9 November RANEN Westelijk Conferentie-van-vier antwoord op de Sovjet-nota Tito EIST steun van de Kerk Poolse regering vond haar vierde slachtoffer de toon aan 270.00 Kwestie-Triëst komt weer op de conferentietafel 's Heerenhoekse chauffeur ging twee weken zitten" voor zijn vriend 5975 --==* oral de .AMM ÈüM SEFIE! DAGBLAD VOOR Er is kans op resultaten China blijft aan cle achterdeur Thans onrust in Saoedi-Arabië Nader onderzoek van C.B.S.-cijfer Indrukwekkende sprong van Hendriks Onder bedreiging met arrestaties Kardinaal Stepinac weigerde reeds Rustig weer J vanavona-rWaCh"ng' gcIdig Heiligverklaring Paus Pius X In 1954 verwaent Hogere opbrengst door wijziging progressieschaal JAPAN IS WELKOM IN INDIA Aanbod van Westerse geallieerden STEEDS TOE SPANNING NEEMT „Overtuigers uitgejouwd V-raad bespreekt grensincidenten Mgr Bernacki gearresteerd Str aal jager in zee gestort Geruchten onder medegevangenen waren hem noodlottig „Het schuurtje" lokte niet erg, maar hij zwichtte voor f 200 „Doodgewaande" terug in familiekring Millioenen-orders voor Europa Nieuw 33 en hersteld 11 k.m. Kippen nu èclit kippig j3e JAARGANG No. 20855 Voor Cod, KoninBtn en Vaderland l- v.l gger in prima e mee de ie ocelotlam- aten 36 - 44, pvallend lage 'ILHELMINADORP" November 1953 bi.i ;lijn de Groene Jager ;ere Tuinbouwschool, ursus, of daarmee ge- ïimumleeftijd 18 jaar lefunken Radio's voor en Omstreken alleen - GR. MARKT 36 ZOOM LE SOORTEN J rd >4EN, ZADEN en PEUL- alle zaaigranen. Vraagt 897-0 ZN., Kruispolderhaven, Tïiteave" N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Uitgave. .„prkdag. Bureaux: Breda Verschijnt elke «erkdag^^.^ rels" 8778 - Verantwoordelijk Hoofd- nistratie: 8778 - ve"Bruna Redactleraad. v ML'veercauteren. Abonnementsprijs bij vooru.tbetal.ng f 5.45 per kwar^aa p« pos fh6,15,nperf 0 42 Incasso word. berekend Losse nummers 13 cent Postrek no 278841 MAANDAG 19 OCTOBER 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.3U per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven worden vernietigd. Bureau de Zeeuwse Eilanden: GOES, Wesisingel 98. Telefoon no - Bureau voor Zeeuwsch- ViaandereiTHULST, Dubbe.e Poort 7,1^102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 260^0 STBURG: N.euwstraat 41, Tel. no. 35). pINDELIJK is er dan een datum genoemd voor een mogelijke conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, de Sovjet-Unie. Frankrijk en Engeland, over Duitsland en Oostenrijk. Deze conferentie, die reeds schertsenderwijs „Fata Lugano" werd genoemd, zal indien het Kremlin ingaat op het Westelijke antwoord op de Sovjet-Nota worden gehouden op negen November. In het Westelijke antwoord wordt gezegd, dat Engeland, Frankrijk en de V. S. vast geloven, dat werkelijke vor deringen in de richting van een oplossing van belangrijke inter nationale kwesties, met inbegrip van het vraagstuk der Europese veiligheid, kunnen worden gemaakt door openhartige besprekin gen over Duitsland en Oostenrijk. De westduitse dr. Adenauer, heeft zich na Bondskanselier, een onderhoud met dc Britse Hoge Com missaris in Duitsland, met de tekst van het Westelijke antwoord ver enigd. Over Oostenrijk verklaart het ant woord, dat bespreking door de vier ministers de meest practische manier is om een einde te maken aan de huidige impasse, en overeenstemming over een verdrag te bereiken, aange zien er via de diplomatieke kanalen geen vorderingen zijn gemaakt wat betreft het opstellen van een staats verdrag. Over het Sovjet-voorstel om eveneens een vijfmogcndhedenconïe-1 rentie te houden, zeggen de Westelij ken, dat zij altijd bereid zijn grond oorzaken van spanning te bespreken, maar dit wensen te doen onder om standigheden, „die redelijke vooruit zichten op positieve resultaten bic den". De vier mogenheden en China zou den vertegenwoordigd kunnen zijn op de politieke conferentie over Ko rea, waarvan sprake is in dc Kore aanse wapenstilstandsovereenkomst. De „Westerse grote drie" wijzen er op, dat andere, in de Sovjet-nota ge noemde vraagstukken, als dat der ontwapening, thans hetzij reeds zijn of zullen worden besproken op de hui dige zitting van de Algemene Verga dering der Verenigde Naties. HET OllDE PLAN rentie te Londen voor een bijeen komst tussen de Grote Vier .,op het j hoogste niveau". Deelnemers aan een dergelijke conferentie zouden moeten zijn: premier Churchill, president Eisenhower, premier Laniel van Frankrijk en premier Malenkov. Edens Amerikaanse ambtgenoot, John Foster Dulles, verklaarde zich tegen dit denkbeeld. Hij wees erop, dat president Eisenhower moeilijk de Verenigde Staten voor langere tijd kon verlaten. Bidault had als enig commentaar, dat de Westelijke rege ringen snel tot een besluit op dit punt moeten komen, omdat anders in de Westelijke landen wellicht een vals gevoel van veiligheid zou ontstaan, waardoor de ondertekening van het Europese legerverdrag vertraging zou ondervinden. Naar verluidt is Bidault geen voorstander van een conferentie, zoals die door Eden wordt bedoeld. Ook in de Russische pers is koel ge- Amerikanen werden gemolesteerd |N AL HASSA, een provincie van Sa oedi-Arabië, is de staat van beleg afgekondigd, nadat een menigte de monstranten een aanval op Ameri kaanse legervoertuigen had gedaan. Onder het Arabische personeel van de Arabisch-Amerikaanse oliemaat schappij heerst grote onrust. Reeds lang eist dit personeel gelijke arbeids voorwaarden als het Amerikaanse personeel geniet. De ontevredenheid heeft zich nu geuit in geweldplegin gen. De olievelden van Saoedi-Ara bië behoren tot de rijkste ter wereld. Ook het IS.V.V, eist: Congres voor handhaving van geleide loonpolitiek HET N.V.V. is op een looncongres, dat Zaterdag te Utrecht werd ge houden. tot ongeveer dezelfde conclu sies gekomen als de K.A.B. op een soortgelijke bijeenkomst, die eveneens te Utrecht werd gehouden. Ook het NVV besprak de gevolgen van de jongste wetsvoorstellen met betrekking tot compensatie van de huurverhoging en opheffing van de copsumptiebeperking. Tot het moment waarop is aangetoond, dat de rege ringsbeslissing over de CBS-cijfers juist is, zal de eis van een loonsver hoging van 6 pet. gehandhaafd wor den. Van de regering wordt geëist, dat met inschakeling van de Stichting van de Arbeid een nader onderzoek zal worden ingesteld naar de gang van zaken bij het opstellen van het door het C.B.S. verstrekte indexcijfer en naar de juistheid ervan. Het congres sprak zich tenslotte uit voor handhaving van de geleide loon politiek. ANTHONY EDEN op hoog niveau reageerd op het denkbeeld. Engeland is geestdriftig. De diplomatieke vertegenwoordi gers der „Westerse Grote Drie" te Wenen hebben de Oostenrijkse minis ter van Buitenlandse Zaken, Karl Gruber, medegedeeld, dat de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk Oostenrijk officieel zullen steunen in zijn eis, dat besprekingen over een Oostenrijks vredesverdrag ook door vertegenwoordigers van dit land zullen worden bijgewoond. F*\E BRITSE minister van Buitcn- landse Zaken, Anthony Eden, pleitte Zaterdag op de ministersconfe- „DE RACE was minder vermoeiend dan ons verblijf in Christchurch", heeft gezagvoerder Kooper verklaard toen hij met de „Dr. ir. Damme" weer naar Nederland vertrok. ZESTIEN EUROPESE landen hebben in Brussel het statuut van het perma nente Europese vervoersorgaan on dertekend. DE CENTRALE van vakorganisaties in midden- en kleinbedrijf heeft aan gedrongen op vertegenwoordiging in de Sociaal-Economische Raad. KONINGIN JULIANA en Prins Bernhard zijn Zaterdag te Rambouil- let aangekomen. NORMANDISCHE BOEREN bie den passerende automobilisten melk, cider en appels aan, ver gezeld van pamfletten waarin de boeren hun standpunt over de Franse prijspolitiek uiteenzetten. OP HET GRIEKSE eiland Cephalonia zijn weer aardschokken gevoeld, die grote angst onder de bewoners ver wekten. Van slachtoffers is geen mel ding gemaakt. FRANKRIJK zal zijn bezettingstroe pen uit Oostenrijk terugtrekken en in Tyrol en Vorarlberg slechts een sym bolische macht achterlaten. IN AMERIKA wordt een onderzoek ingesteld naar de ontploffing aan boord van het vliegdekschip „Leyte" waarbij Vrijdag 36 personen om het leven kwamen. IN EEN ACCOORD tussen Frankrijk en Cambodja zijn alle grote geschil punten die er tussen beide landen bestonden, geregeld. DE PRINSESSEN Beatrix, Irene en Margriet hebben in „Carré" in Am sterdam de Bouwmeester-ijsrevue bij gewoond. Van het publiek merkte ttieiriand haar op. EEN VERTROUWENSMAN van Fa- £oek, zekere Karim Sabet, is schuldig gevonden aan verraad en corruptie en rp°vni?e Egyptische revolutionnaire kJÏÏ nk levenslange dwangar- Deid veroordeeld. MGR. STEPINAC .ik weiger. A FDELINGEN van de communisti- sche partij in drie Joegoslavische provincies zijn lijsten aan het opstel len van vooraanstaande katholieke priesters en leken, die onmiddellijk naar concentratiekampen zullen gaan, als de kwestie Triëst zou uitlopen op een oorlog tussen Joego-Slavië en Italië. De regering van Tito heeft van de kerkelijke ^eiders geëist, dat zij ver klaringen ten gunste van het Joego slavische standpunt inzake Triëst zul len afleggen. Kardinaal Stepinac heeft bereids geweigerd. Het ondersteunen van Tito's politiek zou uitgelegd wor den als een bewijs van sympathie van de kerkelijke leiders voor het commu- t i Overwegend J veranderlijke ochtend l t tot J droog weer met bewolking. Koude i mist n* IS?} 0p vele plaatsen ren als li middagtcmperatu- Zwakke of iets lascre' Noord en Oost!atiSe Wi"d 'USSen MuToï ?°,o onder 17.38 uur. MAAR vernomen wordt, is de H. Vader voornemens, gedurende de grootse viering van het Mariale Jaar in Rome een tiental heiligverklarin gen uit te spreken. Verwacht wordt, dat hieronder ook de heiligverklaring zal zijn van de Zalige Paus Pius X, zulks vooral op grond van de talrijke verzoekschrif ten, die uit de Kerk over de gehele wereld naar Rome zijn en worden gezonden. Inkomstenbelasting TN EEN NOTA aan de Tweede Ka mer heeft de minister van Finan ciën medegedeeld, dat een wijziging van de progressieschaal van de f komstenbelasting, tot een enigszins hogere belastingopbrengst dan die bij het thans geldende tarief zal leiden. De minister, die dit zei in antwoord op het verslag van de Tweede Kamer over de wetsontwerpen over compen satiemaatregelen voor de huurverho ging, voegde eraan toe. dat de pro gressieschaal zou worden aangepast aan de stijging van de gepubliceerde indexcijfers voor de kosten van le vensonderhoud tussen 1946 en 1953. Tegen verdergaande compensaties dan de reeds voorgestelde en tegen een verlaging van de verevenings heffing in het bijzonder, staat de mi nister afwijzend. nistische bewind. Dit spreekt te dui delijker, nu binnen de communisti sche partij in Joego-Slavië weer stem men opgaan voor nauwere aansluiting met de Sovjet-Unie cn er uit Moskou niets dan vriendelijke geluiden in Tito's richting klinken. Ex-premier vandaag naar Paramaribo J~\E INDIASE REGERING heeft de ex-premier van Brits Guyana, dr Jagan, laten weten, dat hij welkom zal zijn in India, doch dat men hem niet kan toestaan het parlement toe te spreken, daar dit ongebruikelijk is. De Indiase regering zegt de ontwik keling van de toestand in Brits Guya na met sympathie te volgen. Ex-premier Jagan heeft de Britse socialistische leider Attlee, verzocht, een afvaardiging van de Labourpartij naar Brits Guyana te zenden. Inmid dels hebben leden van deze partij laten blijken, dat zij h'et niet eens zijn met de froepenzendingen naar Brits Guyana. Zij eisten herstel van de Grondwet en van de afgezette minister in de kolonie. Attlee heeft verklaard, dat hij tot zijn spijt niet tussenbeide kan komen in de aange legenheden van de kolonie. Vandaag zal dr Jagan, samen met de afgezette minister van Onderwijs, Burnham, naar Paramaribo vertrk- ken. Daar zal hij overstappen op het lijnvliegtuig van de KLM, dat hem naar Amsterdam zal brengen. QTEEDS FELLER brand het zolang vergeten „Vuurtje aan de Adriatische Zee", zoals de kwestie Triëst genoemd wordt. De Italiaanse premier, dreigde met aftreden als de Westelijke gealliëerden zouden terugkomen op hun besluit, om de zone „A" over te „dragen aan Italië en aan de andere kant verklaarde Tito, dat het huidige geschil Zuid-Slavië weliswaar niet in de armen van de Sovjet-Unie zou drijven, maar dat er toch noodlottige reac ties te verwachten zouden zyn, als Italiaanse troepen de zone A zouden bin nentrekken. Pella kreeg na zijn verklaring het vertrouwensvotum van de Se naat en achter Tito schaarden zich tientallen „actie-comité's", die de afgelo pen dagen zijn gevormd. Triëst verlaten hebben, hun stem kun nen uitbrengen. Bij deze stand van zaken ziet men een aanbod van de Westerse Grote Drie, wier ministers van Buitenlandse Zaken in Londen bijeen zijn, voor 'n conferentie met Italië en Zuid-Slavië over het vraagstuk, als een hemels ge schenk. Het Westen komt echter niet terug op zijn besluit omtrent de zo ne „A". pELLA'S AFTREDEN zou kunnen betekenen, dat de linkse socialis ten in Italië aan de macht zouden ko men. Tito's dreigementen spreken voor zich. Pclla heeft verder nog ver klaard, dat L'*:>ë aanspraken zal blij ven maken op het nog door Zuid-Sla vië bezette deel van Triëst. Wel wil de Italiaanse regering een eventuele volksstemming zodanig be perken, dat alle Slovenen, die tijdens het fascistische regiem het gebied van 99 KOREA NJA een vertraging: van vijf uur, is Zaterdag (och nog met het geven van „uiteenzettingen" tegenover niet- communistische krijgsgevangenen in Korea, begonnen. Ook nu waren er ongeregeldheden. Chinese gevangenen riepen scheld woorden naar de „overtuigers" en sommigen wilden hen zelfs te lijf gaan. Over het gehele kamp weer klonken de kreten „Weg met de Sov jet-Unie!" Van de 430 toehoorders stemden negen er in toe, te repatrië ren. In Seoel is weer een parlementslid, Jang Woe Joeng, gearresteerd, ver dacht van communistische sympa thieën. Op verzoek «Ier Grote Drie Aantal doden in Jordaans dorp tot 62 gestegen CNGELAND, Frankrijk en Amerika hebben Zaterdag verzocht om de bijeenroeping van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, ter bespre king van de grensincidenten tussen Israël en Jordanië. De vergadering wordt waarschijnlijk vandaag reeds gehouden. De ministers van Buitenlandse Za ken der „Grote Drie", die in Londen bijeen zijn, hadden hun bezorgdheid laten blijken over de onrust aan de Jordaans-Israëlitische grens, welke vorige week geleid heeft tot een ge wapende aanval van Israëlitische militairen op het Jordaanse dorp Kibia, waar 62 mensen werden ge dood. Het dorp zelf werd nagenoeg geheel verwoest. Inmiddels schijnt het kabinet van Irak te hebben besloten militaire bij stand aan Jordanië te verlenen. S.V.V. heeft een hoekschop op het NAC-doel genomen, hoog en scherp, maar dc Bredase keeper (invaller voor Vccnhuijzen) had er goed 't oog in en stompte de bal reeds weg, vooraleer 'n medespeler of de tegenpartij er bü had gekund. Geheel links Bram Lussenburg nog niet volledig hersteld van een voetblessure Verlind en uiterst rechts v. Hoogen- huijzen. NAC verloor met 0-2. J^E POOLSE veiligheidspolitie heeft de Vicaris-Generaal van Gnesen. Mgr. L. Bernacki, tijdens een visitatiereis door het aartsbisdom gearrestteerd. Gne- sen is de zetel van Kardinaal Wyszynski. Na de veroordeling van Mgr. Kaczmarek en de ar restaties van Kardinaal Wys zynski en Mgr. Baraniak is Mgr Bernacki thans de vierde kerke- Vlieger omgekomen 7ATERDAGOCHTHN omstreeks half negen is een Gloster Meteor straaljager van de vliegbasis Leeuwar den tussen Vlieland en Terschelling, ter hoogte van de Eierlandse gronden in zee gestort. Het ongeluk gebeurde tijdens een schietoefening. De vlieger, de eerste luitenant-vlieger L. Deibei, kwam daarbij om het leven. Luitenant Gei- bel was 28 jaar, gehuwd en in Leeuwarden woonachtig. JFEN niet dagelijks voorkomend misdrijf behandelde de rechtbank te Middelburg in haar zitting van Vrijdag j.I. Door het gerechtshof te Den Bosch was J. F. S., chauffeur en ex pediteur te Ovezande, veroordeeld tot 2 weken gevangenisstraf en ont zegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor de tijd van één jaar. Hij had nl. in dronken toestand met een motorvoertuig gere den en was van het vonnis yan de rechtbank te Breda in hoger beroep gegaan, bij het Hof in Den Bosch. „JIJ BENT TOCH MAAR ALLEEN" De twee weken die hem door het Hof in Den Bosch waren opgelegd, moest hij gaan uitzitten in het Huis van Bewaring te Middelburg en hier toe werd hij door de officier van Ju stitie te Middelburg opgeroepen om zich op 27 Mei 1953 in het gerechts gebouw te Middelburg te melden. Vanzelfsprekend voelde hij hier heel weinig voor. Met een vriend H. F. M. v. d. B., monteur-chauffeur te 's- Heerenhoek, besprak hij deze kwestie en vroeg of hij niet bereid was om voor hem die twee weken op te knap pen. v. d. B. voelde voor een dergelijk ™'ie n!f\ v<=el. Hot „schuurtje" 'okt.e, hem, helemaal niet aan. Her haalde malen kwam echter S in de loop van die dagen bij hem aan en vroeg om die straf voor hem uit te gaan zitten, want, zo voegde hij er aan toe: „jij bent toch maar alleen" m.a.w. voor jou is dat zo erg niet Nu zit niemand graag in het Huis 'van Bewaring en ook v. d. B. moest daar eerst nog eens rustig over slapen, te meer daar hij zich dan onschuldig 'zou laten insluiten, want hij had niets op zijn geweten. Tenslotte, op aanhouden van S., die hem f 200 bood, als hij die 14 dagen voor hem ging zitten, besloot hij het maar te doen. f 200 ontvangen met zomaar 2 weken te gaan „zitten" was gemakkelijk verdiend. S., opge lucht, gaf hem de oproeping, van de Officier van Justitie, uit bij eventuele fouillering de iden titeit vast zou komen te staan. Voorts gaf hij hem een verfrommeld briefje en dat bleek een bankje van f 100 te zijn. Het voorschot. de dertiende dag prompt op tijd meldde de pseudo-S. zich in het gerechtsgebouw en overhandigde de oproeping, aan een dienstdoende wachtmeester der rijks politie. Even later sloegen de gevan genisdeuren achter „S." dicht en zat hij ingesloten om er 14 dagen niet meer uit te komen tenzij Hij speelde zijn rol uitstekend en vergiste zich niet bij het vragen naar zijn naam en dergelijke. Het ging prima cn niemand ver moedde dat v. d. B. hier zat, terwijl feitelijk J. F. S„ de veroordeelde er moest zitten, totdat op dc 13e dag een mede-gevangene v. d. B. ontdekte en zo het gerucht in het Huis van Be waring de ronde deed: „Zeg, heb jij v, d. B. óók gezien, wat zou die uitge spookt hebben?" Toen duurde het niet lang meer of de politie werd er bij gehaald om dit zaakje eens nader te onderzoeken en nadat hij 13 dagen als ,,S." had gezeten en nog slechts één dag hem scheidde van de vrijheid, kwam uit, dat de ingeslotenc niet S„ maar v. d. B. was, die voor f 200 deze straf voor zijn kameraad kwam uit zitten. Hij werd terstond vrijgelaten om dat hij niet S. was doch direct daarop werd hij gearresteerd en ingesloten Nu kreeg hij geen f 200 beloning. ONSPORTIEF T~)e celauto reed naar Roosendaal, want daar zou de echte S. vertoe ven. Inderdaad kon men S. in Roo sendaal arresteren. Ontkennen was niet nodig, Wel draaide S. er eerst nog wat om heen en zeide hij, dat v. d. B. als het ware aangeboden had om voor hem te gaan zitten, doch dit sprookje hield hij maar kort vol. Dit was trouwens ook een lage streek om te trachten op die manier de vriend, die het. minder prettige kar weitje voor hem opknapte ,op die ma nier zwart te maken. Sportiever ware geweest als hij ruiterlijk zijn verlies bekende. Over de f 200 sprak hij evenmin doch toen v. d. B. er bij ge haald werd, gaf hij dit toch toe. In een dagvaarding van ruim een halve meter lengte had de officier van Justitie het misdrijf van S. opge somd; behalve dat hij een ander voor zich had laten zitten, had hij ook de Staat benadeeld want men had aan v. d. B. door zijn schuld, voedsel ver schaft, terwijl deze daar geen recht op had, althans niet in het Huis van Bewaring. Ook v.«d. B. was gedag vaard omdat hij de hoedanigheid van S. had aangenomen en bovendien ge durende 13 dagen gratis logies, voe ding en verzorging had „genoten" in het Huis van Bewaring. NIET STRAFBAAR? ""per zitting verklaarde v. d. B., dat hij en S. vrienden waren. Het kwam S. heel slecht uit. Hij had de oproeping ontvangen en enkele brie ven die aan S. geadresseerd waren. Die f 100, dat verfrommelde briefje, had' hij teruggegeven en zodoende heeft hij dus nooit een cent van S. hiervoor ontvangfen. S. verklaarde: dat hij juist voor drie maanden werk kon krijgen. Hij zat er erg mee in om aan zijn ouders te ver tellen, dat hij 14 dagen moest gaan zitten. Hij bekende een verfrommeld briefje van f 100 op tafel te hebben gegooid. De officier van Justitie mr Ph. Schenkenberg van Mierop achtte het misdrijf voltooid. S. is medeplichtig aan de uitlokking van het voltooide misdrijf. Het is van S. uitgegaan. Bei den zijn schuldig en tegen beiden eis te hij 6 weken gevangenisstraf. De verdediger mr Kuijpers uit Ber gen op Zoom vroeg voor S. vrijspraak subs, een geringe straf. De feiten staan wel vast, doch of wat S. deed straf baar is, trok pleiter in twijfel. Hij achtte het een recht van de veroor deelde om zich aan de executie van een strafvonnis te onttrekken. Hij meende dat ten aanzien van S. geen veroordeling zal kunnen volgen, want dat zou, volgens pleiter, in strijd zijn met onze rechtsbeginselen, v. d. B. heeft volgens mr Kuijpers niet het opzet of het oogmerk gehad de Staat te benadelen. lijke hoogwaardigheidsbekleder die door de communistische re gering getroffen wordt. Onmiddellijk voor de arrestatie van kardinaal Wyszynski was Mgr. Ber nacki reeds door de politie-autoritei- ten aan een scherp, drie dagen du rend verhoor onderworpen, doch daar op weer vrijgelaten. Mgr. Bernacki, die 51 jaar oud is, werd te Groscieradz in Posen gebo ren en in 1926 priester gewijd. In '46 benoemde Paus Pius XII hem tot ti tulair bisschop van Mela. Kardinaal Hlond. de voorganger van kardinaal Wyszynski. stelde hem aan tot' Vica ris-Generaal van Gnesen. W/IJ VOELEN ons klein en be- schaamd dat zovelen zich zolang hebben moeten inspannen voor zo weinigen". Dit verklaarde Zaterdag morgen ir. K. Koeten op Schiphol, waar hij zo juist met dc „Jan van Riebeek" was teruggekeerd na 38 da gen in een verlaten Canadese streek van Toendra's, naaldbomen en meren vermist te zijn geweest. Het was een feestelijk weerzien, toen mevrouw Koerten, een boeket an jers op de arm, het trapje naar de ..Jan van Riebeek" opstormde om haar uit de dood herrezen man te omhelzen. Marjan (vijftien). Maarten (twaalf) cn Marjolein (vijf) stonden er eerst nog wat beduusd bij. maar na de begroeting werden zij in de algemene vreugde opgenomen. \/OOR het fiscale jaar 1953 is reeds voor ruim anderhalf milliard dol lar aan contanten in het kader van het programma voor wederzijdse mili taire bijstand, in Europese landen uitbetaald. Aan Nederland zijn orders toege wezen voor een waarde van respec tievelijk 52.477.000 dollar en 89.048.000 dollar. Hieronder zijn opdrachten voor Van Doorne's automobielfabrie ken, de „Polynorm" in Amersfoort en ook met de regering, voor de bouw van vijf onderzeebootjagers. De Zeeuwse dijken PR IS in de provincie Zeeland, met uitzondering van Schouwen en Duiveland, na de Februari-ramp tot heden niet minder dan 33 kilometer nieuwe zeedijk gemaakt, terwijl er 11 kilometer oude dijk is hersteld in de vroegere toestand. Dat opnieuw ma ken van de dijken betekende, dat voor goeddeels verdwenen dijken een nieuw zandlichaam moest worden' gespoten, dat bedekt werd met klei. Onder de genoemde k.m. zit een aanmer kelijk deel, dat niet alleen werd hersteld, maar ook werd verbeterd (verhoogd en verzwaart) in vergelij king met de situatie voor de ramp. Voor al dit werk is naar een globale schatting 5 millioen m3 zand ge bruikt, terwijl voor de afdekking 800000 m3 klei noodig was. X/ERSCHILLENDE kippenhou ders zijn er in de laatste tijd toe overgegaan om hun pluimvee van zogenaamde ..kippenbrillen" te voorzien. Dit zijn aluminium- plaatjes, die onwrikbaar in de bo vensnavel van de dieren wordt bevestigd. De kippen worden hierdoor eerste met recht „kip pig", want het vóóruitzicht is hun benomen. Dit is ook de bedoeling van de kippenbril, die een uitste- kend middel is gebleken tegen de neiging van kippen en hanen om elkaar te bevechten en staart en lellen tot bloedens te verwonden. De kippenbril. die verhindert dat de vogels elkaar gelijktijdig „in het front" kunnen zien, bedwingt de kwade neigingen, naar het schijnt, omdat de sierselen van kop en staart alleen maar vanuit een bepaalde gezichtshoek bezien de jaloezie kunnen opwekken.

de Stem | 1953 | | pagina 1