Koningin spreekt troonrede uit Staatsstukken met belangrijk nieuws Het sprookje van de gouden koets Noodtoestand in Cairo BISSCHOP KACZMAREK „BEKENT" Belg Rolin zal raadsman zijn r Gejuich, vlaggen en muziek Grote staking in I Indonesië De konijnenziekte f. 185,7 millioen uiterste limiet Eén dode en drie zwaar gewonden REORGANISATIE VAN REGERING DAGBLAD VOOR ZEELAND TroonredeMillioenennotaMemorie van Antwoord DE arbeiders op de ondernemingen in West- en Midden-Java, en waarschünlïik ook die op onderne mingen in Oost-Java en op Sumatra, zijn in staking gegaan. Samenzwering ontdekt Geestelijken staan in Polen terecht Minder wind Onthullingen over het Vaticaan Duitse reactie op rapport-Van der Goes DE BERECHTING VAN MOSSADEGH Fatemi in Cairo opgedoken Atoom-artillerie naar Europa Een koning solliciteert 93e JAARGANG No. 20827 WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1953 Voor Cod, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitgevers M«. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Keigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 6.15 per week (uitsluitend bij niet-post- bestel'lf 0.42. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent Postrek. no. 278841. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. .losse nummers ia cent.. 7—7. „n Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTB 'euw^raa JN KORTE PUNTEN volge hier het voornaam ste van wat men elders in dit blad uitvoerig kan lezen: Loon- en inkomstenbelasting worden voor de lage en middelbare inkomensgroepen ver laagt tot een totaal-bedrag van 190 millioen per jaar. 2 Er is op de gehele Dienst van de Begroting een tekort van 995 millioen, waartoe waters nood en oorlogsschade natuurlijk een belangrijk deel bijdragen. De Gewone Dienst heeft een overschot van 453 millioen. De minister ver trouwt, dat hij de benodigde kasmiddelen wel door leningen zal kunnen vinden. Tot de aangekondigde wetsontwerpen be hoort een verbod voor fabrieks-arbeid voor 14-jarige meisjes. A De regering stelt voor de minimumgrens voor fiscale investeringsaftrek te verlagen van 10 millioen op 3 millioen. C De regering is niet van plan de dividend stop te verlengen. G Omtrent de loonkwestie wacht de regering het advies van de Stichting van de Arbeid af. Ze staat niet afwijzend tegenover het onge daan maken van de consumptieverlaging 1951. H Het vraagstuk van de onevenredige achter stand der grote gezinnen sinds 1951 hoopt de regering tot een oplossing te brengen. O Het bouwprogram 1854 vermeld de bouw van 65.000 nieuwe huizen. Prachtig diepblauw koepelde zich gistermiddag de hemelschelp boven Den Haag. De residentie, die één dag sprookjesstad was, toen nagenoeg alles wat Nederland aan kleurige tradities door de eeuwen heen heeft bewaard, aan het juichende volk werd getoond. Uren hadden sommigen gewacht, om de bonte stoet, doch vooral de Gouden Koets toch maar van nabij te kunnen zien. 's Nachts om twee uur zag men reeds mensen op de straten, die zich langs de route, welke de stoet zou volgen, een plaatsje zochten. Lang, zeer lang duurde het wachten, maar hoe groot was de voldoening toen eenmaal trompetgeschal de komst van de stoet aan kondigde. Daar waren zij! De Rijkspolitie in gala-uniformen te paard, de lakeien, de glanzende koetsen der hoogwaardigheidsbekleders en tenslot te de Gouden Koets. liet gejuich van de tienduizenden toeschouwers over stemde de muziek en het hoefgetrappel van de tientallen koninklijke paarden. Langs het Lange Voorhout, de Kneuterdijk en de Lange- en Korte Vijverberg trok de stoet naar de Ridderzaal. In de Gouden Koets, die vlamde in de zon, zwaaiden koningin en prins naar alle kanten. Iïre- wachten sprongen in de houding bij het passeren van de Koets. Onder wijl daverden de saluutschoten over de feestelijke stad. Op het Binnen hof klonk plechtig het Wilhelmus, toen koningin en prins daar arriveer den. Zoals ieder jaar, hebben zich ook nu weer enkele kleine inci denten voorgedaan. Enkele ogenblikken voordat de koningin voor het paleis in het rijtuig stapte, vielen er enkele leden van de militaire ere wacht flauw. Ook onder de toeschouwers werd het lange wachten velen te zwaar. Sommige mensen werden door wespen gestoken. Dit is wel te verklaren, daar men de tijd wat probeerde te korten door het verwerken van massa's zoetigheid DE INDONESISCHE minister van Verbindingen, Abikusno, is Maandag afgetreden. PREMIER Mahmoed Bey Moentasser van Lybië heeft zijn ontslag inge diend. Zijn aftreden heeft vermoede lijk geen nadelige invloed op het in Juli j.l. getekende Brits-Lybische vriendschapsverdrag. DE NEDERLANDSE regering heeft aan de regering van de Bonds-repu- bliek West-Duitsland meegedeeld, dat zij bereid is in onderhandeling te tre den over de afschaffing van het Ne derlandse visum voor Duitse bezoe kers. DE FRANSE ministerraad heeft Dins dag de hervormingsplannen voor Ma rokko goedgekeurd. OP DE RECEPTIE, die het bestuur van de Nederlandse Radio-Unie de heer W. Vogt heeft aangeboden bij zijn heengaan als directeur, werd meege deeld, dat hij is bevorderd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Schade per dag: vele rnillioenen guldens De arbeiders, die verenigd zijn in de Sarpubri eisen aanzienlijke loons verhogingen. Door hun staking berok kenen zijn de jonge republiek een schade van rnillioenen guldens per dag. In regeringskringen acht men de stakingen onwettig, omdat zij gericht zijn tegen een beslissing van de cen trale commissie ter beslechting van arbeidsgeschillen. AL MEER dan 400 personen heb ben zich opgegeven voor het „In ternationale Vrijgezellencongres", dat op 19, 20 en 21 September te Grevenbicht (L.) wordt gehouden. Er zijn ook „vrijgezellinnen" on der de deelnemers. Boze tongen beweren, dat die op een man uit zijn.... TN CAIRO is, direct na de rede van 1 president Naguib, de noodtoestand afgekondigd. De regering zou een sa menzwering hebben ontdekt, die ten doel had de monarchie te herstellen en de leden van Naguibs „Raad der Revolutie" te vermoorden. In zijn rede had Naguib reeds ver klaard, dat bepaalde buitenlandse mogendheden belang hebben bij een nieuwe staatsgreep en daarom hulp verleenden aan geheime organisaties. In Cairo is bet zeer onruSVig. Bülang- rijke punten worden door tanks be waakt en overal patrouilleren mili tairen. Kort tevoren was bekend gemaakt, dat er een „Revolutionnair Gerechts hof" zal worden ingesteld, dat de processen tegen oorlogsmisdadigers zal behandelen. De uitspraken van dit Hof zijn onherroepelijk. Intussen heeft Engeland verklaard, bereid te zijn. de Britse bezetting van de Suez-kanaalzone geleidelijk terug te trekken, tot in 1962 de zone geheel ontruimd zou zijn. Egypte moet dan voorlopig toestemming ge ven, dat er 3000 a 5000 Britse mili tairen ter bewaking van de installa ties, in de zone achterblijven. Enge land is bereid ccr /Egyptenaar als op perbevelhebber van het gebied langs het kanaal te aanvaarden. Aan deze zou dan een Engelsman als onderbe velhebber kunnen worden toege voegd. DINSDAGOCHTEND heeft de H. Va der de bekende Italiaanse wielrenner Fausto Coppi in speciale audiëntie ontvangen. Bij het afscheid overhan digde de Paus aan Zijn bezoeker een grote, zilveren medaille. WE MISTEN gisteren op het Binnen hof de fractie-leider van de K.V.P.- fractie, prof. Romme. Wegens een let sel aan zijn been moet hij zoveel mo gelijk rust houden. Ook mr Oud was er ditmaal niet bij, hij is in Zuid- Afrika een cadeau, hem aangeboden bij zijn afscheid als burgemeester van Rotterdam, in ontvangst aan het ne men. KORPORAAL Anthony Rigden, die twee maanden geleden in de kanaal zone van Egypte verdween en later in Parijs gearresteerd werd, is vrijgela ten. Hij heeft enige tijd in Engeland gevangen gezeten, na een diepgaand onderzoek. DE ALGEMENE Vergadering van de V. N. heeft met 44 tegen 10 stemmen een Sovjetvoorstel, om communistisch China tot de V. N. toe te laten, in de plaats van de Chinese nationalisten, verworpen. ENGELAND HEEFT 'n voorstel voor gelegd aan de zes lidstaten van de E.V.G., betrekking hebbende op nau were samenwerking met de E.V.G. Tot een volledige deelneming zal het ech ter nog niet komen. NAGUIB HEEFT gisteravond ver klaard, dat het doel van de Egyptische revolutie onveranderd zal blijven. Weersverwachting, geldig tot he- J denavond: J J In het Noord-Oosten van het land: t J vry zonnig weer met een vrjj krachtige tot matige Zuid-Oostc- J J lijke wind en iets hogere tempera- J turen dan gisteren. In het Zuid- i 4 Westen van het land: vrij veel be- i wolking met later enkele buien. J J Matige tot zwakke wind uit Zui- 4 delijke richtingen en ongeveer de- zelfde temperaturen dan gisteren. I J Vandaag: Zon onder: 18.53 uur; 4 4 Maan op: 15.19 uur; onder 22.19 uur. Morgen: Zon op: 6.17 uur. J DADIO-WARSCHAU heeft uitvoe- rig gewag gemaakt van de be kentenis, die Mgr. Kaczmarek, de bisschop van Kielce in Midden-Polen, voor een militaire rechtbank heeft af gelegd. De bisschop stond terecht we gens spionnage ten behoeve van de V.S., Engeland en het Vaticaan en „staatsvijandige activiteit". Over de drie priesters en een kloos terzuster, die met hem terecht ston den zie hij: „Ik leidde hen op het verkeerde spoor en heb daar spijt van". Aldus radio-Warschau. Mgr. Kaczmarek sprak zeer langzaam, op de manier waarop destijds kardinaal Mindszenty en zovele anderen hun „bekentenissen" aflegden. De bisschop zou hebben verklaard, dat het voornaamste doel van de po litiek van het Vaticaan tussen de twee wereldoorlogen, de vernietiging van de Sovjet-Unie was, waarbij Po len als één van de voornaamste in strumenten zou moeten dienen. „Het was noodzakelijk met Nazi-Duitsland samen te werken, om dat resultaat te bereiken. Na de oorlog besloot ik sa men met kardinaal Hlond (gestorven in 1948) een onophoudelijke strijd tegen de huidige regering te voeren, door verkiezingen, ondergrondse ac tiviteit of een internationale oorlog". Het proces duurt nog voort. Gedreigd met weglopen uit Assemblee TN de commissie voor Algemene Za ken van de Assemblee van de Raad van Europa, wist de West-Duitse de legatie de officiële publicatie van het rapport over het Saargebied, opge steld door de Nederlander van der Goes van Naters, te verhinderen, als mede een plan om het rapport ter bespreking bij de Assemblee in te dienen. De Duitsers waren van mening, dat de Saarkwestie nog niet rijp is voor besprekingen. Zij dreigden weg te lo pen, indien de commissie de bestude ring van het rapport zou voortzet' ton. Frankrijk en Saarland dienden 23 amendementen in. De Duitsers weigerden de amendementen voor te stellen. Z. H. DE PAUS is weer geheel her steld van de lichte aanval van zenuw ontsteking in zijn rechter schouder en arm. MEVROUW PANDIT van India is door de Algemene Vergadering der V. N. gekozen tot voorzitter voor de huidige zitting. De open landauer met de Koninklijke Familie arriveert bij het zieken huis aan de Zuidwal, waar even werd gestopt en waar vele verpleegden en verpleegsters buiten stonden opgesteld om de Koningin, de Prins en de Prinsessen te begroeten. Een der gebeurtenissen van „Prinsjesdag". F\E Belgische senator, prof. Henri Rolin, heeft zich bereicf verklaard de verdediging van de voormalige Perzische eerste minister, Mossadegh, op zich te nemen. Een jaar geleden heeft prof. Rollin de Perzische belan gen voor het Internationaal Gerechts hof te Den Haag bepleit. De voortvluchtige Perzische ex-mi nister van Buitenlandse Zaken, Hoes sein Fatemi, is, naar verluidt, in Cairo opgedoken. Men dacht aanvan kelijk, dat hij na de staatsgreep van Zahedi, door een menigte was ge- Met zachte, duidelijke stem leest koningin Juliana de Troonrede. De oude Ridderzaal is glansrijk verlicht door de grote kronen en de batte rijen schijnwerpers voor de televi sie. Het goud en zilver van tressen en ordeversierselen op de gala-uni formen van diplomaten, officieren, leden van de Hoge Colleges van Staat en Kamerleden, fonkelen tus sen de kleurenpracht van de chry santen, azalea's, primula's, varens en planten. Links en rechts van de troon staan de leden van de hof houding. Na de Troonrede werd door alle aanwezigen een driewerf hoera op de vorstin uitgebracht. Al le ministers en staatssecretarissen waren aanwezig, in stemmig zwart gekleed. De leden van de Raad van State droegen prachtige uniformen, herinnerend aan de glorie van vroe ger eeuwen. Later op de middag maakte de koninklijke familie een rijtoer in open, rode landauers dooi de Haagse binnenstad. De twee jongste prinsessen zaten bij haai ouders in het rijtuig, Beatrix en Ire ne tezamen in het andere. Ook di! maal trilde de lucht van het gejuich Gisteravond feestte Den Haag nog voort. Inmiddels was de prins reeds naar Tanganyika, in Afrika, ver trokken, waar hij zal deelnemen aan een jachtpartij. lyncht. Er stond een prijs van 10.000 gulden op zijn hoofd. De Egyptische regering zegt echter niets te weten van Fatemi's aankomst in het land. Inmiddels gaat de actie tegen de communistische Toedeh-partij in Perzië voort. De regering overweegt verschillende Russen, die belast zijn met de bewaking van Russische ge bouwen en installaties, uit te wijzen. Eén Rus werd gearresteerd. DOBERT STEVENS, de Amerikaan- se minister voor het Leger, heeft meegedeeld, dat het eerste bataljon, uitgerust met mobiele kanonnen van 28 c.m., waarmee atoomgranaten kun nen worden afgevuurd, spoedig naar Europa zal worden gezonden. Myxine reddende engel HE BRUSSELSE arts, dr Decorte, heeft gisteren tegenover een cor respondent van het A.N.P. verklaard, dat er aan de doeltreffendheid van een geneesmiddel tegen de konijnen- ziekte Myxomatose, dat door hem is bereid, nauwelijks meer getwijfeld kan worden. Hij heeft er tientallen, reeds besmet te konijnen mee behandeld en steeds was het resultaat frappant. Na een week waren de aangetaste konijnen genezen. Decorte noemt zijn genees middel „Myxine". In de drie weken, dat de proeven op konijnen duurden, werd steeds vol ledige genezing bereikt. Het genees middel bestaat uit het gekristalliseer de extract van „Oidium Lactis", een soort, schimmel. Merkwaardig is, dat Myxine ook een immuniserende wer king schijnt te hebben. Over de industriële bereiding van Myxine worden reeds besprekingen gevoerd. Achterstallige betalingen Antwoord van regering F\E regering heeft in een Nota aan de Tweede Kamer bekend ge maakt, dat ze bereid is 185.7 millioen te bestemmen voor schadevergoeding gen aan Nederlands-Indische oorlogs slachtoffers. Een desbetreffende com missie had, zoals gemeld, 200 millioen voorgesfeld. De regering acht echter het bedrag van ruim 185 millioen de uiterste limiet. Stuk geschut slipte: Milillaire colonne op kermisterrein GEN TRAGISCH ONGELUK heeft Maandag een einde gemaakt aan de onverholen vreugde waarmee de inwoners van het dorp Volkel zich hadden opgemaakt om kermis te gaan vieren. Om ongeveer vijf uur, stoof er onverwachts een militaire colonne over het kermisterrein. Door een wil de manoeuvre van een „trekker", waarachter een stuk geschut hing, werd een snoepkraam weggemaaid, 'n Twaalfjarig meisje, het dochtertje van de weduwe A. Verwegen uit Volkel, werd daardoor gedood. De 36-jarige mevrouw Ermers uit Venhorst, de we duwe Verwegen zelf en nog een zoon tje van de laatste, werden zwaar ge wond. De colonne was afkomstig uit de kazerne te Volkel en zij was op weg voor een oefenrit. Om welke reden men het kermisterrein voor een der gelijke rit heeft uitgekozen, is ieder een raadsel. De colonne reed met grote snelheid het kermisterrein op, dat ter weers zijden van de weg naar Mill ligt. In een bocht raakte een trekker van de weg. Door het remmen slipte het zwa re geschut, dat erachter hing. De loop veegde een snoepkraam weg en sloeg enkele personen, die bij deze kraam stonden te kijken, tegen de grond. Van de drie personen, die gewond werden is de 36-jarige mevrouw Ermers uit Venhorst, er het ernstigst aan toe. Voor haar leven wordt gevreesd. Zij is de moeder van negen kinderen. Tragisch is de omstandigheid, dat de commandant van het stuk geschut, dat zoveel onheil aanrichtte, afkomstig is uit Volkel. De chauffeur van de trekker komt uit Eindhoven. Ts jech o-Slowakije Naar Russisch model P)E regering van Tsjeeho-Slowaküe heeft een reorganisatie ondergaan, waardoor zij het evenbeeld is gewor- den van de Sovjetrussische regering. Verschillende ministeries zijn samen gevoegd tot één ministerie. rfiUHoUii?*?' de re01"ganisatie een T^eein <=,beWVS'- dat de regering van :?l0WaklJe het Russische voorbeeld moet volgen en ook, dat de economie van het land niet aan de eisen van het Kremlin voldoet. In net feit, dat de minister van Finan cien is ontslagen, ziet men een bewijs dat de geldhervorming in Tsjecho- olowakije volkomen is mislukt. Ook op landbouwgebied hadden de Russen r»ei? u een er°stig sermoen. Ook het bestuur van de communis- tische party in het land, iv gereorga- niseeid. Vier sercretarissen vil het uitvoerende comité zijn ontslagen en dT'. anderon- De uaüona" der h S ValIen niet meer on der het ministerie van Binnenlandse Zaken, doch rechtstreeks onder de regern^. De „Grote Drie" in het he! dendaagse Tsjecho-Slowakije zijn RirnW pres'dent. Zapotocky, premier oiroky en de nieuwe. Maandag be noemde, eerste secretaris van het centrale comité der communistische partij, Antonin Novotny. P EN koning zonder koninkrijk, Don Francesco, heelt een be roep gedaan op de V. N. om zijn aanspraken op de Balearen, die in het bezit zijn van een konink rijk zonder koning (Spanje) te erkennen. Don Francesco wil zich opwerpen tot heerser van de 433.444 bewoners van de Balearen. Vorig jaar had Don Francesco reeds een gelijkluidend verzoek tot de V.N. gericht, maar toen kreeg hij ten antwoord, dat de dringende wereldproblemen een beslissing misschien zouden ver tragen. Nu heeft de koning zon der koninkrijk een brief geschre ven. Dat staat plechtiger, zei hij.

de Stem | 1953 | | pagina 1