alle Vlaamse culturele verenigingen overkoepelt, overweegt een nieuwe „mars op Brussel" om het ecntalig- Vlaamse karakter der acht bedreigde ge meenten te doen eerbiedigen. De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft meegedeeld, dat op de proefterreinen van Nevada gisteren een kernproef van beperkte omvang is ge houden. Toxopeus bevestigt (Van onze parlementaire redactie) Een gistermorgen door het ministerie van binnenlandse zaken verstrekte me dedeling heeft ons bericht van maan dag over de ambtenarensalarissen beves tigd. De Tweede Kamer zal zich aan de hand van een nota over de door de re gering gehandhaafde voorstellen van mi nister Toxopeus (binnenlandse zaken) moeten uitspreken. De nota komt over 14 dagen. De behandeling ervan vindt echter eerst plaats op 27 en 28 februari a.s., wanneer in de kamer de begroting van binnenlandse zaken op de agenda staat. De dan te nemen maatregelen kun nen echter op zijn vroegst in de over april uit te betalen salarissen worden ver werkt. De regering zegt deze vertraagde gang van zaken te betreuren en heeft daarom besloten om zoals wij berichtten op de toeko.mstige salarisverbetering een voorschot te geven van 4 procent per maand gedurende het eerste kwartaal van 1962. Herberekening der salarissen over het eerste kwartaal 1962 zal later plaats vinden. 55 Een voormalig Nederlands offieier van de mariniers, heeft zich dinsdag te Dja karta opgegeven als vrijwilliger voor het Indonesisehe leger om in Nieuw-Guinea tegen de Nederlanders te vechten. Het is een 35-jarige directeur van een zuivelbedrijf en -fabriek te Djakarta. De naam wordt door Reuter opgegeven als J. van der Lugt. Hij zei tot verslaggevers dat hij ervan overtuigd is dat Indonesië Nederland kan verslaan. „Stuur mij naar de frontlijn. Geef mij een compagnie troepen en ik zal vechten" aldus van der Lugt. Van der Lugt is in 1945 in Indonesië aangekomen als luitenant bij de Mari- niers. Sinds 1949 woont hij in Indonesië. Hij verklaarde geen staatsburgerschap te hebben.

de Stem | 1962 | | pagina 1