BURTON (R.A.F.) eerste snelheidsrace m Zuidslavische volk roept: Tito geef ons wapens ROTTERDAM heeft weer een hart Twee Canberra's met pech De tijden van de „Liftmaster'' Spanning concentreert zich op handicap-klasse r B lindegeleide-apparaat DAGBLAD VOOR Strijd tegen de tijd Twee Canberra's en „Hastings" De mijnen in een werkkamer Adenauer weer kanselier moesten de strijd staken „Leeuw Dammein laatste sprong Nieuwe geruchten doen de ronde KARDINAAL WYSZYNSKI NAAR MOSKOU OVERGERRACHT Concentratiekampen voor geestelijken Italiaanse verlangens bevredigd Protestnota en dreigende taal STOPPERSPIL GING VRIJUIT MEER WIND Regering-Laniel zegevierde LIJNBAAN HYPERMODERNE WINKELPROMENADE Voetgangers veilig „Een ouwe klant", zei de tanker Burton en Gannon: in de lauweren De officiële tijden der Canberra's Staking in Amsterdam is afgelopen Ook Mau-Mau-leden onder Meroestam 93e JAARGANG No. 20848 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux; Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad. C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.42. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841. Voor Cod, Koningin en Vaderland ZATERDAG 10 OCTOBER 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.7S per m/m). Voor advertenties van plaatselijk» aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit. gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. iïj. Met man en macht wordt aan de Zuidkant van Duiveland bij Ouwerkerk door de mannen van de Rijkswaterstaat gewerkt om het laatste gat in de dijken vóór het invallen van de najaarsstormen en de winter te dichten. Wil men Duiveland redden, dan moet er in de eerstkomende weken niet alleen ook op Zondag doch ook in de nacht worden gewerkt. Om dit te kunnen doen worden thans op beide kanten van het sluitgat 25 meter hoge lichtmasten opgericht, waaraan een zeer groot aantal natriumlam- pen zal worden opgehangen. Tezamen moeten deze lampen zo spoedig mogelijk in de nachtelijke uren licht geven, dat zeven zo sterk is als het licht van de maan. De in aanbouw zijnde „Lichtmast" aan de Westelijke zijde van het sluitgat bij Ouwerkerk met links daarvan een der vele kra nen, die ingeschakeld zijn in de strijd tegen de elementen. Geen tweederde meerderheid TXR. KONRAD ADENAUER is giste ren voor een nieuwe periode van vier jaar tot Bondskanselier van de Wcstduitse Bondsrepubliek gekozen. Hij kreeg 304 stemmen. Door 148 le den (de socialisten) van de Bondsdag werd tegengestemd en 14 onthielden zich. Adenauer is beneden de ver wachte tweederde meerderheid geble ven. Men neemt aan, dat Adenauer nu nog slechts de laatste hand zal be hoeven te leggen aan zijn ministers- lijst. In elk geval wil hij zijn minis ters nog voor aanstaande Dinsdag door de Bondspresident laten benoe men. De komende week zal de Bonds dag het algemeen debat over het re geringsprogram beginnen, waarvan de grondslagen zijn: het betrekken van geheel Duitsland in de Europese politieke gemeenschap en in het al gemeen, de voortzetting van de Euro pese politiek. DE SNELHEIDSRACE naar Christchurch is geëindigd in een overwinning voor de R.A.F., die met drie Canberra-straal- bommenwerpers aan deze wedstrijd rond de halve aardbol deel nam. Precies 23 uur en 51 minuten na de start op London-Airport, zette luitenant Roland Burton zijn kist aan de grond, toegejuicht door een duizendkoppige menigte, die uren in de regen had staan wachten. Een Australische Canberra gevlogen door Squadron leader P. F. Raw arriveerde als tweede, gevolgd door weer een R.A.F.-Canberra, welke bestuurd werd door gezagvoerder R. M. Furze. Burton zal erkenning van zijn vliegtijd, als record voor de afstand Londen-Christchurch vragen. Twee Canberra's hebben de strijd moeten staken. In de handicapklasse, waarin de K.L.M. met de „Liftmaster" uitkomt, zit inmiddels ook wat reliëf. De „Hastings" van de Aus tralische luchtmacht, is met een motorstoring naar Colombo te ruggekeerd, na eerst schitterende tijden te hebben gemaakt. Te gen middernacht landde de „dr. ir. Damme" op het vliegveld van Djakarta. Men berekent te Djakarta een voorsprong op het K.L.M. tijdschema van drie en een half uur. Hierna zal de „Liftmaster" de grote sprong van 2723 kilometer naar Port Darwin in Austra lië ondernemen. HET COLLEGE van Rijksbemidde laars heeft bepaald, dat de lonen van de geschoolde en geoefende arbeiders in de burgerlijke- en utiliteitsbouw, en in de water-, spoor- en wegenbouw met resp. 3, 3, 4, 4 en 4 cent in de le tot en met de 5e gemeenteklasse zijn verhoogd. Dit is naar evenredigheid met de jeugdlonen gebeurd. Men hoopt nu spoedig tot het afsluiten van een landelijke C.A.O. te kunnen ko men. DE AMERIKAANSE luchtvaartmaat schappij, Pan American World Air ways, wil de tarieven voor goederen vervoer verlagen. Men verwacht daar door het vrachtvervoer over de At lantische Oceaan met ruim de helft te kunnen vergroten. IN JUTPHAAS is de eerste paal ge slagen voor een nieuwe beschuitfa briek, ten dienste van de Nederlandse verbruikscoöperaties. Even was er een gesprekje via de radio met het Engelse station Nico sia. in de Middellandse Zee. „Die Viscount doet het best, hè", werd er op aarde gevraagd. „Is dat niks voor de K.L.M.?" Dick Visser antwoordde met een jarig geluid: „Wij vliegen liever met een cabine vol passagiers dan met een cabine vol benzinetanks. Nou jij weer!" BAGDAD QP HET VLIEGVELD van Bagdad weerklonk weer luid het „Hup- Holland, hup!", ook al was het dan hartje nacht. De monteurs, die bij het tanken hielpen, keken er verbouwe reerd van. Maar die luchtreizigers waren ook zó blij, dat ze even de be nen mochten strekken. Ze hadden een groot deel van deze etappe „ver zegeld" moeten slapen. Dat wil zeg gen, met de riemen om zich heen ge snoerd. vanwege het slechte weer en het lustige huppelen, dat de „dr. ir. Damme" daardoor uitvoerde. Na Bagdad volgde een vlucht over woestijngebied, waar de passagiers al spoedig op waren uitgekeken. Het duurde niet lang, of blinde passagier Klaas Vaak sloop de cabine binnen. Alleen Dick Visser was klaar wakker. Niet alleen omdat hij iedere seconde van zijn verjaardag wou beleven, maar ook uit blijdschap, omdat de „Liftmaster" al twee uur voor was op de eigen schematijd. HANDWERKJES zeiden passa- PRESIDENT EISENHOWER heeft verklaard, dat de Sovjet-Unie op dit ogenblik reeds in staat is. een aanval met atoomwapens op de V. S. uit te voeren en dat dit vermo gen in de toekomst nog zal toe nemen, IN WEST-DUITSLAND zijn 37 Oost- duitse communisten tot lichte straf fen veroordeeld. Zij hadden gepro beerd de verkiezingen van 6 Septem ber te verstoren. DE PERZISCHE minister van Bui tenlandse Zaken heeft gezegd, dat zijn regering hervatting van de diploma tieke betrekkingen met Engeland, on dergeschikt stelt aan de regeling van het olie-vraagstuk. OP DE SLOTERWEG te Amsterdam is een 69-jarige wielrijder, die met een bocht de rijweg overstak, door een bestelauto gegrepen en tien meter meegesleurd. De man overleed spoe dig. DOOR ONBEKENDE oorzaak is er brand uitgebroken in een grote boer derij in Wijdewormer. In enkele uren tijd was de boerderij in een puinhoop herschapen. PRESIDENT SYNGMAN RHEE van Zuid-Korea heeft Vrijdag een 25-tal districtsleiders van zijn liberale par tij ontslagen als onderdeel van zijn actie om de partijgelederen te zuive ren. DE V.S. hebben er bij de Zuidko- reaanse regering op aangedrongen er op toe te zien, dat de Indische troe pen geen belemmeringen ondervin den bij de uitoefening van hun taak als bewakers der niet-communisti- sche krijgsgevangenen op Korea. DE BENELUXCONFERENTIE te Den Haag, die enige tijd uitgesteld moest worden, zal waarschijnlijk op 27 Oc tober worden gehouden. DE BRITSE conservatieve partij heeft de regeringspolitiek t.a.v. het Britse Gemenebest en het Britse rijk in het algemeen, goedgekeurd. U)E ENIGE CONCURRENT van de „dr. ir. Damme", de „Viscount" wordt om 0.1.27 uur Nederlandse tijd in Perth verwacht. Volgens de laatste berekeningen is dit vliegtuig reeds 13 uur over zijn tijd van de handicap formule heen. 7IEZO, dat was dus Rome" Donderdagavond laat de giers van de „Liftmaster", toen het toestel na in enkele minuten ruim tienduizend liter benzine te hebben opgeslokt, weer was opgestegen en naar Bagdad koerste. „It's amazing", zei één van de Amerikaanse passa giers aan boord. „Voor je goed en wel je horloge uit je vestzak getrokken hebt, hebben die Italiaanse knapen de tanks al volgespoten." In de buurt van Athene zat een vuiltje", een klein onweersbuitje, maar met zulke krachtige uitlopers, dat er bevel tot het vastbinden van de riemen werd gegeven. Op ruim 5000 meter vloog de „dr. ir. Damme" boven de Middellandse Zee. Het „Hup-Holland-Hup", waarmee in Lon den gestart was, en dat in Rome nog eens luidkeels opklonk, was verstor ven. De lichten in de cabine waren gedoofd en slechts boven de hoofden van de persmensen hingen de zak lantaarns, waardoor het achterste ge deelte van de „Liftmaster" werd om- FNE VERBLIJFPLAATS van de ge- arresteerde Poolse primaat en aartsbisschop kjardinaal Wyszynski is nog steeds onbekend. Volgens tot dus verre niet bevestigde geruchten zou de Kardinaal naar Rusland zijn weg gevoerd en zich thans te Moskou be vinden. Radio Warschau meldt daar entegen, dat de Poolse regering kardi naal Wyszynski „heeft toegestaan" in een Pools klooster zijn intrek te ne men. Pogingen van Katholieke zijde om achter de juiste verblijfplaats van hun herder te komen, zijn zonder suc ces gebleven. Volgens de laatste inlichtingen is Mgr. Wyszynski uit zijn ambt onthe ven op bevel van de Russische vice- premier van Polen, maarschalk Ko- kossovski, die daartoe opdracht zou hebben ontvangen van Malenkov per soonlijk. Het Poolse episcopaat heeft in het geheim de gelovigen opgeroepen in de Octobermaand bijzonder voor de kar dinaal te bidden. Iedere dag worden in de kerken H.H. Missen voor de zelfde intentie opgedragen en rozen krans gebeden. De pastoors ontvan gen duizenden geldzendingen met het verzoek H.H. Missen voor de kardi naal op te dragen. Ook regent het nog protesten uit alle landen. De arrestatiegolf tegen de Poolse geestelijkheid duurt in tussen onverminderd voort. Sinds enige weken zijn twee speciale concentratiekampen in gericht voor priesters en voor leken waarvan een zich te Lu blin, de Katholieke universi teitsstad bevindt. Naar schat ting worden in het kamp te Lu blin op het ogenblik 50 priesters gevangen gehouden. De laatste dagen zijn bovendien meer dan 400 Katholieke studenten en 2000 leidende Katholieke leken gearresteerd en geïnterneerd. getoverd in een klein en geheimzin nig kantoortje op kilometers boven de aarde. „Petrus' loge", noemden ze dat. „VERZOENING" 'TUSSEN twee onweersbuien door koerste het toestel om Kreta heen en net boven dit eiland begon de dertigste verjaardag van de „pa pieren piloot", Dick Visser. Hij kreeg een zoen van de stewardess, mej. Pinault, en, opdat de fotogra fen gelegenheid zouden hebben van deze ceremonie een zo duidelijk mogelijke kiek te maken (en ook wel een beetje omdat-het-zo-lek- ker-is), werd de zoen nog een keer of wat overgedaan. I^ARACHI was de eerste plaats, waar de „Liftmaster" bij daglicht aan de grond kwam. De cabine zag er weer knusjes uit. De dames hadden haar breiwerkjes voor de dag ge haald en de heren deden spelletjes. In veertien minuten had het vliegtuig zich vol benzine laten lopen. Einde lijk, laat in de middag: Rangoon, waar even de benen konden worden gestrekt, in de blijde overtuiging, dat er een voorsprong van zeven uur en 50 minuten op de handicap-tijd was veroverd. Dat sprongetje naar Dja karta had weinig te betekenen en nu staan we voor één van de zwaarste etappes: de 2700 kilometer naar Port Darwin, aan de Noordkust van Australië: dwars over de Indise Oce aan. Maar ook hier zal de „Liftmas ter", die reeds is gaan luisteren naar zijn nieuwe naam ,,De Leeuw Dam me" bewijzen van het goede bloed te zijn! 99 '"TERWIJL een felle protestnota van Zuid-Slavië aan het Brits-Ameri kaanse bestuur in Triest werd over handigd, hebben duizenden Zuidsla- ven hun verontwaardiging over het westelijke besluit, om de „A"-zone van Triest aan Italië te geven, geuit door woedende betogingen. In de protestnota wordt het weste lijke besluit een grove schending van Zuid-Slavië's elementaire rechten Triëst genoemd, waardoor duizenden Slovenen nu aan de Italiaanse wille keur zijn overgeleverd. „De Zuidsla vische regering zal alle mogelijke maatregelen nemen om haar belangen en die van de Slovenen in zone A te beschermen", aldus de nota. Hoewel deze taal niet bepaald vre delievend klinkt, gelooft men in Lon den en Washington toch niet, dat maarschalk Tito zijn toevlucht zal ne men tot militaire actie, om de over name van zone A door Italië te voor komen. In Belgrado, de Zuidslavische hoofdstad is het allesbehalve rustig. Kort nadat het Brits-Amerikaanse besluit bekend was gemaakt, begon nen er spontane demonstraties, waar bij werd geroepen „Wij geven liever ons leven dan Triëst!" en „Tito, geef ons wapens. De fascisten hebben weer een grote mond!" In Zagreb werd het gebouw van het Britse consulaat-ge neraal met stenen bekogeld. Ook de Italiaanse ambassade moest het ont gelden. Tot bloedige botsingen is het echter nergens gekomen. LJENK JO 17R, de Apeldoornse stopperspil van A.G.O.V.V. is door het Amsterdamse gerechtshof vrijge sproken van mishandeling. Hij zou tijdens een competitiewed strijd tegen „Het Gooi", op 9 Maart van het jarige jaar, een speler een klap hebben toegediend, waardoor deze een lichte hersenschudding had opgelopen. In eerste instantie had de Amsterdamse politierechter Jonker tot een geldboete van f 75.veroordeeld. Het Bondsbestuur van de K.N.V.B. had geen maatregelen teger. de stop perspil genomen. geldig I tot over- t t Weersverwachting J vanavond: Droog weer met enkele t drijvende wolkenvelden, maar in de ochtend voornamelijk in de J Zuidoostelijke helft van het land J hier en daar mist. In het binnen- land aanvankelijk zwakke overi- gens matige tot vrij krachtige J wind tussen Zuid en West. Vandaag: Zon onder: 17.58, J maan onder: 18.14 uur. Morgen: Zon op: 6.57, onder J 17.56. Maan op 11.05, onder 18.42 t uur. J Maandag: Zon op: 6.59, maan op J 12.13 uur. J Motie van afkeuring iverd verivorpen U\E FRANSE Nationale Vergadering heeft haar goedkeuring aan de economische politiek van de regering- Laniel gehecht, door een socialisti sche motie van afkeuring met 300 te gen 247 stemmen te verwerpen. De stemming kwam aan het einde van een debat van drie dagen over de economische en sociale politiek der regering na de nationale stakingen in Augustus. De socialistische motie bevatte een veroordeling van de politiek der rege ring, die „in strijd met de wettige be langen van de arbeiders in de steden en op het platteland" werd genoemd. p^OTTERDAM heeft weer een hart! Dit klinkt als een goedkope recla me-zin, sinds de grote beeldhouwer Zadkine Rotterdam zinnebeel dig gestalte gaf in de vrouw, waaruit het hart is weggeschoten. Niette min kan men zeggen, dat de „schepping" winkelpromenade Lijnbaan, een unicum in West-Europa, op de bezoeker van de nog altijd gehaven de Maasstad de indruk maakt van een warm-kloppend hart. Daar wordt men gewaar, hoe Min. Witte bij de officiële opening gistermorgen zo van harte kon zeggen: deze „parel" in 't hart van de stad toont ons duidelijk, wat samenwerking op basis van vertrouwen vermag. YY/AAROM is deze 1 km. lange Lijn baan, dit complex van 66 mid denstandszaken, een unicum in West- Europa? Omdat Rotterdam de kans kreeg en greep om het begrip „Win kelsleuf" (denk aan de Amsterdam se Kalverstraat) een moderne inhoud te geven. De Lijnbaan is namelijk 'n brede straat, één strak geheel door de buiding van een aan de gevels op gehangen beton-luifel als beschutting tegen zon en regen, die op de een of andere geheimzinnige manier een zo overdadige ruimte-werking heeft, dat uien zich op een wijde gezellige markt waant. Bovendien wordt die „luifel-eenheid" bij iedere winkelpui doorbroken door de persoonlijke ka raktertrekken, die de architecten v. d. Broek en Bakema aan de afzon derlijke winkels wisten te geven. In de Lijnbaan, bereikbaar via de drukke Rotterdamse verkeerswegen, zijn alleen voetgangers welkom. Win kelend behoeft men hier dus geen angst te hebben voor geruisloos ach ter u naderende auto's, men kan slen teren en étalages bewonderen: de Lijnbaan is waarlijk een bewonde renswaardige architectonische vondst, omdat het rumoer van de moderne grootstad hier volkomen tot rust werd ingedamd. Behalve door Minister ir. Witte werd uiteraard door velen bij gele genheid van de officiële opening een feestelijke toespraak gehouden. Al die woorden zou men gevoegelijk kunnen samenvatten in deze zin: Rot terdam is het eigen wapen-devies nog altijd trouw en wordt „Sterker door strijd" ST KRUIS KADE De directies van de gezamenlijke steenkolenmijnen hebben Donderdag tijdens een bijeenkomst in Huize Beukenhorst te Heerlen aan de heer D. P. Spierenburg, lid van de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staal Ge meenschap, een schilderij aangeboden, bestemd voor zijn werkkamer te Luxemburg. Het schilderij geeft een beeld van een der Limburgse mijn bedrijven en werd vervaardigd door de Roermondse kunstschilder Leo Fransen. Op de foto, welke gemaakt werd tijdens de aanbieding, zien we links de heer D. P. Spierenburg en rechts de heer H. H. Wemmers, voor zitter van de gezamenlijke steenkolenmijnen. T UITENANT-KOLONEL vlieger Cuming, heeft bij de landing van zijn Australische „Canberra" op de Cocoseilanden een enorme strop ge had. Bij zijn landing om 8.44 uur Nederlandse tijd, sprong de band van één der wielen. De monteurs zagen geen kans de schade zo gauw te her stellen, dat Cuming nog verder aan de race zou kunnen deelnemen. Korte tijd later moest ook wing-commander Hodges, die met een Nieuwzee- iandse „Canberra" aan de snelheidsrace deelnam, zich uit de strijd te rugtrekken, in verband met een motorstoring. Dat gebeurde op het vlieg veld van Woomera. De vlieger toonde zich buitengewoon teleurgesteld over deze tegenslag, maar hij werd gesterkt door de gedachte, dat hij de enige niet was. TOEN DE LIFTMASTER Vrijdagmorgen in alle vroegte op het vlieg veld Badgad landde, om benzine in te nemen, was het dezelfde Iriaanse tanker, die 19 jaar geleden tijdens de Melbournerace de „Uiver" had bediend. De bemanning van de tanker had er alles op gezet, om het K.L.M—toestel zo snel mogelijk „vol te gieten" en hun streven werd met succes bekroond: in minder dan een kwartier tijd werden 11.000 liter, dat zijn 275 melkbussen van elk 40 liter inhoud, in de brandstoftanks van de „Liftmaster" gepompt. TV7ELBESCH0UWD is het een getallen-race die vliegwed- strijd. Of er nu twee nulletjes vóór of na de komma komen, het gaat allemaal inderdaad vreselijk hard. Dat weten we nu wel. Om eens een rijtje cijfers te noemen: de „Liftmaster" vliegt met een gemiddelde snelheid van ruim 470 k.m. per uur. De gehele afstand tot Christchurch komt overeen met veertigmaal de af stand Amsterdam-Parijs. Om even in handicap-tempo de verschil lende vliegtijden van de „dr. ir. Damme" te volgen; Gestart in Londen, 17.30 uur, vertrokken uit Rome 20.56, vertrokken uit Bag dad 0.3.40, vertrokken uit Karachi 09.27, vertrokken uit Rangoon 17.14 en rond middernacht vertrokken uit Djakarta voor de étap pe naar Port Darwin (Australië). De afstand van deze étappe is 2723 km. Naar Brisbane is het dan nog eens 2486 km. en tot Christ church tenslotte 2486 kilometer. J^E „CANBERRA" P.R.-3, van de R.A.F., de straalbommenwerpcr. die als eerste in de snelheidsrace op Christchurch landde, werd bestuurd door kapitein-vlieger Roland Burton. De machine deed over de afstand van 19.300 kilometer precies 23 uur en 51 minuten, dus nog geen etmaal, waarbij werd gevlogen met een gemiddelde snelheid van 810 kilometer per uur. Tussen landingen werden gemaakt in Shaibah, Negombo, de Cocos-eilanden en Perth. De 35-jarige Burton kwam in 1937 bij de R.A.F. Tijdens de oorlog was hij instructeur en onder meer werkzaam in Duitsland en het Verre Oosten. Zjjn navigator, flight lieutenant Donald Gannon, op wiens schouders grote verant woordelijkheid rustte, is dertig jaar. Deze vliegende rekenmachine, heeft tij dens de oorlog niet minder dan 56 vluchten naar Duitsland gemaakt. £)E OFFICIëLE TIJDEN der drie vliegtuigen uit de snelheidsafdeling van de Londen-Christchurch-race zijn: 1. „Canberra PR 3", startnummer 3, met Ronald L. Burton van de R.A.F. als vlieger en flight lieutenant Donald Gannon als waarnemer, kwam 23 uur 51 minuten en 7.2 seconde na het vertrek uit Londen. 2. „Canberra B 20", startnummer 5, met squadron-leader Peter Raw van. de Kon. Australische Luchtmacht als gezagvoerder, Flying Officer Francis Davis als eerste vlieger en Flight-lieutenant William Kerr als waarnemer, kwam 24 uur, 32 minuten en 1.9 seconde na de start uit Londen aan. 3. „Canberra PR 3", startnummer 2, met Flight-lieutenant Robert Gurze van de R.A.F. als vlieger en Flight lieutenant Thomas Dunne, bereikte Christ- church 24 uur, 34 minuten en 9.9 seconde na het vertrek uit Londen. U)E VRACHTVAARDERS van de dienst der Publieke Werken in Amsterdam, hebben na een staking van een week, besloten het werk weer te hervatten, nu hun verzoek om in een hogere loongroep te worden ge plaatst, door het georganiseerd over leg zal worden onderzocht. Ook de chauffeurs van de gemeen telijke reinigingsdienst, die in staking waren gegaan, omdat ze weigerden om (volgens hen) „besmet werk" van de vrachtvaarders over te nemen, zijn weer aan het werk gegaan. JN KENYA is een bewijs gevonden voor het reeds lang gekoesterde vermoeden, dat ook de Meroestam contact onderhoudt met de Mau-Mau. Bij een inval in Nairobi arresteer de de politie namelijk 21 stamleAen, die juist op de bekende, ceremoniële manier werden ingezworen. Allen maakten deel uit van de Meroestam, welke verwant is met de Kikoejoes. In Nairobi zijn verschillende maat regelen afgekondigd, waardoor de strijd met meer effect kan worden ge voerd. QVER EEN WEEK of zes zal er een apparaatje in de handel worden gebracht, dat voor vele blinden een uitkomst zal beteke nen. Het bestaat uit een wandel stok, waaraan een autopedwiel is bevestigd. In dit wiel is een appa raatje gemonteerd, dat door mid del van zoemtonen, degeen die met de stok op pad is. de weg wijst. Dit gebeurt door een ponsband. welke vooraf (natuurlijk door een niet-blinde) is gemaakt. Hierin zitten op bepaalde plaatsen uit sparingen. die corresponderen met hoeken van straten, oversteek plaatsen e.d. De zoemer geeft daardoor bij elke manoeuvre die gemaakt moet worden, een sein. Het apparaatje, dat geconstrueerd is door de heer G. van der Wiele uit Voorburg, moet ongeveer f 150.- kosten.

de Stem | 1953 | | pagina 1