JNog weinig kans op politieke Europese gemeenschap Conferentie van de Zes in Den Haag geopend TWEE JAAR geëist wegens beroving ACCOORD met grote meerderheid Smokkelbrug Wolkenkrabbers in Chicago Mr H. van Doorn Duitsers zullen studiecom missie voorstellen candidaat gesteld Nederlands plan zwaar op de maag II SËMÈSm „Bevel van Britse geheime dienst" Economische Zaken aan de orde Granaat ontploft in ministerskamer EERST OPSLAG, DAN MEER HUUR Moskou wil Grote-V ier-gesprek r DAGBLAD VOOR ZEELAND België en de E.V.G. Zuidelyke wind Ook voor textielarbeiders beneden 23 jaar Vier Nederlanders door geluidsbarrière Onaangename herinnering aan Breda-Oranjestad Hardnekkige verdachte had geen verklaring voor een bloedvlekje.... TWEE LEZINGEN NIEUWE LETTER- KUNDIGE PRIJZEN Hoogste Italiaanse onderscheiding Tenen werden vingers Vele kleintjes voor Belgische schatkist N DELAATSTE JAREN heeft het Belgische ministerie van Financiën verscheidene neldstukken uit omloop geno men. b.v- de zinken frank en het nikkelen stuk van fr. 0.50. Thans is gebleken, dat de Bel gen vrijwillig afstand hebben gedaan van een totaal bedrag van fr. 150 millinen. omdat on 93e JAARGANG No. 20889 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantweordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna. Redactieraad: C J v Hootegem. Mr Dr A J J M Mes, Mr H B L. de Rechtei. L J v 't Westende, P v' M Vercauteren. AOonnementsprus bij vooruitbetaling t 5.45 per kwartaal, per post t 615, per week (uitsluitend bij niet-post- bestel'it 0.42 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor drowse Eilanden: GUES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). r\lT ZIJN de zes ministers van „Klein Europa", die gisteren in Oen Haag in de De Lairessezaal hun conferentie zijn begonnen. Het Zijn v.l.n.r. Paul van Zeeland (Min. van Buitenlandse Zaken van Belgfë); Guiseppe Pella Minister-President van Italiëde Minister van Buiten landse Zaken van Luxemburg, Becli; Dr. Konrad Adenauer (Minister- President van Duitsland); Mr. J. W. Beyen, (Minister von Buitenlandse Zaken van Nederland) en de heer Parodi (Secretaris-Generaal van\het Franse Ministerie van Buitenlandse Zaken. Voorzitterschap K.V.P. TAONDERDAGMIDAG veerzamelden zich in de Lairessezaal op het Binnenhof de delegaties van de zes landen van „klein- Europa" voor de eerste zitting van hun conferentie, die niet meer behelsde dan een openingsrede van de conferentie-voorzitter Bech, de minister van Buitenlandse Zaken van Luxemburg. Van daag zal men pas aan het van-gedachten-wisselen toe zijn over de vraag, in hoeverre men kan komen tot een politieke gemeen schap tussen de zes, waaraan Nederland onverbrekelijk verbindt de totstandkoming van een economische gemeenschap. Zonder speculatief op de resultaten vooruit te lopen, kunnen we thans reeds zeggen, dat er geen spectaculaire resultaten te verwachten zijn. Naar we vernemen zullen de Duitsers, onder aanvoering van hun bondskanselier Dr. Konrad Adenauer, aan sturen op een studiecommissie, die tot taak zou moeten krijgen het vraagstuk van een politieke gemeenschap èn dat van een eco nomische gemeenschap als één geheel te bestuderen. BIJNA DRIEHONDERD Nederlandse immigranten in Canada zijn Dinsdag uit Montreal vertrokken voor een vacantie in ons land. De meesten ko men uit het Westelijk deel van Ca nada en zullen hun Kerstdagen bi) familie doorbrengen. A. H. FONTEYN, de ex-sergeant-con stabel, die al vier jaar probeert een zelf uitgelokt proces te winnen en die thans door het Haagse Gerechtshof is veroordeeld, heeft zich in een rapport tot de Tweede Kamer gewend. FRANKRIJK zal op 17 December ter stembus gaan voor het kiezen van een nieuwe president. Deze zal op 17 Ja nuari in functie treden. Nog geen en kele politicus heett zich candidaat gesteld. HET HEEFT tot gisterochtend half elf geduurd, eer de spoorlijn Zwolle Meppel, die sinds Woensdag gestag- neerd was door de botsing van een trein met een oplegger, weer geheel vrij was. ZES JAAR met aftrek luidde gisteren het vonnis van de Leeuwarder Recht bank tegen de 51-,jarige S. de J. uit Franeker, die op 23 Februari in een vlaag van woede zijn vrouw heeft gewurgd. MOSJE SJARET is thans officieel aangewezen als eerste-minister van Israël, in welke functie hij Ben Goe rion opvolgt. |W[R. H. W. VAN DOORN te Rot- terdam, lid van het bestuur der K.V.P. en voorzitter van de K.V.P. in de kring Rotterdam is door het be stuur van de K.V.P. candidaat gesteld voor het voorzitterschap. In de partij raadsvergadering van 22 en 23 Janua ri komt de verkiezing van een voor zitter aan de orde. OP 5 DECEMBER in de namid dag zal de Ned. Televisiestich ting een extra uitzending voor de jeugd wijden aan St. Nicolaas. Hij zal dan een „groot cadeau voor alle kinderen van Nederland" bij zich hebben. J)E BELGISCHE Kamer van V olksvertegenwoordigers, heeft Donderdagmiddag met 148 tegen 49 stemmen bij 3 ont houdingen het verdrag der Europese Verdedigingsgemeen schap goedgekeurd. D Kamerleden die zich tegen het verdrag uitspraken bij de stemming, zijn 30 socialisten, 8 leden van de C. V.P., 4 liberalen, 6 communisten en mevr. Blume (onafhankelijk socialis tisch). Een socialist, een liberaal en een lid van de C.V.P. onthielden zich van stemming. Het betrokken wetsontwerp gaat nu naar de Senaat. Het is niet te ver wachten, dat de stemming in dit li chaam, die zal worden gekoppeld aan een stemming over een grondwetswij ziging, voor Maart wordt gehouden. ITIERDOOR zou dus de hele kwes- tie voorlopig op de lange baan worden geschoven, waarbij we dan mogen denken aan het Duitse ver langen om eerst de Saar-kwestie ge regeld te krijgen alvorens met verde re bindingen aangaat. Inmiddels is ons reeds gebleken, dat Nederland met zijn besliste stand punt „politieke en economische ge meenschap zijn niet van elkaar los te maken" de overige delegaties nogal zwaar op de maag ligt. Over een po litieke gemeenschap zonder meer valt met hen te praten, en sommigen (Ita lië, België en Frankrijk weifelend), zouden er wel „ja" tegen willen zeg gen. ,.De Europese politieke gemeen schap wordt door Italië gezien als het moederhuis, waarin elke integratie gedachte de positie heeft niet van een wees maar van zoon en dochter met gelijke rechten", zei op een pers- conferwentie de Italiaanse premier Giuseppe Pella. Hierin ligt dus dui delijk uitgedrukt, dat éérst de poli tieke gemeenschap maar moet ko men en vervolgens kunnen we dan zien welke kinderen deze kan krijgen. België is soepeler. Van Zeeland, schijnt het Nederlandse standpunt wel te willen steunen, maar om de Fransen niet voor het hoofd te sto ten met bepaalde restricties. Aan de andere kant echter zal België zich ook niet verzetten, wanneer het al leen tot een politieke gemeenschap zou komen volgens Italiaanse visie. Duitsland wil de kat uit de boom kijken, omdat het eerst andere zaken geregeld wil zien. Maar we weten óók, dat het voor een vrijer handels verkeer gevoelig is. Dat in Frankrijk een zware tegen stand tegen het Nederlandse stand punt bestaat, is bekend. De vrees voor Duitse suprematie is daar overheer send. TEGENSTELLINGEN. DE ENGELSEN, die gehoopt hadden dat de voedselrantsoenering met Kerstmis zou zijn afgeschaft, kregen gisteren tot hun ongenoegen te horen, dat a.s. Zondag het vlees weer op de bon zal gaan. VOOR HET EERST in de geschiede nis van ons vaderland zal worden overgegaan tot het winnen van elec- triciteit van een onzer grote rivieren. In 'de Maas bij Linne (L.), zal een waterkrachtcentrale worden ge bouwd. DE SPIONNAGE-AFFAIRE in Noord- Noorwegen schijnt verband te hou den met de Noorse radarinstallaties nabij de Russische grens. DE KONING van Cambodja heeft verklaard, dat hij afstand wil doen van zijn macht en haar na verkie zingen weer in handen van het volk wil leggen. ZUSTER CLEOPHA van de Congre gatie van J.M.J. zal op 30 November haar 75-jarig kloosterjubileum vieren Zij is 92 jaar en verbiijft in het rust huis van de Cougregatie te Nuland. HET RUSSISCH voorstel betreffende de oorzaken van internationale span ning is door de politieke commissie van de V.N. afgewezen. Punt na punt van de resolutie werd afgestemd. DE TWEE Nederlandse kooplieden, die hadden bemiddeld bij koperleve ranties naar landen achter het ijze ren gordijn, zijn door de Amsterdam se Rechtbank veroordeeld tot zes maanden, waarvan 3 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De weersverwachting tot he- flenavond luidt: Zwaar bewolkt, maar in het '.'.r, lliawl til llv* i osten van het land aanvankelijk J rrSpJe,de «Phlaringen. Van uit ^UId-Westen later plaatselijk i.J'Wn of motregen. Matige J L !se Zuidelijke wind. Onge- J dezelfde temperaturen als t gisteren. t J V andaag: Maan op 23.40 uur. i r?n onder 16.36 uur. Morgen: on,an ont,er: 13.12 uur. Zon oi i 8.21 uur. De Rijsselse douane staat voor een moeilijk probleem: een grensbrug over een beek, die de grens vormt tussen Wattrelos en Moeskroen, geeft haar handen vol werk. De brug maakt het de Belgische land bouwer Hovelaque mogelijk zich van zijn boerderij, in België, te begeven naar zijn landerijen, die op Frans grondgebied liggen. Maar zij dient ook. mar ie douane be weert. voor smokkelaars, die er 's nchts over trekken met voertuigen, zwaar beladen wet smokkelwaar. De douane is in 1951 een proces tegen de landbouwer begonnen; hem werd geëist de brug af te bre ken. De landbotiwer won echter het proces. Thans is het probleem voorgelegd aan het Ministerie van Buitenlandse Zaken, dat thans moet beslissen, of het Verdrag van Kort- rijk in 1820 gesloten, ter rege ling van de Frans-Belgische grens- perikelen de macht verleent aan de douane, om het Franse gedeelte van de brxig te laten afbreken. Op de foto: de landbouwer Hove laque bij de brug. £)E NEDERLANDSE delegatie zal. wil zij representatief spreken, moeten vasthouden aan haar eis. lerwijl minister Bech in de Lairesse-zaal de conferentie opende, stelde de K.V.P.-woord- voerder in de Tweede Kamer, mr. Blaisse, glashelder, dat zijn fractie (dertig van de honderd zetels) een politieke gemeen schap zonder economische ge meenschap afwijst. De socialistische woordvoerder Ne derhorst heeft op dezelfde plaats wel gezegd, dat aan die eis eventueel niet te strak moet worden vastgehouden maar op die uitlating, al wordt die dan gesteund door de P. v. d. A., kan de Nederlandse delegatie, onder aan voering van minister Beyen, zélf ont werper van het Nederlandse plan, moeilijk overstag gaan. Wat ze van het pian tot uitstel door middel van een studiecommissie denkt, is nog niet bekend. De 5% loonsverhoging jQE WERKGEVERS en de werknemersorganisaties de textielindustrie zijn overeen gekomen, dat de 5 pet. loons verhoging ais compensatie voor de huurverhoging ook voor de arbeiders en de arbeidsters be neden de 23 jaar zal worden toegepast. Dit deelde gisteren de voorzitter van de Ned. Kath. Kleding- en Tex- tielarbeidersbond St. Lambertus, de heer H. Huymans, mee. Bovendien is er overeenstemming bereikt, om het basisloon voor de geschoolde werk nemer met 2 ct. per uur te verhogen. Daarnaast is de gemeente-classifica tie van 13 tot 10 teruggebracht, met dien verstande, dat de loonvloer in de laagste gemeenteklasse omhoog ge bracht is. E.e.a. betekent, dat ge schoolde arbeiders ong. 8 ct. per uur verhoging krijgen. De moord op mevr. de Ridder r\E 29-JARIGE Zuidslaaf Stefan Matusic heeft bekend medeplich tig: te zijn aan de moord op de Bel gische mevrouw de Ridder, die op 16 November bij Kitzingen in Beieren uit een internationale trein werd ge duwd. Hij verklaarde echter te heb ben gehandeld op bevel van de Britse Geheime Dienst en beschuldigde een niet met name genoemde medeplich tige. Stefan Matusic was verleden week in Klagenfurt gearresteerd in ver band met een aanklacht wegens een oude diefstal. Na zijn arrestatie viel de politie de „verdachte gelijkenis" tussen hem en de man, die in West- Duitsland werd gezocht in verband met de moord op mevrouw de Ridder. Een latere ondervraging van Matu sic is op zijn verzoek bijgewoond door twee officieren van de Britse geheime dienst. Vragen en opmerkingen MINISTER ZIJLSTRA geflankeerd door minister de Bruyn en staats secretaris Veldkamp, heeft Woensdag en Donderdag in de Tweede Kamer heel wat sprekers moeten aanhoren, maar er was de communist dan uitgezonderd niemand onwelwil lend ten opzichte van hem gestemd. Toch waren er natuurlijk opmer kingen, aanmerkingen en vragen. Zo wilde de heer Janssen van de K.V.P. wel weten, of er niet wat meer te vertellen is van de jongste Benelux besprekingen. Zyn partijgenoot Hooy vroeg, wan neer de Middenstandsnota nu komt, en wat nu precies de draagwijdte is van de sanering in het bakkersbedrijf. Voor de middenstandscredieten be pleitte hij verlaging van rente en op spoedige oprichting van het hoofd bedrijfschap voor de détailhandel en voor het ambacht drong hy aan. Inzake de P.B.O. was de heer Koer sen (K.V.P.) en Roemers (P. v. d. A.) zo optimistisch gestemd als mi nister de Bruyn en de heer Weiter drong aan op verdere belastingverla ging in het belang van de investerin gen. Wat ook de heer van Leeuwen (V.V.D.) onderschreef. De heer Kik kert (C.H.) vroeg, of er bij de bestu ren der kerngemeenten in de ont wikkelingsgebieden wel een juist in zicht in hun taak bestaat. Over de tot uiting gekomen Con troverse tussen K.V.P. en P. v. d. A, inzake het plan-Burger spreken we elder in dit blad. In Indonesië: J7EN ONBEKENDE persoon heeft vannacht een handgranaat gewor pen in de werkkamer van de Indone sische minister van Justitie, mr. Djo- dy Gondokusumo, op diens ministe rie. De handgranaat ontplofte in de luchtverversingsinstallatie, welke ver nield werd. Verder werd echter geen schade aangericht. Des ochtend vond een bediende op het erf van het mi nisterie een tweede, nog niet ont plofte handgranaat. Met Hunter jachtvliegtuig boven Engeland WIER MILITAIRE VLIEGERS zijn de eerste Nederlanders, die de ge luidsbarrière hebben doorbroken. De eerste van dit viertal was de majoor vlieger G. Sonderman. De anderen zijn majoor-vlieger wn. F. Vijzelaar en de majoors-vlieger J. v. Arkel en J. Flinterman, allen van de Kon. Luchtmacht. Zij volbrachten dit kunststukje in een Hunter jachtvlieg tuig boven Engeland. De vliegers waren door de lucht macht naar Engeland gezonden om de kwaliteiten van de ..Hunter" te be proeven. De majoor Vijzelaar voor de technische kant, de majoor v. Arkel voor de bewapening, de majoor Flin terman om de mogelijkheden als tac tisch wapen te beproeven en de ma joor Sonderman voor de Fokkerfa brieken. Voorts maakte nog de maj. vl. P. Kool de trip mee ten behoeve van de gronddienst. In 1830 was Chicago slechts een groep houten huizen, met een inwoner tal van 4470, thans is deze stad uitgegroeid tot de op één na grootste stad van de Unie, met een oppervlakte van 4550 vierkante kilometer en een bevolking van 3-396.808 (een cijfer, daterend van 1940). Ongelofelijk snel is de uitbreiding in zijn werk gegaan. Wolkenkrabbers verrezen, er ontstond een indrukwekkende zakenwijk. Op de foto: Een kijkje op Michigan Avenue van „Windy City", zoals de bijnaam van Chicago luidt. Ook op de avond, waarop deze foto werd gemaakt, stond er een bolle bries, die de donkere wolken in grote vaart voor zich uit stuwde. Het witte gebouw rechts is het 333-gebouu). Voor ouden van dagen: DER 1 JANUARI zullen, zoals be- kend. de ouden van dagen die een uitkering ontvangen vanwege de noodwet ouderdomsvoorziening, „op slag" krijgen. De herziening van hun uitkering vergt echter zoveel werk, dat die niet per 1 Januari zal kunnen worden doorgevoerd. Voor vele ouden van dagen, zo heeft de minister geredeneerd, zal dit moeilijkheden met de verhoogde hu ren opleveren. Daarom heeft hij de gemeen tebesturen verzocht te bevor deren, dat bij de inning van de huren voor woningwetwonin gen (dit zijn woningen in be heer bij gemeentebesturen en woningbouwverenigingen) in dit opzicht de nodige soepelheid wordt betracht. Voorts heeft de TIET RUSSISCHE persbureau Tass heeft Donderdagavond meegedeeld dat de Sovjet-Unie bereid is aan een viermogendhedenconferentie deel te nemen. De Russische minister van Buitenlandse Zaken deed een desbe treffende nota aan de Amerikaanse de Britse en de Franse ambassade te Moskou toekomen. Zaterdag zal de tekst van de Rus sische nota worden bekend gemaakt. £EN ZEER ONAANGENAME HERINNERING aan de Breda-Oranjefeestcn ®ls efen 'n de Bredase rechtzaal opgewekt tijdens de behandeling V™r°Vmgrak- De 23-ja,ige Rotterdammer J. K. was op 28 Jul If. vafiet StglTanr Vr rn ber0Vin^ do°r man' die t™"n de buurt 'van de nortefenill neersIoeS en zich vervolgens meester maakte van de portefeuille van K. met f 80.—. De portefeuille werd later door dc van deze1 beroving ,aan d<: Oranjesingel teruggevonden. Verdacht g belandde de 30—jarige los arbeider L. van B. uit Uden enige dagen later in het Huis van Bewaring. Het.slachtoffer K. was in gezelschap van de voorman van Z, en de schil der S. naar Breda getogen om te ge nieten van de feestvreugde. Al vlug kreeg K. contact met van B. en deze twee besloten het Valkenberg te gaan bekijken. De andere twee vrienden waren inmiddels reeds naar dit feest terrein vertrokken. Nog eenmaal za gen de beide groepen elkaar. Dat was toen het treintje in het park zich in beweging zette en S. en Z. zagen, hoe K in gezelschap van v. B. er afsprong. Tot zover klopten alle verklaringen van getuigen en verdachte. Nu ech ter kwam de tegenstrijdigheid. Van B zei afscheid van K. genomen te hebben, maar K. kwam met een ge heel ander verhaal. Samen met van B. zou hij namelijk op zoek zijn ge gaan naar een slaapgelegenheid voor die nacht. Van B. had hem steeds verder van het Valkenberg wegge lokt. Dit vertrouwde K. niet en hij bleef enkele meters achter zijn bege leider. In de buurt van het zieken huis was van B. stil blijven staan en toen K. vlak bij hem was. had hij plotseling een flinke klap in de nek gekregen, zodat hij bewusteloos neer viel. Wie hem die klap gegeven had, kon hij niet zeggen. „ALLEMAAL ZAKKEN ROLLERS". JTET VERHOOR ging voort. De beide andere Rotterdammers, terugge keerd in café De Toren, ontmoetten later, op de avond van B. opnieuw Of hij misschien ook wist waar K. gebleven was? Nee, dat wist van B. niet. ..Pas maar op hier in Breda", kregen beiden te horen, want alle Bra banders zijn dieven en zakkenrollers." .Niets van waar", zei verdachte weer „Ik word hier van iets verdacht wat ik niet gedaan heb. De politie schrijft maar wat op. Er klopt niets van. Ze hebben De President viel hem in de rede. „U mag de politie niet van zoiets betichten." „Waarom hebben ze dan het kardi nale punt, dat ik op het moment van de beroving in café De Vrachtwagen geweest zou zijn, niet gecontroleerd?" wierp verdachte tegen. „Daarvan hebt U bij de politie en de Rechter-Commissaris niets gezegd", aldus de President. „U moet dus Uw beschuldigingen voor U houden. DE BLOEDVLEK. (~)OK de politihond deed bij deze zaak van zich spreken. Drie maal achtereen heeft hij verdachte aange wezen als de man die het laatste de stukken van de portefeuille had vast gehouden. „Wat heeft U daarop te zeggen?", kreeg verdachte te horen. Verdachte aarzelde even. „Daar kan ik niets op zeggen", zei hij dan. „En hoe komt dat bloed aan Uw pak?" ging de President verder. „Bloed? Ik weet niets van bloed af.' „Maar wij wel", zei de President. „Op dit colbertjasje heeft men in het laboratorium in Den Haag een klein bloedvlekje ontdekt." „Wie zegt. dat dit iets te maken heeft met. Verdachte heeft diezelfde avond in een ander café wasbenzine gevraagd, om vlekken uit zijn pak te halen", bracht de Officier van Justitie naar voren. „Waarschijnlijk heeft ie dat kleine vlekje op zijn mouw over het hoofd gezien." VAN KWAAD TOT ERGER TJIT AL deze feiten bouwde Mr. Temmink kundig en bedachtzaam zijn bewijs. In 1950 incasseerde v. B. 3 jaar gevangenisstraf wegens dief stal. In Maart jl. kwam hij weer op vrije voeten. .Beroving gaat verder dan een gewone diefstal", aldus Mr. Temmink. „Die man vervalt van kwaad tot erger. Daden, zoals door hem bedreven, zijn onnoemelijk ge meen. De veiligheid van de bevol king mag door dergelijke lieden niet in gevaar worden gebracht. Ik zal daarom een gevangenisstraf eisen van 2 jaar met aftrek". De raadsman, Mr. Claassen, vond het bewijs alles behalve sluitend. „Al leen de verklaring van het slachtof fer is van belang en deze kan niet eens zeggen wie hem geslagen heeft. Verder is er alleen sprake van een slag in de nek, terwijl het slachtoffer vol builen en schrammen in het zie kenhuis is aangekomen. Dat wijst op een vechtpartij. Wanneer heeft die plaats gehad? Het is toch onwaar schijnlijk, dat van B. hem na dat be wusteloosslaan nog eens even verder zou hebben mishandeld. Al met al vind ik het wettig en overtuigend be wijs allerminst geleverd en dring ik aan op vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. minister aan de gemeentebe sturen verzocht de woning bouwverenigingen in deze zin te willen aanschrijven. ]~NE UITREIKING van de litteraire prijzen der Haagse „Jan Campert- stichting", die gisteren plaats vond, ging gepaard met enkele verrassin gen: verrassingen in de vorm van nieuwe letterkundige prijzen. Burgemeester mr. F. Schokking deelde mee, dat het Prins Bernhard- fonds een jaarlijkse prijs voor de beste literaire vertaling zal instellen. De Constantijn Huygensprijs, post- huum toegekend aan het gehele oeuvre van Nijhoff, zal beschikbaar worden gesteld aan een jonge kunstenaar voor het schrijven van een werk over de levensarbeid van Nijhoff. Hiervoor is de schrijver Guillaume van der Graft aangezocht. Verder werden de prijzen van de Jan Campertstichting" als volgt toe gekend: de „Vijverbergprijs" aan Albert Helman voor diens roman „De laaiende stilte", een extra Vijver bergprijs" voor „Poespas" van Simon Carmiggelt. De journalist Alb. Bes- nard ontving de Jan Campertprijs voor zijn bundel „Doen en dorst", J. B. Charles een incidentele prijs voor „Volg het spoor terug". Tenslotte werd aan Simon Vestdijk de essay prijs toegekend voor zijn bundel „Es says in duodecime." Voor ministers Luns en Beyen "TTJDENS een diner ten huize van de Italiaanse gezant, heeft de Ita liaanse minister-president Pella de Nederlandse minister zonder porte feuille, mr. Luns, onderscheiden met het Grootkruis van de Orde al Me- rito della Repubblica. Dit is de hoog st Italiaanse onderscheiding. pen Londense jongen, die zonder vingers was geboren, heeft na twintig operaties de tenen van zijn linkervoet op zijn linkerhand geënt gekregen. De amputatie van zijn te nen en de enting hiervan op zijn hand, begon in 1948. De grote teen kwam eerst en werd als duim op de hand geënt. Thans is het proces vol tooid en de jongen kan zijn hand ge bruiken. hoewel hij er nog niet de volledige beheersing over heeft. De chirurgen van het ziekenhuis voor plastische chirurgie te Basingstoke ge loven, dat hij de volle macht over zijn hand zal krijgen. geldig geworden geldstukken tot dit bedrag nimmer tegen geldige exemplaren werden in- gevriseld, De meeste Belgen hebben het schijnbaar nooit de moeite waard gevonden tegen de vervaldatum de enkele nie tig verklaarde aeldstukken. die nog in hun bezit waren, om te wisseelen tegen nieuwe.

de Stem | 1953 | | pagina 1