Gemeenten strijden om industrieën Trein reed oplegger doormidden Sahenatoeste I maakte buiklanding „LANDMIJNEN" op een rijwielpad Minister Beel veroordeelt een aantal toegepaste methodes MATROZENSHAG De Engelsen bedriegen ons Premieregeling slechts voor uitzonderingsgevallen Fakkel-estafette van Lourdes uit MINDER HULP UIT DE V. S. Ook aan schoenhandelaren Ontploffingen tussen Ulvenhout en Bavel Politiemcin zwaar gewond bij uitoefening van zijn plicht Spoor leidt ook naar Dongen Dubbele aanslag beraamd DAGBLAD VOOR ZEELAND In het Mariale Jaar Geen subsidie of faciliteit Vanaf 1 Juli a.s. Chauffeur lette niet op onveilig signaal Misverstand tussen piloot en mecanicien boven Schiphol OP BAANVAK ZWOLLE-MEPPEL Zachter Passagiers ongedeerd Als een sprookje...'' McCarthy in (anti-Truman) radiorede: Premier Laniel stelt vertrouwenskwestie DE VERIJDELDE TREINONTSPORING In Oostenrijk: Figl minister van Buitenlandse Zaken f Don Camillo leeft non DONDERDAG 26 NOVEMBER 1953 93e JAARGANG No. 20888 Uilgave: N. V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkhag. Bureaux: Breda Reigerstraat 16. TeL Redactie: 8181. Admi nistratie: 8778 - Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J- R- Bruna. Redactieraad: C J v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J M. Mes, Mr. H. B L. de Rechter, L J. v. 't Westende. P. V M Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.45 per Kwartaal, per post f 6 15, per weelt (uitsluitend bij niet-post- bestel'l.) 6.42. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent. Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staalwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Ze.uwsch- Vlaanderen: HULarTjj^^nTï^nH - <mHnn.au»: Ternenre,,. Noordstraat 56. Te). 2601. OOSTBUBC. Nteuws.raa, 41. Te). no. 35). nipuwhmiw of uitbreiding ter plaat. 'TER GELEGENHEID van het Ma- riale jaar organiseert de wereld federatie van de Katholieke Actie 'n estafette, waarbij een op 1 Maart '54 in Lourdes ontstoken vuur met flam bouwen achtereenvolgens door Frankrijk, Spanje, Portugal. Italië, Oostenrijk, Zwitserland. Luxemburg, België, Nederland, Denemarken, Ier land en Groot-Brittannië zal worden gedragen. JN EEN CIRCULAIRE, die minister Beel heeft laten uitgaan aan de Colleges van Gedeputeerde Staten heeft hij als zijn mening te kennen gegeven, dat de door de gemeenten te maken kosten in verband met de vestiging van industrieën in beginsel volledig ten laste van de betrokken ondernemers behoren te wor den gebracht. Slechts in zeer uitzonderlijke gevallen zou van dit beginsel mogen worden afgeweken. De ontwikkeling, welke zich thans evenwel aftekent niet be trekking tot het aantrekken van industrieën acht de minister echter zeer verontrustend. Het verlenen van faciliteiten aan on dernemers gaat soms zeer ver en beperkt zich ook niet tot de ves tiging van nieuwe industrieën, doch ze worden zelfs aangewend om zonder meer bestaande industrieën van de ene naar de andere te trekken. EEN ONTPLOFFING heeft zich voor gedaan in het ondergronds laborato rium van een fabriek in Bishopton, Schotland. Waar het laboratorium stond, is nu een diepe krater. Drie mensen zijn gedood en vier gewond. INDONESIË heeft van de Britse re- gerin de verzekering gekregen, dat de binnenlandse aangelegenheden van dat land niet op de Bermuda-confe rentie besproken zullen worden. MET SPEREN, messen en vuurwa pens hebben 300 Dajaks een aanval gedaan op Buntok, 200 km. ten Noor den van Bandjermasin. Na enkele uren werd de plaats weer ontzet. Het kostte zes politiemannen en zes bur gers het leven. IN NOORD-NOORWEGEN is op nieuw een aantal personen aangehou den in verband met een spionnage- zaak. De Noorse pers oordeelt, dat deze zaak „veel ernstiger is, dan men aanvankelijk dacht". DE BRUINE RAT zal zich binnenkort weer in acht moeten nemen tegen de Nederlandse overheid. Van 12-19 De cember wordt een bestrijdingscam- pagne op touw gezet over het gehele land. IN DE GROTTEN van de Slangen- berg-groeve onder Geulhem (L.) zullen ondergrondse aquaria worden ingericht, volgens een idee van de Heerlenaar P. Marquet. Spoedig zal men met de voorbereidende werk zaamheden beginnen. HET BELGISCH televisiepersoneel is (nu pas) van plan om in staking te gaan, zo meldt „Le Peuple". Ze zijn ontevreden over hun arbeidsvoor waarden. „KOM. KOM", zei Mossadegh giste ren, tijdens een betoog van de Open bare aanklager Azemodeh, „laat nu geen onenigheid in het Hof ontstaan!" Het Hof werd er zo vrolijk door, dat Azemodeh dreigde het verdere proces met gesloten deuren te voeren. nieuwbouw of uitbreiding ter plaat se waar zij reeds gevestigd zijn. De minister acht het verklaarbaar, dat sommige dier gemeenten onder de druk bezwijken Indien dit kwaad voortwoekert, zou op de duur zelfs de vernieuwing van de huisvesting van het industriële ap paraat alleen met subsidie van de ge meentelijke overheid tot stand komen. GOEDKOOP KAPITAAL. ("TOK DE METHODE van het verle- nen van tussenkomst om de on dernemer op gemakkelijke en goed kope voorwaarden aan kapitaal te helpen, veroordeelt de minister. De industriefinanciering, zo besluit mi nister Beel zijn rondschrijven, be hoort als regel te worden overgelaten aan de daartoe geëigende organen van de geld- en kapitaalmarkt. TN HET ALGEMEEN behoort ter be vordering van de industrialisatie van gemeentewege geen subsidie of faciliteit in enigerlei vorm te worden verleend, nu door de Minister van Economische Zaken reeds enige maanden geleden een regeling is vastgesteld, waarbij, onder bepaalde omstandigheden een premie van 25 pet. van de bouwkosten van nieuwe bedrijfsruimte in uitzicht werd ge steld. Voor het verlenen van Verdere faciliteiten bestaat voor de desbetref fende gemeenten geen aanleiding meer. De gemeenten, voor welke de premieregeling niet geldt, mogen daarin geen aanleiding vinden tot het verlenen van subsidies en faciliteiten, te minder omdat daardoor het rege ringsbeleid zou worden doorkruist. Nu van rijkswege de premie ook aan de belanghebbende on dernemer zelf kan worden ver leend, dienen de gemeenten zich van de bouw van bedrijfsruim ten te onthouden en het risico aan de particuliere indernemer over te laten. Zou de gemeente in uitzonderings gevallen toch tot het laatste overgaan, dan zullen de kosten van gebouwen en grond na aftrek van eventuele pre mies, in ieder geval volledige dekking moeten vinden in koop-, huurkoop- of huurprijs. „OFFERTES". LJET SCHIJNT voor te komen, aldus de minister, dat ondernemers zich voorzien, van een „offerte" van (een) andere gemeente(n), tot het bestuur van hun eigen gemeente wenden ter verkrijging van faciliteiten voor QE DIRECTEUR van het Ameri kaanse bureau voor de hulpver lening aan het Buitenland, Harold Stasscn, heeft het Congres in een speciaal rapport meegedeeld, dat het mogelijk zal zijn het volgend jaar de Amerikaanse militaire hulp aan West- Europa aanzienlijk te verminderen, en dat de economische hulp, behalve voor enkele landen, zal kunnen wor den beëindigd. Met 't volgende jaar bdoelt Stassen het belastingjaar, dat op 1 Juli a.s. begint. Stassen noemde in zijn rap port geen ramingen van de mate van vermindering. Hij deelde mee, dat de berichten, die hij over het economisch herstel der Europese landen heeft ontvangen alle gunstig luiden. Het grootst is de productiestijging in Duitsland, Italië Engeland en Nederland. OP HET EILAND GUAM is men momenteel op zoek naar tien Ja panse soldaten, die zich in de ber gen zouden schuil houden in de veronderstelling, dat de tweede wereldoorlog nog niet is afgelopen QE TREIN van 7.55 uit Zwolle is gisterochtend tussen Zwolle en Meppel in aanrijding gekomen met een oplegger met trekker, waarvan de chauffeur geen aandacht had geschon ken aan de knipperlichten van de overweg nabij de Vechtbrug. De chauffeur werd licht gewond, een medepassagier kreeg een shock. De trein ontspoorde en de ravage was groot. Tussen Zwolle en Meppel moes ten autobussen worden ingeschakeld. 'Het lichtsein van de overweg stond op onveilig, toen de wagen passeerde. Met grote vaart reed de trein tegen de auto op, die finaal doormidden werd gesneden. De trein ging uit de rails, kwam in de berm terecht en vervolgens in de sloot naast de spoor dijk. De wagenbestuurder liep lichte snijwonden op en de treinkok kreeg brandwonden. Op de plaats van het ongeval werd de bovenleiding ver nicld en 200 meter rails werd ontzet. Geen der treinpassagiers liep letsel op. BONNIE BROWN HEADY, mede-ter- doodveroordeelde wegens de moord op Bobby Greenlease, heeft evenals Hall, de moordenaar, vergiffenis ge vraagd aan de ouders van Bobby. DE AMSTERDAMSE recherche heeft gisteren meegedeeld, nog steeds geen zekerheid te hebben in de ampullen- zaak. Door de gebrekkige administra tie van de pharmaceutische fabriek kan men niet nagaan, waar de am pullen met arsenicum gebleven zijn. MOORD EN TERREUR", zo zei vice- president Ulbricht, „wordt in Oost- Duitsland verbreid door een West- duitse organisatie, die door de Ame rikaanse geheime dienst wordt ge steund. DE WESTELIJKE diplomatieke ver tegenwoordigers in Moskou hebben Woensdag de Sovjet-regering een nota overhandigd, waarin wordt gevraagd om hervatting van de besprekingen over een staatsverdrag met Oosten rijk. EEN ZUIDSLAAF, 29 jaar oud, heeft te Klagenfurt bekend, dat hij een week geleden in de sneltrein van We nen naar Ostende de moord heeft ge pleegd op de 51-jarige Belgische me vrouw Simone de Ridder. (Advertentie) ...van rossems %/>CELE$^ 4 4 4 4 De weersverwachting 4 denavond luidt: tot he- J Zwaar bewolkt met aanvanke- l i (ln,.het Oosten van het land J Plaatselijk nog wat regen of mot- 5 S' later van<i't het Zuidwesten Zwikt. v®rsPreide opklaringen. J Zuitlw^ matige wind tussen 4 4 Westen Cn Zuid- v°oral in het 4 J zachter. Va° het land belangryk 4 Vandaag; - J Zon onder b.36 4 ?I1aan °nder 12.58 4 819 uur. ftn I Maan op 22.28 uur. r 6.36 uur. Morgen: uur. Zon 4 Op 4 mmmmm SCHIPHOL werd gistermiddag om 14.20 uur opgesehrikt door de buiklan ding van het Sabena-toestel O n r r u j komen. Het toestel, waarin zich 24 nassa^m' h KoPenhaSen was Sc" den boven de zogenaamde „mistbaan"rï*Z "T I"™"aarf bene" schoof nog enige honderden meters door. Bii een ziiJl u t i tr 6" kwam het toestel tot stilstand, waarna de passagiers H J ui platform van hen later, „niets onregelmatigs hadden gemerkt Z°i v"klaarde e.en hadden gevoeld", konden uitstappen. *emerkt cn 00k de schok niet ]~AE IJLINGS toegesnelde hulpdien- sten van de luchthaven behoefden niet in te grijpen. Volgens de gezagvoerder, de Bel gische „luchtmillionnair" Cocquit die zelf niet de stuurknuppel hanteerde, is de buiklanding veroorzaakt door een misverstand tussen de dienstdoende piloot en de mécanicien. De mist kan, volgens ingewijden, geen beletsel hebben gevormd bij de landing, want het zicht bedroeg circa 750 meter. De door de Sabena gestel de limiet om te mogen landen is 500 meter, zodat de piloot nog ongeveer 250 ,over" had. Het toestel is vrij ernstig bescha digd. Ook de vier motoren hebben even het beton geraakt. De schroef bladen zijn alle omgebogen. Toen het donker begon te worden werden rond Teruggaaf omzetbelasting INDIEN het wetsontwerp vrijstelling omzetbelasting van huisbrand en schoeisel, dat onlangs als onderdeel van het complex van fiscale voorzie ningen door de Tweede Kamer is aangenomen, kracht van wet heeft verkregen, teruggaaf van omzetbelas ting aan handelaren in brandstoffen worden verleend over de op 1 Ja nuari 1954 aanwezige voorraden. De Staatssecretaris van Financiën heeft nu beslaten om, indien ook de Eerste Kamer dit wetsontwerp aan vaardt, een dergelijke regeling even eens te treffen voor handelaren in schoenen. Bij de regeling zal deze be perking gelden, dat geen teruggaaf wordt verleend indien deze minder dan f 25.- zou bedragen. baan1 midden op de start- M e lampen opgesteld om "innen gSWCrk te kunnen be" Dit is het Sabena-toestel na de mislukte landing. DE VOORZITTER van de Belgische Tweede Kamer, Frans van Cauvve- laert, heeft Woensdag aangekondigd, dat de Kamer Donderdag zal stem men over de wet tot ratificatie van het Europese Verdedigingsverdrag. ANTHONY LORAINE is de gezagvoerder van de grote .•Stratocruiser"waarmee het Britse koningspaar zijn wereld reis van een half jaar maakt. Toen mevrLoraine naar het vliegveld was om haar man uitgeleide te doen, werd er in de woning van de Loraines in gebroken en er werd voor ruim 90.000 gulden gestolen. Lang hebben de gezagvoer der en zijn vrouw over dit ver lies niet behoeven te treuren, want door twee giften zijn zij inmiddels schadeloos gesteld. Een onbekende stuurde een cheque van f 60-000 en even later kwam Billy Butlin, eige naar van de bekende Britse vacantiekampen, mevr. Loraine een cheque van f 30.000 over handigen. Butlin zei: „Nu heeft Lorai ne. aan wiens hoede het leven j van de Koningin is toever- J trouwd. niet meer de zorg. dat hij alles is kwijtgeraakt-" j En mevr. Loraine zei: ..Het is j als een sprookje...." P\E republikeinse senator McCarthy heeft Dinsdagavond in een radio- en televisie-uitzending in antwoord op een rede van ex-president Truman de term „Trumanisme" genoemd als aanduiding voor „het stellen van je eigen politieke partij boven het be lang van het land, ongeacht de mate, waarin het land daardoor wordt be nadeeld". Truman noemde in zijn rede het „McCarthyïsme" een vervalsing van de waarheid. Van Truman zei McCarthy: „Als in dividu is hij van niet meer belang dan ieder ander, die door een over grote meerderheid van het Ameri kaanse volk is afgewezen. Het Tru manisme wordt echter een kwestie, voorzover het door de democratische partij wordt aangehangen". De Amerikaanse senator vervolgde: ,.Er bestaat geen enkele reden om het streven om communisten uit belang rijke posten in de V. S. te weren en hen, voor zover zij daartoe reeds toe gang hebben verkregen, daaruit weer te verwijderen, te maken tot een strijdvraag tussen de twee grootste Amerikaanse politieke partijen. Laten wij toch vooral niet verge ten, dat het Karl Marx was, die ons reeds 105 jaar geleden de oorlog ver klaarde, een oorlogsverklaring, die in 1914 door Lcnin werd herhaald, door Stalin herhaaldelijk bevestigd en die, nog twee en een halve week geleden, opnieuw door de mannen van het Kremlin werd goedgekeurd", zeide hij. „ENGELS BLOEDGELD" vangen houden en martelen, te be voorraden. zult u geen cent Ameri kaans geld meer ontvangen". LTN wat de Engelsen betreft: zij zijn het, die de zenuwen verschaffen voor de oorlogvoering door het rode China. Laten wij Amerikanen, of onze leiders voor ons, het toch duidelijk maken dat niet één Amerikaanse dol lar meer ter beschikking zal worden gesteld van een land. dat bloedgeld maakt door handel te drijven met on ze doodsvijand. De V. S. hebben jaar op jaar Mil- liarden dollars uitgetrokken om hun bondgenoten te helpen. Wanneer er onder onze bondgenoten zijn, die het voor andere doeleinden aanwenden, bedriegen zij ons", verklaarde Mc Carthy. De V. S. kunnen het vermogen der Chinese communisten om oorlog te voeren, een dodelijke slag toebrengen, door slechts tot onze echte en zoge naamde bondgenoten te zeggen: ..In dien u voortgaat de Chinese commu nisten, die Amerikaanse mannen ge- Stemming Vrijdagmiddag PTE FRANSE PREMIER LANIEL heeft in een nachtelijke kabinets vergadering de machtiging gekregen, om tijdens de debatten over de bui tenlandse politiek op ieder gewenst ogenblik de vertrouwenskwestie te stellen. In een deel van onze oplaag konden we dit gistereh nog meedelen. Nadat dit besluit was gevallen, vroeg de Re gering de Nationale Vergadering om de debatten tot Woensdagmiddag 3 uur op te schorten. De vergadering kon daar niet mee accoord gaan. Dat wil zeggen: niet onmiddellijk, maar even later kreeg dit voorstel toch de meerderheid. De vergadering van Woensdag heeft geen uitsluitsel, al leen maar uitstel gebracht. Laniel besloot de vertrouwenskwes tie te verbinden aan een compromis- motie over het buitenlands beleid. Hierover zal nu eerst Vrijdagmiddag gestemd worden. Als deze stemming gunstig voor de Regering uitvalt, zal Georges Bidault onmiddellijk naar de Haagse confe rentie vertrekken. Zolang hij niet aan de vergadertafel bij zijn collega's zit, zal hij worden vervangen door Alexandre Parodi, secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken. RAADSELACHTIGE DINGEN zijn er Zondagavond jl. gebeurd op het rijwielpad tussen Ulvenhout en Bavel. Kort na elkaar kregen vier wielrijders de schrik van hun leven, toen er plotseling een vuurstraal onder hun voorwiel wegschoot en er een hevige knal klonk. De mannen stapten geschrokken van hun fietsen, waarvan de voorbanden in flar den lagen en zagen op het rijwielpad een aantal groene hoopjes liggen. De vier slachtoffers van deze gevaarlijke zone die kennelijk als „mijnen veld moest dienst doen, achtten het verstandig de politie te waarschu wen en in afwachting van haar komst, de andere fietsers, die van het pad gebruik maakten, tegen te houden. P)E GROEPSCOMMANDANT van de Rijkspolitie Nieuw-Ginneken, de postcommandant te Bavel en twee man van de post Ulvenhout togen di rect op onderzoek uit. Over een af stand van ongeveer 100 meter, even vóór de plaats waar het fietspad uit het Ulvenhoutse bos op de Bavelse heide uitkomt, vonden zij een twintig tal geïmproviserdee booby-traps, die daar kennelijk waren neergelegd met het doel, de banden van passerende fietsers te vernielen! FJE opperwachtmeester-groepscom mandant van Nieuw-Ginneken nam een aantal van deze „landmijn- tjes" in een papieren zak mee naar huis, met het voornemen, ze de vol gende dag te laten onderzoeken. Maandagochtend begaf hij zich met de zak met „booby-traps" naar buiten, maar bij de buitendeur kwam de zak even in aanraking met de deurpost. Prompt ontplofte het hele geval. De gevolgen waren vreselijk. Drie vin gers van zijn linkerhand werden vol komen weggeslagen en op ettelijke plaatsen liep de opperwachtmeester kleinere verwondingen op. Dank zij zijn dikke kleren werd zijn borstkas voor zware beschadiging behoed. Hoe hevig de ontploffing was, blijkt wel uit heet feit, dat er een stuk werd en gebruikt. weggeslagen uit de gouden ring. die de politieman aan de vinger droeg. Ook zyn woning werd zwaar be schadigd. EEN SPOOR? FAE dader of daders heeft men on danks het uitgebreide onderzoek nog niet kunnen vinden, maar wel is komen vast te staan, dat er verband is tussen hetgeen er Zondagavond is gebeurd en een dergelijk geval, dat zich in het voorjaar van 1952 tussen Dorst en Dongen heeft voorgedaan. Ook toen waren op een fietspad ..booby-traps" neergelegd cn deze wa ren van dezelfde makelij als die Zondagavond werden gevonden. Ze waren op dezelfde manier neerge legd: namelijk zó, dat het „altijd prijs" was. Op enkele van de bom metjes was ..Afblijven, levensgevaar lijk!". geschreven. Dit zelfde hand schrift heeft men destijds in Dongen gezien. Zelfs de samenstelling van het ontplofbare mengsel was gelijk. Bij dit laatste doet zich nog iets raadselachtigs voor. Dacht men aanvankelijk aan misdadi ge baldadigheid van jongens, la ter vermoedde men met opge schoten jongelui te doen te heb ben. Eén der explosieve stoffen is namelijk niet in de handel verkrijgbaar. Zij wordt slechts in enkele chemische industrie- 1~NE Rijkspolitie zoekt nu begrijpelij- kerwijs ook in de richting van Dongen. Betreft het hier een dorps- veete. waarbij één der partijen is ver huisd? Heeft men meet een maniak te doen? Er zijn legio vermoedens, maar totnogtoe ontbreken de bewijzen, die men nodig heeft. Wel heeft het onderzoek, dat met grote voortvarendheid is aangepakt, geleid tot de ontdekking van „club jes" of „benden", net zo men wil. be staande uit jongens van 14-18 jaar in Breda, de geregeld proeven namen en bommetjes fabriceerden uit een ex plosief mengsel, dat zij dank zij de scheikunde-theorie van één hunner, zelf konden samenstellen. Met deze bommetjes werd op de heide geëxpe rimenteerd. Eén van de jongens ver klaarde tegenover de Rijkspolitie, dat dit „toch niks bijzonders was" en dat hij en zijn vrienden zich slechts oefenden voor de oudejaarsavond.... Inmiddels is het van het grootste belang, dat gevaarlijke praktijken als die er nu bij Ulvenhout zijn gede monstreerd. onmogelijk worden ge maakt. Het is de morele plicht van ieder, die meent de Rijkspolitie aan wijzingen te kunnen geven, zich te wenden tot de districtscommandant der Rijkspolitie te Breda (Catharina- straat 20, tel. 8781) of de plaatselijke Rijks- of gemeentepolitie. FAE VERIJDELDE treinontsporing langs de lijn Utrecht-Hilversum by het fort Blauwkapel, die was opge zet om twee mensen van het leven te beroven, blijkt heel wat aan „organi satie" gevergd te hebben. Nadat het licle geval was opgezet, hebben de verzekeringsagent en de oud-SS-er besproken, wat gedaan moest worden als het treinongeval niet door kon gaan. Overwogen werd mej. V., die als eerste slachtoffer moest dienen, dan dronken te maken en in een auto te water te rijden. Zoals gisteren reeds gemeld, had de verzekeringsagent de aanslag op mej. V. met de oud-SS-er beraamd. Hij had echter met een handlanger afge sproken, dat ook de oud-SS-er om het leven zou worden gebracht. Bovendien had hij tegen de oud- SS-er gezegd, dat hij op mej. V. een verzekering van f 10.000 had afgeslo ten, terwijl het in feite f 15.000 was. De beide verdachten wordt uitlok king tot misdrijf ten laste gelegd. CX-BONDSKANSELIER dr. Leo pold Figl is in de plaats van dr. Karl Gruber tot Oostenrijks minister van Buitenlandse Zaken benoemd. Figl cn Gruber zijn beiden leden van de (katholieke) Christelijke Volks party. Figl is van 1945 tot April 1953 bond-kanselier van Oostenrijk ge weest. Dr. Gruber trad op 13 November af nadat hij zijn post sinds 1945 had be zet. iN, een Italiaans dorpje botert het helemaal niet tussen de oastoor er. de bmgemeester, lie verwoed anti-clericaal is. Op,een dag hebben zigeuners hun kamp opgeslagen op het plein voor de kerk. Als ze weg gaan laten ze een dode ezel achter. Onmiddellijk schrijft de pastoor naar de burgemeester, om het cadaver te laten weg halen. De burgemeester ant woordt: ..Daar heb ik niets mee te maken. Het ter arade bestel len van lijken gaat alleen de geestelijkheid aan." De pastoor neemt zijn mooi ste pen en schrijft: ..Dat wist ik wel. Mijn brief was slechts gesteld om de familie in kennis te stellen."

de Stem | 1953 | | pagina 1