Weer 'n Poolse bisschop gearresteerd De boerveldheer met „bieten-buit Goede oogst, redelijk gehalte KERK IN POLEN BLOEDT ONDER BARBAARS REGIEM Moedig protest der bisschoppen is oorzaak van wraak-acties i DAGBLAD VOOR Non-agressiepact met de USSR D' „Wij aanvaarden ons lijden Verspreide opklaringen Renden in Atjeh ontwapenden politie Britse militairen naar Guyana Crisis gevreesd Verbetering van werkmethode De Actie „modeP'-rijden niet meer nodig Verscherpte maatregelen in Nairobi Twee Nederlandse soldaten gedeserteerd Asyl gevraagd in Oost-Duitsland WEER STAKINGEN IN FRANKRIJK We dwaalden rond op de Statendambij Geertruidenberg 11 WACHTEN mens.... tegen natuur De magistratuur opgesloter Vrees voor massale uitbraakpoging Kamerlid Fens wil protest over Juin Utrecht slokt vier randgemeenten op 93e JAARGANG No. 20845 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad. q J v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P V M Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post 1 615. Per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t °-42- Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841. Voor Cod, Koningin en Vaderland WOENSDAG 7 OCTOBER 1953 Advertentieprijs voor de geheie oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. "j^au voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). de £)E AMERIKAANSE Buitenlandse Zaken, In bespreking bij Grote Drie" minister van John Foster Dulles, heeft verklaard, dat Engeland, Frankrijk en de V. S. een voorgesteld non-agressiepact met de Sovjet-Unie bespreken, dat dit land garanties zou geven met betrekking tot Duitsland, Oostenrijk en Korea. Dulles antwoordde op een vraag over het de vorige week door presi- den Eisenhower en Adlai Stevenson, de democratische partijleider, bespro ken voorstel voor een non-agressie pact waaraan de V. S. zouden deelne men teneinde de Sovjet-Unie garanties aangaande haar veiligheid te geven. De V. S., aldus Dulles, hebben zes divisies in Europa en zouden niet kun nen worden uitgesloten van een der gelijk pact, dat de Europese veiligheid zou garanderen. een VOLGENS het advies van het Cen traal Werkcomité Vacantie, wordt de aanvangsdatum voor de zomervacan- tie 1954 voor Noordbrabant en Zee land bepaald op 31 Juli. HET GERECHTELIJK onderzoek in zake de moord op de Nederlandse journalist G. Kamphuisen, in 1951 in Cairo gepleegd, is heropend. Er zijn nieuwe aanwijzingen tegen de ver moedelijke daders gevonden. EEN ANTWERPSE maatschappij heeft de order voor de bouw van een nieuw zeeschip, bij een Franse werf geplaatst, omdat de werven in het eigen land te hoge prijzen bereken den. "WROUWEN, behorend tot de Mau- Mau, hebben een overval ge pleegd. In het reservaat van Fort Hall doodden zij drie mannen, vjjf kinde ren en een vrouw. De drie mannen waren leden van de burgerwacht. De overval gold een Kikoejoe-nederzet- ting. H. M. DE KONINGIN heeft een be zoek gebracht aan „Ome Jan" van Zutphen, de voorzitter van „Zonne straal", die vandaag 90 jaar wordt. „Hoe gaat het met de kinderen?" vroeg ome Jan aan de vorstin, waar op deze antwoordde: „Uitstekend". katholieke Kerk in Polen heeft nieuw hoogtepunt bereikt, in de arrestatie van de wijbisschop van de kort geleden ge vangen genomen kardinaal Wyszynski. De 49-jarige prelaat, die als het laatste slacht offer van het communistische regiem in Polen is gevallen, is Mgr A. Baraniak van de Salesianen. Hij werd in 1951 tot Wijbis schop van Gnesen benoemd. Overigens is ook uit andere feiten gebleken, tot welk een toppunt de spanning tussen Kerk en CR zijn uitzonderingen daargela- ten wel geen kerken en ka pellen gesloten, zo zegt het memoran dum, maar buiten dit smalle terrein slaat de overheid voortdurend mee dogenloos toe. Wij beschuldigen niemand persoon lijk", aldus deze brief, „want wij zijn ervan overtuigd, dat de vijandigheid tegenover de kerk niet zo zeer een kwestie is van personen, als wel van het systeem. De verantwoordelijkheid valt terug op de Ideologie van het Marxisme, welke de mensen de haat verkondigt, wraak op zijn tegenstan ders zoekt en verdeling en strijd uit lokt: zelfs onder broeders De Poolse bisschoppen werpen de regering voor de voeten, dat zij beze ten is van vernietigingsdrang ten op zichte van de Kerk. „In de naam van 's lands welzijn, hebben wij het recht van de leiders uit het marxistische kamp. herziening te eisen van de be ginselen van genadeloze haat tegen en uitbanning van onze godsdienst, Kerk en God". Het is volkomen duidelijk, dat dit memorandum de prompte order van Moskou heeft uitgelokt tot maatrege len tegen de kerkelijke autoriteiten. De eerste drie slachtoffers zijn Mgr. Kaczmarek, kardinaal Wyszynski en nu Mgr. Baraniak. staat in Polen is geslegen. De oorzaak van deze spanning moet worden gezocht in het moedige memorandum, dat de Poolse bis schoppen op 8 Mei aan de president van Polen, Bierut hebben gezonden en waarin een voorstel „om de zaken van God op het altaar van de keizer te plaatsen" met kracht werd afgewezen. Dit memorandum dat eerst nu in het buitenland is gepubliceerd ver klaart hoezeer de R. K. kerk in Polen in haar bewegingen wordt gehinderd. van ons priesterlijk geweten vol gen in de vrede des geestes en in de wetenschap, dat ons lijden geen andere reden heeft, dan de zaak van Christus en Zijn Kerk". met haar beloften, heeft de regering tal van katholieke scholen gesloten, katholieke hoogleraren ontslagen en de jonge katholieken, die hun studies willen voortzetten, gedwongen zich bij de communistische jeugdorganisa ties aan te sluiten. In tegenstelling met het grondwet telijk vastgelegde beginsel van schei ding van Kerk en Staat, dwingt de regering priesters in politieke bewe gingen, welke het regiem ondersteu nen. Valse groepen, opgericht door de regering, die zich voordoen als katho liek, trachten de Kerk schade te be rokkenen. Seminaries en kloosters zijn geconfiskeerd. Zusters zijn uit de zie kenhuizen en andere menslievende instellingen verdreven en prijsgege ven aan de armoede. Alle katholieke publicaties zijn opgeheven en ver vangen door schijn-godsdienstige bla den en tijdschriften. Het is al meer dan een jaar geleden, dat de Kerk een boek heeft kunnen uitgeven. „In zijn gehele geschiedenis heeft vrij Polen nog nimmer zulke pogingen tot onderwerping van de Kerk aan de Staat gekend", aldus het memoran dum, dat erop wijst, dat zelfs Lenin een dergelijke handelwijze „schande lijk en vervloekt" heeft genoemd. „WIJ AANVAARDEN" BIJ BAMBERG hebben geleerden in een kalksteengrot 40 skeletten aangetroffen, van mensen uit de eerste periode van het stenen tijd perk. Van 38 skeletten kon wor den vastgesteld, dat zij vroeger jonge meisjes zijn geweest, die volgens een gruwelijke godsdienst geofferd werden. DRIEDUIZEND havenarbeiders in Glasgow zijn in staking gegaan, waar- woor de scheepvaart geheel is stil gelegd. Het geschil is ontstaan door de weigering, van twee arbeiders, om achterstallige contributie aan de vak bond te betalen. DR. H. B. VISSER, een gereformeerd predikant te Bunschoten-Spakenburg heeft ontheffing uit zijn ambt ge vraagd. Hij zal toetreden tot de R.K. kerk. Op 8 DECEMBER zal in Rome offi cieel het Maria-jubeljaar geopend worden, in verband waarmee in de eerste week van die maand een inter nationaal katholiek jeugdcongres wordt gehouden. NEDERLAND STELT ter aan moediging van de grote mogendheden, voortaan 600.000, inplaats van 400.000 dollar per jaar beschikbaar voor de technische V.N.-hulp. DE REVOLUTIONNAIRE rechtbank in Cairo, heeft oud-minister Ibrahim Farrag tot levenslange dwangarbeid (dat wil zeggen 25 jaar) veroordeeld, BOVEN het Noordelijke gedeelte van Canada zijn Sovjetrussische verken ningsvliegtuigen waargenomen. EEN ZELDZAME gebeurtenis is het, dat een gemeente een faillissement aanvraagt. Toch is dit gebeurd, en wel in Arnhem, waar de gemeente het faillissement wil aanvragen van de C. V. „Charybdis", welke in gebreke is gebleven, de huur van een baggermo len te betalen. HET HOOG-MILITAIR Gerechtshof heeft de 55-jarige overste W. B., voor malig hoofd van de Luchtmacht-aan- schaffingsdienst, veroordeeld tot negen maanden met aftrek, wegens misdrij ven. in functie gepleegd. De overste wordt uit de dienst ontslagen. geldig i i f i i Weersverwachting, vanavond: J Zwaar bewolkt met verspreide i opklaringen en droog weer. Over- J J wegend matige Noordelijke wind. f f Weinig verandering in tempera- t tuur. i J Vandaag: Zon onder 18.05 uur f Maan onder 17.22 uur. Morgen: i Zon op 6.52 uur. Maan op 7.31 J 5uur 5 TROUWELOOS TN hun memorandum gaan de bis- 1 schoppen alle punten van vervol ging na, sinds de ondertekening van de overeenkomst tussen Kerk en Staat, in April 1950. In tegenstelling DE WERELD BIDT TN de gehele wereld zijn grote ge 1 bedsacties georganiseerd, om de on derdrukte Kerk in Polen steun naar de geest te geven. Onder de vele te legrammen, die Z.H. de Paus ont vangt, naar aanleiding van de gebeur tenissen in Polen, bevindt zioh er één van Z.E. Kardinaal de Jong. „Ik bid God. de vervolgden te willen zegenen en Uwe Heiligheid te willen sterken' aldus dit telegram. Het Internatio naal Bureau van Katholiek onderwijs, gevestigd in Den Haag, heeft tele grammen gericht aan de Poolse ge zant in Den Haag, aan de voorzitster van de Algemene Vergadering der V. N., aan de secretaris-generaal der Ver. Naties en eveneens aan de H. Vader. Te München is inmiddels een In ternationaal Katholiek Comité ge vormd, dat onder leiding van de Bel gische minister Van Zeeland staat. Het eerste doel is, een massabewe ging in het leven te roepen, die de bevrijding van kardinaal Mindszenty kan bewerkstelligen. UIT HET RAPPORT, dat een Indonesische officier over de opstand in Atjeh heeft opge steld, blijkt, dat de benden in de gehele provincie tweehonderd vuurwapens hebben buitge maakt, door de politie in ver schillende plaatsen te ontwape nen. Tot Zaterdag jl. waren 610 bende leden gevangen genomen, 400 gedood en 41 gewond. Onder de gesneuvelden bevonden zich ook Japanners. Hoewel in verschillende steden bestuursamb tenaren de wijk hebben genomen of zijn overgelopen, schijnt er geen be- stuursvacuum te bestaan, althans in de hoofdstad Kotaradja niet. Voedings middelen worden gedistribueerd, om te grote prijsstijgingen tegen te gaan De priester-arbeiders Pleidooi van Mgr Feltin J-JE FRANSE KARDINAAL, Mgr. Fel- tin heeft voor een groot gehoor verklaard, dat, op grond van het feit, dat de priester-arbeiders in het ver leden nog niet de juiste methode van werken hebben gevonden, niet mag worden geconcludeerd, dat dit aposto laat moet worden afgekeurd. „Laat ons bidden", aldus Mgr. Fel tin, pdflt de H. Teresia van Lisieux, onder wier bescherming het aposto laat onder de arbeiders zo zegenrijk is begonnen, dit werk moge blijven beschermen. Opdat na verbetering der methoden, deze grote arbeid onder de massa met vrucht kan worden voort gezet". WERDER onthult het memorandum, dat kardinaal Wyszynski van de H. Stoel de benoeming heeft verkre gen van bisschoppen in de z.g. Wes telijke gebieden, doch dat de regering verhinderde, dat de bisschoppen hun ambt daar aanvaarden. „Staande voor de keuze; ofwel de Kerk uit te leveren als een werktuig van de staat, ofwel ons lijden te aanvaarden, zo be sluiten de bisschoppen aarzelen wij niet. Wij willen de stem van onze apostolische roeping en CIR WINSTON CHURCHILL, de En- gelse eerste minister, heeft de twee hoogste marine-autoriteiten in den lande ontvangen en met hen ge sproken over de acties, welke door de vlooteenheden, die naar Brits Guyana zijn opgestoomd, zullen wor den ondernomen. Hoewel in Londen over de ongere geldheden in de kolonie het diepste stilzwijgen wordt bewaard, is het toch wel zeker, dat de regering op korte termijn zal moeten bekendmaken, wat de bedoeling is van de geheime maat regelen, welke in het weekeinde zijn genomen. In de nabije toekomst kan in Guy ana een ernstige crisis ontstaan, als de door premier dr. Gheddi Jagan geleide, linkse partij erin slaagt ze kere maatregelen, welke de door de partij beheerste vakverenigingen gro tere macht geven, erdoor te drukken. Jagans partij steunt de stakingen in de suikerindustrie van het land. Blijkens berichten worden er Britse troepen uit Jamaica naar de kolonie overgebracht, om de orde te handha ven ha het intrekken van de onlangs verbeterde Grondwet, die alle inwo ners van het land stemrecht gaf en er zo de anleiding toe werd, dat Jagan de machtigste in het land werd. NTADAT het Amsterdamse tramper soneei een nieuwe actie „model" rijden had aangekondigd, heeft de directie van het vervoersbedrijf be sloten de voorwaarden voor aanne ming van nieuw personeel te verlich ten, zodat op korte termijn in het personeelstekort kan worden voorzien. Als het huidige personeel met 70 leden zal zijn uitgebreid, zullen de moeilijkheden van nu geheel uit de wereld zijn. De directie denkt erover, conductrices aan te stellen en de ma ximum-leeftijd voor een aanstelling te verhogen tot 35 jaar voor conducteurs. In Nairobi zijn de maatregelen weer verscherpt. Britse militairen zijn aangevoerd, om tezamen met de plaatselijke politie de diensten waar te nemen. De inboorlingen worden nauwkeurig gefouilleerd en gecon troleerd op hun identiteitspapieren. Ieder, die met vervalste papieren in de zak loopt wordt onherroepelijk in arrest gesteld. Voorbijgangers wor den aangehouden door de Inniskilling Fuseliers, de versterking van de politie. NTAAR eerst nu is bekend gemaakt, zijn twee Nederlandse militairen, Robert Willeminus Louwman en Ro bert Wanrooij, op 6 September gede serteerd. Dit maakten officiële leger- instanties bekend, nadat er door de Oostduitse radio een bericht was om geroepen, dat Louwman en Wanrooij daar asyl hadden gevraagd. De Oostduitse radio wist te melden, dat de twee deserteurs het niet eens waren, met wat er op het ogenblik in Nederland gebeurt. Op de Nederland se missie te Berlijn zei men, niets over TN FRANKRIJK zijn door het perso- 4 neel van de spoorwegen, van de reinigingsdienst en de gas- en elec- triciteitsbedrijven stakingen begonnen Zij hebben ten doel. de regering te bewegen tot loonsverhogingen en af te zien van strafmaatregelen tegen de deelnemers aan de stakingen in Aug. Tot ernstige gevolgen hebben de sta kingen totnogtoe echter niet geleid. /OORDAT de „Statendam"-verlaadplaats van de N.V. Centrale Sui- kermaatschappij (C.S.M.) bij Geertruidenberg dit jaar de „norma le hoeveelheid van 10 millioen kilo suikerbieten (plus de nodige pulp) eeft verwerkt, zal er nog wel heel wat water door de Amer stromen. Dan zitten we namelijk al in December! Wie de dagelijkse aanvoer van ongeveer 180 afgeladen „platte wagens" heeft aanschouwd, zal dat nau welijks kunnen geloven. vlugger willen opschieten met de le vering. Het is soms drie uur wachten op zijn beurt: drie kostbare uren mid denin het seizoen. Daar is helaas wei nig tegen te doen. Het weer is (tot nu toe) droog en bestendig, zodat de aanvoer naar het maximale neigt. Dit was gisteren nog temeer het geval, omdat we terecht kwamen in een „premiedag", waarop de boeren ter- A LLES bijeen kregen we de indruk: het is geen al te slecht bietenjaar, de oogst is vrij groot en het suiker gehalte van de bieten is ongeveer middelmatig". Natuurlijk blijven er wensen en klachten. De boeren zouden wel wat wille van de „snelle aanvoer" een be tere prijs maken. Volgens de C.S.M. is dit jaar echter die premieregeling eigenlijk volmaakt overbodig, omdat er toch snel wordt aangevoerd. Maar wie kan dat van tevoren be kijken? „Wij dragen het risico", zei ons een gezelschap boeren. „Zeker, wat we nu binnenrijden, krijgt een premie. Maarals het suikergehal te te laag blijkt, schieten we er die premie weer bij in en dan hebben we hier bovendien al die dure uren voor niets staan wachten!" Maar laat ons rustig vaststellen, dat de wachttijd in Geertruidenberg met man en macht zo kort mogelijk wordt gehouden. Het wegen van de wagens gaat „in één adem door" en de transporteurs, waarover de bieten naar het schip „hobbelen", zijn geen seconde zonder werk! ALS HET GAAT REGENEN! ENE grote angst van de boer is het water. Als het gaat regenen, is het eigenlijk al direct mis. Dan wor den de velden glad en drassig en er komt heelt wat paardekracht aan te pas om een vracht bieten op de be gaanbare weg te krijgen. Die begaan bare weg is bij nat weer bovendien maar een glibberig geheel en binnen afzienbare tijd volkomen onbegaan baar! „Zou de fabriek niet hopen op een iegendag?" veronderstelde een pessi mistische boer. We legden deze vraag neer op het kantoor van de Maat schappij. „Natuurlijk niet", was het i antwoord, „dat zou de boeren scha den. Het is toch voor alle partijen be ter om bij te grote aanvoer de zaak een dag stop te zetten. Dat deden we trouwens dit seizoen al één keer". ALS OP EEN MARKT \IOG eens dwalen onze ogen over het terrein. Hier wordt gewerkt. zo dachten we, met de merkwaardige opgewektheid van een marktsfeer: de boer brengt vol trots zijn product, hij is bljj, dat het „erop zit" en hij is verheugd over de „goede afloop". Ergens schraapt een sterke paar denhoef over de keien als een krach tige bevestiging van de aanwezige vreugde. Het klinkt als de onderstre^ ping van de strijd: „Mens met én te gen de machtige Natuur". We besef fen weer. dat de boer zal blijven door vechten bij goede en bij slechte oogst, bij zon en in regenvlagen, bij veel en bij geringe vraag naar zijn product! BONDGENOOTSCHAP Y?/E zien een verweerde boerenhand de trillende flank van zijn paard strelen, alsof het een kind gold. We horen het weldadige kletsen van een andere boerenhand op het paardelijf, waarop ondanks de aangevoerde zwa re bietenvracht geen druppel zweet te zien is. We ervaren dit alles als een demonstratie van hechte vriend schap tussen mens en dier, een bond genootschap tussen natuurkrachten, die het welzijn van de mensen soms bedreigen en dan weer bevorderen, Daar bovenuit staat de boer, als een koning op zijn veld als een zegevierende veldheer temidden van de veroverde buit aldus levert de boer zijn bieten af in Geertruidenberg of elders. Maar op geen enkele plaats ter wereld verliest hij de ware een voud van de werker, die dienst baar blijft op de plaats waar hij werd' gesteld. En zó is het goed! De schipper, ondanks het zware werk, is voldaan over de aanvoer en de toekomstige boterham, die hjj ermee verdient. LS ER in Calcutta moeilijkhe den zijn. dan worden die ge- oonlijk niet door vreedzame inferentie? opgelost. Onlangs leidden wij nog, dat het perso- seel van een fabriek, al zingend, ujn directeur om loonsverhoging had gevraagd. Drieduizend man gemeentepersoneel in Calcutta heeft het nog een tikje krachti ger gedaan. Ze hebben de burge meester en acht raadsleden van de stad. 'n nacht lang in 't raadhuis opgesloten gehouden. Zij staak ten het beleg pas, toen de verze kering werd gegeven, dat hun eis tot een voorschot op het vacantie- geld, in overweging zou worden 'enomen. de kwestie te weten. In elk geval heeft de desertie niets te maken met de oefening „Grand Repulse", zoals men zou veronderstellen. Het Oostduitse nieuwsbureau meldt verder, dat de Amerikaanse soldaat Norman Louwell, de Oostduitse rege ring om politiek asyl en het Oost duitse staatsburgerschap heeft ver zocht. De krijgsgevangenen QENERAAL MARK CLARK, de af tredende opperbevelhebber van de V.N.-strijdkrachten in Korea, heeft de neutrale repatriëringscommissie at tent gemaakt op de verkeerde taak opvatting, met betrekking tot anti communistische krijgsgevangenen* die niet naar huis willen. Men tracht deze zoveel mogelijk te bewegen, naar hun eigen vaderland terug te keren, ter wijl het een kwestie van vrije keuze moet zijn. De periode, welke was bepaald, om de vertegenwoordigers van de betrok ken landen gelegenheid te geven, de „besluitelozen" tot terugkeer naar hun vaderland te bewegen, zal niet wor den verlengd. De „uitleg" zal van daag over een week beginnen. Men vreest voor een uitbraakpoging van de niet-communistische gevangenen, in verband waarmee voor de bewa kingstroepen om traangas en gasmas kers is gevraagd. De commandant van de troepen heeft verklaard, dat de militairen ook met vuurwapens een uitbraakpoging zouden kunnen onder drukken, doch dat ze dit zouden na laten. Er zou een waar bloedbad wor den aangericht. In Seoel hebben 50.000 personen tegen de handelwijze van de Indiërs gedemonstreerd. LIET Tweede Kamerlid Fens, is de mening toegedaan, dat maarschalk Juin, bevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in centraal-Europa buiten zijn (militaire) boekje is ge gaan, met te zeggen, dat de onder tekenaars van het E.V.G.-verdrag zich te allen tijde moeten kunnen te rugtrekken, als blijkt, dat Duitslands politiek extra oorlogsgevaar met zich mee brengt. In vragen hierover aan de ministers van Oorlog en van Bui tenlandse Zaken, bepleit de heer Fens een protest van onze regering hier over, in de NAVO-raad. £^ROTER nog dan in de Tweede Ka mer was gisteren in de Eerste Kamer de steun voor het wetsont werp, dat Utrechts gemeentegrenzen aanzienlijk uitbreidt. Met Januari verdwijnen de ge meenten Zuilen, Oude Rijn, Haarzui- len en Veldhuizen. De gemeenten Vleuten, Maarsen, Maartensdijk, Westbroek, Achttienhoven, de Bilt, Bunnik. Houten en Jutphaas onder gaan wijzigingen van hun gebied. Er gaat wat af, er wordt wat samenge voegd en ze krijgen wat van uitval lers. Maar de gemeente Utrecht krijgt er 2900 hectaren bij. Het ligt in het voornemen om op 9 December in het hele gebied ge meenteraadsverkiezingen te houden. De wegvallende gemeente Zuilen krijgt, als een doekje voor het bloe den, een „gemeenschapsraad.", die evenals de gemeenteraad wordt geko zen. Haventje te Cadzand verdwijnt HEL HAVENTJE van Cadzand zal binnenkort verdwijnen. De nieu we zeesluis die dit voorjaar zal wor den gebouwd, ligt zodanig geprojec teerd, dat de aansluitende weg naar het Zwin het haventje nagenoeg zal afdammen. Doordat in de nieuwe zee dijk geen koker is ontworpen, zal het haventje droog komen.

de Stem | 1953 | | pagina 1