Sovjet-Unie moet vijf bewijzen oprechtheid geven van Mossadegh komt toch voor een krijgsraad Duisternis rond de verdwijning van mevrouw MacLean r I Grenzen van satellietlanden worden versterkt DODELIJK VERKEERS ONGEVAL TE BREDA g Foster Dulles tot Algemene Vergadering der V.N.: Herziening-Handvest op agenda Man verongelukt bij dijkherstel atoomartillerie naar japan Eerste neen is weer vernomen De leeftijdsgrens voor kinderaftrek Medisch onderzoek voor het huwelijl „Grand Repulse" is begonnen Grote debatten reeds in October Auto in Lausanne aangetroffen ee ANDERE DRAAD die de recherche in handen heeft, is een telegram, dat door de verdwenen vrouw (of een an der) uit Territet is verzonden, Zuster isoleerde lepra-bacil zware straffen voor de vier verdachten -mm DAGBLAD VOOR ZEELAND n li j Iets warmer Hoeveel katholieken j Diplomatieke struikeling zijn er op aarde Proces begint over 14 dagen In Indonesië staakt men nog voort Vaartocht van de Kungsholm Loopgraven en stellingen Bromfietser verleende geen voorrang.... Motorrijder met duo-passagier in volle vaart tegen een boom gereden Repatriëring en heropvoeding Onderzoek wordt voortgezet, doch Grootste raadsel van van deze eeuw „Wij moeten zwijgen!" j IADY GWENDOLINE Maclean, Een echte vliegende schotel Vice-Provinciaal Rijntjes c.M. overleden -. daatJoor nu toe juist de n. Maar onderga AMMA. abel van Miie vaa Iptu I cegels. verheerlijk© K-KOFFIE: aar U krijgt even Dat zet aan! •at heerlijk lekker kopje n fikse snee leerlijke N 59 ct krijgt GELDZEGELS r al 54 geld- e weten, dat rboekje met lzegel8 al di- N CONTANT art zo vlug fé-kruideniers rland. 93e JAARGANG No. 20829 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. ▼- Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post 1 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post- bestel'lf 0.42. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841. Voor Cod, Koningin, en Vaderland VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1953 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel^98^Telefwn^a^36^ Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per ra/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). Nijmegenaar onder locomotief van zandtrein DIJ WERKZAAMHEDEN aan een der geschonden dijken een bij Wolfaartsdijk is gisterenavond 7 uur de ongeveer 30-jarige J. Christ uit Nijmegen, die van een zandtreintje tuimelde, door de locomotief hiervan overreden en op slag gedood. Een tragische bizonderheid is, dat de vader van het slachtoffer het on geluk zag gebeuren. De man was ge huwd en vadei; van een kind. TIET IS nu vrijwel zeker, dat de Ver- enigde Staten hun strijdkrachten in het Verre Oosten eveneens met atoom-artillerie gaan versterken. Mo gelijk is dit vervaarlijke geschut al onderweg. Reeds voor de Koreaanse wapen stilstand, zou het Amerikaanse opper bevel al plannen hebben beraamd, om minstens één bataljon atoomartillerie naar Japan over te brengen. Uit vei ligheidsoverwegingen worden er ech ter geen atoomkanonnen ter beschik king van de bondgenoten gesteld. TOHN FOSTER DULLES, de Amerikaanse minister van Bui- tenlandse Zaken heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gewaagd van de bereidheid der V. S., te onderzoeken op welke wijze een eind kan worden gemaakt aan de internationale spanning. De dag tevoren had de leider van de Dem. Partij in de V. S., Stevenson hoewel minder officiëel het idee aan de hand gedaan, dat Washington moest komen tot een ontwapeningsconferentie. Dulles verbond aan zijn verklaring enkele eisen aan welke de Sovjets zouden moe ten voldoen, voor er zou kunnen worden gesproken van een nieuwe Sovjetrussische politiek. ferentie over Korea. Nog steeds zijn wij niet in staat geweest, voorberei- HOEWEL de graanprijs in België is verhoogd, ziet het er niet naar uit, dat het brood nog dit jaar duurder zal worden. Door de verhoging van de prijs van varkensvlees, voorziet men echter een stijging van het indexcij fer der kleinhandelsprijzen. In ver schillende sectoren van de Belgische industrie, zal dit loonsverhogingen met zich mee brengen. HET SINDS 12 September in Den Haag vermiste jongetje, Hubcrtus Krul, blijkt te zijn verdronken. IRAK heeït een nieuw kabinet ge kregen, dat bestaat uit elf jonge po litici, van wie zeven voor het eerst minister zijn geworden. IN DE AFGELOPEN drie weken heb ben in Kenya 21 Mau-Mau-leden zich vrijwillig bij de overheid gemeld. DE SOVJET-UNIE heeft in de afgelo pen paar weken proeven genomen met verscheidene nieuwe typen atoombommen, aldus heeft het Russi sche persbureau „Tass" bekendge maakt. METSELAARS hebben tussen het puin van een voormalig Nazi-hoofd kwartier een groot pak documenten gevonden, die betrekking hebben op de activiteiten van de Partij in het buitenland, voornamelijk in Oosten rijk. •"TOETSSTENEN waren volgens Dul les, de hereniging in vrijheid van Korea: voor Indo-China de kans om op vreedzame wijze onafhankelijk te worden: de hereniging en vrijwor ding van Duitsland en Oostenrijk en nationale onafhankelijkheid voor de Russische buurstaten. Algemeen moet het niet meer zo zijn, dat de Sovjet russische communistische partij het haar taak acht, onafhankelijke rege ringen op gewelddadige wijze ter zij de te schuiven, zo verklaarde Dulles. Elk voor de Verenigde Staten aan vaardbaar ontwapeningsvoorstel moet voldoen aan twee voorwaarden: 1. Er moeten voldoende waarborgen zijn, dat het door alle landen w«rdt nagekomen. 2. Mogelijke ontduikingen van ont wapeningsvoorschriften of schendin gen van een ontwapeningsovereen komst moeten zonder mankeren aan het licht kunnen worden gebracht. Indien de Sovjet-Unie en commu nistisch China bereid zouden zijn as piraties op te geven, die reeds wor den bevorderd door het beheersen van Noord-Korea, zo vervolgde hij, moet het mogelijk zijn Korea zoda nig te herenigen, dat de Koreanen in staat zijn onbelemmerd hun eigen za ken te regelen. Met rasse schreden nadert de 28ste October, „de laatste dag" voor het begin der politieke con- dingen voor de besprekingen te tref fen. Wij zijn gedwongen te betwijfe len of de communisten in feite wel voornemens zijn, zich te schikken naar de bestandsbepalingen en of zij inderdaad bereid zijn hun strijd krachten uit Korea terug te trekken, zo besloot Dulles. STROEFHEID IN DE NIEUWE, vergrote verga derzaal van de Westduitse Bonds dag, zijn op voorstel van de voor zitter, dr. Hermann Ehlers (C.D. U.), de wapens van de elf West duitse staten en van Berlijn, die voorheen de wand sierden, ver vangen door een enorme Duitse adelaar, met gespreide vleugels. DE AMERIKAANSE, republikeinse senator Flanders heeft gepleit voor uitvoering van de suggestie, die de democratenleider Stevenson heeft ge daan, om het initiatief te nemen tot een ontwapeningsconferentie met da Sovjet-Unie. DE R.K. ORGANISATIE voor hulp aan het Midden-Oosten, die onder lei ding staat van kardinaal Spellmann, de aartsbisschop van New-York, heeft bij de V. N. geprotesteerd tegen de politiek van Israël ten aanzien van de heilige plaatsen in Jerusalem. De Is raëlische regering wordt ervan be schuldigd, zicht niet te houden aan de resoluties van de V. N., waarbij werd voorgesteld Jeruzalem tot internatio naal gebied te verklaren. PRESIDENT EISENHOWER zal waar schijnlijk spoedig zijn goedkeuring hechten aan een plan om winterkle- ding aan de Oostduitse bevolking te zenden. DE MINISTER van Justitie heeft zich niet bevoegd geacht, om de Eerste Kamer inzage te geven van het rap- port-Versteegh over de Velser-affaire zoals onlangs was verzocht. HET AANTAL gevallen van rijwiel diefstal is de laatste jaren aanzien lijk toegenomen, nl. van 7548 in 1949 tot 10.737 in 1952. DOOR DE Belgische Posterijen wordt de vraag bestudeerd, of bepaalde be stellers van ambtswege zullen worden uitgerust met bromfietsen. ZIJN OFFICIËLE herbenoeming tot Tweede Kamervoorzitter heeft Dr. Kortenhorst met de gebruikelijke in treerede beantwoord. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt maar - vrijwel overal droog weer. Matige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Iets hogere temperaturen dan gis- teren. - Vandaag: Zon onder 18.49 uur. Maan op 16.39 uur, onder 00.00 uur. Morgen: Zon op 6.21 uur. AMENDEMENT LUCAS K.V.P. pleit voor handhaving op 17 jaar T~)E K.V.P.-FRACTIE in de Tweede Kamer liet gisteren blijken, dat zij aarzelend stond tegenover het voor stel van de regering, om de leeftijds grens voor de kinderbijslag, over de gehele linie te stellen op 16 jaar. Het betrof hier een technische wijziging, welke bedoelde de uitgangspunten bij de belastingberekening dit ten ge rieve van de werkgevers gelijk te schakelen. Van K.V.P.-zijde pleitte men voor handhaving van de leeftijdsgrens op 17 jaar. Dr. Lucas maakte zich tot spreekbuis van de K.V.P.-fractie, door te verklaren, dat men enerzijds het voordeel van een technische vereen voudiging duidelijk onderkende, doch dat men anderzijds geen geknibbel op het stuk van de kinderaftrek wenste. Na een langdurig debat, kwam de heer Lucas met een amendement, waarin werd voorgesteld, dat de regering het desbetreffende onderdeel uit haar voorstellen zou terugnemen. Tevoren had de heer Lucas opge merkt, dat het 't bedrijfsleven f 20 millioen zou gaan kosten, wanneer de leeftijdsgrens voor kinderaftrek op 17 jaar werd gesteld. Daarom, zo gaf hij toe, was het beter op dit moment niet met een dergelijk plan te komen. Men zou eventueel kunnen wachten tot October, als de grote belastingplannen aan de orde worden gesteld. Het amendement van dr. Lucas, lok te van V.V.D.-zijde liefst twee amen dementen uit, waardoor de debatten in een vacuum geraakten. Besloten werd derhalve de beraadslagingen Woensdag a.s. voort te zetten. 1VAET de bekende stroefheid heeft de agenda-commissie zich inmid dels op haar taak geworpen. Neder land en Egypte kwamen met een voorstel over een voorbereidende stU' die aangaande een mogelijke confe rentie tot herziening van het Hand vest der V. N. De Russische afgevaar digde, Malik, verklaarde zich hierte gen, hetgeen de afgevaardigden van de V.S. en Engeland de vraag ontlok te, waarom de Sovjet-Unie zich toch zo nerveus maakt over een wijziging van het Handvest, dat toch altijd nog Amendement van P. vd. A verworpen LJET amendement van Mej. Zeelen- berg (PvdA), volgens hetwelk in het nieuwe Burgerlijk Wetboek het verplicht geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk zou worden vast gelegd, is door (je Tweede Kamer verworpen met 42 tegen 25 stemmen. Behalve de aanwezige PvdA'ers wa ren vóór Mevr. Fortanier 'de Wit (VVD) en de heer van der Feltz (CH). verbetering vatbaar zal wel voor zijn. Na stemming, waarbij de Sovjet- Unie en Polen het bekende „neen" lie ten horen, werd besloten de Egyp- tisch-Nederlandse voorstellen op de agenda te plaatsen. In totaal beveelt de commissie 72 agendapunten aan, waaronder ook de kwestie der Duit se, Japanse en Italiaanse krijgsgevan genen, die door de Sovjet-Unie zouden worden vastgehouden. De kwestie van Zuid-Afrika's apart heidspolitiek is op de agenda ge plaatst. LIET FRANSE BLAD „La Se- j maine Religieuse", heeft de resultaten gepubliceerd van een studie over het katholicisme in de wereld. Volgens deze studie, be- horen van de 2440 millioen ster- velingen die deze planeet bevol- ken, er slechts 472 millioen tot de Kerk van Christus. Negentien pro- cent zegt katholiek te zijn. Op 3100 millioen zielen in Azië vindt men 13 millioen katholieken, of- Z wel 39 pet. Amerika telt op een Z bevolking van 337 millioen perso- Z nen, 190 millioen katholieken. De Z landen waar de meeste katholie- J ken wonen zijn: Brazilië (48 mil- J lioen), Italië (47.5 millioen) en de J Verenigde Staten (30 millioen). MAAR IN TEHERAN is bekend ge- maakt, zal de voormalige eerste minister, Mossadegh, toch voor een krijgsraad verschijnen, welke is sa mengesteld uit vijf generaals. De zit ting zal openbaar zijn. In hoeverre hier onthullingen zul len worden gedaan over de rol van J_JET VERLOOP van de stakingen op de ondernemingen in Indonesië wordt door de regering in Djakarta £rote bezorgdheid gadegeslagen. Talloze ondernemingen hadden reeds te kampen met verliezen. Door de staking is hier en daar een volkomen desorganisatie opgetreden. Had de vakbond van ondernemingsarbeiders aangekondigd dat de stakingen slechts een dag zouden du ren, uit de feiten blijkt, dat op de meeste ondernemingen een staking van vrijwel onbeperkte duur is inge zet. Volgens de commentaren in som mige Indonesische bladen, is het ook hier duidelijk, dat communisten een vinger in de pap hebben. Het doel van de stakingen hoeft daarom niet lots verbetering voor de arbeiders te be tekenen. Het stichten van economi sche verwarring is reeds voldoende. Het grote passagiersschip „Kungs- holm" door ..de Schelde" gebouwd voor een Zweedse scheepvaartmij te Göteborg. is thans gereed gekomen. A.s. Woensdag zal er met genodigden een vaartocht mee gemaakt worden van Vlissingen naar Rotterdam. Belangstelling in het buitenland T~\E GROTE gealliëcrde oefening „Grand Repulse" is vannacht in West-Duitsland begonnen. Een Britse divisie en enkele Deense eenheden hebben opdracht gekregen een „lan ding" uit te voeren. Zij zullen worden opgewacht door 35.000 man Nederlandse troepen (het eerste legercorps), een Britse pantser divisie en een Canadese gemotori seerde divisie, tezamen 200.000 man sterk. In het buitenland bestaat voor deze oefening grote belangstelling. Dat verklaart het getal van 500 waarne- nemers uit alle delen van de wereld, dat de oefening gadeslaat. LJONGARIJE en Tsjecho-Slowakije 1 zijn volgens berichten, bezig met een hermetische afsluiting van hun deel van het IJzeren Gordijn. Behalve de prikkeldraadversperrin gen, valkuilen en landmijnen, die er reeds waren, worden er nu langs deze grenzen militaire versterkingen aan gelegd, bestaande uit loopgraven, bomvrije schuilplaatsen en artillerie stellingen. De bestaande prikkeldraad versperringen zijn onder stroom ge zet. Het aantal wachttorens aan de Oostenrijks-Hongaarse grens is aan zienlijk uitgebreid. Verschillende dor pen, dichtbij de grens, zijn geëvacu eerd. Een verklaring voor al deze ac tiviteit heet te zijn, een vrees voor massale „sprongen naar de vrijheid". de ambassadeur der Sovjet-Unie in Teheran, Lavrentiev, is niet bekend. Mogelijk zal de zaak tegen dr. Mos sadegh voorbijgaan aan de vraag in welk opzicht de regering in het Kremlin schuld heeft aan de politie ke ontwikkeling welke tijdens het re giem van Mossadegh in Perzië plaats vond. Een vijftigtal oud-ministers en leden van het nationale' front staan tegelijkertijd terecht. Men meent te weten, dat het proces over veertien dagen begint. Gisteren is in Teheran de naaste medewerker van Mossadegh, de ad vocaat Hassan Sadr, gearresteerd. De ze verwierf zich internationale be> kendheid, doordat hij destijds de be handeling van het olie-geschil door het internationale gerechtshof in Den Haag bijwoonde, als vertegenwoordi ger van Perzië. De Syrische gezant te Teheran heeft verklaard, dat de Sjah en minister president Generaal Zahedi, „hebben toegezegd, dat het leven van oud-pre mier Mossadegh gespaard zal blijven". Deze belofte zou zijn gedaan aan Ara bische en Aziatische diplomaten in Perzië en zij zou gegrond zijn op er kenning van de door Mossadegh aan Perzië bewezen diensten. Belasting- en huurontwerpen gekoppeld aan Rijks begroting r~tK Tweede Kamer besloot op 14 October te beginnen met de be handeling van het wetsontwerp inza ke de vergoeding van de waters- noodschade. Op 20 October beginnen zonder schriftelijke voorbereiding de Al gemene Beschouwingen over de Rijks begroting 1954. Daaraan wordt vast gekoppeld de behandeling van de ontwerpen tot huurverhoging en be lastingverlaging. De behandeling van de Rijksbegro ting begint dus aanmerkelijk vroeger dan andere jaren. Wat ook wel no dig is .gezien de wetsontwerpen, wel ke ermee annex zijn en welke vóór 1 Januari door Tweede Kamer en Eer ste Kamer moeten zijn afgehandeld. De huurverhoging en de belasting verlagingen zouden immers op 1 Ja nuari moeten ingaan. Door het snelle ingrijpen van de chef van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Michele Scamaoca (derde van rechts), kon de am bassadeur van San Salvador, Don Amedeo Canessa, die struikelde, voor een val worden behoed. Het incident geschiedde, toen de ambassadeurs van San Salvador, Costa Rica, Honduras, Nicaragua en Guatemala de plechtige kranslegging bijwoonden bij het graf van de Onbekende Sol dat in Rome ter gelegenheid van de herdenking van de onafh, elijk- heid van de Zuidamerikaanse centrale republieken. £)E ONGELUKKENREEKS met do delijke afloop in onze gewesten heeft zich gisteren voortgezet met een te Breda. Te omstreeks zeven uur in de avond is het gebeurd op def Lies- boschlaan aldaar en de motorrijder, de heer Bloemenscheer uit de Abeel- straat te Breda werd er op slag bij gedood. De duo-passagier Z., even eens woonachtig aldaar, werd zwaar gewond opgenomen en naar het St. Ignatiusziekenhuis overgebracht. Het ongeval heeft zich als volgt toe gedragen. De motorrijder reed vanuit de richting Roosendaal op genoemde HE ZUIDKOREAANSE minister van Defensie heeft bekend gemaakt, dat 7000 van 7848 gerepatriëerde, Z. Koreaanse krijgsgevangenen naar hun haardsteden mogen terugkeren. De anderen, die naar aangenomen wordt, door de communistische pro paganda zijn beinvloed, zullen nog en kele maanden op het eiland Jong Tsjao blijven, om een heropvoedings- kuur te ondergaan. J-JET VOLLE LICHT der officiële belangstelling is weer gevallen op de kwestie van de raadselachtige verdwijning van de twee Britse diplomaten, Burgess en MacLean, nu ruim twee jaar geleden. Men noemt dit geval „het grootste raadsel van deze eeuw", welke kwalifica-fr tie zeker juist is, nu ook de echtgenote van één der diplomaten, mevr KT" Melinda MacLean, met haar drie kinderen, spoorloos verdwenen is. Men vermoedt, dat zij zich met de kinderen, Ferguson (11), Donald (8) en Meiinda (2) bij haar man heeft gevoegd, die zich zo is althans het-, vermoeden, maar zeker weet men niets achter het IJzeren Gordijn bevindt. In elk geval zijn alle grensposten en poiitie-autoriteiten ge waarschuwd. Of dit resultaat zal hebben! Mevrouw MacLean en haar drie kinderen zijn reeds een week weg, hoewel het feit van de ver dwijning eerst twee dagen geleden bekend werd. rYE laatste ontdekking van de Zwit- serse politie, betreft de auto, waarmee mevrouw Maclean vorige week Vrijdag uit Genève vertrok, om naar zij haar moeder zou hebben verteld het weekeinde bij vrienden in Montreux door te brengen. Haar wagen is in een garage te Lausanne teruggevonden. De garagehouder gaf een beschrijving van de dame. die de auto bij hem had gestalt. In de verte beantwoordde deze beschrijving aan het signalement van de diplomaten vrouw. Ook vertelde garagehouder, dat „mevrouw Maclean" de wagen een Chevrolet de vorige week Vrij dag bij hem had gebracht. Over een week zou ze hem weer halen. Dat zou dus vandaag zijn. Vervolgens was zij naar het station gegaan en op de trem gestapt. EEN TELEGRAM Heel opmerkelijk is het, dat de tekst ervan overeenkomt met die van het telegram dat mevrouw MacLean zelf ontving, toen haar man in 1951 verdwenen was. Een derde vreemde omstandigheid is de houding van de moeder van mevrouw MacLean, die in Genève woont. De politie neemt aan, dat zij op de hoogte kan zijn geweest van de plannen van haar dochter. Volgens haar verklaring vertrokken „Melinda en de kinderen" Vrijdag naar Mon treux. Zij zouden Zondag weer in Ge nève terug zijn, met het oog op de scholen van Ferguson en Donald. (Dit is al strijdig met hetgeen mevrouw MacLean tegen de garagehouder in Lausanne heeft gezegd, namelijk, dat ze een week zou wegblijven). Nog merkwaardiger is het. dat de moeder van Melinda de politie eerst Woensdag in kennis stelde van het feit, dat haar dochter -n kleinkinde ren niet waren teruggekeerd. Een vierde punt dat duister is, be treft het vacantie-adres van mevrouw MacLean ii Montreux. De villa waar zij zou logeren bestaat namelijk hele de moeder van Donald Mac- lean en een broer van de in 1951 verdwenen diplomaat hebben vei>- klaard, van het vertrek van me- J vrouw Maclean op de hoogte te zijn gesteld. „Maar", zo voegden zij eraan toe, „wij mogen niet méér t zeggen". Ook heeft de recherche 2 tevergeefs geprobeerd aan de 2 weet te komen uit welke bron- 2 nen mevrouw Maclean de geld- 2 sommen ontving, welke zijn in de 2 loop van haar verblijf te Genè- 2 ve heeft uitgegeven. De raadsels 2 stapelen zich op.... wtÊÊÊk MELINDA MACLEAN ....waarheen? maal niet. De moeder wist echter te vertellen, dat z(j het adres wel ken de..Tenslotte om het geheel nog ingewikkelder te maken heeft de moeder van mevrouw MacLean ver klaard, dat het originele handschrift van het telegram niet overeenkomt met dat van haar dochter! MATUURLIJK zijn er tal van veron derstellingen geopperd, die even, wel alle doodlopen in de tegenstrij dige feiten. Eén der meest aanneme lijke is wel, dat de moeder van Me linde MacLean van de plannen op de hoogte is geweest en de afspraak was gemaakt, dat de politie eerst dan ge waarschuwd zou worden, als de di plomatenvrouw veilig achter het IJze ren Gordijn zat. Het telegram, dat in derdaad door ee#i derde kan zijn ver zonden, zou voor Melinda's moeder het sein geweest kunnen zijn, dat haar dochter en kleinkinderen op hun plaats van bestemming waren aange komen. Al is dit dan de simpelste verklaring, zij is de enige die deze kwestie begrijpelijk kan maken. Hierin past ook hetgeen de moe der van mevrouw MacLaen zeide over een ontmoeting, die haar doch ter zou hebben met een zekere me neer Robin, die zij „een vriend uit Cairo" noemde. De ontmoeting zon plaats hebben in een hotel te Mon treux. Men acht het niet uitgeslo ten, dat deze mr Robin, de echtge noot van Melinda, Donald MacLean is geweest. T)E „VLIEGENDE SCHOTEL", welks verschijning in het luchtruim reeds zolang de gemoe deren heeft bezig gehouden, is toch waarlijk geen hersenschim van oververmoeide piloten en journalisten, die tegen de weeën van de komkommertijd vechten. In Amerika staat zo'n apparaat op stapel. De regering heeft al be- besprekingen gevoerd met de ont werpers ervan, die beweren, dat de schotels na een verticale start, een snelheid van 2400 kilometer per uur zou kunnen bereiken. In het diepste geheim zijn proeven genomen, waarbij een proefmodel van twaalf meter middellijn aan de geleerden werd vertoond. Het toestel zou in de lucht kunnen blij ven stilstaan en plotseling in elke gewenste richting kunnen wegvlie gen. laan, terwijl van de tegenovergeestel- de zijde een bromfietser, zekere V. uit Rijsbergen naderde. Volgens in lichtingen door de Bredase verkeers politie verstrekt, verleende deze laat ste geen voorrang aan de motorrijder, die nog getracht heeft een aanrijding te voorkomen, maar daarin niet slaag de en in volle vaart tegen een boom op reed. De bestuurder was op slag dood. De duo-passagier werd enige meters weggeslingerd en werd zoals hiervoor gemeld, zwaar gewond op genomen. Geneeskundige en geestelijke hulp werd respectievelijk verleend door Dr Hermans uit Princenhage en pastoor Hoevenaars van de parochie Lies bosch. Beide slachtoffers zijn gehuwd. MA TIEN JAAR onafgebroken on derzoekingen in het laboratorium van de Voortplanting des Geloofs en der Katholieke faculteit te Lyon is 'n Franse relieieuze, Soeur Marie Su zanne, er in geslaagd een bacil te iso leren en te cultiveren, waarvan men met gegronde hoop mag aannemen, dat het de lepra-bacil is. Zij heeft haar ontdekking voorge legd aan het zo juist gehouden con gres voor microbiologie te Rome en aan de bacil de naam gegeven van „Mycobacterium Marianum", onge twijfeld de eerste bacil, die haar naam aan Maria ontleent. Soeur Marie-Suzanne heeft even eens een antigene bereid, waarmede thans uitgebreide proeven worden ge nomen in verschillende overzeese lan den. Zij zal over haar ontdekking een lezing houden voor het internationaal lepra-congres, dat in October te Ma drid gehouden wordt. De schilder ijenzwendel F)E RECHTBANK in Assen heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen vier „kunstvrienden", die een dominee voor f 88.000 hadden op gelicht. De verdachten werden ver oordeeld tot gevangenisstraffen, va riërend van drie jaar met aftrek, tot zeven maanden met aftrek. Zoals wij onlangs berichtten, had den de vier verdachten, de dominee bewogen tot afgifte van f 88.000. Zij gaven schilderijen in onderpand voor deze lening. De doeken bleken echter slechts een geringe waarde te bezit ten. TE FORTALEZA in Brazilië is op bijna 57-jarige leeftijd overleden de vicc-provinciaal der Lazaristen al daar, de H.E. Heer J. Rijntjes. H(j werd 31 October 1896 te Nijmegen ge boren. De H.E. Heer Rijntjes studeerde humaniora aan het Sint Vincentius- seminarie te Wernhoutsburg bij Zun- derti phiiosophie en theologie in het Missiehuis Sint Jozef te Helden-Pan- ningen. Hier trad hij toe tot de Con gregatie der Missie op 13 September 1917. werd er priester gewijd op 23 September 1923 en vertrok vandaar als leraar naar het Bisschoppelijk Se minarie van La Paz (Bolivia). Na een kortstondig verblijf op het provincialaat te Santiago (Chili), ar riveerde hij te Fortaleza. Zijn voor keur ging uit naar de echt apostoli sche arbeid der volksmissies, waaraan hij zich met grote geestdrift en edel moedigheid heeft gewijd.

de Stem | 1953 | | pagina 1