Niet krabben DËBRAUNE Den Bosch vierde eerste Maandagse ZUID-BEVELAND slachtveemarkt Walcheren Z.-VLA ANDEREN I St. Joseph's Gliesellen, Hulst, openden seizoen B. en W, van Goes willen erwtenlezerij stichten KERMISJUBILEUM TE HULST DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 6 OCTOBER 1953 Hartver over end spel van Fientje Blommaert in Patsy Nieuwe voorzitter K.O.B. Bisdom Breda Voor minder valide krachten CHRIS JANSEN IN HET ZILVER Pijn in een kermis hart BUS OF TRAM OP SCHOUWEN HERBOUW VAN BRITTANNIA TE VLISSINGEN HIJ WAS GEK OP 'N BROMFIETS DE, Nood verbinding Stevensluis-Zijpe Van één maal per jaar tot twee maal per week Met tentoonstelling, wedstrijd en versierde straten Brandweeroefening bij Nieuwland Naar de grootste totaalaanvoer GOES VLISSINGEN HULST Jaarvergadering Zeeuws Groene Kruis AGENDA HEDEN MORDEN St. Joseph's Ghesellen te Hulst hebben liet tonee'seizoen geopend op een wijze welke een be'ofte in houdt. Tijdens de kermisdagen kwa men ze voor het voetlicht met «v»n blijspel ..Pats1»" genaamd, waaraan een één-acter vooraf gine. Dit cén- actertie. het A pen klauwtje, is een typisch Engels verhaal. De Engelsen houden van griezelen on ook hier gaat. een thriller er goed in. De hoofdschotel was echter Pat sy". waarin F i en tip» Blommaert de hoofdrol vervu'de. Ze is nog niet zo lang geleden bij de GheseHen geko men. maar het staat nu al wel vast dat ze een zeer goede kracht zal wortien. VERBETERINGEN MERKBAAR "VE speelde de rol van de jongste dochter van een sympathieke va der en een nog al kattige moeder op een hartveroverende manier en met een vlotheid alsof ze al jaren toneel (Advertentie) als Uw huid jeukt. Dat maakt -- fef het erger en het veroorzaakt =r infecties. Neem vandaag nog het beroemde huidgeneesmiddel De heer Pli. Musters te Hulsteren lyiET ingang van 1 Januari, "uij tiet einde van de vierjarige zittings periode. neemt de heer J. J. v.d. Berg te Huiten afscheid als voorzitter van de Kath. Onderwijzersbond in het Bisdom Breda. In zijn plaats is bij enkele candi- daatsteiling aangewezen het hoofd bestuurslid de heer Ph. Musters, hoofd der school te Halsteren. Perenexport naar Beleië stopgezet FNe regeringen van België en Lu- xetnburg hebben met ingang van 5 October de invoer vin peren uit Ne derland tijdelijk stopgezet. Door de hoge exportheffingen was de export van peren naar België reeds gering, doch thans is de grens dan helemaal dicht. speelt. Wat het. voornaamste is: ze voelt haar rol juist aan. hetgeen voor een goede vertolking een eerste vereiste is. Natuurlijk zal mejuffrouw Blommaert nog veel moeten leren en ervaring krijgen doch ze kan zeker een der beste krachten van de Ghe sellen worden. Het is b.v. prachtig als een actrice zich helemaal in het spel inleeft, doch dit mag natuurlijk niet tot gevolg hebben dat ze door het vurige spel van een harer collega's hartelijk in de lach schiet, als ze volgens de schrijver juist erg benepen had moeten kijken. Maar zoiets valt te vergeven. De heer Heirman, als de vader, was in dit blijspel nog beter dan in het „Aperitief". Een dergelijke rol gaat hem uitstekend af en vooral in de laatste helft van het stuk, als hij met kracht tegen zijn vrouw en zijn berekenende oudste dochter moet op treden. levert de heer Heirman vlot en gaaf spel. Hennv Rombout, die de zuster van Patsy uitbeeldde, acteerde op zo'n perfecte wijze de sluwe in trigante dat de antipathie van de meelevende zaal als het ware voel baar was. Tilly Triest gaf een goede creatie van de moeder te zien en Johnny van Overmeeren heeft met aanzienlijk meer succes dan vroeger zijn uitspraak in bedwang gehouden. Piet Vcrwer had niet bepaald „zijn rol", doch hij deed het niettemin vlot en overtuigend. FRAAI DéCOK QVERIGENS was Reggie Buysrogge als advocaat Wilkins te kort op het toneel om zijn spel te beoordelen, doch de Hulsterse toneelliefhebbers kennen deze eveneens jonge Ghesel toch wel als een geschikt acteur. Rest te vermelden dat in de één- acter mevrouw Heirman op rustige wijze haar rol speelde en een zeer acceptabele mevrouw White ten beste gaf. Jan Picavet deed het In dit korte stuk als majoor Morris eveneens uit stekend. De décors van Piet Rouleau, vooral dat van het blijspel, verdienen een flinke pluim. Met deze opvoering (vanavond voor het laatst) hebben de Ghesellen en niet minder hun Belgische regisseur Renaat Staas zeer veel eer ingelegd. Aan verwondingen bezweken VRIJDAGMIDDAG kwam de 53-jari- ge ongehuwde landbouwer Jan de Jonge te IJzendijke onder een met bietenloof geladen wagen terecht. Hierbij gingen hem beide wielen over het lichaam. Hij werd in ernstige toe stand naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd Hij is gistermiddag aan de bekomen verwondingen bezweken. DEEDS sedert ongeveer een jaar zijn te Goes pogingen ondernomen om te komen tot stichting van een erw tenlezerij waarin minder valide ar beidskrachten zouden kunnen worden tewerkgesteld. Daartoe werd door B. en W. contact opgenomen met het Burgerlijk Arm bestuur. Genoemd bestuur verklaarde zich bereid deze zaak ter hand te ne men. Uit de door het B. A. verstrekte ge gevens bleek, dat veertien mannen cn vrouwen in zorg waren, die geschikt konden worden geacht voor het ver richten van werkzaamheden in een erwtenlezerij. Het B. A. meent door tewerkstelling haar ondersteunden een ruimere be staansmogelijkheid te verschaffen. Het ligt nl. in de bedoeling naast de nor male uitkeringen voor levensonder houd aan de ondersteunden de helft van het leesloon uit te betalen, ter wijl de andere helft van genoemd loon zal worden aangewend voor de ex ploitatie. Inzake een werkruimte voor erw- PlE NAJAARSKERMIS TE HELST moest wel op zeer feestelijke wijze >j geopend worden, want een der mensen die 't met 't vreemde woord kei- üïis-exploitant aangeduide beroep uitoefenen, vierde een jubileum. Het is Christ Jansen, lang geen onbekende in Hulst en niet alleen omdat hij thans voor de 25ste maal op de kermis in Hulst staat het jubileumfeit doch tevens en wellicht meer omdat hij onder de Hulstenaren vele vrienden telt. Tijdens een officiële ontvangst van de zilveren jubilaris en zijn vrouw alsmede van al zijn op de kermis tegenwoordige collega's in de Burgerzaal van het Stadhuis is Chris gehuldigd. ENE wethouders P. Warnier en F. de Meurichy. ter zijde gestaan door de gemeente-secretaris de heer J. v. Denderen, spraken namens het ge meentebestuur de feesteling toe. Zijn levensbaar, werd in korte trekken ge kenschetst en daarbij kwam natuur lijk ter sprake de periode waarin hij tot zijn verdriet kermisman-af was. In die tijd vond hij het leven maa: Advies gevraagd aan ir. Rohbe van G. T. M. ETEN voor Schouwen-Duiveland oud probleem heeft opnieuw actuali teit verkr.egen. Het betreft de ver- voersgelegenheid voor personen op dit eiland, wanneer het eenmaal zal zijn drooggevallen. Voor de ramp van 1 Februari was op Schouwen-Duiveland het vervoer middel waarop het reizend publiek was aangewezen de tram. Weliswaar heeft de exploiterende onderneming, de N.V. Rotterdamse Tramweg Maat schappij, de laatste jaren aanzienlijke verbetering en modernisering in het rijdend materieel aangebracht, maar dat nam de wens der eilandbewoners naar het inleggen van een gerieflij ker en mogelijkheid tot grotere fre quenties biedend vervoer met auto bussen niet weg. De directie van de R.T.M. heeft nog geen definitieve beslissing genomen. De schade aan de thans nog voor een deel onder water staande en hier en daar volledig verwoeste tramlijn werd op enkele tienduizenden geta xeerd. De kwestie „bus of tram" is een punt. dat ook de stichting „Nieuw Schouwen en Duiveland" bezig houdt. Om een onpartijdig inzicht in deze zaak te verkrijgen werd door haar contact opgenomen net ir. A .H. H. Rohbe Groskamp van de Gelderse Tramweg Maatschappij. Deze deskun dige zal over enkele weken advies uitbrengen. zó zó en wanneer hij aan het werk was en ergens een kermiswagen voor bij zag trekken, tuurde Chris die zo lang ha. tot de wagen geheel uit het gezicht verdwenen was. En wanneer hij hier of daar een gramofoonplaat hoorde draaien, toevallig een liedje dat hij vroeger zelf placht „weg te geven" als hij op de kermis stond, kreeg hij maar een raar gevoel rcnd zijn kermishart. Toen zijn kinderen groter werden had hij weer gelegenheid zijn ge liefde „vak" te gaan uitoefenen en kreeg het leven voor Chris pas weer volledige betekenis. Na de hmdiging door 't gemeente bestuur en die van de zijde der col lega's die hem een fraai bloemstuk aanboden, ging het feestgezelschap de Markt op om de Najaarskermis te „openen". Vanzelfsprekend is er de eerste dagen al een gretig gebruik gemaakt van de halfjaarlijkse gelegenheid om de bloemetjes buiten te zetten. tenlezerij zijn verschillende mogelijk heden bezien. De beste oplossing schijnt echter de stichting van een geheel nieuw gebouwtje. De kosten hiervan schat men op f 14.500 en die van de inrichting f 1600. Een dergelijk gebouwtje zou op het terrein van de gemeente-reiniging kunnen worden opgericht. Gedurende de 3 a 4 maanden, dat er geen gelegenheid tot het lezen van erwten bestaat, zou het gebouwtje door de Reingingsdienst kunnen wor den gebruikt, hetgeen eveneens geldt voor het geval de erwtenlezerij te zij ner tijd mocht worden opgeheven. De beste oplossing zou volgens B. en W. zijn, indien de gemeente het gebouwtje zou stichten en het B. A... na het te hebben gehuuurd, de exploi tatie zou voeren. B. en W. van Goes vragen van de raad 'n crediet van f 16.000 voor dit doel. Deze maand aanbesteding HET Grand Hotel Brittannia, dat bü de bevrijding: van Vlissingen het laatste DuiLse bolwerk was en toen geheel in vlammen is opgegaan, zal gedeeltelijk worden herbouwd. Deze maand zal de aanbesteding plaats vin den en het ligt in de bedoeling dat het eind Juni 1954 klaar zal komen. In het oude hotel had men de be schikking over 220 bedden. Het had een goede naam als restaurant en werd voor de oorlog véél gebruikt voor het houden van congressen waarvoor twee grote zalen waren. De laatste jaren was het eigendom van de Mij. Zeeland. In Mei 1940 is een nieuwe N.V. opgericht waarin de ge meente Vlissingen een sterke positie inneemt en waarin ook particulieren zitting hebben genomen. Direct na de oorlog zijn er plannen gemaakt voor de herbouw van dit hotel, dat eens een sieraad was aan de Vlissingse Boulevard. Aan de Rotterdamse ar chitect ir. J. W .C. Boks is de op dracht gegeven een ontwerp te ma ken voor een hotel van méér dan 100 bedden, dat nog voor uitbreiding vat- baat zou zijn. een café-restaurant en een grote zaal. Hiervan zullen voor lopig alleen het café-restaurant en de grote zaal worden gebouwd. Volgens de plannen die burgemeester Kolff in zijn kwaliteit van president-com missaris van de N.V. toonde, komt er gelijkvloers een grote zaal van 14 bij 15 meter. Het toneel wordt 5.50 bij 14 meter en daarnaast komt een berg plaats voor toneelattributen. Door een hal-foyer komt men in het café-res taurant dat uitzicht geeft op de Bou levard. Daarachter komt de keuken. In de zaal en het restaurant is een in- eenlopend balcon dat zich van buiten naar binnen door het gebouw slin gert. Bij een toneelvoorstelling zullen ong. 400 mensen geplaatst kunnen worden. In het restaurant is plaats voor ong. 250 personen. Op de eerste verdieping komt de artistenfoyer en de kleedkamers. Verder de woning van dé gerant en de reeds genoemde j balcons. Sléchts een klein gcdèélte van het gebouw zal worden onder- kelderd. DE INPOLDERING VAN SAEFTINGE Statcnkring Hulst richt commissie op Te Axel had de vergadering plaats 1 van de Statenkring Hulst, waarbij 15 afdelingen vertegenwoordigd waren. Besloten werd een kleine Verkeers- comraissie in te stellen, bestaande uit 3 ïeden, die aangevuld zal worden door een drietal leden uit de Staten kring Sluis. Deze commissie zal be en een uit de afdeling St. Jansteen. De staan uit een lid der afdeling Terneu- zen, een uit de afdeling Kloosterzande heel- F. Francken, afgevaardigde der afdeling St. Jansteer.. werd reeds 1 staande de vergadering benoemd tot lid. Op voorstel van de beer Vercau- teren werd tevens besloten tot oprich ting van een commissie, die zich spe ciaal zal bezighouden met de kwestie „Inpoldering van Saeftinge". Doel der commissie is. te trachten deze kwestie via de Agrarische Commissie van de KVP in het politieke vlak te brengen. Deze commissie werd als volgt samen gesteld: de heren Vercauteren uit Nieuw-Namen, A. Staal uit Graauw, Th. Adriaanssens uit Walsoorden en Alb. Thuy uit Graauw. Door de heer Poppc werd eer. actie program uitgestippeld voor de afdelin gen waardoor meer activiteit gedu rende deze winter zou worden ont plooid. Dit als voorbereiding voor de komende Prov. Statenverkiezingen. Ook het financieel actie-plan van de i Partij werd door hem toegelicht en de medewerking der afdelingen gevraagd I voer het welslagen daarvan. I Waterschapsbeiioemingen Dij K. B. zijn benoemd: Tot dijkgraaf van de Jongepolder de heer C. A. j Struijk. te Nieuwerkerk en tot hd van i het bestuur van het waterschap voor l de uitwatering door de Sluis in de Piet. de heer J. Notêboom, té 's-Heér Arendskerke. En bezweek voor de bekoring D. F., een rijswerker uit Hontenisse, was weg van een bromfiets. Hij had al bijna f 400 bij elkaar gespaard, toen hij op 26 Aug. j.l. te Goes, in de late avond, voor de Grote Kerk. zo'n brommertje zag staan. De verleiding was te sterk en even later tufte hij er mee weg naar Brabant. De eigenaar, 'n Middelburgse jonge man, bemerkte zijn verlies vrij vlug; hij rende naar de Goese politie, die, ook niet lui, aan het alarmeren sloeg, met het gevolg dat F. reeds te Krab- bendijke door de rijkspolitie werd gegrepen. Hij bekende de diefstal en toonde veel berouw. Dit laatstè deed hij ook voor de Middelburgse rècht- bank. wat de Officier zo góéd Stèmde, dat deze sléchts eiste 1 jaar gèvanfce- nisstraf. waarvan 9 maanden voor waardelijk. en dan nog met aftrek. Uitspraak 16 Octobèr. Diénst Dijkherstel berichtte aan de Stichting „Niéuw Schouweh- Duiveland" inzake de verbindings weg SirjanslandZype, dat met een tijdelijke landverbinding tussen Stè- vensluis en Zijpe is rèkening gehou den, die gèheel het karakter van eén noodweg zal dragen en waarvoor, evenals bü de Lange dijk, in het Noorden van het eiland, regels zul len worden gesteld. Met kracht wordt gewerkt om zo vlug mogèlijk die noodverbinding tot stand te brengen, zodat enkele malen per dag auto's kunnen passeren. De Rijksverkeersinspectie deelde mede, dat medewerking zal worden verleend tot het creëren van een autobusdienst ZierikzeeWesthoek, doch daar de weg nog niet berijdbaar is, zal men nog enkele wéken gèduld moeten oefenen. Waar het in de be doeling ligt in verband met het zgn. Delta-plan. een buitcnwaterloopkun- dig laboratorium op tè richten, be sloot de stichting een schrijvên tot prof. Thijsse te richten met het ver zoek dat laboratorium op Schouwen- Duiveland te vestigen. Binnenkort wordt een rapport verwacht van de ingenieur in algemene dienst van de Geldèrsè Tramwègen met èen advies ovér het hiér hangendè vraagstuk: Bus of Tram. (Van onze redacteur). 'pOEN DEN BOSCH destyds het was nog onder het bestuur van burge meester F. van Lanschot de opkomende veemarkt van het St. Jans kerkhof verplaatste naar het huidige terrein, liet de Bossche middenstand benauwde en klagelijke geluiden horen. Zó benauwd en zó klagelük, dat het leek of de afstand tussen het nieuwe veemarktterrein en de oude. deftige winkelstraten te groot was voor een blijvende vriendschap. De tyd heeft deze wond geheeld, voor zover er althans een wond te helen was. Want vandaag-de-dag zün de Bosschenaren het er over eens, dat de verplaatsing van de veemarkt, als was het dan in die dagen al een oude boom, geen nadelen heeft opgeleverd. Daarom was Den Bosch gisteren en eergisteren van ganser harte versierd; daarom staken de Bossche zaken mensen twee dagen lang de vlag uit. Mr. van Lanschot heeft hun veemarkt in zulke goede grond geplant, dat er gisteren voor de eerste maal een Maan dagse slachtveemarkt gehouden kon, neen, gehouden moest worden. Zaterdagmiddag is een brandweer- oefening gehouden op het bedrijf van de heer D. A. van Nieuwenhuij- zen aan de Rijksweg bij Nieuw en St. Joosland. Er werd verondersteld, dat de boerderij in brand was gevlogen en dat de brandweer van Nieuw en St. Joosland het niet alleen afkon, ro- dat de asistentie van het Middelburg se corps moest worden ingeroepen. Dit rukte met flink water-materieel en ongeveer 15 brandweerlieden uit om het „vuur" te blussen. De oefe ning werd bijgewoond door de brand weercommandanten van Walcheren, die later vergaderden in café Pluij- mers. Durgemeester mr. H. Loeff stond gis- D terochtend dan ook breed lachend op de katheder, die in het veemarkt restaurant was opgeslagen. Met vol doening keek hij naar de lange rij gasten, die het restaurant schouder aan schouder vulden. Hij riep de fi guur van mr. van Lanschot. zijn emi nente voorganger, in herinnering te rug. hij liet met kare stem horen, dat de Bossche veemarkt momenteel de grootste dagaanvoer in den lande heeft en zonder veel risico profeteerde hij. dat ze binnenkort, nu er de Maan dagse slachtveemarkt is bijgekomen, ook de grootste totaalaanvoer zal laten noteren. Die totaalaanvoer bedroeg tn 1928 reeds 111.233 stuks vee. In 1951 was het bijna drie maal zoveel: 308.005. En vorig jaar moest geconstateerd worden, dat er sprake wag van een ernstig ruimtegebrek. Uitbreiden dan? Onmogelijk, want de Bossche vee markt ligt practisch ingesloten. Maar waarom, zo luidde de Bossche philo- sofie. zouden we zo'n keurig object niet op twee dagen per week gebruiken? En zo ontstond het pla.. voor de Maandagse slachtveemarkt. een plan van de heer M. den Hartog. Heus. vertelde burgemeester Loeff, we hebben de Maandag niet gekozen om andere plaatsen dwars te zitten. Daar hebben breedvoerige overwegin gen ons toe geleid. Hij sprak de hoop uit. dat de boerenstand en de NCB. aan wie de Bossche veemarkt veel te danken heeft, op hun beurt weer tal rijke vruchten van de Maandagse slachtveemarkt zouden plukken. Twee namen werden er i.v.m. de grote vlucht van de veemarkt dik wijls en met nadruk genoemd, n.l. die van de heer den Hartog en die van wethouder v. d. Eerenbremt Hun ver diensten voor de ontwikkeling zijn zo groot, dat ze gisteren beiden uit han den van de burgemeester de zilveren plaquette van de veemarkt mochten aannemen. Het propvolle restaurant bracht een klinkend applaus op. De heer A. v. Mackelenbergh. voor zitter van de R.K. Middenstandsver eniging in Den Bosch, onderstreepte met een groots gebaar, dat zijn con fraters van eertijd ongelijk gehad heb ben. VOOR EN NA LIET WAS uiteraard niet alleen de verslering in de stad. die aan de ze eerste Maandagse markt bijzondere kleur gaf. ook binnen de omheining van de veemarkt was er feest. Er werd een nationale slachtveetentoon- stelling georganiseerd, waaraan tevens een slagersvakwedstrijd was verbon den. Niet minder dan 36 firma's spreidden een keur van machinerieën en slagersgereedschappen ten toon en in dezelfde hal kon men zien, hoe een koe en een varken en wat er verder ter Maandagse slachtbank wordt ge leid er na deskundige behandeling uitziet. UITSLAGEN TOT- de winnaars van ereprijzen van de slagersvakwedstrijd behoort o. a. Th. Dirriwachter. Den Bosch. Eer ste prijzen zagen zich toegekend o.a.: J. v. Nistelrooy Tilburg: B. Hoedema- kers Den Bosch; H. v. Giesbergen, Breda: A. de Bresser Tilburg: J. de Kok Goes; J. de Klerk. Roosendaal; H. Mulder, Den Bosch; A. v. Olphen. Tilburg: C. voets. Tilburg; A. v. Puyenbroek. Tilburg; J Hugense. Domburg; N. Kolen. Tilburg: N. Haan» Tilburg: J. Hendriks. Etten-Leur; G. Weiten Steenbergen; A v Rosmalen Den Bosch; J. Voets. Den Bosch; Th. Denkers Loon op Zand: Th. Dirri wachter. Den Bosch: A West land. Tilburg; C Bouwens-Bol Raamsdonks- veer en Ch. Brands en Bosch. MOTORRIJDER BRAK E'EIDE BENEN Gistermorgen elf uur is de 27-Jarige smid. T. B„ uit Heinkenszand, met zijn motor op de Middelburgse straat, tegen een van de andere kant komende auto van de PTT gereden. B werd te gen de straat gesmakt en brak beide benen: zijn motor werd ernstig be schadigd. Het ongeluk ontstond doordat de chauffeur van de PTT-wagen van rechts plotseling naar links reed om de Evêrtsestraat m ie rijden en blijk baar dacht dit te kunnen doen. voor de motorrijder passeerde. B. is naar ..St. Joanna" vervoerd. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Bij K. B. is toegekend de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons aan C. A. Maartense én D. de Lange, beiden typograaf bij N.V. Oosterbaan en Le Cointre alhier. TWEE DIENSTWONINGEN B. en W. vragen de raad een crediet van ƒ18.100 voor de bouw van i" "c woningen op het terrein bij de zuive ringsinstallatie. voor het dienstperso neel. Er wordt op gerekend dat het rijk een bijdrage in deze kosten zal geven van 6750. De huur willen B. en W. bepalen op f 6.50 per week. KUNSTSUBSIDIES B. en W. stellen de raad voor om aan het Rotterdams Kamerorkest voor het onlangs gegeven concert een sub sidie van 150 te verstrekken. Vorig jaar leverde zo'n concert 'n tekort op van ƒ700. Toen is de provincie m"t 'n extra bedrag bijgesprongen, nat nu niet gaat. Ook is een verzoek om steun ontvangen van de Goese orkestvereni ging ..Symphonie", die onlangs haar werk moest staken wegens financiële moeilijkheden, 'n Verzoek om 350 subsidie aan de provincie is ook ge daan en wel voor de tijd van twee jaar ook de leden willen zelf iets doen. De bedoeling is de aldus bijeen té brengen gelden te gebruiken om gedurende twee jaar de nog aanwezige kern van het orkest zodanig te trai nen, dat met enkele betaalde krachten een behoorlijk concert kan worden ge geven. De Raad voor Muziek van de Stichting zeeland zal hierop dan toe zicht houden. Eenzelfde systeem wordt ook voor andere gevallen in Middel burg en Vlissingen gevolgd. B. cn W. zijn van mening, dat door inwilliging van de bovengenoemde ver zoeken een cultureel belang van deze gemeente gediend wordt. Zij stellen daarom voor om aan de Goese Orkestvereniging .De Svmpho- nie". voorlopig voor de tijd van één jaar, een bijdrage te verlenen van 125.— echter onder voorbehoud, dat dit bedrag slechts verstrekt zal wor den. indien ook het provinciaal bestuur aan deze vereniging het voorgestelde subsidié verleent. GEDELEGEERD COMMISSARIS Zaterdag werd door de raad van Commissarissen der N.V. de Dreu (Fordgarage) tot gedelegeerd com missaris benoemd de heer J. Stobbe laar uit Yérseke, procuratiehouder dér Bank van Zêeland,alhier. Auto-botsing, Gistermiddag vloog bij dè Jubileumbank een auto der fa. Dukol tegèn de vrachtwagen van de expediteur Blomaard op, doordat een der chauffeurs een misrekening maak te. De wagen van dê heer B. was er het slechtst aan toe en moest wegge sleept worden. Beide bestuurders f.wa- men met de schrik vrij. 's Gravenpolder DE WETHOUDERS VERKIEZING Afgaande op een informatie diê ons betrouwbaar en aannemelijk leek, schreven we onlangs, dat de verkie zing van twee Staatkundige gerefor meerde wethouders was tot stand ge komen met hulp van het A.R.-raads lid. Nu verzekerde men ons echter po sitief. dat die steun van andere zijde is gekomen. Volledigheidshalve geven wc dit door. hoewpl. waar de stemming geheim was absolute zekerheid nooit ecgeven kan worden. Rilland JUBILé PATER FEL1CIANUS Zondag heeft pater Fciicianus in de kring van zijn Kamilie in Tiet klooster dér pators Capucijncn zijn diamanten kloostêrfeest gevierd. Des middags was er van drié uur tot half vijf rèceptie in de spreek kamer, waarvan vele parochianen ge bruik maakten de jubilaris geluk te wensen. Een geschenk van de parochie is nog niet aangeboden: daarmede wordt gewacht tot de maand Decem ber. wanneer de pator zijn goudèn priesterfeest hoopt te beleven. CULTURELE AVOND De toneelvereniging „Vrienden kring" een onderafdeling van de KAB heeft de talrijke aanwezigen in het Concertgebouw met het toneelstuk .Vlammende Wieken", een spel van het land in drie bedrijven, een werke lijk culturele avond geboden. Vriendenkring heeft getoond to be schikken over goede spelèrs die allen zonder uitzondering uitstekend spel hebben geleverd. De avond werd besloten met een ge zellig samenzijn. RHEUMA-PAVILJOEN BIJ BETHESDA In de vergadering van het Christe lijk ziekenhuis „Bethesda" deelde ae voorzitter mede, dat het Rheuma-pa- viljoen binnenkort in gebruik kan worden genomen. Hoewel uit het verslag van de pen ningmeester bleek, dat er een nadelig saldo op de jaarrekening staat van 32.000 en van de schuld aan de Her- stelbank a 239.000 geen rente kon worden betaald, zei de voorzitter, dat de financiële toestand geen reden tot ongerustheid geeft. De bezetting der bedden is goed en de personeelssterkte is de 140 overschreden; hierbij zijn 30 eerste Jaarsverpleegsters. Spr. deelde nog mee dat de nieuwste instrumen ten aanwezig zijn en hij hoopte op een extra-uitkering van den Haag. om dè schuld aan de Herstelbank af te kun nen lossen Besloten werd tot mede werking aan het Streeklaboraiorium tè Goes. Westdorpe BROMFIETS TEGEN VRACHTAUTO De heer G. A. kwani mét zijn brom fiets van Sas van Gént en reed in volle vaart op een stilstaandè vracht auto. De smak kwam hard aan en met hevig bloedende hoofdwonden kwam het slachtoffer onder de vrachtauto terecht. De plaatselijke E.H.B.O. was spoedig aanwezig en verlèènde on middellijk eerste hulp. Nadat hij op een brancard was binnengebracht in het café van de heer van Waes, werd door de dokter verdere hulp ver leend. Met een ziekenauto werd hij overgebracht naar hét R.K. Zieken huis te Sluiskil. Uit het bovenstaande blijkt weer, dat een goed functionèrende E.H.B.O.- vèreniging van veel belang is en als zodanig recht hééft op aller steun en mèdéwêrking. Eén woord van waar- dèring én opwekking daartoé is hier dan óok zekér óp zijn plaats. Nhssau in brons aan J. J. Dankaart. alhier, landbouwer op hét bedrijf ven J. Kostèr. Hellestraat BEKENDMAKING Ten aanzien van de verplichte kéu- rm„ der huisslachtingen geldt vanaf heden de regel uat cie aangiftedatum is gestold op 7 dagen vóór het slach ten. Aangiftekaartcn. welke tenminste 7 dagen vóór het slachten bij de keu ringsdienst aanwezig moetvn zijn (dus minstens 8 dagen te Vbren posten) worden beschikbaar gesteld bij de ioon- slagers. De vleeskeuringsdienst in de kring Hulst, omvattende de ge meenten Hulst. St. Janstêên. Clinge en Graauw ca. Koewacht BIBLIOTHEEK WEEK OPEN Met ingang van Zondag is dê R.K. St. Vincentius bibliotheek bij de Eer waarde Zustors weer geopend. Net als vorige jaren kunnen de boeken weer worden afgehaald en ingeleverd des Zondags na de Hoogmis en na hei Lof. HERWONNEN LEVENSKRACHT Woensdag 7 Oct. a.s. wordt er in Don Bosco. door Herwonnen Levens kracht een populaire, wetenschappelij ke film vertoond, over de strijd tegen de tuberculose. Deze uitvoering is gra tis toegankelijk voor personen boven 18 jaar. Tevens wordt er een fraai bij programma vertoond. Schietsucces. Op een schietwed strijd met de revolver in de Sloedam. door de Rijksreservepolitie district Middelburg wist onze dorpsgenoot de heer Alph. de Schepper, wachtmeester der rijksreservepolitie beslag te leggen op de tweede prijs met 68 punten. Vo rig jaar had hij de eersto prijs gewon nen. De heer De Schepper ontving hiervoor een zilveren medaille. Vogelwaarde KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Bij K B is verleend de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje- heer W. F. Wijffels, alhier. ZELDZAME PLECHTIGHEID IN V.jtv.A.J, Dezer dagen viel onze bloeiende VKAJ de grote eer te beurt een drie tal Braziliaanse priesters te mogen ontvangen, die op studiereis in België zijn om hier praktische kennis op te doen voor de aansluiting van hun land bij de Wereld KAJ. waarbij mo menteel reeds 61 landen zijn aange sloten. Mej. M. van Hoe.v. de plaatselijke leidster, sprak een hartelijk woord van we,kom tot de drie inlandse geestelijken, waarna een zitting plaats vond van de plaatselijke sociale stu diekring. Aan het einde van deze schitterend gesiaagde studie-avond dankten de gaston voor dé genoten Vlaamse gast vrijheid en vertêldên in hun lands taal over de zeden en gebruiken van hun land. Uit het teil, dat juist onze grens- parochie deze eer te beurt gévallen is. blijkt wei de grote waardering van de landsleiding voor 't actiêvè werk van onze plaatselijke v.aamse afdeling. Assenede DIAMANTEN KLOOSTERJUBILEA In het gesticht der Zusters „Kinds heid Jesu" had een grootse plechtig heid plaats. Twee zusters vierden n.l. hun diamanten kloosterjubileum Zuster Claudine, die te Oudcnaerde op 2 October 1871 werd geboren, was, voordat ze haar intrede in de kloos terorde deed. onderwijzeres aan een li'tore school Ui onze .'tmeente Nu ie professie keerde zij terug naar As- sonedc, alwaar zij ook enige tijd overste van het gesticht is geweest. Zuster Beatrice (in de wereld Ma ria Jonckêrsi werd geboren te Hoe leden op 7 Maat 1868. en verblijft se dert vele jaren in Assenede. Deze unieke plechtigheid werd door de feestelingen met haar talrijke fa milieleden in het gesticht gevierd, waarbij ook vele anderen van hun belangstelling deden blijken. Aanrijding Toen de heer A, Roe- giers, landbouwer, wonende op de wijk Va lek in onze gemeente, met zijn personenwagen door de Hoogstraat kwam gereden, ramde hij. door een verkeerde manoeuvre, de geparkeerde auto van de heer Noliet. Deze laatste auto werd van het wegdek op het trottoir geduwd terwijl de wagen van de heer Roeeiers tegen een benzine pomp tot stilstand kwam. Door de geringe snelheid was de aanrijding niet erger aan aanvankellit werd ge dacht. en bepaalde alles zich tot mi nieme stoffelijke schade. Naar later is gebleken, zou de heer Roeglers op het moment van de aanrijding onder invloed van sterke drank hebber verkeerd. Sint Kmis IJzendijke CABARET KLAVEREN VIJF Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van de vv. IJzendijke werd in het jeugdgebouw een feestavond ge houden. die werd opgeluisterd door het bekende cabaret Klaveren Vijf uit Roo sendaal. De zaai was geheel bezet toen voorzitter Guus Hendnksen het ope ningswoord sprak. Hij kon mededelen, dat het aantal donateurs aanmerke lijk was toegenomen en hoopte, dat zij de vereniging vele jaren trouw zullen blijven. Hierna zette het cabaret de avond in met het Klaveren Vijf-hed en werd met de revue Tempo" een aanvang genomen. De artisten wisten het publiek al direct voor zich te winnen. De zaal bulderde telkens van het lachen om de rake gezegden en moppen van het humoristisch duo. ook de zangnum mers en de 16-jarige accordeonist vie len in de smaak. Het was reeds twaalf uur toen het gezelschap afscheid nam. NOG STEEDS BELANGSTELLING VOOR TENTOONSTELLING De schilderijententoonstelling mag zich nog steeds in een goede belang stelling verheugen. Dezer dagen kwam er een gezelschap uit het „Meetjes land" de tentoonsiel.ing bezoeken. On der de aanwezigen merkten we o.a. op de burgemeester en schepenen van de stad Eecloo. verder burgemeesters van omliggende gemeenten. professoren van de academie van Schone Kunsten te Eecloo en verdere vooraanstaande personen uit het ..Meetjesland". De aanwezigen waren zéér getroffen over hel geen dè tentoonstelling hun tê zién gaf. Tot 12 October is er nog gelegen heid de tentoonstelling te bezichtigen. Geslaagd Aan de Technische Ho geschool to Delft slaade voor het exa men P II. voor civiel-ingenieur, de DE BUSLIJNEN OP MIDDELBURG Het zijn nog proefnemingen Dij de opening van de nieuwe busllj- nen op Middelburg heeft namens de directie der A.M.Z.. de heer J. Schipper uit Goes gesproken. Hij dankte de verschillende instanties voor de medewerking en deelde o.a. mee dat de Noord Bevelanders voor taan niet meer behoeven over te stap pen. omat de bussen meL de veerboot mee gaan. De heet Schipper wees erop, dat het nog maar proefnemingen zijn en dat, wanneer mocht blijken, dat de lijnen niet rendabel zijn een verzoek tot opheffing zal moeten worden inge diend. Niettemin was hij van oordeel, dat zij rendabel kunnen worden door een gezamenlijke krachtsinspanning van ..Handelsbelang" en A.M.Z. Mr. Terwoert. voorzitter van „Han delsbelangen te Middelburg, noemde verkeer en vervoer de levensaders voor de welvaart. Wel dringt dit tot dê overheid door maar neg lang niet vol doende. Minstens dertig procent van de kostprijs van het buskaartje gaat Wég aan belasting. Het Middelburgs bedrijfsleven, él- dus spieker, ziet deze opening met groot genoegen. Geen stad in Zeeland heeft 't winkelend publiek zovéél te bieden, spr was blij, dat de particu liere onderneming, die reeds 10 jaar geleden tot de opening wilde over gaan. thans de concessie kreeg. Ongunstige cijfers zedelijke volksgezondheid "pE Axel is in het Centrum de alge mene jaarvergadering van «e provinciale Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis" gehouden, waaraan een officiële ontvangst ten gemeente huize vooraf ging. Tijdens de besprekingen werden de gevolgen van de nationa.e ramD ge memoreerd. Met grote dankbaarheid werd gewaagd van de actie „Geluks- ketting" door diverse buitenlandse radio-omroepen georganiseerd. ton gevolge waarvan het Zeeuwse Groene Kruis over een belangrijk deel van de ingezamelde 865.000 gulden zal kunnen beschikken, teneinde daarvan nieuwe wijkgebouwen te stichten. Cijfers ten aanzien van de zede lijke volksgezondheid bleken niet zo gunstig te zijn. wat Zeeland bêtrèft. Terwijl in andere provincies de aan taken patiënten dalen, zag Zeeland het getal van 1671 patiënten op 1 Ja nuari 1952 nog stijgen met 366 in 1952 en met nog circa 200 in het eerste halfjaar van 1953. De bestuursverkiezingen hadden tot resultaat dat de volgende heren werden benoemd i grotendeels herbe noemd): als vertegenwoordigers voor Walcheren P. L. Abrahamse en dr F. C. Vaandrager, voor N en Z. Beve land A. de Lange, dr M. C. Polder man cn L. P. Maas, voor Schouwen jhr R. Roëll. voor Tholen en St. Phi- lipsland mr A. J. v. d. Hoeven voor O.Z.V1. J. Blok en voor W.Z.V1. H. I. Brakman. Ds A. Keers met emiraat MET ingang van 15 November is om gezondheidsredenen vervroegd emeritaat verleend aan ds A Keers. predikant-directeur van het Ned. Herv Diaconessenhuis te Arnhem Hij werd 9 Januari 1893 in de pasiorié van Vêere geboren. Ds Keers stond o.a. te Breskers. ANTWERPEN. Kon. Ned. Sohouwburg Hendrik IV en Guy Bias. AXEL. Centrum, 8 uur: Carson City. GOES. Grand: Verboden verhouding. HULST. Biosuoopgebouw, 8 uur: In het land van de angst. Schieting bij G. de Nijs om 4 uur. MIDDELBURG. Electro: Captain Scarlet. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 8 uur: Vrouwengevangenis. TERNEUZEN- Luxor. 8 uur: Het eiland van begeerte. VLISSINGEN. Luxor: De man zonder angst. Alhambra: Verboden verhou ding. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Ruy Bias. GOES. Grand: Verboden verhouding. MIDDELBURG. Electro: Captain Scarlet. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Frisco Lady. SAS VAN GENT. Ol.vmpia-theater, 8 uur; Vrouwengevangenis. TERNEUZEN. Luxor. 8 uur: Het eiland van begeerte. VLISSINGEN. Ariënsgebouw 'KAB): districtsbestuurdersvergadering St. Jo seph om 20 uur. Luxor- De man zon der angst. Alhambra: Verboden ver houding.

de Stem | 1953 | | pagina 1