Regering belooft Atjeh zelfbestuur Z.-Korea daagt India uit Jan Mertens ging, G. Jacobs kwam Opstandelingen beheersen nog grote gebieden DAGBLAD VOOR ZEELAND Wapengeweld brengt geen oplossing Pamflettenoorlog DROOG WEER Pech, nog vóór Christchurch-race Twee „Mosquito's" uitgevallen Chrissemeuje (104) gehuldigd „Modelrijden'' uit protest Doodstraf geëist tegen Mossadegh Monument voor Mgr clr A. Nolens Waarbqrg tegen oorlogsmisdaden Na de relletjes in het „Indische dorp" „Zij treden op als de communisten" Vrije Polen protesteren tegen arrestatie van Mgr. Wyszynski Misdaad tegen de Poolse natie" G. Jacobs tot voorzitter diocees Breda der K. A. B. gekozen Indrukwekkend afscheid van Jan Mertens Vele en welgemeende woorden Zijn sporen reeds verdiend „Super- Constellation" moest terugkeren rOperatie met Inca-instrumenten 93e JAARGANG No. 20843 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Keigerstraat 16, Tel. Redactie: 8181; Ad ministratie: 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna; Redactieraad: Dr. H. M. Houben, Mr. J. H. Jacobs, A. J. A. van Putte, Pastoor M. Vos, Ir. J. W. Wellen. - Abonnementsprijs bij vooruit betaling 5.45 per kwartaal, per post 6.15, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.42, incasso wordt berekend. Losse num mers 13 cent. Prijzen buitenlandse abonne menten op aanvraag. Postrekening 278841 Voor GodKoningin en Vaderland MAANDAG 5 OCTOBER 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 oer m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsinge! 98, Telefoon no 2236 - Bureau voor ZeeuwschAOa^deren HULST, DubbelePoort 7, Tel. 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. 35). v*. O GROTE BEZORGDHEID heeft de militaire commandant van Noord-Sumatra, kolonel Simbolan, aan de dag gelegd met betrekking tot de ontwikkeling in Atjeh. Hij legde er de nadruk op dat het onmogelijk is, de kwestie alleen met de wapenen op te'lossen. Het leger in Noord-Sumatra staat voor een bijna on uitvoerbare taak, indien de regering zou besluiten, de staat van oorlog en beleg in deze provincie af te kondigen. In een rapport over het verloop van de opstand, zegt de kolonel, dat de opstan delingen het grote gebied tussen Seulimeun en Bireun nog be heersen, ondanks dat er over land en over zee voortdurend mili tairen binnenkomen. Aan de Oostkust staat slechts een smalle strook langs de spoorlijn Langsa-Kota-Radja onder controle van het leger. AAN de Westkust beheersen rege- ringstroepcn alleen de gebieden rondom Meulaboh en Tapaktuan en in Midden-Atjeh alleen het gebied van Kotatjane. Tot op heden zijn 350 opstandelingen gedood cn 500 gear resteerd. Het leger heeft zeven doden en 17 gewond. Er zijn 98 militairen naar de opstandelingen overgelopen. Na dit eerste officiële overzicht van de toestand in Atjeh, kondigde de re gering de spoedige uitvoering van het plan voor Atjeh aan, dat voorziet in het verlenen van zelfbestuur aan dat gebied. Dit plan zal overigens in ge heel Indonesië verwerkelijkt moeten worden. Er schijnen geen aanwijzingen te zijn, dat er een verandering in de Amerikaanse politiek ten opzichte van Indonesië op komst is, hoewel het ministerie van Buitenlandse Za ken van de V.S. voortdurend waak zaam is. Men heeft echter veel ver trouwen in minister-president AL Sastroamidjojo, die voorheen ambas sadeur van Indonesië in Washington is geweest. „HIKAJATS" OIJ haar optreden tegen de opstan- delingen in Atjeh. maakt de In donesische regering gebruik van pam fletten, die gericht zijn tegen de op ruiende geschriften, welke door de leiders van de opstand in Atjeh wor den verspreid. In deze „Hika*\ts" worden de Mohammedanen opgeroe pen, de heilige oorlog te voeren. Voor de regering in Djakarta dient zich een nieuw probleem aan, dat gevormd wordt door een mogelijke samenwerking tussen de Nationale Partij en de communistische partij in Indo nesië. Hierover gaan hardnek kige geruchten. HET SOVJET-TIJDSCHRIFT „Nieu- we Tijden", heeft in het eerste Russi sche commentaar over de verdwijning van de Britse diplomaten Burgess en Mac-Lean en mevrouw McLean, ge zegd, dat dit mysterie niets uitstaan de heeft met de Sovjet-Unie. DE Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena", die op 28 October 'n nieu we luchtverbinding tussen Manchester en New-York gaat openen, zal op verlangen van vele cliënten, in te genstelling tot haar eigen plan, tus senlandingen in Shannon blijven ma ken. Men tapt daar zulke goede en goedkope whiskey, dat de passagiers de tussenlanding in die stad onmis baar vinden. DE RUSSISCHE autoriteiten hebben het Westelijke voorstel, om de inter zonale passen af te schaffen voor Duitsers, die tussen Oost- en West- Duitsland reizen, verworpen. DE VOORZITTER van de Katholieke Mijnwerkersbond, Frans Dohmen bij het 50-jarig jubileum van de bond door Z. H. de Paus benoemd tot Rid der in de Orde van St. Silvester. De Koningin heeft de bondsvoorzitter be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. ENKELE Waalwijkers hebben Vrijdagavond in de lucht een pijl vormig gevaarte van groenachtige kleur, met daarachter een rose bal, waargenomen. Het vreemde ding bewoog zich geluidloos, maar met een enorme snelheid door de lucht, in Zuidwestelijke richting. Men denkt aan een natuurver schijnsel. ELF DUITSE generaals zijn Zaterdag uit Russische krijgsgevangenschap te ruggekeerd. Volgens hun verklarin gen, zijn er nog ongeveer 140 gene raals in Russische kampen achterge bleven. DE AARTSDIOCESANE K. A. B. heeft Zaterdag en Zondag feest ge vierd, in verband met het zestigjarig bestaan. Het oudste lid van het dage lijks bestuur, de heer E. S. J. van der Ende, ontving uit handen van Mgr. Alfrink, de versierselen behorende bij de Orde van St. Silvester, welke hem door de H. Vader is toegekend. BIJ DE overstromingen in Vietnam zijn 419 personen verdronken, 2722 huizen verwoest en 4921 stuks vee verloren gegaan. DE HEER F. DE BOER is in een lang durige vergadering van de leden van „De Ommelanden" definitief tot di recteur van de zuivelfabriek gekozen. Men gelooft, dat het conflict, dat 13 maanden heeft geduurd, nu is afge sloten. OP 93-JARIGE leeftijd is Prins Oscar Bernadotte, de vader van wijlen graaf Folke Bernadotte, die indertijd als bemiddelaar van de V. N. in Jeruza lem is vermoord, te Stockholm over leden. DE RADIO-SPORTREVUE heeft gis termiddag, tot ergernis van vele sport vrienden, verstek moeten laten gaan, wegens een storing aan de zender. EGYPTE heeft nu officiëel een klacht bij de Veiligheidsraad ingediend, tegen militaire activiteiten van Israëlische strijdkrachten in de gedemilitariseer de zone tussen de twee landen. geldig i i tot J Weersverwachting, vanavond: t Wisselend bewolkt, droog weer, overwegend matige Noordelijke J wind. Ongeveer dezelfde tempera- t tuur als gisteren. Vandaas: Zon onder 18.09 uur. J Maan onder 16.58 uur. Morgen: t Zon op 6.49 uur. Maan onder 5.13 uur. J "TWEE VLIEGTUIGEN van het type Mosquito, die zouden deelnemen aan de snelheidswedstrijd naar Christ- church, zijn uitgevallen. De één, be stuurd door de Australische piloot Oates, moest tussen Sumatra en Cey lon een noodlanding op zee maken. Oatcs en zijn mede-inzittende zijn in veiligheid. De vlieger van de an dere „Mosquito", Jimmy Woods, trok zich terug omdat hij geen helper kon vinden. Voor de snelheidswedstrijd staan nu nog slechts vijf „Canberra"- straalbommenwerpers ingeschreven. H. Mis in de keuken van haar boerderijtje WRIJDAG heeft de oudste inwoon- ster van Nederland, de wed. Chr. Karbeek-Baks, oftewel Crissemeuje Baks, op een zeer uitzonderlijke wijze haar 104-de verjaardag gevierd. Allereerst had Z.H. Exc. Mgr. Dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, toegestemd, dat voor deze gelegenheid in het huis van de jarige een H. Mis werd opgedragen. Ongeveer acht uur in de morgen waren buurtgenoten en familieleden ongeveer 50 in getal in de keuken verzameld, toen daar aan een provisorisch altaar pastoor B. Kaeter een H. Mis opdroeg. Daarna was er feest in de kleine boerderij. Bloem stukken werden in grote getale aan gedragen en ook kwamen er vele schriftelijke gelukwensen binnen, niet alleen uit Nederland, maar ook uit Duitsland. Zo was er een gelukwens van H. M. de Koningin en een van Mgr. Dr. B. J. Alfrink. Chrissemeuje ziet men de 104 jaren nog niet aan. Zij is nog zeer vitaal cn om in haar onderhoud te voorzien breit zij de gehele dag voor haar vrienden en kennissen. Zij staat om 9 uur op en gaat des avonds 9 uur weer naar bed. De gezagvoerders van twee der vlieg tuigen, welke in de handicap afdeling van de Christchurch-race deelnemen, hebben op de luchthaven van Londen, vanwaar de toestellen zullen vertrek ken, een bespreking met „squadron Leader" F. A. Dismore (midden). Links: H. A. A. Kooper, gezagvoerder van de K.L.M. Liftmaster „Ir. Dam me", rechts: W. Baillie, chef piloot van de BEA turbo propeller „Vickers Viscount". Amsterdams trampersoneel ontevreden Actie slechts ten dele gelukt HET is Zaterdag vele Amsterdam- mers opgevallen, dat enkele trams bepaald in een slakkengangetje door de stad gingen, dat er opstoppingen voorkwamen op sommige lijnen en dat de anders zo opgewekte conduc teurs er zo teleurgesteld uitzagen. Om de eisen (toekenning van ach terstallige verlofdagen, salarisherzie ning, personeelsuitbreiding e.d.) kracht bij te zetten, besloten vele trambestuurders, om Zaterdag „mo del" te gaan rijden. Dat wil zeggen, langzaam in de bochten, niet meer passagiers meenemen dan officieel is toegestaan,- en stoppen bij iedere hal te. De actie werd geen succes, door dat vele trambestuurders en conduc-? teurs het er niet mee eens waren. Al leen lijn 11 (hoe kan het anders!) bood een beeld van ontreddering. PI de acte van beschuldiging, uitge vaardigd door het militaire tribu naal, dat oud-premier Mossadegh en generaal Riahi, de voormalige staf chef van het leger, zal berechten, wordt de doodstraf tegen de ex-pre mier geëist. De eis is gegrond op de aanklacht: „Opstand van het leger tegen het wettige regiem'1 en tegen de Kroon". De ex-premier wordt er verder offi cieel van beschuldigd, geen gehoor te hebben gegeven aan het bevel van de Sjah, om af te treden en het parle ment te ontbinden. Indien Mossadegh schuldig wordt bevonden, zal hij door middel van de strop worden terecht gesteld. Heilige Vader bepleit De HEILIGE VADER heeft zich in een rede tot de deelnemers aan een congres van de internationale ver eniging voor strafrecht, uitgesproken voor duidelijk omlijnde, internationa le waarborgen voor bestraffing van politieke- en oorlogsmisdaden. De zekerheid, door verdragen be vestigd, van verantwoording te moe ten afleggen, ook ingeval het misda dig optreden succes heeft, ook wan neer de daad buitenlands wordt ge pleegd, ook wanneer men na de daad weet te ontvluchten, is een niet te onderschatten waarborg. T-\E INCIDENTEN in het „Indische dorp" in Korea, waarbij Vrijdag nacht op krijgsgevangenen werd ge schoten, hebben felle protesten van Zuid-koreaanse en Chinees-nationa listische zyde uitgelokt. Er wordt zelfs gesproken van het „bestrijden van de Indische troepen, indien deze niet ophouden met hun slechte daden." Dit laatste zei de Zuidkoreaanse onderminister van Buitenlandse Za ken, Tsjo Tsjocng-Hwan, die van me ning was, dat het incident betrekking had op een spontane anti-communis tische demonstratie van de krijgsge vangenen. Volgens hem treden de In diërs op als communisten, „Wij eisen" zo zei hij, ,dat India zich openlijk aan de zijde van rood-China en Noord- Korea schaart en zijn strijdkrachten tegen ons in het veld brengt." Er is een speciale commissie ingesteld, wel ke een onderzoek naar de incidenten moet instellen. De Chinees-nationa listische regering voegt aan haar pro test over het optreden van de Indiërs de eis toe, dat de krijgsgevangenen bewaakt moeten worden door mili tairen van een ander land. Van Indische zijde is gezegd, dat de Verenigde Naties verantwoordelijk zouden worden gehouden voor „alle eenzijdige handelingen" door Zuid- Koreanen tegen de Indische bewa kingstroepen. Naar aanleiding van de ongeregeld heden van Vrijdag zullen de Indische bewakingstroepen tribunalen instellen ter berechting van gevangenen, die het leven van leden der bewakings troepen of de repatriëringscommissie in gevaar brengen, of bevelen niet opvolgen. In tegenwoordigheid van vele kerkelijke en wereldlijke autoriteiten is Zaterdag onder grote belangstelling te Venlo het monument onthuld ter nagedachtenis van de Priester-staatsman Mgr. Dr. A. Nolens, die gedu rende vele jaren een leidende functie heeft ingenomen in de Katholieke Staatspartij en belangrijk werk heeft verricht als vertegenwoordiger van ons land in de Volkenbond. Op de foto zien we de onthulling van het door beeldhouwer Charles Vos vervaardigde bronzen monument, dat is opgesteld in het Klein Park nabij het Mgr. Nolensplein, door dr. L, G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. PJE federatie van Poolse organisaties in Zwitserland heeft bij de Al- geenc Vergadering der Ver. Naties in New York geprotesteerd tegen de ar restatie van kardinaal Wyszynski, Pri maat van Polen. Ook bij de Paus zijn talrijke protest-telegrammen binnen gekomen, die uitdrukking geven aan de algemene verontwaardiging der vrije wereld tegen dit jongste machts misbruik der Poolse regering. De ordinarius der Polen in balling schap, Mgr. Cawlina, vertolkt in een telegram de ongerustheid van alle vrije Polen over het lot van hun va derland. De aartsbisschop van Bolog na, kardinaal Lercaro, verzekert de H. Vader van de uiteindelijke over winning van de Zaak Gods. De Poolse organisaties in Zwitser land noemen de gevangenneming van de Poolse Primaat een misdaad niet alleen tegen de persoon en de waar digheid van de kardinaal, maar ook tegen de Poolse natie, die in haar godsdienstige gevoelens daardoor ten sterkste gekwetst wordt. De arresta tie van de kardinaal, aldus hun pro test, betekent tenslotte een aanslag op de vrijheid van geweten en van godsdienst. £)E LANGE STOET VAN AUTORITEITEN, die Zaterdagmiddag zijn op wachting op Kasteel Bouvigne maakte om afscheid te nemen van de scheidenc .diocesane voorzitter der K.A.B., de heer Jan Mertens, was in drukwekkend. Van het gehele Bisdom en ver daarbuiten waren vertegen woordigers van alle schakeringen van het maatschappelijke leven opgekomen om deze sympathieke mens de hand te drukken en hem de beste wensen mee te geven, voor het werk, dat hij nu als Verbondsbestuurder te Utrecht zal gaan verrichten. Nog indrukwekkender was echter de afscheidsplechtig- heid, welke zich tijdens de middagvergadering van de Centrale Raad van de K.A.B. diocees Breda afwikkelde en waar de voormannen en voorvechters van de K.A.B. op roerende wijze afscheid namen van hun voorzitter, die zij maar al te node zien vertrekken naar een post, waar hij, en dat was de eni ge gedachte, welke dit afscheid lichter maakte, nog meer en nog beter zal kunnen yveren en werken voor de Katholieke Arbeider. Op de morgenver gadering was met 221 van de 246 uitgebrachte stemmen de heer G. Jacobs tot zyn opvolger gekozen. Aalmoezenier Mouwen drukte het in zijn speech heel duidelijk uit, waar hij zei, dat de scheidende voorzitter, ondanks zijn snelle stijging in de K. A.B.-hierarchie, altijd gebleven was de Jan Mertens zoals hij was. toen hij in de Jonge Werkman te Dongen aan zijn levenswerk begon. Altijd had hij tijd voor klein en groot, die met moei lijkheden bij hem kwamen. Als grote basis voor de onnoemelijke arbeid door Jan Mertens verricht, noemde de aalmoezenier de diepe godsdienst zin van de scheidende voorzitter en de stuwende kracht van mevrouw Mertens, die wellicht bij al de werk zaamheden van haar man bij haar jonge gezin nog het zwaarst te dragen aandeel in de moeiten en zorgen heeft gehad. Tevoren had reeds de voorzltte» van de Bredase afdeling van de K.A. B., de heer J. Kools, namens alle af- Dc diocesane K.A.B. nam Zaterdag jl. afscheid van voorzitter Jan Mertens. Met naast zich zijn vrouw luistert hij naar de vele huldigende woorden, waarmee hij werd overladen. Rechts ziet men het bestuur met de nieuwe voorzitter in zijn midden. Het zijn van links naar rechts de heer M. Broos, mejuffrouw Kes- scl van de K.A.V., aalmoezenier Mouwen, voorzitter G. Jacobs en verder de heer C. v. d. Eeden en J. Broeders. F\E NIEUWE diocesane voorzit- 2 ter van de K.A.B. in het Bis- 2 dom Breda, de heer G. Jacobs, 2 werd op 1 September 1912 te 2 Dongen geboren. In de Jonge 2 Werkman bleken reeds zijn kwa- 2 liteiten en direct na de bevrij- ding werd de heer Jacobs dan ook tot plaatselijk voorzitter van de Z K.A.B. te Dongen benoemd. Niet 2 Z lang heeft hij zijn krachten aan 2 de K.A.B. te Dongen kunnen wij- 2 den, want reeds in 1946 werd hij 2 als gesalarieerd ambtenaar bij de Z 2 afdeling Breda van de K.A.B. aan- 2 2 gesteld en wel als afdelingssecre- Z 2 taris. In 1949 werd de nieuwbe- 2 2 noemde voorzitter benoemd tot 2 2 districtsbestuurder in algemenen 2 dienst te Sluiskil. Daar wist hij 2 zijn vele kwaliteiten zo aan te 2 wenden, dat Zeeuwsch-Vlaanderen hem slechts node ziet vertrekken. delingen gesproken, en Jan Mertens gehuldigd voor al datgene, dat door hem gedurende zijn bewindsperiode was verricht. Zijn woorden liet de heer Kools vergezeld gaan van een fraaie pul met bloemen voor me vrouw Mertens en een schrijfmachine tafel met draagbare schrijfmachine en stoel, als cadeau van de afdelingen. Wethouder Romsom sprak namens het bondsbestuur cn ging nader in op de levensgeschiedenis van de scheidende voorzitter en speciaal de verschillende taken, welke hij in de K.A.B. heeft gehad, zijn woorden gin gen vergezeld van een fraai bureau met bureaustoel. Mej. Annie Kessel kwam Jan Mer tens bedanken voor al hetgeen hij voor de arbeidersvrouwen had ge daan. Namens de vrouwen bood spreekster een fraai wandkleed aan. Namens het ziekenfonds sprak Dré de Wolf, die aanduidde, dat geen als Jan Mertens het verstond om de ver schillende instellingen van de K.A.B. zo naar juiste waarde te schatten en te verdedigen. Een fraaie staande leeslamp vergezelde deze woorden. Als directeur van de Middenstand sprak de heer J. Mol, die ook namens de N.C.B. en de provinciale contact commissie voor de emigratie woor den van hulde sprak jegens de schei dende voorzitter. Enkele boekwerken werden Jan Mertens overhandigd. Het was een zichtbaar ontroerde Jan Mertens, die tot slot het woord nam en niet wist, hoe hij de dank voor al wat gezegd werd moest ver tolken. Hij dankte op zijn beurt zijn K.A.B.-vrienden zonder wier hulp hij nooit zo zou hebben kunnen werken als hij had gedaan en betrok ook zijn vrouw in deze dank. Op zijn beurt zette Jan Mertens zijn mede-verbonds- bestuurders in het zonnetje en loof de hun kwaliteiten en zegde hun dank voor de betoonde collegialiteit. WAAROM AL GECIJFER DIT TN de voormiddag had, nadat aal moezenier Mouwen een gezongen H. Mis had opgedragen, de wegens de waterramp uitgestelde huishoudelijke vergadering van de Centrale Raaa plaats gevonden. In sobere woorden herdacht Jan Mertens de 73 leden van de bewe ging. die de dood vonden tijdens de Ignatiusvloed cn de vele honderden, die have en goed verloren zagen gaan. Met een kort gebed werden de slachtoffers herdacht. Spreker memo reerde, hoe de K.A.B. haar aandeel heeft geleverd bij de acties en werk zaamheden tot leniging van de nood en hoe niet minder dan 27 afdelingen tot het rampgebied behoren. Ook de jongste loonronde werd in het kort besproken. Voorzitter Mer tens vroeg zich af: waarom toch eigenlijk dit gecijfer en eeuwig ge harrewar om een zo luttel percentage? Regering en werkgevers moesten toch begrypen, dat de gewone mensen daar niets meer van snappen en zich alleen afvragen: waarom moet er toch zo gemillimeterd worden als het gaat om het loon van de arbeider? In ieder geval, aldus Jan Mertens, geeft de nieuwe loonronde met haar bepa lingen aangaande de gemeenteclassi ficaties aan de werkgevers in het Zuiden de gelegenheid hun sociale gezindheid en economisch inzicht te demonstreren. Tot slot stipte Jan Mertens het gouden bondsjubileum aan, dat het volgende jaar gevierd zal worden. In de komende winter zal een propagan- da-actie worden ingezet door de le den van de K.A.B., K.A.V., K.A.J., V. K.A.J, en Bond voor Ouden van Da gen om tesamen 5000 nieuwe leden te winnen en zo het gezamenlijke le denaantal te brengen op 40.000. Eerste vlucht Eén der motoren viel uit J^E KLM-Super-Constellation „Pro tos", die Zaterdagmiddag van Schiphol was vertrokken, voor de eerste reis naar Zuid-Afrika, moest kort na de start terugkeren, wegens een motorstoring. Aan boord bevon den zich o.m. de minister-president, dr. W. Drees, de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. Algera en de Commissaris van de Koningin in Zeeland, Jhr. dr. A. F. C. de Casem- broot. De dochter van minister Algera, die ook aan boord was, merkte het eerst van alle passagiers op, dat één der motoren stilstond. Dat was bij Frank furt. De machine begon direct de terugtocht. Zondagmorgen kon het zeischap opnieuw vertrekken, doch nu met de „Nucleon", een andere Super-Constellation. Jhr. de Casembroot heeft een Wal- chers boerinnencostuum meegenomen om dit aan de Zuid-Afrikaanse rege ring aan te bieden voor het kleder drachtenmuseum. Dit geschenk ver tolkt de dank voor de hulp, die na de watersnoodramp uit Zuid-Afrika werd ontvangen. De burgemeester van Amsterdam, mr. d'Ailly, die met een Super-Con- stellation uit Amerika terugkeerde, kon ook meepraten over motorsto ring. De machine, waarmee hij naar Nederland kwam, moest namelijk eveneens na de start terugkeren, om dat één der motoren uitviel. Staande op de trap voor het vliegtuig wuiven dr. Drees, zijn echtgenote en minister Algera (van rechts naar links) naar degenen, die het gezel schap uitgeleide deden. "TWEE PERUAANSE chirurgen hebben met succes een patiënt geopereerd met uitsluitende ge bruikmaking van instrumenten uit de Inca-tijd. 2000 jaar geleden. De patiënt verloor vrijwel geen bloed. De chirurgen, die de ope ratie ter verwijdering van een bloedklonter in veertien minuten voltooiden, gebruikten onder meer een „ïnca-aderpers". Bij de hui dige methoden verliest de geope reerde veel bloed. De patiënt is volledig hersteld.

de Stem | 1953 | | pagina 1