Hulst was Breda 100 jaar voor met een turfschip I Eenmanskrant tegen rassehaat en Duizenden Zeeuwen wensten hun commissaris geluk Gestolen bus Roosendaal was in Dordrecht Ned. afvaardiging Olymp. Spelen voor Ontdekking van P. Brand in archief van Gent Jubilerende directeur van de Twentsche bank te Goes prijs Jelui Kasporgo-groepen dansten Startklaar eijn vng GESCHENK: TWAALFDUIZEND GULDEN Diplomatieke beweging Na het debat Persvrijheid DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 2 AUGUSTUS I960 Adriaan van Bergen niet origineel Opiumsmokkelaars in Z.-Vlaanderen aangehouden Ridder ON. Regen spelbreker NIEUW! CHESELINE HAIR CREAM f 3 dagen Janny Willemsen ook overleden Oost-Duitsland pleit weer voor vredesverdrag Hond ruikt inbrekers Laatste Nieuws Eerste Kamer ziet weinig in toto wetsontwerp AANBESTEDINGEN >m (Van onze verslaggever) De faam, die Breda geniet dank zij de historische stunt van de turfschipper Adriaan Janszoon van Bergen en Karei de Héraugiere, dreigt te verbleken. In 1590 kon door de daad van deze mannen prins Maurits bij verrassing de stad Breda innemen. De verrassing zat in het turfschip van Adriaan van Bergen. Daar kwamen krijgslieden uit te voorschijn, nadat ogenschijnlijk slechts een schip met turf de stad was binnengevaren. 13.52 jaar) ±16 jaar) eventuele reis den vergoed, jfskleding. aanmelden bij ider van filiaal it 29 Het is hard het te moeten zeggen, maar die stunt was niet origineel. Al bijna honderd jaar daarvoor was een zelfde verrassende stunt in Hulst uitgehaald. Die ontdekking heeft de heer P. Brand uit Hulst gedaan, terwijl hij bezig was m het stadsarchief van Gent Hulsterse histo rie op te diepen uit de rijke archieven, die men daar nog bezit. Zo kwam hij, bij het napluizen van de periode van 1485 tot 1492, tot het opzienbarende nieuws, dat Hulst reeds in 1491 een turfschip" heeft gekend. Geen turf, muur levensmiddelen In juli 1491 werd Hulst bezet door de Gentenaren. Er was in die dagen oorlog ontstaan tussen Gent en Maximiliaan van Oostenrijk, de Graaf van Vlaanderen Hulst stond aan de zijde van de Vlaamse graaf. En naar het voorbeeld van het paard van Troje bedacht men een stunt om Hulst te ontzetten. Op 9 oktober 1491 voeren enige sche pen, geladen met levensmiddelen de ha ven van Hulst binnen. Het gebeurde in een kille nacht van zaterdag op zondag. Er, ook hier was de verrassing groot, toen Een onderzoek naar de handei in verdovende middelen van de Antwerpse havenpolitie heeft tot verschillende ar restaties geleid in Zeeuwsch-Vlaande ren. Via de kon. marechaussee bereik ten de rijkspolitie verzoeken om aan houding, wat in Z.-Vlaanderen drie ar restaties opleverde, twee in Koewacht en een in Hulst. R. de S. en R. van L. uit Koewacht zijn inmiddels weei op vrije voeten gesteld, P. R. uit St.-Jan- l steen, die eerst later werd opgespoord I en in Hulst werd aangehouden, werd naar Middelburg overgebracht. De drie Zeeuwsch-Vlamingen worden verdacht betrokken te zijn bij smokkel handel in verdovende middelen, d:e zich o.a. in de Antwerpse haven zou voordoen. Op een van de gearresteerden zou opium gevonden zijn. dus „plagiaat" heeft gepleegd. Voor de stad Hulst is deze „vondst" van de heer Brand van bijzondere betekenis. -Hulst heeft nu immers ook een „turfschip" en dat niet alleen. Want de historische waar de van de.strijdlist in Breda verbleekt bij die van Hulst De heer M. Haasdonk, directeur van de Twentsche Bank in Goes, heeft z|jn veertigjarig jubileum gevierd. Burge meester H. K. Michaelis had het genoe gen deze in alle takken van de maat schappij actieve persoon zijn benoeming mee te delen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. de volgende morgen vijftig gezellen van onder de levensmiddelen tevoorschijn kwamen. Op die manier kon Hulst op de Gentenaren worden veroverd. Verrnssende vondst De heer P. Brand, wethouder van de gemeente Hulst, houdt zich graag met de geschiedenis van deze oude stad bezig. En zo liep hij tegen deze verrassende ont dekking aan. Hij trof de volgende be schrijving aan van de historische stunt, waarmee dus Hulst Breda voor is ge- weest: „bij middele van eenighe scheepen ondre gheladen met volcke van or- loghe ende boven met vitalayghie (levensmiddelen), zodat men int in- commen gheen ghade in slouch..." In een ander oud handschrift vond hij (van Gentse zijde beschreven) de bevesti ging van de ontzetting van Hulst: „op 9 ocfober niesende een dach tus- schen den dreijen en den vier hue- ren van den morgenstont was ghe- nomen de stede van Hulst. De kapi tein van Hulst Philips van Ravestain verliet de stede, maar Willem Uten- hove ballieu van Sainte Baajs die 'r innegesteld was bij scepenen van Ghent stelde hem te were..." Willem sneuvelde „ende stede bleef verloren" (voor Gent, Red.). Het staat voor de heer Brand vast, dat men in Breda bijna honderd jaar later Harry Golden, de Amerikaanse uitge ver van het tijdschrift „The Carolina Israelite" houdt er een zeer bepaalde mening op na: de strijd tegen de rasse haat is té zeer collectief gevoerd, de persoonlijke noot heeft er aan ontbroken. Deze merkwaardige man is uitgever, directeur, hoofdredacteur, administra teur en expeditiechef van dit wonder lijke tijdschrift. Hij houdt niet van me dewerkers, want: „Die kunnen mijn blad alleen maar slechter maken". Dit is geen verwaandheid en hij miskent de kunde van de Amerikaanse journalisten niet, maar hij voelt dat hij zijn ideaal zou verloochenen als hij medewerkers aantrok. Harry Golden wil namelijk met zijn krant een geheel persoonlijke strijd voeren tegen de rassehaat. Tot de 16.000 vaste afnemers van het blad be hoort ook president Eisenhower, en op de verzendlijst komen namen voor als Harry Truman, de filosoof Betram Rus sell en mevrouw Roosevelt. Origineel wonderen verricht: hij adviseerde al le warenhuizen en openbare gelegen heden waar voor blank en zwart apar te drinkkranen waren, op één van de twee kranen een bordje te hangen ..buiten dienst", liefst op de kraan voor de blanken. Vooral in de afge lopen hete zomer bleek de dorst groter te zijn dan het rassegevoel en al spoedig dronken blank en zwart broe derlijk uit dezelfde kraan. Daarvoor en op die manier, vecht Har ry Golden. Daarom ook wil hij geen me dewerkers in zijn kolommen toelaten Hij neemt het volledig voor eigen reke ning, zijn oorspronkelijke ideeën en de mogelijke financiële verliezen van een dergelijke onderneming. Naast zijn verdiensten als bankdirec teur prees de burgemeester hem in zijn functie bij de plaatselijk, regionaal en provinciaal V.V.V., lid van de fruit- corso-commissie, bankencomité, Nijten- g o, carilloncommissie, als penning meester van de ambachtsschool, stuk voor stuk belangrijke instellingen. Dat hij naast al deze functies ook nog tijd had zich intensief met de sportwe reld bezig te houden is tekenend voor het karakter van de heer Haasdonk. Op de druk bezochte receptie in de Korenbeurs sprak de heer Kodde na mens de directie van het ressort Rot terdam van de Twentsche bank. De heer Haasdonk, afkomstig uit Baarland, kan de oprichter van het Goese kan toor genoemd worden. Van zijn veertig jarige diensttijd is hij negenentwintig jaar werkzaam in Goes. *De heer Kodde liet zijn dankwoorden vergezeld gaan van een cadeau onder couvert. De klantenkring uitte zijn dankbaarheid in de vorm van een bandrecorder, die de heer C. Me- rison aan de jubilaris overhandigde. Voor de receptie, die met de vele bloe men en cadeaus een feestelijk aanzien had, was het feest onder elkaar op het bankkantoor gevierd. BIJ HET sluiten der transfermarkt heeft de Hengelose tweede-divisieclub Tu- bantia nog een speler gecontracteerd. Het betreft de 26-jarige Duitse links binnen Paul Wciorka, die vorig sei zoen voor Schwarz Weiss Es§£n uit kwam. Wegens de weersomstandigheden zijn de voetbalwedstrijden van zaterdag avond gedeeltelijk in het water geval len. Reeds bij de aanvang van de wed strijd tussen de oester- en mosselkwe kers begon het te regenen, hetgeen zo erg werd dat de strijd tussen de da meselftallen moest worden afgelast. Des ondanks was er nog vrij veel belang stelling. gezien de bruto-opbrengst van f 208.voor het Reumafonds. Getracht zal worden de dames nu zaterdag voor hetzelfde doel te laten spelen. De mosselmannen wonnen van de oes terkwekers met 32. Houclt Uw haar correct - klok rond. Harry Golden toont zich als journa listiek strijder een origineel man. Zo vindt hij dat het op stations, in de trei nen en in restaurants niet tot conflicten tussen blank en zwart behoeft te komen, als men eenvoudig alle banken verwij dert. En het is een bewezen feit dat in lokalen waar geen stoel of bank staat, de rassehaat al spoedig vergeten wordt: een ieder schikt zich naar de gegeven mogelijkheden, ook als in de drukte een blanke naast een neger aan dezelfde toonbank komt te staan. Een ander idee van Golden heeft ook mmmmmuÊmm tanten van en uit de de soorten - a modellen LINGERIE ROTTERDAM (S lil.). (EDA, EINDHOVEN, MEGEN, DEVENTER. DEN, APELDOORN, LVERSUM. 39 - TEL. 39825 Na botsing Molenschot In het Bredase St. Ignatiuszie- kenhuis is zaterdag de tweede dochter van de Bredase familie Willemsen overleden: de zeven tienjarige Janny. Zoals bekend is ze vorige week don derdagmorgen levensgevaarlijk gewond geraakt op de rijksweg Breda-Tilburg, onder Molenschot. Haar eenentwintig jarige zus werd met haar verloofde op slag gedood. Dc Oostduitse regering heeft gisteren in een memorandum aan de landen die tegen het Duitsland van Hitier hebben gestreden, opnieuw gepleit voor net sluiten van een vredesverdrag met de twee Duitse staten. Een dergelijk ver drag zou een einde maken aan de ge volgen van de tweede wereldoorlog en een bolwerk vormen teger een volgende wereldoorlog. Tevens zou dan een einde ?irm.e1, af" "t'e abnormale positie van West-Berlijn" door hiervan een gedemi litariseerde vrije stad te maken De Oostduitse regering stelt dat de m°gendheden de akkoorden u° niet hebben geëerbiedigd ;:m "et. bijzonder wat betreft de bepal nngen inzake de uitroeiing van het na- jC,'a''sme en tïe+ militarisme in cuitsland aldus het memorandum. Nederland zal bij de 17e Olympische Spelen, die over ruim drie weken in Rome beginnen, worden vertegenwoordigd door circa 144 atleten en officials, t.w. circa 110 heren en 34 dames. Tot dusverre werden definitief ingeschreven: \TLETIEK (10) Verspringen heren: Henk Visser. Kogelstoten heren: Cees Koch. Discuswerpen heren: Cees Koch. Marathon: Frans Kunen. Tienkamp: Eef Kamerbeek en Herman Timme. 800 meter dames: Gerda Kraan en Ine ter Laak-Spijk. Hoogspringen dames: Nel Zwier en Dini Hobers. Verspringen dames: Joke Bijle- veld. Over een eventuele afvaardiging van Wemmy Spierenburg (ver springen dames). Els Nieuwpoort (800 meter dames), Jan van Uden (400 meter heren) en Henk Heida (800 meter heren), zal nog nader worden beslist. '.OKSEN (3) Bantamgewicht: Jan de Rooy. Lichtgewicht: Wim Gerlach. Zwaarweltergewicht: Bas van Dui- venbode. GYMNASTIEK (5) Voor de teamwedstrijden en de in dividuele wedstrijden: Bep Iden- burg-Drommel, Ria van Velsen, Nel Fritz, Nel Wambach en Ria Mijburg. Door de blessure van Dolly van der Meulen is nog een plaats va cant. Kandidaten zijn Lieneke Ma- jolé en Ali van Essen-Zondervan. ROCKEY (16) L. S. Mulder, G. de Ruiter, J. Leemhuis, K. Overdijkink, Th. Ter- lingen, P. Buteux van der Kamp, H. Wagener, F. Fiolet, J. van vjooswilligen, Th. van Dijck, F. Hooghiemstra, C. Dekker, E. Zwier, J. w. van Erven Dorens, W. de Beer en Th. van Vroonho ven. In Nederland zullen als reserves beschikbaar blijven: H. Both en C. WORSTELEN (Wientjes, Van Dis en Bos, stuurman). Double scull: Rentmeester en Bak ker. Vier met stuurman: ,,Njord" (Moerman, Stelma, De Ruiter, B. Wamsteker en Klumperbeek, stuurman). Algemeen reserve: Vervloet. Algemeen stuurman-reserve: Pen- nink. SCHERMEN (6) Degen individueel: Max Dwinger. Floret indiv. dames: Elly Botbijl, Nina Kleyweg en Dany van Ros- sem. Floret teams dames: In Rome wordt een ploeg van vier scherm- sters geformeerd uit: Elly Botbijl, Nina Kleyweg, Lenie Kokkes- Hanepen, Dany van Rossem en Riet Noels. WATERPOLO (11) Ingeschreven werd een waterpolo- ploeg van elf spelers. Alle namen zijn nog niet definitief bekend. WIELRENNEN (14) Baanploeg: Tijdrit over 1000 meter: Piet van der Touw. Sprint 1000 meter: Ad de Graaf en Piet van der Touw. Candem 2000 meter: Mees Gerrit sen en Marinus Paul. Ploegachtervolging 4 km: Henk Nijdam, Piet van der Lans, Jan Oudkerk en Theo Nikkesen. Algemeen reserve: Jan Legrand. Wegploeg: Ploegentijdrit 100 km: Jan Bu- gens, Lex van Kreuningen, René Lotz en Ab Sluis. «ndividuele wedstrijd 175 km: Jan Hugens, Lex van Kreuningen, René Lotz en Ab Sluis. Aigemeen reserve: Jan Janssen. -oster van Voorhout. VNO (6) '£o~Masse dOOO meter): C. Weyzen. KZ-klasse (1000 meter): A. Geurts en R. Knuppe Kl-estafette <4 k 500 m): In Rome wordt een keuze gemaakt uit: J. Beunder. A. Geurts, H. Huysman, K Knuppe, C. Lagrand en C. Weyzeh. (3) Grieks-Romeins Bantamgewicht: L. C. Alflen. Lichtgewicht: L. G. A. Piek. Weltergewicht: A. Rosbag. ZEILEN (7) hrakenklasse: Van Duyl, stuur man, Van den Berg en Dudok van Heel jr., bemanning. tfD-klasse: Verhagen, stuurman, en Leutenschutz, bemanning. Reserves: Helder en Van Megge- len. JEIEN (15) Skiff: Redele. Twee zonder stuurman: ..Nereus" ZWEMMEN (Veenemans en Blaisse). De zwemmers en zwemsters wor- ee met stuurman: ,,Argo" den nog nader aangewezen. Vn Op stamgenoten ee. 'em. „Mogen de e veil.g terugbreng^ dorp, Aram - in haar Srote blinkt een traan. don» Rank zij het optreden van een inwoon ster uit Vaals heeft de marechaussee al- naar hvee Amsterdammers kunnen aan houden die door de hoofdstedelijke 110- 1 le in verband met diefstallen werden gezocht en die de wijk wilden nemen naar het buitenland. De dame liep te wandelen met haar nond, die plotseling lucht kreeg van twee in een greppel verborgen mannen J-teze namen de benen toen zij zich ont- OKt waarden, doch de dame sloeg alarm n achtervolgde de mannen met enkele uurtgenoten. De intussen gewaarschuw- e marechaussee wist de Amsterdam- y.ers te pakken te krijgen. Het zijn de j fi-jarige timmerman D. IJ. en de 19- i •jhn§e slager J. *W„ die in het bezit ble- x zijn van een feeks inbrekers- Werktuigen De politie zocht beiden in verband met en diefstal van motoronderdelen van een schip. Ze bekenden de onderdelen (waarde enige honderden guldens) reeds maakt Verkocht' Het Seld was °Pge- (Van onze verslaggever) Twaalfduizend gulden hebben de Zeeuioen gisteren aan jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, hun jubilerende commissaris, geschonken. Dat bedrag heeft gedeputeerde C. Philipse overhandigd op de overstelpend druk bezoch te receptie aan boord van de veerboot Prinses Irene" te Vlissingen. De commissaris van de koningin, spontaan als altijd in zijn dankwoord, zei van dit bedrag geschrokken te zijn. „Ik wilde, dat het batig saldo van de provincie ieder jaar mijn verwachtingen evenzeer overtrof als nu", zei hij. Ook zijn echtgenote, mevr. S. C. de Casembroot-baronesse van der Feltz, betrok de heer Philipse in zijn huldeiooord: „U brengt het offer van vele eenzame avonden". I)e jubilerende commissaris met achter zich dc Zeeuwse wapenspreuk „Luetor et Ernergo". Goese r.-k. gymnastiekvereniging Kas- porgo, die de zeven buitenlandse dans groepen op de kade liet dansen. Depu taties van alle groepen boden de com missaris en zijn echtgenote gelukwen sen en geschenken aan, variërend van een ruiker alpenbloemen tot een kruik Schotse whisky. Het gebaar van het bestuur van Kasporgo werd zeer ge waardeerd. Het is een ontroerende middag, aldus de commissaris, en het valt mij moei lijk te zeggen wat ik zeggen wil. De duizenden, die hem waren komen geluk wensen. hadden zich toen bijeen ge schaard op het rijdek van de nieuwe veerboot, voor de zetels van de commis saris en zijn echtgenote, onder een bal dakijn van de nationale vlag. De rode autobus van de stadsdienst te Roosendaal, die in de vroege morgen van zondag op het erf van de firma Hoefnagels werd ontvreemd, is maandag morgen te Dordrecht op een wat afgelegen plaats aangetroffen. De beide kop- rmpen waren stuk geslagen Voor het overige was de bus onbeschadigd. rein van genoemde autobusonderneem ster zien betreden. Kort daarop reed een der stadsbussen van het erf. De nachtwaker waarschuw de de politie, die op haar beurt de pa trouillewagen alarmeerde en de heer Hoefnagels telefonisch op de hoogte stel de, dat mogelijk een van zijn autobus sen was gestolen. De heer Hoefnagels miste inderdaad een van zijn rode stadsbussen er, zette ook meteen een achtervolging in richting Rotterdam via Oud-Gastel. Politieposten in de om geving werden gewaarschuwd, doch de rode bus werd niet ontdekt.De overweg- De twee rode autobussen van de stadsdienst waren zaterdagavond laat nog startklaar gezet op het particuliere terrein van de sutobusonderneemster Daar er juist heel wat autobussen thuis waren was ei geen plaats meer in dr grote garage Rond half drie in de nacht had de nachtwaker van de Red-Bandfabrieken een paar personen zien rondscharrelen in de Spoorstraat en deze ook het ter wachter van de Ned. Spoorwegen had vanuit zijn wachthuisje aan de Gastel- seweg wel een rode bus in de richting van de Christiaan Huygensstraat zien verdwijnen, even later zien terugkeren en richting centrum rijden. Blijkbaar was de chauffeur terplaatse niet bekend met de situatie. Hij is vermoedelijk via de Stoopstraat op de Bredaseweg geko men en via Zegge in de richting Dordrecht verdwenen. Spanning Tot maandagmorgen bleef de span- ning rond de verdwenen autobus, die toch op zeer duidelijke wijze de naam van de eigenaresse meedroeg. Toen kwam het telefoontje uit Dordrecht rond 10 uur en in de namid dag is de bus weer op de basis terug gekeerd. De NB 59-38. die al enkele jaren de stadsdienst trouw is. bolt vanaf van daag weer door de straten van Roo sendaal. Alleen de koplampen zijn nieuw! De aanwezigen hier, vervolgde hij, vormen een staalkaart van het Zeeuwse volk, waartoe ik mij met trots reken. Bij de wederopbouw en de ramp van 1953 hebben wij elkaar leren kennen, beter dan ooit. De handdrukken en de manier, waarop vij elkaar vanmiddag hebben aangekeken, zal ik nooit verge ten. Zelf ben ik een Zeeuw en kan moei lijk iets van Zeeland en het Zeeuwse volk zeggen, maar mijn vrouw, die geen Zeeuwse van geboorte is, heeft mij her haaldelijk verzekerd, dit gewest voor geen provincie te willen ruilen. Wat de besteding betreft van het be drag, dat hem met een schilderstuk van een hoeve in Westkapelle, het dorp waar hij vroeger burgemeester was, werd aangeboden: de commissaris zei er o.m. een schilderij van te willen la ten vervaardigen, dat het historisch ogenblik afbeeldt van 13 maart 1945, toen H.M. koningin Wilhelmina voor het eerst weer voet op vaderlandse grond zette in Eede in Z.-Vlaanderen. Dat schilderstuk zal eerst zijn huis sieren en straks verhuizen naar het nieuwe provinciehuis. Dat moment is slechts vereeuwigd op enige slechte foto's en de commissaris achtte het gewenst, aanknopend aan een oude traditie, zulke ogenblikken uit de geschiedenis met het penseel te doen vereeuwigen. Herhaaldelijk dankte hij iedereen en heel Zeeland. Het applaus hield minuten aan. Eerder had de heer Philipse in het kort de ambtsperiode van de commis saris overzien. Een eindeloze rij Zeeuwen wenste de commissaris en zijn echtgenote geluk Een bijzondere verrassing bracht De minister van Justitie zal zijn mou wen weer moeten opstropen ats hij in de Eerste Kamer zijn toto-ontwerp gaat verdedigen. Uit het voorlopig verslag dat de Senaat op dit met moeite en pas na dreigend portefeuillegerammel door dc Tweede Kamer met kleine meerder heid aanvaarde wetsontwerp heeft uit gebracht, blijkt namelijk dat een meer derheid voorshands heel weinig voelt voor het er in vervatte compromis van een maximumprijs van vijftigduizend gulden en een maximuminzet van twee gulden voor één toto. De A.R.-fractie wijst het ontwerp prin cipieel af. De socialistische, liberale en communistische senatoren maken ern stig bezwaar tegen de beperking van de maximumprijs. Tezamen vormen de tegenstanders 41 van de 75 leden welke de Senaat telt. Overigens zal nog moe ten blijken of zij als puntje bij paaltje komt wel voor de voetbaltoto een kabi netscrisis zullen riskeren. Opvallend is intussen wel een opmer king in het voorlopig verslag, welke aan de V.V.D.-fractie kan worden toege- de schreven. Aanhakende op de verklaring ZTr is weer beweging op het diploma-, tieke front in Europa. Adenauer eisde naar De Gaulle, MacMillan be zoekt deze week Adenauer. Het is di plomatie achter gesloten deuren. De buitenstaanders kunnen slechts ver moeden en gissen wat er aan de hand Die vermoedens vallen echter alle samen op enkele belangrijke punten: Men verwacht binnenkort weer een groot diplomatiek offensief van Rus land. Misschien, is het op Berlijn ge richt, misschien op een ander kwets baar punt in de wereldsituatie, In ieder geval echter moet het Westen daartegenover paraatheid en een mo gelijkheid van snel handelen verto nen. De tegenwoordige organen van samenwerking zijn te traag. Daarom zou het van belang zijn, als er een soort Europees directoraat tot stand kwam, bestaand uit Frankrijk, West- Duitsland en Engeland. Over zulke denkbeelden nu zouden de gesprek ken lopen. Het is een ontwikkeling, waaruit blijkt hoe zeer Kroestjev gefaald heeft, toe hij zijn bezoek aan Frank rijk geheel wijdde aan het zaaien van wantrouwen tegen Adenauer en zijn „neo-nazistische" medewerkers. De Frans-Duitse verstandihouding is hechter dan ooit. En Engeland zal moeilijk afzijdig kunnen staan, als het een rol wil blijven, spelen in de machtsverhoudingen op het Europese vasteland. Zo ziet een blad als de „Daily Maill het: Frankrijk heeft ons nodig om een evenwicht te vormen tegenover - de economische macht van Duitsland, en Duitsland en de overige kleine landen hebben ons nodig om de politieke macht van Frankrijk in evenwicht te houden. Engeland zal dan echter zijn reser ves ten opzichte van de samenwer king met Europa meer moeten opge ven dan het totnutoe geneigd is ge weest. Voor de kleine landen is het overigens ook oppassen. Hun mede- spreken mag niet in het gedrang komen. Het debat over de bekende A.B.G.t affaire in de raad van Bergen op Zoom is besloten met het aannemen van een motie. De toon van de debat ten en'de stemmenverhouding wek ken oppervlakkig de indruk, dat er een diepe kloof ligt tussen twee groe pen. in de raad. In werkelijkheid ech ter is dat niet zo. Als men even die per kijkt, dan krijgt men de stellige indruk, dat nader intern beraad de plooien best glad kan strijken. Nie mand voelt iets voor „gewetens dwang". In Bergen op Zoom zit men met de tweeslachtige status van een „algemeen" gasthuis met een sterk katholiek stempel. Dat zal straks ver anderen, als er een volwaardig ka tholiek ziekenhuis komt, doch enige jaren zal het nog wel aanduren, eer het gereed komt. De vraag mag te recht gesteld worden, of het in deze omstandigheden wel opportuum was een bepaling omrtent het medisch moraal in het reglement te gaan op nemen. Men heeft het vele jaren „zonder" gesteld en die paar jaar hadden er nog wel bij gekund. Regen ten hebben trouwens doen blijken, dat ze de zaak niet op de spits wilden drij ven, door het medisch reglement weer in de ijskast te zetten. Nu kan de stilte vallen over een „affaire", waar in naast zuivere verontwaardiging ook valse noten hebben geklonken. Zie maar eens wat „De Waarheid" ervan maakte! Qnlangs is in een paar bladen een rapport openbaar gemaakt, dat een raadscommissie had uitgebracht over het beleid van B. en W. van Goes. Dat rapport had geheim moeten blijven, maar het was aan een flink aantal mensen bekend en er werd ook naarstig rondverteld wat er allemaal in zou staan. Publicatie was dan ook het beste middel om dc feiten zuiver te stellen en. niet aan „het gerucht" over te laten. Niettemin werd de recherche erop uitgestuurd, om te ontdekken, hoe zo'n stuk nu toch wel in de kranten was terecht gekomen. In Zweden gaat dat anders. Het tweede rapport van de commissie- Koersen vertelt iets over een wet op de persvrijheid in dat land. Die mach tigt Zweedse journalisten zowtel do cumenten van de koninklijke kanse larij als van plaatselijke autoriteiten te onderzoeken en te publiceren. Deze wet kent enkele uitzonderingen, onder meer geheimhouding in staatsbelang. Dat is redelijk. Doch de persvrijheid neemt men in Zweden toch wel veel ruimer in de overtuiging, dat dit de controle op ongewenste verschijnselen slechts kan dienen. van minister Beerman in de Tweede Kamer dat verwerping van het toto- ontwerp tot een zodanige constellatie zou voeren dat binnen afzienbare tijd een gespannen situatie zou ontstaan, verklaren deze leden het weinig aanne melijk te vinden dat enig bewindsman bij verwerping van het toto-ontwerp een beleid zou kunnen voeren dat een verslechtering zou betekenen van het huidige. Zoals bekend heeft minister Beerman hiermee in de Tweede Kamer gedreigd. De liberale senatoren wuiven dat dreigement nu weg met de laconie ke opmerking: „Eventueel aftreden van een bewindsman zou dan wel moeten worden aanvaard". WONINGWETWONINGEN TE HEINKENSZAND Bij de aanbesteding van de vier wo ningwetwoningen te Heinkenszand heb ben vier plaatselijke firma's als volgt in geschreven: P. Engelse f54.800, J. J. Wirtz f 54.000, gebr. Picters f 53.405, firma A. Gcus-C. Rijk f 49.255. Indien de provinciale directie van de volkshuisvesting en bouwnijverheid ak koord gaat met het laagste bedrag zal de bouw derhalve gegund worden aan de firma A. Geus-C. Rijk.

de Stem | 1960 | | pagina 5