rukken naar de stad Triëst Tito dreigt op te Grootse zege van „dr. ir. M.H.Damme Als zóne A aan Italië wordt overgedragen.... Onrust in legerplaatsen K.V.P. RUST ZICH UIT voor Statenverkiezingen de Churchill vóór Duits legei Christelijk Europa |DE PRIJS Accoord voor sociale verzekeringen Eventueel N AT O- hulp voor Italië „Rijstbommen" Zeldzaam korte Partijraadsvergadering Toch een vaccin De „Dr. Ir. Damme" in Christchurch De Christchurch-race Zaterdagavond beslist Ruim 20.000 k.m. binnen 50 uur Ovatie voor Koops Hertog van Bedford verongelukt r DAGBLAD VOOR ZEELAND De Koningin ontvangt Engelse en Amerikaanse oorlogs schepen verschijnen in de haven Verloven ingetrokken Vanwege nieuwe verlofregeling Huren en lonen op Novembercongres j Vrij warm Bij E.V.G. of NATO: Ondanks weigering Jouwens overvielentrein 93e JAARGANG No. 20849 Uitgave: JN. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Versciiijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad; C. Jv. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.42. incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841. Voor GoA, Koningin en Vaderland a Wat) MAANDAG 12 OCTOBER 1953 Advertentieprijs voor de geneie oplage i U.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. I, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). De voorzitter van het Europese Con gres, dat in Den Haag is gehouden, Paul Henri Spaak is Zaterdag door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard op het Paleis te Soestdijk ontvangen. We zien hier het Konink lijk Paar in gesprek met de Belgische staatsman. DE LOONSVERHOGING F)E STICHTING van den Arbeid deelt mee, dat inzake de conse quenties van de 5% loonsverhoging per 1 Januari a.s. voor de sociale verzekering en voor de Noodwet ouderdomsvoorziening volledige over eenstemming is bereikt. De voorstellen zijn aan de Minister van Sociale Zaken aangeboden. Zij hebben betrekking op: 1. de loons- grens voor de sociale verzekerings wetten; 2. de premie- en dagloongren zen; 3. de lopende uitkeringen; 4. de bijslagen op invaliditeits- en ongeval lenrenten; 5. de kinderbijslagen; de kinderbijslagen voor zelfstandigen; 7. de noodwet-ouderdomsvoorziening, in deze zin, dat een volledige com pensatie voor de a.s. huurverhoging en de consumptiebeperking wordt voorgesteld. MAARSCHALK TITO heeft Zondag verklaard, dat Zuidsla- sche troepen de zone A van het vrije gebied van Triëst zul len binnenrukken, zodra één Italiaanse soldaat een voet in de zone zet. Zuidslavische grenswachten hebben Zaterdag alle verbindin gen, de telefonische inbegrepen, tussen de zones „A" en „B" van Triëst verbroken. De versperring wordt alleen geopend voor per sonen, die de zone B willen verlaten. In de haven van Triëst zijn drie Amerikaanse torpedoboot- jagers aangekomen. In de komende 24 uur worden twee Britse oorlogsschepen verwacht. Van Italiaanse zijde wordt verklaard, dat de actie gezien moet worden als een tegenzet naar aanleiding van het verschijnen van vijftien Zuidslavische korvetten bij de kust van zone ,,B" en de aankomst van twee pantserdivisies en een infanterie-divisie in de zone. De opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Triëst heeft intussen verklaard, dat nog geen datum is vastgesteld, waarop zone A aan Italië zal worden overgedragen: „De voorbereidingen zullen nood zakelijkerwijze enige tijd vergen". Men beschouwt deze verklaring als een poging om tijd te winnen en de verhitte gemoederen tot bedaren te brengen. Intussen is de Italiaanse minister Seoca reeds belast met de voorbereiding van het overnemen van het bestuur in zone A. In politie kringen te Londen acht men het echter van belang, dat nu reeds wordt vastgesteld, of een eventuele Zuidslavische aanval op Ita liaanse troepen in zone „A" zou betekenen, dat alle leden-staten van de N.A.T.O. hun Italiaanse bondgenoot te hulp moeten komen. "TITO sprak in zijn rede van Zon dag de waarschuwing uit, dat Zuid-Slavië scherp zal opletten op iedere Italiaanse stap. Hij hoopte ech ter, dat het verstand zal overheersen en een uitweg zal worden gevonden. Ook is hij bereid de kwestie-Triest aan de Verenigde Naties voor te leg gen. Over zijn Zaterdag gehouden rede voering zei de maarschalk, dat deze door het Westen ongunstig was ont vangen, maar het Westen diende zich er van bewust te zijn, dat Zuid-Sla- vië slechts één doel heeft: ..Wij wil len het verraad van ons land voor komen". Tito gaf de Westelijke mogendheden de raad haar „onrechtvaardige beslis sing" te herroepen. De maarschalk besloot met te ver klaren, dat Zuid-Slavië nog steed.1 bereid is Italia de hand toe te ste ken. „Laten zij ons met rust laten, om de kwestie-Triëst onderling met Ita' lië te regelen", zo zei hij. WAARSCHUWING OP KOMST militaire actie tegen de zone A ern stige gevolgen zou hebben. In dit verband herinnert Reuter er aan, dat Zuid-Slavië in het komende belastingjaar waarschijnlijk ruim 200 millioen dollar aan Amerikaanse en 59 millioen aan steun uit andere wes telijke landen zou ontvangen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde Zondag, dat de Ver. Staten zich houden aan de verkla ring. dat het bestuur in zone A aan Italië wordt overgedragen. „ERNSTIGE SITUATIE" genoemd. Een dergelijke verdeling zou slechts tot een ramp kunnen lei den, zo verklaarde men te Rome. ALBANIë OOK IN HET GEDING "TITO beschuldigde Italië ervan dat het zich wil bemoeien met de bin nenlandse zaken van Albanië, en dat het weer een steunpunt op het Bal kanschiereiland wenst te verkrijgen. Italië verspreidde thans geruchten over Zuidslavische plannen tegen Al banië. Deze geruchten waren niet juist. „Zuid-Slavië wenst slechts, dat Albanië een onafhankelijk land wordt en dat het Alhanese volk gerechtigd is zijn regering te kiezen", ïo zei de maarschalk. Volgens het Zuidslavische persbu-1 reau Tanjoeg hebben Donderdag j.l.j Albanese vliegtuigen vijf maal het Zuidslavische luchtruim geschonden. JN JOEGOSLAVIË zijn gisteravond alle verloven plotseling ingetrokken voor de onder de wapenen zijn de troepen. Dit geldt niet alleen voor de gewone dienstplichtigen, maar ook voor alle militairen, die voor manoeuvres waren opgeroe pen. TN DE AVOND van 8 October j.l. is -1 onder de militairen in de leger plaatsen ,/t Harde" en Steenwijker- wold onrust ontstaan. Deze onrust houdt verband met de nieuwe rege ling van de bewegingsvrijheid, doch het schijnt, dat overigens volkomen onjuiste geruchten omtrent een soldij verlaging er het hunne toe hebben bijgedragen. In eerstgenoemde legerplaats wer den van een lokaal enige ruiten ver nield, terwijl te Steenwijkerwold in de cantine met servies en lege flessen werd gegooid. Een streng onderzoek is gaande. Ter toelichting diene nog, dat tot nu toe iedere militair in de gelegenheid was elk weekend naar huis te gaan. Dit betekende, dat ge durende het weekend van paraatheid niet kon worden gesproken. Volgens de thans van kracht zijnde regeling is althans 50 pet. steeds aanwezig. In plaats van om de drie weken wordt bij de nieuwe regeling om de twee weken een zoogenaamd weekeind verleend en wel van Zaterdag 13.00 uur tot Maandag 24.00 uur. Op Peking-China "TWAALF VLIEGTUIGEN van de Chinese nationalistische strijd krachten op Formosa hebben Zater dag vier ton aan bommen" van pa pier en rijst uitgeworpen boven com munistisch China, ter^ gelegenheid van het vieren van de stichting der Chi nese Républiek op 10 October 1911. De papieren „hommen" hestonden uit vlugschriften met een boodschap van generaal Tsjang Kai Sjek aan hot Chinese volk. ZATERDAGMIDDAG om kwart voor één keken de Partijraads- leden van de K.V.P. elkaar in de zaal van de Esplanade te Utrecht verwonderd aan: Is de hele vergadering werkelijk afge lopen? Zijn we klaar met het reglement op de Provinciale Cen trales, met het reglement op de voorbereiding van de Statenver kiezingen en de vaststelling van het Algemeen Provincieprogram? En is de rondvraag ook al afgelopen? Het was inderdaad waar. TN Londense diplomatieke kringen gelooft men. dat Groot-Brittannië en de Ver. Staten Tito ernstig zullen waarschuwen, dat elke Zuidslavische (GEZAGHEBBENDE Italiaanse krin- gen hebben verklaard, dat Tito's dreigement om de zone „A" van Triëst binnen te rukken, zodra Ita liaanse troepen deze zone betreden, „een ernstige situatie" schept. Men is te Rome van mening dat de verklaring van het Zuidslavische staatshoofd voornamelijk bedoeld is om de Britten te intimideren, die, zo meent men te weten, er minder heil in zagen, de zone .,A" aan de Ita lianen over te dragen, dan de Ame rikanen. Tito's voorstel van Zaterdag om het gebied van Triëst in twee autonome delen te splitsen, waarbij het Itali aanse deel, met inbegrip van de ha-; ven van Triëst volledig van Italië zou worden afgesloten door het Zuidsla- j vische gedeelte, wordt in Romeinse kringen „volkomen onaanvaardbaar" DE EGYPTISCHE Minister van Voor' lichting, majoor Salem, heeft ver klaard: „Ik ben sterk van mening, dat het onmogelijk is met de Britten tot een vergelijk te komen over de Suez- kanaalzone. IN BRITS GUYANA heeft de pro gressieve Volkspartij opgeroepen tot een algemene staking. Inmiddels zijn Nederlandse troepen naar Nickerie aan de grens van Suriname met Brits Guyana gezonden als „voorzorgsmaat regel". UIT VEENHUIZEN is een Belg ont snapt. Als kapper ging hij iedere week een dag naar de celgevangenis te Es- serheem. Deze week zag hij daarbij kans om in een auto te ontsnappen. Men gelooft, dat hij reeds in het bui tenland is. MOSSADEGH'S zoon, ingenieur Ah mad Mossadegh, indertijd Minister van Verbindingen, is te Teheran ge- erresteerd. TWAALF AUTO'S en motoren kwamen Zaterdagavond onder Linschoten op de Rijksweg Gouda- Utrecht met elkaar in botsing. Oorzaak: dichte rookwolken be namen het zicht. Er waren en kele licht-gewonden, onder wie de jhrigent_Yvon Baarspul. BALLONS, (speelgoed), die met licht outbrandbaar gas zijn gevuld, mogen voortaan in Utrecht niet meer worden verkocht of ten geschenke gegeven. Althans als een voorstel van B. en W erdoor komt. DE METEORENREGEN, die in de ver», ua,n-Vïjdag °p Za'erdag werd verwacht is bar tegengevallen. In to taal weiden ongeveer 200 meteoren geregistreerd. PALADIJN" is het nieuwe blad in edities) van Bescherming Burger bevolking. Het kwam Zaterdag voor net eerst van de persen. 5 vanaveornd:rWaChting' geldig tot 5 Droog weinig, met aanvankelijk t later toenemende w - ,OVCI lucucmenae Ovprwi.,5 Jn lle h°gere niveaux. J Zufd on n n,latiBe wind tusse" 5 ri -°! Delfde temperatu- ren als gisteren of iels hogere Vandaag: Zon „nder 17 53 uur Maan onrlor kioi UU1- Maan Zon onder 19.21 uur. op 7.01 uur. Maan t uur. Morgen: f op 13.12 J (CHURCHILL heeft op het congres der Britse Conservatie Partij ge zegd, dat de Britse Regering het nog steeds haar taak acht te streven naar een bijeenkomst van staatshoofden ter bespreking van de internationale vraagstukken op het hoogste plan. „Indien de Fransen niet zou den kunnen instemmen met de voorgestelde Europese Verdedi gingsgemeenschap, zullen wij geen andere keus hebben, dan het sluiten van de een of ande re nieuwe overeenkomst, waar door de Westduitse kracht via de Noordatlantische Verdrags organisatie aan de Westerse ver bondenen zou worden toege voegd', vervolgde Churchill. QP DE laatste zitting van het Con gres der Europese Beweging, die Zaterdagavond te Den Haag werd gehouden, is onder luide bij val een verklaring van de geza menlijke christelijke gedelegeerden voorgelezen, waarin met grote na druk alle besprekingen van de af gelopen dagen alsmede alle inspan ningen voor de toekomst onder de bescherming van God werden ge steld. Ook werd de genade van de Hemelse Vader afgesmeekt over al het werk der Europese Beweging. Deze verklaring vormde een na drukkelijke uiting van de gezamen lijke christelijke vertegenwoordigers uit Duitsland, Italië, België, Neder land en Frankrijk tegen het ontbre ken van iedere vermelding van God of het gebruik van iedere christelijke ar gumentatie bij de gehouden bespre kingen. De verklaring, die door Mr. Schmal van de Nederlandse delegatie werd afgelegd, was daags tevoren als resolutie aan het congres aangeboden doch de redactie-commissie had ge weigerd haar in de stukken op te ne men. rvE AFGEVAARDIGDEN waren de waarnemend voorzitter Matser bizonder ter wille geweest. Een en kele hoofdelijke stemming was er slechts nodig, toen het ging over de vraag, of de voorzitter van een sa mengevoegde groep van Statenkrin- gen zou worden gekozen dan wel automatisch zou voortkomen uit de grootste kring. Dit laatste werd door het P.B. voorgesteld, maar de verga dering koos in meerderheid het eer ste. Een discussie over de verkiezing door voorkeurstemmen werd afge wend door de mededeling van de voorzitter, dat er later wel gelegen heid zou komen, om daarover gron dig van gedachten te wisselen aan de hand van een op te stellen Nota. Ook de vraag, of men de oude bepaling niet moet herstellen, dat men op 1 Januari lid dient te zijn. als men aan een groslijststemming wil deelnemen, komt later nog aan de orde. OPENINGSREDE. rtE REDE, waarmede de heer Mat- ser de vergadering opende, was beknopt en stipte enkele kwesties slechts in het kort aan. Hij begon met een hommage aan de afgetreden functionaris: ..Andriessen genoot en geniet ons aller vertrouwen.... hij was een uitstekend voorzitter.... het zal niet gemakkelijk zijn een partij voorzitter te kiezen, die Andriessen kan evenarenIn een telegram I aan Andriessen werd de dankbaar- n„ tdheid van de Partijraad jegens hem .De Britse en Amerikaanse troepen vertolk:t. Over de gehouden gemeenteraads verkiezingen kon voorzitter Matser enerzijds verheugende tonen aanslaan: De K.V.P. heeft een krachtig herstel gedemonstreerd. Van een verdere ont wikkeling van „de doorbraak" bleek geen sprake te zijn. Maar anderzijds moest hij constateren, dat als gevolg van een gebrek aan sociale eendracht het streven naar standenvertegen woordiging in veel gemeenten ster ker was dan ooit. Op organisatorische wjjze alleen kan geen verbetering Intreden, aldus de mening van de voorzitter, daar voor is sociale eendracht en Inzicht in hetgeen de politiek is zelf primair en noodzakelijk. Een enkel woord wijdde de heer Matsers aan de voorbereiding van de eenheids-besprekingen. Hij vertelde, dat met het bestuur van de Katho lieke Werkgemeenschap in de P.v.d.A. nog een correspondentie gaande is. Van harte hoopt hij, dat spoedig het eerste contact in een college van drie kan worden gelegd: De aansporing van Kardinaal de Jong moge heil zame gevolgen hebben voor de poli tieke eenheid der katholieke Neder landers, omwille van het welzijn van heel ons volk en dat yan het katho lieke volksdeel in het bizonder. HUREN EN LONEN. DIJ DE RONDVRAAG kwam de interessante vraag naar voren hij monde van de heer Kousemaker, of er terzake de vraagstukken van' huur- en loonverhoging geen aparte Partijraadsvergadering kon worden belegd. De voorzitter legde uit, dat dit niet mogelijk was met het oog op „de tijd tafel". Ook het onderwerp van het Partijcongres kan niet meer worden veranderd. Maar wel wilde de voor zitter aan Professor Romme verzoe ken, in zijn rede voor het congres dit onderwerp speciaal te belichten. Dat was dan het voornaamste van een Partijraadsvergadering zo kort als er nog nooit een gehouden is. En des middags ging het Partijbestuur zich buigen over de moeilijke kwestie van de opvolging van de heer Andriessen. Verschillende namen worden ge noemd. Het lijkt ons echter het best, eerst maar de officiële voordracht af te wachten. KINDERVERLAMMING fNP DE CONFERENTIE van de Amerikaanse Academie voor Kindergeneeskunde is door de bacte rioloog prof. Jonas Salk van de Uni versiteit van Pittsburgh verklaard, dat de ontwikkeling van een experi menteel vaccin tegen kinderverlam ming ver genoeg gevorderd is, om binnenkort proeven op grote schaal op Amerikaanse kinderen te recht vaardigen. zullen in Europa blijven, waardoor er een evenwichtstoestand tussen Frank rijk en West-Duitsland zal bestaan. De Britse Regering zal er haar uiter ste best voor doen, dat er een Euro pees leger tot stand komt, met inbe grip van een sterk Duits contingent. REACTIES. ^HURCHILLS nieuwe oproep tot het houden van een informele confe rentie met de Sovjet-leiders heeft in Parijs een gunstig onthaal gevonden. In Amerikaanse officiële kringen hebben Sir Winstons woorden echter geen geestdriftige reactie verwekt. QM 19.27 UUR NEDERLANDSE TIJD Zaterdagavond is de „Dr. ir. M. II. Damme met haar vier en zestig passagiers en twaalf man be manning op het vliegveld Harewood bij Christchurch geland. De K L M - machine heeft door het afleggen van de afstand Londen-Christchurch in de tijd van 49 uur 57 minuten en 13 seconden de eerste prijs in de handi cap-afdeling gewonnen, zijnde f 100.000. TOTAAL heeft de „liftmaster" „ir. Damme" 20.828 k.m. afgelegd. In de lucht heeft het toestel 46 uur en 44 minuten gevlogen en op de grond der vliegvelden stond de Douglas DC 6a 3 uur en 13 minuten. De afstand heeft de ..Liftmaster" afgelegd met een gemiddelde snelheid van 445 k.m. per uur. (Gemiddelde vliegsnelheid: 501 k.m. per uur). Op het vliegveld Harewoord werd aan gezagvoerder Han Kooper door het opgetogen publiek een ovatie ge bracht. De juichende menigte dwong hem en zijn medewerkers om op de roltrap van het toestel te verschijnen. Eerst nadat de grootste opwinding wat bedaard was en aan de formali teiten was voldaan, kon Kooper zijn machine laten wegtaxiën. KONINKLIJK TELEGRAM ]~)E „LIFTMASTER" is 9 uur en 7 minuten na de „Viscount" op het vliegveld Harewood geland. Door de handicap heeft volgens Reuter het K.L.M.-vliegtuig met een voorsprong van 35 uur, 12 minuten en 31 secon den, uitgedrukt in handicapuren, ge wonnen. Koningin Juliana en Prins Bern hard hebben Zaterdagvaond direct na aankomst van de „dr. ir. Damme" te Christchurch, het volgende telegram aan gezagvoerder Kooper verzonden: „Onze hartelijk gelukwensen met de bijzondere prestatie van u en uw bemanning en met de wijze, waarop u de naam van onze nationale lucht vaart hebt hooggehouden. Juliana, Bernhard". DE GEMIDDELDEN TAE GEMIDDELDE snelheden van de afgelegde trajecten (berekend over de zuivere vlieguren) zijn als volgt: Londen-Rome (1459 k.m.) 476 k.m. per uur; Rome-Bagdad (2935 k.m.) 479 k.m. per uur; Bagdad-Karachie (3295 k.m.) 462 k.m. per uur; Karachi-Ran goon (3123 k.m.) 430 k.m. per uur; Rangoon-Djakarta (2819 k.m.) 427 Z J~)R. PLESMAN heeft meege- deeld Van de hoofdprijs zal een he- drag van duizend pond sterling ter beschikking komen van een liefdadige instelling in Nieuw- Zeeland EZfc der vier en vijftig emi- Z gr anten, die aan boord van de ,,dr. ir. M. H. Dammede lucht- Z reis hebben meegemaakt, zal een bedrag van tien vond ster- Z ling ontvangen. Vijftien pro- l Z cent van het bedrag van de Z l hoofdprijs komt ten goede aan Z J de bemanning van de „dr. ir. Z J M. H. Damme". De rest van de prijs wordt gestort in het per- Z l soneelsfonds voor bijzondere 2 behoeften. 2 k.m. per uur; Djakarta-Darwin (2723 k.m.) 409 k.m. per uur; Darwin-Bris- bane (2854 k.m.), Brisbane-Christ- church (2486 k.m.). EEN TROTSE PLESMAN le. Zij bewijst, dat met een com mercieel toestel, zoals wij dagelijks gebruiken, langs een normale route, met een goede voorbereiding 64 pas sagiers aan boord, waarvan vier en vijftig emigranten, 'n vlucht van ruim 20.000 kilometer in vijftig uur is af te leggen. 2e. Zij bewijst, dat het straalvlieg tuig in deze lange vlucht zijn be trouwbaarheid heeft bewezen. Het is zeer goed geweest dat er vijf aan hebben deelgenomen. Eigenaardig is, zo merkte dr. Ples- man o.m. op. dat de Nederlanders van het begin af aan beter omtrent de luchtvaart geïnformeerd zijn dan vele anderen. „Wie die dingen, zoals electriciteit en luchtvaart het eerst snapt en in zich opneemt is ook „in de markt" het meest vaardig". Deze foto, die radio- en telegrafisch naar Nederland werd gebracht toont gezagvoerder Kooper en enige leden van de bemanning van de „Liftmas ter", die bij hun aankomst door een jongedame in Maorikkledy werden verwelkomd en die de gezagvoerder hier de „Greenstone" hanger omdoet. Tijdens de jacht MA TWEE DAGEN zoeken heeft men het stoffelijk overschot van de Hertog van Bedford, een van de rijk ste Britse edellieden, gevonden. De hertog had Vrijdag zijn woning te Endeleigh in het graafschap De vonshire verlaten om te gaan jagen op haviken en aalscholvers. Het stof felijk overschot ontdekte men in het struikgewas van het 7500 H.A. grote landgoed. De 64-jarige hertog was aan het hoofd gewond, waarschijnlijk door 'n schot hagel. Vaststaat, dat de dood van de hertog het gevolg is van een ongeluk. In 1940, toen zijn vader overleed, erfde de hertog zijn titel en een ver mogen van bijna 45 millioen gulden. (~)NDANKS de enigszins magere deelneming ben ik van mening, dat deze vlucht wel grote betekenis heeft", aldus dr. A. Plesman, presi dent-directeur van de K.L.M. Deze vlucht heeft de volgende aspecten: ^/TJF DEENSE jongens van tien tot twaalf jaar hebben Zaterdag gepoogd in de omgeving van Kopenhagen een trein te „overvallen". Hiertoe hadden zij de spoorbaan geblokkeerd met grote stenen, waartussen zij scher pe patronen hadden gelegd. Zelf hadden zij, gewapend met buk sen, stellingen naast de spoorbaan betrokken. De machinist van een electrische trein kón. dank zij krachtig remmen vlak voor de barricade de trein tot stilstand brengen. Toen hij van de locomo tief sprong en de achtervolging inzette, gingen de jongens zonder één schot te lossen op de vlucht. Bij het oversteken van de spoor weg werden twee van hen bijna gegrepen door een expressetrein. Slechts één van de jongens kon tenslotte worden aangehouden. De namen cn adressen van de andere zijn bekend.

de Stem | 1953 | | pagina 1