Eerst A-zóne bezitten en dan praten italiaanse premier over conferentie van vijf: Natriumlicht beschijnt titanenstrijd Gemeente-ontvanger van Waalwij 1 bij aanrijding gedood Gedenkplaten op erebegraafplaats Overveen Verdieping van inzicht in de plichten van de militair r Uiteenzettingen hervat in een rumoerige sfeer Trekker met oplegger gekanteld DAGBLAD VOOR Regiem strenger na „zevensprong" Chinese guerilla's opereren in Birma Zuidslavische stem: samenwerken op basis van gelijkheid of.... oorlog Geen olie voor Zuid-Slavië Spionnage ontdekt in O.-Duitsland Intimidatie in de kampen Ontvoerders vandaag voor de rechter IN„ Studenten slaags met politie Katholieke officieren vergaderden Tegenover God en maatschappij Indonesische Christenen bevreesd Masjumilid pleitte voor Islam-staat Ongevallenkroniek van één weekend guur weer Botsing door een kunstmistbank Negenjarig kind bestuurde motor Perzisch antwoord aan Eden Evacuatie-probleem onder de loupe Even voorstellen: inbreker 93e JAARGANG No. 20867 Uitgave; N. V uitgevers Mij. Neeriandia Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda Reigerstraat 16 Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. R. A. Bruna. Redactieraad C. J v. Hootegem, Mr. L)r A. J.J M Mes, Mi H. B L. de Rechter L. J v. 't Westende, F V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bi. vooruitbetaling t 5.45 per kwartaal, per pos> f 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post bestell.) f 0.42 incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent Postrek no. 378841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 2 NOVEMBER 1953 Advertentieprijs voor de geliele oplage 1 U.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 pei m/m. (Ingezonden Mede delingen 1 0.30 per m/m). Bjj contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel :>t "2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no._35). In gevangenissen TN HET voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting voor 1931 van Justitie, uiten vele leden hun bezorgdheid over dc ver strakking in het beleid van de minis ter ten aanzien van de politieke delin quenten. Na de bekende ..Zevensprong'' .wer den politieke delinquenten, die vrij willig in de mijnen werkten, overge bracht naar een omgeving, waar ont vluchting weliswaar in mindere mate mogelijk was, doch waar de kansen op reclassering van henzelf en hun gezinnen, naar evenredigheid minder waren. De aan het woord zijnde leden dringen erop aan, deze delinouenten weer de gelegenheid tot nuttige ar beid in de mijnen of elders, te ver schaffen. Bijna alle leden juichten het beleid van de minister ten opzichte van de leiders der N.E.S.B. van gan ser harte toe. Sommige leden bepleit ten het ontnemen van het actief en passief kiesrecht voor de duur van het leven aan die oud-N.S.B.-ers, die zich weer als nationaal-socialisten ontpoppen. Klacht hij Ver. Naties TN DE POLITIEKE commissie van de V.N. heeft Birma, communistisch China ervan beschuldigd, dc 12.000 guerilla's, die sinds de bezetting van het Chinese vasteland door de com munisten, nog steeds in Birma ope reren, niet te hebben teruggetrokken. Wel worden regelmatig nationalis tische troepen naar Formosa terugge roepen. De politieke commissie heeft verder een Russische motie, waarin de landen, die het protocol over het verbod van bacteriologische wapens nog niet hebben ondertekend, tot on dertekening worden aangespoord, naar de ontwapeningscommissie verwezen. DE ITALIAANSE premier, Pella, heeft de Joegoslaven stof tot commentaar gegeven, door te verklaren, dat Italië pas aan een conferentie van vijf over Triest zal deelnemen, nadat de Ita liaanse autoriteiten het bewind in de Z6ne-„A" volledig hebben overgenomen en daar Italiaanse troepen zijn gelegerd. In het andere geval stelt Pella als eis, dat de Joegoslaven zich eerst uit zöne-„B" moeten terugtrekken, voor Italië aan de conferentietafel verschijnt. De mogelijkheid van het „Vereuropearüseren" van Triëst wijst de Italiaanse regering bij voorbaat al van de hand. De uitnodigingen voor de conferentie, die waarschijnlijk in Pa rijs wordt gehouden, zullen deze week worden verzonden. pén van de vier Zuidslavische vice- presidenten, Djilas, verklaarde gisteren, dat er inzake Triëst slechts ruimte is voor samenwerking op ba sis van gelijkheid. Het alternatief is oorlog en een andere uitweg bestaat er niet, aldus Djilas. „Het Westen kan zoveel besluiten nemen als het wil", vervplgde hij, „maar elk besluit, dat zonder ons genomen wordt, zal ver warring betekenen en de spanning vergroten. Niemand kan ons tegen houden, wij staan niet alleen." De Zuidslavische minister van Buiten landse Zaken, Popowitsj, noemde Pel- la's mening over een conferentie van vijf, ongerijmd en onrechtvaardig. Volgens hem had Bidault een met-of ficiële bemiddelingspoging gedaan. QOSTENRIJK houdt inmiddels ook een oogje in het zeil. Als het be langrijkste achterland van Triëst meent het, dat instelling van een vrij gebied van Triëst de enige oplossing is. De Italiaanse regering heeft in de afgelopen week twee olietransporten vanuit de haven van Bari naar Joego slavië verhinderd. In verschillende woningen van Joegoslaven, die in de „A"-zöne van Triëst wonen, heeft de politie belangrijke hoeveelheden wa pens cn munitie gevonden, die kenne lijk bewaard werden om gebruikt te worden bij een eventuele komst van de Italianen in de zóne. Het officiële Zuidslavische blad „Borba" heeft zijn eisen inzake Triëst al wat gematigd, door te schrijven, dat Zuid-Slavië in elk geval een deel van de hav«n van Triëst zal blijven opeisen. T/OLGENS het Oost-Duitse ministe- rie van Binnenlandse Zaken zijn er „grote groepen vijandige organisa ties'' ontdekt, die werkten voor de Amerikaanse cn de West-Duitse ge heime dienst. Er zijn arrestaties verricht te Ber lijn. Halle Cottbus Potsdam en in andere plaatsen. Een radiozender van Amerikaanse oorsprong, wapens veel spionnagemateriaal, geheime instruc ties en plannen voor samenzweringen waren in beslag genomen. Het hoofd kwartier van de spionnage-organisatie bevond zich in West-Berlijn of lr> West-Duitsland. NADAT Zaterdag ongeveer 500 Noord-Koreaanse en Chinese krijgsgevangenen, die niet gerepatrieerd willen wor den, onder het voortdurend ge schreeuw van „nee, nee!" enige tijd in de tent van Noord-Ko reaanse „overtuigers" waren ge weest, is bekendgemaakt, dat de uiteenzettingen voor vandaag niet door zullen gaan. De krijgs gevangenen zijn niet te bewe gen, naar de „hersenwassers" te komen luisteren. Niettemin was de oogst van deze lieden dit weekend 21 bekeerlingen. Teruggekeerde gevangenen hebben verteld, dat er in een kamp voor wei gerachtige gevangenen een martelka mer was, waar degenen, die wensten terug te keren, werden mishandeld. Ruim vijftig gevangenen zouden zijn vermoord. Het onderzoek in de kam pen werd belet, doordat de gevange nen een Chinees, die als schuldig aan één of meer van deze moorden was aangewezen, verborgen en verdedig den tegen de bewakingstroepen. De geallieerde afgevaardigde op de besprekingen ter voorbereiding van een politieke conferentie over Korea, Dean, heeft verklaard nog steeds op timistisch te zijn over de afloop van de conferentie, i Generaal Ridgway deelt dit optimisme, voorzover het de kansen op herleving van de strijd be treft. Zuid-Korea zal zich blijven ver zetten tegen India's deelneming aan de conferentie. DE MELKSTAKING in New-Nork, die zes dagen heeft geduurd, is weer afgelopen. De aflevering van melk aan de winkels is Zaterdag weer be gonnen. DE ATOOMSPION, David Green- glass, wiens getuigenis dc Rosenbergs op de electrische stoel heeft gebracht, heeft aan McCarthy's commissie van onderzoek, verteld, dat Russische agenten radargeheimen uit de labo ratoria te Fort Monmouth hebben gestolen. NA OPMERKELIJK korte onderhan delingen, heeft Rusland besloten 1.320 Japanse misdadigers vrij te laten. Waarnemers noemen deze geste het voorspel tot hervatting der Japans- Russische betrekkingen. MET INGANG van vandaag wordt de prijs van autobenzine met 0.2 cent per liter verlaagd. Dit komt door wij ziging van de zeevrachttarieven. EEN IETWAT bijziende Hagenaar sprak een dronken voorbijganger, die hij voor zijn vriend aanzag, met „Ha, rothoed!" aan. De grap jas kreeg direct twee handen om zijn keel, maar hij antwoordde met enkele slagen met een hou ten hamer op des aanvallers hoofd. DE MINISTER van Justitie heeft ver klaard, dat de Nederlandse gezagsor ganen in niets tekort zjjn geschoten bij hun plicht, de beide Joodse meis jes, Anneke Beekman cn Betty Mel- hado, die al vijf jaar zoek zijn, op te sporen. Het nieuw-Israëlitisch week blad vindt de verdwijnings-affaire maar vreemd. DE ZUIDKOREAANSE kapitein, die met een Amerikaanse „Mustang"-ja- ger naar Noord-Korea vloog, is ge, decoreerd, bevorderd tot majoor en heeft een beloning van 20 guiden ge kregen. NAAR TASS" meldt heeft de Duitse oud-veldmaarschalk Von Paulus, zich inderdaad in Oost-Duitsland geves tigd Hij heeft verklaard, dat hij Rus land als vriend verlaat. DE LEERSTOEL van de Latijnse phi- lologie aan de katholieke universi teit te Parijs, is toevertrouwd aan de Nederlandse Augustijn, Pater dr Mel- chior Verheijen. Pater Verheijen werd in 1917 geboren in Den Bosch en hij deed zijn gymnasiale studie te Eind hoven. DE ISRAËLISCHE premier, Ben Goc- «on, door wiens toedoen de coalitie- /s"!n£ z'ch steeds heeft weten te levTn tVen' zal zich uit het Politieke crisis s ekk<1"' M« Vleest nu 'n partiiJrwiaTDE Pattijen. of beide o vagen, zullen de V. S. kwe^ti!' u komiddelen in de Saar- Streeks a u' hierbÜ is. recht- Adenauer tussen De minister-president, Dr. W. Drees, heeft Zaterdagmiddag vier herden kingsplaten onthuld, welke zijn aan gebracht op een der hoge muren van de Erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen. Een overzicht tijdens de onthulling van de gedenkplaten (op achtergrond rechts, staande bij micro foon). De zaak-Greenlease UEN federale, grote jury. heeft de 34-jarige Halle en 41-jarige me vrouw Heady officieel aangeklaagd wegens de ontvoering van dc zesjari ge Bobby Greenlease, en wel op grond van de Lindbergh-wet. Als de verdachten, waarvan Hall in middels heeft toegegeven de kleine jongen na diens ontvoering te heb ben vermoord, schuldig worden be vonden. kunnen beiden ter dood ver oordeeld worden. Vandaag verschij nen de twee ontvoerders voor een federale rechter. Bij het stroomgat van Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland woedt de strijd tegen het water onverminderd voort. Ook bij donker wordt doorgewerkt. Een natriumverlichting van een mil- lioen dekalumen stelt de arbeiders in staat er gedurende deze laatste en beslissende weken nog een extra schepje bovenop te gooien. Onrust in India LUCKNOW, een stad in India, vonden Zaterdag cn Zondag botsin gen tussen politie en demonstranten plaats. Zaterdag waren het voor het merendeel studenten, die betoogden tegen het overbrengen van twee hun ner, die in hongerstaking waren ge gaan, naar een ziekenhuis. Toen de politie uit zelfverdediging het vuur op de demonstranten open den, werd één persoon gedood, ter wijl negen-en-dertig gewond werden. De woedende menigte sneed telefoon draden door cn stak 'n postkantoor in brand. Zondag vielen demonstranten twee electriciteitscentrales aan. Ver der werden drie postkantoren geplun derd. Indische troepen zijn in het grensgebied tussen Birma en Assam slaags geweest met een bergstam. Nehroe heeft gedreigd met sluiting van de universiteit in Lucknow, als de rust niet spoedig terugkeert. U)E KATHOLIEKE staatsburger, die op het punt staat in dienst te treden, moet reeds tevoren op de hoogte gebracht zijn van de zin van de militaire dienst, juist voor hem. Begrip hiervoor moet van jongs af aan worden bijgebracht. Dit vereist een gevestigd inzicht cn een juiste instelling in het eigen milieu in al /ijii geledingen. Deze en andere eisen op godsdien stig en maatschappelijk gebied stelt de commissie, gerecruteerd uit de le den van het hoofdbestuur der Alge mene Katholieke Officiersvereniging A.R.K.O.. in een advies, getiteld „De Katholieke Militair", gepubliceerd ter gelegenheid van de jaarvergadering dezer vereniging, Zaterdag gehouden te Utrecht. Het rapport stelt zich ten doel bij te dragen tot een verdieping van het inzicht in de plichten der militairen tegenover God en maatschappij. De gehele jaarvergadering stond in dit teken. Duidelijk kwam dit tot uiting in de korte toespraak van Mgr. Dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor HE VIER MILLIOEN Christenen, die er in Indonesië zijn, tonen grote bezorgdheid over hun lot in de toe komst. Bij de algemene beschouwin gen over de regeringsverklaring over Atjeh in het parlement heeft een lid van de Masjumi namelijk gezegd, dat Indonesië moet worden herschapen in en Islam-staat. Eerder zal de rust niet weerkeren. Dit Masjumi-lid, Mohammed Dal- jono, voegde eraan toe, dat de Christe nen hierdoor moeilijkheden kunnen ondervinden. Volgens hem kon men die echter te boven komen met de hulp van de Christelijke leiders. De uitlatingen van Daljono ondervonden in het parlement scherpe critiek. De voorzitter van de Masjumi heeft zich gehaast te verklaren, dat Daljono niet namens de partij had gesproken. ^avonVrt"Wachting S<-|rtiS tot t vanavond: 2 buienw.no1'^ met enkele larigsV k' \t,RC tot ""«ge en harde Zui^tt^ankelijk nog J J re temperatuen U e nd' Lage" Vandaag: Zon „ndc- nin J maan onder i3.i8 uu7 1710 uur' nr?1/!0!?611, °P 7 38 f op 4.11 uur. uur, maan Een overzicht van het ongeval bij de Moerdykbrug. Op onze foto ziet men de gekantelde trekker met oplegger. |7EN TRAGISCH ongeval heeft zich Zaterdagavond om half negen °P (lei Provinciale weg tussen Kaatsheuvel en Sprang voorgedaan, waarbij de algemeen geachte en zeer bekwame gemeente-ontvanger van Waalwijk ,de heer Th. Bakkers, 52 jaar oud, op slag werd gedood. I)e heer Bakkers was met zijn broer, de heer A. Bakkers, per rijwiel op weg haar een familiefeestje in Kaatsheuvel. Beiden reden over het rijwielpad, links van de Provinciale weg, toen ter hoogte van de bocht naby cafe van Berkel een luxe wagen, bestuurd door C. de K. uit Waalwijk uit de richting Kaatsheuvel kwam gereden. De K. had 'n kennis met wie hij die dag had gejaagd thuis gebracht en was op weg naar huis. De heer Bakkers werd door de uit de bocht komende wa gen gegrepen, tegen de grond gesmakt en op slag gedood. 7ijn broer de heer A. Bakkers kon zich, door in een sloot te rijden, op het nippertje in veiligheid stel len. De bestuurder van de wagen reed door naar Waalwijk, vanwaar- uit echter de politie van het ver oorzaakte ongeval in kennis werd gesteld. Onmiddellijk gewaarschuw de medische "hulp mocht niet meer baten. Het slachtoffer werd ter plaat se nog het H. Oliesel toegediend. Zijn stoffelijk overschot is naar het St. Ni- colaasziekenhuis te Waalwijk overge bracht. De Rijkspolitie te Sprang Ca- pelle maakte proces-verbaal op. Eén der rijbanen van de snelweg naar de Moerdijkbrug, is Zaterdag morgen op een haar na ontsnapt aan volkomen afsluiting. Een trekker met oplegger, toebehorende aan de heer Van Twist te Breda, die uitsluitend voor de Kwatta-fabrieken rijdt, was daar namelijk gekanteld. Er bleef nog juist genoeg ruimte voor het verkeer van boven de Moerdijk over, doch niettemin was de gekantelde kolos een lastig obstakel. De wagen, die, geladen met vijf ton producten van Kwatta, op weg was naar Rotterdam, reed met een voor wiel door een kuil in de weg. De chauffeur, de heer P. van Twist, ver loor hierdoor even de macht over het stuur, doch hij hoopte door een ma noeuvre, waarvoor hij de brede strook zand tussen de beide rijbanen nodig had, het rechte spoor weer te zullen vinden. De wagen moest echter een zandhoop „nemen", waardoor het toch al wankele gevaarte, omviel. De chauffeur sloeg met het hoofd tegen een wand van de cabine, terwijl zijn been klem kwam te zitten. Zijn ver wondingen zijn niet van ernstige aard. De andere inzittende, eigenaar van de wagen, kwam met de schrik vrij. De wagen werd kort na het onge val gelost en weer op de wielen gezet. AARDAPPELMIST '"TERWIJL vele geleerden proeven nemen en er dikke boeken op na snuffelen om kunstmatige regen op te wekken, bleek het voor een Zundert- se landbouwer een klein kunstje om een mistgordijn over de Rijksweg te hangen. Deze man reed Zaterdag n.l. met een lading gestoomde aardappe len over de Wernhoutseweg en de wind blies de ontsnappende damp in een dichte sliert over de straat. Hoe natuurgetrouw deze mist was, bleek al ras en een arts en 'n journalist uit Rotterdam weten daarover mee te praten. Toen deze twee met een per sonenwagen de Zundertse dorpskom verlieten, meenden ze immers met een plaatselijke mistbank te doen te heb ben en automatisch verminderden ze vaart. Desondanks botste de auto toch nog tegen de wagen met de vreemde mistverwekker op. De arts en de journalist zagen zich genood zaakt hun reis per bus te vervolgen, want de personenauto werd flink be schadigd. Ge lukkig deden er zich geen persoonlijke ongelukken voor. Eén dode, ticee gewonden jQE EIGENAAR van een motorrij wiel, zekere J. van de M. te Lop- persum, reed gistermiddag door z(jn dorp met zijn negenjarig zoontje op de benzinetank en een achtjarig doch tertje op de duo. Bij wijze van aardigheid liet de va der de negenjarige jongen een ogen blik het stuur vasthouden, waarbij de vader zelf de handen demonstratief op de rug hield. Het kind was deze kunst echter niet machtig en reed te gen een boom op. De jongen werd op slag gedood en zijn vader en zusje werden ernstig gewond. Beider toe stand is zorgwekkend. van Utrecht en Nederlands legerbis schop. Mgr. Alfrink wees op de gro te verandering in de gezagswaarde- ring. Vroeger, aldus Mgr. Alfrink. im poneerden rang en stand en dwon gen zij gezag af. Thans kan de on dergeschikte slechts moeilijk gezag erkennen, wanneer dit niet gedekt wordt door morele en geestelijke kwa liteiten. Daardoor is de taak van de officier veel moeilijker geworden. Hij moet niet alleen in technische zin boven zijn ondergeschikten staan, maar vooral geestelijk en moreel, zo wel in dienst als in zijn privé leven. Doch als Katholiek officier heeft hij een .nog zwaarder verantwoording, namelijk als exponent van het Ge loof, dat hij belijdt. Naar zijn daden worden de kwaliteiten van het ge loof afgemeten. De apologie van de officier is zijn goede voorbeeld. Tijdens de huishoudelijke vergade ring besloot de A.R.K.O. als bijdrage tot de verwezenlijking van dit ide aal, waarnaar zij als standsorganisatie streeft, tot de oprichting van een Commissie voor de Militaire stijl. Even tevoren was het besluit geval len tot de vorming van een federa tieve band met de drie zusterorgani saties. Hervatting betrekkingen na regeling oliegeschil FVE PERZISCHE regering liceft ge- antwoord op een uitnodiging van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, de diplomatieke betrek kingen met Engeland, die sinds het uitbreken van het olie-conflict ver broken waren, weer te herstellen. Perzië steit de hervatting der betrek kingen afhankelijk van regeling van de olie-kwestie in het kader van de wet op de nationalisatie. De Perzische verklaring zegt, dat het huidige geschil slechts gaat tus sen de Perzische regering en de An- glo-Iranian. Na een initiatief van de Sovjet-Unie, heeft Perzië besloten, de onderhandelingen over financiële en grenskwesties met dit land te her vatten. Andere opzet J^E MINISTER van Binnenlandse Zaken is tot de overtuiging: geko men, dat de bestaande opzet van de evacuatie-organisatie, die in tijd van nood moet optreden, niet voldoet, door dat daarbij de directe leiding van de betrokken ministers teveel is uitge schakeld. Met het oog hierop wil de minister van Binnenlandse Zaken een wijzi ging van de wet-Verplaatsing Bevol king bevorderen. Er zal een centraal adviesorgaan worden ingesteld, dat voorstellen kan doen over de coördi natie tussen de bij deze materie be trokken departementen. De in de wet genoemde commissa rissen V.B. zullen rechtstreeks onder de minister van Binnenlandse Zaken komen te ressorteren. Voor de toe komst zou de minister ook vast willen houden aan de taakverdeling, zoals die tijdens de watersnood bestond. Volgens deze is Maatschappelijk Werk belast met de verantwoordelijkheid voor de verzorging van de evacué's. In beginsel is hierover tussen beide departementen overeenstemming be reikt. JN DE BUURTSCHAP Eesveen, in de gemeente Steenwijker- wold, ontwaarde een boerin, toen ze haar mooie kamer betrad een vreemde kerel bij het buffet. „'Vat moet je hier?" vroeg de vrouw waarop de vreemdeling antwoord de: „Ik ben een inbreker". In- plaats van netjes „aangenaam" te zeggen, ging de boerin in de deur opening staan en begon in alle toonaarden te gillen. De inbreker drong zich echter langs haar heen cn nam de ber.en. Een spannende achtervolging, waaraan dc halve buurtschap deelnam, werd ingezet. Na een duik in een sloot en vele struikelingen, liet de inbreker een Amsterdammer zich einde lijk pakken. Hij was langer dan een etmaal op of om de boer derij geweest, voor hij de kans had gezien, de mooie kamer bin nen te sluipen.

de Stem | 1953 | | pagina 1