Tito's hand reikt tot in Limburg De bromklaxbel en een aap die de vrijheid verkoos Katholieke Zuidslavischemijnwerkers in angst Vijflaiidenconferentie over het vraagstuk Triëst Enorme ravage bij treinbotsing En nu eens twee gezellige problemen eenheidsfront Vorming van een DE VLIEGENDE HOLLANDER WEER THUIS Tegenstellingen tussen partijen DAGBLAD VOOR ZEELAND V. N.-strijdmacht langs de grens B B B Zal drama van 1935 zich herhalen Elfduizend mensen nog geëvacueerd Toegejuicht door duizenden Op 2 November in Veiligheidsraad RUSTIG WEER van ,het Helft van losprijs in gangstershanden Eendere geluiden in de achterhoede Kamer en Regering leven (nog) in vree Investeringsaftrek voor kleine man Apeldoorn in paniekstemming Schor gekwaak of toch belgeluid rDe harde hand van de ouderdom 93e JAARGANG No. 20353 Ongave: N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda Keigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 - Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna. Redactieraad C. J. v. tlootegem, Mr. Dr. A. J. J M. Mes, M H. B L. de Rechter L. J. v. 't Westende, P V M Vercauteren. Abonnementsprijs ij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post bestell.) t 0.42 Incasso wordt oer*ml Losse nummers 13 cent Postrek Voor Cod, Koningin en Vaderland aoWa LI ^NDERDAG 22 OCTOBER 1953 Advertentiepiijs voor de gehele oplage t U.3U per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Israël Betogingen in Amman I 1BANON heeft een nota van gene- i-4 raai Bennicke, stafchef van de Wapenstilstandscommissie der V. N. in Palestina, ontvangen, waarin instel ling van een internationale strijd macht wordt voorgesteld, welke toe zicht zou moeten houden langs de grenzen van Israël met de Arabische staten. De strijdmacht, die onder de V. N. zou staan, zou de vrede en de neutra liteit van de gedemilitariseerde zones bewaren. Generaal Bennicke had meegedeeld, dat Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten bereid zijn het voorstel te aanvaarden. Voor de buitenlandse gebouwen in Amman, de hoofdstad van Jordanië, zijn Woensdag wachtposten geplaatst. Men vreesde betogingen wegens de afgekondigde algemene staking. Aan vankelijk leek het, dat er weinig ge hoor aan de stakingsoproep gegeven zou worden, maar tegen de middyg werden alle winkels gesloten en vormden zich groepen betogende jon gelingen. De demonstranten gooiden met ste nen naar de gebouwen van Franse en Amerikaanse instanties in Amnam. TANDER de vele Zuidslavische arbeiders, die in de Limburgse mijnstreek werken en katholiek georganiseerd zijn, gaat de waarschuwende roep rond: „Tito is op „bekering" uit". De maar schalk laat zich vertegenwoordigen door twee leden van het Zuid slavische gezantschap in ons land, die de in onze mijnstreek wo nende katholieke Slovenen bezoeken en proberen een soort com munistisch bastion te vestigen. Hun plannen beginnen in grote trekken met propaganda voor een samensmelting van de katho- liek-Sloveense arbeidersverenigingen in de Mijnstreek en de com munistische, Zuidslavische organisatie „Edinost" (Eendracht). Ook worden de arbeiders opgewekt de organisatie ter hand te ne men van een communistisch feest op Zondag 29 November. Dit feest, dat in Heerlen zou moeten worden gevierd, moet de weer spiegeling worden van het bevrijdingsfeest van Joego-Slavië. DE KON. NED. Middenstandsbond heeft in een motie gezegd, dat de voorstellen tot huurverhoging, belas tingverlaging en loonsverhoging met 5 pet., onvoldoende rekening houden met do moeilijke positie van het mid den- en kleinbedrijf. HET AANTAL gevallen van diphte- ritus is in Dordrecht sinds begin Oc tober sterk opgelopen. Er zijn 28 ge vallen aangegeven. Zes kinderen zijn sinds 1 September overleden. Een epF- demie noemt men het echter niet. DE SGVJETRUSSISCHE autoriteiten in Berlijn hebben geprotesteerd tegen het „gevankelijk wegvoeren" van twee Oostberlijnse politiemannen naar W. Berlijn. De Westerse lezing is, dat de twee mannen gevlucht waren en om asyl verzochten. ZATERDAG zal in verschillende Ne derlandse steden het feit worden her dacht, dat acht jaar geleden het V.N.- Handvest van kracht werd. HET GERECHTELIJKE onderzoek naar de voortijdige publicaties over de Rijksbegroting-1954, in „Het Vrije Volk", heeft volgens dr. Drees niet het bewijs van een gepleegd strafbaar feit opgeleverd. TN DE LOOP van dit jaar hebben vele katholieke Slovenen reizen naar hun vaderland gemaakt. Zij wer den er allerhartelijkst ontvangen, met name 'door Tito's commissarissen. De begroeting was zelfs dermate vriende lijk. dat de arbeiders zich afvroegen: „Wat is hiervan de bedoeling?" Dat is gebleken, nadat zij weer in Lim burg waren. Weldra kwamen twee be kende propagandisten van Tito's re giem, de legatiesecretaris uit Den Haag en de nieuwe Zuidslavische handelsattaché, hun opwachting bij hun katholieke landgenoten in de mijnstreek maken. De huisbezoeken, die van de kant der propagandisten één en al warme belangstelling waren, hadden ten doel een eenheidsfront met de communis tische organisatie „Edinost" in het vaderland, te vormen. Dit eenheids front zal geen plaats laten voor ka tholieke opvattingen met betrekking tot het organisatieleven der Slovenen in de mijnstreek. WAAKZAAMHEID De regering durfde niet ingrijpen van wege het „neutraliteitsbeginsel", ter wijl Hitier bovendien een bevriend staatshoofd was. Zoals gezegd ver wacht men in Limburg, dat de rege ring krachtiger zal optreden tegen eventuele pressie vanwege de Tito- isten op de in onze Mijnstreek wo nende katholieke Slovenen dan rond 1935 tegen de Duitse nazi's. Deze Slo venen verlangen niets liever dan in vrede hun belangrijk werk in onze Limburgse mijnen te verrichten en temidden van het hun zo welwillend- gezinde Limburgse volk eigen tradi ties en godsdienstige gebruiken hoog te houden. (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). '«v- 'f- nopen, de werkzaamheden van het Zuidslavische gezantschap in Lim burg met de grootste waakzaamheid te volgen. De Limburgse katholieken, die van deze gang van zaken op de hoogte zijn gekomen, zullen niet dul den. dat er temidden van hen een burcht van Tito-communisme wordt opgetrokken. Daarom wordt van Ne derlandse zijde een kring van „Vrien den der katholieke Slovenen" gepro pageerd, om de bedreigde Zuidslavi sche katholieke arbeiders niet alleen moreel, maar als het moet ook finan cieel te steunen. OOK IN 1935 rjE betrokken Slovenen zijn helaas nog in vele opzichten van Tito's regiem afhankelijk. Via het Zuidsla vische gezantschap in Den Haag moe ten zij hun papieren krijgen voor fa miliebezoek in het vaderland en bo vendien hebben velen behalve hun particuliere bezittingen, ook nog fa milie in Joego-Slavië. De Zuidslavi sche arbeiders in het algemeen, die in de mijnstreek werken, vrezen repres- sailles, wanneer zij de katholieken weigeren hun pvincipiële verenigingen te laten gelijkschakelen. Dit zal de Nederlandse autoriteiten ongetwijfeld {-JETGEEN er nu in Limburg dreigt te gebeuren, is niet nieuw. Omstreeks 1935 heeft zich in de mijnstreek iets derge lijks voltrokken. Toen hadden de hier wonende katholieke Duit sers zich georganiseerd in de katholieke Ketteler Vereine. Dat was een doorn in het oog der N. S.D.A.P., die haar propagandis ten in Limburg aan het werk zette om te komen tot een ge lijkschakeling van alle Duitse verenigingen in Limburg; ten koste uiteraard van het katho lieke beginsel in de Ketteler Vereine. De toenmalige Heerlense commissa ris van politie, de heer J. Offermans. heeft over de terreur, welke de nazi's toen in Limburg uitoefenden op de katholieke Duitsers, die niets met het „regiem" van doen wilden hebben, rapport op rapport naar Den Haag gezonden. Maar het haalde niets uit. Aclit maanden na de ramp Vijf gemeenten zijn nog ontvolkt LIET AANTAL uit het overstro- mingsgebied geëvacueerde perso nen, bedroeg op 1 October 1953 nog 11.000. Op 1 Mei 1953 bedroeg dit aantal nog 24.500, derhalve konden in het tijdvak Mei-September 13.500 evacué's naar hun woongemeente terugkeren. Van de geëvacueerdenwaren er 9.800 afkomstig uit Zeeland, 800 uit Zuid-Holland en 400 uit Noord-Bra bant. Op 1 October waren er nog 68 ge meenten, waarvan een deel der bevol king elders verblijf hield. Van verre weg de meeste gemeenten betrof het slechts een zeer gering aantal inwo ners. In totaal waren er nog 8 ge meenten, waarvan meer dan 75 pro cent en hieronder weer 5, waarvan meer dan 90 procent der bevolking was geëvacueerd. Deze acht gemeen ten liggen op Schouwen-Duiveland. De nog geëvacueerde personen wa ren verspreid over 381 gemeenten. FNUIZENDEN belangstellenden zagen gistermiddag, tegen drie uur, de K.L.M.-Liftmaster „Dr. ir. M. H. Dam me" op Schiphol landen. De triomfe rende vliegende Hollander stopte op het platform, vlak voor een versierd podium, waarop de bemanning zich moest opstellen, teneinde feestelijk te worden toegesproken door een hele reeks van autoriteiten. De eerste spreker was de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Al- gera, die gezagvoerder Kooper, de eerste officier, J. F. Griffith, de eer ste radiotelegrafist Kiepe en boord werktuigkundige van der Ham, de versierselen van de Orde van Oranje Nassau op het uniform speldde. Het viertal was door de Koningin tot Rid der in deze orde benoemd. Direct nadat de ,.Dr. ir. Damme" tot stilstand was gekomen, verschenen er twee peuters, gekleed als steward en stewardess onder aan de versierde landingstrap, om de bemanning bloe men te overhandigen. Dr. Plesman was onder de eersten, die de beman ning de hand drukte. Later sprak ook hij hen toe, evenals namens de bur gemeester van Amsterdam was ge beurd. Later sprak nog dr. ir. Damme, de man wiens naam de ..Liftmaster" draagt. Han Kooper dankte tenslotte voor de warme ontvangst. Mr. Algera speldt gezagvoerder H. A. A. Kooper de onderscheiding op. DE ZUIDSLAVISCHE ambas sadeur in Washington, Po- povic, heeft gisteren verklaard, IN GUATEMALA waren 15.000 mensen zonder plaatsbewijs de arena, waar een stierengevecht zou worden gehouden, binnenge drongen. Toen de voorstelling als tegenmaatregel werd afgelast, ver nielden de bezoekers banken en stoelen. Er vielen vijf gewonden. DE ROTTERDAMSE politie arres teerde vier Chinezen en een Neder lander, die vijf kilogram opium had den willen smokkelen. DE AMERIKAANSE vice-president, Robert Nixon, is drie dagen lang de gast van de Indonesische regering. ENGELAND EN EGYPTE hebben bij hun besprekingen over de Britse bases in de SJuez-kanaalzone geen overeen stemming bereikt. De besprekingen zijn gestaakt. DE JAPANSE REGERING zal Ame rika, Engeland, Australië, Frankrijk, Nederland en de Philippijnen verzoe ken om de vrijlating van 860 Japanse oorlogsmisdadigers, die in Tokio ge vangen zitten. AMERIKA heeft in de V.N. voorge steld een fonds voor hulp aan onvol doende ontwikkelde landen te vor men, uit gelden die mettertijd bij de bewapening kunnen worden bespaard. IN ACHT belangrijke Perzische olie- gebieden is de staat van beleg afge kondigd, om communistische sabota ge te voorkomen. (Advertentie) Weersverwachting, geldig vanavond: tot 0£Tankel«k Plaatselijk mist. t en m8,ins, nevelig en droog weer J Over\v1!Ui'1 frK'TT1 fTu'fbewolking w»i'V l>e7Hf,l*"?akke' 0ostpi'jke J gisteren ot temperaturen als Vandaag- »Llagere- -^an onaj""onder "P 7.18 - U uur' J Zon 17.32 uur. Morgen uur- Maan op 17.24 Door nog onopgehelderde oorzaak is in de afgelopen nacht een goederen trein uit Den Bosch bij Tilburg op de locomotief van een lege kolentrein gereden. Van beide treinen ontspoor den een aantal wagens, waarbij de hoofdsporen tussen Tilburg en Den Bosch en tussen Tilburg en Oisterwijk waren versperd. (Zie verder pag. 2) De zaak-Greenlease Moordenaar werd bestolen F)E politie-officier uit St. Louis, die Carl Austin Hall, de ontvoerder van de kleine Bobby Greenlease, aan hield, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de 600.000 dollars, die door de ouders van het slachtoffer werden betaald, in handen zijn van gangsters in St. Louis. De politie-officier is overtuigd, dat het geld tijdens de nacht van 5 Octo ber werd afhandig gemaakt van Hall. Waarschijnlijk brachten nog andere personen in Hall's kamer een gedeel te van de nacht door. De politie officier herinnerde er aan, dat Hall, toen hij werd aangehouden, twee reis koffers bij zich had, half gevuld piet bankbriefjes van 10 en 20 dollai. in totaal ongeveer 295.000 dollars, wat doet veronderstellen, cat de avond tevoren het totaal bedrag, groot 600.000 dollars, daar in verborgen was. en dat Halls gezellen een gedeelte er van tijdens de nacht gestolen hadden. Hall was toen onder de invloed van de drank en van verdovingsmidde len. dat de ministers van Buitenland se Zaken der „Westerse Grote Drie" na hun besprekingen te Londen, Italië en Zuidslavië hebben uitgenodigd, vertegen woordigers aan te wijzen voor vijfmogendhedenbesprekingen over de kwestie-Triëst. De Veiligheidsraad heeft besloten het vraagstuk-Triëst eerst op 2 No vember in debat te brengen. De Raad ontving een formele aanklacht van Israël tegen beweerde bestandsschen dingen door Arabische staten. In de Algemene Vergadering der V. N. liet Frankrijk verstek gaan bij de opening van het debat over zijn beleid in Tu nesië. De Libanese afgevaardigde dien de een voorstel in met betrekking tot opheffing van de staat van beleg, am nestie voor de gearresteerde leiders, voorbereiding van vrije verkiezingen, overdracht van politieke verantwoor delijkheid aan Tunesiërs en hervat ting van de onderhandelingen tussen Frankrijk en een representatief, Tu- nesisch lichaam over volledig zelfbe stuur in Tunesië. De Zuidafrikaanse premier, dr. Ma- lan, heeft in Bloemfontein betoogd, dat de V.N. radicaal hervormd moeten worden ofwel geheel verdwijnen. Nederland bepleitte in de V.N. een regeling van het vraagstuk der In diërs in Afrika door Zuid-Afrika, In dia en Pakistan, zulks buiten de V.N. om. (Van onze parlementaire correspondent). p\P DE TWEEDE DAG van de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer over de politieke constellatie en het regeringsbeleid, waarbij tevens de wetsontwerpen met betrekking tot loons- en huurverhoging en belastingver laging zijn getrokken, heeft een tweede reeks van sprekers uit de fracties na der uitgewerkt, wat de voormannen der partijen bereids in grote lijnen naar voren hadden gebracht. Er komt thans een duidelijk beeld in de meningen, zoals die in het college van honderd leven. Van een van sommige zijden go- suggereerde dreigende spanning tussen regering en parlement is nog niets gebleken. Er is «/chter wèl een verscherping van de posities van de Partij van de Arbeid enerzijds en de KVP met de confessionele partijen naast zich ander zijds. Deze tegenstelling treedt aan het licht bij de behandeling door de ver schillende sprekers van het loon- en huurbeleid en de economische politiek. WAN SOCIALISTISCHE kant wil men vasthouden aan stevige over heidsbemoeiing op deze terreinen, ter wijl van confessionele zijde de nood zaak van een grotere vrijheid wordt benadrukt. De motie van prof. Rom- me, over een vrijere loonvorming bó ven een vastgestelde loonnorm, dient hierbij als stormram. De P.v.d.A. heeft zich hiertegen verklaard. Wéér beluis terden we in de redevoeringen een instemming met de belastingverla gingen (met de vraag: kan er nóg niet wat af?) en de huurverhoging (met de opmerking: we zijn er nog niet op dit punt) en een vaste wil om in de komende behandeling van de diverse wetsvoorstellen iets te doen voor de in het nauw geraakte middenstand. Het is inmiddels wel duide lijk, dat de regering voor de dag zal moeten komen met de beantwoording van de vraag, of het advies van de Sociaal Eco nomische Raad ten aanzien van de verhoging van de kinderbij slag en der sociale uitkeringen, waaronder die aan de ouden van dagen, wordt opgevolgd. Er is DOOR KORTSLUITING in de licht- 0D dit Dunt verblijdende meter kwam het huis van een Apel- op au e,en verDiljaenae doornse familie onder stroom te staan, eensgezindheid in de Kamer. De Politie, brandweer en technici moes- i verhoging van de kinderbijslag, ten eraan te pas komen om de zaak 1 stroomvrij te maken. JWEEPROBLEMEN zijn er, die in het Nederland van vandaag de dag, met benauwde stem om een oplossine menen H.t - - - 7 -1 plaatselijk, want het speelt in Apeldoorn, en het tweede dringt zich'op aan iedereen die zich dapper genoeg betoont om als wielrijder óf ook wel als bromfietser op de openbare rijweg te verschijnen. Om de hier door reeds opgewekte nieuwsgierigheid nog wat aan te wakkeren kuó- nen we eraan toevoegen, dat het bij die Apeldoornse kwestie erom' gaat- „Wie kan een aap voor aap zetten?" en in dat ale-pmen» M„,i. „r; de klax de bel aanbinden." Zeer raadselachtig' inderdaad ook aan een wat belegen en schorre fietsbel, maar een bel in de volstrek te zin van het woord is het niet. De bromfietser maakt welbewust van dit aparte geluidje gebruik, om zijn mede-weggebruikers ervoor te waarschuwen dat er weer „zo'n loe der" aan komt. Voor een bellende brommer gaat men gewoonlijk niet opzij, denkend, dat het een fiets is, maar menige fietser verdwijnt wèl in de wegberm, als hij het schorre ge kwaak van de B.B.K. hoort. Op zichzelf is die B-B-K. dus een aanwinst, maar de verkeersdespo- ten fronsen ernstig het voorhoofd (~)M bij het laatste probleem te be- ginnen: er is grote beroering ont staan naar aanleiding van de ..brom- fietsbelklax", een apparaat, dat on langs uit Italië naar Nederland emi greerde. De B.B.K. (de uitvinder ver geve ons de afkorting), wordt be diend als een fietsbel, maar brengt via een gestroomlijnd uitstulpsel een ge luid voort, dat doet denken aan de Fordjes van de twintiger jaren. Het herinnert in de verte evenwel toch want mag dat nou, of mag dat niet? Een enkeling werpt schuchter op: Laten we er een proefproces van maken". Maar dat is nog niet ge beurd. Wie zal de klax de bel aan binden? APENSTREKEN (~)NS TWEEDE probleem houdt al- leen de inwoners van Apeldoorn bezig. Daar is namelijk een grote aap, wiens wieg eenmaal in Rhodesia hing, uit de winkel van een dierenhande laar ontsnapt. Het dier is al langer dan een week op vrije poten en het maakt 't sommige Apeldoornaars zeer lastig. Kort geleden slaagde men erin, Kees in de serre van een woonhuis te lokken, doch toen men met een vangnet naderbij kwam. maakte Kees een Jerom-achtige sprong en ver dween dwars door een grote spie gelruit. Extra onkosten voor zijn baas. Een meisje, dat voor een open raam heur weelderige haardos verzorgde, en daartoe een spie gel in de hand had, zag op ze ker moment de aap op een dak zitten. Zij hield hem een spie gel voor, maar toen kwam het schrandere dier kijken wie er wel achter die spiegel zat. Het bedoeld als inhaling van de ach- meisje sloeg op de vlucht en Kees bleef achter. Wijsgerig staarde hij naar zijn spiegel beeld. Kees voedt zich op het ogenblik met noten, die hij links en rechts ver donkeremaant. Ook pikt hij weieens een appeltje weg en de eigenaar van een zuurkraam zag hem onlangs ver trekken met een zoute haring in zijn ene hand. De grote angst van Kees' eigenaar is, dat het dier in de bossen terecht zal komen, en daar van honger sterven. De apenvlucht is een dubbe le strop voor de baas. want Kees was juist voor zijn ontsnapping naar het buitenland verkocht. Kennelijk was het beest aan ons land gehecht ge raakt. terstand voor de grote gezinnen, vond geen enkele bestrijding. SOCIALISATIE DIJ de liberale heer van Leeuwen zagen we een grote angst voor verder gaande socialisatie. „Het Ne derlandse volk is reeds voor 50 pet. gesocialiseerd". Hij baseerde dit op het feit, dat 50 pet. van het nationale inkomen door de overheidsorganen wordt besteed. De anti-revolutionaire heer C. v. d. Heuvel merkte op, dat er wel veel aan kinderbijslag wordt gedaan, maar dat er ook wel eens aan gedacht kan worden om iets extra's te doen voor speciaal hulpbehoevende kinderen. Hiervoor zou hij nog een extra aftrek willen hebben. Bij de in vesteringsaftrek boven de 3000.- gld. plaatste hij de opmerking, dat juist de kleine man, die tot 3000.- gld. in vesteert, óók van de aftrek moet kun nen profiteren. De katholieke afge vaardigd, drs. Janssen, hield een re devoering over de productiviteit en de industrialisatie. Er zijn, zo merkte hij op. in de V.S., Frankrijk en En geland bepaalde weerstanden voor de export. Nederland zal moeten zien of het zichzelf niet kan helpen, b.v. door een mobilisatie van de deviezenvoor raad. Drs. Janssen dacht aan een cre- dietverlening op lange termijn. Over het aardgasbeleid wil de katholieke afgevaardigde een apart debat in het parlement, want hij twijfelt eraan, of dit beleid is afgestemd op de behoef ten van de industrie. Evenals de heer v. d. Wetering (C.H.) is drs. Janssen ongerust over de investeringen en het tempo van de industrialisatie. We zul len moeten afwuchten, aldus drs. Jans sen, of de huidige fiscale maatregelen juist en voldoende zijn. De heer v. d. Wetering ging nog wat dieper in op het huren-vraagstuk. Hij wil naar een totale vrijheid, die zich vanzelf zal af stemmen op de bouwkosten. In die richting tenderen trouwens ook de antirevolutionairen en de liberalen, terwijl van katholieke zijde reeds ge zegd is, dat de voorgestelde huurver hoging aan de krappe kant is. Maar niemand der voorstanders van vrijere huren verloor hierbij uit het oog, dat er een samenhang is met de lonen en inkomens. En daarbij steken dan de middengroepen het ongunstigst af. Voor hen dekken de door de re gering verstrekte compensaties de ko mende huurverhoging niet. Vandaag worden de debatten voort gezet. 7UDENS een vergadering van de Brusselse gemeenteraad werd gesproken over de Noord- Zuidverbinding. Ondervoorzitter van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers, Brun- faut, één der voornaamste archi tecten van deze spoorwegverbin ding riep tijdens het debat, het liberale gemeenteraadslid Schal - ekens toe: „U bent in het geheel niet competent om 'n bepaalde ar chitectuur te beoordelen. Keer terug naar uw prulblad" (de heer Schalckens is redacteur bij het ..Laatste Nieuws"). In het verdere verloop van de gedachtenwisseling maakte de heer Brunfaut zijn liberale collega uit voor „Paltoquet" (mispunt). De heer Schalckens vroeg hierop zijn tegenstander of deze bedoeld had hem te beledigen, doch de heer Brunfaut weigerde hem te ant woorden. Nadat tussen beide edel achtbare heren allerlei zuurzoete opmerkingen waren gewisseld, sprong de bejaarde heer Brunfaut plotseling op zijn opponent toen en diende hem twee oorvijgen toe. „Ik eerbiedig uw ouderdom", was de wijsgerige repliek van de heer Schalckens. die niettemin 'n klacht indiende wegens mishandeling. Ingewijden zijn echter van oordeel dat de zaak wel met een sisser zal aflopen.

de Stem | 1953 | | pagina 1