Visser-Koole nv SANERINGSPLAN VOOR OESTER- HANDEL GEKRAAKT fa##1 Ontslag van ontvanger- ambtenaar ingetrokken Bestuur gaat praten met Ged. Staten Z-VLAAN DEREN Zuid-Beveland Walcheren Wederom bewogen raadszitting RAARLANb te Terneuzen neemt deel in aandelen kapitaal van N. V. Haven VERGADERING K. v. K. VOOR DE EILANDEN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 OCTOBER 1953 Protesttelegram aan bedrijfschap en Minister Mr Vlaming leider van de oppositie De zoekgeraakte geloofsbrieven Nieuwe voorrangsweg in Zeeuwsch- Vlaanderen noords™.axel «uf. V. Verkoop van een gedeelte bolwerk DERDE NUMMER DER EVACUATIE-POST Het veer Kruiningen-Perkpolder TE ZONNEMAIRE EN ST. PHILIPSLAND Weg Hulst-Graauw wordt doorgetrokken £<r£PMfr>A HEDEN QP 1 NOVEMEBER zou het saneringsplan van drs. v. Dijk in werking tre den. Het Bedrijfschap heeft er zijn goedkeuring aan gehecht en momen teel is de regeling bij de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. Juist voor de vergadering van het Bedrijfschap, waarin de regeling zou worden goedgekeurd, heeft nog een bespreking plaats gehad in Den Haag met het bestuur van de Vakgroep voor Vis. Men kwam toen tot een voor alle partijen aanvaardbaar compromis, op voorwaarde dat absoluut op geen enkel punt veranderingen zouden worden aangebracht. De ondervinding heeft ge leerd, dat het wantrouwen tegen het Bedrijfschap niet altijd ongegrond is geweest. Toen nu later bleek, dat Den Haag zich niet aan de gestelde voor waarden had gehouden liep de oppositie te hoop. Bij monde van Mr. Vlaming is toen aan V.E.B.O. verzocht een vergadering te Yerseke uit te schrijven, teneinde de toestand te bespreken. DEEDS direct werd er door mr. Vla- ming op gewezen dat hem. na persoonlijk onderzoek, gebleken is, dat in Den Haag niet met een juiste voorstelling van zaken gewerkt is. Ook betwijfelde hij of cle VEBO-leden wel voldoende op de hoogte waren met de genomen besluiten. Ook het niet in stemming brengen van het plan keurde hij af. Hierdoor is geen juist beeld verkregen. Het plan zelf noem de hij immoreel. Het brengt slechts voordeel voor die exporteurs die het meest geknoeid hebben. Voor de kwe kers zag hij totaal geen voordeel. In het begin had deze categorie niet eens meegeteld. Ook de stelling van drs. v. Dijk dat min. prijzen niet te hand haven zijn en dat er geen sancties kunnen worden toegepast, werd door hem bestreden, verschillende andere punten werden aangevallen en enkele duistere artikels aangewezen, waar van de uitwerking aan de toekomst wordt overgelaten en die in het belang van enkelen zouden kunnen worden toegepast. Ook de besteding van de f 400.000 die door de voorgestelde hef fing in het opvangfonds komen, acht te hij zeer aanvechtbaar en staande op losse schroeven. Mr. Vlaming ver klaarde het saneringsplan onaanvaard baar. Wil men saneren, dan beneden bij de kwekers beginnen en niet bij de handel. De heer Bal, voorzitter van VEBO en bestuurslid van het Bedrijfschap, brak een lans ten gunste van het plan. Hij gaf toe dat het plan niet volmaakt is en dat er in de toekomst bij uitvoering en afwerking grote moeilijkheden zullen opdagen. Hij be zwoer de vergadering toch goed de ge volgen voor ogen te houden indien het plan verworpen zou worden. De val van de prijzen en een chaos in België. Reeds nu worden daar kortin gen gegeven van 18 tot 20 pet. Voor de kwekers-niet exporteurs zag hij een soort bescherming en een tame lijke zekerheid. In ieder geval zal door het plan een bodem in de markt worden gelegd. Hij kon niet anders adviseren dan het plan aan te nemen. Algehele vrijheid zal voor velen de ondergang zijn HILARITEIT (Advertentie) ETNKELE voor- en tegenstanders, zo- wel kwekers als kleine expor teurs voerden nog het woord. Ook de vrolijke noot ontbrak niet. Toen ge zegd werd dat door het plan ook het terugbetalen wei zou ophouden, werd dit bestreden door op te merken dat het een klein kunstje is terug te be talen of in het geheel niet te laten betalen. „Voor 50 frs", riep de spre ker. ..voor 50 frs, laat ik door iedere keurmeester in België elke willekeu rige partij oesters afkeuren. En dan zou ik de Nederlandse macht wel eens willen zien die de kracht op kan bren gen om dan de Belgische importeur te dwingen die afgekeurde oesters te betalen. Het bewijs ben Ik bereid te leveren desnoods nog deze week" On der grote hilariteit verklaarde de voorzitter: ,,Het is best mogelijk!" Bij stemming vóór of tegen kwa men 6 voorstemmers. 2 blanco en 43 tegenstemmers te voorschijn. Besloten werd Den Haag per telegram van een en ander in kennis te stellen. Voor de VEBO is het hiermee afgelopen. BIJ DE EXPORTEURS vergadering van VEBO- en Ve"voex- besturen gaarde op een gegeven ogen blik drs. van Dilk met driftig gebaar zijn paperassen bijeen, sloeg met har de klap zijn tas dicht en verdween. Nu men dus in de oude toestand blijft d.w.z. alleen vastgestelde min. exportprijzen, die volgens drs v Dijk niet meer vastgehouden zullen worden moest men met nieuwe voorstellen komen Mr Vlaming bestreed de be wering van drs. van Dijk. Het Advertentie) er op lijken of wij er voor het Be drijfschap zijn. Hij zag bij drs. v. Dijk veel bangmakerij. Hij betwijfelde of het Bedrijfschap de verantwoording zou nemen voor een maatregel die het bedrijf niet ligt, en een eigen weg te gaan met voorbij zien van de ver langens van de belanghebbenden. Na enige discussie kwam men tot het volgende voorstel: Schriftelijke bevestiging van het protest-telegram en absoluut los van het saneringsplan het volgende voorstel: le handhaving min. prijzen: 2e 25 pet. verplichte te rugkoop door exporteurs van kwekers. Bij in gebreke blijven sancties toe passen; 3e ten gunste van kleine ex porteurs de eerste 100.000 oesters vrij van de verplichte terugkoop. In afwachtende houding ziet het bedrijf de reactie van drs. van Dijk tegemoet S I G A R E N Cr/3 voüe TOP-KU/AUTEIT.' QOK bij de vereniging van oester- exporteui's is de behandeling van het saneringsplan niet zonder se nok ken verlopen. De uitslag der stemming was 5 voor, 2 blanco en 8 tegen De voorzitter is enige tijd geleden kwaad weggelopen en niet meei te ruggekeerd Op een gecombineerde TN de jongste zitting van de raad werden de nieuwe raadsleden, de heren L. de Bruyne en C. v. Damme, die onlangs hun zetel verloren, daar zij hun geloofsbrieven vergaten in te leveren, beëdigd, waarna werd over gegaan tot de verkiezing van een wet houder ter vervulling van de vacature Meeuwse. Verkozen werd met vier stemmen de heer C. van Damme (A.R.) terwijl de heren De Vriend, Beuiens en Van 't Westende blanco stemden. Bij de rondvraag zei de heer De Vriend een kwestie van minder pret tige aard te hebben die hij in het belang der gemeente aan de orde stelt. De heren De Bruijn en Van Damme zijn teruggekeerd in de raad. doch het ergste is dat zij in vereniging met de heer Allemekinders verklaard heb ben in het publiek dat zij hun ge loofsbrieven niet hadden ontvangen. Iets vergeten is menselijk, maar dan een „zondebok" te zoeken is minder netjes. Door die bewering van niet- ontvangst der stukken is door de drie heren een blaam geworpen op de se cretarie zodat een groot gedeelte van de burgerij zich afvraagt of soms op de secretarie iets is gebeurd dat het daglicht niet kan verdragen. Deze blaam kan alleen worden weggenomen als de heren verklaren dat ze de stuk ken wel hebben ontvangen. De voorzitter bevestigde dat door de drie heren dingen zijn gezegd die zij niet hadden moeten zeggen, spe ciaal nu bewezen is dat de stukken wel ontvangen zijn. Het ligt zodoende op de weg van de heren ruiterlijk te bekennen dat hun eigen onoplettend heid hen parten heeft gespeeld. De heer van Damme zei dat hij de stukken wel heeft ontvangen, althans hij heeft ze terug gevonden, maar hij is van mening dat de ambtenaar ter secretarie in gebreke is geweest hen te waarschuwen. De heer De Vriend betoogde dat de (Vervolg van pag. 1). Wethouder Verswijver maakte aan- stalte een schrijven voor te gaan le zen, maar nauwelijks had hij de eer ste zin uitgesproken of de voorzitter kwam er tussen, de vraag stellende of de wethouder van plan was de zelfde taal te gebruiken als de laat ste zitting. De wethouder hield even op, keek de burgemeester een ogen blik aan en vervolgde zijn epistel. Zijn rede werd een pleidooi voor de heer Soffers, die volgens de wet houder onrecht was aangedaan. De wethouder wees er op, dat de ontvan ger de gemeente 39 jaar had gediend en dat de heer Soffers in ere moest worden hersteld. Hij achtte de vroe ger genomen raadsbesluiten (genomen in de tijd, dat de fractie Verswijver in de minderheid was - red.) in strijd met de geest van de gemeentewet. Hij beschuldigde de oude raad ervan deze zaken afgewerkt te hebben, terwijl dit de taak was van de nieuwe raad en tenslotte merkte de wethouder op, dat de heer Soffers zwaar is getroffen. Het leek er op, dat na deze uiteen zetting van de wethouder de stem mingen zouden plaats hebben. Dit was echter niet het geval, want plotseling vroeg de hr Suijkerbuijk het woord. Hij verhaalde zeer omstandig, dat de heer Verswijver een raadslid had be ledigd. Verswijver had zelfs over een meineed gerept. Wethouder Verswijver sprong recht en eiste, dat de heer Suykerbuijk z'n woorden zou intrekken. Dit gebeurde niet. want inmiddels kwam burge meester Mazairac met een geschiede nis aandragen over een verhouding van een bepaalde vrouw en nadat hierover een en ander was gezegd zei de burgemeester nogmaals uit drukkelijk dat de Centrale Raad en G. S. hun uitspraken in de kwestie- Soffers hadden gedaan. De heer Ver swijver mompelde ook nog een en ander en eindelijk dan werden de stembriefjes rondgedragen. Tegen de drie voorstellen Verswij ver stemden den heren Rens, Uijtde- willigen en Suijkerbuijk. Vóór de voor stellen waren de wethouders Verswij ver en Jansen en de heren Raayma- kers, Leendert, De Dooy en Bogers. Van stemming onthield zich telkens de heer Vos. SCHERPE WOORDEN. ambtenaar ter secretarie volkomen vrij uit gaat omdat hij niet verant woordelijk is en toen hij het te laat constateerde, direct de burge meester en secretaris heeft gewaar schuwd, hetgeen door de voorzitter werd bevestigd. De heer De Vriend is van mening dat het de heren niet past een blaam te werpen op de amb tenaar ter secretarie voor hun eigen fout. De voorzitter zei dat de heer De Vriend volkomen gelijk hefeft en dat als de heren de ambtenaar ter secre tarie willen rehabiliteren, hij dit op prijs zal stellen. Ondanks dit herhaald verzoek en een hele discussie bleken de heren De Brui.ine en Van Damme hiertoe niet bereid' (Advertentie) HULST PROTESTTELEGRAM MIDDENSTAND Tegen arrestatie Poolse primaat De R.K. Middenstandsvereniging heeft gisteren een protesttelegram gezonden aan de Poolse gezant en te vens in een telegram medeleven en »trouw betuigd aan Z.H. de Paus. De tekst der telegrammen luidt als volgt. Dat aan de Poolse gezant: Met droefheid kennis genomen van arres tatie Stefan Kardinaal Wyszynski. Verontwaardigd over de smaad de Poolse primaat en de katholieken aangedaan. Protesteren hiertegen, in dachtig grote offers van dapper Pools leger voor bevrijding van onze stad doen wij dringend beroep om bemid deling bij uw regering voor vrijlating kardinaal en vrijheid katholieke gods dienst. Aan de H. Vader werd het volgende telegram verzonden: De R.K. Midden standsvereniging te Hulst deelt in de verontwaardiging van de geheie chris tenheid over de heiligschennende ar restatie van Stefan Kardinaal Wys zynski en de smaad hierdoor de Kerk aangedaan, betuigt haar gevoelens van oprecht medeleven en trouw en ver zoekt Uwe Heiligheid om Zijn aposto lische zegen en belooft haar gebed. De Klinge Waes Plotseling overleden. Toen de vrouw van A. L haar man bij het bieten rooien aan het helpen was, zakte ze plotseling ineen. Zij klaagde over inwendige pijn en daarom werd de hulp van een dokter ingeroepen. Kort daarna overleed de vrouw. de meesten natuurlijk genoegen moes ten nemen met een troostprijs, waren er toch ook enkele gelukkige hoofd prijswinnaars. Jan Schuren uit Stop peldijk nam de taart mee naar huis. mej. L van Damme raadde de naam van de pop en W. de Waal het ge wicht van de bonen. De opbrengst van de fancy-fair bedroeg ruim 900 gulden. Letvedorp Stoppeldijk Diefstal. Terwijl de heer J. de Bakker zijn avonddienst als telefonist verrichtte, werd zijn fiets, die hij ge woontegetrouw tegen een buitenmuur van het postkantoor had geplaatst, ontvreemd. Van de dader ontbreekt tot nu toe elk spoor. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Hontenisse Bosclikapelle Fancy-fair. In het parochiehuis werd' een fancy-fair gehouden ten ba te van Herwonnen Levenskracht. Wa ren het 's middags vooral de kinderen die een kansje kwamen wagen aan het draaibord of in de grabbelton, in de loop van de avond vulde de zaal' zich met ouderen, die zich om de ver schillende attracties verdrongen. Ve len beproefden hun geluk en terwijl r\E KWESTIE bleek met dit alles nog niet te hebben afgedaan, want na dat de Voorzitter had opgemerkt, dat de uitspraken in de kwestie Soffers allen waren gedaan begon de heer Rens een betoog. Zittend naast wethouder Verswij ver kwam de heer Rens vertellen, dat de wethouder, toen hij 19 jaar was en in de Oekraine werkte niet lezen noch minder schrijven kon. De heer Verswijver kwam tegenwoordig met getypte papieren de raad binnenwan delen. Hij behandelde de kwestie Sof fers niet, de wethouder was slechts een spreekbuis. De heer Rens betoogde tenslotte, het zeer erg te vinden, dat de hele ge schiedenis de gemeente omlaag haalt. Hij wilde de thans genomen beslui ten door de meerderheid van de raad ter vernietging voorgedragen zien aan de Kroon. Burgemeester Mazairac nam op nieuw het woord voor het uitspreken van een slotconclusie. „De handelwijze van deze raad is desastreus", aldus de spreker. „De be sluiten druisen in tegen iedere rechts zekerheid. Kwam er maar eens een ingeving van boven voor de raad, zo dat de beide benoemde wethouders werden ontslagen! De besluiten zijn een sabotage van de beslissing van de hoogste instan ties. Het is gruwelijk, dat de huidige raadsmeerderheid zich R. K. durft noemen. De wethouders en de fractie zijn verregaande onbekwaam. Het ontslag van de ontvanger is niet al leen een kwestie van het gedrag van een infame vrouw. Als de lieren Ver swijver c.s. de stukken hadden inge zien zouden zij weten, dat het gedrag van de ontvanger zelf te wensen over liet. Ik ontzeg de heren Verswijver c.s. het recht om in deze kwestie te oor delen want zij hebben de stukken niet bestudeerd. De fractie Verswij ver is de spreekbuis van een niets waardig ambtenaar. De heren zijn blind voor de feiten. De reputatie van de gemeen te hebben zij op het spel gezet. Woensdrecht is Finsterwolde, met dit verschil, dat men In Finsterwolde weet wie daar de zaak op stelten zetten, hier in Woensdrecht weet men dat niet! De gemeente op deze wijze te blijven besturen is onhoudbaar. Maar ik zal blijven besturen zelfs met elf leden in de raad van het kaliber Verswijver. Met mij zal rekening gehouden moe ten worden". Deze letterlijk door de burge meester uitgesproken woorden werden besloten met: „Ik draag de genomen besluiten van deze zitting ter vernietiging voor aan de Kroon!" ("ED. STATEN van Zeeland hebben de volgende wegen in Zeeuwsch- Vlaanderen tot voorrangsweg aange wezen; de weg Buitenlust. Groede, Nieuwvliet Sluis; de provinciale weg Schoondijke, IJzendijke; de prov. weg Ijzendijke, rijksgrens; de weg IJzen dijke. Philippine; de prov. weg Phi lippine, Driekwart; de prov. weg Ter- neuzen, Axel en de weg St. Annapol- der. Terhole. G.S. gronden hun besluit op een rapport van de directeur der Prov.Wa terstaat en uit overweging dat de praetijk uitwees, dat het doorgaande verkeer in het algemeen voorrang neemt op de locale wegen, terwijl dit laatste ook wanneer het ten op zichte van het eerstgenoemde verkeer van rechts nadert bereid blijkt te zijn. aan dat verkeer voorrang te verlenen. G.S. vonden daarom dat hun be sluit t.a.v. genoemde wegen derhalve gezien kan worden als een formele bevestiging van een feitelijke situatie. Gegarandeerd de grootste keuze Koop veilig en voordelig bij OPENBARE VERGADERING Hedenmiddag om 16.00 tfur zal de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen komen. Naast de diverse be grotingen zal ook het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geld lening ad f 100.000 ter financiering van het bijzonder onderwijs behan deld worden. IJzendijke DE SCHILDERIJENTENTOON STELLING GOED GESLAAGD De schilderijententoonstelling van amateurs is beëindigd en mag goed geslaagd genoemd worden. De publieke belangstelling was zeer goed en er was grote bewondering voor hetgeen op deze tentoonstelling was bijeenge bracht. Ook de afdeling van de school jeugd had veler belangstelling. Bij de keuze-verloting bleek dat het schilder stuk ..Een oud winterlandschap" van Ch. Varin te IJzendijke het meest door het publiek werd begeerd. Het viel ten deel aan Marie Önghenae te Biervliet. Naar ons van de zijde der tentoon stellingscommissie werd medegedeeld, is bij de keuze gebleken dat de smaak van het publiek zeer uiteen loopt, daar verscheidene schilderstukken van ver schillende kwaliteiten bijna evenveel stemmen verzamelden als het gekozen doek. Kennelijk wordt de keuze niet alleen beinvloed door de kwaliteit van het .werk, doch ook door de opper vlakte van het doek. Op deze tentoonstelling was ter op luistering een plaatsje, ingeruimd voor de beroepsschilders Piet Rijken te Middelburg cn P. C. Brakman te Axel. De werken van deze schilders trokken zeer de aandacht. In het bijzonder het werk van Piet Rijken door een voortreffelijke stofuitdrukking. Stekene ONTWIKKELING ARBEIDERS JEUGD r\P de vergadering der K.A.B. in zaal Menheere, heeft de voorzit ter de heer L. de Kooning, de na druk gelegd op de noodzakelijke ont wikkeling van de arbeidersjeugd en wees op de vele mogelijkheden daar toe. Ook de districtsbestuurder, de heer M v. d. Himst heeft, toen hij in een lezing de jeugdproblemen be handelde op hetzelfde aambeeld ge hamerd De geestelijk adviseur, pastoor Wolff, sloot zich hierbij aan en sprak ook nog een woord ten gunste van de B L.o.-scholen, waarvoor sommige ouders ten onrechte schrik hebben. Zowel na de lezing van de heer v. d Himst als na de speech van pas toor Wolff volgde een gedachtenwis- seling. waarbij gewezen werd op de grote leemte in ons gewest, ten aan zien van het Kath. Nijverheidsonder wijs. Na de pauze zette de voorzitter de plannen uiteen voor het Winterpro- gram. welke met instemming werden ontvangen. Verder deelde hij mede, dat de enveloppen-actie voor afwer king van de K.A.B.-kapel in de Haar lemse kathedraal, f 45 opbracht, wat voor Lewedorp een mooi resultaat is. Spr. stond ook nog stil bij de laat ste ioonronde en betreurde het. dat de regering moest ingrijpen en 'op een wijze welke de arbeiders maar matig bevredigt. De voorzitter der culturele commis sie de heer H. Grim. bracht hierna verslag uit over de prestaties die de ze commissie in het eerste jaar van haar bestaan heeft verricht. Deze commissie mocht niet alleen de dank van de voorzitter ontvangen, maar ook een applaus der vergadering. Zij nog vermeld dat de drukbezoch te bijeenkomst werd opgeluisterd door muziek van het trio Menheere uit Kwadendamme. welke door de aan wezigen ten zeerae op prijs werd ge steld. Rilland-Bath Onderscheiding. De heer Em. Jansens uit onze grensgemeente ont ving de medaille van de Arbeid, van wege zijn 25-jarig trouwe arbeid in de brouwerij van de heer W. de Kesel, alhier. De jubilaris mocht voor dit feit veel gelukwensen in ontvangst nemen. Vrasene Nieuwe kapelaan. Tot kapelaan in onze grensparochie werd door de bisschop van Gent benoemd de eerw. heer E. Bruwière, thans kapelaan te Bazel. GROENE KRUIS KREEG NIEUWE INVENTARIS De vereniging Het Groene Kruis alhier, dat door de watersnood ook zwaar getroffen werd, doordat het wijkgebouw zwaar beschadigd werd en de inventaris en verplegingsartikelen bijna geheel verloren gingen, werd deze week verblijd met het bericht, dat de adoptie-gemeente Ochten en Echteld de nieuwe inventaris zou schenken. Het bestuur, vergezeld van de burgemeester, trok naar de Betuwe om de artikelen in ontvangst te ne men. VLISSINGEN BALDADIGHEID Aan de nieuwe zweminrichting aan het Jaagpad is een ernstig geval van baldadigheid geconstateerd. Bij laag water hadden personen zich toegang verschaft en een 10-tai kleerhaken losebroken, moeren losgedraaid en de inrichting bevuild. De politie heeft een drietal daders, jongens van 8 en 9 jaar uit Vlissingen kunnen achterha len. De ouders zullen wel voor de schade aansprakelijk worden gesteld. JN DE RAAD VAN TERNEUZEN werd Woensdagavond met algemene stem men het voor Terneuzen wel zeer belangrijke besluit genomen als ge meente deel te nemen met een bedrag van f 300.000 in het aandelenkapitaal van 2.5 miiloen voor de in oprichting zijnde N.V. Haven Terneuzen. Het rijk, de provincie, de Ned. Spoorwegen, de K. v. K. en een aantal particulieren zullen de verdere deelnemers zijn. pjE MEDEDELINGEN welke de voorzitter der K. v. K. voor de Eilanden gis teren in hotel „De Korenbeurs" te Goes deed, waren van velerlei aard, Wethouder Verswijver probeerde vervolgens het woord te voeren, maar de burgemeester klopte het af en gaf de fractieleider geen gelegenheid meer nog iets te zeggen. WAN het Prov. Bestuur van Zeeland werd bericht ontvangen dat vóór de heropening van het veer Kruinin gen-Perkpolder de outillage voor de verkoop van kaartjes zo mogelijk zal worden verbeterd en dat ln overwe ging is over te gaan tot het verkrijg baar stellen van 10-vaartenboekjes. Ter voldoening van een verzoek van het Provinciaal Bestuur om aanwij zing van een vertegenwoordiger der Kamer in de Reconstructie-Commissie Schouwen en Duiveland. werd door het bestuur de heer M Döeleman HJz. voorgedragen, die daarop door het Prov Bestuur werd benoemd. De heer Doeleman heeft inmiddels deze be noeming aanvaard In verband met een in de vorige vergadering geuite klacht over te wei nig samenwerk van het Prov Bestuur met de Kamer is er contact ontstaan met Ged Staten wat a] veel verbete ring brach Nu heeft het college van Ged. staten het bestuur der Kamer uitgenodigd tot een bespreking op 11 November a.s waarbij het bestuur van plan is diverse wensen naar vo ren te brengen Deze kennisgeving werd met in stemming begroet. Op verzoek van de staatssecretaris van Econ zaken heeft het bestuur der Kamer zich bereid verklaard baar meedwerklng te verlenen bij de ad ministratieve uitvoering van de over- bruggings-hulpmaatregelen aan zelf standigen in de rampgebieden. Op verzoek van het Prov. Bestuur had een bespreking plaats tussen de betrokken autoriteiten en vertegen woordigers van vervoerorganisaties in zake het vervoer van kleine bestel auto's op het veer Hoedekenskerke Terneuzen. Onze Kamer was op deze bijeenkomst vertegenwoordigd door de secretaris De bespreking had een zeer gunstig verloop en het resultaat wat dat binnen het raam van de techni sche mogelijkheden een alle partijen bevredigende regeling tot stand kon worden gebracht Tenslotte kan worden medegedeeld dat een derde nummer van „De Eva- cuatiepost" bevattende o.m. een zo volledig mogelijke adreslijst van alle thans nog in ons district geëvacueer- den. ter perse is en eerstdaags zal worden verspreid nadelig slot ]~xe begroting der Kamer voor 1954 werd goedgekeurd op een eindbe drag van f 71.165 met een begroot te kort van f 7600. Dit laatte zal waar schijnlijk ontstaan door derving van inkomsten in verband met de storm ramp. Over 1952 is er echter een voor delig saldo van f 1.521 delta en drie- eilandenplan DIJ de rondvraag werden heel wat D kwesties opgeworpen. Natuurlijk kwam ook het Delta-plan naar voren en daarmee de nijnende kwestie van afsluiting der O -Schelde en het te nietgaan van oester- en mosselbedrij- ven. Het, bestuur kon hier nog weinig op zeggen; wel wees het op een ln de maak zijnd rapport van Eti en Vebo. De heer Roose merkte op dat men voor wat het Deltaplan betreft al wat nuchterder wordt. In ieder geval zul len er waarschijnlijk tientallen ja ren over heen gaan voor men aan af sluiting van de O.-Schelde toe is. Nu is de vees van spreker dat men ter- wille van het Delta-plan bet Drie eilanden-plan, dat veel eerder te rea liseren is en niet minder belangrijk voor Zeeland onder tafel zal werken. De heer de Rijke bleek angst te hebben voor het aanbrengen van een haven in „de Val" op Schouwen om dat de prov. boot, dan niet meer tot aan de stad Zterikzee zal varen De secretaris, de heer de Jonge, merkte op, dat dit eerder een verbe tering dan een verslechtering zou be tekenen omdat dit de vaart over de O.-Schelde met 20 minuten bekort. De heer Venver sneed de kwestie van het lange-afstandgas aan en de te verwachte hogere tarieven De heer van 't Westemde meende, dat die hogere prijs maar relatief zou zijn. dank zij de betere calorische waarde van het gas. De heer Roose kon dit niet onder schrijven: een absolute prijsverhoging is zo goed als zeker; ook de bedrijfs zekerheid der gaszinkers ls te roos kleurig voorgesteld. De heer de Rijke sneed nog de kwes tie der overbruggtn voor gedupeerde middenstanders aan De secretaris zei verwonderd te zijn, dat de meeste gedupeerden e weg nu nog niet te vinden weten naar de Ka mer. Slechts veertien middenstanders dienden een verzoek in In het nieu we nummer van de Evacuatiepost zal nog eens uitvoerig op de zaak worden ingegaan. Meegedeeld werd nog, dat op 12 November bij het 75-jarig bestaan der RT.M op het veer Zijpe—Anna- Jacoba een veerpont met koplading gaat varen. Vrijwel alle fracties spraken hun waardering uit voor het door de Ver eniging Havenbelangen uitgebrachte rapport en het vowstei van B en W., maar toch had de voorzitter nogal wat viagen te beantwoorden. De heer van Langevelde n-formeerde of men liet t oor het eerste jaar begrote ex ploitatietekort van f 80.000 in de vol gende jaren meent te kunnen weg werken en wie dit tekort zou beta len. De heer Henry zag graag uit drukkelijk vastgelegd, dat de gemeen te een zetel zal worden toegewezen in de raad van commissarissen, ter wijl dr. Camps vroeg of de nieuw aan te schaffen kranen ook geschikt zou den zijn voor het lossen van kolen en het laden van cokes. Een en an der werd door de voorzitter naar ge noegen beantwoord. Aangenomen mag worden, dat het rijk de tijdelijke te korten voor zijn rekening zal willen nemen. De heer Lambregtse-van Ritthem schetste als deskundige de noodzaak tot verbetering van het kranenpark, omdat nu menig schip moet worden doorgestuurd wegens het te klein be reik der kranen. Voor moderne kra nen bedraagt dit 32 meter en de nu in gebruik zijnde halen slechts 17 me ter. Tenslotte werd het voorstel met algemene stemmen aangenomen. VOOR DE WATERTOREN ETEN voorstel van B. en W. een deel van het in eigendom der gemeen te komende Oostelijk bolwerk te ver kopen aan de Waterleiding Mij om daarop een watertoren te bouwen, lokte eveneens enige besrpeking uit. De heer van Langevelde achtte de prijs van f 14 per M2 aan de lage kant, gezien het op dit project ge raamde exploitatietekort van f 98000. Zowel de voorzitter als de beidt wet houders waren echter van oordeel, dat deze prijs redelijk was. Het voorstel kon de algemene goedkeuring ver werven. De heer M. L. van Vugt te Terneu zen werd als nummer 2 van de voor dracht benoemd tot hoofd van de openbare Uloschool. TE VEEL BETAALD de besturen zelf in verzuim zijn ge bleven. Op voorstel van de heer Hen ry zal het college hierop nog nader terugkomen. Raadsverkiezingen TN 'twee Zeeuwse gemeenten in het rampgebied werden gisteren gemeen teraadsverkiezingen gehouden, n.l. in Sint Philipsland en Zonnemaire. De uitslag in sint Philipsland is als volgt: Lijst 1 A.R. Partij 139 stem men (vorge gemeenteraadsverkiezin gen 1201 zetel (vorige verk. geen); Lijst 2 Gemeentebelang P. Mol 452 stemmen (v.v. 462) 3 zetels (v.v. 3); Lijst 3 Gemeentebelang L. J. van Nieuwehuyzen 176 stemmen (292) 1 zetel (2); Lijst 4 Staatk Geref. Par tij 149 stemmen 1 zetel (vorige keer niet aan verkiezingen deelgenomen); Lijst 5 C.H.U. 207 stemmen (261) 1 ze tel (2). In Zonnemaire luidt de uitslag als volgt; Lijst 1 PvdA 224 stemmen (vo rige raadsverkiezingen 199), aantal zetels 3 (vorige verkiezingen eveneens 3); Lijst 2 V.V.D. 112 stemmen (133) aantal zetels 2 (2); Lijst 3 A.R. 128 stemmen (120) aantal zetels 2 (2). (~)P een verzoekschrift van alle R. K. scholen in de gemeente om restitutie van de reeds voor 1953 be taalde wegenbelasting werd gunstig beschikt. Vrijwel zeker zullen nu al le bijzondere scholen met een derge lijk verzoek komen, omdat tot nu toe geen enkel schoolbestuur op de hoog te blijkt te zijn geweest van de in de L. O.-wet geopende mogelijkheid om vrijstelling van deze belasting te ver krijgen. Ze hebben steeds braaf de opgelegde belasting betaald. Overi gens was men het in de raad niet erg eens met de opinie van B. en W., dat over voorgaande jaren geen restitutie behceft te worden verleend, omdat TN een vergadering van het wegschap Hulst-Paal is definitief besloten, dat de nieuwe weg Hulst-Graauw zai worden doorgetrokken via de Mole- potder naar Duivelshoek. Dus niet langs het otide tracé Graauw-Paai. Bereids is men op de Prov. Water staat beeonoen de plannen voor de aanleg van cnoemde nieuwe weg voor te bereiden Men zal zeer waarschijn lijk moeten overgaan tot onteigening van een woonhuis en een deel van een grote bergnlaats op de hoek van de Dorpsstraat te Graauw. wil men een enigszins bruikbare bocht kunnen pro jecteren. A MTWERPENKon. Ned Schouwburr Het heilig experiment. Kon. Vlaamse Opera. 8 uur: Butterfly. DE KLINGE. - Klnema van Dijck, 7.30 uur: Serenade en kluchtfilm. GOES. Grand: Vergif. ST. JANSTEEN. Jongenspatronaat. 7.30 uur- Lezing over de Missie door pater A. de Rechter. MIDDFi BURG. Electro: De stem van het geweten. VLISSINGEN. Alhambra: La Traviata.

de Stem | 1953 | | pagina 1