overwon cle Moedig volk stormramp (EN zor Het water is groot, de mens is klein ligt de zee weer in Bij Ouwerkerk Dank nu God en Zijn schepselen die vochten op de dijken haar boeien Vlucht boven Ouwerkerk ROZENKRANSEN Als een botte clolk wijst de stroom naar het dorp Nu gaan ivij weer bouwen als iveleer Een glorieuze kreet: „KLEPPEN LOS" Prins niet aanwezig IK WENS U GELUK Bloedige botsingen in Triest Verbetering voor burgemeesters „Uiteenzettingen" weer afgelast DAGBLAD VOOR ZEELAND l In 100 uioscopen Het is zo nog kort geleden H. M. de Koningin: Vervolging tegen partijleiders Mau-Mau vindt 8000 man tegenover zich BOSCH - HULST - Tel 83 Ook grote onrust in Rome H. Vader ontving drie Franse kardinalen 210 millioen meer voor de ambtenaren Minister Beel kondigt verschillende ontwerpen aan Oude pensioenen omhoog MEER WIND I«arÓ3 "SASwS i Even voor de slag Door de ruit van een Piper-Cub G Moderne volksverhuizingen 93e JAARGANG No- 20872 Uitgave- N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Verschijnt e Kedactie: 3181, Admi- nfsu-aüe- 8778 - Verantwoordelijk Hoofd- orfaeteu'r' J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C J v Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B L- de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. y' M Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.45 per kwartaal, per post j g 15i per week (uitsluitend bij niet-post- bestell) f 0.42. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. "lurëau-vöör~cle Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, relefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux:~Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). DE OPERATIE viermaal Phoenix, het gigantische sluitstuk van het epos der dijkdichtingen, onv moeid doorgezet sinds rj jdctg 6 NoV. 53 23.56 U..' i de St. Ignatiusvloed t L J bressen sloeg en diepe gaten boorde, eindigde J Zaterdagnacht in een J zegepraal over het va- ter. Want de laatste van de vier reusachtige caissons, een waarde vertegenwoordigend van 1 millioen gulden, zakte op de zink- stukkenbodem, tot vreugde van Koningin Juliana, Ministers en Ka merleden' ingenieurs en dijkwerkers, 8 radio-re porters en 'n paar hon derd journalisten, hon derden rijs werkers en bewoners van Schouwen Duiveland, die tlit historische, nationale moment maar moeilijk konden verwerken. JA/ANT een geslagen, maar niet vérslagen mensen- leger kon deze nacht, temidden van enorme schijnwerpers en ongelofelijke bedrijvigheid, sirene- geloei en klokkegelui na uren van spanning en af matting, van vermindering van stroomsnelheden en het eerste commando om de vierde Phoenis caisson te laten zinken: dit leger kon zeggen, dat het laatste dijkgat was gedicht. De stormvloed van 1 Februari is overwonnen. De zege was behaald en die zege viel moeilijk te verwerken! Want het was de grootste triomf van de Rijkswaterstaat, de triomf van een geheel volk, dat, toen de dijken doorbraken, nuchter verhaalde.... en de dijken gaan dicht. DE DRIE BELGISCHE divisies, die thans in Duitsland gelegerd zijn, zul len waarschijnlijk met drie Duitse di visies een eenheid onder Belgisch bej vel vormen. Bij troebelen in de Sovjet zone mogen, zo meent minister van Zeeland tenminste, deze troepen niet worden ingezet. DE HEL1COPTERDIENST van de Sa bena (België) zal pas lonend worden, als er helschroefvliegtuigen, die veer tig passagiers kunnen vervoeren, be schikbaar komen. Nu zijn de uitgaven tweemaal zo groot als de ontvang sten. DE AMERIKAANSE minister van De- Het eelt op hun handen was het tastbare bewijs van het aandeel, dat de rijswerkers hadden in dit laatste gevecht: het meest riskante, het ge wichtigste moment uit de roemrijke geschiedenis, geregisseerd door de knapste deskundigen van de rijkswa terstaat en geschreven door deze rijs werkers en hun collega's, de maehi- nistei van de dragline's en de chauf feurs van de vrachtauto's, de zand- kruier en de steenblokkenwerpers, de electriciens van de fabelachtige licht installaties en duizenden anderen. SPANNING gezegd, dat hij de kansen op een der de wereldoorlog niet groot acht. Als zij echter werkelijk komt, en Ameri ka wint haar, zal er nog geen duur zame vrede volgen, zei hij. TUSSEN DE WERKGEVERS en de werknemers in de Groningse strocar- ton-industrie, is overeenstemming be reikt, zowel over een loonsverhoging als over de arbeidstijden. IN DE VER. STATEN is een ge leerde erin geslaagd, door middel van de electronen-microscoop, het virus dat Kinderverlamming ver oorzaak te fotograferen. Er is wei nig aan dit virus te zien. Het is een bolletje. DE VEELOMSTREDEN leider van de linkervleugel in de Britse Labourpar- tij, Bevan, heeft zijn positie verbeterd door als negende gekozen te worden in het twaalf man sterke schaduwka binet van de partij. ISRAëL HEEFT om een spoedverga dering van de bestandscommissie ver zocht, in verband met de moord op een Israëlische baanwachter door Jor- daniërs en aanslagen op drie schaap herders. VIJF HAAGSE jongens hebben giste ren een fietsendief, een potige fa brieksarbeider, weten te grijpen en aan de politie over te leveren. IN DE GRIEKSE provincie Thessa- lië is door hevige regenval een uit gestrekt gebied onder water komen te staan. Hier en daar zijn mensen op de daken en in bomen gevlucht. IN EEN TELEGRAM aan Paus Pius XII hebben zes Joodse Bedoeinen van de Soebaja-stam verzocht om in de Katholieke Kerk te worden opgeno men. Als blijk van aanhankelijkheid willen zij 100 duman (ongeveer 100 hectare) land aan de Katholieke Kerk ten geschenke geven. De Soebaja-stam woont op de berg Thabor. DE AMERIKAANSE minister van Jus titie heeft verklaard, dat Harry Dex ter White, een onder-minister van Fi nanciën in de regering van Truman, een Sovjet-spion was, en dat White indertijd was gehandhaafd, zelfs na dat dit aan het Witte Huis was ge meld. DERTIG MIJL ten Noorden van Hel goland is het Zweedse schip „Bjoer- koe", dat een groot lek had opgelopen gezonken. Van de 25 opvarenden zijn er twee verdronken. Zeven man wor den nog vermist. plaat druppelden de berichten binnen: „Alles is in orde voor de slotopreatie, er doen zich geen grote moeilijkheden voor." De stroomsnelheid van het wa ter is nog slechts gering! Het zal niet lang meer duren of de caisson wordt tot zinken ge bracht!" KLEPPEN LOS! F)IT WAS ook het moment, waarop de inwoner van Duiveland wacht- te- Hij nam een bescheiden plaatsje in fénsiê"héëft "gisteren in'eeTtoesuraak 1 het landhoofd en gedoken in een 1 y i stevige winterjas, de kraag omhoog, volgde hij het schouwspel met een blik vol verwachting. Zijn ogen dre ven naar de tientallen kleine schepen, dobberend over het water, glinsterend m het licht van de reusachtige lam pen. Op één van die scheepjes, de ..Bree- zand bevonden zich H. M. Koningin Juliana, Minister-President dr. Drees, Minister Algera van.... Verkeer en Waterstaat, verschillende Kamerleden, de Commissaris der Ko ningin in de Provincie Zeeland, bur gemeester Romein van Ouwerkerk en een groot aantal deskundigen van Rijks- en Provinciale Waterstaat. QNDER een sprookjeshemel, getooid met gouden sterren en in het licht van de schijnwer pers, dansten de figuren van de arbeiders, op de laatste, indruk wekkende caisson, die over en- kele minuten zou worden 00- zonken. Op het landhoofd be vonden zich enkele rijswerkers die geen fractie van een secon de verloren lieten gaan in het volgen van deze strijd tegen het woeste water. Daar werd de vierde caisson voorzichtig in het gat geloodst, precies gebracht op de plaats, waar de kolos tot zinken zou worden gebracht. Over luttele minuten zou hét punt, het dode tij daar zijn. Op de Prinsesse- 'J'RAGER en trager kropen de minuten om. Een stilte viel over het water. Het commando aan de werkers viel tegen deze stilte aan: „Kleppen los!" Het was rond twaalf uur toen deze glorieuze kreet weerklonk. Het water spoot op in de cai- son, die centimeter na centimer naar de bodem van zinkstuk- ken daalde. Weer gingen minu ten heen, en toen Toen was het gat bij Ouwerkerk, het gruwelijke gat gesloten. Alsof het een oorlogsoverwinning betrof, zo loeiden de schepen, zoveel kabaal werd geproduceerd in deze nacht. Geen grote woorden van dankbaar heid werden gesproken: geen ridder orden uitgedeeld, maar veel meer dan dit alles sprak het grauwe gezicht van een eilandbewoner, die voor het eerst na zoveel maanden oprecht kon glimlachen, spijts het leed en de el lende. NIEUW LEVEN. CLECHTS een warm „proficiat" ging er van mond tot mond. Een pro ficiat waarin alles lag. De waardering voor de waterstaatkundigen, het werk van de arbeiders: alle grote en kleine mensen, die een heldhaftig en histo risch gevecht leverden. In de tinte lingen van hun ogen lag de triomf, die feller en heller was dan het ein deloos schijnende gefuit van de sche pen. In hun ogen glinsterde het suc ces. En in de blik van de inwoner van Schouwen-Duiveland lag de glans van nieuw levenhet fonkelen van een nieuwe toe komst. Want het dijkgat bij Ouwerkerkwas dicht! En daarom, omdat de operatie „Vier maal Phoenix" was geslaagd, werden de klokken geluid in Ouwerkerk, ver spreidden zich de vreugdeklanken. En om de bevolking te laten mee leven met deze nationale gebeurtenis wapperen vandaag de vlaggen van rood wit en blauw. Dolygoon-Profiiti heeft van de werkzaamheden bij Ouwerkerk een speciale film reportage gemaakt, waarvan het ruwe materiaal reeds van ochtend per vliegtuig naar zeventien landen, over de ge hele wereld verspreid, is ver zonden. Een volledige repor tage van dit nationaal gebeu ren zal van Maandag a-s- af in meer dan honderd bioscopen in Nederland worden vertoond. Voor de opnamen had Poly- goon-Profilti veertien opera teurs naar het rampgebied gezonden. DRINS BERNHARD heeft als gevolg van een lichte verkoudheid op 't laatste moment moeten afzien van de voorgenomen tocht naar liet ramp gebied. WEL PRINSES BEATRIX OP DE „BREEZAND". y^LS EEN verrassing voor iedereen, die bij de sluiting aanwezig was, kwam het bericht, dat wèl Prinses Beatrix de werkzaamheden vanaf de „Breezand" gadesloeg. J^ATEN we het eerlijk bekennen: eigenlijk verrast het bericht over de laatste dijksluiting ons bovenmate. ..Waren ze dan nóg bezig?" vragen we verwonderd, nu ons een veelheid van feiten over de laatste strijd bij Ouwerkerk wordt toegeworpen. Het is nog maar zo kort geleden. Vergroot dit enerzijds de vreugde om de technische prestatie van onze ingenieurs, de dijkwerkers en al die duizenden anderen, aan de andere kant doet het ons beseffen, dat negen maan den niet voldoende zijn om de zwaarst getroffenen de glimlach van vroeger terug te geven. Naast de triomfkreet over de overwinning bij Ouwerkerk past ons een stil gebed voor de zielen van hen, die in het rampgebied de de dood hebben gevonden. Wij weten niet het antwoord pp het „Waarom", dat groot en breed op ons toekomt. Zien wij slechts naar de woorden die we tijdens een bezoek aan het rampgebied op een muur gekalkt zagen: „De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen. De Naam des Heren zij geloofd!" Hierin ligt de diepste wijsheid. 1 TpNKELE MINUTEN nadat de vierde caisson vastlag, sprak H. M. de Koningin met ontroerde stem voor de microfoon. „Landgenoten, Ik zal morgen nog wat zeggen, maar ik wens U nu vast geluk met dit gro te succes". De minister van Verkeer en Water staat, de heer Algera, sprak een kort woord van dank tot de werkers aan wie deze zege op het water toch voor een belangrijk deel te danken is. De heer Algera vergat niet te wijzen op Gods hulp bij dit gigantische werk. De reporters van de samenwerken de omroepverenigingen, door wier tussenkomst H. M. de Koningin direct na de sluiting het woord tot het volk kon richten hebben bewezen uitstekend werk te kunnen leveren. De versla gen van het operatieterrein waren niet alleen technisch volkomen juist, doch bovendien boeiend, een enkele maal zelfs litterair. Brits-Guyana TEGEN bepaalde leiders van de vooruitstrevende Volkspartij in Brits Guyana zal vermoedelijk een gerechtelijke vervolging worden in gesteld, op grond van bepaalde han delingen der betrokkenen voor het afkondigen van de noodtoestand. De gouverneur van de kolonie heeft Donderdag medegedeeld, dat er een interim-regering zal worden gevormd die Brits-Guyana tenminste een jaar lang zal besturen. Na deze periode zou een nieuwe Grondwet worden vast gesteld. T~\E GROOTSTE concentratie militai- ren totnogtoe is in Kenya in de strijd geworpen tegen de Mau-Mau. Ruim achtduizend soldaten zullen van heden af tegen de Mau Mau wor den ingezet, aldus meldt het hoofd kwartier van generaal Sir George Erskine, bevelhebber van het Oost- afrikaanse leger. (Advertentie) P)E STAD TRIëST biedt een beeld van de grootste verwarring. Sincfc de politie Donderdag bij een charge tegen demonstrerende studenten, twee jongens heeft doodgeschoten, worden herhaaldelijk nieuwe betogingen ge houden. De politie van Triëst heeft de steun van de Britse en Ameri kaanse militairen moeten inroepen. Wederom zijn er talrijke doden ge vallen. De onlusten concentreerden zich rond het stadhuis, waar de betogers erin slaagden de Italiaanse vlag te hijsen, en rond het gebouw van de door Zuid-Slavië gesteunde Onafhan kelijkheidsbeweging. De politie trad met gummiknuppels en later met de vuurwapens tegen de betogers op, en deze pareerden met handgranaten en stenen. Er zijn minstens zeven doden gevallen. Volgens nog niet bevestigde berichten wil generaal Winterton, militair commandant in de stad, de uitzonderingstoestand afkondigen. De spoorwegarbeiders, bankpersoneel en vele anderen, staakten gisteren uit protest. De bloedtransfusiedienst van Triëst heeft Italië dringend verzocht, om bloedplasma te leveren voor de bijna zestig gewonden, die in de zie- ter-arbeiders. kenhuizen van de stad liggen. 1 In Rome marcheerden duizenden naar het centrum van de stad, om te ruggave van Triëst aan Italië te eisen. Vele ruiten van het Britse consulaat werden stukgegooid en elders werd een Britse auto omver geworpen. Ook in Milaan en Palermo deden zich on geregeldheden voor. Er werden veel arrestaties verricht, doch van slacht offers is geen melding gemaakt. De Italiaanse regering heeft haar ambassadeurs te Londen en Washing ton opdracht gegeven krachtig te pro testeren tegen het optreden van de onder Brits gezag staande politie in Triëst. J)E H. VADER heeft op Castel Gandolfo de Franse kardi nalen Feltin, Gerlier en Lienart ontvangen, die het onlangs door het Franse Episcopaat benoem de comité vormen met naar ver luidt de taak, de Heilige Stoel een plan voor te leggen betref fende de toekomst van de pries- (Van onze parlementaire correspondent). J)E VERHOGING per 1 Ja nuari van de ambtenarensa larissen en de verkleining van het verschil tussen de gemeen teklassen, kost de schatkist 110 millioen gulden, nog afgezien van de nieuwe kindertoelage regeling. Deze kost de regering samen met de pensioenverbete ringen nog eens 100 millioen. A LDUS deelde minister Beel gister- middag mee in de Tweede Ka mer. Een verder gaande denivelle ring van de overheidssalarissen kan momenteel niet in overweging wor den genomen. Zoals bekend gaan ook alle overheidspensioenen met 5 pet. mhoog, maar de gepensionneerden 5 Weersverwachting, geldig tot vanavond: toenemende bewol- de avLT ,w;larschiiniijk nog tot fc„ af Zon onder 17.02 uur. Zon on 7 47' 16 46 uu' Mor*en: Maan nJ .n ü.Ur' ontler 17 00 uur. uur -W i uur' onder 17.20 I Maandag: Zon op 7.49 uur, J maan op 11.06 uur. Stap dichter bij een politieke conferentie p\E „UITEENZETTINGEN" aan de nog niet gerepatriëerde Chinese en Noordkoreaanse krijgsgevangenen zijn voor Vrijdag afgelast, omdat de gevangenen om waarborgen vroegen aangaande de duur van het onderhoud met de Noordkoreaanse en Chinese „overtuigers". Later werd medegedeeld, dat de uit eenzettingen Maandag zullen worden hervat. Zaterdag vieren de Indiërs het feest van het licht en het is niet ge bruikelijk op Zondag „uiteenzettin gen" te geven. De communistische vertegenwoordi gers hebben thans besloten in te stem men met het voorstel van de Ameri kaanse afgevaardigde Dean, om de besprekingen over de regelingen voor een politieke conferentie over Korea niet langer in een voltallige zitting der beide delegaties te houden, doch over te gaan tot beraadslagingen in ondercommissies. Dean verklaarde tegenover zijn Noordkoreaanse en Chinees-communis tische collega's hun aanvaarding van zyn voorstel „een stap vooruit" te achten. (Van onze redacteur), r-, BERGEN OP ZOOM, VRIJDAG. zonder horizm/'n °uw®*kerk- Verloren dorp in een grauwe vlakte, Aan deze kant de linnrtr) ruines van hulzen en overal wrakhout, daartussen het stroomeat1 ^aarvan de Punten naar elkaar reiken en po.a„ k<"ke°a hei nt"<ie van '3ïetnv™°erTe8tbeerifneniVtaan'i!naar erboven vlieS(!n, om de macht vTakte die geen eind heelt n fle Jfr?10udin»en ziet men dan juister. De die als in paniek schijnen te vluchten'Sm,allf (l''k met de a»totorretjes, Als mieren voor een reus V'UChten voor de dreiging van links en rechts door wel tien varende en hoestende waakhondjes. Een dijk is zo stevig en een dijk is zo zwaarMaar achter de brom mende vliegtuigmotor overvalt je het besef van eigen kleinheid. Wat willen we eigenlijk tegen dat vloeibare ge wicht, dat van alle kanten opdringt en het eiland omklemt? In een punt van schuim wijst de stroom, die sterker wordt, naar het vernielde dorp. We glijden boven de huizen. Er kijkt een vrouw uit het raam. Klein symbool van de naderen de overwinning. Verder is alles dood. Een molen rijst als een UJE PIPER-CUB, waarmee Harrie Bruijs ons boven Duiveland heelt gebracht, danst op de wind. Er ligt een streep zon over het water en daarin de bootjes, klein en hulpeloos. Alles is klein en alles is nietig, zo gezien. Alleen het water niet, onbe grijpelijk, denk je, dat het zich laat bedwingen. Dat die mensjes daarginds tóch sterker zullen blijken dan het loerende watergeweld. Nu tenminste. Het is drie uur. De operatie „Vier maal Phoenix" is voor driekwart ge slaagd. Vanavond gaan de natrium- lampen aan en wordt de slotphase ingezet. Terzij van het stroomgat ligt de vierde doos te wachten, omstuwd vuurtorep uit het water. En de kom van het dorp? Een groepje huizen, angstig en haveloos te gen elkaar gedrongen, als men sen op een behouden stuk dijk. HEROVERD LAND. yAN WOENSDRECHT zijn we op gestegen. Wind op de kop. Daar liggen de polders van Bergen op Zoom Als op de landkaart tekent Tholen zich af. Nieuw-Vossemeer en Philips- land liggen weer veilig achter de dijk. Maar daar, voor de neus van de Pi- per, is alles weer water. Schouwen en Duiveland, door de vloed in twee- en gedeeld. KRACHT EN TEGENKRACHT. van de waterlast bevrijd en even la ter Halsteren. De dijk van de Theo- doruspolder trekt weer een keurig rechte lijn langs het water, maar naar Tholen toe wordt er nog gewerkt. Kleine groene keten en draglines. Ste nen en zand. Er staat geen water meer in de pol ders en ook het eiland Tholen is droog Het stadje ligt daar als een trotse burcht en verderop Poortvliet en St. Maartensdijk. Op de kop van het eiland, tegenover Ouwerkerk, het ge slagen Stavenisse. Opgetrokken uit de vloed, maar met trieste wonden. Er wonen weer mensen daar en als men ergens meeleeft met de strijd op Dui veland is het in dit dorp. De mensen hebben de woede van het water ge kend. Men moet er zich één voelen met de geëvacueerde bewoners van de dorpen in de Vierbannenpolder. A LLES lijkt stil rond het stroomgat. Uit de scheepsschoorstenen stijgt rook. Er staan mensen op de caissons. Kleine figuurtjes op nietige, vierkan te rotsen. We zien de boten met de bazaltkeien en er ligt rijshout op de dijk. Een blik uit de lucht geeft een overzicht. Geen détails. Al die bootjes bevatten mensen. Men sen in spanning. Men vraagt er zich af, wie het winnen zal. Het water heeft scholen en kerken opzij geworpen Vervolg op pagina 2 van vóór 1947 verkeren in een zoda nige benarde positie, dat het kabinet zich hierop spoedig zal beraden. Er was op dit punt al een commissie- Van Poelje aan het werk. maar nu zal minister Beel deze commissie om ad vies vragen, opdat hij de aangelegen heid in het kabinet kan brengen voor een beslissing.» BURGEMEESTERS CR was vanuit de Kamer ook aan- gedrongen op een verhoging van de burgemeesterswedden, met de be merking erbij, dat deze functionaris sen niet vergeleken kunnen worden met het overige overheidspersoneel. Dit laatste ontkende de minister en hij kon evenmin een algehele her ziening van de regeling der burge meesterswedden toezeggen. Maar wel zal hij zo spoedig moge lijk voorstellen doen tot verbetering van het burgemeesterlijk budget en hij zal dit „zo welwillend mogelijk" doen, want ook de regering heeft be grip voor de moeilijkheden, waarin vele burgemeesters verkeren. NIEUWE WETTEN OP KOMST jWIINISTER BEEL kon, naar aan leiding van hetgeen over de on derwerpen van zijn begroting in het midden was gebracht, op enkele jaren lang slepende punten thans wat positiever zijn: vóór de volgende be groting zal er een wetsontwerp zijn op de Leesbibliotheken, een nieuw ontwerp Kieswet is in de minister raad in behandeling, zodat het stem men bij volmacht door zieken dan ook nadere regelingen krijgt, zéér spoedig is een ontwerp Politiewet te verwachten (waarin de positie bur- gemeester-politie tevens geregeld wordt) en de Friese kwestie wordt door minister Beel binnenkort in de ministerraad ter sprake gebracht voor een definitief standpunt. RIJK-GEMEENTEN LNE financiële verhouding Rijk-Pro- vincie-Gemeenten zal ook een nieuwe vorm krijgen in de regeling, die in de maak is. Minister Beel zei hiervan al wel, dat het zwaartepunt niet gelegd dient te worden bij de eigen belastingen, daarheen moeten we niet terug, maar de oplossing ligt z.i. in een uitkering uit het Gemeen tefonds en een beperkt eigen belas tinggebied om het eigen leven te kun nen leiden. De minister streeft naar een verder gaande eigen verantwoordelijkheid van de provinciale en gemeentelijke besturen. Dinsdag krijgen de Kamerleden ge legenheid om op deze rede te reage ren. [AMES NORRIS, voorzitter van de „Organisatie voor Durende Hulpverlening aan Vluchtelingen", heeft op een persconferentie te New-York verklaard, dat er thans 38 millioen vluchtelingen in de wereld zijn. Alleen in West- Duitsland bevinden zich al hiina. tien millioen i-lvrhtp- lingen uit de Oostelijke ge bieden. Ruim 1-300.000 vluch telingen van verschillende nationaliteiten bevinden zich in West-Duitsland. Oostenrijk, Italië, Triëst, Griekenland en Frankrijk. Voorts zijn er in het Midden-Oosten 830.000 Arabische vluchtelingen uit Palestina.

de Stem | 1953 | | pagina 1