Ai St. Michaël" bestond 35 jaar Sjef Kegelaer deed 50 jaar in beesten Ook BRABANTSE en ZEEUWSE verzetstrijders geridderd Kwestie rondom geheime notulen in Zierikzeese Raad Een missionaris keerde te Terhole weer POLDER WALCHEREN NAM BELANGRIJKE BESLUITEN STR MEIS Herbeplantingscommissie op Schouwen- Duivelaiid nog niet ver gevorderd De gemeente Hontenisse gaat lening aan GOUDEN JUBILEUM IN GRAAUW 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 27 SEPTEMBER 1954 7 DIRIGENT J. C. MAAS ONDERSCHEIDEN v> Peanut Butter 77lc7lU££an'j UITGAVE VAN EEN BOOMPLANTKRANT ZAAL VOL FEESTENDE POLITIEMANNEN IN HULST Maak Uw bloed zuiver mot Kru: hen Salts. Z..VLAANDEREN TERNEUZEN J. CATSHOEK 7X5 JAAR RAADSLID Pater Vicent Colsen feestelijk ontvangen Stofwisselingzout W alcheren MIDDELBURG „Eén jaar is niks, als je niet in de bak zit OP DE FIETS OOSTBURG Zuid.Beüeland GOES AGENDA HEDEM Zeve neet BELGISCHE ONDERSCHEIDINGEN IN DEN HAAG Niet minder dan 140 Nederlanders, die in bezettingstijd aan de tegen de Duitsers gerichte spionnagegroep „Wim" deelnamen, mochten Zater dagmorgen in de Ridderzaal te Den Haag Belgische onderscheidingen ontvangen. Toen in 1942 verschillende inlichtingendiensten in bezet Nederland waren opgerold, werd vanuit Gent dit orgaan opgericht, dat het contact tussen Londen en verzetsbewegingen in Nederland weer herstelde. De plechtigheid werd o.a. bijge woond door de minister van Weder opbouw, ir H. Witte, die tot zijn pret tige verwondering een groot aantal mannen en vrouwen uit het West- Brabantse, zijn vroegere werkgebied, ontmoette. Het Kruis van Ridder in de Orde van Leopold II, het Oorlogskruis 1940 met de palm, de medaille van de Weerstand en de Herinneringsme daille aan de oorlog 1940-1945 is o.m. posthuum uitgereikt aan mej. P. F. v. Eist uit Roosendaal, mej. E. Wiersma, Breda, J. Dercks, Bergen op Zoom, D. Hofman, Breda en P. Quist, Steenber gen. Met de medaille van de Weerstand en Herinneringsmedaile is o.m. pos thuum onderscheiden C. J. Bovée, Bergen op Zoom. Het Kruis van Ridder in de Kroon- rde, het oorlogskruis 1940 met de palm, de medaille van de Weerstand en de Herinneringsmedaille o.m. aan J. B. Vermeulen, te Breda. Het Kruis in de Orde van Leopold II, het oorlogskruis 1940 met de palm, de medaille van de Weerstatnd en de Herinneringsmedaille aan de oorlog 1940-1945 o.m. aan W. H. M. Houtman- Proost, Bergen op Zoom, S. P. Buijs, Goes, A. C. v. d. Gruiter, Roosendaal, M. Huysman, Bergen op Zoom, ir A. J. L. Juten, Bergen op Zoom, G. Monté, Tilburg, J. P. van Rooy, Breda, J. A. A. v. d. Smissen, Zevenbergen, A. Ver palen, Bergen op Zoom en P. M. de Waal, Terneuzen. Het oorlogskruis met de palm, de medaille van de Weerstand en de Her inneringsmedaille o.m. aan L. A. van Rooy-Overgoor, Breda, C. Groendijk, Vlissingen, A. Holthuis, Breda, C. A. M. Hopstaken, Oudenbosch, A. Huisson Breda, W. C. van Krimpen, Breda en de oud-Bredanaar J. Reichardt uit Rot terdam. De medaille van de Weerstand en de Herinnaringsmedaille o.m. aan P. v. Dixhoorn-Joosse, Bergen op Zoom, te Bergen p Zoom, Th. M. Faes, Breda, A. Groffen, Hoogerheide, H. Hoebé te Axel, J. G. van Niftrik JPzn, Putte (Nbr.l. A. Oirbans, Bergen op Zoom, L. J. M. Peters, Oudenbosch, J. C. v. d. Poel, Tilburg, L. Stoorvogel, Hulst, en J. G. Sloff te Halsteren. De heer J. Vermeulen uit Breda, bood tijdens de zeer geanimeerde maaltijd de heer Gaston („Rinus") van der Meersche die de verzetsgroep grondvestte, een boek vol herinnerin gen aan. Ter gelegenheid van het feit dat de heer J. C. Maas te Kortgene 30 jaar dirigent was van het harmoniegezel schap „Wilhelmina" te Colijnsplaat werd hem door burgemeester A. A. Schuit de medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud over handigd. De heer Maas is behalve di rigent van genoemde vereniging ook nog dirigent van verscheidene ande re muziek- en zangverenigingen op Noord-Beveland en bovendien voor zitter van de Zeeuwse Bond van Fan fare en harmoniegezelschappen. (Advertenties). In Amerika zegt men voor pinda kaas „pindaboter" maar in Neder land zegt men voor pindakaas Het bestuur van de stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" vergaderde in het „Huis van Nassau" te Zierikzee on der voorzitterschap van Notaris P. Heering. Naar aanleiding van door het stich tingsbestuur ondernomen stappen tot het te werk stellen op Schouwen-Dui veland vanuit de Oostzone van Duits land naar West-Duitsland gevluchte jongelui, was een schrijven ontvangen van de Europaische Bildungsgemein- schaft Eisener Vorhang" te Lüneburg, waarin diverse inlichtingen werden gevraagd en vertegenwoordigers van de stichting werden uitgenodigd. Aan vragen waren ingekomen voor 7 meis jes en 3 jongens Van wie eerstge- noemden in de huishouding te werk gesteld zouden worden en laatstge noemden bij gesloten geldlening ad 35.000 bij de Coöp. Boerenleenbank Lamswaarde ter tafel kwam. De rentevoet ad 3 5/8 achtte men wel wat hoog doch an- derzijds werd door weth. L. Vereecken gewezen op de grote financiële hulp die de gemeente van deze bank eer tijds gekregen heeft tegen een wel erg laag rentecijfer toen de aanleg van ge meentewegen deze steun nodig had. Na nog enige beraadslagingen werd het voorstel aanvaard. HET BADHUIS Nadat de raad voor korte tijd in be sloten zitting was overgegaan volgde de rondvraag waarvan ditmaal een be hoorlijk gebruik werd gemaakt. De heer Meijer informeerde waarom hij nog niets naders vernomen had omtrent de verbetering in de wasgele genheid in het kleedlokaal van het gem. sportterrein. Spr. acht de toe stand ondoenlijk en vroeg met klem hieraan spoedig aandacht te willen schenken. De voorzitter zeide er mee doende te zijn, doch het ogenblik nog niet gekomen te achten hieromtrent nader uit te wijden. Ook zag de heer Meijer gaarne een rekening-courant overeenkomst van de gemeente met de Coöp. Boerenleenbank, hetgeen z.i. voordelig en gemakkelijk zou zijn. De voorzitter was deze mening echter niet toegedaan, trouwens, aldus spr., de meeste gemeenten zijn aangesloten bij de bank van Ned. Gemeenten. De heer van Acker vroeg, na zijn erkentelijkheid te hebben uitgespro ken voor de verfraaiing der R.K. La gere School te Terhole, ook nog de aandacht voor het in miserabele toe stand zijnde spuithuisje. Ook wees van Acker op de gevaren welke de langs de Notendijk achterge bleven keien opléveren welke gevaren niet denkbeeldig zijn, getuige een de zer dagen daardoor veroorzaakt onge val. De voorzitter zal naar hij zei hier omtrent contact opnemen met het be trokken polderbestuur. HONDENBELASTING het verwerken van schroot en het slopen van schepen. Be sloten werd de gevraagde inlichtingen, M. J. Beelen, Breda, J. F. C. M. Dercks welke betrekking hebben op het loon Re Raad wil op excursie Reeds om 10 uur in de voormiddag waren de vroede vaderen van Honte nisse in de raadzaal bijeen om een ta melijk lange agenda af te werken, het geen echter met een zodanig tempo geschiedde, dat de heren nog juist op tijd voor het middagmaal huiswaarts konden keren. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven G. S. waarbij de vaststelling der presentiegelden werd geregeld. Met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1954 bedraagt het presen tiegeld voor raadsvergaderingen f 10 en voor commissievergaderingen f 5. Het voorstel van de raad om de ver goeding voor commissievergaderingen te brengen op f 7,50 werd door G. S. verworpen. De bezoldigingsvoorziening bracht alleen voor de gemeente-ontvanger een geringe financiële verbetering. Op verzoek van de R.K. Jongens school te Groenendijk tot aanschaffing van 72 nieuwe schoolbanken werd gunstig beschikt, evenzo op het ver zoek van de R.K. Meisjesschool van Lamswaarde, waar aanschaffing werd verzocht van een naaimachine en een bergkast. Een voorstel van B. en W, tot het aangaan van een lening van f 200.000, t.w. bij de Coöp. Boerenleen bank te Kloosterzande f 120.000 en bij de Coöp. Boerenleenbank te Lams waarde f 80.000 elk met een looptijd van 25 jaar en een rentevoet van 3 1/8 werd aanvaard. Meer tongen kwa men los toen het voorstel van B. en W. tot consolidatie van de op 1 Oct. 1952 De heer Bakrt vroeg naar de mo- lijkheden tot verbetering van het padje Drogendijk-Noordstraat, doch vond hierin een tegenstander in Baron Colot d'Escury, die, gezien de vele goede wegen, dit padje overbodig achtte. Baron Collot d'Escury drong aan op een betere verkeersregeling bij het Pools plein daar hij hier ongeluk ken vreesde. De voorzitter beloofde dit te zullen bespreken met het Prov. Be stuur. Ook was de vragensteller het niet eens met de naleving der verorde ning op de hondenbelasting en naar zijn mening is het alleen de goedwil lende burger die zijn tol betaald. Hier omtrent stelde de voorzitter een na dere regeling in het vooruitzicht. De heer Andriessen vroeg om een rioleringsvoorziening te Lamswaarde waar de aangesloten huizen door de huidige werkzaamheden aan de stra ten van elke gelegenheid tot afvoer van vuil water zijn verstoken. en de huisvesting, te verstrekken. Hierna kwam de kwestie van de herbeplanting van het eiland ter spra ke. De voorzitter deelde mede dat hij de heer Besanger uit Amsterdam hier over reeds enige malen had opgebeld en dat in Bruinisse de heer Koning be gonnen is. De herbeplantingscommissie is tot dusverre helaas nog niet veel kunnen vorderen. Na enige bespreking werd besloten dat het bestuur met de propaganda- en de boomplantcommis- sie in de loop van volgende week een vergadering zal hebben teneinde deze aangelegenheid zo snel mogelijk tot een bevredigende oplossing te bren gen. Hierin zullen ook de ingekomen sollicitatiën van 2 tuinarchitecten, die advies willen geven bij de aanleg van particuliere tuinen, besproken worden. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering besprokene inzake het uitgeven van een „Boomplantkrant" met prijsvraag te Amsterdam deed de voorzitter nog enkele mededelingen. De burgemeester van Zierikzee heeft zich, desgevraagd, bereid verklaard hierin een artikel te schrijven. Van de burgemeester van Amsterdam is ter zake nog geen antwoord ontvangen. De bedoeling is dat genoemde krant voorlopig alleen te Amsterdam wordt verspreid in een oplaag van 260.000 exemplaren. Als deze actie slaagt zal zij ook in andere gemeenten worden gevoerd. Voor de prijsvraag zijn geld prijzen en andere nuttige en mooie prijzen beschikbaar gesteld. Door het plakken van extra-postzegels op brief kaarten met de oplossing kan men de boomplantactie steunen. GEZAMENLIJKE BOUW HOFSTEDEN De pogingen om tot gezamenlijke bouw van hofsteden op het eiland te komen hebben tot nog toe niet het ge wenste resultaat opgeleverd, daar de aanbestedingsprijzen aanmerkelijk ho ger bleken te liggen, dan was begroot. De voorzitter sprak hier van „een ho peloze zaak". Verschillende particulie ren hebben echter besloten toch te laten bouwen om voor de winter on der dak te zijn. In dit verband kwa men ook verschillende schade-uitke ringen o.a. van de bedrijfsschade nog ter sprake. Besloten werd de heer Pieterse uit Goes uit te nodigen om in een be stuursvergadering een uiteenzetting over deze zaken te komen geven. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, Tenslotte kwam de heer Voet meteen exemplaar van het te Middelhar- een voorstel ter tafel dat insloeg: een "ls uitgegeven standaardwerk over de excursie van de raad en hierover was raIpP °P Flakkee „Gebroken dijken men het direct eens. De voorzitter zal informaties inwinnen en hoopt spoedig met de gehele raad op excursie te gaan naar de Waterleidingsterreinen en te vens een bezoek te brengen aan Saef- tinghe. ontvangen tè hebben, wat een buiten gewoon mooi werk van inhoud en uit voering bleek te zijn. Het bestuur zal de mogelijkheid onder het T")E Afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van de R.K. Politiebond „St. Michaël" heeft haar 35-jarig bestaan gevierd en dit zevende lus trum bracht een flink aantal politiemensen met hun vrouwen naar Hulst, waar ter inleiding van de feestviering door kapelaan Schoenma kers in de Basiliek een H. Mis werd opgedragen. Het was een Avond mis en dat maakte het de leden mogelijk daarbij aanwezig te zijn. Daarna ging het gehele gezelschap naar De Koning van Engeland, waar intussen een prima verzorgde koffiemaaltijd gereed 'stond. Nnir óón nnrirhtvr in levpn ziek" en cabaretgezelschap „Ontspan- nOg eeil opricmer in leien njng" voor een gezellige avond te la- In die zaal vol brigadiers, wacht- ten zorgen. Deze twaalf vrolijke dames meesters, oppers en wat er maar aan en heren uit het vlasdorp, voor het rangen bij de Rijkspolitie bestaat, is grootste deel al bekend door hun op- verder het jubileum in ongedwongen treden bij andere gelegenheden, zijn en vrolijke sfeer gevierd en het was al er in geslaagd een hele avond lang de laat toen de feestende gerechtsdiena- grootst mogelijke kolder te verkopen ren per bus of taxi hun standplaats en daarmee de feestende politieman nen en „politievrouwen" tranen te doen lachen. Namen als die van Bèr Pluym, de beide „Smetjes", Gerard v. Eek, Th. Pollet en de Hulstenaar Piet Verwer zeggen genoeg. In een licht en pretentieloos programma van lied jes, voordrachten en schetsjes ontpop ten ze zich als ware leutmakers. Na tuurlijk konden ze ook niet laten in een liedje de draak te steken (op een heel goedmoedige manier overigens) met de politiemensen zelf. De dichters van het lied moeten uitstekend geïn formeerd geweest zijn! Kortom, het was heel gezellig. Er werd gedanst, er was genoeg om geen last van een droge lever te krijgen en het aardigste was wel te ervaren dat al die politiemannen in hun burger- costuum, zo zonder gedachten aan dienst en processen-verbaal aan het feesten, ook eens gelegenheid krijgen zich even van dat bijna militaire ver nisje te ontdoen en als „burgers" on der elkaar gewoon menselijk plezier te hebben. En dat had eigenlijk iedereen eens moeten kunnen zien; het respect voor de rijkspolitie zou ongetwijfeld nog vergroot zijn. weer opzochten. Na de maaltijd opende adjudant Fr. v. d. Zande, voorzitter van de jubile rende bond, het officiële gedeelte van de avond. In die 35 jaar heeft St. Mi chaël al heel wat stormen moeten weerstaan en de adjudant sprak de hoop uit dat ze ook de toekomstige zal kunnen trotseren. „Blijf daarom trouw aan Uw principes, blijf trouw aan de oprichting van de afdeling en hij uit te zijn dankbaarheid jegens de pio niers, waarvan de nu nog enige nog in leven zijnde de heer C. Martinet is. Hartelijke woorden richtte hij tot de ze bij het feest aanwezige mede-op richter, die als erelid voor de overige leden van de bond een waardevol „stuk antiek" is. Ook kapelaan Schoenmakers richtte het woord tot de feestelingen, hen har telijk geluk wensend. „Er is geen en kele organisatie waarvan ik zo graag adviseur ben als St. Michaël", zei de kapelaan en hij bracht de politiemen sen dank voor al hetgeen zij steeds in het belang van de parochies doen. Geen enkele kerkelijke plechtigheid, processie of wat ook, of de politie laat de boel marcheren. Nadat de heer van Bunderen na mens de leden had gesproken, opwek kend tot trouw aan de bond, juist nu er weer zo veel belangen op het spel staan, schilderde de heer C. Martinet de gang van zaken bij de oprichting, nu 35 jaar geleden. Met 18 veldwach ters werd de afdeling, toen ook de Be- velanden en Walcheren omvattend, ge grondvest. Dat was toenmaals een on derneming die moed vereiste, zich principieel te organiseren. Nu omvat hetzelfde gebied drie afdelingen met het vijfvoud aan leden. „U moet niet rusten", zo besloot hij, „voordat de laatste katholieke politieman zich on der de banier van St. Michaël ge schaard heeft!" Tenslotte bood ook de heer Reyn- ders, corpschef der gemeentepolitie van Terneuzen, zijn felicitaties aan en toen was de tijd gekomen aan vrolijk heid en amusement te denken. „STEENSEN" LEUT BRACHTEN Om zo gauw in stemming te raken, had men moeilijk beter kunnen doen dan het pas opgerichte „Steense" mu- En foorkom zo Rheumatische Pijnen. De j. a erecrae organen tot jeug dige, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijnverwekken- de onzuiverheden, die zich anders vastzetten in spieren en gewrichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Kru- sohen; daarmee bevrijd ge Uzelf van jammer en de chagrijnige pijnen die U het leven tot een last maken. i, --- T Koon vanöaav Knisohen hii Uw ano- besloten zittingen. In een volgende zit- de mogelijkheid onder het oog zien thekpr drosrit en bezin morgen- ting van de raad zaI dlt verzoek ln y;?,0r.S?,h°uw,e"-Duivela,nd een derge" ochtend die heilzame kuur. 247-00 sAerrïming w°rd?" gebracht, opdat LEZING EN FILM IN HET R. K. PAROCHIEHUIS Voor alle katholieke vrouwen en meisjes boven de 14 jaar, zal Woens dag a.s. een lezing worden gehouden over „De voeding van ons en onze kinderen". Hierna zal een kleuren film worden vertoond: „Van tuin naar tafel." Het ligt in de bedoeling om, wan neer deze bijeenkomst in de smaak valt, nog meermalen huishoudelijke en gezinsvoorlichting te geven, ook in de vorm van cursussen. De directrice van een huishoud school zal aanwezig zijn om inlich tingen te geven. Voor Sluiskil' is er eenzelfde pro gramma, waarmee op Vrjjdag 1 Octo ber een aanvang zal worden gemaakt. AANRIJDING ENGROS. Op de Axelsestraat ter hoogte van Driewegen reed de leerling van de Ambachtsschool M. M. te Zaamslag huiswaarts. Door de schuld van een Mulo-leerling A. A. D. eveneens te Zaamslag reed eerstgenoemde een te genligger aan. Zestien fietsers kwa men hierbij te vallen. Aan kapotte fietsen en kleren, builen en schram men geen gebrek. Sluiskil JAARVERGADERING SCHAAKCLUB Bij het openen van het a.s. seizoen hield de plaatselijke schaakclub de Verenigde Schaakvrienden haar jaar vergadering onder presidium van de heer E. Tacq. Naast de bespreking van het komende seizoen, waarin ook weer zal worden deelgenomen aan de schaakcompetitie, werd het bestuur aangevuld voor de opengekomen va cature van secretaris. De heer A. Dourleyn die zich niet meer herkies baar stelde, werd vervangen door de In de Donderdagavond gehouden vergadering: van de raad der gemeen te Zierikzee heeft mr. K. A. Keuning van de nieuwe partij „Roer Om" me degedeeld, dat hem door B. en W. in zage is geweigerd kennis te nemen van een geheime zitting van de raad in zyn oude samenstelling, waarvan hij toen nog geen deel uitmaakte. Mr. Keuning betoogde dat voor een dergelijke wei gering iedere rechtsgrond ontbreekt en citeerde een artikel uit de Gemeen tewet, waaruit zou blijken dat B. en W. nimmer een dergelijk verzoek tot inzage van geheime notulen kunnen weigeren. De heer J. W. v. d. Doel betoogde dat een verzoek, als door mr. Keuning gedaan, eerst zou kunnen worden toe gestaan wanneer een bepaald onder werp destijds in geheime zitting be sproken in tweede instantie ter sprake komt en dan opnieuw op de agenda is geplaatst. Spreker achtte het b.v. on denkbaar dat een pas benoemd lid van de raad inzage krijgen kan van ge heime raadsnotulen, waarin de discus sies inzake zijn geloofsbrieven zijn op getekend. De voorzitter was van me ning dat alleen wanneer de raad zijn toestemming geeft voor de inzage van de geheime notulen aan een raadslid dat nog geen zitting had ten tijde dat die notulen werden opgemaakt, deze er gebruik van mag maken. Mr. Keuning verzocht toen de raad toestemming te verlenen tot inzage van de notulen van de in het verleden lijk boek te laten verschijnen. jaar. r"^NDER grote belangstelling keerde pater Vicent Colsen van de orde der Lazaristen na een missioneringstyd van 8 jaren in Brazilië, in het in feesttooi gestoken Terhole terug om er van een welverdiende vacantie te komen genieten Met boot en trein De missionaris, die laatst in Belem werkzaam was, is vandaar met het s:s: Hildebrand de reis naar het vaderland begonnen en heeft deze bootreis ge maakt tot Lissabon alwaar hij kort aan land is geweest en ook een bezoek heeft gebracht aan het heiligdom van Fatima. Vervolgens werd de reis per trein gemaakt naar Parijs en vandaar naar Antwerpen alwaar hij Zaterdag middag om plm. 13.00 uur arriveerde. De ouders van de missionaris, zijn familieleden en pastoor Schouten van Terhole waren op het station ter begroeting aanwezig. Na een kort op onthoud in ntwerpen werd de reis naar Terhole per auto gemaakt en om half drie arriveerde het gezelschap m Terhole. Het dorp was in een feest kleed gehuld en de ouderlijke woning was eenvoudig doch zinvol versierd zomede waren versieringen in de straat aangebracht en hing de vader landse driekleur uit schier alle huizen van het dorp. Bij de ouderlijke woning was het feestcomité, de schooljeugd o:l:v: mej. Vonck en de verkennersgroep der pa rochie ter begroeting aanwezig. Dijkgeschot f 10.- omhoog Verbetering van salarissen FNE algemene vergadering van de polder Walcheren heeft Zaterdag morgen het dijkgeschot met f 10 ver hoogd, nl. tot f 60 per ha. voor de ge wone gronden en tot f 51,80 voor de vrijlanden. Zonder pijn werd dit be- besluit niet genomen en het viel te zwaarder omdat de voorzitter, graaf van Lynden, meedeelde, dat nieuwe verhogingen in de toekomst wel niét zullen kunnen uitblijven. Een vrij warm debat werd gevoerd naar aanleiding van het feit, dat som mige ingelanden, in verband met de herverkaveling, minder grond kregen toegewezen en toch over de oude op pervlakte moeten betalen. De heer v.d. Feltz dreigde met een motie en de voorzitter rammelde met de porte- dat het waterschap formeel nog ge bonden is aan de oude legger, kwam de verzoening tot stand. Ook de voorgestelde salarisverho ging van het personeel, welke de pol der op f 16.000 komt te staan, kreeg veel bedenkingen. Tenslotte verenigde men zich ermee, omdat de herverka velingstoelage is vervallen en het extra werk niet verminderde. Oppositie ontstond eveneens tegen het voorstel om f 550 000 uit te trek ken voor verzwaring van een stuk zeedijk in de Zuidwatering. De voor zitter vond het evenwel onverant woordelijk dit werk uit te stellen, waarop het voorstel met 18 tegen 9 stemmen werd aanvaard. SERENADE De fanfares Excelsior van Terhole en St. Cecilia van Stopneldiik brachten o.l.v. directeur Hon. de Gucht de te rugkerende missionaris een serenade terwijl de voorzitter van het feestco mité. tevens voorzitter van de fanfare Excelsior de heer C. Dobbelaer de mis sionaris en familie toesprak. Spr. wees op het verdienstelijk werk door deze eenvoudige priesterzoon van Trehole in dat verre Brazilië verricht. Ook pastoor Schouten voerde het woord en tenslotte mocht de parochiegemeen schap de stem horen vSn de haar zo dierbare missionaris, die uitermate dankbaar gestemd was over de aan hankelijkheid der bevolking jegens hem en de spontane ontvangst hem ten deel gevallen. PLECHTIGE DANKMIS De feestelijkheden der ontvangst wer den Zondagochtend voortgezet met een plechige Hoogmis welke door de mis sionaris werd gecelebreerd daarbij ge assisteerd door pastoor Schouten als Diaken en pater Mensel als Sub Dia ken. De missionaris werd door de geestelijkheid, misdienaars, feestcomi té, kerk- en armbestur aan de ouder lijke woning afgehaald en naar de feestelijk versierde parochiekerk ge leid. Bij deze Hoogmis waren tevens tegenwoordig de Provinciaal der La zaristen in Nederland de hoogeerw. heer J. Lansu (een Clingenaar van ge boorte) burgemeester van Hootegem, dienst echtgenote, de beide wethouders van Hontenisse en de gemeentesecre taris. Onder de H. Mis hield pastoor Schouten de feestpredicatie. Na de Hoogmis ging de stoet vooraf gegaan van bruidjes door een erehaag van verkenners terug naar de ouder lijke woning alwaar het woord nog gevoerd werd door burgemeester van Hootegem en de Provinciaal. De burgemeester belichtte het leven van de missionaris als een leven V3n zorg van liefde en overgave en stak zijn vreugde niet onder stoelen of banken dat zijn gemeente over zulke goede, zichzelf opofferende priester zonen beschikt. De Provinciaal vroeg het voortdurend gebed der gelovigen om Gods zegen te verkriigen over het zware missioneringswerk van missio naris Colsen. Het feestcomité verdient zeer ze ker een pluim op de hoed omdat de missionaris 24 uur tevoren zijn aan komst kon bekendmaken via een te legrafisch bericht en zodoende dit feestcomité heel de ontvangst, versie ringen etc. incluis op minder dan 24 uren moest voorbereiden en ten uit voer brengen. i Advertentie) eerst de leden van raad zich een oor deel hebben kunnen vormen betref fende dit speciale verzoek. Voor met de feitelijke afwikkeling der agenda werd begonnen sprak de voorzitter woorden van gelukwens aan het adres van de tijdelijke wethouder, de heer J. Catshoek, die vijf en dertig jaar het lidmaatschap van de raad heeft bekleed. Spreker deed deze ge lukwens vergezeld gaan van een klei ne bloemenhulde, terwijl de raadsle den de jubilaris een klein geschenk aanboden. Een crediet van f 21.000 werd ver-' leend tot het herstel der waterkerin gen. Definitief herstel volgt later in nauw contact met Dijkherstel. Voor het bestedingsgereedmaken van de plannen voor herstel en vernieuwing der kademuren wordt een crediet ver leend van f 20.000. Al deze plannen worden thans aanhangig gemaakt ter herziening van de oude reeds bestaan de plannen zulks in verband met de sluisbouw in de toekomst en met het oog op het peil van het te vormen Del ta-meer. De Zoute, Brakke en Veerse gracht zullen worden uitgebaggerd. Met het schoonmaken van de Brakke-gracht is men reeds begonnen. Ook hiervoor werd een crediet verleend, evenals voor de aanschaf van een rioolpomp, die bij de ramp verloren ging. Voor f 10 wordt deelgenomen in het Stich tingskapitaal van de Zeeuwse Muziek school. (Advertentie) Heft U overmetlfl vet, verstopping, onzuiver bloed op door Vreegt Uw Apotheker of Drogiit NIEUWE WEEGBRUG. Voor rekening van de heer C. Wisse is aan de Loskade alhier een nieuwe weegbrug „De Hoop" gebouwd, welke een weegvermogen heeft van 40 ton en vanwege zijn lengte, totaal 15 me ter, in staat zal zijn zelfs de grootste trekkers met oplejgers in één gang te wegen. De weegbrug, welke van daag in gebruik zal worden genomen, zal dus in de komende bietencam pagne reeds haar diensten kunnen be wijzen. HET GILDE DER VERKOOFLIEDEN is in Zeeuwsch-Vlaanderen zeer groot en één van die mannen die alles weten van paarden, koelen en wat er ver der aan eetbaars op vier poten rondloopt is Joseph Kegelaer. Het feit dat hij precies een halve eeuw in heesten doet en er bij het bereiken van dit gouden jubileum mee ophoudt, was de aanleiding van ons bezoek aan de nooit somber gestemde jubilaris. Het schijnt wel of veehandelaren vanzelf allemaal goed moedige, geestige lieden geworden zijn. „Die vijftig jaren zitten er weer op", begon hij, toen we nog niet eens goed en wel zaten. We zeiden dat we het een hele tijd vonden". „De jaren gaan zo hard. een halve eeuw is zó voorbij. Als je tenminste niet in d'n bak zit of honger lijdt. Want dan duurt het langer!" Joseph Kegelaer, die ln een nieuw huisje op Zandberg onder Graauw woont, zou achter elkaar wel aan een volgende halve eeuw willen beginnen, want hij heeft het best naar zijn zin gehad, tussen de beesten, op de mark ten van Rotterdam, Leeuwarden, Hulst en St, Niklaas. Maar zijn tijd is voor bij. Toen hij op 13-jarige leeftijd naar Graauw verhuisde, werd hij „slach tersknecht" naderhand begon hij zelf een slachterij, annex café. Waar nu Bonnie Plasschaert woont. Nr zes ja ren legde hij het mes echter terzijde pn begon verder alleen te handelen. Tientallen jaren lang zwierf hij over de markten, vee kopend en verkopend en er steeds een boterham aan over houdend. Dat viel soms niet mee „maar het moet niet altijd van een leien dakje gaan; dan kan iederéén het!" zegt hij. Toen zo'n 20 jaar gele den de crisis de zaak lam legde en er op de baan niet veel meer te winnen was, verzette Sjef zijn bakens en ging ook in veehouderij doen. Maar de han del bleef toch zijn „fort". Op da fiets sjouwde hij heel de streek af; 's mor gens vroeg weg en 's avonds laat te rug. „Ik was nooit thuis". Of het nu naar Cadzand c' naar St Niklaas was: de fiets was het vervoermiddel. Alleen naar Rotterdam en verderop ging het met de trein. GOUDEN HUWELIJKSFEEST „Tegenwoordig zitten at die mannen in auto's, dat gaat vluggerlacht hij. Maar spijt heeft hij er niet van, dat hij zijn leven lang op eigen kracht door de streek is gepeddeld. De tijd, waarin het beste vlees een gulden en een dubbeltje de kilo deed, weet hij zich nog best te herinneren en als hij dan eens vergelijkt hoe het zo langzamerhand geworden is, dan is de veehandel toch wel heel erg ver anderd. Maar daarvan trekt deze doorgewin terde handelsman zich nu niet veel meer aan; hij gaat rustig leven met zijn vrouw. Natuurlijk hier en daar nog wel eens kijken en praten en zeg gen wat hii er van denkt, (d'n hof is te klein om m'n tijd er in te slijten) maar het beesten kopen en verkopen is voorbij. En als hij binnenkort zijn gouden huwelijksfeest viert, komen al zijn col lega's (niet meer op de fiets) zijn vrouw en hem de hand drukken en met z'n allen zullen ze dan een hoofd stuk van het leven afsluiten. Met een borrel En herinneringen aan allerlei belevenissen op de veemarkten. heer J. Arnolds. De voorzitter werd bij acclamatie herkozen. Vanwege fi nanciële moeilijkheden waren de VSV genoodzaakt een ander clubgebouw te betrekken. Zij hebben nu hun intrek genomen in de zaal van café Beyaard v/h Faas. Met een aanmoedigings woord tot trouw bezoek aan de schaakavonden sloot de voorzitter de jaarvergadering. ZEEMAN HAD SLECHT ZICHT. Toen de bemanning van het alhier liggend Nederlandse s.s. „Maastricht" uit passagieren ging, werd te veel ge offerd aan Bacchus. Een der leden ge raakte zo boven zijn theewater, dat hij, toen hij café S. wilde verlaten, het raam voor een deur aanzag en via het raam naar buiten stapte. Met slechts een lichte verwonding liep het voor de zeeman goed af. Een komisch ver toon, behalve voor de café-baas, die met de stukken bleef zitten. Zuiddorpe OPENLUCHTCIRCUS De avondvoorstelling in onze ge meente van „Claere Winkelman's Va riété Show" trok, niettegenstaande het vrij koud was, talrijke bezoekers. Men kon genieten van een goed ver zorgd programma en vooral de lucht en parterre acrobatiek van de twee Stanley's alsmede de drie Leonard's op hun losstaande ladders werkten op het publiek in. Verder waren er nog verschillende andere sensaties zoals een slangen- wonder, een Indisch mysterie en een droom van kleuren en licht zodat ie der voldaan huiswaarts keerde. Sint Jansteen INENTING Dinsdag 28 September a.s. om 2.30 uur n.m. inspuiten tegen dyphterie, kinkhoest en tetanus in het Wit-Gele Kruis-gebouw. Om 3 uur kleuterbu reau. 235-0 Gemeente St. Jansteen Clinge KATHOLIEK THUISFRONT Dezer dagen werd het Comité Ka tholiek Thuisfront gevormd, dat thans bestaat uit de heren Ch. IJsebaert, M. Willaert en P. Blommaert. In vele ge vallen zal er naar gestreefd worden om samen te werken met Centraal Katholiek Thuisfront. Het hoofddoel echter van het plaatselijke Katholiek Thuisfront bestaat in de zorg voor de militairen van de plaats. Ook hiervoor zal getracht worden om enige midde len bij elkaar te krijgen door het hou den van verschillende acties. Op be paalde tijdens zoals St. Nicolaas, Kerst mis e.a. feesten zal dan getracht wor den om aan de militairen het een of ander te doen toekomen. CIRCUS VAN BEVER. Op zijn tournée door Zeeland gaf Circus van Bever vier voorstellingen in onze plaats. Het deed z'n goede naam weer alle eer aan. Viermaal glansrijk uitverkocht plus een dave rend applaus was de beloning. Alle attracties onder de loup nemen is onmogelijk, hoewel ze het allemaal waard waren. Er waren adembene mende toeren te aanschouwen, er was spanning, charme, vrolijkheid en sen satie. Het was een programma van wereldformaat. ZILVEREN PROFESSIE FEEST PATER DRS. VAN ROOY. Zaterdagmorgen is pater drs. E. van Rooy, die zijn zilveren professiefeest vierde, op spontane wijze gehuldigd door de leerlingen van het Willebror- duscollege. Henk de Glas sprak na mens jongens en meisjes de felicitatie- speech uit, waarna de geschenken van de scholieren werden aangeboden. Zondag volgde een receptie in het schoolgebouw, welke bijzonder druk bezocht was. Behalve vrienden en kennissen, kwamen tal van ouders de sympa thieke leraar gelukwensen. Ook de parochie-geestelijkheid ontbrak niet en zeer werd het gewaardeerd, dat burgemeester mr. ten Kate eveneens de jubilaris kwam complimenteren. Verder had de viering van dit jubi- lé plaats in de kleine kloostergemeen schap te Goes, waartoe pater drs. van Rooy behoort. NIEUWE ZAAK. Aan de Opril-Grote Markt heeft mej. W. Engelfriedt haar nieuwe zaak „Willy" geopend. Het aanvankelijk on- ogelijke pand heeft een ware meta morphose ondergaan en ziet er, zowel buiten als binnen magnifiek uit. Met groot raffinement is met de ruimte ge woekerd, terwijl étalage en vitrines zo werden ingericht, dat de zeer gesor teerde voorraden ondergoed en aanver wante artikelen, zoals dat luidt, schit terend uitkomen. De in het wit gehou den beschildering en de overvloedige belichting, maakt alles nog stralen der. ANTWERPEN Museum voor Schone Kunsten: Madonna in de kunst, 10-17 u. AXEL Het Centrum 8 uur: The Glenn Miller Story. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De vrouw die de liefde uitvond, en Madame ontvangt. GOES Grand: De wolf jaagt 's nachts HULST Biocoopgebouw 8 uur: Ich tanze it dir in den Himmel hinein. MIDDELBURG Schouwburg: Missi- sippi gambler. Electro: Laatste dagen van Warschau. OOSTBURG Ledel 8 uur: Jungle Duivels. SAS VAN GENT Olympia theater 8 uur: Stalag 17. TERHOLE Gaaibolling bij de wed. de Cock om 4 uur en dansen om 6 uur. Dansen bij café Cristiaans. begin 4 uur TERNEUZEN Luxor 8 uur: Ik beken. VLISSINGEN Luxor: 't Monster uit verloren tijden. Alhambra: Marabunta MOfU.b i\ ANTWERPEN Museum voor Schone Kunsten- Madonna in de kunst, 10-17 u. AXEL Het Centrum 8 uur: The Glenn Miller Story. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Saison in Salzburg. SAS VAN GENT Olympia theater 8 uur: Kom terug, kleine Sheba. TF.RNFUZEN Luxor 8 uur: Het mon ster uit verloren tijden. DE eers kend het voorp ten. En hi als hij ze. de Bernar er „het ta van werd bleven, ni U Nu is e cobra te voeten te de vrede, burgeroor huis te rij Op dit Rangoenmag Nu gepublic wolf voor een opmerke woord voor: stad aldu: zelf was man iedereei tijd van twa; drinkebroer, klein lichaai dragen". U Nu zet! tot er iets veranderde, heid van ze Hij had de meisje op za talisman, die verrichten v: dedigen van strijden van U Nu slool tionalistische eniging wier kin" (dat wi spraken de Britten all den aangedu kin Nu. Eer den en mee Than Tun, over het con ma; een and hoofd van h Birma. U Nu putt was zo vers mengen". Tij jaren vertaa een boek, da le Carnegie's en hoe men Toen de brak, boden Birma de B dien de Britt van Birma b zen 't voorste het dat de steunden. La! Thakins in JA vie In 1942 binnen. Het Japanners ge bevrijden, lit— gele soldaten de Japanse wilde het v< ken. De mt. hemden, zons re dag kwan gen, die wer welke gifter meloenen brachten. dezelfde proc waren ontgoi de Japanse b zijn", zei ee™ al wat hij broekzak hal. in het gelaat De wanhoc panners gave gering, die g samengesteld, van Buitenlai had zoals een made voorhoofd. In 1944 st< neerde Birma op, op het o allieerde troe trokken. Na de bevr: de onafhanke, de Thakins a in Londen or haar historis bood Groot-E stuur aan, he het Gemenebe 9, Will begre< meer van en de monsterk: Op de bar Duncan: „Di noemt u toch het ver-trek, i drinken, niet' Wiil maak van alles kon volgens, dat naast hun k monsters ko zo'n vertrek genoemd wer „Maar ik en ook drink van de ene n genheid gebrt „Dan zal de dieping dus u zei Will. „He ven?" „Dat zal e woordde de dagen totdat zal hebben g In zijn ver zo hard in de later vernieu-

de Stem | 1954 | | pagina 2