Russen bereid tot besprekingen op enkele (oude) voorwaarden Mgr Alfrink over „DOORBRAAK GERESERVEERDHEID IN HET WESTEN Magere melk gezonder Oude eis wordt herhaald Drie jaar voor Mossadegh De Vietminh laat honderden krij gsgevangenen vrij ie Tribune Sovjet-antwoord op Eisenhowers atoomplan Ambonnees doodde mede-kampbewoner TEVEEL PILOTEN IN NEDERLAND Petroleumhaven nr 3 in Rotterdam Onzekerheden over afzet van landbouwproducten itraliseerde training TOCH! DAGBLAD VOOR ZEELAND Mild vonnis Openbare aanklager in hoger beroep Iets warmer Vijf vice-premiers in in S.-U. benoemd Weinig incidenten in Borinage Nieuwe fase in koude oorlog 10 Stemmingen: geen president mm Carnaval verliest aan pracht Protocol over slavernij-verdrag Traditioneel afscheid aan de trein Minister Mansliolt in Tweede Kamer Vreemde politiek van Amerika Herkerstening bezwaarlijk te verwachten van organisaties van anderen Ei gen huis openzetten Vliegtuigwrak nog niet bereikt f Eetlust van P.T.T. in gevaar V i: op R.B.C.- bij Sittardia ernemen, zal de iseerde training jailers, voor wat uid I en Zuid II chijnlijk te be- sek, respectieve- R.B.C.-terrein te te Sittard op het ia geschieden. ngelicht, dat zullen te Roosendaal ook mmerking komende ?rs aan mogen tre ft IN AMSTERDAM. ogenblik reeds prac- at de oefenwedstrijd ftal straks gaat spe- Italiaans proefteam sterdam zal worden e beroepsvoet- opgericht ons van de zijde richters meedeelt )m de Nederland- oetbalbond opge- dagelijk bestuur be- a Jan de Natris (Am- leen voorzitter en S. Steinfurth (En- is-penningmeester en Amsterdam) en H. v. ji), leden. In het be- ri zal een algemene n deze bond worden ihaakcompetitie Vlaanderen werden chaakeompetitie twee peeld. Het eerste zes- rceum Oostburg won t tweede zestal. Door •htsschool Terneuzen nederlaag naar huis n de Oostburgers de cheren zag de RHBS met 2 5-3.5 geklopt Middelburg, varen: ourg 1-Lyceum Oost- Ridder-B. Bruggeman tf-P. Manhave 1-0, C. .berger 0-1, S. de 1-0, A. Meulendijk-P. van Rhee-G. Ietma >urg 1-Ambachtsschool de Ridder-W. de Janscn-E. M. Kolijn ne-F. Vervaet remise, /I den Doelder 1-0. P. nthout 1-0, W. P. Man- 1-0. ingen-RHBS Middel- iw-G. Snip 0-1, K. Se al remise, M. van werse 0-1, R. Sander- ïe 1-0, P. van Geel-H. D. de Vries-D. Koole GGIISGSGELDEN II ding van het stukje in Vrijdag 18 December ggingsgelden van een ik het zeer op prijs U onderstaande wil- h een werknemer, jmmige werknemers en >ruik wordt gemaakt van :tf kunnen wij onderschrij- gen gedaan wordt is het het Sociaal Fonds Bouw de Plaatselijk-Verte- de vrijheid gelaten, de naar verkiezing vast te iten wisselen. De werkloze ;ich 3 x per week melden. is de ene maal b.v. 'S mor- maal 's middags laten 't er door de buitendienst trole uitgeoefend, nauwe samenwerking met de vakorganisaties van de m onrechtmatige uitkering c te voorkomen, natuurlijk een beroep wor- werknemers- en werkge- s, de W- en W-Wet, zo aan haar doel te laten be ver schrijft over het wer- jken, de hoge lonen, en de hiermede verband hou- aal naast. n over deze dingen schrijft, eerst, hoe of de werkelijke iren normaal gebaseerd op ;md in de regeling voor de en Wegenbouw (W.S.W.) ijzondere omstandigheden, ■en het vastgestelde loon betaald worden, d verder een ongemakken- .25 verstrekt. creeg men gewoon aan de regeling zijn reisuren be- »r de Bredase arbeiders be- minus 18 reisuren. Hiervoor ook van 's morgens half inds half acht in de weer. kwam men dan aan een ito f 72.— bij normaal 48 Werden deze mensen werk- vingen zij geen 80 pet. van weer normaal het Dagloon bedrijf toegepast. Dit bete uitkering werd gebaseerd contractuele uurloon plus en in tarief werkte, en daar 'erd dan de uitkering. Deze [ddeld f 6.64 netto per dag. f39.84. Via de W- en W- n per uitkeringsjaar maxi- *en of 21 weken uitkering nen dan nog werkloos, dan gelijkheid, uitkering te ont- le Sociale Bijstands Rege- houdt men onder meer re- .v. inkomsten van kinderen end zou ik willen besluiten, tellen, dat er inderdaad zijn, maken van de W- en W-W©1, arbeider (en dat zijn geluk* de meesten) zijn er on* oorlijke uitkeringen die v©?' n, slecht aan toe, wanne®* m schuld werkloos zijnde, 3 om van langer maar ni©1 iun gezin van deze uitkerk*" onderhouden. >r niet mede eens is, hij Pr°* P. J. VOGELS Districtsbestuurder. Kath. Bouwvakarbeidersbona St. Joseph. 93e JAARGANG No. 20910 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A J. J M Mes, Mr. H. B. L. de Reenter, L. J. v. 't Westende, P V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.45 per kwartaal, per post f 6 15, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.42. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 22 DECEMBER 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau vour de Zeeuwse i^Tn: (JUES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Pooit 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). (Van onze parlementaire correspondent ^V/ANNEER de melk in plaats van 2.5 een vetgehalte van 3.5 percent zou krijgen, zou de prijs met 5 cent per liter stijgen en als er dan ook nog de subsidie afging, zou de stij ging zelfs 9.5 cent belopen, zei gister middag in de Tweede Kamer minis ter Mansholt tot de afgevaardigden, die gepleit hadden voor volle melk. Dit zou betekenen, zo vervolgde de bewindsman, dat het melkgebruik te rug zou lopen, dus ook het gebruik van dierlijk eiwit en dit verbruik is tóch al te laag. De voedseldeskundigen hebben ove rigens gezegd, dat de huidige magere melk voor de volksgezondheid beter is dan volle melk. Des alniettemin is het streven van de minister er op gericht, om op den duur geleidelijk aan te komen tot melk van 3.5 percent (dus volle melk). DE JAPANSE marskramer Genzo Ku- rita, beschuldigd van moord op 15 vrouwen, is door een gerechtshof ter dood veroordeeld. OP DE RIJKSWEG De Bilt-Utrecht kwam een motorrijder om het leven, na een botsing met een auto, die uit de tegenovergestelde richting nader de. Zijn duo-passagier werd ernstig gewond. IN INDONESIË zullen 61 volgelingen van de Republiek Zuid-Molukken worden vrijgelaten en naar hun eilan den teruggebracht. Het betreft hier slechts lichte gevallen. TN BLAR1CUM viel een op hol ge slagen paard op een 67-jarige vrouw. De ongelukkige viel met het hoofd op een stenen muurtje en werd zwaar gewond. In het ziekenhuis overleed de vrouw. DE SOVJET-UNIE heeft ingestemd met de benoeming van een Indone sische ambassadeur in Moskou. Er zal ook spoedig een Russische ambassa de in Djakarta geopend worden. De Indonesische regering zal waarschijn lijk haar vertegenwoordiger in Lon den, dr. Subandrio, naar Moskou zen den. DE DATUM van de inwerkingtreding van de wet op de vervreemding van Landbouwgronden, is blijkens een publicatie in het Staatsblad, bepaald op 21 December 1953. TN EEN UITVOERIGE NOTA, die een antwoord bedoelt te zijn op het voorstel van president Eisenhower, tot de instelling van een wereldbank voor atoomenergie, heeft de Sovjet-regering verklaard, voorstandster te zijn van een atoomverbod. Tegelijker tijd vraagt zij echter nadere inlichtingen omtrent het plan voor een „atoombank". Ook wordt ingestemd met deelneming aan „ge heime en diplomatieke besprekingen", zoals die door de Amerii- kaanse president waren voorgesteld, ter bespreking van een aan vaardbare oplossing van de atoombewapeningswedloop. Een oud voorstel gegoten in eep nieuwe vorm, wordt herhaald: namelijk het bijeenroepen van een conferentie van de Grote Vijf. LIET SOVJET-ANTWOORD stelt een zodanige conferentie als een noodzakelijke voorwaarde, ter rege ling van internationale vraagstukken. De doelen welke Eisenhower stelt, zijn volgens de Sovjets niet te berei ken zonder het verbod van en de controle op atoom- en waterstofwa pens. In de loop van de voorgestelde onderhandelingen, zo vervolgt de no ta, moeten de deelnemers de plechtige en onverkorte verplichting op zich ne men, geen wapens voor massavernie tiging te gebruiken. „Internationale overeenkomsten aan gaande dit vraagstuk kunnen een be langrijke stap in de richting van een volledige verwijdering van atoom-, waterstof- en andere wapens voor massa-vernietiging uit de wapenvoor- raden van de landen zijn, tezamen met het instellen van een strikte in ternationale controle teneinde te ver zekeren, dat deze overeenkomst inza ke het verbod van het gebruik van atoom-energie voor oorlogsdoelein den wordt nageleefd". In de nota, die aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Bohlen, werd ,overhandig.«Lwordt tenslotte de hoop uitgesproken, dat alle regerin gen, die aan de voorgenomen onder handelingen zullen deelnemen, zich zullen verbinden om van het gebruik van genoemde wapens af te zien. In Washington was men algemeen van oordeel, dat het antwoord eerst grondiger moet worden bestudeerd, alvorens men kan vaststellen of de Russen Eisenhowers voorstellen heb ben aangenomen. In diplomatieke kringen te Londen zei men, dat in het Russische ant- wodrd teveel voorbehoud wordt ge maakt om veel hoop te hebben op overeenstemming tussen Oost en West over beëindiging van de wedloop op het gebied van de atoomwapenen. De in de nota vele malen herhaal de eis van algehele afschaffing van atoom- en waterstofbommen maakt het onwaarschijnlijk, dat; Moskou zal meedoen aan de bank voor atoom energie. Ook heeft de Sovjet-regering aan de ambassadeurs der Westelijke mo gendheden een antwoord op de Wes telijke uitnodiging tot een viermo- gendhedenconferentie te Berlijn la ten overhandigen. Men kent nog niet de inhoud van dit antwoord. JJET PERZISCHE gerechtshof waarvoor ex-premier Mos sadegh en diens voormalige stafchef, Riahi, terechtstonden, heeft gisteren de oud-premier tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het vonnis tegen Riahi luidde: twee jaar gevan genisstraf. De Sjah had aanbevolen een niet te strenge straf tegen Mossadegh uit te spreken. De openbare aanklager had tegen beiden de doodstraf geëist. Hij zal nu ongetwijfeld in hoger be roep gaan. Het schijnt, dat Mossadeghs, in tra nen gedrenkt pleidooi, maar vooral het slot daarvan, indruk heeft ge maakt op het publiek en ook op en kele rechters. Inmiddels zijn weer de eerstee Britse diplomaten in Teheran aangekomen. Zij werden bewaakt door Perzische politie-agenten. MET EEN LUID claxonconcert begroetten gistermorgen enkele tientallen automobilisten de nieu we Donau-pont, die op dat mo ment zijn eerste tocht over het Noordzee-kanaal, bij de Hembrug, maakte. DE SOVJET-UNIE heeft twintig Zuidslaven, die acht jaar waren vast gehouden, naar hun land laten terug keren. Een aantal van de vrijgelatenen had in Hongarije gevangen gezeten. HET TERUGTREKKEN van Italiaan se en Zuidslavische troepen van de Zuidslavische grens, is Zondagavond voltooid. De toestand is nu weer zo als zij was voor de toespitsing van de spanning. DE DUITSE autoriteiten hebben zo wordt vernomen geen bezwaar meer tegen uitreiking van een pas poort, o.m. voor Nederland, aan de Duitse ex-generaal Bernhard Ramckc de man van de valschermtroepen. Hij wil ook ons land bezoeken. HET HOOGGERECHTSHOF in Ke nya heeft zestien inheemsen, die had den deelgenomen aan het bloedbad in Lari, dat 120 mensen het leven kostte ter dood veroordeeld. EINDELIJK is het in Tirol gaan sneeuwen, en wel in zulk een mate dat de wintersportliefhebbers naar hartelust zullen kunnen skieën. Er ligt nu sneeuw in Lienz, Zeil am See Arlberg, Lech en Stuben. VOLGENS INGEWIJDE kringen staat het vast dat alle eigendom van de aartsbisschoppelijke Curie te Keulen, dat tot nu toe als Duits vermogen op grond van de Israëlische wet van '50 in beslag was genomen, thans aan de aartsbisschop van Keulen terug wordt gegeven. GENERAAL FRANCO is bij Pause lijk besluit opgenomen in de „Hoog ste Orde van Christus". Deze onder scheiding is voorbehouden aan katho lieke staatshoofden. Het verlenen van de onderscheiding volgt op de onder tekening van een concordaat tussen de Heilige Stoel en Spanje, waarbij o.m. bepaalde garanties aan de Kerk in Spanje worden gegeven. geldig i f i tot i i Weersverwachting, i vanavond: kend°drb„e„WOl,ki.ng' maar overwe- J ;teu^rn°UerSe„h0gere 5 ui andaaS; Zon onder 16 31 nnr 5 opTn" Morle'n1: Zon J uur aan ""der 10.14 DADIO MOSKOU heeft de benoe ming van vijf nieuwe plaatsver vangende premiers bekend gemaakt. Het zijn: Zaboerof, voorzitter van de staats plancommissie. Pervoechin, minister van electrische krachtstations en electrische industrie Tevosjan, minister van metallurgi sche industrie. Malisjef, minister van middelzware machinebouw, en Kosigin, minister van gefabriceerde verbruiksgoederen. Zij waren alle vijf plaatsvervangend premier onder Stalin. TN DE BORINAGE, waar voor Maan dag door de katholieke mijnwer kersbond een staking was uitgeschre ven, is de ochtend kalm verlopen. Uit Wasmes echter wordt gemeld, dat de stakers de eerste ochtendtrams tegen hielden. De rijkswacht heeft de betogers uiteengedreven, waarna de trams normaal konden rijden. In de ochtend waren enkele winkels geslo ten uit solidariteit met de stakers. Verwacht werd, dat het werk van daag hervat zou worden. De staking was algemeen. F)E RADIO van de Indochinese op standelingen heeft Ho Chi Minhs aanbod van vreedzame samenwer king van het Vietnamese met het Franse volk, herhaald. Het Vietnamese volk wil met het Franse volk economische en culturele betrekkingen onderhouden, aldus de uitzending, op basis van gelijkheid en ter verdediging van de gemeenschap pelijke belangen. De strijd tegen de imperialistische aanvallers zal echter worden voortgezet. Als bewijs van vredeswil, worden het Kerstmis hon derden Franse en Noordafrikaanse krijgsgevangenen vrijgelaten. Franse politieke kringen noemen dit laatste een nieuw element in de kou de oorlog, die de Vietminh onlangs is begonnen. De verklaTing over samen werking is niets nieuws en bovendien spreekt zij weer naar communistische trans over „samenwerking tussen de volkeren" en niet over de regeringen. Pierre Montel. die in 1950 voor het eerst Minister werd. in het kabinet van Henri Queuille, heelt zich candidaat gesteld voor het pre sidentschap. ]^JE JUBILEUMRONDE te Versailles heeft wéér geen beslissing ge bracht. Laniel is bij deze tiende stem ming, evenals by de negende het ge val was, weer achteruit gegaan. Had hy eerst 17 stemmen minder dan Zondagavond, bij de tiende ronde ver loor hij er 21. Montel, de conservatieve candidaat naast Laniel, behaalde bij de laatste ronde 84 stemmen en Nae- gelen hoekte er 358. Het carnaval in Versailles begon na de mislukte negende stemming aan pracht in te boeten, doordat toen de eregarde, die steeds getrouw de wacht in het paleis had betrokken, naar de kazerne terugkeerde. Pas als er een president gekozen is, komt de wacht weer in het geweer. De negende ronde was bij voorbaat tot mislukken gedoemd, door een par ticulier initiatief van oud-minister Pierre Montel, die- zich tegen de wens van zijn (conservatieve) partij candidaat stelde, naast Laniel en Naegelen. Montel, een partijganger van Laniel, staat koel tegenover een Europees leger. De uitslag in de voor laatste stemming was Laniel 413, Nae gelen 365 en Montel 103. De premier had dus 17 stemmen minder dan Zon dagavond. De verwarring onder de af gevaardigden, was bij deze negende schertsvertoning grote dan tevoren. Relletjes in Schattenberg CEN AMBONNEES, die in de zie- kenbarak van het woonoord Schat tenberg, bij Assen, werd verpleegd, heeft een mede-kampbewoner met 'n mes vermoord, nadat hij gehoord had, dat de ander een verhouding met zijn vrouw had. De dader is gearresteerd en heeft bekend. Onregelmatigheden in hetzelfde kamp, waren Zaterdag reeds de oor zaak van relletjes onder de Ambon- nezen. Twintig man Rijkspolitie moest de orde komen herstellen. Enkele raddraaiers zijn voorlopig elders on dergebracht. (Advertentie) Vlieger-opleiding Geen restricties voor andere NAVO-landen DERICHTTEN wij gisteren, dat de V. S. in de toekomst geen adspirant- vliegers uit de NAVO-landen meer zouden opleiden, thans verklaarde een Amerikaanse militaire woordvoerder, dat deze stopzetting alleen de Neder landse leerling-vliegers betreft. Als reden hiervoor werd opgege ven, het overschot aan militaire vlie gers in Nederland. Amerika heeft bij na tweemaal zoveel Nederlandse pilo ten opgeleid, als er vliegtuigen voor beschikbaar waren. Het opleidings programma voor de andere NAVO- landen zal op dezelfde voet voortgaan. Gewijzigd project LJET PLAN voor een derde Rotter damse petroleumhaven, begint vastere vormen aan te nemen, nu in beginsel besloten is tot het graven van deze haven in het Welplaatge- bied. Het havenproject is hierdoor 'n onderdeel van het Botlekplan gewor den. Als de Rotterdamse Raad het plan goedkeurt en credieten verstrekt, zal reeds spoedig met de nodige werk zaamheden kunnen worden begonnen De regering heeft toegezegd, dat de Nieuwe Waterweg op voldoende diep te en breedte zal worden gebracht, om zelfs de grootste tankschepen zonder bezwaar binnen te kunnen loodsen. De gemeente heeft de terreinen op de Welplaat in eigendom verworven en zo nodig zal van regeringswege steun worden gegeven, b.v. bij ontei gening van gronden, die niet door onmiddellijke aankoop kunnen wor den verkregen. De Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Daniël J. von Baïluseck ondertekent een Protocol, waarin de functies en bevoegdheden van de Volkenbond, vastgelegd bij de Sla vernij Conventie in 1926, worden overgedragen aan de V.N. Achter hem staan van links naar rechts: Constantin Stavropoulos. hoofd van het Pechtskundige Departement va n de V. N., Dr. J- Vixeboxse en Mr- H. Scheltem.a, beide leden van de Permanente Delegatie van Neder land bij de V.N. Het Protocol werd aangenomen tijdens de lopende zitting van de Algemene Vergadering. WIJFTIG PERCENT van de produc- v tieverhoging op landbouwgebied aldus zei minister Mansholt gisteren in de Tweede Kamer heeft zich vol trokken in Noord-Amerika en Cana da, waar echter slechts zeven percent van de wereldbevolking woont. In het Oosten, waar vijftig percent van de wereldbevolking woont, is de produc tie 20 percent lager dan voor de oor log. Er zal derhalve een grote ver schuiving van het productiegebied naar het consumptiegebied moeten plaats hebben. Over de grote voedselvoorraden in de Verenigde Staten waren in de volksvertegenwoordiging veel vragen gesteld. Welke invloeden zal dit heb ben op de Nederlandse exportmoge- 9* Maandagmorgen is met de Skandinavië-Express een grote groep Nederlandse schaatsenrijders naar Hamar vertrokken. De groep bestaat uit rijders van de KNSB en van de NVBHS. Kort voor het vertrek gaf Klaas Schenk de trainer van de rijders zijn pupillen op het Centraal Station in Amsterdam nog enkele instructies. Volgende week zal ook hij naar Hamar reizen. Voor de trein Klaas Schenk, in het coupéraam, v.l-n.r. Kees Broekman, Gerard Maarsen en M. C. Roo sendaal, i I QP DE VERBONDSVERGADERING van de K.A.B., waarover wij elders in dit nummer bijzonderheden publiceren, heeft Mgr. Alfrink, de aartsbis schop-coadjutor, uiteengezet, wat volgens hem gezond isolationisme is. Het isolement, dat de K.A.B. door de nauwe samenwerking met de Kerk, ten opzichte van andere organisaties kenmerkt, stelt hij zich voor als een groot, eigen huis, met een heel groot raam naar buiten en een brede deur, waardoor men gemakkelijk in en uit kan gaan. Isolement betekent niet vol ledige afsluiting, maar wel het bewaren van een eigen sfeer en een eigen ge zicht. De bereidheid van de K.A.B., machtig door haar ledental, om met an dere standen en groeperingen samen te werken, aldus Mgr. Alfrink, kan en moet in staat zijn, om alle vrees bij andere voor het grote getal van de K.A.B te doen verdwijnen. Daarom verheugde het Mgr. Alfrink zozeer, dat juist dé laatste tijd weer nieuwe mogelijkheden tot saamhorigheid en samenwerking werden gevonden, in de Raad van Overleg. DLIJKENS een uitvoerig verslag in de Maasbode heeft Mgr. Alfrink omtrent de kwestie van isolement en openheid nog o.m. het volgende ge zegd: Het al te stringente isolement van vroeger, dat door de omstandigheden werd bevorderd, wekt thans soms de reactie van een openheid en breed heid, die soms de indruk maakt van alle vier muren te willen omver wer pen, waardoor men het dak op het hoofd krijgt. Het gebeurt niet alleen, omdat het nu eenmaal prettiger is ëen brede in druk te maken dan een bekrompene; het geschiedt uit werkelijk apostoli sche drang en uit ware liefde voor de Kerk. En de ongebueidelde actie voor doorbraak wekt dan bij anderen onder ons weer de reactie van een krampachtig vast houden aan het oude vertrouwde isolement. De gulden weg zal ook hier wel in het midden lig gen. Het eigen huis bewaren maar het openzetten naar buiten door zoveel mogelijk belangstelling te hebben voor hetgeen er leeft buitenshuis en zoveel mogelijk doorbraak naar bui ten, maar geen doorbraak waarbij men eigen kleur en eigen physiono- mie verliest. Men moet trouwens niet vergeten, dat men bij de in Nederland nu een maal gegroeide toestand bij de door braak uit eigen huis altijd terecht komt in een gemeenschappelijk huis maar in het huis van een ander en dat men bijgevolg maar zal moeten afwachten wat men bij de ander in huis te zeggen zal hebben. HERKERSTENING. £)E HERKERSTENING van het ar beidersmilieu en van heel het openbare leven, wat volgens Poels 't doel is van alle katholieke organisa ties, zal men toch bezwaarlijk van de organisaties van de anderen kun nen verwachten. De anderen zullen eerder er op rekenen, dat wie bij hen zijn intrek neemt, ook de bereidheid heeft om aan hun doelstellingen mee te werken. Zij zullen hem zijn eigen visie en kracht slechts daar willen laten, waar hun eigen doelstelling er van kan profiteren, of er geen last van ondervindt. Wellicht blijft er dan bij de besten al winst over een zekere mogelijkheid van individuele kerste ning door een persoonlijk contact van mens tot mens. Maar die mogelijkheid tot aposto laat kan iedere gelovige ook vinden buiten de organisaties door het con tact van mens tot mens, overal waar het dagelijkse leven daartoen de ge legenheid biedt. Wellicht vindt hij bij de doorbraak naar het andere kamp meer maar dan ten koste van de invloed, die eigen organisatie bij de herkerstening van het publieke leven zou kunnen uit oefenen. Wie „doorbreekt" met het bewuste doel het publieke leven te herkerste nen zal zich wel moeten afvragen, waar voor hem de beste kansen lig gen En wie „doorbreekt" zonder deze bewuste bedoeling van herkerstening van het publieke leven doet niets an ders dan de stootkracht tot herker stening van het publieke leven, dat in eigen organisatie besloten ligt, wak ker maken. En het zal wel onmogelijk zijn om alleen een doorbraak van bewust naar herkerstening strevende katho lieken door te voeren. lijkheden en wat gaan de Verenigde Staten met de voorraden doen? In dit verband deelde minister Mansholt mee, dat Nederland, indien het voor zes millioen dollar van de voedsel voorraden overneemt, in aanmerking komt voor ruimere militaire toewij zingen. De minister lichtte dit toe met de mededeling, dat aanvankelijk door Amerika is aangeboden: tarwe, olie, vetten en zuivel, maar thans zijn de onderhandelingen gaande over ka toenzaden en olie ten behoeve van de Nederlandse zeepindustrie. Wat de Europese landbouwpolitiek betreft: een integratie acht de be windsman noodzakelijk, maar de tot standkoming ervan ziet hij pas als on derdeel van een totale economische integratie, nadat de politieke gemeen schap een feit zal zijn geworden. Er zijn dan ook tijdens de jongste land- bouwbesprekingen in Parijs op dit stuk geen vorderingen gemaakt. Voor Nederland is momenteel een voorzich tig, slagvaardig en zorgvuldig land bouwbeleid noodzakelijk. Reddingsploeg strandde op een mijl afstand DEDDINGSPLOEGEN zijn er nog steeds niet in geslaagd de Ameri kaanse bommenwerper te bereiken, welke drie dagen geleden op een af gelegen gletsjer, de Myrdalsjokull op IJsland, verongelukte. Er waren negen inzittenden. Een reddingsploeg van IJslandse boeren is in een motorslede tot op twee mijl van het verongelukte toe stel genaderd. De benzine raakte ech ter op en de mannen gingen te voet verder. Toen zij een mijl gevorderd waren zagen zij hun weg versperd door een hoge ijsmuur. Zij waren te vermoeid, om deze muur te beklim men en besloten eerst te rusten. De reddingsploeg staat in radiocon tact met vliegtuigen, die in de buurt patrouilleren. De mannen hebben ver zocht om benzine en andere voorra den. yyu KERSTMIS nadert, heb ben de bestellers van de PTT weer met plotselinge en onbedwingbare braakneigingen te kampen, vanwege de pak ketjes, die zij moeten bezorgen- Daaronder zijn er namelijk heel wat. die vluchtig beschouwd doen denken aan een bloe derige vleesklomp- Dat is dan een geslacht konijn, dat vlot en argeloos in een krant is ver pakt. Ook gebeurt het wel, dat een besteller een doosje moet bezorgen, waaruit bijvoorbeeld de half afgehouwen kop van een kalkoen bungelt. Zeer sma kelijk. De PTT is geen bloed transfusiedienst. heeft nu de directie van het staatsbedrijf gezegd en om die reden zullen alle bloederige pakketten, als mede die waaruit poten, staar ten of koppen van dieren han gen. geweigerd worden. Wil men de PTT-kerststemming niet bederven, verzend bloede rige geschenken dan in een stevige kartonnen doos, welke van binnen van vetvrij papier is voorzien.

de Stem | 1953 | | pagina 1