Ill Sabotage-^olf door Oost-Duits]and Burgemeesters en gepensionneerden financieel in slecht schuitje v Anonieme „herderlijke brieven"? Gevechten in kerk te Triëst Tweede Phoenix-caisson is geplaatst A Weer een minister aan de dijk gezet Officiersopleiding gaat niet naar het buitenland Staking voor tien fabrieken afgelast Begroting Binnenlandse Zaken aan de orde Verzorgingspeil in kleinere gemeenten is veel te laag Bisschop beval zichzel f aan r TÉ GORTIG I^Tn. V. Uitgever; ^rlandia. Verschijnt elke werkdag^Bui eaux. Breda DAGBLAD VOOR ZEELAND MASSA-ARRESTATIES ONTHULLENDE WAARHEID De LAATSTE WEKEN druppelden er vrij regelmatig berichten uit Oost-Duitsland binnen, die fnelding maakten van nieuwe verzetsacties tegen de regering. Hoewel er op elk bericht steeds even prompt een pertinente ontkenning van regeringszijde kwam, heeft men nu toch officiéél moeten toegeven, dat de rust in het land ver te zoeken is. De pers- en propaganda-officier van de Volkspolitie zei gisteren: „Altijd weer ondervinden arbeiders en boeren, dat dan hier dan daar brand uitbreekt, een machine ver nield is of vertegenwoordigers van het staatsgezag en functiona rissen van de arbeidersklasse worden vermoord. Er is een groot aantal arrestaties verricht, waarbij de actieve bestrijders van het communisme zware verliezen hebben geleden. geheel nieuwe misdaden L. V. D. verklaart met meeste nadruk: Speculaties na een krantenbericht Nieuw Zuidslavisch voorstel verwacht „Baie dankie NOODWEER boven Griekenland Wereldvredesprijs nu niet voor communist Opzienbarend proces in Zweden begonnen Gouda eerste, Breda tweede klas SCHEURING IN DE LUTHERSE KERK Hoop voor kankerpatiënten 93e JAARGANG No. 20871 Reigerstta Verantwoordelijk Hoofd- nistratie. jjruna. Redactieraad: redacteur: J. J. AJJ MeSi Mr. C. J. v. Hootegem, Westende P h R L de Rechter, L. J- v- vvestenae, r. V M Vercauteren. Abonnemen spnjs bij f s45 per kwartaal, per post vooruitbe alt g tsiuiten(j bij niet-post- Voor God, Koningin en Vaderland .„=1, i uitsluitend bij niet-post- 1 615, peï o 42 Incasso wordt berekend. Lossee nummers'13 cent. Postrek. no. 278841. Mat) V R IJ D A G 6 NOVEMBER 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GORS, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7^ Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). A LS GEVOLG van een eerdere bot- sing van meningen in de commu nistische partij van Oost-Duitsland, is nu mevrouw Else Zaisser, de echtge note van de vroegere Oostduitse mi nister van Staatsveiligheid, aan de dijk gezet. Mevrouw Zaisser. die mi nister voor Volksontwikkeling was, wordt beschuldigd van „ideologische onduidelijkheid" en van „het onder drukken van critiek". Het auteurs recht voor deze originele formules komt geheel toe aan de Oostduitse machthebbers. De actie tegen de bestrijders van het communisme, is vier weken gele den ingeluid met de arrestatie van een functionaris van het bureau voor Oostelijke aangelegenheden van de Vrije Democratische Partij. In Oost- Berlijn, werd hij in een dancing aan gehouden. De drie belangrijkste anti communistische organisaties in West- Berlijn hebben uiteraard ook ontdekt, dat hun mensen in Oost-Duitsland werden gearresteerd. De aantijging, dat de verzetsstrijders zich tegen het Oostduitse volk keren, leggen deze drie organisaties naast zich neer. Hun aanhangers in Oost-Duitsland voeren in de eerste plaats politieke actie tegen het communistische regiem. Wolleweber, het hoofd van de Oost duitse staatsveiligheidsdienst, heeft enkele gevallen van sabotage ge noemd. In sommige mijnen werden de luchtverversingsinstallaties ver nield, zodat de temperatuur in de mijngangen en -schachten ondragelijk werd. DE SECTORGRENS IWfET de bedoeling, het ontwijken van belaagde Oostduitsers wat gemakkelijker te maken, wilden de Westelijke geallieerden gisteren de sectorgrens tussen Oost- en West- Berlijn eenzijdig openstellen. Bezwa ren van de Westduitse regering heb ben dit op het laatste ogenblik ver hinderd. Op het ogenblik hebben Oostduitsers, die naar het Westen willen, in theorie een pas nodig. Maar de tienduizenden politieke vluchtelingen werden ook zonder pas toegelaten. Als propagandistische daad. zijn Russische soldaten op het ogenblik in Oost-Berlijn bezig met de aanleg van een „Laan van Lenin". Zij willen door hun arbeid getuigenis afleggen van de Duits-Russische vriendschaps gedachte. De bestaande onrust is aan deze oprisping van liefde niet vreemd. VAN de zijde van de Leger- voorlichtingsdienst be reikte ons terzake de offi ciersopleiding en de K.M.A.- gebouwen de volgende zeer stellige mededeling „Er wordt absoluut in de verste verte niet aan gedacht de Nederlandse officiersoplei ding te doen geschieden in bet buitenland of de K.M.A.- gebouwen te Breda een an dere bestemming te geven". Deze tegenspraak van de „hardnekkige geruchten", die we in ons blad van Woensdag jl. meenden te moeten signaleren, spreekt geheel voor zichzelf. Een tweede kwestie voor ons was de vraag: waar komt een dergelijk gerucht vandaan? De meest redelijke beantwoording, Betogers vluchtten voor politie welke we tot nu toe op deze vraag konden vinden, moet lui den: waarschijnlijk is een arti kel van de deskundige defensie medewerker van de Nieuwe Rot terdammer (geplaatst 29 Octo ber jl.) de oorzaak. In dat artikel wordt de moge lijkheid geopperd van maatre gelen omtrent centralisatie van de officiersopleiding, die ons land tegelijk met andere landen zou moeten overwegen binnen het kader van een Europese Verdedigingsgemeenschap. De conclusies in dat artikel zijn na tuurlijk geheel voor rekening van de schrijver en hebben, zo als thans duidelijk blijkt, geen enkele feitelijke achtergrond. DE WERELDSPAARDAG <31 Octo ber) heelt de Rijkspostspaarbank het recordbedrag van t 2 milhoen aan in leggingen gebracht. DE NOBELPRIJS voor scheikunde jg toegekend aan prof. Hermann Stau- dinger, van de universiteit van Frei- burg (Duitsland). PARLEMENTSLEDEN van de v«I landen, die het verdrag voor een Euro. pees leger nog niet geratificeerd heb- ben, komen spoedig bijeen om plan nen te beramen voor gezamenlijke op. positie tegen de ratificatie. Deze lan den zün: Frankrijk, België, Neder land, Luxemburg en Italië. VAN 12 TOT 19 NOVEMBER zullen de Franse boeren een „koopstaking" houden. Er zal gepost worden, om er voor te zorgen, dat boeren in die week niets kopen. De grief van de boeren is de grote marge tussen de prijzen voor levend vee en die voor het vlees in de slagerswinkels. ZONDAG a.s. zal in Teheran het openbare proces tegen Mossadegh, de voormalige Perzische premier, begin nen. IN DE BUURT van Tjikampek (West- Java) is een bende een kampong bin nengedrongen. Er werden 150 wonin gen in de as gelegd. Dertig bendele den konden worden gedood. EEN ENGELSE VROUW, belast met het toezicht op 400 van de moeilijkste vrouwelijke commu nistische gevangenen in Malakka, heeft de gevangenen tot rust ge bracht door ze te leren dansen. DE THAILANDSE regering heeft de noodtoestand afgekondigd in vijf, aan Malakka grenzende provincies, waar steeds communistische opstandelingen binnendringen. TWEE DOOR DE WOL geverf de vliegenrassen teisteren de Engelse stranden. De laatste drie maanden zagen hele strand- gedeelten zwart van deze insec ten. Er is om regeringshulp ge vraagd, ter bestrijding van deze plaag. GUISEPPE Dl NITTO, een Romein, beweert een systeem te hebben ge vonden, om electrische energie langs draadloze weg over te brengen. Als dit waar is (maar de geleerden twij felen) zouden vliegtuigen, die op electromotoren lopen, kunnen worden geconstrueerd. OP DE BEKENDE Franse vliegtuig constructeur René Couzinet, is gister- e,en aanslag gepleegd. Een on- j *e ^ne schoten, die echter geen doel troffen. Verspreide opklaringen geldig t i t Weersverwachting j vanavond: i In de ochtend hier en daar ne- J vel of mist. Overigens droog weer i f met verspreide opklaringen en t ^en zwakke tot matige wind uit 9 Westelijke richtingen. Weinig ver- J f i i tot J i ^ADAT het Woensdag in Triëst reeds had gedaverd van de scho ten, kwamen gistermorgen nieuwe onlusten voor, die veroorzaakt wer den door groepen betogende scholie ren. De politie probeerde de demon stranten te verjagen, maar later ont brandde er weer een vechtpartij, nu binnen de muren van een kerk, waar in de betogers waren gevlucht. Nadat eerst tevergeefs door pastoor en paters van de kerk was geprobeerd de vechtende partijen te verwijderen, grepen militairen in. De balans van deze rumoerige ochtend vermeldt twintig gewonden. De demonstraties waren gericht tegen het verhinderen van Italiaanse demonstraties, een dag tevoren. Ook 's avonds deden zich weer ongeregeldheden voor, waarbij twee doden vielen. Ook deze betogin gen hadden een pro-Italiaans karak ter. Naar in Belgrado verluidt, zal Zuid-Slavië binnenkort met 'n compromis-oplossing voor het vraagstuk Triëst komen. Het voorstel zou neerkomen op in ternationalisatie van de omstre den stad. Een groep demonstranten over het algemeen jongeren vlucht door een aanval van de politie. De demonstranten trachtten o.mde Italiaanse vlag op het stadhuis te hijsen, hetgeen in strijd is met de Geallieerde bepalingen. In Groningen TAE ARBEIDERS van elf strocar- tonfabrieken in de provincie Groningen hadden Woensdagavond aangekondigd, een proteststaking van 24 uur te houden, omdat ze het niet eens waren met de werk tijden en hun salariëring. Voor tien van deze fabrieken is de staking op het laatste nippertje afgelast. In één fabriek werd inderdaad ge staakt. De arbeiders in de andere fa brieken hebben goedgevonden, dat er eerst hernieuwd overleg tussen hun afgevaardigd o n een deputatie van werkgevers zal plaats vinden. Dit zal vandaag geschieden. In totaal hebben 2500 arbeiders belang bij deze kwes tie en een staking van 24 uur, waar mee werd gedreigd, zou een produc tieverlies van ruim duizend ton bete kenen. UN1GE MAANDEN geleden heeft een in Canada wo nende Zuid-Afrikaan („5 voet hoog, groene ogen en gebruik nie drank nie") de burgemees ter van Amsterdam gevraagd, voor hem uit te kijken naar een Amsterdamse schone, die met hem de eenzaamheid in Brits Columbia zou willen de len. De Zuid-Afrikaan kreeg, nadat de brief in een krant gepubliceerd was, maar liefst 1000 brieven en 600 foto's van vrouwelijke reflectanten tussen 13 en 30 jaar, waarvoor hij de burgemeester ..Baie dankie" zei. „Er is een meisje- dame. op wie ek verlief is, ek zal haar mij foto stuur", schreef hij. LS DE mannen van het „natte bedrijfer van' avond in slagen het laatste stroomgat bij Ouiverkerk te sluiten, dan zullen morgen van alle Rijksgebouiven de vlaggen wapperen. Daarme de zal deze overivinning op bet water, zo zij wordt be haald, verheven worden lot een nationaal gebeuren. En terecht. Heel Nederland moet vlaggen, als de dijk dicht is. Er wordt ingespannen en vrijwel zonder één adempauze gewerkt. Gis termorgen werd de tweede van de vier Phoenix-caissons, die het gat moeten afsluiten, geplaatst. Vanmorgen om tien uur zou de derde in het stroom gat worden geschoven en vanavond zal, als alles goed gaat, de vierde en laatste muur van beton zieh voegen tussen land en zee. De laatste twee caissons, die uit Engeland moesten komen, zijn gisteravond bij Ouwer- kerk aangekomen. Luchtopname ANP-foto DOVEN West-Griekenland en' de Ionische eilanden heerst zwaar weer. Stormen gaan gepaard met slagregens. Op de Ionische eilanden Zante en Cephalonia zijn drie krachtige aard schokken gevoeld, evenals in de Westpeloponnesische steden Patras, Pirgos en Killini. De wegen in Cephalonia zijn door de hevige regen onbegaanbaar geworden. In het Wes telijke gedeelte van de Peloponnesus hebben zich overstromingen voorge daan. J andering in temperatuur. Vandaag: Zon rmri„,. i Vandaag: Zon onder 17.03 uur Maan onder 16.20 uur. Morgen: J Zon op 17.02 uur. Maan op 8.54 Interesse-actie Een Nederlander winnaar QM DE NEDERLANDSE kunstc- naars meer te interesseren voor de Wereldvredesraad en zijn commu nistische activiteiten, is dit jaar voor het eerst aan de Nederlandse tak de zer organisatie verzocht een candi- daat voor de wereldvredesprijs voor te dragen. Op een onlangs gehouden vergade ring van het Nederlandse Kunste naarscomité voor de Vrede, waar de ze kwestie is besproken, werd mede gedeeld, dat de propagandistische waarde van de toe te kennen prijs bepalend was voor de keuze van de candidaat. In het verleden waren de prijzen steeds toegekend aan bekende communisten. In opdracht van de Wereldvredesraad moet van Neder landse zijde thans een niet-commu- nistische kunstenaar of geleerde wor den voorgedragen, die door zijn ar tistiek litterair of wetenschappelijk werk belangrijke diensten had bewe zen ter bevordering van de vrede. Van onze parlementaire redacteur. JQE BEHANDELING van de begroting van Binnenlandse Za ken zo vlak na het complex van huur- en belastingwetten en de algemene debatten over de loonsverhoging, bood de Tweede Kamer gelegenheid hierop door te gaan voor zover het betreft de salarissen van het Overheidspersoneel. Men had inmiddels uit persberichten vernomen, dat ook het Overheidspersoneel vijf procent loonsverhoging krijgt, maar dat neemt nog niet weg, dat hiermee de achterstand van het middelbare en hogere personeel is ingelopen, terwijl met name de K.V.P., een verhoging van de pensioenen voor een aantal oudere categorieën bepaald onvol doende acht. ]TEN ZWEEDSE RECHTBANK begon gisteren met de behandeling van ,,e?n zaak> die in Zweden groot opzien heeft gebaard en reeds een half jaar lang onderwerp is van uitgebreide discussies. Het betreft het proces tegen de bisschop van Strangnas, Dick Heiander, die anonieme oneven zou hebben geschreven en verspreid, waarvan de inhoud kren- •lowi w'° geacht voor een tweetal kerkelijke figuren. Mocht hij in- worden ontzet0'6 WOrden bevontIen, dan zal hij uit zijn ambt moeten JN Zweden worden de bisschoppen van de Lutherse kerk benoemd door de koning, nadat de geestelijken in het betrokken bisdom door middel van verkiezingen een voordracht hebben opgemaakt. In October van het vorige jaar is Heiander in het bisdom Strangnas voorgedragen en benoemd Voordat de verkiezingen werden gel houden ontvingen verschillende gees telijken in het bisdom, anonieme brie ven, waarin de kwaliteiten van He iander (toen nog hoogleraar aan de theologische faculteit te Uppslala), werden geroemd en waarin een me- decandidaat, eveneens theologisch hoogleraar te Uppsala en een jonge geestelijke uit die stad werden aan gevallen. MACHINEWERK DIJ een wetenschappelijke analyse is geconcludeerd, dat de brieven moeten zijn geschreven op schrijfma chines die de bisschop geleend had van de theologische faculteit. Naar hij zelf zegt hebben ze gedurende die tijd in de universiteitsbibliotheek ge staan waar ook anderen gelegenheid hadden ze te gebruiken. Als e en ern stige aanwijzing tegen de bisschop worden beschouwd, zijn manipulaties met één van die machines, waarop bo vendien ook al in 1951, tijdens de verkiezingscampagne in een ander bisdom, anonieme brieven schijnen te zijn geschreven. De letters van deze machine zijn met een of ander werk tuig zwaar beschadigd - door wie weet men niet. Heiander heeft deze machine, toen hij haar in het voorjaar van dit jaar aan de faculteit moest teruggeven, willen ver- vangeq voor een andere van hetzelfde type en met een fa- brieksnummer dat slechts wei nig van dat van de oude ver schilde. Deze „vervangingsma chine" heeft hij onder een valse naam gekocht, volgens één van zijn eigen uitlatingen omdat het hem ergerde, bij een contante aankoop zijn naam te moeten opgeven. Toen men bij de faculteit de ver wisseling van machines ontdekte, heeft hij de letters van de beschadig! de machine door nieuwe laten ver vangen. Als motief voor zijn handel wijze geeft de bisschop op zijn angst om moeilijkheden te krijgen met de prefect van de faculteit, tegenover wie hij voor de machine verantwoordelijk was. Deze prefect was de medecandi- daat bij de verkiezingen, over wie in de anonieme brieven geschreven is GROOT VERLOF FhESKUNDIGEN hebben de stijl van de brieven vergeleken met die van publicaties van Heiander. Zij hebben vele punten van overeenstemming ge vonden. Niets duidt er volgens hen op, dat de brieven niet door Heiander zouden kunnen zijn gc-chreven. Heiander, die het laatste halfjaar bijna voortdurend met verlof is ge weest, blijft bij zijn schriftelijk naar eer en geweten afgelegde verklaring, dat hij met de brieven niets te ma ken heeft gehad. Op de achtergrond van deze afaire schijnen de tegen stellingen te spelen tussen twee rich tingen in de Zweedse Lutherse kerk, een .hoogkerkelijke" Katholiserende en een „laagkerkelijke". Van kerkelijke zijde wordt het be staan van scheuringstendenzen echter ontkend. Het proces zal waarschijn lijk enkele weken duren. in de 2e en plaatsen als Oss en Weert in de 3e. Evenals met de salarissen der bur gemeesters, waren de woordvoerders der fracties begaan met de beloning van het werk der wethouders. LJAAR woordvoerder Van der Zan- den vroeg met klem, dat hier iets méér zal worden gedaan en hij sug gereerde een zodanige toeslagrege ling, dat de oudere pensioenen komen op een peil als zouden ze eerst thans, dus volgens hogere normen, ingaan. ,.Ik wil hier thans mee volstaan en hoop op een bevredigend antwoord van de regering", aldus de katholieke woordvoerder. Eveneens vroeg hij de regering „met klem" een betere sala risregeling voor de burgemeesters .,in ernstige overweging te nemen". De V.V.D.-afgevaardigde Ritmeester was het hiermee blijkbaar volslagen eens en zette bij voorbaat de minister on der druk door een motie in het voor uitzicht te stellen. Ofschoon men over het algemeen verheugd was over een verkleining van de afstanden in de gemeenteclas sificatie, tqch was er teleurstelling, dat bij het jongste overleg in de cen trale commissie voor ambtenarenza ken de classificatie niet geheel van de baan is geschoven, „Minister Becl heeft thans de bijl aan de wortel gelegd, maar onze grie ven tegen de verouderde classificatie blijven onveranderd bestaan", aldus v. d. Zanden en geheel onbegrijpelijk komt het de K.V.P. voor, dat er zulke wonderlijke verschillen zijn geble ven: Gooda, Deventer en Zandvoort vallen bijvoorbeeld in de le klasse, maar Breda, Helmond en Roermond JVEN GELEERDE in Los An geles heeft een beschrijving gegeven van een nieuwe me thode voor de bestrijding van longkanker. Zijn methode komt neer op het „bombarderen" van het door kanker aangetaste deel der longen met stralen, opge wekt door een energie van twee millioen Volt. Ook de lichaams delen, welke bij het voorkomen van longkanker gevaar lopen eveneens te worden aangetast, worden op deze wijze behan deld. De geleerde heeft zijn methode op 42 patiënten toege past. De toestand van 23 hun ner ioa.s zodanig, dat chirurgisch ingrijpen niet meer zou baten. Van cleze 23 zijn er thans nog vijf in leven. Het is van twaalf tot dertig maanden geleden, dat zij met deze methode wer den behandeld en er heeft zich sindsdien bij hen geen spoor van kanker meer voorgedaan. FINANCIëLE POSITIE GEMEENTEN 70ALS jaarlijks te doen gebruike- lijk. sprongen de afgevaardigden in de bres voor de kaspositie van de gemeentebesturen. Terwijl Jos Mae- nen (K.V.P.) zich niet blind wilde staren op een overigens niet te verwaarlozen eigen belastinggebied voor de gemeenten, doch de midde len der gemeente o.a. uit het Ge meentefonds krachtiger wilde zien, zouden de antirevolutionairen en christelijk-historischen méér terug willen naar het eigen belastinggebied en de c.h.-afgevaardigde mr. Beernink had daarover zelfs concrete gedach ten. Hij zou een deel van de Inkom sten-, Vermogens- en Vennootschaps belasting voor de gemeenten willen vrijlaten met de bevoegdheid van op leggen van opcenten. De heer Mae- nen wees op de ongelijkheid der ver houdingen tussen grote en kleine ge meenten. Los van de uitkeringen uit het Ge meentefonds en speciale nooduitkerin- gen, is de gemiddelde uitkering per inwoner in de gemeenten van Noord holland 34 gulden, in Zuidholland 32.85 in Brabant 14.30. in Overijssel 13.75 en in Limburg 11.06. In ieder geval is het duidelijk, dat het verzorgingspeil in de kleinere ge meenten (hygiënisch, cultureel enz.) véél te laag is. Bijzondere aandacht werd in dit verband ook gevraagd voor de drinkwatervoorziening. Vervolg op pagina 2 (Van onze parlementaire correspondent). JSyJOGAL FEL reageerden de spre kers in de Tweede Kamer op enkele uitlatingen van minister Beel in de schriftelijke stukken bij zijn begroting over de vraag of Am sterdam eigenlijk wel de hoofdstad des lands is. Een wezenlijke bete kenis is niet meer sterk aanwezig en in de Grondwet is het niet gere geld, aldus had de minister ge schreven. Maar de Kamer oordeel de daar anders over en bezong in allerlei toonaarden de lof van Am sterdam als hoofdstad van het land. En om dat te bewijzen, bleken geen Grondwettelijke bepalingen nodig te zijn. Scheps (P. v. d. A.) herin nerde eraan, dat wanneer men mocht twijfelen tussen Amsterdam of Den Haag de historie Amster dam altijd als hoofdstad heeft ge noemd en dat er verder slechts sprake is van „het dorp Die Haghe". Dat men Den Haag tegenwoordig een stad noemt, is nog tot daar aan toe, maar de hoofdstadnee, dat zou de afgevaardigden te gor- zijn.

de Stem | 1953 | | pagina 1