Franse redering: kreeg het vertrouwen M. Oomens' Gevangene in Moskon BEVOLKINGSGROEI grote positieve waarde ALS „STOORZENDER NIET GESLAAGD SPEEKSEL als vervangingsmiddel voor traanvocht P.B.O. groeit Prins Bernharcl in Arnhem Spoorwegmuseum wordt heropend K.R.O. zendt opening uit Twee hoogtepunten in de Nationale Vergadering Mr H. W. van Doorn Bidault schreef zijn ontslagbrief, maar kwam snel op zijn besluit terug Studiecommissie verwacht EEN DODE, TWEE VERMISTEN Lewedorpse kassier in arrest i Bosch Hulst Middenstandsnota bijna gereed r DAGBLAD VOOR i Bidault nu reeds in Den Haag Gunstige ontwikkeling Vooralle boehen Boekhandel Belgische kotter hij Texel gestrand Kardinaal Wyszinski Minister Zijlstra in Tweede Kamer: Leerplichtige leeftijd herzien Commentaren op de jongste Sovjet-nota Geen voorwaarden Overwegend droog Het Mariale Jaar Russische oogspecialist ontwikkelt nieuwe methode Hoornvliesenting ook verbeterd Weefsels kunnen „overwinteren" Jacob (128 jaarte Rhenen overleden STEEN 93e JAARGANG No. 20890 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Keigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P V. M. Vercadteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.45 per kwartaal, per post f 6.15, per week (uitsluitend bi.) niet-post- bestell.) f U.42. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278641 Voor Cod, Koningin en Vaderland ZATERDAG 28 NOVEMBER 1953 Advertentieprijs voor de gehele opiage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. 3T,^Tï^den- GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, Bureau voor de Zeeuwse aiiduucn. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). Mr. H. W. van Doorn uit Rotter dam. lid van het bestuur der Ka tholieke Volkspartij en Voorzitter van de K.V-P. kring Rotterdam, is candidaat gesteld voor het voorzit terschap van de K.V.P. "^/"ERRASSINGEN BLIJVEN de Franse Nationale Vergadering niet bespaard. Als het zoveelste intermezzo tijdens het grote debat over de buitenlandse politiek, kwam gisteremorgen de me dedeling van Bidault, de minister van Buitenlandse Zaken, dat hij zou aftreden! Dit geschiedde nadat premier Laniel de motie over het buitenlands beleid van zijn regering, waaraan hij de vertrou wenskwestie had verbonden, toelichtte. Tijdens Laniels rede sloeg Bidault met een klap zijn lessenaar dicht. Vrienden weer hielden hem ervan, de zaal te verlaten. Onmiddellijk nadat La niel was uitgesproken, schreef Bidault een ontslagbrief. Daarna volgde echter een persoonlijk onderhoud met de eerste minister, na afloop waarvan Bidault verklaarde, n i e t te zijn afgetreden... De ministersconferentie ]V/[EN VERWACHT nu algemeen, dat de ministersconferentie te Den Haag vandaag zal besluiten tot de in stelling van een permanente studie commissie voor de voorbereiding van een politieke gemeenschap. Instruc ties worden opgesteld waarop deze commissie haar werkzaamheden zal moeten baseren. Nederland heeft zijn bezwaren te gen het rechtstreeks gekozen Euro pees parlement, dat van het begin van de politieke gemeenschap af zou func- tionneren, laten vallen. Gisteravond hebben de ministers in het koninklijk paleis te Amsterdam aangezeten aan een door de Koningin aangeboden maaltijd. Ook in de Tweede Kamer is de po litieke gemeenschap nog even ter sprake gekomen. Toen drs. Neder- horst zich voor zo'n gemeenschap uitsprak, omdat we dan .tenminste een politiek forum krijgen, waarop over verdere integratie kan worden gesproken", antwoordde minister Zijl stra: „Er zijn al verscheidene van de ze forums. Wat we nu nodig hebben is een centrum van de daad, niet van het woord". T^E VERGADERING van gisteren was ingeluid met het bericht, dat de Sovjet-Unie instemde met het houden van een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier. Zij werd besloten met een zege voor de regering, die name lijk met 275 tegen 244 stemmen het vertrouwensvotum won. Alzo, twee hoogtepunten. De verwarring ontstond, toen La niel te kennen scheen te geven, dat de Nationale Vergadering, door vóór de motie van vertrouwen te stemmen zijn eigen rede zou steunen, hetgeen niet noodzakelijkerwijze instemming behoefde in te houden met de rede van minister Bidault, van vorige week waarin deze zich krachtig had uitge sproken ten gunste van de plannen voor de Europese eenheid. Laniel, kreeg hierdoor de Gaullisten mee doch de Gaulle tegen. De premier had in zijn toelichting verklaard, dat hij de vertrouwens kwestie had gesteld, opdat de Franse vertegenwoordigers naar Bermuda over de benodigde bevoegdheden zou den kunnen beschikken. Vóór de stemming kreeg Bidault nog gelegen heid het woord te voeren. In zijn on derhoud met Laniel had hij dit geëist Bidault verklaarde, dat hij de Sov- jetrussische nota (de inhoud hiervan publiceren wij elders in dit blad) toe juichte, maar dat deze een aantal voorstellen bevatte, welke zorgvuldi ge bestudering door de drie Weste lijke Bondgenoten zouden vereisen Dit droeg belangrijk bij tot de bete kenis van de aanstaande bijeenkomst op Bermuda. Na de stemming deelde Bidault mee, dat hij terstond per trein naar Den Haag zou vertrekken, voor de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de „kleine zes". (Advertentie) (Van onze parlementaire correspondent) ISTERMIDDAG deelde minister A. C. de Bruyn in de Tweede Ka mer mee, dat de wetsontwerpen tot instelling van productschappen in de voedselvoorzieningssector de Minis terraad zijn gepasseerd. Het betreft: groenten en fruit siergewassen, tuin- bouwgewassen, akkerbouwproducten, vee en vlees, vetten en oliën, gedis tilleerde dranken. Instellingsontwer- pen voor de bedrijfschappen steen- kolenindustrie, slagersbedrijf en bos bouw zijn eveneens de Ministerraad gepasseerd. Er zullen nog heel wat bezwaren en moeilijkheden uit de weg moeten woriipn geruimd alvorens we een vol slagen P.B.O. bereikt hebben, aldus minister de Bruyn. Het is zo moeilijk omdat het een ideaal is. Nochtans is de ontwikkeling niet ongunstig. BREDA Ginnekenweg 66 Ginnekenstraat 30 KARDINAAL WYSZINSKI, de Poolse primaat, wordt volgens een bericht uit Wenen, dat in het Berlijnse katholieke blad „Petrusblatt" is versche nen, gevangen gehouden in de Loebjanka-gevangenis te Mos kou. Alles wijst erop, dat de communisten hem daar een „heropvoeding" willen geven, eindigende in een proces, waar in de Kardinaal een „volledige bekentenis" aflegt. In het betreffende bericht staat, dat de Kardinaal zich in de gevange nis slechts mag onderhouden met „deskundigen voor godsdienstige aan gelegenheden" van de Russische ge heime politie. „Petrusblatt" schrijft, dat deze gegevens afkomstig zijn van de Poolse militaire missie in de Rus sische sector van Wenen. -TOEN GISTEREN de mist optrok, werd vanf de vuurtoren van Texel een kotter waargenomen, die ca. 1.5 myl Westelijk van de toren was ge strand. Aanvankelijk kon men dooi de ligging van het schip geen enkel identiteitsteken herkennen. Later ontdekte men, dat het de Belgische kotter „Willy Jeanine" was. Onmiddellijk trok de reddingboot „Joan Hodshon" van de K.N.ZR.M. uit en intussen was ook van Den Helder de „Prins Hendrik" uitgevaren. Beide boten konden in de nabijheid van de gestrande kotter kóme'n, maar troffen deze verlaten aan. Op de terugweg ontmoetten ze de sloep van het vaar tuig met vier man aan boord. Een van hen was reeds overleden. Aanvankelijk hadden zich alle zes de leden van de bemanning aan boord van de sloep begeven, doch twee wa ren na korte tijd overboord gespron gen. Orn half een gistermiddag is een Mitchell van de Kon. Marine voor nasporing van de twee vermisten op gestegen en even later vertrok ook een helicopter, die het opsporings werk heeft voortgezet. DE HOLLAND-NAUTIC te Haarlem heeft gisteren aan honderd arbeiders en dertig kantoorbedienden ontslag aangezegd. Het is nog niet zeker, of bij de uitbetaling de wettelijk voor geschreven opzegtermijn zal kunnen worden in acht genomen. BOVEN PARIJS is gisteren een Ame rikaanse „vliegende verhuiswagen" neergestort. Zes personen kwamen om. Ooggetuigen zagen, hoe het toe stel in de lucht al uit elkaar begon te vallen. HET TREINONGELUK te Weesp op 19 Juni, waarbij twee doden vielen, heeft tot gevolg gehad, dat de Am sterdamse Rechtbank gisteren de sta tionsambtenaar G. S. veroordeelde tot 4 weken voorw. met 3 jaar proef- - tijd. DE BRITSE kweker Jac. Matthews uit Thurston heeft door enting een vruchtboom gekweekt, die na elkaar vijf verschillende soorten fruit geeft. Hij heeft zes jaar lang geëxperimenteerd en hopt volgend jaar zijn product op de markt te brengen. DE ALARMTOESTAND is afgekon digd in Manilla en de voorsteden omdat „zelfmoordgroepen" op weg zijn naar die stad, om er Magsaysay de nieuwe president van de Philip- pijnen, te vermoorden. POESAN in Zuid-Korea, zou vol gens een woordvoerder van het Ame rikaanse leger een hevige brand woe den, die waarschijnlijk reeds meer dan 2000 huizen heeft aangetast. OP 7 en 8 MEI zal in ons land het achtste economische Beneluxcongres worden gehouden. IN EEN REQUEST aan de Eerste en Tweede Kamer stellen de schouw burgdirecteuren voor een tweede ope ragezelschap te stichten, dat heel Ne derland van goede operavoorstellin gen kan bedienen. .OMDAT AMERIKAANSE coca-cola niet half zo afschrikkend is als een Russisch concentratiekamp, daarom ste*t België zich achter de Westelijke politiek". Dit werd verteld door de adviseur van de genaamd Onregelmatigheid bij Boerenleenbank NADAT de rijksrecherche jl. Dinsdag te Goes een onder houd had gehad met het bestuur van de Boerenleenbank te Le- wedorp is Donderdag een on derzoek geopend tegen de kas sier, de heer R„ die reeds ont slag uit zijn functie had geno men. Het onderzoek leidde tot de voor lopige inhechtenis stelling van de heer R. Dit geschiedde op grond van verduistering. Naar de justitie mee deelde, gaat het om een bedrag van zes en 'n halve ton, welk bedrag R., buiten voorkennis van de inleggers, aangewend heeft voor zijn particu liere ondernemingen, op het gebied van aan- en verkoop van boerde rijen. Ter geruststelling van de leden der Boerenleenbank kan meegedeeld wor den, dat genoemd bedrag niet als ab soluut verloren is te beschouwen. Het is zo goed als zeker, dat een zeer groot gedeelte van de f 650.000. zo niet helemaal, nog te halen is, uit de aanwezige middelen en goederen. R. stond zeer goed aangeschreven in zijn omgeving. Prins Bernhard heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan de KEMA, de NV tot keuring van electro-technische materialen te Arnhem. Alvorens de Prins een rondgang maakte door de verschillende afdelingen gaf Prof. Dr-lr.J.C. van Staveren een uiteenzetting van de instellingen, die hier'zijn en het werk dat hier wordt verricht. Op de foto: Tijdens de rondgang, de Prins in de commandoruimte van de beproevingshallen. gIJ DE BEHANDELING van het economisch beleid tot verdediging van zijn begroting voor 1954, heeft minister Zijlstra in de Tweede Kamer po sitief stelling genomen tegen de wel eens naar voren gebrachte mening, dat de bevolkingsgroei in Nederland funest voor zichzelf zou kunnen worden. „De bevolkingsgroei kan van grote positieve waarde zijn en is een van de meest motorische krachten in het industriëel bestel. Ze wekt mogelijkheden op voor het scheppen van werkgelegenheid op lange termijn. Ze moet daar om niet beschouwd worden als een zwaar gevoelde last, want ze kweekt eigen impulsen voor een industrialisatie en men moet dit niet ontkrachten door een deflatoire politiek", aldus minister Zijlstra. Dat de regering overeenkomstig deze stelling handelt, meende minis ter Zijlstra te kunnen aantonen door tc wijzen op de belastingpolitiek. Ofschoon de minister zich geen ex pert wilde noemen op het terrein van de spaarmethoden, wilde hij toch een suggestie doen voor een nieuwe methode: hij zou het zeer toejuichen, wanneer de kleine andelen-coupures ingang zouden vinden voor meer spreiding van de industrie-financie ring. Engeland reeds accoord met conferentie in Berlijn |_|OEWEL DE OFFICIëLE TEKST van de Russische nota aan 't Westen waar van wij gisteren reeds een kort bericht gaven, nog niet bekend is, zijn de commentaren reeds in stromen losgekomen. Ook deze commentaren zijn natuurlyk niet officiéél. Over het algemeen is men van mening, gezien het tijdstip waarop de nota is verschenen, dat Moskou spelbreker heeft willen zijn bij het belangrijk besluit, dat de Franse Nationale Vergadering gisteren heeft moeten nemen. Wanneer dat inderdaad de opzet is geweest, dan heeft de „stoorzender" niet aan de verwachtingen voldaan. TN PARIJS heeft men in diploma tieke kringen weten te melden, dat de Russische nota geen voor- waardefi bevat, die vóór de conferen tie van de vier ministers van Bui tenlandse Zaken moeten worden in gewilligd. Volgens dezelfde bron wordt in de nota verklaard, dat de vier ministers zouden moeten spreken over de veiligheid van Europa en Duitsland. Wel zou de Sovjet-Unie als een der eerste punten ter sprake wil len brengen: het uitschrijven van een conferentie der Grote Vijf", met deel neming van communistisch China, om Belgische dr. de Spot. premier, De weersverwachting, tot he- denavond luidt: Overwegend droog weer en op- klaringen. Matige Zuid-Oostcli t ke wind. Weinig verandering in 9 temperatuur. 9 Vandaag: Maan op 0.00 uur. Zon t onder 16.35 uur. Morgen: Maan op 0.05 uur. Maan onder 13.24 uur. i Zon op 8.22 uur. Zon onder 16.34 9 uur. Maandag: Maan op 1.58 uur. Maan onder 13.36 uur. Zon op 9 i 8.24 uur. Op 28 November a.s. zal het aan de historie gewijde gedeelte van het spoorwegmuseum voor het pu bliek worden qeopend. Het aanbod van de directie van de N.S., om museum te huisvesten in het MaUebaanstation te Utrecht werd dankbaar aanvaard. De verbouwing en ?ej}tauratie uan het station ge schiedden onder leiding van de architect Ir. H.G. J. Schelling. i at o begintijd van N S.; de eerste spoorbruq- modellen (1845) van Ir. F W Con- rad. P)E K.R.O. al zich aansluiten bij de groep Europese en overzeese ra-1 diostations, welke de opening van 't Mariale Jaar op 8 December in de basiliek van Maria Maggiore te Rome uitzenden. Het relais geschiedt op Dinsdag 8 December te 16.30 uur. De H. Vader zal in de basiliek tezamen met de kinderen van Rome het ge bed, dat hij voor dit jubeljaar heeft samengesteld, voor het eerst in het openbaar bidden. pROFESSOR Wladimir Filatov, tie goed bekende Sovjctrussische oog meester, die 78 jaar oud is, heeft voor Radio Moskou een causerie gehouden om zijn jongste ontdekkingen uiteen te zetten. In dit verband beschreef de professor de methode, die er in bestaat, een oog, dat geen traanavocht bezit te redden door dit vocht te vervangen door speeksel. Wanneer een traankanaai door een ziekte of een ongeval het oog geen traanvocht meer toevoert, droogt het hoornvlies uit, en wordt dikker, waardoor blindheid ontstaat. DROFESSOR FILATOV heeft 't mid- del gevonden om in het onderste dat verbonden is met de grote zijde lingse speekselklier, waardoor een speekselafscheiding wordt voortge bracht. het oog wordt aldus door speeksel bevochtigd en is gered. Professor Filatov, die anderzijds reeds lang de enting van een hoorn vlies, afkomstig van een dode, heeft verwezenlijkt en die het middel heeft gevonden om afzonderlijke weefsels te bewaren door de overwinterings methode, heeft ook een ooggeneeswij ze ontdekt door middel van de bio- genische stof. die voortgebracht wordt door het van zijn orgaan afgeschei den weefsel, dat in ongunstige voor waarden wordt geplaatst. Die metho de wordt weefseltherapeutie genoemd. HUIDSROL-METHODE F)e geleerde is tevens geslaagd in operaties waarbij een ooglid van een uitgenomen oog werd overgeplant op het andere oog van een zieke, waarvan het ooglid beschadigd was. Hij .heeft anderzijds een andere me thode van enting inzake schoonheids- heelkunde ontdekt, welke de „huids- rol"-methode wordt genoemd. Die methode bestaat er in veertien dagen voor de heelkundige bewerking in de opperhuid van de zieke een brede strook huid los te snijden, waarvan de uite/nden niet worden losgemaakt, doch waarvan de boor den samengenaaid worden om zo doende een rol te vormen. Bij de operatie wordt een der uit einden hiervan losgemaakt en vast genaaid op de plaats, waar de huid moet hersteld worden. Dank zij deze rol, die met het andere uiteinde aan het lichaam van de patiënt blijft vast zitten zal de enting veel doelmatiger gevoed worden dan bij de vroegere enting, waarbij, zoals men weet. het stuk huid volledig werd losgemaakt. Professor Filatov heeft verklaard ook de hoornvliesenting te hebben verbeterd door in een gehele hoorn vliesoverplanting te zijn geslaagd en precisieinstrumenten te hebben ver vaardigd. waarmede het mogelijk is te vermijden dat de kristallens wordt gekwetst. te spreken over „vermindering internationale spanningen". der COMMENTAREN. PEN DIPLOMATIEKE bron in Lon den geeft de volgende karakte ristiek: het grootste deel van de nota is een herhaling van de Russische for mules voor wereldvrede en van be schuldigingen aan het adres van het Westen. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken noemde de nota teleurstellend en „een tactische terug tocht vergeleken met de nota van 3 November". Franse diplomatieke kringen zeg gen: „de meest opzienbarende ontwik keling in Rusland sinds het overlij den van Stalin". Als poging om de Franse volksvertegenwoordigers te beinvloeden vindt men het er een, die op de Sovjet-leiders zelf zal terug slaan. Ook Adenauer, in Den Haag ver blijvend, is om commentaar verzocht. Hij verklaarde, dat de Sovjet-Russi sche stap niets verandert aan de be reidheid van West-Duitsland om deel te nemen aan de West-Europese in tegratie. In Londen wist men mee te delen, dat Engeland waarschijnlijk accoord zal gaan met Berlijn als plaats voor de conferentie eind Januari of begin Februari. Churchill was niet van mening, dat het Russische voorstel de Bermuda conferentie op enigerlei wijze moet beinvloeden. Door onze grote bevolking, zo vervolgde de bewindsman, zijn we niet aangewezen op een ar beidsintensieve maar ook op een hersenintensieve industrialisatie en hij vroeg zich af of met het oog hierop de leerplichtige leef tijd niet behoort te worden her zien. DEVIEZENVOORRAAD. QVER DE algemene economische situatie van Nederland mag te vredenheid bestaan. De investeringen waren in het tweede kwartaal van dit jaar hoger dan in dezelfde periode van het vorig jaar en het is wel ze ker, dat de totale investering in 1953 hoger zal zijn dan men van overheids wege had gedacht. Ook het uitvoer- volume is gunstig. Het ligt in het 3e kwartaal van dit jaar zelfs 20 pet. hoger dan in hetzelfde kwartaal van 1952. De werkgelegenheid blijft even eens voortdurend gunstig, aldus de minister. De deviezenvoorraad noemde mi nister Zijlstra een „buffer", die wat kan opvangen. (De voorraad bedraagt momenteel 4321 millioen!). Hiermee zou een down opgevangen kunnen worden, zoals we die na het uitbreken van het Korea-conflict hebben mee gemaakt, ofwel we zouden er gedu rende 3 a 4 jaar een aanmerkelijke werkloosheid mee kunnen bestrijden. (Advertenties) SPECIALE Reparatie-inrichting voor Uurwerken Goud en Zilver Tel. 85 £)E MIDDENSTANDSNOTA is bijna gereed en zal spoedig aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Dit deelde staatssecretaris Veldkamp in het parlement mee. Daarom be perkte hij zich bij de verdediging van zijn middenstandsbeleid tot enkele fragmenten. Sprekend over de vestigingscredie- ten, wees hij de gedachte af, om de waarborgsom niet meer als eis te stellen. Voor de kleine branches wil hij de kwestie nog eens bestuderen. Het cadeaustelsel kan middels een P. B.O. niet voldoende worden geregeld zodat een wettelijke regeling nood zakelijk blijft. SYNGMAN RHEE is op bezoek ge gaan op Formosa. Men ziet hierin 'n antwoord op de onlangs aangegane culturele overeenkomst tussen Noord- Korea en communistisch China. (GISTERMORGEN is in Ouwe hands Dierenpark te Rhenen de 128 jaar oude papegaai Ja- "Ob dood in zijn hok aangetrof fen. In 1950 werd Jacob bij de viering van zijn 125ste verjaar- lag. waaraan verschillende dag bladen uitvoerige reportages wijdden, door radioverslagae- vers geinterviewd. Het dier verheuade zich in een grote populariteit, ook al omdat het alle bezoekers van het park precies wist te vertellen wan neer de bus vertrok: „kwart voor en kwart over af halen", krijste hij op verzoek als een sprekende dienstregeling. Het dier was reeds generaties lang bij de familie Ouwehand. Gis termiddag is de gevederde Me- thusalem met enige plechtig heid ter aarde besteld. In de dierenhokken heerste een ge drukte stemming.

de Stem | 1953 | | pagina 1