Bevriezing van huidige toestand Humanistische verzorging in DUW-kampen DE TRANEN werden echt bevonden Koffie wordt duurder De Kerstman is in aantocht Molie-Stokman aangenomen Overheid blijkt niet soepel Kans op een verdrag in 1955 Amerikaanse aandrang op de trage EDG-broeders NU KONINKLIJK VERBLIJF Motie van P. v. cl. A. over huur- verho2.in2 woningwetwoningen Proefkonijnen achterhaald Vietminli toont weer bereidheid tot onderhandelen Afschaffing van schoolgelden voor de leerplichtige jeugd Dean vertrekt naar Washington De wenende Madonna van Syracuse Geen uitspraak over genezingen DAGBLAD VOOR ZEELAND De economische unie van Benelux Open grens wordt gehandhaafd Koninklijke hulde aan Boeddha's tand Stopzetting van militaire hulp IETS ZACHTER 'b o Circulaire dient aangevuld Geen homoeopathische leerstoel Twee ervan waren al geconsumeerd „Bekering" van een weeshuisfonds „Kungsholm" krijgt Politieke onrust in Vietnam Wetsontwerp bereikt Tweede Kamer Datum van ingang 1 Sept. 1953 Spoedige bouw van een heiligdom APPELS EN PEREN NAAR ENGELAND f Wagenmodel van 4000 jaar oud A BIJ, een Hongaars dorp is een klein model van een wagen gevonden, dat ongeveer 4000 i-ar oud moet zijn en dat da teert uit de Badense periode van de vro-qe kopertijd. Uit deze vondst blijkt, dat wagens, voorzien van vier ivielen zon der spaken, veel eerder in Eurova bekend waren dan men voorheen meende. In het Oos ten en Vóór-Azië was de wagen 93e JAARGANG No. 20904 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.45 per kwartaal, per post f 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.48. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 15 DECEMBER 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Pooit 7. Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG. Nieuwstraat 41. Tel. no. 35). TVE BEGROTING VAN SOCIALE ZAKEN en Volksgezondheid die gistermiddag in de Tweede Kamer in behandeling kwam, heeft een overvloed van stof geleverd met betrekking tot de gods dienstige en geestelijke verzorging in de DUW-kampen, waarbij vanzelfsprekend het werk van het humanistisch verbond weer ter sprake kwam. Pater Stokman vond hierbij gelegenheid tot indiening van een motie, waarin de regering wordt verzocht de subsidiëring van deze verzorging, ook in de DUW- en arbeids kampen in studie te nemen en in afwachting van de resultaten van deze studie, de omvang van de subsidiëring te beperken tot de daarvoor over 1953 toegestane gelden. Deze motie werd met 35 tegen 24 stemmen aangenomen. DATER STOKMAN heeft hiermee A bereikt, dat de toestand zoals zij nu is, bevroren wordt. Tijdens het debat verklaarde de K.V.P.-afgevaar digde dat de hem niet bekende richt lijnen van het departement er blijk baar een belemmering voor vormen, de godsdienstige verzorging in de kampen te doen zijn wat ze moet zijn. „Mijn politieke vrienden en ik", al- dus pater Stokman, „hebben gewe- tensbezwaren tegen steun aan huma nistische verzorging, die feitelijk pro paganda is". De heer Lemaire van de K.N.P. voegde hieraan toe, dat de Christelijke godsdienst geen grein af breuk mag worden gedaan door het werk te bevorderen van een organi satie, die in wezen anti-godsdienstig is. Hij had het zelfs nog sterker wil len zeggen, dan in de motie is gedaan. MIDDENWEG. DE SOVJETRUSSISCHE schryver Ilja Ehrenburg heeft gezegd, dat een schrijver in Rusland in onvrijheid leeft en de voorschriften van bureau craten moet volgen, inplaats van zijn thema en uitdrukkingswijze zelf te bepalen. Ehrenburgs woorden hebben sterk de aandacht getrokken. DE FRANSE Nationale Vergadering heeft met 394 stemmen voor en 226 tegen de begroting van 1954 goedge keurd. NU EEN ZWITSERSE socialistische minister geen steun heeft gekregen bij zijn ontwerp voor financiële hervor mingen en daarom is afgetreden, wil len de socialisten in Zwitserland geen deel van de regering meer uitmaken. McCARTHY heeft in antwoord op Stevensons rede over de heksenjagerij in Amerika gezegd: „Ik heb allang gemerkt, dat Stevenson een bepaalde neiging tot de communistische leer stellingen. bezit". Simpel, nietwaar? EEN 68-JARIGE Amsterdamse bedelaar, die zich onderscheidde door per taxi naar zijn „werk" te rijden en per dag ca. f 50 te ver dienen, is veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en 1 jaar R.W.I., voor waardelijk. „Dank u beleefd", zei de veroordeelde tot de rechter. DE GEZAGVOERDER van 'n Spaans vliegtuig, dat op 4 December jl. ver ongelukte, is gearresteerd. Er wordt een onderzoek ingesteld naar zijn ge drag gedurende en na het ongeluk, waarbij 23 doden te betreuren wa ren. NU IS PAS bekend geworden, dat er op 21 November in Polen een spoor wegramp is gebeurd, die vijftig men senlevens heeft geëist. Er vielen hon derd gewonden. HET BRITSE kabinet is in spoedzit ting bijeengeroepen in verband met de aangekondigde spoorwegstaking op 20 December, welke zich vermoe delijk zal uitbreiden tot het perso neel van de Londense ondergrondse. BORINGEN op het grondgebied e.Peel§err*eente Neer, is men op <iu meter diepte op een kolenlaag ge- soten, die naar schatting 60 tot 80 cm. dik is. Hieronder schijnt het eigenlijke kolenbekken te liggen. DE WESTDUITSE kanselier Adenau er zei gisteren, dat voorstellen om Duitsland te neutraliseren volkomen onaanvaardbaar zijn voor West- Duitsland. Verder zei hij, dat West- Duitsland niet op de conferentie in Berlijn vertegenwoordigd zal zijn. MAANDAG is een einde gekomen aan een staking van zeven weken, die de productie van Sabre en Super Sa bre straaljagers in de V. S. heeft be lemmerd. ER IS EEN nieuw Amerikaans mili tair vierjarenplan aangekondigd, dat bij een verlaging van de mankracht, de krachtigste luchtmacht ter wereld zal in stand houden. Dit plan is erop fe. u?er^' e^ke *a^ van de strijd krachten thans in staat is een mili- air gebruik te maken van atoomwa pens. LJET KATHOLIEKE P. v. d. A.-lid, de heer van Lier. koos een mid denweg. Hij had ook bezwaren tegen het H. V„ maar hij betwijfelde of de overheid de levensovertuiging van hen, die zich tot dit verbond wenden, moet afwijzen. Maar, wanneer het waar zou zijn. dat de overheid in feite een weinig soepele houding aanneemt tegen vertegenwoordigers der kerken, dan zou hij zich daartegen verklaren. Volgens zijn gegevens wendde 20 pet. der kampbevolking zich tot de ver- tegenwoordigei's van het Verbond. In zijn antwoord op de gemaakte opmerkingen zei minister Suurhoff, dat hij het betwijfelde of vermindering van subsidie ook vermindering van propaganda zou veroorzaken. Het slot van de motie, waarin wordt gevraagd om handhaving van de subsidie op het peil van 1953, vond de minister bezwaarlijk. Als er door toenemende werkloosheid meer kampen nodig zouden zijn, zou de verzorging ook de godsdienstige nadelen van de subsidie-verlaging ondervinden. Tenslotte gaf staatssecretaris Van Rhijn een uiteenzetting over de volks gezondheid. waarin hij zei, dat zowel voor de uitbreiding van de school- tandverzorging als voor de schoolart sendiensten de bekende bezwaren gelden: gebrek aan geld en gebrek aan de nodige krachten. Naar aanleiding van bij de replie ken gemaakte opmerkingen zei de minster nog, dat hij op het stand punt staat, dat naar een zekere con centratie van collecten moet worden gestreefd. De principiële beslissing van het kabinet over het ziekenhuis probleem zal binnen een paar weken in het kabinet vallen. De begroting werd hierna goedgekeurd, met aan tekening, dat de C.P.N. geacht wil worden te hebben tegengestemd. U\E CONFERENTIE van het comité van ministers der Beneluxlandcn, welke vorige week in Luxemburg werd gehouden, wordt door deskundi gen cén der meest geslaagde Benelux- confcrenties genoemd. In beginsel is er nu niets meer, dat zou verhinderen om tot de oprichting van de economische Unie over te gaan. Men heeft thans hoop, dat er in de loop van het volgend jaar in belang rijke mate aandacht zal worden be steed aan de voorbereiding van het verdrag en dat men wellicht in de loop van 1955 tot het sluiten van het Verdrag zal kunnen overgaan. Het belangrijkste resultaat van de conferentie noemde men wel. dat de open grens wordt gehandhaafd, dat de verdubbeling van de markt in eigen landen is geconsolideerd, waarop dan weer de export kan worden ontwik keld. Ten aanzien van de samenwer king op het terrein van de handels politiek is een definitieve stap ge daan. Binnen een bepaalde periode zal die gemeenschappelijke handelspoli tiek geheel zijn afgerond. De uitvoe ring van die gemeenschappelijke poli tiek wordt een zeer ingrijpende zaak genoemd, want zij raakt meer de sou- vereiniteit der landen dan totnutoe het geval is geweest. Zeer belangrijk is ook de vrijma king van het betalingsverkeer. ENE VOORZITTER van het Boeddhis- tischc congres van Colombo heeft geprotesteerd tegen het voornemen van Koningin Elizabeth een processie van de „Tempel van de tand" te Kan- dy gade t( slaan zonder dat zij eerst hulde brengt aan „de Tand van Boeddha", hel reliqui van de tempel. In een brief aan de gouverneur-ge neraal stelde de voorzitter voor. een speciaal podium voor de Koningin te bouwen, indien zij geen offer brengt. Vroegere vorsten van Ceylon waren gewoon de tand hulde te bewijzen. Koningin Elizabeth wordt op 10 April op Ceylon verwacht. £)OOR HET STELLEN van verstaan- F EEN gisteren gehouden ver gadering van de koffiebran- ders en theepakkers is tot een verhoging van de koffieprijzen voor consumenten met onmid dellijke inwerkingtreding be sloten. De koffie van f 2.10 per half pond wordt gebracht op f 2.18 en de koffie van f 2.30 per half pond op f 2.40. Men was 't er over eens dat deze ver hoging nog niet in overeenstemming is met de wereldmarktprijs, aange zien dan de prijsstijging wel tweemaal zoveel had moeten bedragen. bare eisen, heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, geprobeerd spoed te zetten achter de bekrachtiging- van 't E.V.G.-verdrag. Hij zei namelijk, dat Amerika de militaire hulp aan Euro pa, vanaf Juni van het volgend jaar voor de helft zou blokkeren en deze hulp eerst dan zou hervatten, als de E.V.G. op papier een feit was gewor den. Dulles verklaarde dit op de bijeen komst van de Atlantische Raad. Ver der zei hij, dat een Russische aanval op Europa nu minder waarschijnlijk is. dan het verscheidene jaren gele den scheen. Het gevaar, vooral door de ontwikkeling van atoomwapens in Rusland, blijft echter bestaan. In het Palais Chaillot opende de Franse minister van Buitenlandse Za ken Bidault, de zitting van de NAVO- raad. „Wij moeten de middelen vin den", zo zei hij, „om de krachtsin spanningen van NAVO en EDG in evenwicht te brengen". Bidault zei verder nog, dat velen geneigd zouden zijnhun heil in het verleden te zoe ken, indien nationale isolatie door Europese zou worden vervangen. Velen van Bidaults toehoorders ge loofden dat dit een herinnering was aan de bij velschillende Franse poli tici bestaande wens, om het Frans- Russische verdrag van 1947 nieuw le ven in te blazen. De secretaris-generaal van de NAVO Lord Ismay, bracht een rapport uit over de vorderingen die zyn gemaakt, welk rapport door de Raad werd aan genomen. Naar verluidt zal op de NAVO-begroting voor 1954 ongeveer 7 pet., dat is 5 milliard dollar, wor den bezuinigd. In Hotel Adler (Grindelwald) zal de Koninklijke Familie dit jaar haar wintersportvacantie doorbrengen. Hotel Adler verwacht H. M. de Koningin en de vier Prinsessen op 28 December te kunnen ontvangen, terwijl Prins Bernhard, die per auto reist, eerst enige dagen later zal arriveren. Op cie foto: Hotel Adler, ideaal gelegen, in de „schaduw" van de Wetterhorn. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking met 1 hier en daar wat lichte regen 0 Overwegend matige Zuidelijke wind. Iets zachter. Vandaag: Zon onder 16.29 uur Maan op 13.01 uur. Morgen: Zon t op 8.43 uur. Maan onder 3.51 uur. r)E P. V. d. A.-FRACTIE in de Twee- de Kamer kreeg gisteravond ge legenheid tot een interpellatie naar aanleiding van de circulaire, die de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft gezonden aan de ge meentebesturen. Deze circulaire han delt over de huurverhoging van na de oorlog gebouwde woningen. De heer Bommer betoogde namens de heer Burger de aanvrager van de interpellatie dat door deze cir culaire niets wordt rechtgetrokken. Bij toepassing zullen in de mijnstreek waar de vooroorlogse woningen f 17.99 per maand deden en de na oorlogse f 22.75, de eerste een huur verhoging van f 4.50 per maand krij gen en de laatste een van f 5.70. De heer Bommer vroeg de minister op grond hiervan, waarom hij (in afwijking van wat hij in 1951 had me degedeeld) de bewoners van nieuwe woningen een huurverhoging oplegt, welke in geld uitgedrukt aanzienlijk groter zijn dan die voor de vooroor logse woningen. De heer Bommer zou het billijk vinden, dat het huurpeil van de nieuwe woningen niet hogei werd opgevoerd dan gemiddeld 141 ten opzichte van 1940. De minister concludeerde, dat de huren van de woningen van 1945-1950 aan de lage kant zijn. Er wordt geen onrechtvaardigheid begaan, zo zei hij, als voor deze woningen ook de ver hoging van 17 pet. en verder wordt toegepast. Hij had er geen bezwaar tegen, dat in gemeenten, waar geen vergelijkingsmateriaal aanwezig is, getoetst zal worden aan gelijksoortige objecten. In die geest zullen de ge meentebesturen worden ingelicht. De heer Bommer diende hierop een motie in, waarin erop wordt aange drongen de gemeentebesturen alsnog in de gelegenheid te stellen voorstel len in te dienen om de huurverhoging van de met steun ingevolge de be schikking bijdragen woningbouw '48 gebouwde woningwetwoningen tot 'n lager percentage te beperken indien zij menen, dat anders het huurpeil van deze woningen zou uitgaan boven dat van gelijkwaardige vooroorlogse woningwetwoningen ter plaatse. De minister zei het in veel eens te zijn met de heer Bommer. Door diens motie zet men echter de boel op losse schroeven Hij wilde alleen correctie doen plaats hebben, waar belangrijke verschillen optreden. Hij zou zijn eigen formulering willen handhaven met de aanvulling welke hij heeft aangege ven Over de motie zal vandaag wor den gestemd. Minister Cals TV/JINISTER CALS heeft in de Twee- de Kamer zijn Woensdag afgebro ken rede vervolgd. Hij merkte op, dat het totaal bedrag van de studie beurzen is verhoogd. De minister zei van oordeel te zijn, dat veelbelovende afgestudeerden in de gelegenheid moeten worden ge steld een gespecialiseerde weten schappelijke vorming voort te zet ten. Later hoopt hij voorstellen ter zake in te dienen. Tegen instelling van een homoepathische leerstoel blijft de minister bezwaren hebben. r\E POLITIE te Den Helder heeft een man aangehouden, die heeft bekend alles zes met kankerserum in gespoten konynen van een arts-roent- genoloog te hebben gestolen. Drie had hij er verkocht, twee weg gegeven aan familieleden en een voor zichzelf gehouden. Van de verkochte is er één geheel en zijn er twee ge deeltelijk achterhaald. Twee waren er reeds opgegeten en een derde kon de politie in beslag nemen, toen het nog in de pan lag te braden. Op het bericht van de diefstal en de mogelij ke besmetting zijn van de overige drie de restanten in het water gede poneerd. evenals één van de vellen. Vijf vellen zijn door de politie in be slag genomen, naar het zesde vel, be nevens de in het water geworpen bouten en restanten, wordt door de politie gedreigd. De gearresteerde is geen onbekende voor de politie. In Doesburg OASTOOR A. S. UYTTEWAAL van Doesburg heeft een merkwaardige ontdekking gedaan. Hy heeft n.l. on omstotelijk kunnen vaststellen, dat het Doesburgse Weeshuisfonds, in artikel 29 van het reglement voor de gestich ten van weldadigheid aldaar ten on rechte staat aangegeven als een pro testantse instelling. Krachtens de fundatie van 1622 blijkt het weeshuis, aldus Pastoor Uyt- tewaal, een uitgesproken katholieke instelling te zijn. Waar het hier bo vendien een fundatie bij testamentai re beschikking betreft, is er geen spra ke van verjaringsrecht of wat dan ook. Om te bevorderen, dat alsnog de laatste wil van de erflaters worde na gekomen heeft pastoor Uyttewaal zich met een „vertaling" van de stichtings- acte gewend tot de gecommitteerden der Gestichten van Weldadigheid in Doesburg, tot de Raad der gemeente en tot Ged. Staten van Gelderland om rechtsherstel te verkrijgen. zusterschip De „Svenska Amerika Linie" hoopt in het eerste halfjaar van 1954 aan verschillende scheepswerven offerte te kunnen vragen voor de bouw van een zusterschip van de „Kungsholm". De New Yorkse correspondent van „Dagens Nyheter" heeft dit van de di recteur der rederij vernomen tijdens het eerste oponthoud in New York van het bij „De Schelde" te Vlissin- gen gebouwde schip. Meer dan tienduizend mensen heb ben. gedurende de twee dagen dat daartoe in New York gelegenheid be stond, de „Kungsholm" bezocht. TN EEN ARTIKEL van de officiële voorlichtingsdienst van de opstandi ge Indochinesche Vietminh-regering wordt evenals een maand gelegen, op nieuw gezegd, dat de Vietnamese volksregering bereid is met de Fran sen aan één tafel te gaan zitten, in dien het initiatief tot zo'n conferentie van Frankryk zou uitgaan. Op het vorige voorstel van de Viet minh-regering antwoordde de Franse regering, dat Ho Tsjj Minh, de rebel lenleider, zélf en offiieel met voorstel len zal moeten komen en dat Cam bodja. Laos en Vietnam deel zullen moeten hebben aan eventuele bespre kingen. Het Vietminh-aanbod heeft in Viet nam politieke verwarring doen ont staan. Het staatshoofd Bao Dai zou bij een eventuele conferentie een soepele houding wil aannemen, terwijl de eerste minister, Nguyen van Tam wil beginnen met eisen te stellen. Een po litieke crisis dreigt nu. St. Nicolcuis is nog maar net naar Madrid vertrokken, oj de Kerst- man staat alweer voor de deur. De etalages hebben een Kersttintje gekregen, we zien veel rood, groen en zilver, en de mensen hopen op een „Witte Kerst", die traditie schijnt te zijn, doch in ons land zo bit ter weinig voorkomt. Stilletjes staan de kinderen voor de etalages, de Kersvoorstellingen te bekijken, want meer nog dan met St. Nicolaas worden zij nu een ware sprookjeswereld binnengevoerd: een wereld met engelenhaar en kaarsjes, zilveren bollen en vuurrode kerstrozen, van slingers en sterrenZe kijken en kijken maar, en kunnen er niet genoeg van krijgen..... PR IS EEN WETSONTWERP INGEDIEND, dat de aangekon digde afschaffing van schoolgelden voor de leerplichtige jeugd behelst alsmede een verlaging van het schoolgeldtarief voor de hogere leerjaren van de scholen voor U.L.O., V.H.M.O. en lager nijverheidsonderwijs, alsmede voor de leerlingen van kweekscholen en van scholen voor uitgebreid lager- en middel baar nijverheidsonderwijs. Als datum van ingang der nieuwe regeling wordt genoemd, 1 September 1953. Het bedrag, dat met een en an der gemoeid is, bedraagt 24.7 mil- lioen gulden. Ten laste van de ge meente komt 20.4 millioen gulden, waarbij nog gevoegd moeten worden 9 millioen als gevolg van het verval len van bepaalde compensatieregelin gen. De regering zal nu in het ge meentefonds nog een bedrag van 30 millioen storten. Nader moet worden uitgemaakt, hoe het over de gemeen ten wordt verdeeld. Gedacht wordt aan een uitkering, welke rekening houdt met de hoogte der inkomsten en loonbelasting. IT NIEUWE TARIEF is gebaseerd op de z.g. schoolgeldmaatstaf, wel ke aan de hand van het inkomen en het vermogen van de schoolgeldplich- tige wordt vastgesteld. Beneden een schoolgeldmaatstaf van f 100 is geen schoolgeld verschuldigd. Bij een maat staf van f 100 bedraagt het school geld f 10, terwijl het schoolgeld bo ven een maatstaf van f 100 regelma tig stijgt tot een maximum van f 200. De regering heeft gemeend het ma ximumschoolgeld op niet meer dan f 200 te moeten bepalen, nu het de bedoeling is ook de collegegelden op een bedrag van f 200 te stellen. Voorts is een bepaling opgenomen, dat reductie wordt verleend bij schoolbezoek van meer dan een kind uit hetzelfde gezin aan een school of leerjaar, ten aanzien waarvan school geld wordt geheven of aan een in richting voor hoger onderwijs. Deze gezinsreductie bestaat ook thans bij de verschillende takken van onderwijs, met dien verstande, dat bij schoolbezoek van twee of drie kinde ren op het ogenblik 25 pet. reductie per kind wordt gegeven en bij school bezoek van vier of meer kinderen 50 pet per kind, zodat het schoolgeld voor drie kinderen bij de huidige re geling in totaal meer bedraagt dan voor vier. Deze inelegantie komt in het nieuwe ontwerp niet meer voor, doordat bij drie kinderen de reductie op 40 pet. per kind wordt gesteld. ARTHUR DEAN, de geallieerde on derhandelaar op de Koreaanse voorconferentie, zal vandaag naar Washington vertrekken om op het ministerie van Buitenlandse Zaken de in Korea ontstane situatie, na het afbreken der onderhandelingen, te bespreken. Hij heeft een plaatsvervanger te Panmoendjon achtergelaten, voor het geval de Noordelijken zelf om hervat ting der besprekingen zullen vragen. Deans besluit om de onderhandelin gen af te breken is genomen, na rug gespraak met de Britse Regering. Ra dio-Peking heeft Deans besluit hevig gehekeld. £)E BISSCHOPPEN VAN SICILIË hebben vastgesteld, dat het „we nen" van een Maria-beeltenis te Syracuse op 29, 30 en 31 Augustus en 1 September jl. een verschijnsel van bovennatuurlijke aard is ge weest. Kardinaal Ernero Ruffini, aartsbisschop van Palermo, deelde dit mede. De op genoemde data door de beeltenis van het „Onbevlekt Hart van Maria" geweende tranen zijn chemisch onderzocht en echt be vonden. LJET EPISCOPAAT heeft een com muniqué uitgegeven, waarin ge zegd wordt dat de Bisschoppen van Sicilië op hun jaarlijkse bijeenkomst te Bagheria een uiteenzetting van Mgr. Ettore Baranzini, aartsbisschop van Syracuse, hebben gehoord over het voorgevallene en na nauwgezette bestudering van de getuigenissen en originele documenten eenstemmig tot de conclusie zijn gekomen, dat de werkelijkheid van het „wenen" niet in twijfel kan worden getrokken. De bisschoppen uiten de wens, dat de gebeurtenis de devotie tot het On bevlekte Hart van Maria zal aanmoe digen en dat spoedig een heiligdom ter gedachtenis van dit gebeuren ge bouwd zal worden. De betrokken beeltenis, van terra eotta, hing boven het bed van een vrouw, die in verwachting was, ze kere Antonia Giusto. Zij vertelde, dat zij' op 'n nacht iets op haar voorhoofd voelde spatten. Toij zij omhoog keek zag zij tranen langs de wangen van de beeltenis vloeien. Duizenden men sen, die in de daarop volgende dagen naar Syracuse kwamen, zeggen het wenen gezien te hebben. Mensen, die de voorspraak van de madonna inrie pen, verklaren op wonderbaarlijke wijze genezen te zijn van hun kwalen Het beeldje werd eerst bij het raam van het huis opgesteld. Later werd het in processie naar een kapelletje op een plein te Syracuse overge bracht. Over de beweerde genezingen heb ben de bisschoppen zich niet uitge sproken. UtE Engelse regering heeft thans de contingenten bekend gemaakt voor de in/oer van appels en pc>ren in het eers.i halfjaar 1954. Deze zijn vcor appels l 500 000 pd. st. en vr-or peren 230 GW) pa. st. Voor het ee/ste half jaar van 1953 waren deze bedra gen 1.500.000 pd. st. en voor peren 150.000 pd. st De nieuwe bedragen zijn dus oe;ar,g'ijk hoger en verwacut wordt dat ail een gunstige invoed zaj hebben np onze "ruitexport naar Engeland. Speciaal verwacht men belangste!ln,a voor gesleurde apjeis De nieuwe oortingenlen gaan in op 1 Januari a s veel vroeger bekend. Het oudste tot dusver bekende wagenmodel dat indertijd in Zuid-Sla.vië werd gevonden, dateert uit de bronstijd en is naar schatting minstens duizend jaar jonger dan het Hongaarse model. Voorts blijkt uit het vinden van meer dan 200 graven dat de bevolking in de Badense periode niet nomadisch meer was.

de Stem | 1953 | | pagina 1