Toestand in Atjeh zeer critiek Duizend vliegtuigen en 250 schepen nemen deel aan „Mariner" NTEGA" ingeland" 7.70 m. Eerste arrestaties gemeld F ATJEH, het meest Noordelijke deel van Sumatra, is de toe stand sinds Zondag jl. zeer gespannen. Uit een grote vloed van vaak tegenstrijdige berichten kan worden opgemaakt, dat de overwegend Islamietische bevolking van Atjeh door of uit naam van de Darul Islam, die totdusverre voornamelijk op West-Java actief was, is opgewekt om een „Negara Islam Indo nesia" te vestigen. Wat dit voor Atjeh betekent vindt men nog terug in de recente geschiedenis. Ook de Nederlanders hebben in Atjeh een „heilige oorlog" doorstaan. Met hoeveel vuur de Atjehers deze krijg voerden leze men in de krijgsgeschiedenis van 't KNIL en vooral die van de „Marsosé", welke voor een groot deel uit Ambonnezen bestond. Het aantal en de omvang van de acties, welke direct gericht zijn tegen de Indonesische re gering doen ernstige moeilijkheden voor de nog jonge republiek verwachten. Talrijke politie-maatregelen zijn getroffen en zo konden Dinsdag 23 leiders van de opstandige beweging worden gearresteerd. Onder hen bevond zich een speciale koerier van de Darul Islam. K. A. B. contra kath. werkgevers „De Kampioen" (Haarlem) opnieuw Ned. clubkampioen Genie weert zich in „Grand Repulse" BERIA (in Spanje) zou lijsten van verraders bezitten Bespreking nu definitief in October Zetelwinst voor socialisten Zeeland zit op de beste tribune ZAL MOSSADEGH WORDEN OPGEHANGEN? Reeds schade in Rampgebied ■(JClaster irdine :n jassen ra lame f DAGBLAD VOOR ZEELAND DARUL ISLAM STUURT AAN OP „HEILIGE OORLOG Visumdwanjï dient te verdwijnen Verwijten van pers aan regering DE KWESTIE VAN DE LONEN Ministerraad stelt beslissing uit Aantal gissingen neemt steeds toe OOSTENRIJK ZIET AF VAN VERKORTE VERDRAG Wijziging leeftijdsgrens kinderaftrek Regering vroeg weer uitstel minder wind vanaVoTdrWaChtins' Bij verkiezingen in Denemarken Convooisysteem wordt beproefd Radarposten aan de vaste wal j Tentenkamp I in Vlissingen De eerste stormen C Compagnieën van kameraden nen vragen. ch terug en arken zo snel de slachtof- slagen natie, gat hen toe- ïen. En daar iLTREFFEND vaar het over het AUerslev- tun hals in de verbetering in it. n van de bit- imistisch aan- estaan geleerd iffend te wer- verteld. naar de gele „Dagelijks in een". En we t we met één heel eind ko- pn daar eens gezichten, dat ebben dan dat. voor de Trap- moeten ze te- e in Denemar- Dgelijk al die vóór die tijd, am deze laatste moeilijke beke- ense Denemar- t steunen, kunt j rector Miillcr, Mgr Hopmans- van Zeeland mzet 1300. Ruime winst. nrichting, zo- nderzoek toe- iit blad. r sts goeds, elijk maatwerk, aaar mooier van lijn 95.--, f 115.--. 1.75. van f 30.—. en Regenjassen f 27.50. 'a. W. Koejemans t kraanbaanlig- er N. V. WA- „ZEEUWSCH- n het hoofdkan- te TERNEU- 985-0 93e JAARGANG No. 20834 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.42. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41. Tel. no. 35). Raad van Europa: P)E consultatieve vergadering van de Raad van Europa heeft het mi nisterscomité aanbevolen, dat de vi- sumdwang in het verkeer tussen alle lidstaten van de Raad van Europa spoedig geheel wordt afgeschaft. In elk geval zouden de doorreisvisa moe ien verdwijnen en inreisvisa zouden kosteloos moeten worden verstrekt. Ook andere grensformaliteilen zouden zoveel mogelijk moeten worden ver eenvoudigd. DE HOGE COMMISSIE voor eollee- tieve arbeidsovereenkomsten in Frankrijk, heeft het gegarandeerde minimumloon van 20.000 francs op 23.000 francs per maand gebracht. De vakverenigingen hadden 27.000 francs gevraagd. OP VOORWAARDE, dat er weer een Duitse vliegtuigindustrie zal mogen worden gevestigd, is de bedrijfsleiding van Focke Wulff bereid tot licentie- bouw van vliegtuigen en onderdelen en tot het verrichten van reparaties aan buitenlandse toestellen. HET VAKVERBOND van havenarbei ders is verbannen uit de gelederen van de Amerikaanse arbeidsfederatie. Het vakverbond liet „rovers, afpersers en bandieten" in haar rijen toe. Het werd daardoor corrupt. HONDERD controleurs van de „Haw ker" vliegtuigfabriek in Engeland, zijn Dinsdagavond in staking gegaan waardoor de productie van straalja gers voor de Britse luchtmacht in ge vaar wordt gebracht. DRIE NEDERLANDSE jongens, die uit een opvoedingsgesticht te Heer, bij Maastricht, waren ont snapt, zijn in Parijs gearresteerd. Al liftend hadden ze de lichtstad bereikt. Zij waren op weg naar Marseille, waar ze 'n schip hoop ten te vinden. ■"TE KOTARADJA, de hoofdstad van Atjeh, zijn leger en politie sinds Zondag geconsigneerd. Talrijke tele foonverbindingen zijn verbroken. De autobusverbinding tussen Kotaradja cn Medan is lamgelegd en de spoor baan naar het Zuiden was opgebro ken. De bevolking in verschillende plaatsen in Atjeh loopt gewapend met rentjongs, klewangs en messen. Er zouden aanvallen zijn gedaan op ka zernes te Langsa, Lhok Seumzwc, Sigli en Molabo, waarbij het de opzet was, vuurwapens te veroveren. De regenten van Langsa, Sigli en Taken- gon hebben de wijk genomen naar Medan. Op vele plaatsen is de groene vlag met de maansikkel (een soort Islamietische vlag) gezien. In West-Java en Zuid-Celebes doen zich eveneens ordeverstoringen voor, welke de taak waarvoor de regering zich ziet geplaatst, des te zwaarder maakt. Het blad „Indonesia Raja" verwijt de regering, dat zij verzuimd heeft begrip bij en een goede ver standhouding met de oppositiegroepen te vestigen. ONMACHT In de buitengewesten is men er zich vaak niet van bewust, dat er in Dja karta een regering zetelt. Het Chinese blad „Keng Po" noemt het alleen maar verbazingwekkend, dat de Darul Islam nu pas in Atjeh de kop opsteekt. Van oudsher is de Atjcher godsdienstig fanatieker dan bijvoorbeeld de Javaan. Ook is het niet uitgesloten, dat communistische agitatie van invloed is geweest. Atjeh is steeds stiefmoederlijk bedeeld en er sluimerde daar nog altijd een ver langen naar onafhankelijkheid. De minister van Arbeid van Indonesië, prof. Zainal Abidin, zag een mogelijkheid om het ge tij te keren, door Atjeh de sta tus van Daerah Istimewa (bij zondere deelstaat) te geven. Ook zou aandacht moeten wor den gewijd aan de opbouw van Atjeh. De militaire commandant van Noord-Sumatra zei onlangs nog, dat de Atjeher de niet ver vulde beloften moe was. K.A.B. liet een verklaring het licht zien, waarin zij zich be klaagt over uitlatingen, welke vol gens sommige bladen van de zijde van de katholieke werkgevers en van de katholieke middenstand zouden zijn gedaan. In die milieus zou men de K.A.B. verweten hebben, dat ze de overeenkomst tussen de katholieke sociale organisaties zou hebben ge schonden, omdat ze er niet in toe stemde van tevoren de S.E.R. te ho ren over de loonsverhoging. Bedoel de overeenkomst, aldus de uitleg van de K.A.B., sprak over het raadplegen van de S.E.R., nadat eerst het concre te loonsverhogingspercentage zou zijn vastgesteld. En daartegen hebben de werknemersorganisaties zich ook niet verzet. De K.A.B. acht het een kar dinale fout, dat de werkgeversbonden diverse punten op hun kop zetten en zich daardoor van de overeenkomst losmaken. Men betreurt in de kringen van de K.A.B. de gang van zaken ten zeerste. Niet het minst, omdat hierdoor de sa menwerking in het katholieke kamp niet wordt bevorderd. jyjERDEKA" nocint de opstand In Atjeh een bittere les voor de re gering, die nog niets heeft kunnen uitrichten wegens het gebrekkig func- tionneren van haar machtsapparaten. ]~)E MINISTERRAAD heeft gisteren beraadslaagd naar aanleiding van de aanstaande Iooncompensatie en de wens om de consump tiebeperking ongedaan te maken. Naar vernomen wordt, heeft de ministerraad geen beslissing genomen, doch bestaan over deze aangelegenheden contacten tus sen de regering enerzijds en de werkgevers en werknemers ander zijds. Voor het begin van de volgende week wordt geen beslissing van de regering verwacht. DE 33-JARIGE kapelaan P. Tetteroo van de parochie van de H. Johannes de Doper te Amsterdam, die Dinsdag ochtend bij een botsing tussen een taxi en een personenauto werd ge wond, is aan zijn verwondingen be zweken. De toestand van de zes an dere slachtoffers van de botsing is iets verbeterd. HET TWEEDE KAMERLID Ritmees ter heeft de minister van Buitenland se Zaken gevraagd of hij bereid is een klacht bij de UNCI in te dienen, in zake dreigende strafprocessen tegen Molukse politieke leiders, die onlangs door de republiek-Indonesië zijn ge vangen genomen. IN DE OOSTZWEEDSE havenplaats Soederhamn zijn Dinsdagavond laat aardtrillingen gevoeld, die vier secon den duurden. DE CAVALETTA, type A en de Zün- dapp, type KM-48 zijn tot de merken bromfietsen gaan behoren, welke on der de onlangs afgekondigde regeling voor deze voertuigen vallen. DE HEER B. LEYN, de deze weck af getreden voorzitter van de Nederland se Katholieke Grafische Bond is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. DE BELGISCHE gewone- cn buiten gewone begroting zullen tezamen een bedrag van ongeveer fr. 100 milliard belopen. VANDAAG staken in Italië vier mil- lioen arbeiders gedurende een etmaal om hun eisen voor betere arbeids voorwaarden kracht bij te zetten. Voor 5 October is een staking voor 2 millioen boerenarbeiders afgekon digd. DE BRITSE LABOURPARTIJ zal Zaterdag met een verklaring komen, waarin naar men gelooft gezegd zal worden, dat men tegen een bewa pening van West-Duitsland is, zolang niet een werkelijke poging tot een bespreking der „Grote Vier" is gedaan Ook zou neutralisering van Korea en Formosa worden voorgesteld. BIJ DE TWEEDE KAMER is 'n wets ontwerp ingediend, dat bedoelt voor 150.000 gulden aan goederen in natura naar Joego-Slavië te zenden, waar men kampt met de gevolgen van een misoogst. Advertentie Meer dan veertig ploegen namen deel aan de wedstrijd om 't clubkampioen schap van Nederland, die Woensdag voor de eerste maal op het bekende parcours van de „Omloop der Kem pen" werd gehouden met vertrek en aankomst in Eindhoven. Eerste werd de Haarlemse club „De Kampioen" in de tyd van 2 uur 45 min. 31 sec. Hier zien we de Haarlemse ploeg by het vertrek. V.l.n.r.: A. van 't Hof, A. Voorting, W. Rusman, G. Voorting, P. van Roon en G. Peters. Tijdens de rit zyn Van Roon en van 't Hof uitge vallen. Manschappen van het 4e Divisie-genie-bataljon A Compagnie 3e peloton uit de legerplaats ,,'t Harde" bij Oldenbroek leggen een Baileybrug over een klein riviertje in N.W. Duitsland. Deze brug zal zelfs de zwaarste tanks kunnen „houden". De oefening is inmiddels reeds beëindigd. Gistermiddag was één Neder lands bataljon al op weg naar huis. Vandaag gaat de rest, zodat morgen de 35.000 Nederlanders weer bij hun onderdelen zullen terug zijn. Er zijn slechts weinig ongelukken gebeurd. FAE OOSTENRIJKSE regering heeft de Sovjet-Unie meegedeeld, te willen afzien van het zogenaamde „Verkorte Verdrag", dat de Russen hadden geweigerd te bespreken. Oostenrijk is bereid een bedrag van 600 millioen aan herstelbetalingen be schikbaar te stellen, als de Sovjet- Unie belooft met het Westen te wil len medewerken om een eind aan de bezetting van Oostenrijk te maken. PER PARACHUTE GEDAALD DERIA in het bezit van lijsten met namen van communisten, die werkzaam zijn in overheidsfuncties in verschillende landen zou volgens het Spaanse blad „ABC" aan een pa rachute zijn neergelaten in Midden- Spanje. Een auto zou hem op de lan dingsplaats hebben opgewacht en naar een kustplaats gebracht. „Le Monde" schrijft, dat een Spaan se millionnair, een zekere Falla, een gesprek met de gewezen Sovjet-mi nister heeft gehad. Falla schijnt de bron te zijn waaruit alle berichten over Beria's ontsnapping zijn voort gekomen. Hij staat namelijk in contact (Van onze parlementaire correspondent) jT)E vastgelopen beraadslagingen in de Tweede Kamer, over een wij ziging van de leeftijdsgrens voor kin deraftrek (de regering wilde terug van 17 naar 16 jaar) zullen pas wor den hervat, tegelijk met de algemene beschouwingen over de nieuwe belas- tingontwerpen en de huurwet. Aanvankelijk zou men gisteren de beraadslagingen hebben hervat, maar op het laatste ogenblik verzocht de regering opnieuw om uitstel. Later op de dag kwam de aankondiging, dat men het onderwerp bij de grote de batten, die 20 October beginnen, wenst te behandelen. Hiermee Is tegemoet gekomen aan een verlangen, dat leef de bij de KVP-fractie in de Tweede Kamer. Haar afgevaardigde, dr. Lu cas, wilde de verlaging van de leef' tijdsgrens niet aanvaarden, zonder eerst te hebben vernomen, welke com pensatie hier voor de betrokkenen te genover zou komen te staan. De staatssecretaris van Financiën, dr. v. d. Berge, had wel toegezegd, dat de kwestie bij de belastingdebatten op nieuw open zou liggen, maar dr. Lu cas vond dit geen voldoende garan tie. keUiSbu/rnde 1;ew?1,ki"e met en- winri t Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Ongr- gisteren t('m»e™turen ais Vandaag: Zon onder 18.51 uur. Maan op 16.05 uur. onder 23.30 uur. Morgen: Zon op 6.19 uur. JN DENEMARKEN zyn Dinsdag al gemene verkiezingen gehouden voor de Volksvertegenwoordiging. De 2.700.000 kiezers konden hun keus be palen uit 746 candidaten van zeven politieke partijen voor de 175 parle* mentszetels, waarvan er voor het eerst twee voor Groenland waren ge reserveerd. Het ging er vooral om, of de socia listen zodanige winst zouden boeken, dat zij daardoor regeringspartij zou den worden. Inderdaad hebben de so cialisten een meerderheid van twee zetels weten te behalen. Zij verwier ven er namelijk 74. De voorzitter van de Deense socialistische partij stelde terstond na de verkiezingszege de eis, dat de regering zou aftreden en dat hèm de vorming van een nieuwe re gering zou worden opgedragen. Zon der de steun van andere partijen zal het de socialisten echter onmogelijk zijn te regeren. Men vreest, dat er dan een onevenwichtige toestand zal ontstaan. SAOEDI--ARABIë heeft een protest bij Engeland ingediend, tegen het be schieten van burgers in een oase aan de Perzische Golf. Deze oase is waar schijnlijk rijk aan olie cn het bezit ervan wordt door Saoedi-Arabië en sultans en sjeiks aan de Golf, die on der Britse bescherming staat, betwist. (Van onze speciale verslaggever). VLOOTOEFENING van de landen van de Noordatlantische Ver- dragsorganisatic „Mariner" zal zich in de komende dagen ook gaan uitstrekken tot het Zuidelijke deel van de Noordzee. Als gevolg hier van zal in Zeeland zo het één en ander van de activiteit op zee te mer ken zijn. Behalve concentraties van vaartuigen, mijnenacties, etc., zal men nog getuige kunnen zijn van grotere of kleinere operaties te land, als gevolg van het optreden van „kikvorsmannen", kanomenscn of sa boteurs. Maar evenals in een echte oorlog geldt ook hier het alles voor behoudende „misschien". Het zwaartepunt van de oefeningen ligt in de eerste plaats in de beproeving van de samenwerking tussen de drie grote NAVO-commando's. Dit zijn het Atlantische, het Europese- en het Kanaalcommando. Als admiraal-Benelux zal wederom Schout bij Nacht F. T. Burghard optreden. Deze heeft zijn hoofdkwartier tijdelijk naar Walcheren laten overbrengen. Zijn post vormt één van de vijf sub-com mando's, die geplaatst zijn onder het Kanaalcommando van admiraal Sir John Edelsten. DEN zeer belangrijk deel van de „Mariner" zal gelegen zijn in de beproeving van het convooisysteem. Juist dit zal in de Zeeuwse wateren gebeuren. Verschillende soorten mari- nehulpschepcn zullen convooien vor men, die geëscorteerd worden. Wan neer de „vijand" mocht aanvallen, komen de begeleidende schepen in ac tie. De convooien zullen zich onder meer naar Vlissingen cn verder naar Rotterdam en Ostende begeven. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat zij op hun route door motortorpedoboten, duikboten of uit de lucht worden aangevallen. Aan de kust zijn radar posten ingericht, welke de nadering van vijandelijke eenheden zullen moe ten signaleren. Het aantal schepen, dat zal deelne men bedraagt ongeveer 250 en er zul len duizend vliegtuigen bij de oefe ning betrokken worden. Een half millioen man is ingeschakeld om dit geheel van materieel feilloos in de oefening te doen passen. Onze Ko ninklijke Marine neemt aan de strijd deel met 2 torpedoboot jagers, 3 fre gatten. 3 onderzeeboten cn het radar- opleidingsschip. Hr. Ms. „Soemba", waarop uw verslaggever zijn wankele benen heeft gezet om te trachten een deel van deze strijd gade te slaan. Deze oefening „Mariner" begint voor Nederland onder een slecht ge sternte. De zomer wil definitief laten merken, dat hij tot d„ verleden tijd behoort. OP DE „SOEMBA" Deze ongunstige weersomstandig heden maken de oefening ..Mariner" nu juist niet tot een onverdeeld ge noegen voor allen, die eraan moeten meewerken, doch van de andere kant is zij juist hierom zo belangrijk. Want in oorlogstijd mag een matroos of een officier ook niet zeggen: „Nee, dank u wel. commandant, aan deze operatie doe ik liever niet mee. Het is mij te vies buiten". Om het krijgsplan in het kort te ontvouwen: In het Oosten rukt een denkbeeldige vijand op naar de kus ten van West-Europa en hij heeft vliegtuigen en onderzeeboten uitge zonden om het zeeverkeer lam te leg gen, In alle havens van de landen, waarmee hij in oorlog is, en op alle toegangswegen tot deze havens heeft hij mijnen gelegd. Wanneer hij een maal in deze opzet, het uitschakelen van de scheepvaart, is geslaagd, dan zal hij de oorlog voor een groot deel hebben gewonnen. BLAUW EN ORANJE J JAE posten van de mijnenuitkijk- dienst zullen niet zoals eerst het plan is geweest door vrijwil- J ligers worden bezet maar door mi- J liciens. Bij wijze van herhalings- J oefening komt hiervoor een aan- tal manschappen op. Deze mannen J zullen bij de Viissingse burgerij j worden ingekwartierd. Deze oefe- ning heeft zoveel marinemannen naar Vlissingen gebracht dat op j het marineterrein een tentenkamp moest worden ingericht terwijl ook Hr. Ms. Bankert naar Vlis- singen is gedirigeerd. De Navo opperbevelhebber, gene- S raai Grönther zal Vrijdagmiddag vergezeld van zijn staf, waarbij t twee Franse admiraals en een Amerikaanse Schout bij Nacht, J een bezoek brengen aan het J hoofdkwartier van de admiraal- Benelux. met het Zuidamerikaanse blad „San Diego Morning Union", dat het eerst met het geval-Beria op de proppen kwam, en verder onderhoudt hij re laties met de Amerikaanse vice-pre sident Robert Nixon en met senator McCarthy. Zoals bekend hebben de beide laatste functionarissen onlangs gezegd „berichten over Beria" te heb ben ontvangen. Beria, die nu in de havenplaats Tor- romilos zou verblijven, is volgens Falla reeds op 10 September per pa rachute geland. Het vliegtuig, dat hem naar Spanje bracht, werd nog steeds volgens Falla bestuurd door Sovjet piloten, die hebben deelgenomen aan de burgeroorlog. Het Spaanse blad „ABC" voegt aan een uitgebreid relaas, dat zij waaf- schijnlijk ook aan Falla dankt, nog toe, dat vertegenwoordigers van de Amerikaanse federale recherche in Spanje zijn aangekomen om een be spreking met de gevluchte Sovjet minister te hebben. De regering van Franco zou bereid zijn Beria een uit reisvergunning te geven, zodat hij naar Amerika kan gaan. Moskou zwijgt intussen in alle ta len Kolonel Amoss, het hoofd van een particuliere inlichtingendienst in de V. S„ verklaarde documenten te heb ben ontvangen, welke hem via een tussenpersoon, door Beria waren aan geboden. Er is echter tweijfel over de echtheid van deze documenten. ENE „SOEMBA" is van Den Helder naar Rotterdam opgestoomd om zijn gevechtspositie in te nemen en op deze korte reis hebben tientallen Jannen aan den lijve, of beter aan „den mage" gevoeld wat hen deze staat. QM deze zee-oorlog zo realistisch mogelijk te kunnen nabootsen, hebben de Nato-zeestrijdkrachten zich in twee groepen verdeeld, de blauwe en de oranje partij, waarbij van ons standpunt uit gézien, de oranje-partij de vijand voorstelt. Tot onze taak be hoort het, de zeewegen over de Oce aan en tussen Engeland en Scandina vië open te houden. Wij zullen dit doen met escorte-vaartuigen, met on ze luchtmacht, die zowel vanaf het land als vanaf vliegdekschepen ope reert. en met schepen, die speciaal zijn uitgerust voor dc bestrijding van onderzeeboten. Onze mijnenvegers zullen de wegen schoonhouden cn de toegangen tot de havens vrij maken. Vooral voor mijnen zullen wij moe ten oppassen, omdat bij deze oefening werkelijk mijnen zijn gelegd, zij het Dat is natuurlijk niet leuk, vooral wanneer het aan het begin van de oefening gebeurt, want ergens in het hoofdkwartier wordt dan een dikke streep gehaald door de „Soemba" met het laconieke commentaar ernaast: „Tot zinken gebracht". Dc rest van de oefening doe je dan eigenlijk maar voor spek en bonen mee, hetgeen geen voldoening schenkt aan een krijgshaftig zeemanshart. Laten we daarom maar hopen, dat we alle mijnen en geniepige onder zeeboten veilig weten te omzeilen of onschadelijk kunnen maken. Vanmid dag kiest uw verslaggever zee en gaat hij rijden op de hoge golven. TN Perzische legerkringen heerst de gedachte, dat het Openbaar Minis terie bij het proces tegen de e?!-pre- mier, dr. Mossadegh, de ophanging van de voormalige regeringsleider zal verzoeken. De beschuldigingen, die tegen hem zijn ingebracht, zullen waarschijn lijk in drie of vier dagen worden be kend gemaakt, zo meent men. Krach tens het Perzische recht, is het voor onderzoek geheim. Daarna komt ech ter het Openbaar Ministerie met haar beschuldigingen en het laatste sta dium van de procedure is de terecht zitting. Te Ispahan is Dinsdag de staat van beleg afgekondigd. Er werd van of ficiële zijde geen reden opgegeven voor deze maatregel. FNOOR DE HARDE WIND van de laatste dagen, die het water tot vrij hoge golven in de Vierbannenpol- der op Schouwen cn Duivcland op- zwiepte, zyn hier cn daar opnieuw stukken van (le boerderijen weggesla gen. Ook de in 't midden van de zes tiende eeuw gebouwde molen van Ouwerkerk heeft het begeven. Aan de dijk van de Vierbannenpol- der, waar deze dijk de bescherming vormt voor de tot één samengesmol ten „De Jongepolder" en de „Adriana Johannapolder" onder de gemeente Dreischor, is de situatie zeer critiek. Zou deze dijk doorbreken, dan zou dit opnieuw een rechtstreekse bedreiging betekenen voor de polder Dreischor, waarin de bevolking is teruggekeerd. Daarom heeft men de versterking van de dijk met alle beschikbare midde len aangepakt. veertien dagen te wachten „Jammer", zegt de commandant, „dat dan zonder grote explosieve kracht. U vannacht niet bij ons bent geweest.' Toch zal er een klap gehoord worden. Het binnenvaren in de haven was wanneer wij ertegen opbotsen, waarna reeds een verhaal op zichzelf". I een vuurpijl de lucht in zal schieten. DIJ drie compagnieën Ameri- kaanse troepen, die dezer da gen te Bremerhaven zijn aange komen, is exi systeem van groe pering ingevoerd, dat gebaseerd is op de uitkomsten van psycho logische onderzoekingen. De man schappen van deze drie compag nieën zijn namelijk ingedeeld in groepen van „vier kameraden", die de gehele duur van hun diensttijd bij elkaar zullen blijven en ook tezamen met verlof zullen gaan. Over het algemeen zijn de kameraden van een groep uit de zelfde woonplaats of provincie afkomstig.

de Stem | 1953 | | pagina 1