Twee voorwaarden voor conferentie van de „Grote vijf' Wat ook door de Grote Drie besproken werd Het pauselijk gebed PENSIOENWETTEN incidenteel cewiizigd Puttenaren gaan de leugen op verantwoord peil brengen een Belangrijke Beneluxbesluiten MATROZENSHAG EVEN OVER DE r Churchill ivil vaker naar de Bermuda's Instemming voor Eisenhower Dit jaar naar Grinclelwald DOODVONNIS voor ex-Gestapoman Thans voldoende legerdivisies Nieuw onderzoek Raadsverkiezingen Bisschop van zijn ambt „ontheven Vakwerk DAGBLAD VOOR ZEELAND Hallo, mijnheer de Paus Tweede slachtoffer overleden Vruchtbaarste conferentie sinds jaren Gemeenschappelijke handelspolitiek en transfer van kapitalen ZACHT In afwachting van definitieve regeling Ook arbeidscontractanten en tijdelijk personeel vallen er nu onder Wie niet origineel kan liegen, wordt geen lid van de club Engeland heeft hulp van V. S. nodig JEF LAST GEARRESTEERD Trouwplannen verijdeld.... 93e JAARGANG No 20900 Uitgave: N V Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda Reigerstraat IS Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 - Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad. C J v Hootegem. Mr Ur A J j M Mes, Mi H B U. de Kechtei. L J v 't Westende, P V M vercauteien Ahonnemenlsprijs bij vooruitbetaling 1 5-45 per kwartaal per post t 8 15 pel week tuitsluitend bij niet-posl- bestel'lf U'41J lncasso wordt berekend Losse nummers 13 cent. Postrek no 278841 Voor God, Koniftflin en Vaderland MaP DONDERDAG 10 DECEMBER 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 11.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. H^Téau voor de Zeeuwse Eilanden GOES. Westsingel 98. Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST. Dubbele Pooi t^7/relefoon^l02^^^(^bureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuws TAE CONFERENTIE op de Bermuda's en de onmiddellijk daar op aansluitende rede van Eisenhower voor de Algemene Ver gadering van de V. N., ziedaar dè twee feiten, die nog wel even de aandacht van de politieke wereld geboeid zullen houden. Van ver scheidene kanten komen nu berichten los, die melding maken van nieuws uit de Bermuda-conferentie, dat niet in het slotcom muniqué was opgenomen. Zo hebben de V. S., Engeland en Frank rijk overeenstemming bereikt over twee voorwaarden, die zij willen stellen, vóór ze zich bereid verklaren tot een conferentie van de Grote Vijf, w.o. communistisch China. De New-York Times maakte gewag van deze voorwaarden. WOLGENS het genoemde blad lui den deze: 1. „De communistische onderhan delaars te Panmoendjon moeten blijk geven van kennelijk verlangen de langdurige impasse in de voorbespre kingen voor de Koreaanse vredeson derhandelingen te willen doorbre ken". 2. „De communistische opstande lingen, die de strijd hebben aange bonden tegen de Fransen in Indo-Chi- MOSJE SJARET, de Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft zich bereid verklaard om te pogen een nieuwe regering te vormen na 't aftreden van Ben Goerion. DE KRANTENSTAKING in New- York, die veroorzaakt werd door 400 onwillige fotoclicheerders en die elf dagen heeft geduurd, is geëindigd, doordat een voorstel van een fede rale bemiddelaar wederzijds werd ge accepteerd. DE „INVENTARISATIE" van een inbraak, die vorige week bij een Rot terdamse juwelier werd gepleegd, bracht aan het licht, dat er voor ruim zes mille aan ringen, horloges, arm banden en andere sieraden werd ge stolen. CHURCHILL zal, voor hij het poli tieke leven vaarwel zegt, de wereld nog overvallen met een nieuw boek, waaraan hij thans werkt. Dit deelde zijn. vrouw mee, die zich hier verder niet over uit liet. DE CHEMISCHE fabrieken Leuna in Oost-Duitsland zullen met ingan* van 1 Januari weer van Russische in Duit se handen overgaan. Leuna is hier mee het eerste bedrijf, dat weer door de Russen aan de Duitsers wordt te ruggegeven. PAUL STEENBERGEN heeft ver klaard, dat hij geen verzoek zal in dienen om zijn contract bij de Haag se Comedie tussentijds te mogen be ëindigen. na, moeten doeltreffende stappen ne men om het conflict te beëindigen". De New-York Times noemt deze overeenstemming, hoewel ze niet werd gepubliceerd, een der belangrijkste resultaten van de onderhandelingen op de Bermuda-eilanden. DE E. V. G. p\E FRANSE correspondent van Reuter is -van mening, dat de ani mo van het Franse parlement om het E.V.G.-verdrag in zijn huidige vorm te bekrachtigen, er niet groter op zal, zijn geworden. Hij wijt dit vooral aan ..ontoelaatbare aanvallen", die Chur chill zou hebben gedaan op de Franse houding inzake militaire kwesties. Churchill zou, volgens de correspon dent, een ander verdedigingsverdrag hebben voorgesteld, dat eerder een groot verbond, dan een veeltalig le- LONDEN leefde gisteren in het halfduister doordat er op enkele tientallen meters hoogte een dik ke mistbank hing. In Zuid-Enge- land was het zicht op enkele pun ten tot nul beperkt. Koninklijke vacantie [}E KONINKLIJKE FAMILIE zal dit jaar de wintersportvacantie doorbrengen in het Zwitserse dorp je Grindelwald. De Koningin en de vier Prinsessen maken de reis per Irein en zullen waarschijnlijk op 28 December aankomen. Prins Bern- hard, die ,als bekend, zich moet onthouden van beoefening van de ski-sport, zal per auto naar Grin delwald reizen en 5 Januari in Ne derland terugkeren om zijn werk zaamheden te hervatten. Grindelwald is de hoofdplaats van het gelijknamige dal in het Berner Oberland. De plaats is 1037 meter hoog gelegen. Grindelwald is een belangrijk cen trum voor het toeristenverkeer in het Berner Oberland, het telt 2916, grotendeels Duits sprekende inwo ners. Het dorp is een der belangrijk ste wintersportplaatsen. 'TOEN de H. Vader Dinsdag middag op de Piazza di Spagna uit zijn wagen stapte voor de bloemenhulde bij het beeld van Maria Onbevlekt Ontvangen, moest Hij een hele menigte van persfotografen pas seren. die er als de kippen bij waren om zelf eens de Paus te kunnen fotograferen. Immers in het Vaticaan mag slechts één fotograaf komen. De Paus liep snel de fotogra fen voorbij, toen een met een onvervalst Amerikaans accent riep: „Hallo, Signor Papa" (Hallo, mijnheer de Paus). Even verbluft over deze begroeting, bleef de Paus stilstaan en keerde zich om. Op hetzelfde ogenblik flitste het blitzlicht I en een grote blonde Amerikaan roep de ff. Vader van vreugde stralend toe: ..Grazie Signor" I (Dank U. mijnheer). De H. Va- der kon een glimlach niet on- I derdrukken en gaf de fotograaf I Zijn Zegen. ger beoogde. Eisenhower had dit plan niet willen bespreken en Bidault had zich meer voorstander van het E.V. G.-verdrag getoond, overigens met na druk verklarende, dat Frankrijk zich in geen geval wilde laten „Europgea- niseren". MEER „BERMUDA'S"? PREMIER CHURCHILL heeft aan het slot van de Bermuda-confe rentie verklaard, dat hij voorstander is van een regelmatiger bijeenkomen van de leiders van de Engels spre kende wereld op Bermuda. Maar dan zonder agenda, zonder slotcommuni qué en zonder journalisten. „Dit offer moet de pers zich getroosten ter ver groting van de veiligheid in de we reld." NOG IN STUDIE. Monniken neergeschoten \Y/ILHELM KORF, voormali* korpo- raai bij de Gestapo, is fisteren door de militaire rechtbank te Parijs ter dood veroordeeld. Korf was er van beschuldigd vijf kloosterlingen te Brosse Montceaux als verzetsstrijders te hebben neergeschoten. Ook zou Korf volgens de beschuldi ging verzetsstrijders hebben gemar teld. Hij heeft bekend de monniken te hebben neergeschoten, maar hij zou ze niet hebben gemarteld. De execu tie was op bevel gegaan. De kolonel, die het beval had gegeven, werd bij verstek tot levenslang veroordeeld. T~)E REDE van president Eisenhower heeft nogal wat weerklank ver wekt. Voorlopig alleen in de Weste lijke wereld, die op verschillende ma nieren instemming met Eisenhowers voorstel betuigt. De grote vraag is nu natuurlijk, hoe Moskou erop zal rea geren. Het enige wat we daar tot nu toe van vernamen was de reactie van de Sovjet-gedelegeerde bij de V. N„ WysjTnsky, die verklaarde: „Ik kan nog niets zeggen. Ik moet de rede zorgvuldig bestuderen". De botsing bij Rilland \/AN de vier arbeiders, die bij het auto-ongeluk onder Rilland le vensgevaarlijk werden gewond, is er in de nacht van Dinsdag op Woensdag in het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom, nog één overleden, namelijk de heer A. Vught uit Ber gen op Zoom. Onmiddellijk na het ongeluk reeds moest men vaststellen, dat er weinig hoop was om hem te behouden. De drie andere slachtoffers, die Dinsdagavond in levensgevaar ver keerden, maakten het Woensdagavond naar omstandigheden redelijk goed. Men achtte hen op dat ogenblik bui ten gevaar. De a.s. N.A.V.O.-conferenlie I JIT gezaghebbende bron is verno- men, dat het geallieerde opperbe vel in Europa op de bijeenkomst van de N.A.V.O.-ministerragd. de volgende week in Parijs te houden, zich tevre den zal stellen met handhaving van het bestaande aantal legerdivisies in Europa. Verwacht wordt, dat gevraagd zal worden om verbetering van de re- serve-divisies in elk land. toenemen de versterking van de luchtmacht en de bevoorradingspositie achter de po tentiële frontlijn. De geallieerde op perbevelhebber, generaal Gruenther, zou rekenen op Duitse divisies ter vol tooiing van de minimum behoefte aan grondtroepen. He&ft Dominici gelogen ]SJU DE OUDE BOER Gaston Domi- nici zijn bekentenis de moord op de Drummonds te hebben gepleegd, heeft ingetrokken, is de aandacht op nieuw gevestigd op de activiteit van commissaris Sebeille. Gaston Dominici heeft verklaard, het dochtertje van de Drummonds. Elizabeth, met een enkele kolfslag op het hoofd te hebben gedood. Maar waar het meisje blijkbaar vier kolfslagen heeft gekregen, vraagt men zich af, of, als de oude Dominici de waarheid spreekt, een ander per soon Dominicis werk voltooid heeft. Het uitzoeken varr het antwoord op deze vraag is thans het werk van commissaris Sebeille. DE TOESTAND in Atjeh is voldoende veilig en rustig, dat met ingang van 1 December de militaire bijstand voor het regentschap Oost-Atjeh kan wor den' opgegeven. FRITS VAN DIJK heeft per 1 Ja nuari zijn ontslag gevraagd als direc teur van het Rotterdams Toneel. Hij wil enkel als acteur en regisseur aan het gezelschap verbonden blijven. „CANADA ROEPT NEDERLAND", heet het programma, dat de Ned. afdeling van de C.B.C. met Kerstmis en de jaarwisseling zal uitzenden. Voor de K.R.O. zullen twee paters uit London en St. Boniface spreken en uit beide plaatsen zenden drie Ne derlandse immigranten hun groeten uit. IN CAIRO zijn diplomatieke kringen van mening, dat de Brits-Egyptische besprekingen waarschijnlijk omstreeks de jaarwisseling zullen worden her vat. BE VOORWAARDEN, waaronder Z.- yie aan een vijfmogendheden-bij- eenkomst over Triëst wil deelnemen, zouden voor Italië dermate onaan vaardbaar zijn, dat er nieuwe moei lijkheden verwacht worden. AALMOEZENIER M. p. Francissen is door mgr. van Straelen bij de Minis ter van Oorlog voorgedragen als geestelijke verzorger van de Neder landse militairen en hun gezinnen bii de SHEAP in Frankrijk. IN DE HAVEN van Amsterdam zal, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, binnen enkele dagen het 5000e schip van dit jaar binnenlo pen. (Advertentie) VANROSSEMS De weersverwachting tot he denavond luidt: Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en plaatselijk mist. Overwegend droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Zwak«e wind. Vandaag: Zon onder 16.29 uur Maan onder 20.53 uur. Morgen: i °P 8 38 uur- Maan op 11.56 NTA AFLOOP van de gisteren te Lu- xemhurg gehouden conferentie van het comité der ministers van de Benelux-landen. verklaarde de heer Jaspar, de secretaris-generaal der Bel gisch-Nederlands-Luxemburgse dou ane-unie tegenover de pers, dat in geen jaren een Beneluxconferentie zo vruchtbaar is geweest. Dit is niet al leen een platonische verklaring mij nerzijds, zo zeide hij. Wij hebben een beslissende stap gedaan op de weg naar de vrijma king van de transfer van kapitalen. De ministers zijn tot een accoord ge komen en hebben de commissie voor monetaire problemen opgedragen voor de volgende conferentie, op 28 Janu ari te Brussel, een rapport op te stel len, waarin practische voorstellen worden gedaan om tot een gemeen schappelijke vrijmaking te geraken. Het tweede resultaat is. zo zeide de heer Jaspar verder, dat de ministers het protocol hebben ondertekend, dat een gemeenschappelijke politiek in het domein van de buitenlandse han del en buitenlandse betalingen, als mede een gemeenschappelijke verte genwoordiging op internationale con ferenties, voorziet. Dit accoord kan onmiddellijk ter goedkeuring aan de parlementen der drie landen worden voorgelegd. Met deze gemeenschappelijke han delspolitiek zal een begin gemaakt moeten worden uiterlijk twee jaar na de bekrachtiging van de desbetreffen de conventie door de parlementen. Zo nodig kan dit accoord ook gelden voor overzeese gebiedsdelen. De ministers hebben besloten dat het reeds bestaande protocol der open bare aanbestedingen moet worden herzien. VLAAMS PROTEST WOOR de bijeenkomst van het co- mité der ministers der Benelux- landen had de organisatie van de Vlaamse industrie zich in een memo randum aan de Belgische regering uitgesproken tegen een gemeenschap pelijke buitenlandse handelspolitiek van de Bcneluxlanden. Ter motivering voerde de organisatie aan, dat bij ge meenschappelijke goederenlijsten voor de handel met andere landen Neder land het leeuwenaandeel van deze handel zou verwerven. Dinsdagavond heeft Z.H. de Paus zich asl eerste velqrim van het Maria-jaar. dat deze dag werd geopend, naar de Basiliek van Maria de Meerdere te Rome begeven. Tijdens de loop van de plechtigheden in deze kerk heeft Z. ff. het gebed, door Hemzelf samengesteld speciaal voor het Maria-jaar, voorgebeden, van welk moment bovenstaande foto werd gemaakt. 1 In en rond Utrecht: ENE INWONERS van Utrecht en van negen randgemeenten zijn gisteren naar de stembus geweest om nieuwe gemeenteraden te kiezen. Dit is nood zakelijk geworden door de uitbreiding van Utrecht met grondgebieden van andere gemeenten. Behalve in Utrecht werd gisteren gestemd in Jutphaas, Maartensdijk, Vleuten. Bunnik. Hou ten, Maarssen, Hameien, Westbroek en De Bilt. In Utrecht werd de zetelverdeling als volgt: P. v. d. A. 17, K.V.P. 14, A. R. 6, C H. en V.V.D. ieder 3, C.P.N. 2. De overige partijen behaalden niet 't voor een zetel vereiste aantal stem- •>1 IN TSJECHOSLOWAKIJE: I~~\E TSJECHOSLOWAAKSE rege- ring heeft de bisschop van Brno, Mgr. P. Skoupy, verboden nog lan ger zijn ambt waar te nemen. Het be stuur van het bisdom wordt thans waargenomen door een zekere Kra- tochvill, die door de regering reeds was aangesteld als vicaris-capitularis. (Van onze parlementaire correspondent RUSSEN de begrotingshoofd stukken door heeft de Tweede Kamer gistermiddag een 146 artikelen tellend wetsontwerp goedgekeurd tot wijziging van een aantal pensioenwetten. Het is een interim-wet, in afwach ting van de geheel nieuwe Pen sioenwet, die momenteel dooi de Staatscommissie-Van Poelje wordt ontworpen. Deze interim-wet is nochtans van belang, want ze brengt een aantal in cidentele wijzigingen in verband met de misstanden, die tengevolge van de na-oorlogse verhouding waren ont staan, zoals de regeling van de maxi ma, en ze brengt een regeling voor arbeidscontractanten en het tijdelijke personeel, welke twee laatste catego- riën door een van 1924 daterende wet zelfs geheel van pensionering zijn uit gesloten. Deze wet had tot gevolg, dat er zeer veel tijdelijk personeel is aangesteld, waardoor de sociale las ten lichter werden! Hieraan wordt thans een eind gemaakt. De sprekers van de verschillende fracties waren met de incidentele wij zigingen nog niet helemaal content. Minister Beel kan er alvast van ver zekerd zijn, dat hij bij zijn definitieve wet grote weerstand tegen de cumu latie-bepalingen zal ondervinden, in- TN BELGISCH PUTTE, juist over de grens, is dan een leuge naarsclub opgericht. Niets bijzonders, zult U zeggen. Iedere club immers bestaat uit mannen, die hun vrouw een leugentje op de mouw spelden als het weer eens laat is geworden.... Maar dan begrijpt U het toch verkeerd. De nieuwe vereniging is niet alleen een club van leugenaars, het is bovendien een club waarvan het liegen de uitsluitende doelstelling is. Als men in de kunst van het liegen geen zekere bedrevenheid heeft ge toond, mag men niet toetreden! Hierboven drie opnamen van Grin delwald. De obvenste foto toont het skuiftstation Bort, de middelste de Kleine Scheidegg en op de onder ste foto ziet men Grindelwald tij dens het wintersportseizoen. VJUIE op het idee is gekomen? De leugenaars hebben liever niet dat hun namen genoemd worden. En bo vendien: als we een naam noemden, zoudt U ons toch niet geloven. Hij is besmet door de geest van de club, zoudt U denken Hij speldt ons wat op de mouw. Maar de club is er! Toe, gelooft U dat nu. Twijfelt daar niet aan. Zelfs leugenaars moeten een waarheid voor op stellen, willen ze hun métier kun nen uitoefenen. Als ze zouden zeggen dat er géén club was. zouden ze zich zelf trouw blijven. Maar dan kwam er niemand. Zodat een waarheid als een koe noodzakelijk de basis der leugen moet zijn. Kijk, het gaat zo: wie tot de club toe wil treden, moet ecu examen af leggen. Hij moet vijftig punten beha len van de honderd, die behaald kun nen worden. Haalt hij er negenen veertig dan is hij geen erkend leuge naar Volgende maand mag hij het dan nog eens proberen. We hebben een van de oprichters gesproken .Over een maand", zei hij, wordt de douanepost opgeheven, wist U dat al? Het is iets voor de krant. De doua niers krijgen een andere baan en er komen speciale voorraadschuren voor boter Kijk, dat is liegen. Vakwerk is het, zonder meer. Een leugen met franje. zogezegd Een goed lid van de vereni ging moet ze van deze kwaliteit bij tientallen uit zijn mouw kunnen schudden. Je moet niet meer kunnen merken, waar de waarheid begint en de leugen ophoudt. Iedereen moet zeggenPas op, daar heb je hem weer Blijf uit de buurt of je gaat in de boot. GELE TRUI LIET zal U duidelijk zijn, dat de leu genaarsclub iets anders is dan de eerste de beste rikvereniging. Men moet een spitse geest hebben, om het insigne te mogen dragen. En nu zwij gen we nog maar van de gele trui. Of nee. we zwijgen er niet over. We moeten er iets van zeggen. Wie op een meeting van de club de meeste punten behaalt, komt in het bezit van de gele trui. Er staat een grote letter „L" op en niemand zal be weren dat het kledingstuk tekort schiet in opvallendheid. Je loopt er le lijk mee in de kijkerd, om niet te zeg gen voor schut Tijdens de oprichtingsvergadering moet het vrouwelijk deel van de be langstellenden even in opstand zijn geweest. Er werd namelijk bepaald, dat dames geen lid mogen zijn van het bestuur. Kortzichtigheid als U het ons vraagt, want laten we eerlijk zijn: vrouwen kunnen liegen dat ze er geel van uitslaan. Ere wie ere toekomt. Al zijn we nu mannen, we moeten niet denken dat we het alleen kun nen. Overigens is men in Putte voor rede vatbaar. Als de dames tonen dat ze zichzelf niet verloochenen, worden de statuten gewijzigd. Tijdens de wed strijden levert iedere waarheid straf- punten op. En verder is het een gebod dat men origineel liegt. Geen leugens met een baard, die moet men niet hebben. Wie binnen een tijdsspanne van drie minuten de wonderbaarlijkste verzin sels kan uitkramen, krijgt de ere palm. Verder moet men achttien jaar zijn om tot de club te kunnen toetre den. GEEN CURSUS 7ATERDAGAVOND wordt de eerste grote wedstrijd gehouden. Men krijgt dan ook gelegenheid een gooi te doen naar het lidmaatschap. Zoals het zich Iaat aanzien gaat liet druk worden met de aanmeldingen. Het idee van een leugenaarsclub zal wel mede geboren zijn uit de ervaringen die de Puttenaren aan de grens heb ben opgedaan. Er komen soms men sen zeggen ze. op wier gezicht je kunt lezen, wat ze in hun auto hebben. De meest afgezaagde leugens trachten ze de douane op de mouw te spelden. Er wordt gelogen op een manier die eenvoudig beneden peil is. Dilettanten werk is het, zonder meer. „Maar zet U nu niet dat we een cursus in liegen gaan beginnen. Want dan krijgen we he. met de Nederlandse en de Bel gische douane aan de stok dien hij ze mocht handhaven. De ka tholieke woordvoerder v. d. Zanden liet hierover geen twijfel en de woord voerders der overige fracties sloten zich bij hem aan. Bij de invaliditeitspensioenen be staat de verbetering voornamelijk hierin, dat de pensioenen van invali de ambtenaren zodanig worden ver hoogd, dat ze hoger komen te liggen dan het pensioen, dat na het overlij den van de betrokken gepensioneerde ambtenaar genoten wordt door zijn weduwe. Totnutoe is dat niet het ge val geweest. De verkorting der wachttijden voor het recht op pensioen werd algemeen toegejuicht, maar de wijziging der maxima werd verschillend beoor deeld. De heer Blom (P. v. d. A.), die lid is van de Staatscommissie-Van Poel je, betoogde, dat handhaving van de tctnutoe geldende maxima onrecht vaardig zou zijn, omdat de salarissen en de kosten van levensonderhoud na ae oorlog sterk zijn gestegen. Ook met het degressieve karakter stemde hij in, in tegenstelling tot de heer v. d. Zanden (KVP). Ondanks McCarthy,,.. TNE ENGELSE minister van Finan- ciën, Butler, heeft een voorstel van het conservatieve Lagerhuislid, Cyril Osborne, om verdere Ameri kaanse hulp te weigeren, van de hand gewezen. Osborne had op weigering van verdere hulp aangedrongen om opmerkingen over de Engelse handel met China als die van senator Mc Carthy te voorkomen. Minister Butler verklaarde, dat de Engelse regering in de huidige omstandigheden niet be reid is afstand te doen van de Ame rikaanse hulp. Bij aankomst „Willem Buys UXE Nederlandse schrijver Jef Last is gisteren, toen hij met de „Willem Ruys" uit Indonesië in ons land te rugkeerde, onmiddellijk na aankomst van het mhip door de rivierpolitie gearresteerd. Dit schrijft „De Tijd", die overigens nog niet weet mee te delen, wat de reden van deze arres tatie is. Jef Last is in 1950 naar Indonesië gegaan op verzoek van vice-presi dent Moh. Hatta. Na zes maanden kreeg hij opdracht tot het schrijven van een rapport over kunst en cultuur op Bali, waar hij nadien leraar werd. In September van dit jaar maakte hij, nogmaals op verzoek, een studiereis door Sumatra en daarna kaarde hij naar ons land terug. Informaties wezen uit, dat de ar restatie gisteren niet op politieke gronden is gebeurd, maar op verzoek van een kleine gemeente wegens een strafbaar feit, dat L. vóór zijn ver trek naar Indonesië zou hebben be gaan. JOZEF A STANHIEWICZ is, naar men beweert, de oudste inwoonster van het Poolse dorp je Maistkow Stary. Deze bewering zal niet ver bezijden de waarhied zijn. want Jozef a is 134 jaar. Des ondanks doet ze nog dagelijks haar huiswerk. De jongste trouwplannen van Jozefa zijn niet doorgegaan. Niet doordat ze zich te jong voelde. - ..Toen mijn derde man stierf'. vertelde ze, „kon ik er niet goed toe komen, om nog eens te trouwen. Ik vond dat ik toch geen jongen beneden de hon derd jaar kon nemen en oudere waren er niet te vinden..." De broer van Jozefa. Wlasys- law. moet volgens geruchten 130 jaar geworden zijn.

de Stem | 1953 | | pagina 1