Een Nederlander Nobelprijswinnaar Pot Hij honing werd spion noodlottig MATR0ZENSHAG „Prinsjesdag'' in Engeland voorspelde de Russen de Duitse opmars Democraten verwierven zich vier sleutelposities Voor de tiende maal de geschiedenis Prof. Zernike's verdiensten erkend Werkgelegenheid in het Zuiden Russisch antwoord teleurstellend Romantische foto's als lokmiddel Nederlander posthuum geëerd Reeks wetsontwerpen- vlot door Kamer aanvaard Koningin aanwezig bij de sluiting te Ouwerkerk DAGBLAD VOOR ZEELAND f%CELE S# j KOUDE OCHTEND Oude eisen herhaald Oud-landsdienaren vragen toeslag op pensioen Bijzonder soort microscoop Schedel om van te schrikken K. V. P. loodste „carry back" binnen Geen gebrek meer aan bedrijfspanden Naar verlaging van de collegegelden Postbeambte vond een micro-film Geen diensten aan de Amerikanen Verkiezingen in Verenigde Staten Het begin van een triomftocht f Plaag van filmfabrikanten 93e JAARGANG No. 20870 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.42. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek. no. Voor God, Koningin en Vaderland K blad DONDERDAG 5 NOVEMBER 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0 30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de vuTvsiTlEüandenGOJSS, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 -- (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 3d). J-JETGEEN ENKELE DAGEN GELEDEN reeds werd veronder steld, is werkelijkheid geworden. Voor de tiende maal in de geschiedenis is een Nederlandse wetenschapsman onderscheiden met de Nobelprijs. Prof. dr. F. Zernike, hoogleraar aan de Rijks universiteit te Groningen, heeft deze prijs voor zijn baanbrekende arbeid op het gebied der natuurkunde ontvangen. Zij bestaat uit een bedrag van ongeveer 173.000 Zweedse Kronen en er horen een diploma en een medaille bij. In het bijzonder zijn prof. Zernike's verdiensten op het terrein van de phase-contrast-microscopie er kend. UIT EEN AUTO, die in de Amster damse Kalverstraat geparkeerd stond, is voor 25.000 gulden aan sieraden, die toebehoorden aan een groothandelaar, gestolen. De dader is spoorloos. DR. ADENAUER zal niet aanwezig kunnen zijn op het partijcongres van de K.V.P., zoals hij in principe be loofd had. Maar wel laat hij zich ver tegenwoordigen, namelijk door dr. Heek. HET PERSONEEL van elf Groningse strocartonfabrieken wil vandaag een 24-urige proteststaking houden, naar aanleiding van een geschil over de werktijden. Ook wordt er meer loon geëist. DE AFDELING Antwerpen van het Vlaams economisch verbond, dringt in een resolutie aan op de aanleg van een autosnelweg Antwerpen-Aken, met vertakkingen naar het Limburgse mijnbekken en het Ruhrgebied. PRINSES BEATRIX heeft een onver wacht bezoek gebracht aan de expo sitie ..Oude kunst uit Twents particu lier bezit", in het Almelose waagge bouw. DE VERGADERING van het ministe riële Benelux-Comité zal niet in Den Haag, maar in Brussel worden gehou den. De datum blijft voorlopig 16 No vember. INDONESIË heeft een handelsmissie naar communistisch China gezonden, die de exportmogelijkheden van rub ber gaat onderzoeken. In het Natuurkundig Laboratorium te Groningen werd de eerste in Nederland gebouwde ..-phase con trast microscoop" aan de uitvinder van dit toestel. Prof. Dr. FZer nike, overhandigd. Punt van bespreking op K.A.B.-congres C)P Donderdag 10 December zal door de K.A.B. in het gebouw Casino in Den Bosch een congres worden gehouden over de werkgelegenheid in het Zuiden en over de maatregelen die hiervoor door de K.A.B. urgent worden geacht. Het gaat hier in hoofdzaak om de provincie Noordbrabant, het daaraan grenzende Zuidelijk deel van Gelder land en Noord-Limburg. Twee inleiders zullen op dit con gres het woord voeren. Naast de de putaties van bonden en plaatselijke afdelingen van de K.A.B. zal een groot aantal autoriteiten tot bijwo ning van de bijeenkomst worden uit genodigd. IN WALTERBORO (Zuid-Caroli- na, V. S.) reden twee auto's op elkaar en daarop botsten nog tien andere voertuigen, waaronder 'n tankauto en een bus. Er vielen vijf doden bij deze kettingbotsing. DE ADJUNCT-DIRECTEUR van de plantenziektekundige dienst te Wage- ningen heeft verklaard, dat er binnen afzienbare tijd een aardappelras zal zijn gekweekt, dat immuun is voor aardappelmoeheid. HET BRITSE LAGERHUIS heeft een stemmig een boodschap van Koningin Elizabeth goedgekeurd,, waarin zij het Huis verzoekt haar echtgenoot, de Hertog van Edinburgh, tot regent te benoemen, indien de noodzaak zich hiertoe zou voordoen. DE FINSE coalitieregering is afgetre den nadat zij Dinsdag in het parle-| ment een vertrouwensvotum had ver loren. De oppositie had een motie van wantrouwen ingediend tegen de huis vestingspolitiek van de regering. GISTERMIDDAG zijn twee voorbij gangers op de Hoogstraat te Rotter dam ernstig gewond toen een zware balk van de tweede étage van een in aanbouw zijnd huis op straat neer stortte. VOLGENS het te Hamburg verschij nende vluchtelingenblad „Die Stim- me" worden tussen Oost-Duitsland en Polen onderhandelingen gevoerd over het overbrengen van 30.000 Duitsers uit het gebied achter de Oder-Neisse- lijn naar Oost-Duitsland. (Advertentie) VAN ROSSEM S geldig TN de Russische nota. die een ant woord was op het Westelijk voor stel voor een Viermogendhedencon- ferentie te Genève. wordt een Vijf- mogendhedeneonferentie voorgesteld van de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk. Groot-Brittan- nië, Amerika, de Sovjet-Unie en com munistisch China ter bestudering van maatregelen ter vermindering van de spanning in de wereld. Men mag ho pen, aldus de nota, dat een derge lijke conferentie ook de oplossing van het Duitse probleem zal vergemakke lijken, dat onverbrekelijk is verbon den met de kwestie van de waar borg van de Europese veiligheid. Voor het Duitse vraagstuk wordt een vier-mogendhedenconferentie, zonder deelneming van communis tisch China voorgesteld. Wat Oostenrijk aangaat, zijn de Russen van oordeel, dat de behande ling van deze kwestie via de gebrui kelijke diplomatieke kanalen nog niet is afgelopen. Toon en inhoud van het antwoord hebben in Westerse diplo matieke kringen teleurstelling ge wekt. Het is een herhaling van de be kende eisen. President Eisenhower heeft de Rus sische regering ervan beschuldigd te trachten een viermogendhedenconfe- rentie over Duitsland en Oostenrijk tegen te houden. Waarnemers verwachten niet, dat net Westen een nieuwe poging zal on dernemen om Sovjet-deelneming aan een conferentie in Lugano te verkrij gen. Zij geloven, dat Rusland, door dit voorstel te negeren, het stilzwij gend heeft verworpen. Resolutie aanvaard TN een grote openbare vergadering van de Algemene Pensioenbond is met algemene stemmen een resolutie aanvaard, waarin wordt aangedron gen op een toeslag op de pensioenen, van tenminste f 300.- per jaar, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1953. Verder wordt erop aangedrongen, dat de huurcompensatie voor deze groep gepensionneerden wordt ge steld op 5 procent van de pensioens grondslag, met een minimum van f 90.- per jaar. Deze resolutie is ter kennis gebracht van de Ministerraad, en de voorzitters van beide Kamers der Staten-Generaal. Weersverwachting, vanavond: tot „,Ko,mle 9°htend, met op vele P aatsen mist, maar in de loop van «e dag ook opklaringen met droog i ilee', ,?Jvakk(' lot matige wind uit westelijke richtingen. Iets hogere J middagtemperaturen. J Vandaag: Zon onder 17.05 uur. ??aan ond" 15.39 uur. Morgen- i Zon op 7.43 uur. Maan op 7.42 uur. T~)E Nederlandse Nobelprijswinnaar zal in het concertgebouw in de Zweedse hoofdstad de prijs uit han den van koning Gustaaf Adolf van Zweden ontvangen. Sinds 1936 is er geen Nobelprijs aan een Nederlander ten deel gevallen. Prof. Zernike is de uitvinder en constructeur van een bijzonder soort microscoop, dat thans door een Duit se en Nederlandse optische industrie in patent wordt vervaardigd. Reeds in 1932 had de Groningse professor zijn microscoop gereed, maar de Zeiss-fabrieken in Jena wilden toen niets van productie op grote schaal weten, omdat de vinding te theore tisch werd geacht. Maar Zernike toon de aan, dat het juist hier een geheel nieuwe vinding betrof. Eerst in 194£l werd dit ingezien. Prof. Zernike ont wikkelt op het ogenblik een golftheo- rie van beeldfouten in allerlei len zen, voor welke arbeid hij contact met Amerikaanse geleerden onder houdt. De vinding van prof. Zernike heeft de wetenschap in staat gesteld mi croscopische waarnemingen te doen, die vroeger bij gebruik van de ge wone optiek (het samenstel van len zen) onmogelijk waren. Belangrijk is, dat de te onderzoeken cultures niet behoeven te worden gedood en ge kleurd. om daardoor waarneembaar te worden. Het is bijvoorbeeld moge lijk geworden, de kerndeling in plant aardige cellen en in dierlijke weefsel cultures tijdens het leven geheel te volgen. TOEPASSING DROF. ZERNIKE is er in geslaagd, een dergelijk microscopisch beeld te verwezenlijken door bepaalde in grepen in het klassieke lichtmicro- scoop. Door die ingrepen werd het microscopisch beeld van de klassieke microscoop, berustende op verschillen in doorlaatbaarheid van het licht door verschillende delen van het praepa- raat, gewijzigd in een beeld van de verschillen in snelheid, waarmee het licht door verschillende gedeelten werd doorgelaten. Er zijn vele toepassingsmogelijkhe den van de phasecontrastmicroscopie, niet alleen op medisch terrein, doch op alle terreinen waarop het micro scoop een belangrijke rol speelt, zoals chemie, natuurkunde, metallurgie, biochemie e.d. Prof. Zernike werd op 16 Juli 1888 te Amsterdam geboren. Hij studeerde Met mogelijk nog meer pracht en luister dan verleden jaar heeft Konin gin Elizabeth van Groot-Brittannië voor de tweede maal als regerend staatshoofd, maar voor de eerste maal als gekroonde vorstin het Parle ment geopend. In de Ierse staatsiekoets rijden Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh naar Westminster. De koets verlaat hier Buckingham Palace. DOEDDISTISCHE priesters een tempel in de Hima van een tempel in de Himalaya hebben aan Indische bergbeklim mers een schedel laten zien, die, naar men gelooft, van een van de geheimzinnige schepsels is die in de streek zouden voorkomen. Zij worden wel „verschrikkelijke sneeuwmannen" genoemd, soms beschreven als een wezen, dat het midden houdt tussen een mens en een aap en dan weer als een soort beer. De Indiërs hebben te Bom bay verklaard, dat de schedel bij zonder dik was en bezet met rood bruin haar. De priesters willen de schedel niet verkopen, maar ston den wel toe dat er foto's van wer den gemaakt. aan de gemeentelijke universiteit al daar in de Scheikunde. Reeds op 17 Februari 1915 promo veerde hij tot doctor in de scheikun de. In datzelfde jaar werd prof. Zer nike benoemd tot lector in de wis kundige natuurkunde aan de Rijks universiteit te Groningen, waarna op 1 April 1920 zijn benoeming tot hoog leraar in de theoretische natuurkunde aan deze universiteit volgde. Prof. Zernike, die uiteraard zeer verheugd is met zijn prijs, zal het geld gebruiken voor een paar plezierige dingen, zowel persoonlijke als wetenschappe lijke. Onder de wetenschappelij ke rekent hij de aanschaf van enige instrumenten en hulpstuk ken, die zo kostbaar zijn, dat hij ze tot nu toe niet heeft kunnen aanschaffen. De overtuigers De communistische overtuigers pas ten Woensdag een nieuwe metho de toe om de weigerachtige krijgsge vangenen te bewegen naar huis terug te keren: zij lieten foto's zien van ge repatrieerde krijgsgevangenen in ge sprek met knappe Chinese meisjes. Een aantal Zwitserse afgevaardig den is weggelopen van de communis tische uiteenzettingen aan Chinese gevangenen als protest tegen de lan ge duur van de gesprekken. Drie communistische overtuigers waren met één gevangene gedurende twee uur en een kwartier bezig. De man weigerde daarna nóg naar huis terug te keren. Dc communisten hebben opnieuw te kennen gegeven dat h.i. vertegen woordigers van neutrale landen moe ten deelnemen aan alle politieke be raadslagingen over de toekomst van Korea. Het nieuwe gebouw te Parijs, waarin de ongehuwde Nederlandse leden van het hoofdkwartier van de Geallieerde luchtstrijdkrachten Centraal Europa zijn ondergebracht, is genoemd naar de heldhaftige Nederlandse piloot, die in de oorlogsdagen van 1940 tot drie maal toe van Schiphol, dat zwaar werd aangevallen, opsteeg en de strijd aanbond met de over macht Messerschmidts, die zich boven Rotterdam bevond. De derde maal werd A. H. Bodaan, de reserve eerste luitenant, neergeschoten, waarbij hij om het leven kwam. Air chief Marshall Sir Basil Embry (links), zijn hand op een plaquette, die zojuist werd onthuld, in gesprek met Ds. Bodaan, een broer van de vlieger, en Kolonel E. CNicola,, lid van het Nederlandse team in Fontainebleau. (Van onze parlementaire correspondent.) TTWEE EN TACHTIG van de honderd Kamerleden waren gistermiddag aan wezig, om mee te doen aan een lange reeks van stemmingen over de wets ontwerpen, die tezamen het complex van huur- en belastingwetten vormen, waarover sinds 21 October de openbare beraadslagingen zijn gehouden. Het gehele complex is door de Kamer aanvaard, zjj het dan, dat een onderdeel ervan, namelijk de afschaffing van de speculatie-winstbelasting geen genade kon vinden in de ogen van de Partij van de Arbeid en de Communisten. TN de reeks van amendementen be- A treffende het wetsontwerp Fiscale voorzieningen ten behoeve van de werkgelegenheid wisten de KVP-ers Lucas en Janssen de zgn. „carry back" binnen te loodsen. Vele com munistische amendementen werden verworpen. Uitvoerige motiveringen waren nodig van de fracties bij de stemming over het belangrijke amen dement om de huren van bedrijfs panden te verhogen overeenkomstig die van de woningen. Volgens het re geringsvoorstel zou bij de huurvast- H RADIOREPORTAGES DE GEHELE DAG yOOR DE SLUITING van het laatste dijkgat bij Ouwer kerk is een ontzaggelijke be langstelling, hoewel het tijdstip Vrijdag tegen middernacht nu juist niet aanlokt. DIJ DE Tweede Kamer is een wets- ontwerp ingediend tot wijziging van de hoger-onderwijswet. Hierin wordt voorgesteld het ver schuldigde collegegeld te doen bepa len bij algemene maatregel van be stuur. Het ligt in de bedoeling van de Minister daarbij het bedrag van f.325 terug te brengen tot f.200 per studie jaar. JTEN PLICHTSGETROUWE Zwitserse postbeambte, opende in eind 1947 iCen P°*' die als onbestelbaar postpakket op het postkantoor wa? teruggebracht. Met het openen van de pot honing begon Zwitserland een uitgebreide actie van de contra-spionnage-dienst, ZZZ'tT ,0t gevormd zou worden door de ontdekking van één der geadresseerd"^^!6 s')10,nnaSezaken in Europa. De pot honing, die was microfilm zekere Rudolf in Dusseldorf, bevatte namelijk een vormde dit een m reeks mededelingen te zien was. Met elkaar leidde nair Rminif n™ fmg Va" allerlei militaire geheimen. Het spoor oorlog II en een roemruchte Russische spion uit Wereld- g en diens contactman, de Zwitserse journalist Schnieper. Fortuin keerde "TEGEN Rössler is, toen deze voor de rechtbank verscheen, 16 maanden gevangenisstraf geëist en tegen zijn helper 14 maanden. Rössler, die Duitser van geboorte is, is voor de geheime diensten van de verschillende landen een goede bekende. Hij bewees de geallieerde zaak tijdens de oorlog onschatbare diensten. Zo kon hij de Russen veer tien dagen van te voren de dag en het uur van de Duitse opmars mede delen. Rösslers werkterrein was het neutrale Zwitserland, maar aangezien de Zwitserse wet spionnage voor on verschillig welke buitenlandse mo gendheid verbiedt, werd Rössler aan het eind van de oorlog voor het ge recht gedaagd. Hij maakte echter ge bruik van een bepaling, namelijk, dat hij die geheime gegevens tevens door geeft aan de Zwitserse geheime dienst, niet gestraft kan worden, ook al spreekt de rechtbank het „schul dig" uit. Deze meester-spion moet de beste relaties met het Duitse opperbevel hebben gehad. Voor het oog der we reld dreef hij een uitgeverij in Lu- zern, en hoewel hij na 1933 nooit meer in Duitsland is geweest, wist hij tijdens de oorlog toch aan de geheim ste gegevens te komen. j\ïA DE OORLOG begon vrouwe Fortuna naar anderen te kijken In 1947 werden Rössler en zijn con tactman benaderd door de Tsjechi sche militaire attaché in Zwitserland Rössler bouwde een nieuw net van contacten op en kon de Tsjechen wel dra gedetailleerde rapporten overhan- digen, waarin onderwerpen voor- kwamen, die voor de communistische wereld van groot belang waren. Röss ler en zijn handlanger ontvingen hier voor 560.000 fr. Juist zou Rössler be ginnen met geheime gegevens uit Amerika aan de Tsjechen te geven, toen het onbestelbare postpakket hem parten begon te spelen. Rössler heeft na zijn aanhou ding verklaard, dat ook de Ame rikaanse inlichtingendienst van zijn kwaliteiten gebruik had willen maken. Hij zou gegevens moeten verschaffen over de Franse en Britse invloed in W. Duitsland, doch hij weigerde dit. In 1951 werd hem gevraagd Russische militaire geheimen aan de Amerikanen te verkopen, doch Rössler weigerde ten twee de male. Hij zei zich niet te kunnen vereni gen met de Ameriaanse politiek om Duitsland opnieuw te bewapenen. Tij dens het proces tegen Rössler en Schnieper is aan het licht gekomen, dat de spion zijn gegevens waar schijnlijk kreeg via de Oecumenische Raad in Genève, die nauw contact onderhield met admiraal Canaris, het hoofd van de Duitse inlichtingen dienst tijdens de oorlog. Het is zo goed als zeker, dat H. M. de Koningin het schouw spel zal bijwonen, indien de sluiting althans op Vrijdag ge schiedt. Verder zullen de minis ter-president, dr. W. Drees en minister van Verkeer en Water staat, mr. Algera aanwezig zijn. Ook de Commissaris der Koningin in Zeeland, verschillende Kamerleden en de leden van Ged. Staten zijn van plan het grootse gebeuren bij te wo nen. Vrijdagmiddag worden de talrijke genodigden op Schouwen verwacht, zij zullen eerst de verschillende wer ken aldaar in ogenschouw nemen en worden dan per boot naar Ouwer kerk gebracht. Vandaag zullen de samenwerkende omroepverenigingen AVRO, KRO, NC RV, VARA, VPRO en Wereldomroep reportages brengen van de sluiting Vrijdag komen de reportages over bei de zenders gelijktijdig. Zo nodig zal Vrijdagavond na 24.00 met de repor tages worden doorgegaan. stelling voor bedrijfspanden een gro tere vrijheid mogelijk zijn geweest, namelijk in overleg tussen eigenaar en huurder, echter met dien verstan de, dat de huur niet hoger zou ko men dan 150 pet. van het peil Mei- 1940. WééR: DE MIDDENSTAND ("NFSCHOON hij ervan overtuigd was, dat de huren nog krap zijn, kon toch de heer van Vliet, spre kend namens een deel van de KVP- fractie, een grotere verruiming in de huurmarge voor bedrijfspanden niet onderschrijven. Het argument van de minister om deze grotere vrijheid voor te stellen, was: er is over het algemeen geen sprake meer van ge brek aan bedrijfspanden. De waarde van de hierbij door de minister ge geven statistische overzichtscijfers werd door de heer Van Vliet niet hoog aangeslagen. „Kijk de kranten maar na: er is meer vraag dan aan bod". Hetzelfde benadrukten de he ren Cornelissen (VVD) en v. d. We tering (C.H.). De kosten van onder houd, waarop de S.E.R. zijn advies steunt om tot een nog grotere huur verhoging te komen, zijn bij de be drijfspanden minder urgent dan bij de woningen, want de winkeliers ne men in het belang van hun zaak de kosten van onderhoud in de praktijk zélf voor hun rekening. Bovendien moet eraan worden gedacht, aldus de heren Van Vliet en Cornelissen. dat voor de middenstand het regerings voorstel zou betekenen een extra las tenverzwaring, zonder dat daartegen over faciliteiten zijn gesteld. Minister Witte voerde aan, dat de door hem voorgestelde vrijheidsmar ge toch de enige mogelijkheid is om te komen tot een vrijheid van huur- vorming op het moment, dat er vol doende panden zijn. Na de artikelsgewijze behan deling van alle wetsontwerpen vond de eindstemming plaats. Alle wetsontwerpen werden zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Bij enkele kreeg de C.P.N.-fractie aantekening, dat zij geacht wil worden te hebben tegengestemd. P)E DEMOCRATEN hebben Dinsdag avond bij plaatselijke verkiezingen in de Ver Staten vier sleutelposities verworven: het burgemeesterschap van New-York, het gouverneurschap van de staten New-Jersey en Virginia en de enige vacante zetel van het Huis van Afgevaardigden van New-Jersey. De domocraat Robert Wagner werd met een grote meerderheid gekozen tot burgemeester van New-York. Zijn P)E FABRIEKENdie filmma teriaal vervaardigen hebben de laatste jaren steeds te kam pen met het verschijnsel van millioenen kleine stipjes op de films. Deze zijn het gevolg van het steeds toenemende gebruik van radio-activiteit in de in dustrie en de geneeskunde. Deze radio-activiteit wordt niet geheel verbruikt en deeltjes ervan ver spreiden zich in alle richtingen. Zij veroorzaken op deze wijze uiteraard schade aan de gevoe lige emulsielaag van films. Hoe wel men op het ogenblik in de filmfabrieken nog niet van een ramp kan spreken, maakt men zich niettemin enige zorg over de wijze van bescherming van het filmmateriaal wanneer het gebruik van radio-activiteit de komende jaren nog zal toe nemen. tegenstanders waren de republikein Riegelman en de onafhankelijke libe raal Halley. De democraat Robert Meyner ver sloeg zijn republikeinse tegencandi- daat, Troast, in de verkiezing voor hot gouverneurschap van de gewoonlijk pro-republikeinse staat New-Jersev. Meyner is de eerste democratische gouverneur van New Jersey sedert 10 jaar. In Virginia werd de democraat Thomas Stanley tot gouverneur ge kozen. In de verkiezing voor de zetel van het Huis van Afgevaardigden van New Jersey versloeg de democraat Williams de republikein Hetfield met een kleine meerderheid. Dit district was sedert zijn vorming in 1932 repu blikeins geweest. Een democratische leider. Mitchell, noemde deze succes sen het bewijs, dat de democraten de opmars naar de overwinning in de volgend jaar te houden verkiezingen voor het Amerikaanse Congres zijn be gonnen. De Republikeinse meerderheid in 't Huis van Afgevaardigden is nu tot 3 stemmen teruggebracht. Het huis telt thans 218 republikei nen, 215 democraten en één onafhan kelijke.

de Stem | 1953 | | pagina 1