Land (1506) en zeepoort Llulst komt tevoorschijn Her sa van Veldzicht won kampioenstitel te Goes DE Hulst krijgt een unieke reconstructie van zijn oude vestingwerken Stichting Zeeland sociale aspecten bestudeert Delta-plan Tweede Kamer akkoord, maar niet zonder meer Explosie in gasbedrijf te Dordrecht Goede paardenstand op Zuid-Beveland M) 2 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 20 JUNI 1957 Keldermans-bouwwerk door de Molenberg gaaf bewaard Zeldzaam monument Eerst neen, toen ja Nieuwsgierig Gouden Jacobsstaf voor pater Jeroen Erkende opleidingen leidsters bij het kleuteronderwij s Kraam verzorgs ters hebben wel gunstig salaris Broederschapslamp op Malgraten EXAMENS Advies over alle aangelegenheden Veran twoordel ijkheid Afschaffing investeringsaftrek Walcheren MIDDELBURG Gasslang door hitte los Zuid-Beveland GOES Meer cursussen aan vakschool Hoogwaterstanden Z-Vlaanderen HULST EHBO-diploma s worden woensdag uitgereikt AGENDA Vandaag CO) CO] COl DE ontwik (Van onze redacteur) Nu het ontgraven van de voormalige Land- en Zeepoort te Hulst definitief is aangepakt, is komen vast te staan, dat de stad bezig is zich een historisch monument „aan te schaffen", dat on getwijfeld straks de belangstelling van duizenden zal krijgen. Een dergelijke poort was reeds vroeger een zeldzaamheid, Hulst bezat er een en volgens een tijdgenoot van bouwmeester Mattheus Keldermans was het een trots en heerlijk bouwwerk dat de aan dacht kreeg van krijgsheren en bouwmeesters uit vele landen. Er is er niet één overgebleven. Ja, toch, die van Hulst blijkt nog te bestaan, beschadigd weliswaar, maar meer dan voldoende intact (naar nu komt vast te staan) om er de pracht van het bouwwerk uit af te leiden. Het is dan toch eindelijk zo ver: de poort wordt van onder de Molen- j berg gehaald. Al jaren terug spraken sommige Hulstenaren als hun overtui ging uit dat de Molenberg, een enor me „bult" op de wallen, de oude Land- en Zeepoort van Keiderrnans, waarvan men vagelijk iets wist, zou verbergen. Er gingen ook wel eens zwakke stemmen op om een onder zoek in te stellen. Aan geruchten en aan meer op hoop dan op feiten, gebaseerde over tuiging heeft men in zo'n geval even wel niets. Eerst moesten de archie ven spreken. De stoot tot het onder zoek van thans is in feite gegeverf door de heer P. Brand, die in decem ber 1955 voor de Oudheidkundige Kring een lezing hield over de ves ting Hulst. Hij had daartoe uiteraard het stadsarchief grondig nagepluisd en op grond van wat hij vond drong hij op ontgraving van de Molenberg aan. Die feiten in het archief te vin den was overigens geen eenvoudig karwei: eerst al Werkte hét' fè'if dat er vele bouwmeester? uit het ge slacht Keldermans zijn geweest, ver warrend. Toen vast stond dat het Mattheus moest zijn geweest kon men tot een juiste tijdsbepaling komen en daarop dook men in de stadsrekenin gen. Helaas, die van 1506, het jaar waar in de poort is gebouwd, is onvind baar Maar die van de drie volgen de jaren gaven toch enig uitsluitsel. Met de hand op de documenten kon de heer Brand verklaren dat het in derdaad de gezochte poort moest zijn, die onder de geweldige molshoop op de wallen verborgen was. Vorig jaar werd een proefontgra- ving verricht. Er kwam een stukje tevoorschijn en wat er te zien was wekte de gerechtvaardigde verwach ting dat het de moeite waard moest zijn de gehele poort uit te graven. Toen een voorstel om de pacht van de Molenberg op te zeggen, in de raad kwam. zei het gemeentebestuur echter „neen" en de zaak lag weer stil. Dank zij echter de officiële belang stelling van de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is de zaak opnieuw aangesneden, met het gevolg dat er een regeling werd gevonden om de .Molenberg-pachter schadeloos te stellen. Er werd van alle zijden druk geijverd voor de ont graving (naar men weet heeft ook ons blad er in het algemeen belang steeds op gehamerd het ontgraven van de poort definitief ter hand te nemen) en toen een nieuw voorstel de raad bereikte had deze intussen zoveel vurige kolen op zijn hoofd ge stapeld gekregen, dat hij volmondig en met graagte „ja" zei. i Een overzicht van de opgravingen. worden. De vorm van de bastions waarop de torens stonden is duide lijk te zien en nieuwsgierige proef boringen hebben aangetoond dat de torens kamers enz. bevatten die men volgegooid heeft met puin en (gelukkig losse) grond. Ook de wijze waarop de poorten draaiden blijkt uit wat men vindt. Waarschijnlijk bevond zich achter deze poorten een valpoort. Het is niet Nu werkt men (in de Gemeente lijke Handwerkregeling) sedert kor te tijd aan het bijzonder belangwek kende object. De twee torenlicha men zijn bloot gekomen en men is uiteraard bijzonder nieuwsgierig naar wat er verder gevonden zal onwaarschijnlijk dat men nog een deel van een der poorten zal aantref fen. Men gaat nu eerst in een bocht rond het poortcomplex graven, om een overzicht te hebben van de om vang. Het staat al wel vast dat het bouwwerk aan de voet een gevaarte van bijzonder grote afmetingen zal zijn. Daarna gaat men verder in de diepte. Waarschijnlijk moet men nog zeven meter diep graven. Naar schatting zal zo'n tien duizend m3 grond verzet moeten wor den. Maar het is de moeite waard. De Hulstenaren van rond 1600 heb ben hun nazaten van thans voor een geweldig werk gezet. Reeds betrekke lijk kort na de bouw was de poort zin loos geworden en bij het beleg van 1596 door Albertus van Oostenrijk is het bouwwerk deerlijk toegetakeld. Toen de toenmalige vesting, voorna melijk door dit beleg, waardeloos ge worden was, heeft men een nieuw vestingstelsel (de huidige wallen) ge bouwd. Daarbij verdween de oude Land- en Zeepoort van Keldermans onder een berg klei dat men weg groef waar de vesten kwamen. Een bonk van die zware vette klei ziet men nu tussen beide torens geperst. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het bouwwerk aan de voet nog zo goed als geheel intact zal blijken te zijn. Toen men de poort begroef", was ze nog betrekkelijk nieuw. De beschietingen hebben wellicht het bo venste deel der torens verwoest en alvorens er de Molenberg overheen te bouwen hebben de Hulstenaren van 1600 het bouwwerk met zand en puin opgevuld. Iedere Hulstenaar is razend nieuws gierig naar wat er nog tevoorschijn zal komen Het diocesaan hoofdkwartier van de KJB in Breda berichtte ons, dat niet alleen op het seminarie IJpe- laar het zilveren jubileum van de verkennerstroep werd gevierd, maar ook op het klein seminarie van de paters Kapucijnen in Oosterhout. Ook hier was een bescheiden feestpro- gram in elkaar gezet en ook hier hebben de hoofdaalmoezenier Ver hoeven, hoofdcommissaris mr. F. Janssens en de Bredase diocesane leiding een bezoek gebracht. Aan pa ter Jeroen, die ruim 25 jaar als hop man bij de verkenners van het kapu cijnenklooster prachtig werk heeft verricht, werd door de hoofdcommis saris de gouden Jacobsstaf uitge reikt. Verschenen is de beschikking van de minister van onderwijs, waarin bepaald is dat o.a. de navolgende scholen, gerekend van 1 januari 1956 af, zijn erkend voor de opleiding van leidsters by het kleuteronderwys, het geen betekent, dat de kosten van die datum af worden vergoed: de bijzondere opleidingsschool te Bergen op Zoom. Bernadettestraat 2, uitgaande van de vereniging: Zusters van het Allerheiligst Hart van Jezus „Koningshof" te Veldhoven, de bijzondere opleidingsschool te Tilburg, Korvelseweg 142, uitgaande van de vereniging: Zusters van Lief de van O.L. Vrouwe, Moeder van Barmharigheid, Oude Dijk 1 te Til burg, de bijzondere opleidingsschool te 's-Hertogenbosch, Havensingel 26, uit gaande van de vereniging van vrou wen tot het geven van onderwijs, St. Janssingel 21, 's-Hertogenbosch, de bijzondere opleidingsschool te Middelburg, Herengracht 52, uitgaan de van de vereniging tot stichting en instandhouding ener chr.kweekschool voor onderwijzers, onderwijzeressen en kleuterleidsters, Londensekade 33, Middelburg, de bijzondere opleidingsschool te Breda. Leuvenaarstraat 178, uitgaan de van de congregatie van de Zus ters Franciscanessen, Genootschap tot opvoeding, Vineentiusstraat 7, Roosendaal, De leiding van het opleidingscen trum voor kraamverzorgsters in Zee land verzoekt ons erop te wijzen, dat er over het gisteren gelanceerde be richt inzake de (te lage) salarissen der kraamverzorgsters misverstan den zijn gerezen. De beloning die de kraamverzorgsters ontvangen zijn niet overal in het land gelijk. Zeeland staat evenwel aan de top met onge veer negen gulden per dag, plus vrije kost en inwoning. Er zijn bepaalde gebieden in ons land waar de verhoudingen inder daad niet zo gunstig liggen. Tenein de te voorkomen dat de - dus niet juiste - mededeling in ons blad van gisteren de animo voor het beroep van kraamverzorgster zou doen ver minderen. voldoen wij graag aan het verzoek tot rechtzetting. De directrice van het internaat te Hulst deelde ons nog mee dat men tegen september een bevredigend aantal nieuwe cursisten kan verwach ten. Het werk aan de vesten van de stad Hulst verheugt zich vooral tijdens het mooie weer in de belangstelling van prak tisch alle stadgenoten. Het in middels gereedgekomen deel van de binnenvesten, aan de zuid- en oostzijde van de stad, toont aan wat er te bereiken valt: daar is alles prachtig op orde gekomen. Schone vesten, zonder rietvel den, met fraaie oevers. Nu is het andere deel aan de beurt, van de Bagijnenpoort tot de Dubbele Poort. Daaraan is overigens heel wat meer werk. Want men heeft daar niet alleen de vest te schonen, doch er wordt ook een reconstructie ge maakt van een deel van het oude, buiten de wallen gelegen verdedi gingsstelsel zoals dat bij een Oudne derlandse vesting behoorde. Men werpt er thans de wallen op voor het ravelijn en ook de overige onder delen van dit stelsel, zoals het con- trescarp, worden precies gevormd zoals ze ruim drie eeuwen geleden door de strategen zijn ontworpen en aangelegd. Wanneer dit werk klaar is, zal Hulst dus een voorbeeld bezitten van een vestingenstelsel, zoals men ner gens nog aantreft. Zowel voor histo rici die studie maken van dergelijke onderwerpen, als voor de toeristen is dit uiteraard een trekpleister. In dit blad hebben we al zo vaak melding gemaakt van oudheidkundi ge vondsten: telkens als men ergens een spa in de Hulsterse bodem zet, komt er wel iets naar boven dat de moeite waard is. dat de historiemin- nende stadgenoot belang inboezemt. Soms zelfs is het iets dat grote oud heidkundige waarde bezit. In de heer P.Brand bezit Hulst een verwoed amateurarcheoloog, die me nig voorwerp voor zoekraken heeft behoed. Dank zij zijn ijver, zijn des- (Advertentie) kundigheid, is de collectie van de Oudheidkamer met waardevolle za ken aangevuld. Zo heeft hij tijdens de werkzaamheden aan het gerecon strueerde ravelijn vastgesteld dat zich daar de fundamenten bevonden van een waarschijnlijk 14e eeuws bouwwerk, een gebouwtje van 2 bij 3 meter. De fundering bestond uit zogenaamde kloostermoppen.Wellicht is het een zoutkeet geweest. Ook is gebleken, dat er op die plaats vroe ger een woonkern, buiten de wallen dus, is geweest. Bij het werk zijn ook nog schervan van 14e en 15e eeuws aardewerk gevonden. Nederlandse oorlogsweduwen zul len zaterdag op het oorlogskerkhof te Margraten een lamp der broeder schap ontsteken, zoals die voor het eerst zeven jaar geleden door moe ders en echtgenoten van de in de jongste wereldoorlog gesneuvelde Ita liaanse militairen in het Casino werd ontstoken. Dit geldt als een antwoord op de onuitgesproken wens van fami lieleden van de in Italië gesneuvelde Amerikanen, Australiërs, Canadezen, Engelsen, Duitsers, Fransen, Polen, die niet in staat waren de graven van hun dierbaren te bezoeken. EINDEXAMEN MIDDELBARE MEISJESSCHOLEN Voor het eindexamen aan de mid delbare school voor meisjes, verbon den aan de r.h.b.s. te Middelburg slaagden de dames Willy Franse, Louise Luyendiik en Hanme Rijksen, allen te Middelburg. Een kandidate werd afgewezen. Aan de middelbare meisjesschool van het christelijk lyceum te Goes, slaagden voor het eind-examen Gon- nie Bikker te Vlissingen; Jopie Brak man te Nieuw- en Sint Joosland; Els Geschiere. Willy Rombout en Greet- je Velthuizen te Goes en Jeantje Schimmelpennink van der Oye te Kloetinge. X 3vx A- Zo men weet, heeft de stich ting Zeeland een bescheiden be gin gemaakt met de bestudering van de sociale aspecten van het Deltaplan, n.l. in het kader van de door G.S. ingestelde Werk groep-deltazaken. In het pas verschenen jaarverslag der Stichting vonden wij er de vol gende bijzonderheden over: Met inachtneming van ergen ver antwoordelijkheid der leden wordt door de werkgroep advies uitgebracht aan G.S. aangaande alle aangelegen heden het Deltaplan betreffende. Het hiervoor nodige voorbereidende werk wordt verricht door dat orgaan of die instelling, die het nauwst bij een bepaalde aangelegenheid is betrok ken. Het advies zelf gaat echter van de werkgroep in zijn geheel uit, waardoor de waarborg is geschaper^ dat de verschillende aspecten daarin zijn verdisconteerd. Schema De eerste arbeid der Werkgroep- deltazaken was het opstellen van een schema van onderzoekingen. Uitgangs punt van dit schema vormde de ge dachte, dat voor Zeeland in het ka der van het Deltaplan nieuwe moge lijkheden worden geopend, waarvan op actieve wijze gebruik moet wor den gemaakt. Het genoemde werk schema is daarom niet louter een inventarisatie van noodzakelijk ge achte onderzoekingen, maar het vormt evenzeer de hoofdlijn voor een op de ontwikkeling van Zeeland ge richt beleid. Het is verheugend, dat dit program door Ged.Staten werd aanvaard. Voor de sociale sector acht men het van principiële betekenis, dat zij mede betrokken is bij de voorberei ding van het beleid ook op water staatkundig. economisch en planolo gisch gebied. Dit betekent immers, dat in de verschillende vormen van beleid het sociale aspert van te vo- Op nationaal niveau vond voort- j gang het werk van ere Werkgroep .i j sociale aspecten van de njimtelijke"f ordening van' Zuid-West Nederland". i deze werkRvoep -fejji» -''vertegen-1 ren kan worden verdisconteerd waar- j woordigd het ministerie van Maat-1 door men onttrokken wordt aan de j schappelijk werk, de rijksdienst voor sfeer van het bestuderen en het han delen achteraf. Niet eenvoudig (Van onze parlementaire verslaggever) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer zich verenigd met het eerste concrete wetsontwerp als resultaat van de bestedingsbeperking. Het ging om de afschaffing van de z.g. „investeringsaftrek". Dit zyn de faciliteiten die het bedrijfsleven reeds jaren geleden heeft gekregen om de industrialisatie aan te moedigen en meer investeringen te verrichten. Het debat ontleende zijn waarde voor een groot deel hieraan, dat men minister Hofstra goed heeft laten we ten, dat binnenkort de gehele mate rie opnieuw in de Kamer zal moeten worden behandeld. Voor 1 januari zal dat zeker geschieden heeft de minis ter toegezegd. Bovendien zal dan al les wat te maken heeft met ver vroegde afschrijvingen en het fiscale winstbegrip op de helling komen. Dit laatste is een'verzekering die de mi nister heeft gegeven aan dr. Lucas, de financiële en fiscale expert van de KVP-fractie. De heer Weiter heeft getracht de diepte-investeringen in het alge meen voor investeringsaftrek blijvend in aanmerking te doen komen. De minister stond echter sterk, omdat hij de bestedingsbeperking een com plex van maatregelen noemde, waar aan men op korte termijn niets meer kan veranderen en omdat de zaak tóch voor 1 januari 1958 opnieuw zal worden behandeld. Er schijnen wel enkele moeilijkhe den te zijn met de tijdelijke verho ging van de vennootschapsbelasting, de omzetbelasting en de personele be lasting. De Kamer heeft namelijk op nieuw overleg geëist met de regering, waardoor deze maatregelen eerst vol gende week kunnen worden behan deld. De feitelijke vormgeving van 't in de vorige alinea omschreven beginsel is gebleken niet eenvoudig te zijn. In de reeds zeer belangrijk gebleken sa menwerking en contact in de Werk groep Deltazaken is men nog bezig een weg te vinden. Met name wordt gezocht naar methoden om op een concrete wijze de verschillende mo gelijke sociale implicaties aan te ge ven. Juist op de noodzaak van con creetheid wil men de nadruk leggen, omdat de beleidsorganen niet gebaat zijn met sociologische algemeenhe den en sociaal geleuter. De werkgroep vergadert elke weejj, waarvan eenmaal per veertien dagen met Gedeputeerde Staten. In de nog korte periode van haar bestaan eis ten naast enkele algemene proble men het Deltaplan in zijn geheel be treffende vooral vragen rondom het Drie-eilandenplan haar aandacht. Een continuering van de werkwijze en een intensivering van de samen werking met name wat betreft het onderzoek van bepaalde concrete vraagstukken valt te verwachten. In het gemeentelijk gasbedrijf van Dordrecht heeft zich dinsdagavond een ontploffing voorgedaan, die rampzalige gevolgen had kunnen heb ben. Een machinist was met twee assis tenten in de meterkamer bezig met het verwisselen van een stoffilter in een delta-meter. Men had hiervoor de gasstroom onderbroken. Het bleek de machinist echter, dat er toch gas ontsnapte en dat er ook gas kwam uit een butaanleiding. Men begaf zich naar buiten om ook de butaanaanvoer af te sluiten, maar nauwelijks had mu de meterkamer verlaten, of er ontstond een explosie. Een enorme steekvlam spoot uit de meterkamer over de binnenplaats van het bedrijf, over de plaats waar juist een aantal arbeiders hadden gestaan. De hitte van deze steekvlam was zodanig, dat er een paar fietsen ge heel door vernield werden. Door de explosie werden een andere gaslei ding en de meterkamer beschadigd. Hierdoor ontstond een begin van brand. Men slaagde er echter spoe dig in de gastoevoer te stoppen, waarmee het gevaar geweken was. De explosie had tot gevolg, dat vele ruiten van het fabrieksgebouw sneu velden. het Nationale plan, de provinciale planologische diensten in Zuid-Hol land. Noordbrabant en Zeeland en de provinciale stichtingen voor maat schappelijk werk in deze provincies. Ook in de onderzoekingen en de dis cussies in het kader van deze werk groep is gebleken hoe moeilijk het is tot gefundeerde en concrete con clusies te komen. Het valt te ver wachten, dat deze werkgroep haar arbeid in 1957 met een rapport zal kunnen afsluiten." Van de door Bredero's Bouwbedrijf N.V. aan de M.D. de Grootstraat te Goes voor verkoop gebouwde woningen zal het pand no. #5 van 17 juni tot en met 13 juli a.s. op alle werk dagen van 1417.30 en van 1921 uur ter bezichtiging worden opengesteld. Deze woning werd volgens ontwerp van het Adviesbureau Woning - inrichting van de Zeeuwse Afdeling van de Bond van Platte landsvrouwen ingericht door de volgende Goese zaken'. - w meubilering en stoffering huisTioudelyke art. glas- en aardewerk verwarming knutselwerk sportartikelen wandversiering A..J. Jacobs Lange Kerkstraat 11 Fa. v. "Wityekhoyse Lange Vorststr] 39 G. M. Buckstra Koningsstraat 5 J. G. Hollestelle Noordeinde 18 Hóbbyhuis Lange Vorststr. 4 van Stein Ganzepoortstraat 2 Sturm Lange Kerkstraat 5. Door de grote zonnehitte is in de woning Noordsingel 164 een gaskom foorslang. aangesloten op een buta- gasfles, slap geworden en los geraakt. Het gas begon toen te branden, waar het de fles verlaat Hierdoor raakten enkele gordijnen in brand. De bewoon ster zag kans de brand eigenhandig te blussen. Zij schroeide hierbij haar en wenkbrauwen maar verder liep het goed af. De in allerijl uitgerukte brandweer behoefde niet meer in te grijpen. Van de directrice der Vakschool voor meisjes, mej. W.Weststeijn, ver namen wij nog, dat met september gestart wordt met de nieuwe cursus leerling-verkoopster, waarvoor de middenstand veel interesse toont. Zodra de nieuwe school gereed is - dat wordt 1958 - begint men ook met de opleiding voor lerares huis houd- en landbouwhuishoud-onder- wijs. De urgentie-verklaring van de ge meenten is al binnen en de goed keuring door het departement mag verwacht worden tegen het gereed komen der nieuwe school. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 21 juni, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 9.01 en 21.09 uur: te Ter- neuzen om 8.38 en- 20.53 uur en te Vlissingen om 8.08 en 20.23 uur. De Bond van Zuidbevelandse paardenfokkers heeft -woensdag te Goes weer zijn trekfokpaardendag gehouden, ditmaal onder Ideale weersomstandigheden, die echter oorzaak waren dat vershillenden afwezig bleven vanwege het mooie oogstweer. En men heeft de laatste jaren wel terdege geleerd dat weer te benutten! Het marktterrein was keurig in orde gemaakt en des ochtends werd begonnen met het keuren der veu lens; onder de hengstveulens waren geen opvallend goede, van de mer rieveulens waren de oudere de beste met twee goede eerste, dochters van Unicum van Monnikenhof en van Guido uit de Kluis, beide van de firma D. A. Timmerman en Zn te Kattendijke. Weinig onderscheid tus sen deze twee, misschien wordt de 1 B Guido-dochter nog wel de beste. Zij hielpen hun vaders, met ieder een vijftal telgen-veulens aan de eerste (Unicum) en de tweede prijs als hengsten met vijf afstammelingen. De groep Unicum was wel zo goed en wel zo uniform als die van Guido. De rubrieken der oudere merriën telden verscheidene beste, zware en bestsoortige paarden, w.o. diverse oud-kampioenen; vooral de 510 jarige merriën van de grote maat vormden een indrukwekkende grote en beste categorie met twee eersten en vier tweeden, die ook welhaast een eerste premie waard waren. Het was ook een indrukwekkend gezelschap hoogbekroonden uit de diverse categoriën. dat deelnam aan de keuring om het kampioenschap. Dat werd toegewezen aan 1 B der 510 jarigen, voor noemd (1 A was reeds eerder kampioene: Tosca v. Monni kenhof van fa. Timmerman), de zevenjarige bruinschimmel Hersa v. Veldzicht, v. Nico v. Beek van S. de FeijterDekker te Lewedorp, dit tegen de bruine zevenjarige Daisy, v. Nico van Ella, van S. J. Noo- teboom te Kloetinge. Niet veel verschil tussen deze twee: Daisy. P.B. van de kleine maat 5— 10 jarigen, na de oud-kampioene Kato van Keilen, v. Nico van Smakt, van J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge, Daisy dan is nog haast wel zo kort en diep dus nog wel zo typisch, doch Hersa wint het in haar macht en mo gelijk ook in haar benen. Bij de moeders met afstammelin gen ging de strijd wel vooral tussen de stalgenoten Tosca van Monniken hof en Rozelier van M. beide van fa. D. A. Timmerman en Zn en beide met twee goede dochters en heel goed drietal bruinschimmels vormend. Pas na arbitrage werd Tosca 1 A en Ro- zelien 1 B. Tosca met haar tweej. dochter Xenia van M (v. Guido, le prijs) en de driej. Wallona van M. (Nico v. Ella Rozelien), tezamen een best en mooi drietal bruinschimmels werd 1 A der stalgroepen van drie stuks, gevolgd als 1 B door het drommels weinig mindere drietal van J. Q. C. Lenshoek: Kato van Keilen (oud-kampioen) met twee dochters van Hera van Keilen, de 6 j. Martha van K. (Nico van Smakt) en de 9 j. Justine van K., (eveneens van Nico v. Smakt), ook een best trio bruin schimmels. Dezelfde of vrijwel dezelfde die ren troffen we, met één of twee an deren, ook weer aan in de vierspan nen van één eigenaar: fa. Timmer man werd 1 A, Lenshoek werd 1 B. Twee heel goede vierspannen bruin schimmels, beide goed uniform, de groep Lenshoek in doorsnee toch niet helemaal van de kwaliteit als die van Timmerman. Alles bijeen was het weer een zeer goed geslagde fokpaardendag, die bewees dat het paard nog volstrekt niet heeft afgedaan; integendeel, het bleek dat de paardenstand in dit fok- gebied nog goed op peil is gebleven. Het bleek ook dat aan drie mer riën het gebruikswaarde-certificaat A was toegekend, nl. aan de 6-jarige Wanda van Waarle (Nico v. Smakt) van C. Mol te Waarde, aan de 6-j. Son,ja van Nisse (Robert van Schelf- houtshoek) van J. P, Nijsse te Nisse en aan de 10-jarige Casterine van Yerseke (Certain van Othene) van dezelfde J. F. Nijsse. De voornamste uitslagen waren verder: 2-jarige merries: 1 Xenia van Monnikenhof van fa. Timmerman te Kattendijke; 2 Anne v. d. Werrilaan van J. Werri te 's-Heerenhoek; Dora van Eghel van C. Mol te Waarde en Hermina van gebr. Sinke, Wolfaarts- dijk! 3 Irene van S. Noteboom te Kloetinge; Nora v. d. Poel van W. Minnaard, 's- H. Abtskerke en Clara van Waarde van C. Mol; 4 Ada van 't Hof Tilburgh van wed. L. Goense, Driewegen; Rina van Domeinplaat van J. Lenshoek. Kloetinge; Resie v. Keilen, idem en Martha van wed. J. Vermue, Nieuwdorp. Categorie II: 1 Elonda v. Kapelle van J. van Overbeeke, Kapelle, 2 Kitty van 't Hof, Nieuwland van J. van 't WesteindeVermue, Nieuw dorp en Guido van P. Janse, Goes; 3 Elza v. d. Werrilaan van J. Werri te 's-Heerenhoek. Drie-jarige merries: 2 Veronica van J. van Overbeeke, Kapelle; 3 Cato van Welhoek van A. Wagenaar, Kloetinge. Grote maat 1 Walland van fa. Timmerman; 2 Wanda van M. van Liere, 's H. Abtskerke en 3 Irerje van Plantlust van W, Beye, Kloetinge. Vier-jarige merries, kleine maat: 1 Elza van Hollestelle van L. Boonman, Ovezande; 2 Mien van Certain van J. Werri en Caroline van Molenhof van J. Lokerse, Heinkenszand; 3 EUa van J. de Roo, 's H. Abtskerke, Betsy van wed. Remijnse, Wolfaartfcdijk en Oliva van Domeinplaat van J. Lens hoek; Grote maat: 1 Nelly van den Berg van fa. Timmerman; 2 Jeanne uit de Stooflaan van D. Boonman, 's- Heerenhoek; 3 Veronica van Monni kenhof van A. Zandee, Kloetinge en Corrie van Domburg van W. Aar- noutse te Kioetinge, Categorie VII: 1 Kato van Keilen van J. Lenshoek en Daisy van S. Noteboom, Kloetinge; 2 Ina van Spaarte van fa. Meeuwse, Katten- dijk. Mertha van fa. Goetheer. Wol- faartsdijk; Zora van Waarde van C. Mol en Martha van Keilen van J. Lenshoek- 3 Hersa van Dijkzichtt van J van 't Westelnde—Vermue, Nieuw dorp; Koba van Domeinplaat van J. Lenshoek; Gonny van Brunswijk van Gebr. Verdonk, Lewedorp; Nicoline van Elsdiek; gebr. Smallegange. El- lewoutsdijk; Erna van S. Noteboom en Sonja van Nisse van J. Nijsse te Nisse. GEMEENTE HULST Burgemeester en wethouders van Hulst brengen ter openbare kennis dat het in het belang van een regel matige watervoorziening, in verband met de heersende droogte, tot nader order verboden is leidingwater te ge bruiken voor het reinigen van stoe pen, straten, gevels en voor tuinbe- sproeiing. Hulst, 18 juni' 1957. Burgem. en weth. voorn.. A. L. S. Lockefeer, burgemeester J. F. van Denderen, secretaris Volgende week woensdagavond (26 juni) wordt in het Bioscoopgebouw een feestavond gehouden van de plaatselijke EHBO. Tijdens deze bij eenkomst zal aan de 22 geslaagden van de cursus 1956 '57 het diplo ma worden uitgereikt. Sluiskil NIEUWBOUW Dé fa. v.d. Poel heeft thans een aan. vang gemaakt met de bouw van een zestal middenstandswoningen in de Spoorstraat. Mede met de 60 fabrieks- woningen, welke haar voltooiing met rasse schreden naderen, betekent dit een welkome verlichting in het wo ningtekort. VERBETERING BUSHALTE De Prov. Waterstaat heeft de bus halte bij hotel Meert van een nieuw wegdek voorzien. Aangezien Het weg dek ter plaatse reeds lange tijd in een erbarmelijke toestand verkeerde, betekent dit voor de passagiers en ook voor de vele reizigers, die hier hun auto's parkeren, voor de plaatselijke hotels* een enorme verbetering. Zuiddorpe GROTE KERMISDRUKTE Het prachtige zomerweer, dat dit jaar de kermis begunstigde was bijna al te warm voor de kermisvierders. Maar desondanks is er lustig gedanst, „gezweefd", geschoten en gebold, zo dat de neringdoenden goede zaken maakten en het kermisterrein ge zellig druk was. Tot grote teleurstel ling van vele moeders, die hun al lerkleinsten ook zo graag wat gun den, was er evenals het vorige jaar weer geen kinderdraaimolen ofschoon door de gemeente pogingen waren gedaan er een te charteren. De sen satie van de kermis was een inter nationale bokser- worstel- en sketch- groep. Zij opereerde telkens voor volle tenten en oogstte groot succes. Vanzelfsprekend ontbraken volgens aloud gebruik nergens de bekende „vlaaien", een geliefde lekkernij zon der welke op Zuiddorpe geen kermis denkbaar is en die ook meestal al leen voor deze gelegenheid gebakken worden. Graauw ENORME KERMISDRUKTE De jaarlijkse kermis is weer ach ter de rug. Begunstigd door het heer lijke zomerweer zijn deze dagen ab normaal druk geweest. In jaren heeft het dorp zo'n drukte op de kermis niet gezien. Op de liggende wip meiaden zich maandag 74 schut ters en op de staande wip eveneens ruim 60 deelnemers. Er was zelfs een voetbalwedstrijd tussen een elf tal uit Graauw en een fabriekselftal van de N.V.Thibergien „Clinge* welke met 4-2 door de laatste werd ge wonnen. In het patronaat had men een fancy-fair georganiseerd, die druk werd bezocht. De draaimolens maakten goede zaken en de her bergiers hadden meer dan de andere de gunstige resultaten van de warm te. MUZIEKFESTIVAL Aangemoedigd door het succes van vorig jaar heeft de fanfare „Nooit Gedacht" besloten ook deze zomer een muziek-festival te organiseren. De datum schijnt nog niet officieel vast te staan. TELEFONIST BENOEMD De heer Rademakers van Ossenis- se is met ingang van 17 juni benoemd voor de nachtdienst bij de telefoon alhier. P)E Chir blijktj eens te kort noen Unie. Mal tionair aq tot zijn binnenlar behulp va geruimd eontra-revl tuurlijk niij geweld te| bruiken, niet terugj sequentiesl heeft Rusl| opstand in gesmoord. „Er zijn categoriënl marxisme in industif even goedj nees. Dit hand. Mad niet dwin| proberen, tische mi richting ta zijn discusj drang en Belangril massa juic maar is e De overhe ring opdoq zoeken, on nen." P)E rede hij al houden, m voor publiil tekant geeil slechts de <1 nese comm lang demo name sind Hongarije het Russistj Chinezen geaccepteeil lijk commif Wat Mac toont ais g het streven| se leider, „eigen cor schap van naast bev evenmin vS is gediend. 1 De concl' huidige sit voor de h: voor RuslaJ te ontkenn dit leidersd den, dit d: collaborated sische wap! keling tegc alleen de dit het Rul bij. bondgerf is duidelijk com muil op de in te' noch in p{ misch opzic| treft, kan de verruim; China, die geland, Ned andere lanif Het beho GOES Grand: Goud van Napels. MIDDELBURG Electro: Liefdesroes. VLISSINGEN Alhambra: Zolang je nog een moeder hebt, Luxor; Meisies voor Tanger. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, S uur: Faust. 14) Nonhebei nam tegenov fel plaats. Van Bevere de koffie. „Ik heb e maakt, de „De ander Van Bevere Hij dronk elkaar op er „Zo", zei der weg ws kan begrnne ,,U ziet ir specteur?" „Dat mor heeft u mi een misdad „Ik stel Nonhebei, o trekkingen hof". „Is er iet Kluis?" riep La" werd i ken". „Praatjes

de Stem | 1957 | | pagina 2