Vijfde stemming nodig gebleken mm Sergeant met weldaden overladen r Zelfs voor Frankrijk 11 schok Merkwaardige gezagspolitiek van minister Mansholt Kloof tussen regeringsblok en oppositie worclt groter Tenslotte nog twee candidatein het strijdperk Dulles had ongelijk, zegt 43 procent Minister opent laatste deur Kerststal voor het Pauselijk Paleis Oproep tot algemene staking in de Borinage Regering verliest aanhangers Als in Amerika liet goede hart spreekt Krantenartikel had vele gevolgen DAGBLAD VOOR ZEELAND Dienstvak der Inten dance bestaat 125 jaar TONEELSTUK OF WERKELIJKHEID Bliksem-enquete Aan onze abonnes Overleg inzake landbouwscholen bleef uit Confessionele Kamerfracties ontstemd Geen behoefte aan Plaatselijk regen Duizenden leven in angst Indonesië een Rijksschool Geen overwinnaar, maar ook geen overwonnene BROCHURE OVER DE HUURWET Niet later sluiten op 24 December DE HUID NU AL VERDEELD Ook de minister bleek mild Copie van Matthijs Maris in museum Tekort aan detectiveromans DE menselijke geest is on doorgrondelijk. Terwijl in Rusland achter iedere stoel en onder elk tapijt een veilig heidsagent van de staat ver borgen is. hééft men tóch nog behoefte aan detectiveromans. Misschien, omdat een detective op een sportieve manier met misdadigers afrekent, terwijl 93e JAARGANG No. 20908 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 - Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A. Bruna Redactieraad: C J v. Hootegem, Mr Dr A J J M Mes' Mr- H. B. L. de Rechter, U J v 't Westende. P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.45 per kwartaal per post 6 15, per week (uitsluitend by niel-post- bestell.) t 0.42 incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage U.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend In de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. (Bijbureaux: Terneuzen, -Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). ^fELFS NA VIER STEMMINGEN zijn de ruim negenhonderd afgevaardigden, die in Versailles bijeen waren voor het kie zen van een nieuwe Franse president, er niet in geslaagd hun keuze te bepalen. Zelfs voor Frankrijk, waar men op het gebied van parlementaire sensaties bepaald reeds weldoorvoed is, bete kent dit een schok. Bij de eerste stemming dienden zich acht can didaten aan. Bij de tweede ronde waren het er nog slechts vijf. Toen men ten derde male ging stemmen, waren er nog drie pre tendenten, tot tenslotte Laniel en Naegelen voor de vierde ronde, die de laatste had moeten worden, aantraden. In feite immers stond Frankrijk toen weer voor de klassieke keuze tussen links en rechts. Maar wéér slaagde men er niet in, één van beide can didaten een absolute meerderheid te bezorgen. De beide candida ten verkregen ongeveer evenveel stemmen. Op Delbos werden nog wat verspreide stemmen uitgebracht. Er zal dus een vijfde ronde nodig zijn, die vanmiddag om twee uur zal plaatsvinden. T^ER GELEGENHEID van het 125- jarig bestaan van het dienstvak der Intendance van de Koninklijke Landmacht zal op Maandagmorgen 21 December a.s. in de hoofdstad een pa rade worden gehouden van alle in het Amsterdamse garnizoen gelegerde in tendance onderdelen. VOLGENS de New-York Times, zal de Amerikaanse regering binnenkort bet publiek er van op de hoogte bren gen, dat het vijandelijke agenten mo gelijk is „zak"-atoombommen in Ame rika binnen te smokkelen. HET ITALIAANSE PARLEMENT heeft een wetsontwerp aangenomen, volgens hetwelk aan 25.000 politieke en criminele gevangenen amnestie wordt verleend. DE ONTVOERDERS van het Ameri kaanse jongetje Bobby Greenlease, zijn Donderdag om middernacht in de gaskamer terechtgesteld. Zij waren behalve van ontvoering, ook beschul digd van moord op de ontvoerde. HET ZAL niet lang duren of enkele films, die gemaakt zijn over een ont ploffing van de waterstofbom, zullen in het openbaar worden vertoond. De toestemming hiertoe is kort geleden afgekomen. DE NED. HEIDEMIJ. en de „Gront- mij." zullen een proefobject in Zuid- Sumatra, ter grootte van 3000 hectare oerwouden, gaan ontginnen. Het Het wachten is slechts nog op toe stemming van de Indonesische rege ring. F)E VERKIEZINGEN hadden reeds enige tijd het karakter van een aanvankelijk goed geregisseerd to neelstuk, waarbij de medespelenden plotseling recalcitrant 'begonnen te worden. Uiterlijk was daar de bi.jna kermisachtig aandoende plechtigheid in de grote hal van het palcis van Versailles. Met machtig stemgeluid riep de kamerbode de leden van het congres één voor één naar voren. Achter elkaar, in een eindeloos schij nende rij, volbrachten dezen de voor geschreven tocht langs de twee ur nen, die op een verhoging voor in de zaal stonden. In de ene urn werd een wit balletje gedeponeerd, ten teken dat men zijn stem had uitgebracht. In de andere urn verdwenen de stembil jetten. Het schouwspel boeide slechts en kele, minuten en niet langer dan deze korte tijdsspanne heerste er diepe stil te in de zaal. Al heel gauw echter, overstemde het gepraat van de ruim duizend aanwezigen zelfs de stem van de kamerbode. Degenen, die nog niet aan de beurt van stemmen wa ren, verspreidden zich in de wandel gangen, waar de honderden ordebe wakers het druk genoeg hadden. Maar ook verder drong de indruk van toneelmatigheid zich op. Daar was allereerst het terugtrekken van Bidault, na de mislukking van de tweede stemming. Van stond af aan is het wel duidelijk geweest, dat hij vrijwel kansloos was. De verkiezing had als geheel de aard van een afval-wedstrijd. Bij de eerste stemming prijkte de socialist Naegelen aan de kop van acht can didaten. De tweede ronde liet buiten Naegelen. die weer de meeste stem men had behaald nog slechts 4 me dedingers zien. Inmiddels begonnen zich twee hoofdstromingen in het congres af te tekenen. De eerste ten gunste van een president van gematigd rechtse en een andere ten gunste van een president van gematigd linkse signatuur. Dat bleek te duidelijker, bij de derde stemming, die tot gisteren was uitgesteld, waarbij Laniel 358 stemmen behaalde, tegen Naegelen 313 en Delbos 225. Wéér waren er twee uitvallers, gelijk men ziet. De radicalen wilden hierna inplaats van Delbos. de senator André Cornu op het tapijt zetten. Deze weigerde evenwel, waarna de radicaal-socialis ten besloten hun afgevaardigden een vrije worp te laten doen. Daarmee moest bij de eindstrijd beslist worden tussen twee pretendenten, Laniel en Naegelen. Na Arele uren van vruchteloos de mocratie-bedrijven was de verkiezing dus weer in het klassieke stadium der Franse politiek gekomen, namelijk de strijd van rechts tegen links. Volgens geruchten zou de radicaal- socialistische afgevaardigde Delbos er in hebben toegestemd zijn candi- datuur voor het Franse presidentschap in te trekken in ruil voor een ver zekering zijner gematigd-conservatie ve collega's (de volgelingen van pre mier Laniel) dat zij hem zouden steu nen, indien hij zich candidaat zou stellen voor het voorzitterschap der Franse Nationale Vergadering. Deze post is namelijk vrij gekomen. DE CIJFERS. T^E MIDDERNACHT werd de vol gende uitslag van de vierde stem ming bekend gemaakt: Uitgebrachte geldige stemmen: 918. Blanco of ongeldige stemmen: 10. Laniel verenigde 408 stemmen op zich, Naegelen 344. Verder werden nog 45 stemmen uit gebracht op Medecin, 42 op Delbos, 35 op Cornu en 44 op verschillende anderen tezamen. De volstrekte en vereiste meer derheid was 460 stemmen. TIET NIPO heeft op verzoek van het Amerikaanse Gallup Institute een soort „bliksem-enquête" onder de be volking van Amsterdam ontketend. De vraag, die gesteld werd, luidde: Dulles, de Amerikaanse minister v. Buitenlandse Zaken, heeft pas in Pa rijs gezegd, dat de Amerikaanse mili taire hulp zal ophouden als de Euro pese defensie gemeenschap niet spoe dig tot stand komt. Vindt U dat Ame rika daaraan gelijk heeft of niet? Antwoord: 23 pet.: Amerika heeft gelijk: 43 pet.: geen gelijk, 34 peet.: geen oordeel. s «|g Wx.xSx -,:# Een per 1 Januari a.s. in gaande zeer belangrijke stij ging van vrijwel alle bedrijfs- onkosten, heeft de algemene vergadering van de Verehiging „De Nederlandse Dagbladpers 1945" genoopt tot het nemen van het besluit de abonne mentsprijzen van de dagbladen met ingang van die datum te verhogen. Van deze Vereniging zijn de uitgevers van alle Nederlandse dagbladen lid en het genomen besluit bindt hen allen. Het gevolg is dat ook de abonnementsprijs van ons blad na 1 Januari a.s. een kleine verhoging moet ondergaan. De prijs zal dan zijn 0.45 per week of 5.85 per kwartaal (per post 6.55). Bij deze prijsverhoging wordt de 'kostenstijging slechts ten dele ten laste van de abonné's gebracht. DE DIRECTIE IN SAKKARA, 26 km. ten Zuiden van Cairo is een nieuwe pyrami- de ontdekt. Ook vond men een nieuwe rij sfinxen in boven-Egyp- te. De pyramide moet 6500 jaar oud zijn. De basis heeft een opper vlakte van 13.000 vierkante me ter. DE ZIEKENFONDSRAAD heeft zijn goedkeuring verleend aan de voorlo pige overeenkomst inzake het basis honorarium voor huisartsen, die aan algemene ziekenfondsen medewerking verlenen. De uitvoering van het be sluit is opgeschort. DE UTRECHTSE rechtbank heeft de 27-jarige metselaar, die in de nacht van 13 op 14 November 1952 te Woer den een agent had neergeschoten, conform de eis tot levenslang veroor deeld. Zijn medeplichtige broer werd tot zes jaar veroordeeld. EEN AMERIKAANSE filmmaatschap pij wil in ons land 26 films maken, die bestemd zijn voor vertoning voor de televisie. Ér wordt gehoopt, dat hieruit een nieuwe industrie in Ne derland zal ontstaan, onder beheer van Nederlandse en Amerikaanse be langengroepen. EEN LEID SE professor, die een sta tionsbeambte in zijn ongeduld een kaakslag had toegediend, is tot een week gevangenisstraf veroordeeld. De beambte had negen dagen niet kun nen werken. VOOR HET EERST sinds mensenheu genis is bij Bonn éénrichtingsverkeer op de Rijn ingevoerd. De waterstand is zover gedaald, dat twee schepen el kaar niet meer kunnen passeren. IN VERBAND met de voorgenomen loonsverhoging van 5 pet. en de ver hoging der kinderbijslagen wil de staatssecretaris van Sociale Zaken ook de uitkeringen en lonen ingevol ge de complementaire sociale voor zieningen in het algemeen met 5 pet verhogen. IN DEN HAAG is een tram ingere den op de voorste van een viertal goederenwagons die aan het range- ïen waren. Er werd een vrij grote ra vage aangericht, doch persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Vrijdagmiddag werd de sleutel van de laatste herbouwde pachters- woning in de Wieringermeer aan de bewoners ter hand gesteld. Deze overhandiging werd verricht door de Minister van Financiënde heer J. Jvan de Kieft. De herbouw van deze pachterswoning betekent het einde van de herbouw van de polder. Minister JJvan de Kieft opent de deur van de woning, achter hem de bewoners, de heer en mevrouw H. C. J. de Bont. Van onze parlementaire correspondent) TN HET ALGEMEEN is men het met het zakelijke landbouwbeleid van mi nister Mansholt wel ééns in de volksvertegenwoordiging, maar ditmaal spitste zich de reeds enkele jaren broeiende kwestie van het landbouwon derwijs dermate toe, dat we er ons niet over behoeven te verwonderen als er een motie of een amendement uit de bus komt, wanneer de bewindsman Maandag aan de confessionele partijen geen positieve toezegging doet met hun wensen rekening Ie zullen houden. Moeder Pasqualina, de huishoudster van Z. Hde Paus, heeft juist de Kerststal, die ieder jaar een plaatsje krijgt in een van prwé-vertreleken van de Paus, in gereedheid gebracht. De Kerststal zeer eenvoudig, doch bijzonder mooi. De figuren, die ongeveer 30 c. hoog zijn, zijn prachtig afgewerkt. geldig i i Weersverwachting, geldig tot i vanavond: J Zwaar bewolkt met later plaat- i selijk wat regen. Zwakke tot ma- f i tige wind ruimend van Zuid J naar West. Weinig verandering in t temperatuur. i Vandaag: Zon onder 16.29 uur. J Maan op 15.14 uur. Morgen: Zon J t 8.45 uur. Onder 16.30 uur. i i Maan op 16.17 uur, onder 9.01 uur. J Maandag: Zon op 8.46 uur. Maan J °nder 7.04 uur. T)E STAKING in de zeven mijnen van Cockerill, die met sluiting worden bedreigd, duurde gisteren voort. In de ge hele Borinage heerst grote con sternatie onder de mijnwerkers, vooral nu bekend geworden is, dat de betrokken mijnen reeds binnen een half jaar zullen wor den gesloten. De socialistische Mijnwerkersbond in de Borinage heeft zijn leden in de Borinage opgeroepen vanaf 21 Decem ber het werk neer te leggen, indien op dat tijdstip geen maatregelen zijn genomen om de mijnen gaande te houden. De Bond verzoekt de Rege ring tevens beslag te leggen op de mijnen en deze onder haar beheer te plaatsen. De burgemeesters van de gemeen ten in de Borinage hebben verklaard, dat het sluiten van de mijnen een loonverlies met zich brengt van on geveer fr. 10 millioen per week. Dit zal fataal blijken voor het economi sche en sociale leven van de Bori nage. De burgemeesters roepen de bevolking op met alle kracht te pro testeren tegen de voorgenomen slui ting. Het katholieke blad der Frans talige arbeiders ..La Cité" wijst erop. dat aan de vooravond van Kerstmis duizenden mijnwerkersgezinnen in angst verkeren over de toekomst. FjE DEMOCRATISCHE fractie en de Parkindo, twee kleine partijen die deel uitmaken van een organisa tie van partijen welke de Indonesi sche regering steunt, hebben besloten uit te treden. De organisatie verliest hiermee 18 stemmen in het parlement. Het is mo gelijk, dat de beide uitgetreden par tijen in de oppositie zullen gaan. Doordat de regeringsaanhangers nu 18 stemmen verloren hebben, wordt de regering nog meer afhankelijk van de steun der communistische groepe ringen. Twee jaar geleden heeft minister Mansholt de Kamer namelijk reeds toegezegd, dat hij een commissie in het leven zou roepen ter voorberei ding van een wettelijke regeling van het landbouwonderwijs. Deze commis sie is er nog steeds niet. Vorig jaar heeft de minister gelden op de begroting gezet om in de Noord-Oostpolder een rijkslandbouw school op te richten. De protestants- christelijke bevolking liep inmiddels met plannen rond om er een christe lijke landbouwwinterschool te begin nen. De katholieken dachten in een zelfde richting, speciaal met het oog op de jongelui uit het oude land Brabant en Limburg. Deze jongelui immers zouden in de zomer in be hoorlijk aantal naar de nieuwe polder komen om te werken en het vak te leren. „Aan een rijksschool is geen be hoefte". is vorig jaar reeds gesteld. Daarop zegde de minister toe. dat hij met de christelijkcn en de katholie ken overleg zou plegen, alvorens zijn plannen uit te voeren. Dit overleg is er nooit geweest. Inmiddels is drie weken geleden een christelijke land bouwschool geopend, zonder rijkssub sidie en uit middelen, die door de christelijke burgerij zelf zijn bijeen gebracht. Op de begroting-1954 heeft minister Mansholt opnieuw zijn be drag voor een rijksschool gezet. „Tegen deze post hebben we be zwaar. Geef ons liever subsidie voor de nieuwe christelijke school", zeiden vandaag de anti-revolutionnairc heer C. v. d. Heuvel en de christelijk-his- torische heer Biewenga. Ook de K.V.P-.er Engelbertink heeft „ernsti ge bezwaren" tegen de post voor de rijksschool en steunt terecht het christelijke standpunt, om daardoor straks sterker te staan voor de op richting van óók een katholieke land bouwwinterschool- Dean in Washington A RTHUR DEAN, de geallieerde on- derhandelaar op de voorbereiden de conferentie te Panmoendjon, is in Washington aangekomen. Hij verklaarde er zeker van te zijn, dat de vijandelijkheden in Korea niet zullen worden hervat. Voorts geloof de hij, dat de communisten een „for mule zullen vinden om hun beschul digingen" aan het adres van de Ver. Staten in te trekken. Over de resultaten tot dusver van de conferentie sprekend verklaarde Dean te menen, dat hij zijn zin had gekregen wat betreft tijd en plaats van de Koreaanse vredesconferentie. „Als je een conferentie verlaat zon der te hebben toegegeven", zo zei hij, „en je hebt hard gevochten, dan heb je gewonnen". P\E VRIJ ingewikkelde materie no- pens de nieuwe huurwet, de des betreffende uitvoeringsbesluiten en de per 1 Januari 1954 ingaande nieuwe huurprijzen is voor het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting aanleiding geweest 'n brochure uit te geven. Hierin worden de voornaamste, uit de wet voortvloeiende vraagstukken, in beknopte vorm behandeld. In een aanhangsel is een voorlopige lijst van de indeling der gemeenten met be trekking tot de verhogings-percenta- ges opgenomen. De brochure zal be gin volgende week aan alle postkan toren verkrijgbaar zijn. FAE RAAD voor het Grootwinkelbe- drijf heeft in overleg met de sec tie détailhandel van de bedrijfsunie der samenwerkende organisaties van handels- en kantoorbedienden aan de bij hem aangesloten ondernemingen geadviseerd geen gebruik te maken van de mogelijkheid de winkels op 24 December a.s. tot 21 uur geopend te houden en dus die avond op het normale uur te sluiten. ^A EEN ONDERHOUD tussen de Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer en de socialistenleider Ol lenhauer, heeft deze laatste verklaard O O TJE GROTE KAMERAADSCHAP tussen de leerlingen-vlieger van de Koninklijke Luchtmacht, die op bases in Amerika tot vlieger worden opgeleid, zowel onderling als tussen hen en hun Amerikaanse collega's, is het wel heel duidelijk gebleken in de hulp, die de Nederlandse sergeant Goedhart uit Scheveningen heeft ondervonden toen hij in moei lijkheden zat. In Januari was hij naar een basis van de Amerikaanse luchtmacht vertrokken voor een opleiding tot vlieger. Kort voor zijn vertrek was in zijn gezin een dochtertje geboren, dat helaas al spoedig einstig ziek werd en twee keer, met een tussenruimte van slechts en kele maanden moest worden geopereerd. Voor zijn vrouw, die na het vertrek van haar man alleen achterbleef, bracht dit grote zorgen mee. waar over de geestelijke van de basis door een vriend van Goedhart terloops werd ingelicht. Deze geestelijke zon op een middel om de sergant in de gelegenheid te stellen tussentijds bv met de Kerstdagen en de jaarwisse ling, enkele dagen in zijn gezin door te brengen. Hij sprak met cadetten uit andere squadrons en spontaan werd het plan geboren een collecte te hou den, waaruit de reiskosten naar Ne derland konden worden betaald. Een Amerikaanse cadet, die ser geant Goedhart nauwelijks kende, kwam daarnaast met het voorstel, zijn contacten te bewerken om over het gezin Gedhart een verhaal in de dagbladen gepubliceerd te krijgen, omdat naar uit de praktijk was gebleken door zo'n verhaal Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen wel eens genegen zijn de overtochtskos- ten voor haar rekening te nemen. De reactie op een artikel in de New-York Post was verbluffend. Een radio-om roep te New-York bood aan, de to tale kosten van een retourvlucht (taxi cn verblijfkosten inbegrepen) te betalen, waarbij het verzoek werd gedaan of sergeant Goedhart bereid zou zijn in een speciaal programma enkele woorden te spreken over New York. Het aanbod werd natuurlijk dankbaar aanvaard. NOG MEER. z~YP DE BASIS was echter ook een collecte georganiseerd, waarbij een bedrag bijeenkwam, dat driemaal zo groot was als verwacht werd. Goedhart hoefde hiervan nu geen ge bruik meer te maken en hij stelde voor, voor dit geld een St. Nicolaas- feest te organiseren voor arme kin deren uit de omgeving van de basis. Inmiddels had sergeant Goed hart de Nederlandse Minister van Oorlog verzocht hem toe stemming te verlenen met het Kerst- en Nieuwjaarsverlof thuis te zijn. De minister, die van de omstandigheden in het gezin Goedhart op de hoogte was, heeft die toestemming grif gegeven. En nu wordt sergeant Goedhart dezer dagen in Ne derland verwacht. Een bewijs, dat er toch nog naastenliefde in de wereld bestaat. dat er met betrekking tot een natio nale vergadering voor geheel Duits land (gesteld dat een hereniging tot stand komtl, geen overeenstemming is bereikt. In politieke kringen wordt verwacht dat het tussen de regering en de op positie gerezen conflict zich nu zal toespitsen en dat het daardoor moei lijk zal zijn, de totnogtoe inzake de Duitse eenheid getrokken gemeen schappelijke lijn te handhaven. De oppositie wil het toekomstige parlement van het begin af alle be voegdheden van een normaal parle ment geven. De regering meent, dat de eerste, vrijelijk gekozen nationale vergadering voor het gehele land een Grondwetgevende vergadering hoort te zijn en dat de Grondwetten van West- en Oostduitsland van kracht moeten blijven, tot er een Grondwet voor het gehele land is opgesteld. J^E DIRECTEUR van het Haagse gemeente-museum, stelt een on derzoek in naar een schilderijtje, dat als bruikleen in zijn museum is op gehangen. Dit schilderijtje werd toegeschre ven aan Matthijs Maris, maar het is waarschijnlijk een copie. De signa tuur van Matthijs Maris is namelijk later op het doek aangebracht. Voorts is een zelfde paneeltje met een gelijk motief bekend, dat een authentieke Matthijs Maris is. men in de Sovjet-staat eenvou dig bekentenissen aan de lo pende band pleegt los te krij gen. In elk geval is het gebrek aan detectiveromans zo groot, dat sommige bibliotheken heb ben besloten, de speurdersboe- ken alleen tegen onderpand aan jeugdige lezers mee te geven...

de Stem | 1953 | | pagina 1