Landbouwbegroting veranderd door twee amandementeo Laniel trekt zich terug VERKORTING van vlieger-opleiding: Zending van Vaticaan voor rampgebied Geheime besprekingen reeds in de vol tiende maand? i seppe i Ontsluiting van West-Brabant onderwerp van bespreking Minister Mansholt leed nederlaag in de Kamer N Rampenfonds ontving ruim 133 millioen gulden CKeimpe Piers Nijd 103 DAGBLAD VOOR ZEELAND Luchtverkeer ligt bijna stil Bouw Rijkslaiidbouwwinterschoo] in de Noord-Oostpolder voorlopig van de baan ontstak in toorn Hogere lonen in vrije wereld Een uitbarsting gevreesd JAMENS LAMEL is aan de pers medegedeeld, dat hij sicli zal terugtrekken als candidaat bij die presidents verkiezingen ten behoeve van een andere conservatieve candidaatDe naam van deze is nog niet bekend gemaakt. De elfde stemming werd gis teren uitgesteld lot beden- morgen. Kerstgroep van ruim 00 figuren Mist trekt op Rhee's verklaring verkeerd opgevat Na het Sovjet-antwoord over atoombank Dulles hoopvol gestemd I wordt verhuurd I K.V.P.-PLEIDOOI IN DE TWEEDE KAMER U rgentieschema per gewest HUISRAADSCHADE: 80 MILLIOEN MOSSADEGH gaat in hoger beroep N.L.S.-personeel naar luchtmacht Dodelijk ongeval op BEWAAKTE overweg Klas schoolkinderen aan dood ontsnapt 93e JAARGANG No. 20911 Uitgave: N. V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Reigerstraat 16. Tel. Redactie; 8181, Admi nistratie: 8718 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad: C. J v. Hootegem. Mr Ur A J J M Mes Mr H. B L de RechteiL J v 't Westende. f V M Vercauteren Ahonnementspriis 01.1 vooruithetaling 1 5 45 per kwartaal per post f 6 15, per week 1 uitsluitend OU met-pust- bestellt 0 48 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent Rostrek no 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per ,n/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES, Westsingel 98, Telefoon no 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Hooit 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35)_._ BOVEN FRANKRIJK CR WS DINSDAG geen luchtver keer boven Frankrijk. Het grond personeel der Franse vliegvelden staakte voor de vierde, achtereenvol gende dag. Mist vergrootte de moge lijkheden van de enkele vliegtuigen, die zonder hulp van de controletoren op liet vliegveld Le Bourget landden. De Belgische luchtvaartmaatschap pij „Sabena" bepaalde, dat voor elf uur geen vliegtuigen naar Brussel zouden vertrekken. Er stegen geen K.L.M.-vliegtuigen op. De Britse B.E.A. verklaarde, dat het ochtendvliegtuig uit Londen later is vertrokken. De andere vluchten zullen slechts doorgang vinden, in dien het zicht op Le Bourget goed ge noeg zou zijn om te kunnen landen. In de grootste postkantoren van de stations van Parijs gingen Maandag avond de postbeambten in staking. Ook legde een aantal postambtenaren in de stations van Marseille, Nice en Grenoble het werk neer. (Van onze parlementaire correspondent) Al INISTER MANSHOLT heeft zijn landbouwbegroting goed- gekeurd gekregen, maar niet dan nadat de confessionele par tijen in gemeenschap van krachten een streep hadden gehaald door de post voor een rijkslandbouwwinterschool in de Noord- Oostpolder en vervolgens door een amendement de subsidiepost voor een bijzondere christelijke landbouwwinterschool (die mid dels de boeren zélf was opgericht!) hadden verhoogd. „Er is geen behoefte aan een rijksschool", verklaarde de antirevolutionaire boerenafgevaardigde C. v. d. Heuvel spijkerhard, nadat de mi nister op alle mogelijke manieren zijn rijksschool had willen redden. I munist Jan Haken toornik uit. „Dat is /"I I 1.1 al begonnen met de motie-Romme GOlllllVUlllbt XldK(3111 over de vrijere loonvorming!" Toen het op stemming aankwam, hebben we even ons hart vastgehou- den, want enige afgevaardigden van rechts, die wel de presentielijst had den getekend, hadden zich een ogen blik verwijderd uit de vergaderzaal. Nochtans was de uitslag 34 tegen 29 stemmen (vóór: KVP, CHU, AR, SGP en KNP). Bij de tweede stemming, over de verhoging van de subsidiepost voor de christelijke school, was de j stemverhouding 35 tegen 29. PREMIEREGELING MET INGANG van 1 Januari be schikken de KRO en de NCRV over de zender Hilversum II, terwijl het AVRO, VARA en VPRO-programma over Hilversum I zal worden uitge zonden. DE MIJNWERKERS in de Borinage, op het personeel van één mijn na, hebben gisteren het werk weer her vat. De toestand is nu weer normaal DE MINISTERRAAD van de E.K.S.G: heeft toegestemd in een verlaging van de maximumprijzen. Aan het Hoge Gezagsorgaan zal worden voorgesteld de maximumprijzen voor schroot tot 31 Maart te handhaven. ZWITSERLAND heeft de Fransen een voorbeeld gegeven, door binnen 15 minuten een nieuwe president te kie zen. Het is de 57-jarige Rodolphe Rubattel. TWEE RUSSISCHE STERREN, de pianist Eugène Malinin en de violist Igor Bezrodni, zullen volgend jaar in ons land concerteren. Sinds 1937 kwa men er geen Russische kunstenaars van formaat naar Nederland, althans geen Russen uit het Sovjet-paradijs zelf. DE WATERSTAND op Rijn en Waal is zo laag, dat heel veel sleepboten, die grote diepgang hebben, zijn opgelegd. Het veer Gorinchem-Sleeuwijk liep door de lage waterstand schade aan de schroeven op. Er vaart nu een kleinere pont. Het veroorzaakt uiteraard vertraging. r\E BEWINDSMAN was zelfs zóver gegaan, dat hij subsidie voor èn de christelijke èn een nog te stichten katholieke school in het vooruitzicht stelde, mits deze beide scholen zouden willen samenwerken met de door de minister gewenste rijksschool, zodat gezamenlijk vanuit deze rijkscentrale gebruik zou kunnen worden gemaakt van technische leerkrachten, proef velden en gereedschappen. Over een bestuursvorm voor deze drie-eenheid zou een nader overleg kunnen worden gepleegd. De confessionele partijen lieten zich niet vermurwen. De KVP steunde de christelijk-protestantse verlangens om subsidie voor hun school, opdat zij straks wederkerig op steun kunnen rekenen wanneer er behoefte is aan een katholieke school. Er was voor de minister geen uitzicht om het bond genootschappelijk samengaan der rechtse partijen uiteen te slaan, niet tegenstaande hij ferm werd geholpen door zijn partijgenoten van de P.v.d. A„ door de liberalen en de commu nisten. - is 'Ti, offensief gaande van de verzamelde uiterste reactie om de P.v.d.A.-ministers nog meer onder het juk door te jagen", riep de com- DE ROTTERDAMSE politie hield en kele mannen aan, die ruim drie ton koperdraad hadden gestolen van de opgeheven spoorlijn Rotterdam-Maas- Gouda. DE LATE LENTE duurt maar voort, i Terwijl er in Oost-Australië een hit-j tcgolf heerst, werd in ons eigen Ne- j derland, in Beverwijk, een lijster ge signaleerd, die met een geschrokken gezicht op een nest eieren zat. IN VERSCHILLENDE Nederlandse plaatsen zal begin 1954 de film „The Robe" worden vertoond volgens het Cinemascope-systeem. Het beeld ver schijnt hierbij op een reusachtig, ge bogen scherm. IN UTRECHT werd gisteren de tien duizendste bloedtransfusie van 1953 gegeven. Dit cijfer is noch in Utrecht, noch waarschijnlijk elders tevoren in ons land bereikt. EEN BRITSE parlementscommissie heelt ernstige tekortkomingen ont dekt bij de organisatie van de bur gerlijke verdediging. Het schijnt er aan leiding te ontbreken en ook fi nancieel mankeert er hier en daar wat. HET GEWEZEN Portugese herderin netje Lueia dos Santos de laatste over levende der drie kinderen aan wie de Moeder Gods in 1917 te Fatima verscheen wil, tijdens het Mariaal Jaar 1954, een bedevaart naar de ba siliek van Santa Maria Maggiore te Rome ondernemen. DOOR DE dichte mist is gisteravond ®en J'ns schip bij de Hembrug tegen de Maandag in gebruik genomen pont gevaren. De twee schepen liepen geen noemenswaardige schade op. Harold Stassen: TJET HOOFD van de administratie A van buitenlandse operaties in de V.S., Harold Stassen, heeft verklaard, dat een verbetering van de levens standaard der arbeiders in de niet communistische wereld, de belangrij ke gebeurtenis van het nieuwe jaar zal zijn. De economische kracht van de vrije wereld is sterk vergroot, aldus Stas sen, die eraan toevoegde, dat 1953 voor de vrije landen, het succesrijkste jaar sinds het einde van de oorlog is ge weest. In het nieuwe hulpprogram wordt, aldus Stassen, niet voorzien in economische hulp voor Europa, behal ve dan voor Berlijn, Spanje, Grieken land, Turkije en Frankrijk. Wel wil men ongeveer een milliard dollar be steden aan offshore orders. TIJDENS de debatten, die aan deze A kleine schoolstrijd voorafgingen, deelde minister Mansholt nog mee, dat hij niet kon ingaan op het verzoek van de KVP-afgcvaardigde yan Koe verden om de premieregeling voor kleine boerenbedrijven tot rationelere bedrijfsvoering ook te handhaven, na dat de hiervoor bestemde gelden uit het tegenwaardefonds van de Mar shallhulp zullen zijn uitgeput. Wel echter zal dc borgstelling voor kleine boerenbedrijven soepeler worden ge maakt. Er is hier een vergelijking te treffen met de credietverlening bij de middenstand. Laniel was al eerder bereid, zijn candidatuur in te trekken, indien alle partijen uit zijn coalitieregering het eens konden worden over een nieuwe candidaat, die zij alle konden steunen. Een poging van Le Troquer, voor zitter van de gecombineerde ver gadering. om de partijen te verzoe nen, faalde. De enige kans op vol doende stemmen bezit Auriol, als hij zich herkiesbaar stelt (en de anderen zich dus terugtrekken). Ook Herriot, indien hij tenminste candidaat zou wiHen zijn, heeft goede papieren. In Franse regeringskringen vreest men een uitbarsting van publieke ver ontwaardiging. In Versailles worden troepen in reserve gehouden. Reeds zijn er stakingen bij de PTT en ook de wijnboeren worden weer op standig. In Lyon wapperde van vele huizen de vlag halfstok. Ook onder de parlementsleden zelf is de sfeer geladen. Laniels terugtrekking betekent, dat hij opnieuw een concessie heeft ge daan. Nu heeft hij zich namelijk be reid verklaard terug te treden, zon der de volledige instemming van de radicalen. Deze zijn namelijk ver deeld. Sommigen willen Auriol als candidaat, anderen Herriot en een an der deel Queuille. geldig t tot Weersverwachting, vanavond: Aanvankelijk nog plaatselijk mist, voornamelijk in het Oosten van het land. Overigens zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen of motregen. Zwakke totmatige wind tussen Zuid en West. Iets hogere temperaturen. Vandaag: Zon onder 16.31 uur. Maan op 20.07 uur. Morgen: Zon op 8.47 uur. Maan onder 11.02 uur. Na de (mislukte) tiende stem ming schijnt Laniel de zaak donker in te zien- Gekleed in een witte jas met bontkraag zegent Z.H. Paus Pius XII enige goederenwagens, die een complete inrichting bevatten voor twintig klaslokalen, een Italiaanse gift aan de rampslachtoffertjes in N ederland- r\E ZlUDKOREAANSE minister van Buitenlandse Zaken heeft de ver bijsterende mededeling gedaan, dat Zuid-Korea nog steeds ou het stand punt staat, dat het na 27 Januari de order „Staakt het vuren" niet langer in acht behoeft te nemen. De minister voegde eraan toe, dat Zuid-Korea zijn houding wellicht zou herzien, als de politieke conferentie vóór 27 Januari begint. ]~NE Amerikaanse minister van Bui- tenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft de Russische instemming met Eishenowers plan, voorzover het ge heime besprekingen over de atoom energie betreft, toegejuicht. Aan de ambassadeur der V.S. in Moskou zqn al instructies gezonden, om het Krem lin in kennis te stellen van Ameri kaanse voorstellen met betrekking tot plaats en tijd van de eerste geheime besprekingen. M enverwacht, dat de ontwapenings commissie van de UNO, de geheime besprekingen zal organiseren. Waar- UET VLIEGVELD West-Bra- j bant te Seppe zal met in- 5 gang van 1 Januari a.s. ook door militaire toestellen worden gebruikt. Met de exploitant, de heer van Campenhout, zou door het Ministerie van Oorlog een J overeenkomst zijn aangegaan S voor gebruik van dit vliegveld Z ten behoeve van lestoestellen van de basis Woensdrecht. J t De heer van Campenhout zelf S krijgt een dezer dagen ook i weer een toestel voor het maken Z van tochtjes. Z schijnlijk zal dit in Januari zijn. De Russen hebben geen direct antwoord gegeven op de uitnodiging van het Westen tot een viermogendhedencon- ferentie. Naar verluidt, wil Oostenrijk een delegatie naar de conferentie der Gro te Vier zenden, om zijn standpunt over een verdrag uiteen te zetten. Dit probleem mag namelijk niet aan an dere kwesties gekoppeld worden, al dus zei gisteren kanselier Raab. P)E PROBLEMEN, die begin van de- ze maand op het werkgelegen- heidscongres van de K.A.B. in Den Bosch, ter sprake zijn gebracht, echo' den gisteren in de Tweede Kamer, toen de K.V.P.-afgevaardigde, de heer Engelbertink, de behoeften op ver- keers-geografisch gebied, van West- Brabant uiteenzette. Het verkeers- vraagstuk noemde hij van essentiële betekenis voor de industrialisatie. Nochtans ontbreekt een globaal over zicht. aldus spreker, al worden er dan ook millioenen besteed aan de verbe tering van wegen en de bouw van bruggen. De heer Maenen had de avond te voren reeds aangedrongen op ver snelde uitvoering van het Rijkswegen plan. De heer Engelbertink, dit ver zoek ondersteunend, ging nog verder, door de minister aan te raden, voor elke provincie of streek in overleg met Prov. Waterstaat en de Planolo gische Dienst, een urgentieschema op te stellen. Ook vroeg deze spreker 's ministers aandacht voor de landaan- winningswerken in het Zuidwesten van ons land. Door kreekvorming zijn namelijk grote stukken land verloren gegaan. Engelbertink diende de minister vervolgens een injectie toe om meer vaart te krijgen in de uitvoering van de Biesboschplannen. Onvoldoende aandacht wordt besteed aan het grote belang van deze werken voor tal van U", zegt het oranje titelblad van een brochure van het Natio nale Rampenfonds, die dezer dagen het licht zag. Het boekje geeft door middel van beeldstatistiekjes een in zicht in de omvang van het werk, dat het N.R.F. na de ramp heeft verricht. Het Rampenfonds heeft aan giften totaal 133.518.775.- gulden ontvangen, waarvan uit Nederland f 12.965.125 van particulieren, f 28.159.494.- van bedrijven en bedrijfspersoneel. en f,6.861.427.- van verenigingen, stichtin gen enz. Daarnaast ontving men uit het bui tenland in geld f 39.158 025.- uit meer Gedurende de Kersttijd zal in het Museum van de Stichting „Amstel- kring" te Amsterdam voor de eer ste wiaal een Kerstgroep van meer dan honderd iiguren, vervaardigd door de kunstenaar Charles Ham mers uit Hees hij Nijmegenworden tentoongesteld. FNE voormalige Perzische premier, dr. Mossadegh, heeft bij het op perste gerechtshof beroep aangete kend tegen zijn veroordeling tot drie jaar. Het militaire tribunaal, dat hem veroordeelde, noemde hij onbevoegd. De terugkeer van Engelse diploma ten in Teheran heeft enige onrust in de stad teweeggebracht. De studen ten van de juridische faculteit gingen in staking en elders raakten studen ten slaags met militairen. P)E MINISTER VAN OORLOG EN MARINE heeft zo vernemen wij van de luehtmachtvoorlichtingsdienst een eind gemaakt aan de vele. en tegenstrijdige geruchten over de stopzetting van de vliegerop leiding in de Verenigde Staten. Hij heeft namelijk meegedeeld, dat waar mogelijk zowel materieel als personeel, dat door de opzegging van het contract met de Nationale Luchtvaartschool vrijkomt, door de luchtmachtstaf zal worden overgenomen. Daarbij zal de koninkliike luchtmacht bovendien overschakelen op een ander opleidingssysteèm waarbij vlieg- en grondopleiding gelijktijdig aanvangen. I ppj» vllPtrilTOri wil doen voortzetten. Deze opleiding ÏTACCI V llCil UI Cll d'e tot dusverre gratis geschiedde zal O dan evenwel betaald moeten worden. De V. S. weigeren namelijk méér V/AN ANDERE ZIJDE wordt echter piloten op te leiden, dan er vliegtui- beweerd dat de minister de oplei- ®en beschikbaar zijn. Het alternatief ding van adspirant-vliegers in Ameri- 's dus- de opleiding van militaire vlie- ka en Canada op onbeperkte schaal gers in eigen hand te nemen. De Koninklijke Landmaeht ziet nu de mogelijkheid, om de vliegeroplci- ding van 22 maanden te verkorten tot 18 maanden. Volgens het nieuwe op- leidingssystecm kan het aantal vlieg uren voor straaljagerpiloten daarente gen worden verdubbeld. Het aantal instructeurs van de Na tionale Luchtvaartschool, dat door de Koninklijke Luchtmacht zal worden overgenomen, bedraagt vijf. Uit het voorgaande blijkt ook, dat dc berich ten over een mogelijk faillissement van de N.L.S. wel wat voorbarig wa ren. Niettemin is er in deze gehele kwes tie een menigte van tegenstrijdige verklaringen gelanceerd, waarover de minister geen volledige opheldering heeft gegeven. C dan dertig landen. Particuliere organisaties stonden voor uitgaven, die zij niet uit eigen middelen konden putten. Zij ontvin gen tot heden tezamen een crediet van f 2.300.000 -. Voor noodvoorzieningen werd aan de Commissarissen der Ko ningin in de drie zwaarst getroffen provincies een bedrag van f 2.5 mil lioen beschikbaar gesteld. Voor de evacuatiekosten in de eerste drie we ken werd een bedrag van f 4.3 mil lioen uitgetrokken. Vijf millioen is gereserveerd voor kerken, kerkelijke instellingen, ver- plegings en verzorgingsinstellingen, die in financiële moeilijkheden zijn geraakt. Vijftig millioen gulden is uitbetaald aan huisraadschade voor ongeveer 50.000 gezinnen. Naar schatting zullen de totale kosten voor huisraadschade tachtig millioen bedragen. Voor zover de bevolking kan terugkeren, zal deze schade binnen een jaar na de geregeld zijn. ramp plaatsen in Westbrabant, zo meende h(j. Nog altijd zijn de zuidelijke oevers van de Bergsche Maas en grote ge deelten van het gebied van de Bene- den-Donge en de Langstraat onge schikt voor industrievestiging. De Biesboschwerken vormen een knel punt voor de ontwikkeling van eert heel belangrijk deel van Brabant. Door het niet vlot afwerken van de Biesboschplannen wordt de aanleg van land- en waterwegen, van haven en industrieterreinen ernstig belem merd. Minister Algera. die eerst tegen middernacht aan het woord kwam, beloofde in zijn antwoord alle aan dacht voor de vele locale verkeers problemen, die in de loop van de dag te berde waren gebracht. Op hetgeen de minister zei omtrent de interna tionale verkeersproblemen en de vraagstukken, die samenhangen met de verbindingen te water, komen wij morgen terug. Aan memorie en reserveposten be schikt het rampenfonds thans nog over ruim 20 millioen gulden. QISTERMORGEN is er op een onbewaakte overweg in Rot terdam een ernstig ongeluk ge beurd, dat aan een automobilist het leven heeft gekost. Een bromfietser werd zwaar gewond Om 8 uur 50 was de sneltrein van Den Haag H. S„ door het onveilig uitrijsein van het station Rodenrijs gereden. In volle vaart passeerde dé ze trein de uiteraard niet gesloten overweg te Schiebroek. Een auto en een bromfiets, die zich juist op de overweg bevonden, werden meege sleurd. De bestuurder van de auto werd uit zijn wagen geslingerd, ter wijl het voertuig volkomen uitbrand de. De man moet op slag dood zijn geweest. De bromfietser kwam in een sloot langs de spoorbaan terecht. De bomen van de overweg waren gesloten geweest voor een passerende trein. Toen de bomen net weer ge opend waren, kwam de sneltrein uit Den Haag aangereden. Er heerste een dikke mist. zodat de beide slachtof fers, evenmin als de overwegwachter de trein hadden zien naderen. Dat er niet meer slachtoffers vie len, is slechts aan een gelukkig toe val te danken. De bomen van de vol gende overweg stonden namelijk ook open en op die plaats zou juist een klas schoolkinderen passeren. Gelukkig hoorde een tramconduc teur het geluid van de naderende trein. Hij hield de klas tegen en hier aan is het te danken, dat het aantal slachtoffers tot twee beperkt bleef. De Officier van Justitie heeft de zaak in onderzoek. Op Tweede Kerstdag hoopt Keimpe Piers Nijdam uit Sneek zijn 103e verjaardag te vieren. Hi) is de oudste inwoner van Friesland en voor zover bekend de oudste man van Nederland. Doordat hij reeds enkele jaren gedwongen wordt het bed te houden wegens een gebrek aan de benen, kan zijn verjaardag niet op grootste wijze worden gevierd, maar toch zal hem weer een hulde worden gebracht door de familievereniging Nijdam- stra, waarvan hij ere-lid is ge worden ter gelegenheid van zijn 100ste verjaardag. Het be stuur van de vereniging komt gelukwensen aanbieden en van de zijde der 400 familieleden -ul/en hem weer tientallen feli citaties en bloemstukken wor den gebracht. Ondansk zijn lichaamsgebrek en last van doofheid zou men de oude baas eerder 80 jaren geven dan 103. Voor hem is de Tweede Kerstdaa de laatste ia- ren tot een groot gebeuren ge worden.

de Stem | 1953 | | pagina 1