I Europa heeft 40 gevechtsklaredivisies Aan de vooravond van de Franse presidentsverkiezingen a) Eu nog 53 achter de I bp Uitkeringen sociale wetten met vijf procent omhoog BRUG BIJ GORINCHEM KOMT ER! NAVO bouwt verder en vergroot zijn kracht Belgisch geweer uitverkoren Ook iets voor onze ministers? De motie-Bommer' verworpen Parijse studenten slaags niet politie Ex-minister in Egypte staat terecht LanieLen Delbos Dean hoopt op hervatting AVERECHTSE UITWERKING GEVREESD Zaak zeker niet in één ronde beslist «mm." y ontdekt ranten leden KOB DAGBLAD VOOR ZEELAND j Later opklaringen gR." C' /j- i* .'-7 Kamer „neemt" de begrotingen In Italië Drie millioen arbeiders in staking Achteraf toch wel droevig vindt Keesje Minister Algera: bouw moet voortgang hebben Nieuwe candidaten De vóórconferentie te Panmoendjon Peking: verzoek is reeds gedaan Het ultimatum van Dulles aan Europa Bonn: shocktherapie Bouwrijp maken van het terrein.... Inkomen De De Franse presidenten sinds 1870 Staking afwendbaar r JK WACHT OP MIJN PAPPA 'euro-Guinea zijn ëghaven en het gebruik gesteld, ven is echter nog oordt thans nog n de aanleg van waarin de vlieg- ding zullen Jcun- viseerd. zl ,,'t Rif" is reeds bouwkosten, in- ng ervan, hebben Hoen gulden ge- erd gebouwd door Èallast Maat- oto: Het nieuwe el ,,'t Rif" was een verrader hem om het leven gelogen om hem te toen hij zag, dat ■u worden opgehel- zelfmoord. zich met deze ver- len, want zo „Capi- r" inderdaad een rom heeft men hem >m heeft men dan erdwijnen, door er re persoon voor in sn en wie was die Terwijl de streek was bevrijd en het levend aan de te leveren, ik van het Bastion nog heel wat ver- ré-,j thy heeft verklaard, ijst heeft ontvangen namen van als com- ificeerde personen, 1 waren gevlucht, sburger waren ge- gens naar Duitsland te werken in het Amerikaanse Hisge Hoofdbestuur van de rsbond in het Bis- ;kozen de heren Th. op Zoom, Jos. Gee- en H. ten Have te stgenoemden wegens tg. noet plaats hebben acante zetel tussen Dongen en de heer De Heen, die ook aftreding was. ij nog bezig met een tapel. Bij slager v.d. nbergsestraat hangt eren lamp. Eveneens Looy vervaardigd. Ze is even sierlijk alk geen knutselen noe- de Rooy doet. Daar- verk tezeer het stem- an. Men zou kunnen iefde voor zijn vak nu hij dat vak niet e uitoefent. Niet on- hij sierstukken ver- ir in zijn jeugd mee ms als inspiratie en .e hand gaven, toog lis hij nu bij elkaar ie afgelopen 25 jaar i, zou dat een im- geven. ijn aandacht onver- lebomen. Hij zou im- secretaris zijn als hij g afleverde! -JU 93e JAARGANG No. 20905 Uitgave: N V Uitgevers Mij Neerlandia Verscnijnt elke werkdag Bureaux. Breda Reigerstraai lö Tel Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur; J J H A Bruna Redactieraad. C. J v Hootegem. Mi Ui A J J M Mes Mi H. B L de Rechtei L J v t Westende F V. M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling I 0.4b pei Kwartaal pei posl f 6.15, pei week iuitsluitend DU met-post bestelit U.42 Incasso wordi oerekend Losse nummers 13 cent Rostrek no 278841 Voor God, Koningtn en Vaderland WOENSDAG 16 DECEMBER 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 O.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau vooi de Zeeuwse Eilanden GOEB. Westsingel 9b. Telefoon no 2236 - Bureau vooi Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Pooit 7, Teletoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). TAE MILITAIRE COMMISSIE van de Atlantische Raad in Parijs heeft gisteren verslag uitgebracht en daaruit is gebleken, dat de totale gemobiliseerde sterkte van Europa veertig divisies en een luchtmacht van 5000 vliegtuigen bedraagt. Binnen drie maan den kunnen er 53 reserve-divisies op de been worden gebracht. Deze d'visies zijn nog niet geheel opgeleid en uitgerust, maar dit is een zaak, die zeker in het komende jaar zal worden geregeld. Alle NAVO-landen bij elkaar hebben in 1953 ruim 65-milliard dollar aan hun defensie besteed. Dit is tien procent meer dan in het jaar daarvoor. voor dc geweren, die bij de NAVO- lege^s in gebruik zijn. Als kaliber koos met 0.3 duim '7.6 millimeter) en het type geweer is F.N. (België). Heel spoedig zal met de massa-productie van het nieuwe geweer worden be gonnen. De overschakeling van dc oude typen op F.N. zal echter nog wel wat tijd vergen. TIET KOMENDE jaar zal voor een deel in het teken van de atoom wapens staan. De Amerikaanse mi nister van Defensie heeft beloofd er bij zijn regering op aan te dringen, dat Amerika concrete inlichtingen op het gebied van atoom- en andere nieuwe wapenen met zijn NAVO- bondgenoten gaat uitwisselen. De plannen voor 1954 geven be langrijke uitbreidingen te zien. vooral voor do luchtmacht, namelijk met 25 pet. Voor leger en vloot bedragen de uitbreidingen respectievelijk 5 en 15 procent. De NAVO-raad heeft ook besloten een standaardkaliber aan te nemen DE SJAH VAN PERZIE heeft een decreet ondertekend, volgens hetwelk op 29 Maart in Perzië algemene ver kiezingen zullen beginnen. De zit tingsperiode van het huidige parle ment loopt af op 29 Mei. 36 CONSERVATIEVE Lagerhuislcden hebben een motie ingediend, waarin het afbreken der Brits-Egyptische be sprekingen over de Britse bases in de Suezkanaal-zonc en het intrekken van alle reeds door Groot-Brittannië ge dane toezeggingen wordt gecist. GISTEREN had de Britse regering bekend willen maken, dat Montgome ry als waarnemend opperbevelheb ber van dc NAVO-strijdkrachten Europa, zou worden vervangen door Sir Gerald Templer. Monty weigerde echter zijn post te verlaten. ..Ik ben nog niet oud genoeg", zei hij. COMMUNISTISCHE Chinese schepen hebben in de Gele Zee een Japans marinevaartuig beschoten. Aan boord van het Japanse schip vielen geen slachtoffers en de schade viel mee. Generaal Gruenther, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, heeft in de Noordatlantische Raad verklaard, dat de vooruitgang van de NAVO op militair gebied dit jaar „fantastisch" is geweest. Dc urgente problemen af gezien van het nog bestaande tekort op het gebied van de luchtmacht zijn grotendeels opgelost. Admiraal Sir John Edclsten, op perbevelhebber van de NAVO voor het Kanaal, pleitte voor maatregelen ter versterking van de havens in die sector, havens waardoor in tijd van oorlog militaire en burgerbenodigd heden naar het vasteland moeten worden aangevoerd. Die havens had den volgens hem ook een betere lucht verdediging nodig. Na de ochtendzitting van de Raad hield de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Paul van Zeeland, een persconferentie, tijdens welke hij het standpunt verdedigde, dat ver sterking van de militaire positie der NAVO en onderhandelingen met Rus land hand in hand moeten gaan. „Ter wijl wij sterker worden moeten wij onverminderd bereid blijven tot on derhandelen", zei hij. Het zogenaamde „Vredesplan"-Van Zeeland, waaromtrent de laatste we ken geruchten de ronde hebben ge daan, zal niet op de conferentie van de Noord-Atlantische Raad ter tafel worden gebracht. Van Zeeland bleek begrip te heb ben voor de aandrang der Verenigde Staten om tot ratificatie van de Euro pese Verdedigingsgemeenschap te ko men. Voor alle landen van de NAVO is het ogenblik gekomen om ten aan zien van dc EVG ja of neen te zeggen, aldus Van Zeeland. „Ik ben er van overtuigd dat de stem van de rede binnen enkele maanden ons daar zal brengen waar wij heen willen". HET AMERIKAANSE „Nationale Fonds voor steun aan kinderen", heeft zich ontpopt als een „lief dadigheidsbende". Het fonds bracht in zes jaar tijd 4 millioen dollar bijeen, waarvan nimmer een kind één cent heeft gezien. BINNENKORT zullen er tussen Ne derland en Indonesië besprekingen worden gevoerd, met betrekking tot wijziging in het systeem van kapi taalsovermakingen uit Indonesië naar het buitenland. EEN AMERIKAANSE verkooporgani satie heeft een voorlopige order van 3 millioen dollar bij de N.V. Fridor te Den Haag, op electrische naaima chines geplaatst. DE NEDERLANDSE vereniging van rechtskundige adviseurs zal binnen kort in een adres haar bedenkingen tegen het wetsontwerp „Kosteloze rechtsbijstand" kenbaar maken. Het aantal op te richten burèaux voor kosteloze rechtsbijstand zal te klein zijn, zo luidt één der bezwaren. IN AMSTERDAM is Maandagavond een kleine bestelauto te water gere- D®..chauffeur, een Zaandammer, is hierbij verdronken. DubHk^nTTINGEN van de Tu''kse re- partij zullen in beslag worden genomen door de staat De oppositiepartij wordt van totalitaire plannen beschuldigd. °tai"aire DE EERSTE KAMER nam een aan tal wetsontwerpen van eenvoudige aard aan, to wijziging van de vol gende begrotingen 1952: Oorlog m, fine, Verkeer en Waterstaat het 7ui derzeefonds. P.B.O., Landbouwer I satiefonds, Overzeese Rijksdelen Bin nenlandse Zaken en Financiën. BIJ DE FAMILIE ten Brummeler- Hofman, te Pijnacker, is een drieling geboren, 2 meisjes en 1 jongen. De meisjes wegen ca. 3 pond elk cn de lengen bijna 4 pond. De kinderen ziin gezond. de EERSTE KAMER heeft het wets- ontwerp tot wijziging van de bepa lingen omtrent het ontslag bij ar beidsovereenkomsten. zonder hoofde lijke stemming aangenomen. J Weersverwachting, geldig tot J vanavond: Aanvankelijk veel bewolking cn i plaatselijk mist. Overigens droog J weer cn later opklaringen. Zwak- ke tot matige Z.-Oostelijke wind. 'ets lagere middagtemperatnren, J vooral in het Oosten van het land Vaïltlaag: Zon onder 16.29 uur Maan op 13.21 uur. Morgen: Zon i °P 843 uur. Maan onder 5.18 uur u.lPu jWSWwvX-- --'.«.a* /-V». Sheik Hassan El-Bakouri is een van de Egyptische Ministers, die reeds hun opleiding in de onlangs opgerichte Nationale Garde hebben ontvangen. Deze Nationale Garde, waarin alle Egyptenaren dienst kunnen nemen, waardoor dus een groot deel van de bevolking paraat wordt gemaakt, hetgeen in geval van oorlog goed te pas kan komen, is verplicht gesteld voor de Egyp tische Ministers. Sheikh Hassan El-Bakouri. hoofd van het Ministerie van Sociale Za ken voor Moslems, verborgen in het struikgewas, wachtend op de vijand, die hem zou willen ver schalken. £)E TWEEDE KAMER heeft gister middag de motie, welke de heer Bommer (Arb.) bij zijn interpellatie naar aanleiding van de circulaire aan dc gemeentebesturen betreffende de huurverhoging van na de oorlog ge bouwde woningen, heeft ingediend met 46 tegen 28 stemmen verworpen. In de motie werd erop aangedron gen de gemeentebesturen alsnog in de gelegenheid te stellen voorstellen in te dienen om de huurverhoging van de met steun ingevolge de beschik king bijdragen woningbouw 1948 ge bouwde woningwetwoningen tot een lager percentage te beperken, indien zij menen dat anders het huurpeil van deze woningen zou uitgaan boven dat van gelijkwaardige vooroorlogse woningwetwoningen ter plaatse. £)E TWEEDE KAMER onderscheidt zich reeds enige tijd op dezelfde wijze als de huisvrouw, die van het ramcnlappen overspringt op het eten bereiden en daarvan weer op het ra mcnlappen. Tussen de behandeling van de begroting van O., K. en W. namelijk, werd de bespreking van acht wetsontwerpen geperst. Deze ontwer pen beoogden wijziging van een aan tal sociale wetten, welke daardoor worden aangepast aan de 5 pet. loons verhoging. De uitkeringen, op grond van de sociale wetten dienen in het algemeen met 5 pet. verhoogd te wor den. De wetsontwerpen werden alle aangenomen. Bij de behandeling van minister Cals' begroting merkte de heer Gort zak (C.P.N.) op, dat hij van opschie ten hield. Een vorige keer, zo vertelde hij, zaten we hier 's nachts om half- vier nóg, met helemaal drie mensen.... De heer Roosjen van de A.R., dien de tijdens het meer zakelijke deel van de vargadering een motie in, waarin hij beoogde, de ontknikking van de onderwijzerssalarissen terugwerkende kracht tot 1 Januari 1948 te verlenen. Toen de minister te kennen gaf, dat deze motie bezwaarlijke consequen ties voor de regering had, trok de heer Roosjen haar weer in. Ook de heer Lucas was met een motie gekomen, met betrekking tot de M.O.-leraren-salarissen. Ook hij trok zijn motie in, nadat de minister had geantwoord, dat hij niet kon inzien waarom 6700 leraren van het M.O. een verhoging moeten hebben, alleen omdat 900 leraren van het M.N.O. die hebben gehad. De minister zei over de salariëring verder, dat men mag aannemen, dat hij graag royaal zou zijn. Voor de ontknikking nam hij de vroegst mo gelijke datum en die was 1 Januari 1953. RADIO. V\E HEREN Engelbertink (K.V.P.) en Van der Zaal (Arb.) toonden zich teleurgesteld over het uitblijven van de radiowet, waaraan de heer Cornelissen van de V.V.D. toevoegde, dat er in deze wet als zij ooit komt moet worden vastgelegd wat wel en wat niet mag worden uitgezonden. 1WIAANDAG is in de Italiaanse in- dustrie de aangekondigde 24-uurs- waarschuwingsstaking begonnen, waaraan door tenminste drie millioen arbeiders werd deelgenomen. De stakers wensen een algehele her ziening van het toonstelsel der Ita liaanse bedrijven, gepaard gaande met een loonsverhoging, welke volgens de werkgevers het thans in geheel Ita lië aan lonen betaalde bedrag met meer dan tien procent zou verhogen. Hierbij dacht hij speciaal aan de po- litfek, die door een bepaalde omroep vereniging te pas en te onpas bij de programma's wordt gehaald. Dhr. v. d. Zaal en Engelbertink wilden weten wat men bedoelt met de post voor een onderzoek naar de culturele en sociale betekenis van de radio. Wie belast zich hiermee? De minister kon beter op eigen terrein blijven, aldus de heer Van der Zaal, en zich bemoeien met de regerings uitzendingen, die verbeterd konden worden, maar nog beter afgeschaft. De wereldomroep, zo zei hij, is door de regering gewild en niet door de Kamer. Dat de regering de kosten van nieuwe zenders verhaalt op de radio luisteraars gaat toch wel te ver. Minister Cals, de gemaakte opmer kingen beantwoordend, zei, dat ten aanzien van de monumentenzorg is gevraagd om verhoging der post in verband met de jongste loonronde. De kwestie is in het kabinet bespro ken en de minister hoopt met voor stellen te komen. De monumentenraad heeft gisteren vergaderd, gebleken is, dat men in tien jaar met de restauratie der mo numenten die op de urgentielijst staan gereed kan komen. Intussen blijven onaangename verrassingen mogelijk. De omroep-wet zal de Kamer spoe dig bereiken. Het onderzoek naar de culturele betekenis van de radio zal geschieden door het C.B.S. Het resul taat van dit onderzoek zal ter dis cussie worden gesteld. Het plan van de Nozema om het land te bedekken met F.M.-zenders is in nadere uit werking. Verleden week is opdracht gegeven voor de bouw van de eerste, in Friesland. De luisterbijdrage is in 1939 ingevoerd op grond van het ar gument. dat uit vrijwillige bijdragen de wereldomroep niet kan worden be kostigd. Hun leider uerd gearresteerd jyjEER DAN 2500 Parijse stu denten zijn in de Latijnse wijk slaags geweest met de po litie. Zij protesteren tegen de bezuiniging op het onderwijs- program voor volgend jaar. Zij waren van plan in optocht naar de Nationale Vergadering te gaan om protesten in te dienen. Al eerder hadden zij een betoging bij de Sor- bonne gehouden. Verscheidene stu denten liepen verwondingen op. Hun leider, Jean Marc Mousseron, die voor zitter is van de nationale studenten- bond, werd in een politie-auto weg gevoerd, hevig bloedend uit wonden aan het hoofd. De politie stond later vijf studen ten toe het gebouw van de Nationale Vergadering binnen te gaan om ver zoekschriften aan afgevaardigden te overhandigen. De studentenbond heeft geprotes teerd tegen „onmenselijk optreden" van de politie. Volgens de bond zijn tientallen studenten gewond geraakt door slagen met politicknuppels. 1 :K Keesje v. d. Bleek uit Bergen op Zoom is een van de Klokkenb erg- kleuters, die gisteren de reis van het oude sanatorium hij Tilburg naar liet nieuwe gebouw bij Breda hebben gemaakt. Met bed en al werden de kleine mannen in de verhuiswagen gezet: vooruit met de schuit. Heel die lange reis heeft Keesje zich met slapenlachen en spelen ge amuseerd, maar toen hij eenmaal in zijn nieuwe huis was aangekomen, vond hij het, achteraf bezien, toch wel droevig... r\e bouw van een brug over de Merwede bij Gorlnchem zou inderdaad een grote verbetering, zowel voor het regionale als voor het doorgaande verkeer betekenen, zo merkt minister Algera in zijn M. van A. op. De kos ten van deze brug worden op 12 millioen geraamd. Tegelijk met de bouw ervan zouden echter de aansluitende gedeelten van rijksweg 27 moeten worden aangelegd, in het noorden tot Vianen, in het zuiden tot ten zuiden van Nieuwerkerk, daar de bestaande wegen onvoldoen de zijn voor het verkeer, dat over de brug verwacht wordt. Het te investe ren bedrag wordt daardoor meer dan verdubbeld. Niettemin meent de minister dat de bouw, waartoe reeds voor de oorlog werd besloten, voortgang moet hebben. Het meeste voorbereidende werk is gedaan. Het van vóór de oorlog daterende ontwerp van de brug over de Merwede wordt thans aan de nieuwere constructie-inzichten aangepast. Voor een verbinding van deze brug via het Land van Altena en Waalwijk naar Tilburg is veel te zeggen. Het is echter de vraag of het zin heeft deze verbinding op het Rijkswegenplan te plaatsen. Hiernaar wordt een onderzoek ingesteld. De vroegere secretaris van de WAFD-partij in Egypte, Foe ad Sera- geddin, die van 1950 tot 1952 Minister van Binnenlandse Zaken en Financiën was, staat terecht voor het Revolutionnaire Tribunaal te Cairo. Er zijn negen beschuldigingen tegen hem uitgebracht, betref fende misbruik van macht en corruptie. JOSEPH LANIEL, de Franse minis- J ter-president, heeft nu officieel te kennen gegeven, dat hij zich candi daat stelt voor het presidentschap. Laniel is sinds Juni premier. Hij is eigenaar van een textielfabriek in Normandië en naar men zegt, is hij het rijkste lid van het Franse parle ment. Bij alle partijen geniet Laniel populariteit. Tijdens de oorlog nam hij deel aan het verzet tegen de Duit sers. Yvon Delbos is met algemene stem men door de radicaal-socialistische rAE AFGEVAARDIGDEN van de V. N. en die van de communisten hebben gisteren elkaar wederzijds be schuldigd de voorbereidende bespre kingen (e Panmoendjon te hebben doen mislukken en elke partij heeft de andere opgewekt ze weer op gang te brengen. In diplomatieke kringen te Tokio is men pessimistisch gestemd, maar de Amerikaanse afgevaardigde Arthur Dean. die op weg naar huis is voor overleg, zei te vertrouwen, dat de besprekingen op verzoek van de com munisten zouden worden hervat. Hij blijft van mening, dat de Noor delijken bewust de besprekingen in de war hebben gestuurd, maar dat zij hun beschuldigingen aan het adres van Amerika zullen ictrekken. Het is de wens van Amerika, zei hij. tot een politieke conferentie te komen. Radio-Peking heeft omgeroepen, dat de Noordelijke afgevaardigden Dean gisterochtend nog hebben verzocht naar Panmoendjon terug te keren om de conferentie te hervatten. Stremming scheepvaart Schippers moeten erop rekenen, dat de vaart op het Wilhelminakanaal van Maandag a.s. 9 u. af tot Dinsdag fractie aangewezen als candidaat voor, d.a.v. om 6 uur 's avonds voor schepen het presidentschap. De fractie der Volksrepublikeinen heeft Bidault ge vraagd candidaat te willen staan. Bi dault heeft nog niet beslist. met diepgang met meer dan 1.65 m. gestrand is bij Tilburg. Dit in verband met de werken, die men aan het uit voeren is aan de brug in deBosscheweg TI ET ULTIMATUM van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, aan de EVG-landen, heeft vooral in Parijs de gemoederen danig geschokt. Dulles' dreigement, dat de militai re hulp aan Europa voor de helft zal TNE FRANSE GRONDWET heeft 't het parlement niet be- U paald gemakkelijk gemaakt voor wat betreft de verkiezing van een nieuwe president: een plechtigheid, die op 17 Decem ber a.s. staat te gebeuren. Dan immers is de zevenjarige ambts termijn van presiden Auriol verstreken. Nu zegt de Gondwet niet, of een president met absolute, dan wel met relatieve meerderheid moet worden gekozen. Bij Auriols verkiezing, in 1947, bepaalde het Congres in Versailles, dat het met absolute meerderheid zou zijn en ook voor de komende vekiezing heeft men hiertoe besloten. INREEG rvioovrl AURIOL deze absolute meerderheid in 1947 onmiddellijk na eerste stemming (het hoefde maar zelden tot een tweede stemming en nog nooit tot een derde te komen), ditmaal vreest men voor ettelijke ver kiezingsronden, die stuk voor stuk hun tijd zullen eisen. Auriol stelt zich niet herkiesbaar, en de tweede man. die snel cn met absolute meerderheid zou kunnen worden gekozen, Herriot nestor der Franse politiek en voor zitter van de Franse Kamer blijft om andere redenen liever buiten het strijdperk. Hij is oud cn zwak. Onder dc overige waarschijnlijke candidaten vindt men niemand, die in dc eerste ronde op een absolute meer derheid kan rekenen. Hoewel er nog geen officiële candidaten zijn gesteld, is het achter de schermen nu al bij zonder druk. Zo is minister .Taquinot (Onafhankclijkcn) met stoom ge trouwd. omdat een president zonder vrouw een absurditeit is. En Yvon Delbos (Radicalen) heeft zjjn huwe lijk met de actrice Germaine Rouer voor dc zekerheid alvast maar kerke- lyk laten inzegenen. Verder komen in aanmerking het Kamerlid Fourcade cnpremier Laniel, die ongetwijfeld de beste pa pieren heeft. Zou Laniel inderdaad Franse president ontvangt een toelage van 4.000.000 frank per jaar, en daarenboven 5 mil lioen voor betaling van zijn staf, 26 millioen voor huishoudelijke uitgaven, 15 millioen voor reis kosten. verzekeringen en liefda digheid, 16 millioen voor auto- onderhoud en 7 millioen voor de jaarlijkse kerstrartij en de vacan- tiekolonie voor arme kinderen. Het pensioen van de oud-presi- -ient bedraagt tachtigduizend frank per maand. op de presidentszetel gaan zitten, dan is het vrijwel zeker, dat Antoine Pi- nay gaat solliciteren naar de door La niel achtergelaten stoel. De MRP denkt volgens ingewijden aan Bidault als candidaat. maar deze geeft men wei nig serieuze kans. De socialistische candidaat Neagelin staat er niet an ders voor. De radicale André Cornu maakt ongetwijfeld betere kansen. Hoe dit ook zij. het Congres van Versailles zal zich geroepen weten tot een zekere waardigheid cn stijl en het aantal stemmingen moeten beperken, om er geen seherts-vertoning van te maken. De nieuwe president kan wel haast niet anders dan uit Bet centrum komen, en de vraag is alleen van wel ke partij de doorslaggevende stemmen zullen komen: de Gaullistische of de socialistische. In het eerste geval heeft Laniel de grootste kans. Dat Henri Queuilie, die in zijn le ven reeds 34 portefeuilles heeft be heerd (wat zelfs in Frankrijk heel wat wil zeggen) heeft verklaard het pre sidentschap niet te ambiëren, maakt de gehele zaak wat moeilijker. Naast Laniel zou hij zeker dc beste kansen hebben gemaakt, want hij is vrijwel zeker van de steun der socialisten. Doch ook zijn gezondheid is niet van dien aard, dat hü opgewassen moet worden geacht tegen de zwaarste be trekking in het land van Marianne. worden geblokkeerd, als het EVG- verdrag niet voor Juni is bekrach tigd, was vooral bedoeld voor Frank rijk. Dulles heeft met zijn ultimatum echter alleen maar bereikt, zo zegt men in Parijs, dat het Europese leger- plan getorpedeerd is. Een Frans blad noemde Dulles ,,een Amerikaanse Bis marck". In Bonn is men het er wel over eens, dat de uitlating van Dulles vooral een ultimatum aan Frankrijk is. Regeringspersonen noemden Dul les' optreden „shocktherapie". Men vreesde, dat Amerika op een ver keerd ogenblik met deze therapie was begonnen en dat de uitwerking ervan averechts zou zijn. Dulles zelf heeft zijn verklaring nog eens toegelicht en gezegd, dat als men zelfmoord wil plegen, men dit inder daad ook zelf maar moet doen en er geen anderen bij moet betrekken. „Ik ben van mening dat, indien er in Europa op dit gebied niet iets con creets tot stand komt, het congres bij de eerstvolgende behandeling van het wetsontwerp „Amerikaanse hulpver lening aan het buitenland" zelfs nog verder zal gaan dan Foster Dulles heeft verklaard", aldus een verkla ring van de democratische senator Edwin Johnson. J~YE vijftien Franse presidenten se dert 1870 waren: Thiers, gekozen 17-2-71, 74 jaar, van beroep advocaat, die afgevaardigde was en bij handopsteken werd geko zen. Mac-Mahon, gekozen 24-5-73, 65 jaar, maarschalk en oud-senator. Jules Grévy, gekozen 30-1-79, toen maals 72 jaar oud, en herkozen 28-12- 85. advocaat en voorheen voorzitter van de Kamer. Sadi Carnot, gekozen 3-12-87, vijftig jaar, ingenieur, afgevaardigde en mi nister van Financiën. Casimir-Périer, gekozen 27-6-94, 46 jaar, bankier en Kamervoorzitter. Felix Faure, gekozen 17-1-95, 54 jaar, koopman, afgevaardigde en mi nister van Marine. Emile Loubet, gekozen 18-2-99. 61 jaar, advocaat en voorzitter van de Senaat. Armand Fallières, gekozen 18-2-1906, 65 jr, advocaat en Senaatsvoorzitter. Raymond Poincaré, gekozen 18-2-13, 53 jaar, advocaat en premier. Paul Deschanel, gekozen 18-2-20, 65 jaar, préfect en Kamervoorzitter. Alex MiUerand, gekozen 23-9-20, 61 jaar, advocaat en premier. Gaston Doumerquc. gekozen 13-6-24, advocaat. Senaatsvoorzitter. Paul Doumer, gekozen 13-6-31, 74 jaar, professor in de wiskunde, jour nalist en Senaatsvoorzitter. Hij werd door een krankzinnige doodgeschoten. Albert Lebrun, gekozen 10-5-32. op 61-jarige leeftijd, en herkozen 12-5-39, voorheen Senaatsvoorzitter. Vincent Auriol, gekozen 16-1-47, 63 jaar, advocaat en voorzitter van de Nationale Vergadering. Engeland hoopt "QE HOOP neemt toe, dat de Britse regering kans zal zien de staking van 400.000 spoormannen af te wenden. Het Lagerhuis heeft Sir Walter Monckton, minister van Arbeid, toe gejuicht toen hij zei, dat de bespre kingen met de transportcommissie en de nationale bond van spoorwegper soneel wordt voortgezet. De vakbond eist een loonsverhoging van 15 pro cent. Als men niet tot een accoord komt, zal de staking Zondag te mid dernacht beginnen. Zij zal dan nog worden uitgebreid tot 120.000 man in de werkplaatsen van de spoorwegen. I?EN ZESJARIG meisje uit Pa rijs zal dit jaar geen pret tige Kerstmis vieren. Haar va der is namelijk gearresteerd en de pop, het servies en de elec trische trein, die hij voor haar Kerstmis had gestolen zijn in beslag genomen. Een winkelier, die het kleine meisje voor zijn deur aantrof, waar zij „wacht te op papa", bracht haar naar de politie, toen hij bemerkte. dat er bij hem tuas ingebro ken. Daar vertelde het meisje, dat haar vader haar tweemaal per week mee uit nam. „Hij werkt niet", zo zei ze. „hij zegt dan. dat ik voor een huis moet wachten, hij draagt een mooie blauwe zak over de schouder en als ik moe ben van het wachten, brengt hij me in een taxi naar huis".

de Stem | 1953 | | pagina 1