„Bevrijding" van Oost-Duitsland LOOP NAAR DE MAAN r .Ook Dulles zei eens zoiets" Grootste luchtvaartshow ter wereld Neville Duke RMS-leiders naar Nederland UITLATING VANADENA UER VERWEKT SCHRIK Parijs ontsteld Eén-partij-stelsel in Egypte PATER W TH. GOVAART (S. C. J.) IN ROME OVERLEDEN Dollars voor KSG Een jaar negeren RIJDEND POSTKANTOOR OP SOESTDIJK Prijsopdrijvingswet verlengd Aantal doden officieel1795 Goed emigratieland Bezetting kleiner in Oostenrijk Toch ongeval op Farnborongh Vervelende moeder Dader in Standdaar- buiten gearresteerd NAGUIBS BEWIND BRENGT „ORDE" Rood-China's toelating Nazomer ten einde Eerste Kamer Generaal-overste sinds 1935 Als vreemdelingen Balans van de Ignatiusvloed Nog 164 vermisten Een wandeling van 36 jaar, 57 dagen en 8 uur Canada DE DUIVENVLUCHT OP ORLEANS Gerucht in Wenen 93e JAARGANG No. 20821 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Heigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. v! M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post- bestel'l.) f 0-42- Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841. r' Voor Cod, Koningin en Vaderland WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. --36 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede-, delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge-, mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extras- Inzendingen op advertenties, welke de uit-, gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd? J J J Professor Erhard, de West: HOEWEL DE ZEGE van de Christen-democratische partij in West-Duitsland nu een voldongen feit is, blijkt de politieke activiteit welke met de verkiezingen gelijk op ging, nog niet te zijn bedaard. Daar is overigens enige reden toe, gezien het feit, dat dr. Ade nauer Maandagavond heeft verklaard, dat er in het vervolg niet meer van een „hereniging" van Duitsland moest worden gespro ken, maar van een „bevrijding" der Oostelijke Duitse gebieden. Korte tijd later herhaalde dr. Adenauer deze woorden. Dit heeft in gealliëerde kringen te Bonn, maar vooral in Frankrijk en En geland enige coisternatie teweeg gebracht. boksbeugels en messen, die Moskou in zijn propaganda ten toneele heeft gevoerd, is de dèbacle te wijten aan de technische gebreken van de ver kiezingen. De Oostduitse radio zei: „Het program was wel goed, maar men was niet in staat dit program aan de massa duidelijk te maken." Maandagmiddag heeft de Engelse test piloot Neville Duke boven het Tang- mere vliegveld (Sussex) officiéél het wereldrecord „snel"-vliegen, dat tot du toe op naam stond van de Ameri kaan Barnes, met 1151 km. per uur, geslagen met ruim 1170 per uur. Duke vloog in een rode straaljager, een Hawker Hunter. Westduitse mi nister van Economische Zaken, aan wiens beleid West-Duitsland zijn eco nomische kracht te danken heeft, ver klaarde, dat de Westduitse regering ook een grotere activiteit aan de dag zal gaan leggen tot het bereiken van de Europese economische éénwording. Daaronder valt het overwinnen van staatstussenkomst op het gebied van de handelspolitiek. DE PREMIEREGELING „woning splitsing en woningverbetering" zal ook dit jaar (van 1 October af) gel den. Het subsidie bedraagt maximaal f 2100, waarbij de kosten van een woningsplitsing in het algemeen de f 7000 niet mogen overschrijden. HET GOEDKOPERE vlees in Frank rijk wordt nog 10 procent goedkoper. Ook enkele andere waren zullen goed koper worden. PROEVEN op ratten en apen hebben uitgewezen, dat een melkdiëet mala ria kan onderdrukken. Of het ook bij mensen zal lukken is nog niet geheel zeker. OPPERRECHTER Fred Vinson is gis teren te Washington aan een hartaan val overleden. Hij werd 63 jaar oud. IN BERGAMO, een Noord-Italiaanse stad, zijn zestig kinderen het slacht offer geworden, na het eten van ijs. De toestand van enkele kinderen is zorgwekkend. N LONDEN en Parijs meent men tussen deze uitspraak en een ver klaring van Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, overeenstemming te zien. Dul les sprak destijds over het „terugrol len van het IJzeren Gordijn" Hij ondervond toen veel critiek op deze uitlating. Men is in Londen echter ook nog wel bereid om aan te nemen, dat Adenauer niet aan een soort in terventie in Oost-Duitsland dacht, die oorlogsgevaar met zich zou meebren gen. Officiële Westduitse kringen zeg gen, dat Adenauer slechts had willen oproepen tot een „humanitiare mis sie." De Bondskanselier heeft Inmiddels laten uitkomen, dat hij weinig voelt voor een één-partijregering in West- Duitsland. hoewel het hem, gezien zijn verkiezingszege, wel zou lukken er één te vormen. De verwachting is evenwel, dat hij in zijn nieuwe rege ring weer de beide oude coalitiegeno ten van zijn CDU, de Vrije Democra ten en de Duitse Partij zal opnemen, waardoor de regeringspartijen de be schikking zullen krijgen over 310 van de 487 Bondsdagzetels. Het is niet waarschijnlijk, dat Ade nauer. evenals in 1949. sleutelposities aan zijn coalitiegenoten zal moeten afstaan. „PECCAVI De aanslag te Wagenberg ENE TERHEIJDENAAR J. A. van B. die in de nacht van Zondag op Maandag een aanslag pleegde op me vrouw B. te Wagenberg, is gisteren te Standdaarbuiten gearresteerd. Een wachtmeester uit Wagenberg, die toevallig een dagje vrijaf had, maakte zijn dag toch nog productief. Hij was namelijk de man, die van B. in het dorp tegenkwam en precies wist, wat er toen moest gebeuren. „Bevrijdingsbeweging" de uitverkorene TN EGYPTISCHE regeringskringen verwacht men binnenkort een wij ziging van de regering. De vice-pre mier, Hasser, zou met het premier schap worden belast. Het militaire regiem zou op het punt staan van een belangrijke ver- punt staan een belangrijke ver- toekomstige beleid. Een voornaam punt hiervan zou zijn, de versterking van de militaire controle over het uit voerend bestuur. Het huidige regiem zo wordt verder gezegd zou voorts neigen naar een stelsel van één enkele politieke partij. Dit zou de „Bevrijdingsbeweging" zijn, die werd opgericht na de ontbinding van de oude politieke partijen. Volgens radio Cairo is vernomen, dat de V. S. en Libye zich met elkaar verstaan met het doel te komen tot het sluiten van een soortgelijk ver drag als dat tussen Libye en Enge land. 1~\E COMMUNISTISCHE partij in Duitsland heeft een ..peccavi" la ten klinken, gezien haar nederlaag. Behalve de moeilijkheden met de T~\E VICE-PRESIDENT van de Euro- pese Kolen- en Staalgemeenschap, Franz Etzel, heeft verklaard dat nog voor het eind van het jaar een lang lopende Amerikaanse lening voor de K.S.G. te verwachten is. Deze lening zou een half milliard dollars belopen. De voorwaarden zou den zeer gunstig zijn. UJE AMERIKANEN zijn van plan om de kwestie van de toelating van Communistisch China tot de Verenig de Naties, een jaar lang te laten rus ten, om af te wachten welke houding de Chinese communisten op de poli tieke conferentie aannemen en hoe hun gedrag is ten aanzien van de her eniging van Korea en de oorlog in Indo-China. Het Britse kabinet heeft gisteren dit voorstel van de V. S. be studeerd. IN ANTWERPEN zijn drie Haar lemse jongens, tussen de 17 en 21 jaar oud, aangehouden onder ver denking van autodiefstallen en poging tot roof. Eerst pikten ze een auto in hun woonplaats, die ze in Wassenaar voor een andere verwisselden. Eenmaal in Ant werpen stapten ze in de slee van een Amerikaanse officier. Bij hun arrestatie bleken ze breekijzers en pistolen te bezitten. De kostbaas van één der heren mist f 253. NEDERLANDS SALDO in de Europe se Betalingsunie wordt in de afreke ning over Augustus „voordelig" ge noemd. Zwitserland en Oostenrijk hadden de grootste voordelige saldi. EEN DELEGATIE van deelnemers aan de Kajotters-conferentie, welke deze week op „Drakenburgh", bij Hil versum, wordt gehouden, is door H. M. de Koningin op het Paleis Soest- dijk ontvangen. CHRÏSTIAAN NAVIS, voormalig of ficier van het KNIL, die van 1941 tot 1944 belangrijk verzetswerk in geheel Nederland heeft gedaan, is benoemd tot Ridder in de M.W.O., 4e klasse. DE TWEEDE KAMER heeft een wets ontwerp aangenomen, dat voorziet in de aankoop en. bouw van panden voor de huisvesting van Rijksdiensten. Het aangevraagde bedrag van 3.100.000 gulden, werd toegewezen. TUSSEN VLIELAND en Terschelling is het stoffelijk overschot gevonden van Klaas Tot, de schipper van de reddingboot „Brandaris", die Zondag 16 Augustus jl. bij een zeiltochtje overboord was geslagen en sindsdien werd vermist. DE K.N.A.C. heeft de raad van Mi nisters gewezen op het vreemde feit, dat het militaire vervoer niet meer, zoals voor de oorlog, bijdraagt in de kosten van aanleg en onderhoud van de Nederlandse wegen. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Van het Noordwesten uit bin- nendrijvende wolkenvelden. In nendryvende wolkenvelden. In 't of krachtig toenemende Westelij ke wind, plaatselijk wat lichte motregen en lagere temperatu ren. In het midden en Zuiden, meestentijds matige Westelijke wind. Overwegend droog en aan vankelijk nog zonnig. Belangryk lagere middagtemperaturen. Vandaag: Zon onder 19.10 uur. Maan onder 19.01 uur. Morgen: °n °P 6.06 uur. Maan op 8.31 uur. v Het Rydende Postkantoor, dat op het ogenblik door ons land rydt om de verkoop van Rode Kruispostzegels te stimuleren, een actie, die werd ingezet op 24 Augustus en zal worden beslo ten op 24 October, deed Dinsdagmor gen Soestdyk aan. H. M. Koningin Ju liana kocht by het postkantoor een aantal Rode Kruispostzegels en prent briefkaarten. De landsvrouwe schreef er een briefkaart naar het Rode Kruis en zij postte deze meteen ln de in het rydende postkantoor aanwezige brie venbus. V.l.n.r.: Kopen, schrtfven, posten. QISTEREN heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp tot verlenging van de prijsopdrijvings- en hamster- wet «oedgek^rd. Van VVD-zijde werd opgemerkt, dat hier sprake is van de onjuiste toepassing van een wet, die voor een ander doel gegeven is. Hier wordt zij namelijk toegepast voor de bescher ming van het budget van een bepaal de corporatie. Indien de prijzen te hoog zouden zijn, dan dient de be schikking ook van toepassing te zijn op de specialisten, die een overeen komst met een ziekenfonds hebben en van de particuliere practijk. Minister Zijlstra handhaafde zijn mening, dat bij aanneming van een verlenging van de wet wordt uitge sproken, dat in buitengewone omstan digheden het beleidsinstrument der prijsbeheersing wordt gegeven. Een duurzame regeling van de zaak spe cialisten-ziekenfondsen is door deze wet niet mogelijk. Hij hoopte even wel op een spoedige regeling. TV/IAANDAGAVOND te negen uur is te Rome overleden de Generaal der Priesters van het H. Hart, pater Wilhelmus Govaart. Hij is 65 jaar ge worden. De begrafenis zal Donderdag te Rome geschieden. Pater Govaart werd op 13 October 1888 te Schiedam geboren en begon zijn humaniora aan het Juvenaat te Bergen op Zoom. Na het Juvenaat te de hij in 1909 zijn geloften af en maak te zijn hogere studies te Leuven en te Liesbos. Zijn priesterwijding volgde op 23 Juli 1916. Pater Govaart werd in datzelfde jaar benoemd tot leraar en prefect en in 1923 tot rector aan het juvenaat. In 1927 koos het kapittel hem tot hoofd van de Nederlandse provincie. Na een ambtsperiode van zes jaar keerde hij in 1933 als rector van het juvenaat terug, doch reeds twee jaren later koos het generaal kapittel te Rome hem tot generaal overste van de DE AUSTRALISCHE mevrouw Mc Kenzie, en de Amerikaanse Diana Bixby, willen deelnemen aan de Lon- den-Wellington-luchtrace, in October. Zij proberen te bewijzen, dat vrou wen ook geschikt zijn voor de func tie van piloot van verkeersvliegtui' gen. HYENA'S hebben in het gebied van Fategarh (India) acht-en-veertig kin deren verslonden. Congregatie, waarmede zij haar derde generaal had. Tot zijn overlijden heeft pater Govaart dit hoge ambt waarge nomen. Aan hem is onder meer de voltooiing van de kerk van Christus- Koning te Rome te danken. Een overzicht van een hoekje van.de grootste luchtvaarttentoonstelling tor wereld, die jaarlijks te Farnboroiigji (Eng.) wordt gehouden. De „Fljring Display and Exhibition" wordt Dins dagochtend geopend, doch zal pas --Ik- Vrijdag a.s. worden opengesteld voor het publiek. Het grote vliegtuig op de achtergrond is de „Cornet" van»de BOAC. J~)E VIER voornaamste leiders van de Republiek Zuid-Molukken zijn van Nieuw-Guinea, waar zij tot dus verre asyl genoten, onderweg naar Nederland. Zij zullen hier in de loop van de week aankomen. De Nederlandse re gering had hen eerst naar de Neder landse Antillen willen doen overbren gen, maar de betrokkenen waren daar toe niet bereid. Er bleef dus geen andere mogelijkheid open dan ze naar Nederland te halen. Ze zullen zich hier als „vreemde lingen" moeten beschouwen, hetgeen inhoudt, dat het bedrijven van poli tieke activiteit hen verboden is. De keuze van hun plaats van vestiging is onderworpen aan de goedkeuring van de minister van Justitie. De stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft tegen het feit, dat de leiders van de ït.M.S. als vreemde lingen zullen worden aangemerkt, be zwaar gemaakt. Het betreft hier de heren ir. Manusama, Pattipeiluhuh, Nanlohy en Tahapary. QISTEREN is de honderdste lyst van slachtoffers van de overstromings ramp gepubliceerd. Volgens een op gave van het Rode Kruis, die tegelij kertijd verscheen, bedraagt het totaal aantal slachtoffers thans 1795. Het is zeker, dat hierbij geen doublures voorkomen. Hebt U zich wel eens gereali seerd wat ons te wachten staat als we werden gedoemd de ver wensing: „Ach, loop naar de maan!" te ondergaan. Met wat cijfers en véél fantasie kunt u het zich voorstellen. Die fanta sie is dringend nodig, want zij moet ons de 385.000 km. lange weg plaveien naar de vazal on zer planeet. We gaan op pad in normale wandelpas „snelheid" vijf km. per uur en bedingen niet langer dan twaalf uur per dag te moeten lopen: dit eist al het uiterste van ons uithoudings vermogen. We verwijderen ons dus 60 km. per dag van de aarde en naderen de maan jaarlijks met 21.900 km. In hetzelfde tempo gaande zouden we bin nen twee jaar om de aarde wan- delen. Maar de maanreis eist méér tijd, nl. en schrik nu met 17 jaar, 211 dagen en 16 uur! Als we een jaar vacantie mogen nemen temidden der gril lige maankraters zijn we dus na 36 jaar, 57 dagen en 8 uur weer thuis. We kunnen niet zonder eten, die ruim 86 jaar. In ons reis plan is hierrriuc den. Ons is een vrij stevig, x;j het sober dagrantsoen toebe deeld: 1 kg. brood, 1 kg aard appels, 2 ons vlees, VA ons mar garine, 1 liter water, 1 ons ge condenseerde melk in blik, 1 ons kaas, een half pond groente en 1 ons chocolade. We hebben ieder een enorme rugzak nodig om alles te bergen, want we moeten per persoon meeslepen rond 13.200 kg. brood (16496 broden van 800 gram), 13.200 kg. aard appels^ 2640 kg. vlees (ongeveer zes uitgebeende koeien), 1980 kg. margarine, 132000 liter water, 1320 kg. gecondenseerde melk 3300 kg. groente en 1320 kg', chocolade. Dan de kleding, want het zal drommels koud zijn onderweg, dwars door de wereldruimte, waar de temperatuur vrijwel ze ker het z.g. absolute nulpunt 273 graden Celsius onder nul! zal benaderen. Hoeveel onder goed, broeken, truinen, jassen, kousen e.d. we nodig zullen heb ben was niet te berekenen, om dat de levensduur van die kle ding te veel afhangt van de kwa liteit. Wèl schatten wij hoeveel paren schoenen we ieder moe ten meenemen: 1880, want elke twee weken verslijten we toch wel één paar. De baard van de mannelijke tochtgenoten zou aangenomen dat hij één milime- ter per dag groeit bij terug komst op aarde13.20 meter lang zijn! Als we de fiets pakken (15 km. per uur) zouwen we voor onze reis èn het jaar vacantie 12 jaar en 261 dagen nodig hebben. Per auto (100 km. p.u.) ruim 2 jaar en 275 dagen, per straal jager (1000 km. p. u.) ruim 1 jaar en 64 dagen. En dan te weten, dat het licht voor zijn reis heen en weerruim 2(4 seconde nodig heeft. Zónder vacantie! Nog 164 personen worden vermist. Een aantal van hen zal waarschijn lijk nog wel worden gevonden, maar de kans is groot, dat velen van deze slachtoffers door de zee naar buiten zijn gevoerd of onder het zand zijn bedolven. Van de 164 nog vermisten zijn er weliswaar 32 geborgen, doch dezen konden niet worden geidentf ficeerd. Het informatiebureau van het Rode Kruis heeft na de rampnacht van 1 Februari ongeveer 50.000 vragen om trent het lot van inwoners van het rampgebied ter beantwoording gehad, In de eerste weken na de ramp werk ten ruim 150 mensen dag en nacht aan de registratie. Acht informateurs reisden in het watersnoodgebied rond voor het verzamelen van gegevens over de slachtoffers. Door de nauw gezetheid van deze mensen kon er veel persoonlijk leed, b.v. door ver keerde opgaven, worden voorkomen. MINISTER SUURHOFF, die een reis door Canada heeft gemaakt, heeft gisteren bij zijn terugkomst in ons land verklaard, dat de positie van de 80.000 Nederlandse immigranten in Canada uitstekend is. „Echt typische mislukkingen trof ik nergens aan", zei de minister. Er heeft zich hier en daar zelfs een Nederlandse middenstand ge vormd. Aardig is, dat tegelijk met de Nederlanders die Canada binnenko men, ook bepaalde Nederlandse ar tikelen, zoals beschuit en sigaren, bij de bevolking van het immigratieland populair worden. Belandt de auto in Den Dungen? FJEFINITIEF is de uitslag nog^niet van het grote concours op Orle ans dat loopt waarschijnlijk nog een paar dagen aan maar uit goede bron' vernemen wij intussen, dat d'ë hoofdprijs een luxe automobiel! hoogstwaarschijnlijk niet zoals aan vankelijk mocht worden veronder steld in Zeeland, doch in Den Dun gen (nabij St. Michielsgestel - N.Br.) terecht zal komen en wel bij Piet van der Aa. De laatste berekeningen, waaraan naarstig wordt gewerkt, schijnen'in die richting te wijzen. Vaststaand is het dus zoals gezegd nog niet, maar de kansen voor ge- noemde v. d. Aa staan uitstekend, al dus de laatste berichten, welke een insider ons deed geworden. pR GAAN in Wenen geruchten, dat in de loop van de volgende week de Russen een voorstel zullen doen, tot onruiming van Oostenrijk door de troepen van de vier bezettende mo gendheden. huil *Pr De Russen zouden in October troepen terugtrekken en slechts „symbolische" bezettingsmacht, sterkte van één bataljon achterlaten. Engeland had vorige week reeds be sloten zijn bezettingstroepen tot één bataljon te reduceren. HELICOPTER SLOEG OM pE FARNBOROUGH, in Zuid-Enge- land is Dinsdag de grote Britse luchtvaarttentoonstelling geopend. Neville Duke, de test-piloot van de Hawker-fabrieken, luisterde de ope ning op, door een demonstratie, waar bij hij onder andere driemaal de ge luidsbarrière doorbrak. De vliegers, die stunts te zien gaven, hadden dit maal strenge instructies, om ongeluk ken, zoals er verleden jaar één op Farnborough gebeurde, te voorkomen. Niettemin heeft zich toch een onge val voorgedaan. Een helicopter voor anibulance-diensten sloeg bij de lan ding om. Eén der inzittenden werd ge dood en een tweede gewond. F)E CHAUFFEUR van een vracht auto leverde deze week een achtjarig jongetje bij de Rotter damse politie af. De chauffeur had het knaapje, dat onder Gouda stond te liften, in zijn wagen meegenomen, omdat hij de zaak niet vertrouwde. „Waar kom je vandaan?", vroeg de dienstdoende politie-agent aan het joggie. „Uit Rotterdam", zei het kind en hij gaf een adres op, dat bij navraag niet hleémaal bleek te kloppen, want daarop woonde zijn groot vader. Toen bleek, dat de jongen uit Utrecht kwam. „Ik ben van huis weggelopen", verklaarde de jeugdige reiziger. „Mijn moeder doet altijd nèt zo vervelend tegen me. Dc politie kon de moeder in Utrecht geruststellen en hopelijk zal zij bij de terugkeer van haar spruit niet vervelend doen

de Stem | 1953 | | pagina 1