Verzoenend gebaar tot Sovjet-Unie Kostbare vloot veilig in haven van Vlissingen MAURICE SCHUMANN OP DE ALGEMENE VERGADERING Vrees voor E.V G. is ongegrond Resolutie over de Engelse buitenlandse politiek Het waakzame radar-oog Duitser verdacht van massamoord Conferentie over Inclo-China Situatie in Atjeh nog verward BEWAAKTE overweg was open bij liet passeren van trein Gesprek Nederland-Mexico-Iran Wervelstormen teisteren Japan en Vietnam Generaal Gruenther op inspectie te Cherbourg: en Vlissingen Prettige oorlogsdagdank zij charmante zee Overal gevaar Mr van der Goes over de Saar DAGBLAD VOOR ZEELAND Automobilist aan de dood ontsnapt Reeds driemaal Israël verwerpt VN-opdracht Royale ontvangst kleine bannelingen Bestuur van Labourparty komt met Maandag a.s. in discussie Vliegers melden duizenden doden Ontmoeting met Minister Staf WEINIG WIND Twee ongelukken BIJ DE vlootoefening hebben zich twee vliegtuigongeluk ken voorgedaan, waardoor twee personen om het leven zijn geko men. In het ene geval stortte een Brits marine-vliegtuig in zee, na een mislukte landingspoging op het vliegdekschip „Eagle". De pi loot verdronk. Bij het tweede on geluk, dat zich evenals het eerste Donderdag voordeed, geraakte 'n straaljager in brand bij de landing op het Amerikaanse vliegdek schip „Bennington". Een lid van de bemanning van het schip, die overboord werd geslagen of in zee sprong om het brandende wrak te ontgaan, wordt vermist. r Aardappe Is gaar - dorp in brandA ANTWERPSE HAVEN IN GEVAAR Hoofdredacteur van „De Linie" vertrekt Raad van Europa Dr Poelsmonument voor Heerlen 93e JAARGANG No. 20836 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kögerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A5Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 6.15, per week (uitsluitend bij met-post- bestell.) f 0.42. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent Postrek. no. 278841. ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.3U per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Ljuaac uuuuucio mi QUA Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG. Nieuwstraat Huwelijksadvertenties als lokmiddel DE Franse politie heeft Dinsdag bij Metz een Duitse fabrieksarbeider, de 57-jarige Jean Bernard Deckers, aangehouden. Hij wordt er van ver dacht een Duitse vrouw in een rivier te hebben verdronken. In zijn huis bij Draguignan zijn de handtassen van zeven vrouwen gevonden, zonder dat van de vrouwen een spoor te vinden is. De politie vermoedt, dat zij hier met een massamoordenaar te doen heeft. Becker, die getrouwd is en zes kin deren heeft, maar thans gescheiden van zijn vrouw leeft, heeft een tijd lang in Duitse bladen huwelijksad vertenties geplaatst, waarin hij voor gaf rijk te zijn en kennismaking zocht met „een eenzame, niet onbemiddel de vrouw van 40 tot 50 jaar". De politie heeft 131 antwoorden van vrouwen op Becker gevonden. Bij hem thuis vond zij zes lege koffers en zeven handtasjes. Zondag is uit een rivier in het Zuidfranse departement Var het lijk van een Duitse vrouw opgehaald. Beckers zou bekend hebben haar in het water te hebben geduwd. JN VELE TOONAARDEN hebben op de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties reeds lokroepen tot en verwijten aan de Sovjet-Unie geklonken. Gisteren heeft Maurice Schumann, de Franse staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, zijn stem verheven en nog eens duidelijk uiteengezet, dat de Europese ge meenschap op politiek, economisch en financiëel gebied, geen en kele bedreiging voor de Sovjet-Unie inhoudt. De regering in het Kremlin moet inzien, dat de Europese organisatie volgens opzet en werking reeds een garantie op zich is, tegen herleving van een agressief militairisme. Zo kan de Europese gemeenschap zelfs 'n factor vormen, die bijdraagt tot een internationale ontspanning. QP DE DAG", aldus Schumann „waarop de Sovjet-Unie dit zal begrijpen, zal zij Frankrijk bereid vin den met de Russische regering te zoe ken naar een stelsel van volledige garanties over en weer, met name te gen gewelddadige verandering van bestaande grenzen". Schumann deed ook een voorstel in de richting van een conferentie over Indo-China. Deze zou na de conferen tie over Korea kunnen worden be gonnen, als de „beide mogendheden, die de Vietminh-opstandelingen van buiten af bewapenen" bereid zijn on derhandelingen te openen. Deze on derhandelingen zouden tot doel heb- IN EEN KOLENMIJN bij Essen zijn Vrijdag acht mijnwerkers bedolven, toen een gang instortte. Er bestaat weinig hoop, dat er overlevenden zijn Reddingsploegen zijn onderweg naar de plaats van het ongeluk. DE VIER MILLIOEN Italiaanse ar beiders, die 24 uur hebben gestaakt, ter onderstreping van hun looneisen, hebben het werk hervat. Een oplos sing is er echter niet bereikt. EEN VAN de weinige vrouwelijke deelnemers aan de Christchurch-race, mevrouw Gertrude Mackenzie uit Melbourne, heeft zich teruggetrokken. In de handicap-afdeling blijven nu nog vier deelnemers over. DE MINISTER van Verkeer en Wa terstaat wil een commissie in het le ven roepen, welke hem zal adviseren omtrent het financiëel herstel van het waterschapswezen. VOOR HET EERST zijn in het mid delbaar onderwijs in België meer Vlaams dan Frans sprekende leerlin gen ingeschreven. DE VERENIGING van katholieke zie kenhuizen houdt ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan, een con gres in Maastricht. lyiET grote zekerheid valt thans te zeggen, dat de vroegere militaire gouverneur van Atjeh, Daud Beuruh, de leider van de opstandige, Islamie tische beweging is. Hoewel de situatie in Atjeh, blij kens berichten uit Djakarta, nog steeds in handen van de machtsappa raten is. worden er toch nog steeds acties ondernomen. Vele spoorweg verbindingen zijn ontwricht en er worden nog overvallen gepleegd op eenheden van leger en politie. Onder de gearresteerde opstandelingen be vinden zich verscheidene vroegere bestuursambtenaren, alsmede leden van de staatspolitie. Op uitgaande persberichten uit Kotaradja is cen suur ingesteld door het veiligheids commando. ben, een einde te maken aan de agressie in Indo-China en zij zouden het begin kunnen inluiden van nor male, internationale betrekkingen in Azië. Hoewel Schumann zich uitsprak te gen heropening van een debat over de samenstelling van de politieke con ferentie over Korea, verklaarde hij toch, dat Frankrijk ai het mogelijke zou doen, om India in een nabije toe komst te betrekken bjj de bestude ring van de kwestie betreffende het Verre Oosten, door de politieke con ferentie. De Belgische afgevaardigde, minis ter van Zeeland, meende, dat de V.N. met positieve voorstellen zouden moe ten komen voor een conferentie met de Sovjet-Unie. De conferentie over Korea noemde hij een beslissende proef. Vervolgens oefende minister Van Zeeland critiek uit op die leden van de Noordatlantische Verdragsorganisa tie, die hun bewapening verzwakken. Wil een conferentie kans van slagen hebben, dan moeten de deelnemers van gelijke sterkte zijn. \/OOR DE DERDE MAAL in betrek- kclijk korte tijd, is in Delft een spoorwegovergang, op het moment dat een trein passeerde, geopend ge bleven. Wederom is een automobilist ternauwernood aan de dood ontsnapt. Donderdagavond zag de bestuurder van een personenauto, op het ogen blik dat hij de spoorwegovergang bij de Binnenwatersloot overstak, op en kele meters afstand de lichten van een naderende trein. De man gaf on middellijk gas en schoot nog juist voor de trein weg. Op dat moment liet de baanwachter, die kennelijk toen pas zag. dat er een trein passeer de, de afsluitbomen vliegensvlug zak ken. Hij bewees de automobilist daar- TSRAëL heeft geweigerd gehoor te geven aan een opdracht van de Verenigde Naties, om werkzaamheden in de aan Syrië grenzende gedemili tariseerde zone te staken. Israël was in dit gebied bezig met het graven van een kanaal. Na een Syrisch protest, gebood de V.N. de stopzetting van het werk. Israël heeft de opdracht naast zich neergelegd. DE VOORMALIGE Poolse con sul-generaal in New-York heeft gebroken met zijn regering en is naar Montevideo uitgeweken. Twee leden van de staf der Pool se voorlichtingsdienst in de V. S. verdwenen enkele maanden gele den al naar Mexico. PRINSES BEATRIX heeft gisteren 'n bezoek gebracht aan de expositie „De Venetiaanse Meesters" in het Rijks museum te Amsterdam. DE FEDERATIE van Ned. organisa ties voor het personenvervoer heeft geprotesteerd tegen het feit, dat de N. S. een concessie hebben gekregen voor een autobusdienst Amsterdam- Den Haag. GENERAAL A. GRUENTHER, Weste lijk opperbevelhebber der NAVO- strijdkrachten in Europa, zal midden October een tweedaags bezoek aan ons land brengen. F.F.N WESTDUITS socialistisch blad meldt, dat de Bondskanselarjj zich zal uitspreken voor een volksstemming in het Saargebied, waarbij de Saar- aansb.itil0Udeu- kUnnen kiczen tussen tw» t 1J Frankrijk, of West- Duitsland, of Europeanisering. DE ARGENTIJNSE regering zal een It vnne^fertP bij C°ngreS «SieSS dat voorziet in amnestie voor alle po litieke gevangenen. y HET PROCES tegen de voormalige Perzische premier, dr. Mohammld Mossadegh en diens medebeklaagden zal Maandag of Dinsdag a.s. beginnen De terechtzitting zal achter gesloten deuren plaats vinden. SPANJE en de Verenigde Staten zul len vandaag overeenkomsten tekenen betreffende militaire zaken en Ame rikaanse economische hulpverlening aan Spanje. HET BESTUUR der Sint Radboud- stichtmg heeft benoemd tot lector in rf i?ci','te'.* ^er rechtsgeleerdheid van ue Katholieke Universiteit Mr. A. M. atuyt te 's-Gravenhage, met leerop dracht voor capita selecta van het vol kenrecht. in het bijzonder voor trac- tatenreeht. mee nog een extra slechte dienst, want de afsluitboom kwam op de kap van de wagen terecht, waardoor deze werd ingedeukt. De automobilist be kwam gelukkig geen letsel. De Delftse recherche heeft de zaak in onderzoek genomen. Duitse krijgsgevangenen uit Rusland IT EN groot aantal Duitse krijgsge- vangenen is gisteren uit de Sov jet-Unie gerepatrieerd. Het betrof uit sluitend Oostduitsers, die op grond van een overeenkomst van hun rege ring met die van de Sovjet-Unie wer den vrijgelaten. De teruggekeerden behoorden tot de krijgsgevangenen, die zich nog wegens ziekte of het begaan van oor logsmisdaden in de Sovjet-Unie be vonden. Degenen die zeer zware mis daden op' hun geweten hadden, wer den niet teruggezonden. In 1950 ver klaarden de Sovjets, dat zij nog 13.546 Duitse krijgsgevangenen vasthielden. Het internationale Rode Kruis spreekt echter van honderdduizend. Hier ziet U Minister J. M. A. H. Luns, de Minister van Buitenlandse Za ken van Nederland, in gesprek met Dr. Luis Padilla Nervo, Minister van Buitenlandse Zaken van Mexico (links) en Ambassadeur Nasrollah Ente- zam, de voorzitter van de Iraanse delegatie bij de Assemblee (rechts). Minister Luns neemt momenteel deel aan de besprekingen in de Politieke Commissie van de Veiligheidsraad. QP HET jaariykse congres van de Britse Labourparty, dat Maandag a.s. te Margate begint, zal een resolu tie over de buitenlandse politiek in Het Duitse „Gretchen" voelde zich onmiddellijk thuis aan de welvoorziene tafel, die de Maria-parochie in Breda voor zijn kleine gasten had aange richt. Maar ook haar vrienden en vriendinnen, 41 in totaal, konden het best stellen. De maaltijd was het begin van drie weken vacantie, die de parochianen deze kleine bannelingen uit het zone-plaatsje Gensungen spontaan hebben bereid. TAPAN EN VIETNAM zijn gisteren i J geteisterd door 'n wervelstorm, die de hevigste uit de geschiedenis wordt genoemd. Windsnelheden van meer dan 160 kilometer werden er geme ten. In Vietnam traden verschillende rivieren buiten haar oevers, waarbü gehele dorpen werden meegesleurd. Vliegers, die boven het geteisterde gebied zijn geweest verklaarden, dat er verscheidene duizenden mensen moeten zijn verdronken. Volgens berichten uit de oude hoofdstad van Annam, zijn 90 pet. van de houten huizen en 60 pet. van de stenen huizen, door de overstro mingen verwoest. Franse en Vietna mese strijdkrachten zijn bezig met het organiseren van het reddingswerk. In Zuid-Japan zijn alle verbindin gen tussen de steden verbroken. Spoorlijnen, wegen en telefoonlijnen zijn vernield. Het geluid van de na derende wervelstorm, deed vele in woners van Tokio denken, dat een formatie vijandelijke bommenwerpers de stad naderde. Angstige mensen belden de politie op. Aan de wervel storm ging een noodweer vooraf, waardoor 30.000 huizen in het water kwamen te staan. Volgens de eerste schattingen, zijn er alleen in Japan minstens dertig doden te betreuren. Een gebied van 72.000 hectare staat onder water en 638 bruggen zijn door de sterk gezwollen rivieren wegge spoeld. discussie komen, welke door het be stuur is opgesteld. Hierin wordt aan gedrongen op nieuwe pogingen, on zo spoedig mogelijk tot „besprekin gen op het hoogste niveau" met de Sovjet-Unie te komen. Voorts staan er in de resolutie de volgende punten: geen Duitse herbe wapening', vooraleer er verdere po gingen zijn gedaan tot een vreedzame hereniging van het land; verwerping van elke politiek van gewelddadige bevrijding van Oost-Europa en abso lute beperking van een eventuele, nieuwe Koreaanse oorlog, tot Korea alleen. De kwestie-Formosa dient te wor den verwezen naar de bevolking van dit eiland, dat voor een bepaalde tijd moet worden geneutraliseerd. De re solutie steunt tenslotte ten volle het Atlantisch Pact en zij bepleit voort zetting der onderhandelingen met het oog op wereldontwapening. QENERAAL GRUENTHER, opper bevelhebber van de NAVO, be zocht gisteren met zijn staf in ver band met de oefening Mariner eerst Cherbourg. Later vloog hij met zijn eigen vliegtuig naar Gilze-Rijen en vandaar reed hij per auto naar Vlis- singen, waar bij tegen 5 uur arriveer de. De generaal begaf zich terstond naar het hoofdkwartier. Daar werd hij begroet door vice- admiraal de Booy, chef Marine-staf, en Schout bij Nacht Burghardt, com- h°Se bezoekers naar Antwerpen om van het verloop der manoeuvre, ge bruikte de generaal met zijn gevolg de maaltijd in het Wooldhuis te Vlis- singen, waarbij ook aanzaten de Com missaris van de Koningin en Kapt.- luitenant Broekhuyzen, chef Mari tieme Middelen te Vlissingen. Om half 8 begaf het gezelschap zich naar Hotel Korenbeurs te Goes, waar de generaal werd ontvangen door de minister van Oorlog, Ir. Staf, speciaal voor deze gelegenheid naar Goes ge komen. Na een vriendschappelijk on derhoud van enkele uren reed de mi nister terug naar Den Haag. Hedenmorgen half 8 vertrokken de mandant Zeemacht Nederland. Na zich op de hoogte te hebben gesteld later op d» dag via Brussel naar Pa rijs te vlie; Weersverwachting, geldig tot vanavond: Licht tot half bewolkt, maar in ie ochtend plaatselijk mist. Droog weer. Weinig wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: Zon onder 18.30 uur. Maan op 19.28 uur, onder 11.25 u Morgen: Zon op 6.34 uur, onder 18.28 uur. Maan op 20.08 uur, on der 12.48 uur. Maandag: Zon op 6.35 uur. (Van onze redacteur). £)E PESSIMISTISCHE WEERPROFETEN, die de eerste dag van de oefening „Mariner" reeds hadden betiteld als de dag der binnenste buiten gekeerde magen, hebben een stralend ongelijk gekregen, zo stralend zelfs, als de meest doorgewinterde optimist niet had durven geloven. Want in de nacht van Woensdag op Donderdag groeide de wind tot een kleine orkaan en lag de Soemba zelfs in de Rotterdamse Parkhaven licht te deinen op de onrustige golfslag. Donderdagmorgen werd voor buitengaats nog windsterkte 10 gemeld, hetgeen een somber vooruitzicht is om te gaan spelevaren op Gods grote vijver. De zee be hoort echter niet voor niets tot het vrouwelijk geslacht en het bleek, a' spoedig, dat zij enkele eigenschappen met vrouwen gemeen heeft: een absolute onberekenbaarheid en een ontwapenende charme. 'J'OEN wij Donderdagmiddag de meertrossen losgooiden en door het drukke beweeg der Rotterdamse haven de Nieuwe Waterweg afstoom- den, kregen wij reeds de indruk, dat zij ons welgezind beloofde te zijn, een indruk, die voorbij Hoek van Holland tot zekerheid werd. Over een gladde zee koepelde zich een stralende he- m leek, alsof het vrouwtje „zee na haar boze bui van de afge lopen dagen de mannen wilde laten zien, hoe lief zij kan glimlachen. Onnodig te zeggen, dat deze eerste „oorlogsdag" hierdoor een prettige uag is geworden, hoe somber de alge mene toestand er ook uitzag. Want de buurt zijn, want volgens geruchten moet ook het Kielerkanaal in handen zijn van de vijand. De eerste uren ge beurt er echter niets en doet iedereen aan boord rustig z'n werk, alsof het vrede was. DE AANVAL BEGINT. vijand uit het Oosten is gevaarlijk naderbij gekomen en heeft verschei dene plaatsen in het Westen bezet, waar hij in allerijl steunpunten heeft ingericht voor zijn luchtmacht. Bij Hoek van Holland is een convooi ge vormd van koopvaardijschepen, dat wij veilig naar Vlissingen moeten brengen. Hr. Ms. Fregat „De Bitter" zal ons hierbij helpen en eenmaal bui ten voegt zich eveneens een flottille mijnenvegers bij ons, want de vijand heeft kwistig met mijnen gegooid en de zee onveilig gemaakt. Met pijnlijke nauwkeurigheid vegen deze kleine vaartuigen een brede baan voor ons schoon, die zij met bakens markeren. Hiertussendoor zigzagt ons convooi in Zuidelijke richting, want onbezorgd rechtdoor varen zou ons een te ge makkelijke prooi maken voor de on derzeeboten, die waarschijnlijk in de TN DE GEVECHTSCENTRALE van de Soemba is alles echter een en al waakzaamheid. In deze duistere ruimte kan men de zee en de lucht vele mijlen ver overzien. Alles wat beweegt of vliegt tekent zich hier af op grote radarschermen in de vorm van geheimzinnige liehtvlekjes. Het getrainde oog ziet terstond, of men te doen heeft met een vriend of vij and en alle waarnemingen worden terstond doorgegeven naar de brug via een luidsprekersinstallatie. Het ontgaat dit getrainde oog dan ook niet, dat tegen de middag enkele stipjes het convooi naderen. Het zijn vliegtuigen, die op een haastig uitge zonden radar-ondervraging niet ant woorden, en dus vijanden moeten zijn. Dus klinkt voor de 1ste maal de me talen stem op de brug: „Airraid war ning yellow", hetgeen betekent, dat een gele vlag moet worden gehesen aan de mast, een teken voor het con vooi, dat een luchtaanval mogelijk is. Nog geen minuut hierna krijgt men op de brug vanuit de gevechtscentrale nadere bijzonderheden: „Zes vliegtui gen invliegend uit Zuid-Westelijke richting. Afstand 20 mijl". Over het gehele schip weerklinkt nu het alarm signaal en iedereen haast zich naar de plaats, die hem in geval van lucht aanval is toegewezen. Met de rust is het nu gedaan. Deuren en tussen- schotten worden gesloten, vensters geblindeerd. Iedere matroos heeft zich voorzien van zijn zwemvest en heeft de stalen helm op het hoofd gezet. De schutters hebben hun plaatsen in genomen bij de kanonnen en dreigend wijzen de lopen in Zuid-Westelijke richting. Intussen laat de gevechts centrale beneden de vijand niet los en geeft steeds nieuwe posities op. De vliegtuigen schijnen niet te dur ven aanvallen en cirkelen in een wij de boog om het convooi heen, een aarzeling, die hen noodlottig wordt. Want behalve waarschuwen voor een aanval heeft ons schip, dat een vlieg- tuigdirectieschip is, eveneens tot taak de eigen luchtmacht naar die plaatsen te dirigeren, waar hulp nodig is. (Vervolg op pag. 2). [N het plaatsje Dobersdorf in 1 Oostenrijk, zal men zich nog vele malen met wrevel herinne ren, dat de moderne paedagogie het geven van volledige vrijheid aan de jeugd heeft gepropageerd. Volgens sommige van de twin- tigste-eeuwse ziele-monteurs moet men een kind. dat bijvoorbeeld een brandje wil stichten, rustig zijn gang laten gaan. Anders ont staat er een complex en kan hij als volwassene een pyromaan wor den, door om maar iets te noe men gevaarlijke dingen te wil len bedrijven met atoombommen of Napalm. Enfin, in Dobersdorf had de jeugd dan vrij spel. Op een weilandje, in de buurt van het dorp waren de kinderen bezig aardappelen te poffen in een ge zellig knappend vuurtje. De pe- tatten deden het best, maar het vuur niet minder, want er waai den vonken over naar het dorp, waardoor dit voor men goed en wel wist wat er aan het hand je was in lichterlaaie stond. Meer dan twintig huizen en boer derijen werden in de as gelegd en veel vee kwam in de vlammen om. De aangerichte schade wordt op millioenen Schillings geschat. Hoge tarieven Staalbedrijf voert erts via Rotterdam in pp EN WARE RAMP bedreigt de ha- ven van Antwerpen", schreef het Belgische blad „Metropole" gis termorgen, in verband met het be sluit van één der grootste staalbedrij ven in den lande, om erts voortaan niet meer via Antwerpen, doch over Rotterdam in te voeren. Het staalbedrijf, Ougree-Marihaye, kwam tot dit besluit met het oog op de hoge tarieven welke in de Ant werpse haven gelden. Men vreest da} andere industrieën het voorbeeld zul len volgen. Ondanks de dringende verzoeken van de leiders der Belgi sche industrie, om de haventarieven te herzien, heeft men geen enkele stap ondernomen om hierin wijziging te brengen. „Metropole" spreekt van „een ramp", omdat het blad ervan overtuigd is, dat andere ondernemin gen dezelfde beslissing zullen nemen, ten gunste van Antwerpens grootste concurrent. Pater dr S. A. Maas S. J tot opvolger benoemd DE ontslagaanvrage van pater dr. K. Verhofstad S.J., als hoofdre dacteur van „De Linie" is door het bestuur van de stichting aanvaard. In zijn plaats is benoemd pater dr. S. A. Maas S.J., die tot dusverre novicen- meester in Mariëndaal, in Grave, was. Pater Maas, die tevens benoemd is tot directeur van de stichting „De Li nie", werd op 27 Juni 1911 in Johan nesburg (Zuid-Afrika) geboren. Op 7 September 1932 trad hij in de orde der paters Jezuïeten en hij werd in 1941 priester gewijd. Voor zijn tijd in Mariëndaal, was pater Maas prefect van het St. Canisiuscollege in Nijme gen. Hij studeerde aan de Gregoriana in Rome, waar hij een doctorsgraad in de philosophic behaalde. In Mariëndaal is pater P. Smits van Waesberghe S.J. tot novicenmees- ter benoemd. pISTERMORGEN heeft de Neder- landse afgevaardigde naar de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, mr van der Goes van Naters, opnieuw de Europeani sering van het Saargebied voorge steld. Zijn door de politieke commissie overgenomen voorstel, om het pro bleem aan te pakken in een grote conferentie, waaraan zes Westeurope- se landen, de Verenigde Staten, En geland en de Europese instellingen zouden deelnemen, wanneer het bi laterale overleg tussen Frankrijk en Duitsland geen succes zou hebben, vond geen genade bij de woordvoer der van de Britse regering, Anthony Nutting, die meer voelde voor een kleine conferentie. De door mr. Van der Goes van Na ters uitgewerkte voorstellen inzake het Saargebied werden tenslotte aan vaard. Deze voorstellen raakten niet de kern van het probleem zelf, doch slechts de procedure die gevolgd zou kunnen worden voor een inschake ling van de Raad van Europa bij de verdere behandeling van de Saar- kwestie. De beeldhouwer W. van Hoorn een in Amsterdam wonende Limburger heeft het standbeeld vervaardigd, dat de Ned. Kath. Mijnwerkersbond te Heerlen binnenkort zal oprichten, ter nagedachtenis aan wijlen Mgr. Dr. H. A. I'oels. Het standbeeld zal komen te staan op het Emmaplein in de mijn- werkersstad. De beeldhouwer legt de laatste hand aan het standbeeld.

de Stem | 1953 | | pagina 1