Subeommissies direct aan de slag Beruchte kippendief werd gegrepen Italiaans schip vergaan Ontwikkelingen in Panmoenmoedgevend Koningin sprak op congres van Wereldveteranen-federatie Dean noemt 15 Dec. als conferentiedatum EYG voldoet in huidi ge vorm Het kapitool (Washington) als bruidstaart Vliegende olifant verslindt een mug GASTON DOMINICI TRACHTTE ZELFMOORD TE PLEGEN Truman antwoordt via de radio PISTOOL ZAT LOS IN DE ZAK Nederlandse kansen in Ethiopië De taal is gans het volk r Gematigde toon van ..Borba* DAGBLAD VOOR ZEELAND TOCH BESPREKING OP SMALLE BASIS Generaal Gruenther: Jordaans-Israëlische besprekingen OFFICIER GAAT IN HOGER BEROEP Nevel of mist Belgisch missionaris vermoord Millioenenschade bij Gevaert Rechter wist hem nog te grijpen Ontvluchte psychopaat: schrik der boeren Oo/c medeplichtige aangehouden Na scheepshotsing in het Kanaal Vier doden geborgen, nog 20 vermisten Deur tot conferentie wordt opengehouden Velen eisen de dood van Mossadegh 93e JAARGANG No. 20880 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Uprschy'nt elke werkdag. Bureaux: Breda Beverstraat 16. Tel. Redactie: 8181. Admi- stratie: 8178 Verantwoordelijk Hoofd- "idacteur; J- J- R- A- Bruna. Redactieraad: C J v. Hootegem. Mr. Dr. A. J. J M. Mes. Mr. jl BU de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V M Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 5.45 per kwartaal, per post t 6 15 Per weelt 1 uitsluitend bij niet-post- l!t U.4a. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 17 NOVEMBER 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0 30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden, worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. noJicO. „Werken mét Hem en vóór Hem j/ONINGIN JULIANA heeft gister- morgen de vierde algemene ver gadering van de Wereldveteranen-or ganisatie geopend met een in het En gels uitgesproken rede, waarin zij on der meer zei: „Gij, die individueel zo veel hebt doorgemaakt, die zoveel leed gezien en ondervonden hebt, gij zijt degenen, die werkelijk gerechtigd zijt te pogen een betere en veiliger maat schappij, een beschaafder wereld, een meer verenigde mensheid te vormen". EEN BENDE in Atjeh heeft Zaterdag de trein van Kutaradja naar Seuli- meun laten ontsporen. Een spoorweg station werd in brand gestoken. RICHARD NIXON, de vice-president van de V. S. gaat op verzoek van pre sident Eisenhower een bezoek aan "Perzié brengen. DE TWAALFJARIGE Bernard Chamenois uit Perpignan (Zuid- Frankrijk) leek het een aardig idee, een touw aan de staart van een ezel te knopen en het andere eind om zijn eigen middel te doen. De ezel sloeg op hol en sleepte de jongen 500 meter voort. Toen Ber nard werd gevonden, was hij reeds overleden. H.M. de Koningin tijdens het uit spreken van haar rede. Zittend ach ter de tafel van links naar rechts: Generaal-majoor C. WFladgate CBE (Vice-President)W. ChJ. M. V. Lanschot Sccrétaire-Tréso- rier) en Albert Morel President De Vorstin haalde enkele passages aan uit het boek van de Franse na tuurkundige, Pierre, Lecomte du Nouy, waarvan de laatste regels lui den: „Laat de mens nooit vergeten, dat hij de Goddelijke vonk in zich heeft, hij alleen, en dat het hem vrij staat ze te veronachtzamen, ze te do ven, of dichter te mogen naderen tot God, door zijn willigheid te tonen en om te werken met Hem en voor Hem". De voorzitter van het congres. Al- bert Morel, had tevoren de bijeen komst geopend. In zijn toespraak wees hij erop, dat het bereiken van vrede lievende betrekkingen tussen de vol keren het streven van de W.V.F. door sceptici wellicht een illusie zal worden genoemd. „Mogelijk is dat zo'' zei de heer Morel, „maar het is de il lusie van een wijs mens". Voorts werd er een boodschap voor gelezen van de secretaris-generaal der Verenigde Naties. Tientallen autoritei ten woonden het eerste gedeelte van het congres bij. De tienjarige Petro- nella Leike Franke uit Breskens, bood de Koningin in de Ridderzaal bloemen aan. In de middagvergadering werd be sloten tot toelating van de Duitse fe deratie van oorlogsslachtoffers, nabe staanden pensioentrekkenden. J^R SCHIJNT gesproken te mogen worden over een kenterend getij in de besprekingen over een politieke conferentie over Korea. De afgevaardigden van beide partijen, die maandenlang vruchteloos aan één tafel hebben gezeten, kwamen gisteren over een, door middel van ondercommissies, terstond te beginnen met afwerking van de agenda der voorbereidende besprekingen. De geallieerde afgevaardigde, generaal Dean, stelde voor, op 15 De cember de grote conferentie te beginnen en als plaatsen van sa menkomst noemde hij San-Francisco, Honoloeloe of Genève. 'T'OT bevreemding van de alle waar nemers, gaven de communisten geen enkel commentaar op een sug gestie van Dean, om de bepaling van de bestandsovereenkomst, dat deel name aan de conferentie slechts kan openstaan voor de deelnemers aan de Koreaanse oorlog, van toepassing te verklaren. Generaal Dean zelf zal met de voornaamste communistische afgevaardigden in een subcommissie de samenstelling van de conferentie en de plaats van bijeenkomst bespre ken. Een twee ondercommissie zal de datum vaststellen. Vandaag beginnen de subcommissies reeds met haar werk en allereerst zal dan worden beslist of de besprekingen geheim zullen zijn. Zuid-Korea zal door een waarnemer in elke commissie verte genwoordigd zijn. BLOED-LEUZEN DE SOVJET-UNIE is begonnen aan zienlijke partijen goud op de Londen- se markt te verkopen. Deze verkopen veroorzaken een prijsdaling op de goudmarkt. Het schijnt niet de bedoe ling van de Russen te zijn, monetaire desorganisatie te scheppen. HET KAASRANTSOEN in Engeland wordt verhoogd van 56 tot 84 gram per week per persoon. IN HET GEBIED van Kirkenes (Noor wegen) bij 4e Russische grens, zijn vier Noren aangehouden, die worden verdacht van spionnage. Ook is een Sovjet-burger gearresteerd. ?tTjT9T^A^ verzekerd bedrag van de Nederlandse levensverzekeringsmaat schappijen is in de loop van 1952 ge stegen tot f 17.7 milliard. DE „K O TA INTEN" van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd is Zaterdagavond bij het binnenloodsen in de Rotterdamse haven, tegen een kademuur gevaren, «et schip kreeg een deuk van drie meter lengte en 'n halve "mieter diep. IN DE Amerikaanse staten Noord- en ^.uid-Carolina zijn 14 voormalige le den van de Ku Klux Klan aangehou den, die worden verdacht van ontvoe- mg en marteling van een broer en fWZv^er' z^n al 29 personen aan rgehjke feiten schuldig bevonden. de ^uitse weerkundigen te een JtolS*lngen §eloven. dan staat ons acnte en korte winter te wachten. g°edkeuring van het beriracr i Z? de Britse regering een Jordanië311 ,350-900 Pond Sterling aan She nl!6Ven' bestemd V00r eC0n0" 1954AprU 1955 Peri°de AprÜ van West-Berlijn ne Westelijke hoge commis- spn im! vS,rz.°c*lt 6e interzonale pas- West p Ultse luchtreizigers tussen schaffen e" West-Duitsland af te yan het Britse echtpaar s. dat sinds een maand vermist wn l,.,5er0nil!'n h») boerderij van zctuirpni Van Harries. wiens vroegere daglicht komenUteinstaeann bCtlenkeHjk den' Di^Ewe™Uin k"\ "De °mmelan- vaard. nu terzake van gedln,?., gedag" currentie. oneerlijke con- FAE „uiteenzettingen" aan de anti- communistiche krijgsgevangenen, die elf dagen waren onderbroken, zijn gisteren hervat. Hoewel de gevange nen gedwee de tenten van de com munistische voorlichters betraden, be gonnen ze al spoedig te schelden. En kelen probeerden de voorlichters aan te vallen. De communisten maakten bezwaar tegen het feit. dat één der gevangenen een bord vertoonde, waarop hij met zijn eigen bloed een anti-communistische leuze had ge schreven. Geen enkele kon worden overgehaald. Volgens de commissie van neutrale landen voor toezicht op de Koreaanse wapenstilstand zijn beide partyen de bepalingen van de wapenstilstand over de aan- en afvoer van troepen, wapenen, uitrusting en vliegtuigen getrouw nagekomen. TN EEN NOTA, die bij de ambassa des van Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk in Israël is overhandigd, heeft Israël voorgesteld, dat hoge re geringsfunctionarissen van Israël en Jordanië besprekingen houden over de voorkoming van grensincidenten. De Zevensprong Van vonnis tegen broer van Klaas Faber J^E OFFICIER van Justitie te Breda, mr. I. H. Houben heeft besloten hoger beroep aan te tekenen, in verband met 't feit, dat de Bredase Rechtbank tot vrijspraak heeft besloten voor de Amsterdamse banketbakker F., een broer van de op Kerst mis ontsnapte oorlogsmisdadi ger Klaas Faber. Tegen F. had de officier, bij de be handeling van de zaak tegen de hel pers van de zeven, de maximum-straf voor hulpverlening bij zelfbevrijding geëist. Zoals bekend hebben de an dere helpers reeds enige tijd geleden besloten hoger beroep aan te tekenen. TOUSEUL. MA DE ARRESTATIE van de zesde Breda-vluchteling, Antoine Tou- seul, is het strafblad van dit heer schap gepubliceerd. Touseul was lid van de Waffen-S.S. en later van de S.D. Hij heeft meegewerkt aan vele arrestaties van personen, die later de dood vonden. In Putten en in andere plaatsen in Gelderland heeft Touseul vele Nederlanders mishandeld. Hij was eerst tot de doodstraf veroordeeld. 4 i 4 tot Weersverwachting, eeifli. vanavond: 8 018 Droog nevelig weer met weinig 5 wind en plaatselijk mist. Veran derlijke bewolking, maar hier en daar ook perioden met zonneschijn Dezelfde temperatuur als gisteren of iets lagere. t Vandaag: Zon onder 16.47 uur Maan op 14.39 uur. Morgen: Zon op 8.05 uur. Maan onder 4.45 U)E opperbevelhebber van de gealli- eerde strijdkrachten in Europa, generaal Gruenther, heeft verklaard, dat de bestaande verdediginsstruc- tuur in Europa volkomen verant woord en practisch is. De generaal zei niets te weten over een voorstel, om de Amerikaanse strijdkrachten uit het avondland terug te trekken. De Franse vice-premier, Paul Rey- naud, zei gisteren, dat het Franse parlement waarschijnlijk niet voor het einde van het jaar, het EVG-ver- drag zou bekrachtigen. Hij voorspel de echter wel, dat het Europese leger binnen een jaar werkelijkheid zou zijn. Reynaud voegde hieraan toe, dat hij het denkbeeld van een Europees leger zou laten varen, als de Russen met een werkelijke ontwapening zou den instemmen. In het andere geval zou aanneming van de EVG door de Franse Assemblee een sinecure zijn. In Pakistan CERST nu is bericht ontvangen, dat de Belgische Capucijn pater Franciscus Jozef van Butsele in de avond van Allerzielen op laaghartige wijze is vermoord. Uit de berichten blijkt, dat het hier een persoonlijke vete betreft, die op geen enkele wyze in betrekking staat met de moeilijke situatie, waarin de Katholieken van Pakistan verkeren. Pater Frans Josef werd, toen hij in de kerk in gebed was verdiept, over vallen door een 23-jarige Katholieke man, die hij enige dagen tevoren we gens slecht gedrag uit zijn landbouw kolonie had moeten verwijderen. De dader heeft zijn misdaad, waarmede hij pater Frans Jozef vroeger reeds had bedreigd, in koele bloede ten uit voer gebracht hij werd na zijn mis drijf door een medebroeder van het slachtoffer en door toegesnelde dor pelingen overmeesterd en aan de jus titie overgeleverd. In de missiekolo nie heerst diepe verslagenheid. BRAND ZATERDAGAVOND brak er door onbekende oorzaak brand uit in de fabriek voor foto-artikelen „Ge vaert", te Mortsel (Oude God), in de buurt van Antwerpen. Drie verdiepingen van het hoofdge bouw van de fabriek werden geheel verwoest, doch dank zij het snelle in grijpen van de fabrieksbrandweer en de plaatselijke en Antwerpse brand weer. kon men ee 1 grote ramp voor- Komen. De schade loopt echter in de millioenen. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Bij de geweldige afmetingen van de deuren van een enorm transport vliegtuig, waarmee deze helicopter zal worden vervoerd van Fort Sill Oklahomanaar New York, lijkt de „Eierenklopper" een mugje De foto werd genomen uit het binnenste van het vliegtuig naar bui ten toe. QASTON DOMINICI, de 77-ja- rige boer die heeft bekend de drie-voudige moord op de Drummonds te hebben gepleegd, heeft Maandagochtend getracht zelfmoord te plegen door van 'n brug te springen, toen de ge rechtelijke autoriteiten bezig waren met een reconstructie van de moord. De rechter van in structie kon hem op het laatste ogenblik grijpen. Dominici, met zijn Winchester ge- weer, waarmee hij zo juist had ge toond hoe hij de Drummonds om het leven had gebracht, nog in de hand, had reeds één been over de leuning van de brug, zes meter boven de spoor lijn, toen rechter Perries hem vast greep. Later op de ochtend is Gaston Do- DE KWESTIE WHITE pX-PRESIDENT TRUMAN zal zijn antwoord op de beschuldiging van procureur-generaal Herbert Brownell (dat Truman de inmiddels overleden White bevorderd heeft, ofschoon hij wist, dat de laatste een communisti sche spion was), geven over de radio. Zijn uitzending zal een antwoord ge ven „op alle vragen, die op het ogen blik "beantwoord kunnen worden". De voormalige adjunct-procureur- generaal van ex-president Truman, Herbert Bergson, is door een hoge ju ry in staat van beschuldiging gesteld wegens het vertegenwoordigen van particuliere belangen in een zaak te gen de regering, binnen twee jaren nadat hij de regeringsdienst had ver laten. Bergson heeft zich onmiddellijk „niet schuldig" verklaard. Van onze correspondent J^JE VEERTIGJARIGE J., geboren in Princenhage, die vorig jaar uit de psy chiatrische inrichting te Avereest ontsnapte, en nadien zich schuldig maakte aan fietsen - en kippendiefstallen, boter- en koeiensmokkel en bo vendien douane-ambtenaren en boeren met vuurwapenen bedreigde, is door de Rijkspolitie te Eindhoven aangehouden en gearresteerd. J., die al enige tijd als psychopaat in Avereest werd verpleegd, zag in de zomer van 1952 kans de inrichting te ontvluchten en bleef tot op heden ondanks ijverige nasporingen van de politie en andere instanties op vrije voeten. Na zijn ontsnapping maakte hfj zich schuldig aan verschillen de misdrijven. Zo is bekend, dat hij in Rijsbergen, Breda, Deurne en Reus- sel kippen- en fietsendiefstallen pleegde en regelmatig langs de grens ope reerde. T. WAS een gevaarlijk man. Hij J droeg steeds een revolver bij zich en bedreigde daar verschillende men sen mee. Tegen vrienden en bekenden liet hij zich uit als volgt: „Wanneer ik 'ns 'n keer tegen de politie aanloop, lever ik een vuurgevecht". Al eenmaal heeft de politie een kans gehad om J. te grijpen Dat was toen zij getipt werd dat hij in Deurne een kippendiefsta) zou plegen. Maar J. verliet de wagen, waarin hij naar Deurne was gereden op het laatste nippertje en ging met een gestolen fiets aan de haal. De eige naar van de auto, verdacht als mede plichtige in deze affaire, is aangehou den en verhoord. Hij heeft echter al les ontkend. Na dit alles heeft J. getracht met smokkelen de kost te verdienen. Vorige week was hij in Reussel bij een koeiensmokkel betrokken, toen 'n boer, op wiens erf de koeien werden overgeladen, naar buiten kwam. J. zette de boer een revolver op de borst en sommeerde hem terug naar binnen te gaan. De boer had geen keus. Een andere maal presteerde J. het, een boer met vuurwapenen te dwingen hem behulpzaam te zijn bij het uit de wei halen van beesten. Ook dreigde J. eenmaal een douane-ambtenaar met de revolver. De psychopaat is op een tip van de Helmondse politie gear resteerd, toen hij op het station van Eindhoven in de trein naar Breda stapte. Achteraf is geble ken, dat J. onderduikadressen had in Antwerpen en Charleroi. minici officieel in staat van beschuldi ging gesteld. De aanklacht werd uitgebracht door rechter Perries, de jonge magistraat uit Digne, die verklaard had alle be vorderingen te zullen weigeden zolang de kwestie-Drummond niet zou zijn opgehelderd. Gaston Dominici is in de gevangenis van Digne opgesloten. Voor het eerst dit jaar is er in Washington sneeuw gevallen en heeft het er gevroren. De winter werd meegevoerd door een storm, die geheel onverwacht kwam, en een ruw einde maakte aan de bui tensporig warme herfst. Het was nog slechts een „bliksembezoek" en vader winter vestigde zich nog niet, maar hij liet Washington ach ter als een wonderstad. Scherp tekent de omtrek van het Kapitool zich af tegen de donkere lucht. Het besneeuwde geornamen teerde hekwerk van een balkon zorgt voor een geslaagde omlijsting. LIET Italiaanse schip „Vittoria Clau dia", 2.745 ton, is Maandagochtend vroeg in het Kanaal nabij Dungeness gezonken, na in aanvaring te zge weest met het Franse schip „Fcrou", 7.264 ton. Vijf overlevenden van het Italiaanse schip en vier lijken konden door toe gesnelde schepen, waaronder de Brit se loodsboot „Felorus", worden opge pikt. Men vreest, dat 20 leden van de bemanning met de „Vittoria Clau dia", die snel is gezonken, in de diep te zijn verdwenen. De overlevenden zijn door de „Pe lorus" bij Dungeness aan wal ge bracht en onmiddellijk naar een zie kenhuis vervoerd. De „Perou", die slechts lichte scha de heeft opgelopen, is naar Le Havre gevaren. Het schip was op weg van Antwerpen naar de Golf van Mexico. Aan de naspeuringen naar overleven den. welke werden belemmerd door drijvend wrakhout, werd o.m. deel genomen door reddingsboten en vlieg tuigen. De reis van de prins Keizer in bewondering FAE algemene indruk, die Prins Bern- hard heeft opgedaan tijdens de eerste dagen van zijn bezoek aan Eti- opië, is, dat de stemming jegens Ne derland er zeer welwillend is. Dit is ook gebleken bij gesprekken met de keizer van dit land, die grote bewondering heeft voor wat Neder land in de Oost heeft getoond. Het spoedige herstel van Nederland na de oorlog, heeft hem met ontzag vervuld. De prins is van oordeel, dat Neder land in de voortgaande ontwikkeling van Ethiopië belangrijk zal kunnen bijdragen. Hierbij moet er echter wel van worden uitgegaan, dat ook ande re landen in dit Afrikaanse land mo gelijkheden zien. Laat Nederland daarom niet achterblijven. De prins toonde zich hierover echter geenszins ongerust. BENELUXFONDS VOOR WEDERAANPASSING MA AFLOOP van de Maandag te Brussel gehouden conferentie van de Benelux-ministers, is verklaard, dat het comité van ministers de tekst heeft vastgesteld van 'n protocol, dat de instelling voorziet van een we deraanpassingsfonds voor de Benelux, bestemd om de verhoging der produc tie te stimuleren en het proces van aanpassing der drie economieën te ver gemakkelijken. JN RUSLAND is een nieuw woordenboek verschenen. Achter de verklaring van elk woord, is een speciale classifi catie gedrukt, zoals „verou derd". ..omgangstaal", „politie ke term", enz. Achter „Om Gods wil" lezen wij zodoende ..verouderd". „Goddank"in de betekenis van prachtiguitste kend'. behoort tot de omgangs taal. evenals „Godloze". Voor de oorlog had dit woord een officiële klank, want het duidde het „Verbond van strijd- bare godlozen" aan. Nu is er bij gevoegd: „Mens. die 't bestaan van God ontkent, en strijdt te gen het godsdienstige narcoti cum". Het bijvoeglijk naam woord. dat er van is afgeleid, heeft een heel andere beteke nis: ..ontoelaatbaar, oneerlijk." Als voorbeeld wordt gegegeven „Een goddeloze leuaenaar" Over „de wederkomst" (van Christus), wordt aezegd: „Dit is schertsendeen aebenrte- nis. die nooit zal plaats heb ben." W\est antwoordt Oost Onverdedigd Europa een te hoge prijs rjE V. S., Groot-Brïttaiinië en Frankrijk hebben de Sovjet-Unie meegedeeld, dat haar voorwaarden voor een conferentie van de grote mo gendheden, zoals vervat in de Russi sche nota van 3 November, „volkomen onaanvaardbaar" zijn. De drie landen herhalen evenwel, in gelijkluidende nota's aan de Sovjet regering, hun uitnodiging voor een be spreking van de 4 ministers van Bui tenlandse Zaken over het Duitse en het Oostenrijkse vraagstuk. De Sovjet-Unie wordt er van be ticht, dat zij als prijs voor de bespre kingen tussen Oost en West een „on verdedigd West-Europa" eist. Voorts zijn de Westelijke mogendheden van mening, dat besprekingen met com munistisch China, zoals voorgesteld door Moskou, slechts kunnen leiden tot een „nutteloos en eindeloos de bat". T riëst LJET orgaan van de Zuidslavische communistische partij, „Borba", schreef gisteren. „Indien de conferen tie van belanghebbende partijen zou den besluiten, dat de stad Triëst on der zekere voorwaarden aan Italië moet komen, zullen wij natuurlijk niet met Italië oorlog voeren over Triëst". Dit geldt echter slechts voor het ge val de conferentie besluit de stad Triëst onder genoemde voorwaarden aan Italië te geven. Wij zouden niet werkeloos toezien, indien de stad Triëst hetzij gedeeltelijk of geheel aan Italië in beheer gegeven zou wor den. Wij zullen dit als een daad van agressie beschouwen". Openbare aanklager: TN zijn requisitoir tegen Mossadegh heeft de openhare aanklager giste ren gezegd: „De familie van de slacht offers van 19 Augustus heeft mij ver zocht de doodstraf tegen Mossadegh te eisen. Ik ken mijn plicht en zal aan dat verzoek voldoen". Het keizerlijk de creet. waarbij Mossadegh als premier ontslagen werd, noemde de openbare aanklager in overeenstemming met de Grondwet.

de Stem | 1953 | | pagina 1