Heeft MOLOTOV geheime zending De „beste boekhouder ter wereld" zoek Spanningtot 7 November Ook de pers gevonnist ROTTERDAM-PARIJS IN 4% UUR r OOSTENRIJK PROTESTEERT Atoom-vloten Geen ruilt je met 23 millioen Afscheid NOBEL-PRIJS Politie-toezicht MOORD IN OERWOUD Gentleman-inbreker ontmaskerd ENGELAND weigert boter Sneller dan per vliegtuig Zoals Beria Nieuwe arrestaties in Polen verwacht Schrijver wil duel met Faroek Duizelingwekkend Spoorweg-plan Europa-Express' Van Pools priester in Engeland Prins bracht zwaan DAGBLAD VOOR ZEELAND Tegen de bezetting Toekomstbeeld Algemene beschouwingen gesloten Regering handhaaft de voorstellen DE_ Vpklraingen „Het meisje van het j i vliegtuig" EX-KONING ZOG DE HELPERS DER „ZEVEN" u Algemeen Handelsblad protesteert Hij reed met zijn eigen chauffeur Gratis aanbod uit V. S. PROEFVAART van de Kungsholm Poging tot ontvoering TREIN ONTSPORIN G TE RILLAND Hij zakte 2000 jaar weg )3e JAARGANG No. 20866 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: IN, V uugeveis iviij. Weeildiiciia Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda Reigerstraat 16 Tel Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 - Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J. H. .1. Bruna. Redactieraad. C J v. Hootegem, Mr. Di. A. J. J. M. Mes, Mr H B L. de Rechter L. J v. 't Westende, P V M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3 45 per kwartaal, per post f 6.15. per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 042 lncasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841 ZATERDAG 31 OCTOBER 1953 AU Vel icntti p. IJS Vlot de geuele up.dge i u.oi per m m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.75 per m m). Vooi advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen t 0.30 per m m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariet en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent pei m m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35T irOLOTOV IS ZOEK. Door de politieke aether gonzen de ge- 1 ruchten heen en weer over alle werelddelen. Hij zou ernstig ziek zijn. Wie weet? Hij kan ook een van die beruchte „gezond- kuren" moeten volgen. Waarom ook niet? Hij kan zelfs gewoon op vacantie zijn. Dat komt meer voor. Maar wie zal zeggen, of hij niet de weg op is gegaan van Beria? Geliquideerd, gearres teerd of uitgeweken? MOLOTOV. DUIM l'/i millioen Oostenrijkse ar- beiders hebben Vrijdag voor 5 minuten het werk neergelegd, uit protest tegen het feit, dat Oostenrijk nog steeds bezet is. Precies tien jaar geleden hebben de vier bezettende mogendheden aan Oostenrijk vrijheid en onafhankelijkheid beloofd. Tijdens de vijf-minuten-staking sprak de voorzitter van de Vakbond Boehm, een protest uit, dat door alle Oostenrijkse radiostations werd uit gezonden. Een uur later sprak ook de Oos tenrijkse kanselier, Julius Raab, op een speciale zitting van het Parle ment een protestrede uit. ..Het is thans genoeg", zo riep Raab uit. .,Geef ons eindelijk onze rechten". LIET JONGSTE gerucht wil, dat de Russische Minister van Buiten landse Zaken met een „geheimzinnige zending" is belast. Dit zou dan ver band houden met de komende confe rentie van de Ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier. In sapnning wacht de wereld af, of vriend Molotov, die al enkele weken onzichtbaar is, zal verschijnen op de officiële 26ste verjaardag van de Rus sische Revolutie op 7 November. Dan er namelijk ieder jaar een groot officiëel feestmaal, waarbij hij een voudig- niet gemist kan worden! De gehele diplomatieke kolonie in Moskou verkeert in de grootst moge lijke opwinding. Men heeft daar na melijk tegen de normale gang van za ken in met geen woord iets vernomen over een „gewoon verlof" van Molo tov. Alle vermoedens, die na de dood van Stalin in groten getale rond het Kremlin waarden, komen weer te voorschijn. Zou „de beste boekhouder ter wereld", zoals de Minister eens door Lening zelf werd genoemd, de politieke woelingen na Stalins dood dan toch niet al te lang mogen over leven? Ook herinnert men zich nog zeer goed, dat ook Beria een tijd „spoorloos" was en dat daarna plotse ling zijn arrestatie als verrader werd bekend gemaakt. ZUIVERING? Toen hij in 1949 door Stalin als Mi nister van Buitenlandse Zaken werd ontslagen, werd door het Westen met klem betoogd, dat hij had afgedaan. Toen echter kwam hij weer vrij spoedig op het politieke toneel terug en wel als plaatsvervangend premier. Nooit was hij de leider van een be paalde groep. Sinds hij in 1939 Maxim Litvinov verdrong als Minister van Buitenlandse Zaken, heeft hij zich gaspecialiseerd in buitenlandse aange legenheden. pTR GAAN dus „zuiveringsgeruch- ten". Het is niet de eerste maal dat de 63-jarige Molotov hieraan in zijn loopbaan het hoofd moet bieden. I~)E toekomstige oorlogsvloten zullen grote afstanden kunnen varen zonder onder weg brandstof in te ne men en zij zullen in staat zijn kusten op een afstand van 300 kilometer te beschieten. Aldus ..Jane's fighting ships", het gezaghebbendste Britse handboek over marine-aangelegenheden. De toepassing van atoomenergie voor de voortbeweging van oorlogs schepen zal langzamerhand slagsche pen en torpedobootjagers in onbruik doen geraken, maar voor vliegkamp schepen en kruisers is een „goede toe komst" weggelegd, aldus het hand boek. De Sovjet-Unie beschikt thans over 370 duikboten en heeft er 1000 in aanbouw. De Britse vloot beschikt thans over 53 en de Amerikaanse over ruim 200 duikboten. Na de Amerikaanse vloot is de Britse de grootste ter wereld. DE WATERSNOOD in Italië heeft naar schatting 80 millioen gulden aan schade gekost, EEN EERSTE DEEL van de in aan bouw zijnde Londense „televisiestad" is gereed gekomen. De kosten van 'tl hele project zijn geraamd op 9 mil lioen pond sterling. DEN HAAG acht de antwoord-nota van West-Duitsland over de Rijnvaart „bepaald zeer teleurstellend", omdat deze de nu eenmaan bestaande ge meenschappelijke verdragsverplchtin- gen uit het oog verliest. DE VIJF Franse communistische af gevaardigden, waarbij Jacques Duclos zullen niet wegens ondermijning van het moreel van het Franse leger wor den' vervolgd. HET VERKEER in West-Duitsland eist dagelijks veertig slachtoffers. De gevaarlijkste steden zijn Keulen, Düs- seldorp en Essen. BIJ OPGRAVINGEN te Porto Tor res op Sardinië heeft men de vol ledige skeletten van twee krijgs lieden, die ongeveer 4000 jaar ge leden moeten zijn gestorven, ge vonden. EEN VLIEGTUIG met één inzittende is Vrijdag voor de monding van de Moray Firth (Schotland) in zee ge stort. ROTTERDAM zal in de komende zes weken ongeveer 10.000 Canadese of ficieren en manschappen zien ver schijnen. Zij mogen naar huis. In de komende weken komen de aflossings troepen (voor West-Duitsland). DE 19-JARIGE Nederlandse zeeman, die in Hamburg terechtstond als ver dacht van moord op een buffetjuf frouw is veroordeeld tot 6 jaar ge vangenisstraf. STRIJDKRACHTEN van Turkije, Griekenland, Italië en Frankrijk zul len onder de naam „November Maan" van 2 tot 5 November een grote lucht verdedigingsoefening houden. EELDE wordt binnenkort Nederlands tweede luchthaven, tevens uitwijkha- ven van Schiphol. Het luchtvaartter rein van Eindhoven is per 30 Novem ber militair geworden. EVEREST, een Amerikaan, heeft met een ..Sabre" een nieuw wereldsnel- heidsrecord voor vliegtuigen geves tigd. Hij vloog 1234.82 km. per uur °ver 15 km. met wind mee. ER IS KANS. dat in Nijmegen een Proefcentrale wordt gevestigd voor atoom-energie. 'l/i^ENS het Oostduitse persbureau den een inwoonster van Dres- nelu ,de omgeving van deze stad een Paddestoel van 50 pond gevonden. van'avSnd7WaChtins' SeIcIi6 tot Bijna overal opklaringen oosten van he?afr in het Noord "Og zwaar be^o,m'1 vnk1 ii een VOIKt met aanvankelijk Maticp tni met e«>ge re- tussen Zuid ei/w3 krachtiKp wind andering West. Weinig- ver- Weinig ver- Vandaag: Zon' aan onder 14 At 714 Maan op 1 54 u«r 7""r' y.nn om)». 1» op 7.34 uur. uur. t Morgen. temperatUur. -t-i Zon 0 Maan onder 14.53 1.54 Zon onder 17.12 m... 4.- 15.06 uur Maandag: Ma™" uur. Zon op 7.36 uur "P 03 (Van onze parlementaire correspondent) algemene debatten over de rijksbegroting-1954 en het com plex van belasting- en huurwetten zyn geëindigd met een felle woor denwisseling tussen minister Smir noff en de communisten, die een mo tie hadden ingediend om alsnog 6 pet. loonsverhoging toe te kennen. De scheldpartij der communisten, die de minister uitmaakten voor een leuge naar, liep zo hoog, dat de bewinds man dr. Kortenhorst verzocht tegen dergelijke uitdrukkingen in beseher-1 ming te worden genomen. Minister Suurlioff bewaarde een volslagen kalmte en verzocht de Kamer de communistische motie te behandelen ,.voor wat ze waard was". De com munisten raakten zeer opgewonden, toen de minister een boekje open deed over de sociale zorg in de Sov jet-Unie. Opnieuw hebben vijf ministers het woord gevoerd. Minister Zijlstra spande daarbij de kroon, toen hij in een korte briljante rede een ant woord gaf op de vraag van Weiter, waarom in Nederland niet dezelfde economische politiek wordt gevoerd als in Duitsland. De redevoering van minister Drees, die daarvoor een uur nodig had, was even zwak als in eerste termijn en geleek veel op een permanent excuus naar aanleiding van de algemene on tevredenheid, die over zijn eerste re devoering was geuit. Onmiddellijk na hem sprak de mi nister van Financiën, van der Kieft, die elke suggestie van de Kamer af wees om de 23 millioen, die de over heid alsnog wil prijsgeven, anders te besteden dan zoals de regering had voorgesteld. De Kamer accepteerde die motive ring blijkbaar, want er is verder niet meer over gesproken en toen de voor zittershamer het eind van de vergade ring en daarbij tevens het eind van de algemene debatten beklemtoonde, was er op dit punt geen motie in gediend. DE HUREN Uit het verloop van de debatten van deze middag bleek wel, dat de ballen al uit de soep waren. De be lastingvoorstellen van de regering hebben in grote lijn genade gevonden in het oog van de Kamer. Ten aan zien van de begroting-1954 beloofde minister v. d. Kieft, dat overschrij ving van posten niet meer zo maar zal voorkomen. In de loop van de ko mende week zal de Kamer nu de in dividuele belasting- en huurwetten behandelen per artikel. T"NE POOLSE Regering heeft aan de leden van het episcopaat laten we ten, dat zij ten spoedigste een nieuwe bisschoppenconferentie bijeen geroe pen wenst te zien. Als reden geeft zij hierbij op, dat de besluiten van de conferentie van 28-29 September 1953 niet naar haar genoegen waren. Bovendien was de regering er niet mee eens, dat in plaats van Kardinaal Wyszynski, de nog vrij jonge en krach tige bisschop van Lodz, Mgr. Klepacz tot voorzitter was gekozen. Het Pool se episcopaat heeft de regering ervan in kennis gesteld, dat het er niet aan denkt in een nieuwe conferentie bij een te komen. Mgr. Klepacz zou als voorzitter van de bisschoppenconferentie vervangen dienen te worden door de communis tisch beinvloede priester Casimir La- gosz, de door de regering opgedron gen en daarom onwettige vicaris-ca- pitularis van het verweesde bisdom Wroclaw. Poolse katholieken zijn de mening toegedaan, dat de regering ervan over tuigd is de Poolse bisschoppen murw en volgzaam te kunnen maken door de krachtigste figuren van hen te arres teren. Zij houden dan ook ernstig met nieuwe arrestaties rekening. pUIDO ORLANDO, een schrijver van Italiaans-Amerikaanse afkomst, heeft ex-koning Faroek voor een duel op het pistool uitgedaagd, omdat deze zich krenkend over hem zou hebben uitgelaten naar aanleiding van zijn boek „Faiseurs de Gloire". In afwachting van het antwoord van de voormalige vorst, oefent Or lando in Milaan onder leiding van de beste Italiaanse wapenmeester. Ingeval Faroek de uitdaging niet aanneemt, zal Orlando wegens smaad een schadevergoeding van een mil lioen dollar eisen. Indien deze vor dering zou worden toegewezen, wil hij dit geld bt steden voor hulp aan het gebrekkige kind in Frankrijk en Italië. jyjINISTER WITTE deelde nog eens mee, dat er geen enkele zeker heid is te geven over de verdere ont wikkeling van het huurbeleid. Maar volgens een prognose, mag worden aangenomen, dat we rond 1956 voor een volgende huurverhoging staan en dat in 1960-1061 de huren vrij zullen zijn. Met minister Mansholt zal minister Witte de mogelijkheid bespreken, om de landarbeiders met een lapje grond niet onder de huurwet maar onder de pachtwet te laten vallen. In verband met de huren zij nog opgemerkt, dat er inmiddels een amendement is ingediend om voor de huurprijs voor bedrijfspanden dezelf de maxima te laten gelden als voor de woningen, dus van 17 tot 29 pet. al naargelang de gemeenteklasse. Een huurtoeslag voor alle 65-jari- gen en ouderen kon de minister niet geven. Prof. Romme heeft tenslotte zijn motie over een vrijere loonvorming op stal gezet. Intrekken, waarop dr. Drees nog even had gesuggereerd, wilde de katholieke fractieleider niet. Evenmin wilde hij de motie op ver zoek van dr. Schouter vereenvoudi gen Voorzitter dr. Kortenhorst heeft nu de motie van de agenda afge voerd. AAN .koningin Frederika van 2 Griekenland werd, toen zij 2 deze week met koning Paul voor 2 een officieel bezoek te New York 2 2rrij?erc*e' een bloemendoos over- J handigd, welke een rode roos leiek te bevatten. Er was een briefje bij met de opdracht: „Aan -rf mei.sie van het vliegtuig". De koningin zei ervan overtuigd te zijn, dat deze attentie afkomstig 2 was van twee Amerikaanse solda- 2 ten, die zij tijdens de oorlog aan 2 boord van een vliegtuig ontmoet 2 £a j «J •?vas *n ^ie dagen van 5 Zuid-Afrika naar Egypte gevlo- gen om daar haar gemaal te be- zoeken en op de terugreis, een- zaam en ongelukkig, had zij haar t J tranen niet kunnen bedwingen. Twee Amerikaanse soldaten, die ook in het vliegtuig waren, de- den hun best om haar wat op te S vrolijken. Zij had hun niet ge- zegd, wie zij was, en ook hun na- J men niet vernomen. Marshall en Schiveitser J}R. ALBERT SCHWEITZER heeft de Nobelprijs voor de vrede voor 1952 gekregen en generaal George Marshall de zelfde prijs voor 1953. Albert Schweitzer, musicus, theo loog, philosoof, auteur, arts en zen deling in Afrika, krijgt de Nobelprijs voor de vrede voor het jaar 1952. Generaal George Marshall is de ge wezen Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken en de auteur van het plan-Marshall. GEORGES MARSHALL. ,We hate to leave your country", dat zeiden Vrijdagmiddag de scheidende Ambassadeur van de V. S., de heer Selden Chapin en zijn echtgenote, toen zij van het vliegveld Valkenburg naar Parijs vertrokken. Zij zullen niet meer terugkeren in Nederland: de heer Chapin is benoemd als Ambassa deur in Panama. Een laatste groet aan Nederland. pX-KONING ZOG van Albanië, zijn echtgenote en tien leden van zijn gevolg zijn onder toezicht van de Egyptische politie geplaatst, om te verhinderen, dat zij het land zullen verlaten. De verdere leden van het gevolg van de ex-koning en verscheidene Albaniërs die in contact met de ko ninklijke familie stonden, hebben van de Egyptische Minister van Binnen landse Zaken toestemming gekregen Egypte te verlaten. Zoals gemeld moet ex-koning Zog binnenkort voor een gerechtshof in Cairo verschijnen, op beschuldiging van het ontduiken van belastingen. TIET Algemeen Handelsblad becriti- seert de uitval tegen de pers, in 't vonnis tegen degenen, die de zeven politieke delinquenten uit de gevan genis te Breda hielpen ontsnappen. Voorop stelt het Amsterdamse blad dat het in dit geval geen partij is, omdat het zelf geen namen heeft ge noemd. „Ook achten wij het een goede prac- tijk. dat in het algemeen bij strafza ken zeker als zij zich in het sta dium van het vooronderzoek bevin den de verdachten en later veroor deelden niet met namen worden aangeduid. Toch zijn er uitzonderin gen. Het publiek kan er b.v. recht op hebben, te weten, welke vooraanstaan de persoonlijkheid als verdachte bij een strafzaak is betrokken. Over het bestaan van dergelijke uitzonderin gen laat met name het rapport van de Commissie Justitie-Politie-Pers geen twijfel over. Deze commissie werd de 22ste Maart 1950 bij besluit van de Minister van Justitie ingesteld. „Maar de Rechtbank hanteert hier het in onze ogen volmaakt onjuiste argument, dat de pers door het noe men van namen de reclasseringsmo- gelijkheid voor de veroordeelden zou hebben belemmerd. Een werkgever, die con amore aan die reclas sering medewerkt, behoort immers van het strafregister van zijn werk nemer niet opzettelijk onkundig te worden gelaten. „Er is echter iets geheel anders, dat ons bij deze motivering van het Bredase vonnis noopt tot een ernstig protest. Bij dit vonnis heeft de Recht bank niet alleen recht gesproken over de verdachten, maar ook over de pers- in-het-algemeen. Dit kan en mag nooit de taak zijn van de rechterlijke macht De Rechtbank heeft hier gezondigd tegen de zuiverheid van verhoudin gen. Zij is haar bevoegdheden tebui- ten gegaan. Zijn de leden van de rech terlijke macht van oordeel, dat er bepaalde feilen bestaan, dan moeten zij wegen trachten te vinden, om die, waar dat past, kenbaar te maken. Daar het hier algeemene belangen raakt, kan dit bijvoorbeeld zeer goed bij de behandeling van de Justitiebe groting of door middel van vragen van een Kamerlid. De gevolgde me thode te Breda lijkt echter ten enen male onjuist. Weilicht klonk hier het juiste woord. Stellig werd het uitgesproken op de v e r k e e r d e plaats". We zouden hier onzerzijds bij wil len aantekenen, dat het ons twijfel achtig voorkomt, of ook inderdaad het juiste woord is gesproken. Waar het hier een zaak betrof, welke zo veel opschudding had gewekt, zowel in binnen- als in buitenland, is o.a. heel goed te verdedigen, dat hier sprake was van een uitzonderings geval als bedoeld in het rapport Jus titie-Politie-Pers. Op 25 Indische ambtenaren WIJF EN TWINTIG BEAMBTEN van de Indische Regering zijn dezer dagen door ongeveer 500 leden van een stam in Assam gedood. Volgens een bericht uit Gauhati, in Assam, waren de beambten in het oerwoud, het gebied van de stam, voor het uitdelen van zout. Er is onmiddellijk een legerafdeling naar het betrokken gebied gezonden. FJE ARNHEMSE politie heeft gear- resteerd de 35-jarige textielhande laar v. d. P. uit Arnhem, die in het gehele land een ontstellend aantal inbraken heeft gepleegd. Door deze arrestatie zijn reeds minstens veertig inbraken opgehelderd, die sinds 1951 zyn geschied. Deze man, die door de Arnhemse hoofdcommissaris een gentleman-in breker wordt genoemd, woonde op goede stand in Arnhem, bezat een grote personenauto en had een privé- chauffeur, die al of niet on wetend als een soort dekking werd gebruikt. V. d. P. trok er met de chauffeur op uit en paarkeerde de auto in de WOOR rekening van een firma te, New York heeft een Canadese zakenman, de heer R. C. Bruce, aan het Engelse Rode Kruis gratis een hoeveelheid van 20.000 ton boter uit de Amerikaanse overschotten aange boden. Het aanbod is afgewezen. De heer Bruce heeft zich daarop gewend tot het Ministerie van Voed selvoorziening en de Hertog van Edinburgh, verklarende, dat het wer kelijk de bedoeling is de boter te schenken. Het Ministerie heeft Don derdag geantwoord, doch weigerde bekend te maken, welk antwoord het gegeven heeft. De Amerikaanse boter beantwoordt niet aan de Engelse voedselbepalin- gen. die voorschrijven, dat boter niet meer dan 16 pet. water mag bevatten. De Amerikaanse boter kan tot 20 pet. water bevatten. buurt van plaatsen, waar hij door insluiping z'n slag wilde slaan. In deo auto bevond zich een grote hoeveel heid textiel, zodat, wanneer de poli tie argwaan zou krijgen de chauffeur op de goederen kon wijzen en vertel len dat de patroon een zakelijke be spreking had. Behalve in Arnhem (tien inbraken) opereerde v. d. P. in tientallen plaat sen over het gehele land, o.a. in Til burg en Goes. Hij had het voorname lijk gemunt op baar geld, doch nam ook genoegen met sieraden, kostbare kleden ofsigaren. In totaal heeft v. d. P. voor enige tienduizenden gul dens gestolen, waarvan hij met zijn gezin leefde. Was het geld op, dan ging hij er weer op uit. De rijksrechercheur bij het parket van de proc.-generaal in Arnhem kwam door een toeval achter deze af faire, toen hij voor een ander onder zoek in Barneveld moest zijn. Hij vernam daar, dat de chauffeur van v. d. P. in diens opdracht aan inwo ners van Ede en omgeving sieraden in pand had gegeven. Deze sieraden waren afkomstig van een inbraak in Arnhem. De chauffeur bleek inmid dels in Duitsland 'te zijn gearresteerd wegens smokkelarij. Hij werd door Arnhemse politiemannen aan de tand gevoeld, waardoor men achter het doen en laten van v. d. P. kwam. Minister Luns naar Ziveden P)E minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, zal op 3 No vember a.s. '-oor enkele dagen naar Zweden vertrekken, teneinde op uit nodiging van de „Svenska-Amerika- Linje" de eerste proefvaart mede te maken van het te Vlissingen bij „De Schelde" gebouwde nieuwe Zweedse mailschip ..Kungsholm". Deze proef tocht wordt op 5. 6 en 7 November gemaakt. \^/ORDT EEN NEDERLANDS INITIATIEF werkelijkheid, dan zullen er mettertijd zeer snelle expressetreinen in West-Europa gaan Ionen waarvan de rijtijd minstens een kwart korter is dan de huidige. Boven dien zullen deze treinen nieuwe service aan de passagiers bieden welke aan die van de vliegtuigen doet denken, aldus De Tijd. Het plan'is van Me?deSInH Vk" de Ne<lerlamIsc Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, ril 7 1 'W lng er van ,s hij reeds een eind gevorderd. Hij hoopt het di ?!fe"de maa"d te kunnen voorleggen aan de andere spoorweg directies in Europa. Bij een informeel contact is hei» spo.olwe.? idee met instemming begroet wordt door de Franse £)E GRONDGEDACHTE is die van Europese spoorwegintegratie. De nieuwe treinen die men met de naam „Europa-Express" zou kunnen betite len. zullen in een Europese pool wor den ondergebracht en voor gemeen schappelijke rekening geëxploiteerd. Het zullen zeer snelle Diesel-electri- sche treinstellen worden met interi eurs en accomodatie voor de passa giers, welke doen denken aan de mo derne passagiersvliegtuigen. seuieKen, aat zijn en Duitse directies. De „Europa-Express" zal een maxi mum actieradius hebben van ongeveer 600 kilometer en in het eerste stadium dienst gaan doen tussen de voornaam- ste steden van West-Europa: Amster dam Brussel, Parijs, Bazel. Frankfurt, Hamburg en eventueel Kopenhagen, met de tussenliggende steden, zoals bijv. op de lijn Amsterdam, Parijs, Den Haag. MééR TREINEN. TYOOR de drastische besnoeiing van de rijtijd is het ook mogelijk de frequentie van de internationale dienstregeling belangrijk op te voeren Neemt men als voorbeeld het tra ject Amsterdam-Parijs. De huidige rij tijd is bijna 8 uur, die van de Europa- Express zal komen te liggen tussen de 5en de 6 uur. De vlicgtijd Amsterdam-Parijs is 1 uur 35 min., maar hierbij komt de tijd van het transport per bus in Amster dam en in Parijs van de stad naar het vliegveld en de tijd welke de for maliteitcn in beslag nemen. Daardoor wordt het in totaal bijna 4 uur. Een passagier uit Rotterdam is er nog gun stiger aan toe. Hij kan met de nieu we Europa-Express Parijs bereiken in 4'j a 5 uur, met het vliegtuig is hij van centrum Rotterdam naar een turn Parijs 5 uur 20 minuten kwyt. DOANE AAN BOORD. F^EZELFDE express-trein kan bin nen 'n paar uur na aankomst de te rugreis aanvaarden. De topsnelheid zal afhangen van plaatselijke omstan digheden. Zij zal b.v. in Nederland ongeveer 120 km. per uur bedragen en in Frankrijk ongeveer 150 km. De bedoeling is de treinen te laten be dienen door internationaal opgeleid personeel. Een wisseling van personeel is niet nodig. Wellicht is het nodig om naast de bestuurder een „loods" te gebruiken, die met het seinwezen van het land volkomen op de hoog te is. Om de snelle rijtijd te kunnen be reiken is het nodig, dat alle douane formaliteiten aan boord verricht wor den. De gestroomlijnde Diesel-electrische treinstellen zullen een eenvoudig in terieur hebben, dat groot comfort, maar geen luxe biedt. Het plan is slechts twee klassen te hebben, een 2e en een 3e, en geen slaap- en restau ratiewagens. Diepvriesvoedsel, zal door stewardessen in de wagons wor den geserveerd. Afgezien van wat handbagage, die hij bij zich houdt, zal de passagier geen zorgen hebben voor zijn grote bagage. Die wordt voor hem opgeborgen, wanneer hij de trein be treedt en aan hem teruggegeven bij aankomst. De treintarieven zullen concurrerend moeten zijn met het goedkoopste luchttarief. r\E GEHEIMZINNIGHEID rondom de verdwijning; van de Poolse priester in Engeland, father Borinsky, is plotseling groter geworden door de poging tot ontvoering van diens vriend en landgenoot, pater Mieczys- law Bossovski, belast met de zielzorg van een groep Polen in Stafford. De 38-jarige Poolse priester ex-ge vangene van Russen en Duitsers, heeft van zijn kerkelijke overheid opdracht gekregen, niet over de poging tot ont voering te spreken. Zijn parochianen echter hebben medegedeeld. dat kortgeleden een grote, zwarte luxe wagen voor het huis. waar Pater Bossovski woont, stopte. Drie mannen stapten uit en klopten tegen 't slaapkamerraam. Fa- terr Bossovski zou volgens dezelfde inlichtingen aan de drie mannen ge zegd hebben onmiddellijk weg te gaan of hij zou de kerkklok luiden als te ken. 'dat hij hulp nodig had. Toen de mannen verder begonnen te kloppen, holde de priester naar de kerk om het hulpsein te geven. Hij kwam ech ter tot de ontstellende ontdekking, dat er geen geluid uit de bel kwam. Later bleek, dat de klepel met doe ken was omwikkeld. Hij verstopte zich toen in de kerk. Omwonende Polen, die iets onge woons hadden gemerkt, snelden toe en belden de politie op. De drie man nen in de zwarte auto maakten zich uit de voeten. Sinds de gebeurtenis wordt de pastorie dag en nacht door de parochianen bewaakt. De Zwanenbroederschap TNE ZWANENBROEDERSCHAP, ge- vestigd te 's-Hertogenbosch. ont ving aan de broederlijke maaltijd plots bezoek van de zwanenbroeder ZK.H. Prins Bernhard, die een prach tige grote levende zwaan meebracht. In het Zwanenbroedershuis in de Hinthamerstraat liet hij deze voor zich uitdragen. De Prins heeft de ge hele broederlijke maaltijd bijgewoond en in de avonduren keerde hij terug naar Paleis Soestdijk. Aan de jaar lijkse maaltijd was de jaarvergade ring voorafgegaan. Voor een historisch artikel over de Broederschap zie elders in dit blad. Diesel hotste op dragline (GISTERMIDDAG, even over 9 uur, viel bij het passeren van de on bewaakte overweg aan de Derdeweg te Rilland, de motor stil van een dragline. De machinist die wist dat na enkele minuten de Diesel uit Bergen op Zoom moest passeren, liep de trein tegemoet om te waarschu wen. Door de mist bemerkte de bestuur der zijn signalen te laat en een bot ting zien aankomend, zette hij de motor af en liep naar achter, meteen de passagiers in dc eerste wagen op wekkend zijn voorbeeld te volgen. Na de botsing liep de Diesel nog 'n honderd meter door, de dragline mee slepend. waarna het voorste stel wie len uit de rails werd gelicht. Daar het te Rilland nog enkel spoor is. lag de treinverbinding met Zeeland mèteen stil en moesten bus sen ingelegd worden voor het passa giersvervoer. Een werktrein were spoedig uit Bergen op Zoom naar Ril land gestuurd en gistermiddag son men" de ontspoorde Diesel die nogal schade had belopen, wegslepen, óm drie uur was de lijn weer vrij. De knipperlicht-installatie, bij de over weg werd ook vernield. VEKERE LESLIE COOK zakte in de tuin van zijn huis te Lon den plotseling door de grond en bevond zich op hetzelfde ogen blik tweeduizend jaar terug in de geschiedenis. Waar hij in terecht gekomen was. bleek de ingang te zijn van een onderaards hol, dat in gebruik moet zijn geweest tii - dens de bezetting van Engeland door de Romeinen. Daarbinnen trof men aardewerk uit die tijd en dierlijke beenderen aan. Vanwege verzakkingsgevaar zal de ruimte worden volgestort.

de Stem | 1953 | | pagina 1