Hulst bereidde deken J. Plasschaert een hartelijk en roerend afscheid Z.-VLAANDEREN ZUNDERTS 12e Bloemencorso trok record aantal bezoekers Walcheren Zuid-Beveland Tussen Schelde en grens DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 7 SEPTEMBER 1953 Geen aanleiding voor een Te Deuni.... EEN TE STERKE LIEFDEBAND, DAN DAT ZE VERBROKEN KAN WORDEN „Ik word geen kluizenaar Zelfs gehoorzame dochters.... OW Stralende zon scheen op overvolle dorpsstraten EERSTE PRIJS WAS VOOR SNEEUW WITJE EN DE ZEVEN DWERGEN Op hoog peil H1' Boekenplank MIDDELBURG GOES U doet toch mee AGENDA HEDEN MORGEN 5J CR IS VOOR ONS IN 'T GEHEEL GEEN AANLEIDING voor een „Te Deum laudamus". Veeleer is voor ons van toepassing: uit deze Am- brosiaanse hymne de strofe „Te Martyrum candidatus laudat exercitus": U looft het leger der slachtoffers"! Dit zei Zondagmiddag mr. v. Son, toen Hulst afscheid nam van pastoor deken J. Plasschaert, die deze week naar Hoeven vertrekt om de verant woordelijke en hoge post van President van het Groot Seminarie te aan vaarden. Tijdens deze afscheidsbijeenkomst is duidelijk gebleken welk een grote plaats de deken in de harten der Hulstenaren in de 4 jaren van zijn herderschap is gaan innemen. ]"Ne grote zaal van het St. Joseph's patronaat was geheel gevuld, toen burgemeester B. Truffino als eerste spreker deken Plaschaert uit luidde". Hij sprak over de reeds eer der geuitte vermoedens, dat de deken Hulst zou gaan verlaten, ,In de stad der geruchten liep het gerucht, dat gij zoudt gaan vertrekken. Nu er in 't geheel geen geruchten waren, kwam plotseling het bericht van Uw benoeming af. Gij stijgt steeds hoger in de regionen der kerkelijke hiërar chie en wij vragen ons af „Hebben we dat nu te danken aan Kromstaf 1" „Ge zijt," aldus de burgemeester „nu de derde man in het bisdom en op weg naar het purper en lange (Advertentie) Maar nu geeft de afwas fluweelzachte handen Ook gehoorzame dochters helpen meestal maar tegenstribbelend met de afwas. Het is zo'n vervelend kar wei.... en kijk daarna eens naar je handen! Die tegenzin blijft de meis jes bij, ook als ze eenmaal getrouwd zijn en weten, dat er ergere dingen zijn om op te mopperen. Daarom wordt overal 't grote nieuws van de Castella Vaatwas met gejuich ontvangen. Eindelijk is de afwas zo aan kant. Een lepel Castella Vaatwas in de teil, water bijgieten.. en het sop schuimt de teil uit. Fluks de af was erinen alles blinkt en schit tert weer in een oogwenk, En kijk dan eens naar uw handen! Fluweel zacht zijn ze geworden, een waar wonder. Ja, wie niet wil rondlopen met hatelijke „afwashanden", die heeft het nu gevonden: Castella Vaatwas! titels. U zult missen Uw fraaie Ba siliek waaraan ge al die jaren hebt gewerkt en wij zullen U eveneens mis sen. Doch (met een variant) Mon seigneur heeft gesproken en wij zeg gen: hier is hij!" „Wij blijven U dankbaar voor Uw ijver en vuur. Uw goedheid en mede- leiden," zo besloot de burgemeester en onder luide toejuichinen. voorstelde namens de parochie een telegram van aanhankelijkheid aan de Bisschop te zenden. Broeder-overste nam namens het lager onderwijs afscheid van de deken en hij prees de liefde welke de schei dende herder steeds had getoond voor de kinderen, welke hij pleegde te noe men „de bloemen uit het Paradijs wel ke overgebleven zijn." Ir. J. v. d. Wolf, namens het middelbaar onderwijs, zei dat Hulst het te voren had kunnen begrijpen, als het nagedacht had, dat het niet lang van zó grote gaven en eigenschappen zou kunnen profiteren. „TREURIGE AFSCHEIDSDAG" T""\e heer R. O. Wilking betoogde, dat het voor het bestuur van het Lief dehuis, zowel als voor de zusters, het personeel, de zieken en de ouden van dagen een teleurstelling is. dat ze de deken voortaan zullen moeten missen. Hij sprak de hoop uit, dat de deken, dan dus als President van het Groot Seminarie, aanwezig zou zijn als het nieuwe ziekenhuis (één der vurigste wensen van de scheidende herder) in gewijd zal worden. De heer E. Lockefeer noemde deze Zondag een treurige afscheidsdag. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de ken Plasschaert. als een der eerste Zeeuwsch-Vlamingen, tot in de hoog ste rangen in het bisdom was geste gen. „We zijn daar trots op! Maar als U 't daar niet gewoon kunt worden, zullen alle parochianen zeggen: „Kom maar terug!" De heer J. Burm prees de deken om de liefde voor de Basiliek die hem be zielde en welke hij ook de parochia nen heeft bijgebracht. Hij zegde de deken een aandenken aan het prach tige kerkgebouw toe en ongetwijfeld zal deze in de Presidentskamer van het Groot Seminarie een ereplaats krijgen. Nadat ook mr. v. Son, wiens meest treffende woorden we reeds aanhaal den, een niet alleen meesterlijke, doch tevens en vooral roerende afscheids rede had gehouden, sprak de scheiden de pastoor-deken zijn laatste woorden tot zijn parochie. „WERK SAMEN!" 's IWIorgens, tijdens de H.H. Missen, had deken Plasschaert reeds in aangrijpende bewoordingen het woord tot zijn parochianen gericht en hij gaf Hulst daarin de raad één te zijn en samen te werken om zodoende als katholieke en culturele centrum plaats van de streek het voorbeeld te kunnen geven. „Men moet in Hulst geleefd hebben om te weten welk een mooie parochie het is" zo sprak de deken nu. „Ia krijg 't eenzaame maar ik wordt geen kluize naar dat staat als een paal boven wa ter. Ik hoop op het Seminarie vele zonen der parochie Hulst te zien en ik hoop zowel bij de inwijding van het begeerde nieuwe ziekenhuis als van de nieuwe Basiliektoren weer in Uw mid den te zijn." Met een „leve de nieuwe deken" besloot de hoogeerwaarde heer Plas schaert zijn afscheidsrede en tevens zijn Hulsterse periode. Niet echter voordat honderden hem de hand ten afscheid hadden gedrukt. (Advertentie) (Advertentie) Wc neusden eens in Calcutta rond, aldus Stuurman Steven, toen wc ergens een fakir ontdekten, die zijn kunsten zou vertonen op het beroemde spijkerbed! Druk gebarend nodigde de fakir de omstanders uit, de spij. kerpunten te inspecteren. En laten die nou inderdaad vlijmscherp zijn! Na het prevelen van een gebed ging de man, bijna geheel naakt, op het gruwelijke bed zitten. En even later lag hij van hoofd tor hielen op de dolkspitse punten! „Ik lig liever in mijn kooi!" bromde de tweede machinist, „hoe lapt-ie hem dat?" „Bovennatuurlijke wilskracht", antwoordde ik fluisterend, terwijl ik de Sterling sigaret die ik intussen gerold had, opstak. Eensklaps hoorden we een hese gil, en kron kelend van pijn kwam de falor overeind. Sidderend wierp hij zich aan mijn voeten, met bloedende prikken overdekt. Alras be grepen wc, dat de heerlijke geur van mijn Sterling shag hem helemaal uit zijn concen tratie had gehaald!" „Gij zijt een groter mees ter dan ik", murmelde de man in gebroken Engels, terwijl iedereen ons verbaasd aanstaar de. „Welnee man", antwoordde ik lachend, hem wat roepiah's in de hand drukkend, „Alle eer komt toe aan Sterling shag. Ik zal er een voor je draaien omdat je séance mislukt is. Ont- hoo maar eens: lig niet opeen spijkerbed, maar Sta op STERLING! Sluiskil WEERSPANNIG PAARD In de Middenstraat sloeg een dezer dagen het paard op hol van de melk boer P. de R. Het gevolg was. dat de ka. tegen een langs deweg staande lantaarnpaal strandde. Melkflessen, bussen en eieren kwamen hierdoor op de straatstenen terecht. Onnodig te vermelden, dat hiervan weinig heel bleef. Het paard, dat zich had losge trokken. kon 200 meter verder tot staan warden gebracht. De 2 personen, die op de melkwagen stonden, kwa men met een buiteling en de schrik vrij. Zeeschip gearriveerd. Een dezer dagen kwam de Griekse zeeboot „Cap tain Antonios" voor de kade van de C.N.A. De zeeboot heeft een lading pyrite in, die daar voor bovengenoem de fabriek wordt gelost. Philippine NIEUWE STRAATNAAM Als debuut van de nieuwe gemeen teraad nam men het besluit de nieu we straat aan het voormalig tram- plein de naam te geven van Jacob Hobeinstraat. In de voorlaatste vergadering van de gemeenteraad werd de verbetering van de Vaartstraat wegens staken van stemmen aangehouden. Thans werd het voorstel met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Niettemin werd er nog lang over gediscussieerd. De heer Brouwer bracht nogmaals uitvoerig zijn bezwaren tegen de onderhandse aanbesteding naar voren. Hij kon maar niet begrijpen, dat B. en W. en de overige raadsleden „zich weer hadden laten terugzakken naar het oude systeem van de onderhandse aanbesteding." Z.i. schuilde hier iets „Hollands Glorie", een van de prach tige praalwagens, welke In de stoet meereden. den tentoongesteld en duizenden be zoekers gingen een poging wagen om weer heelhuids thuis te komen. Dat is gelukt, dank zij de voortref felijke regeling die de Rijkspolitie ge troffen had voor aan- en afvoer van het onafzienbare verkeerslegioen. Bij zonder de uittocht der duizenden ver liep voortreffelijk, niet alleen op de gróte verkeersweg, maar ook in Breda, waar de gemeentepolitie het heft in handen had en hield en de on beschrijfelijke stroom van toeristen veilig en wel door de stad heen loodste. Langs de andere kant trokken de Belgen weg die weer een van de ge lukkigste dagen van hun leven achter de rug hadden. Samen overigens met de Nederlandse kijkers hebben ze on telbare broodjes geconsumeerd, meters paling verorberd, hele kratten limo nade opgedronken en verder alles ge nuttigd. wat op zo'n dag en bij zulk weer te verorberen valt. Kleine inci dentjes waren hierbij natuurlijk niet te vermijden! Zoals die dame bijvoor beeld. die vis had gegeten en ergens in haar keel werd dwars gezeten door een hardnekkig graatje. Of en hoe het er uit is gekomen weten we niet, maar zelfs hier moet het bloemencorso veel en afdoende troost hebben geschonken. Vergeten we tenslotte niet te ver melden. dat bij de eregasten naast tal van landelijke en provinciale autori teiten en vertegenwoordigers van de rechterlijke macht enkele vertegen woordigers van de Turkse regering zaten. DE UITSLAG (Van onze redacteur) r\E WORST, die ze in Zundert aan Sinte Clara hebben beloofd en ge geven, is niet zonder resultaat geble ven. Integendeel van de vroege och tend af heeft een hete zon het steeds maar voller wordende dorpje gekoes terd. Ze scheen op de huizen en op de vlaggen die daaraan wapperden, op de oranje ballonnetjes in de bomen van het Margriet van Laerplein en op de lange rijen tribunes langs een groot deel van de bloemenroute en het was nog maar amper negen uur. of ze scheen reeds op de eerste bezoe kers, die Zundert binnentrokken. Ja, waarachtig, om negen uur in de och tend begonnen de nieuwsgierigen hun plaatsje langs het parcours te zoeken. Op het ogenblik, dat wij dit verslag schrijven zou het ondoenlijk zijn om ook maar een wilde gooi te doen naar het aantal vreemdelingen, dat giste ren reikhalzend heeft staan kijken naar de praalwagens, die het 12e Zun- dertse bloemencorso uitmaakten. Een ding staat vast: het druktere- cord van vorige jaren is met stukken geslagen. Enkele uren voor de aan vang van het corso sukkelden honder den auto's, motoren en fietsers voort over de toegangswegen naar Zundert, die nauwelijks of niet breed genoeg waren om dit ongekende verkeer te verwerken. Maar merkwaardig genoeg kwam ledereen volgens plan in Zundert te recht en laten we maar meteen zeg gen. dat ook iedereen waar voor zijn geld heeft gekregen. Het bloemencorso was voortreffelijk, in vele opzichten had het aan rijpheid gewonnen: goede ideesi, goede uitwerking, ook in artis tiek opzicht. Misschien dat het meest prijzenswaardige nog is, dat de Zun- dertenaren hun corso op zo'n hoog peil weten te houden. We willen ons bij de bespreking van de pronkstukken van de Zundert- se buurtschappen houden aan het oordeel van de jury, die de eerste prijs toekende aan „Sneeuwwitje en de 7 dwergen", een grote wagen waar op het bekende sprookje was uitge beeld en die waarlijk met meester hand was gebouwd. Toen het corso voor de tweede maal het Margriet van Laerplein passeerde, klommen burgemeester Mandea-s en secretaris Luyckx van de hoge stoep van het gemeentehuis af. om de win naars van de eerste prijs op te wach ten. sneeuwwitje in hoogst eigen per soon kreeg een fraaie medaille in handen, de mannen van de buurt schap werden gecomplimenteerd en van de tribunes klonk een oorverdo vend applaus dat minutenlang aan hield. De hoogste eer van dit jaar was voor de mannen van de buurtschap Laarheide en zo groot was het enthou siasme, dat zelfs de „dwangarbeiders van het corso." de duwers onder de wagen, even „aan de oppervlakte" kwamen om hun blijdschap in wilde gebaren te luchten. Maar ze werden met spoed teruggestuurd omdat het corso, dat toch ai bedenkelijk veel op het tijdschema achter lag vooruit moest. BiETOVERENDE SCHOONHEID f)it was dus de eerste prijs. Maar wat te zeggen van ai die andere wagens, die langs het gehele parcours met handgeklap werden ontvangen, omdat ze zo betoverend van schoon heid waren? We noemen b.v. „Tom Poes en het betoverende schaakbord", dat uitmuntte door de uitbeelding van de figuren. We noemen „Hollands Glorie", dat meer dan weelderig was in de veelheid van frisse kleuren. We herinneren nog eens graag aan „Ne derland dankt alle naties voor de hulp bij de watersnood 1953" waar mee de buurtschap „Poteind" zeer ze ker haar reputatie alle eer heeft aan gedaan. En we willen beslist niet ver geten te vermelden, het fraaie „Bos- sprookje" van de buurtschap „Wern- houtsburg-Tereyk". dat modern en verantwoord was en dat met recht een van de juweeltjes van het corso mag worden genoemd. De stoet was rijk „gestoffeerd" met muziekcorpsen. Niet minder dan twaalf uitgelezen gezelschappen vormden de schakels tussen de verschillende delen van de stoet. Ook de muzikanten kregen de nodige open doekjes. DE AFTOCHT zeven uur was het corso weer achter de rug. De wagens trokken naar het veilingterrein, waar ze wer- [ier volgt dan de uitslag van het Bloemencorso, zoals de jury die na nauwkeurige beoordeling heeft vastgesteld: Grote wagens: 1. Sneeuwwitje en de 7 dwergen, buurtschap Laarheide; 2. Symboliek van het geluk, buurtschap Klein- Zundert; 3. Hollands Glorie, buurt schap Hulsdonk; 4. Poolleven. buurt schap Helpt Elkander; 5. Tom Poes en het betoverde schaakbord, buurt vereniging Veldsbraat; 6. De Pauw, buurtschap Lent; 7. Nederland dankt alle naties voor de hulp bij de wa tersnood 1953, buurtschap Poteind; 8. Spelevaren, buurtschap Laer-Potakker 9 Bloemenfantasie. buurtschap Stui- vezand; 10. Lente-idyile, buurtschap Kapelleke; 11. Buffalo Bill. buurt- schap Klein-Zundert; 12. Gratie en Charme, buurtschap Molenstraat; 13. Liefdesmelodie, buurtschap Molen straat. 14. Kees Rugspek met Mientje Krulstaart op huwelijksreis, buurt schap Moeren; 15. Watersnood, buurt schap Wemhout; 16. Bossprookje, buurtschap Wernhoutsburg-Tereyk; 17. Voor de tweede maal gered door een slavin, buurtschap Klein-Zundert- Heikant; 18. Fantasiestuk, buurtschap Markt; 19. Herinnering uit het leven van Vincent van Gogh, buurtschap Laer-Akkermolen; 20. Cafétaria, buurtschap Raamberg; 21. Alice in Wonderland. Kleine wagens: 1. Winnetou op paardenjacht, buurt schap Helpt Elkander; 2. Een uurtje in het theehuisje, buurtschap Huls donk; 3. De geleerde man. buurtschap Raamberg; 4. vaar je mee. buurtschap Laarheide: 5. De gelaarsde kat. buurt schap stuivezand; 6. Harten troef, buurtschap Markt; 7. Waakzaamheid, buurtschap Poteind: 8. April in Por tugal. buurtschap Kapelleke. Groepen: 1. Op tijgerjacht. buurtschap Helpt Elkander: 2. De Honinghuurder, buurtschap Helpt Elkander; 3. De vier jaargetijden, buurtschap Molenstraat; 4 Het inhalen van de burgemeester van Olen, buurtschap Klein-Zundert- Heikant: 5. De schone blauwe Donau, buurtschap Kapelleke. achter, waarom hij er zijn stem niet aan kon geven. De voorzitter betoogde, dat een openbare aanbesteding voor zo'n klein werk geen nut heeft, doch de heer Brouwer bleef bij zijn mening. De bewoners van de Olmendijk zul len binnenkort worden aangesloten op het waterleidingnet. Westdorpe RAADSVERGADERING De burgemeester sprak aan het be gin van de raadsvergadering een woord van welkom in deze nieuwe zittingsperiode. Daarna werd overge gaan tot beëdiging van de nieuw-be- noemde raadsleden. De voorzitter zei. dat het niet de bedoeling was om van deze vergadering een werkvergadering te maken, met het gevolg, dat ook de ingekomen stukken tot een volgende vergadering werden aangehouden, met uitzondering van een schrijven, be treffende de woningbouw. In een vo rige vergadering was besloten voor" het bouwen van 4 woningen te Stroo- dorpe en 3 woningen in de Linden- laan. Bij de Provinciale Directie der Wederopbouw en Volkshuisvesting be staat hiertegen bezwaar, omdat de vier woningen niet kunnen worden ge bouwd overeenkomstig het ontwerp uitbreidingsplan te Stroodorpe. Er zal slechts toestemming worden verleend tot het bouwen van 2 woningen te Stroodorpe. Besloten werd om alles in het werk te stellen om alsnog de vereiste toestemming te verkrijgen voor het bouwen van vier woningen. Nieuw-Namen Benoemingen. Tot onderwijzeres aan de Uloschool te Hulst is benoemd onze dorpsgenote juffr. M. J. Locke feer. Tot onderwijzeres aan de R.K. Lagere school te Clinge is benoemd juffrouw C. .d'Haens. tot dusver in de ze functie werkzaam te Helmond. Kermis. De kermis is aanstaande en het feestcomité is met het program ma klaar. De eerste dag wordt een in ternationaal muziekfeest gehouden. De repertoires worden uitgevoerd op de nieuwe kiosk. De tweede dag is gevuld met kaart- en schietwedstrij den. De derde dag staat in het teken van de sport. Nieuwelingen en ama teurs zullen een koers te zien geven over een afstand van 125 km. Voor jong en oud is voor ontspanning ge zorgd. De grote benedenzaal van het verenigingsgebouw zal tegen 13 Sep tember a,s. klaar zijn om de afge vaardigden der deelnemende muziek verenigingen te ontvangen. Klóosterzande Kemseke Aanrijding. in onze grensgemeen te deed zich een aanrijding voor tus sen de motorrijder van Daele uit Ste- kêne en een bromfietser. De motorij der klaagde over inwendige pijnen en moest zich onder doktersbehandeling stellen, terwijl de bromfietser enige lichte kneuzingen opliep. Zelzate Ernstig ongeval. Toen Mevr. Wed. R. van Hove-Roegiers. wonende alhier, per rijwiel langs de Grote Markt in onze gemeente kwam gereden en ter hoogte van de R-K. kerk een gepar keerde auto wilde passeren, opende de chauffeur op dat ogenblik juist het portier van de auto aan de kant van de rijweg. De dame kwam met geweld tegen het portier terecht en moest met zwa re verwondingen aan de arm in de woning van Dr. Delmeire worden bin nengedrongen. Gevreesd werd, dat zij ook nog een sleutelbeenbreuk had op gelopen. Wachtebeke Hengelwedstrijd. In onze grens gemeente werd een hengelwedstrijd gehouden, waarbij de le prijs indivi dueel werd gewonnen door de heer W. de la Ruelle. terwijl de le prijs als vereniging werd gewonnen door de „Palingvnenden." Aardenburg HOOFD DER O L. SCHOOL BENOEMD Met ingang van 1 Sept. is benoemd tot hoofd der openbare lagere school te Kloosterzande de heer J. Tuit. Hontenisse Botsing. Toen de vrachtauto van de fa. F. ter hoogte van Kuitaart een kleine zwenking naar links maakte om vervolgens aan de rechterzijde een erf op te rijden, daarbij richting aan gevend. werd deze door een achterop komende vrachtauto van dhr. A. uit Koewacht aangereden, waardoor aan zienlijke schade aan laatstgenoemde wagen ontstond. Persoonlijke ongeval len deden zich gelukkig niet voor. De Rijkspolitie heeft een onderzoek in gesteld. (Advertentie) DRUKTE AAN HET ZWEMBAD Gedurende de maand Augustus heeft het gemeentelijk zwembad een grote drukte gekend. Nog nimmer wer den in één maand zoveel baden ge noteerd, namelijk 6685. Van deze be zoekers waren de vrouwen en meisjes met 3850 ruim in de meerderheid te genover de mannen en jongens met 2835, Het grootste aantal bezoekers op één dag. dat in deze maand werd geteld was 505. Sluis Jubileum. Vrijdag J.l. vierde de heer A. Focke alhier zijn 25-jarig Ju bileum in dienst der S.B.M. De heer C. Grauw, directeur der maatschappij, die de jubilaris een bezoek bracht, sprak woorden van lof en dank voor het werk. dat Focke in de afgelopen 25 jaar in het belang van de maatschappij verrichtte, waarbij hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud werd overhandigd. Opdracht. Het wederopbouwen van een magazijngebouw volgens ont werp van het architecten- en in genieursgebouw Sturm te Roosendaal in opdracht van de Gebrs. Smit. is opgedragen aan de aannemer v. Poucke. ARENDSOOG GRIJPT IN. Daar is Arendsoog dan weer en Witte Veder ontbreekt evenmin. Ze worden nu op het spoor van een wapensmokkel gevoerd en hebben het ook op te nemen tegen een heerszuch tig en woelziek Indianen-opperhoofd. Het dreigt nogal eens mis te lopen en de ene verrassende wending in het verhaal volgt op de andere. Doch wie durfde eraan te twijfelen, dat waar heid en recht niet zouden zegevieren? Het is een boek vol spanning, dat de opgroeiende jeugd zeker zal behagen. (Uitgave Malmberg, Den Bosch.) QE WEET TOCH, dat Zeeuwsch-Vlaander- ren een pyramide rijk is. Niet? Kom kom, ken toch uw eigen land. Dat is toch immers die ge zellige driehoeksweg onder Biervliet, waar de „overstapplaats" gepro jecteerd is! De chauf feurs van de Z.V.T.M. toonden zich steeds wa re egyptologen, door hun lange bussen, aan de ene zijde hangend boven een sloot en aan de voorkant rakelings scherend langs een vreemd genoeg nog steeds onbeschadigde boom, over het topje van die pyramide te draaien. Nu heeft men de punt van dit brokje Egypte afgehaald. Er is een parkeer- en over- staplaats gemaakt, waar ruimte is om zon der halsbrekende toeren te draaien. Uit sportief oogpunt bekeken is dit misschien jammer, doch verder kunnen we het gereedkomen van dit werk alleen maar toe juichen. PHILIPPINE heeft 'n zeeman geëerd, door een straat naar hem (Jacob Hobein) te noe men. Zoals men weet is het instructievaartuig Doornbosch omgedoopt. Het schip draagt nu ook de naam van deze be roemde Nederlandsi marineman. Philippine heeft dat niet voor niets gedaan, want het heeft aan Ja cob Hobein glorieuze herinneringen. Bij schermutselingen met Vlaamse vissersschui ten (in 1831) wist hij zwemmende de Neder landse vlag uit een bij de schietpartij vastge raakte sloep te redden. Ogenschijnlijk een feit, om aan voorbij te gaan doch in wezen een met levensgevaar verrichte daad van waarachtige vaderlandsliefde. Het gebeurde voor Philip pine. LTULST kan gerust ■*- zijn. Aan de mu- ziekkiosk bengelt een bordje met het verma nend opschrift „Verbo den voor kinderen op de kiosk te spelen". Volwassenen, speelt gij dus gerust op de kiosk. Dat mag wel. Ook de Harmonie mag er op .spelen". Want de blau we en grijze muzikan ten zijn geen kinderen. pR LIEP een inwoner van een klein Zeeuwsch-Vlaams dorp je door de Steenstraat in Hulst. „Wij zijn op 't dorp modern, zeg!" zei hij. „Wij hebben ook droge sloten weers zijden de straat, net als hier!" PASTOOR SNEL 60 JAAR Vandaag viert de herder onzer pa rochie, de zeereerw. heer H. Snel zijn 60e verjaardag. Pastoor Snel die sinds Februari 1944 hier staat heeft met nimmer aflatende ijver de belangen van de katholieke gmeenschap voorgestaan. Hij is de bouwpastoor bij uitnemend heid geworden en zag zo van de nieu we parochie-kerk een katholiek cen trum groeien, waaraan tot in. de verre toekomst zijn naam verbonden zal blij ven. God geve hem nog menig vrucht baar priester jaar! WEER "N MODESHOW OP KOMST Wederom organiseren een aantal vooraanstaande modezaken in Middel burg een grote modeshow voor de herfst en winter. Deze show wordt gehouden op 22 en 23 September a.s. in de voor dit doel zo bij uitstek geschikte Concert zaal. De te tonen toiletten, die practisch de gehele wintel-garderobe van de mo derne vrouw vertegenwoordigen, zijn met de grootste zorg gekozen uit de collecties van N.V. Modemagazijn „De Duif" en Fa. H. Meijer. Evenals vorige jaren is men van het principe uitgegaan, dat de acces soires onontbeerlijk zijn om de charme van het toilet volledig tot zijn recht te doen komen. De speciaal-zaken op dit gebied van de Mode, fa. Wed. C. Paterik; schoenmagazijn „De Arend" en fa. .Bijou" verzorgen weer respec tievelijk de hoeden, de schoenen en de tassen terwijl fa. J. de Dreu het geheel completeerde met een uitgele zen collectie handschoenen. De show wordt voor het voetlicht gebracht door een viertal Amsterdam se beroepsmannequins. Als bijzonder heid kunnen wij nog vermelden, dat de bekende mode-journaliste, mevrouw J. Kint-Couperus zich bereid heeft verklaard deze show toe te lichten. Begin October zal te Goes het be volkingsonderzoek op longtuberculose plaats vinden. Een dergelijk massaal onderzoek vond ook twee jaar geleden plaats en velen hebben toen gehoor gegeven aan de oproep, vanaf heden tot en met Zaterdag 19 September zul len tal van huisbezoeksters en -bezoe kers in deze gemeente rondgaan en noteren wanneer men in het Medisch Centrum aan de Beatrixlaan, waar het onderzoek zal plaats vinden kan verschijnen. Donderdagavond hebben zij van de voorzitter van de commissie voor het bevolkingsonderzoek dr. Doe- leman en de propagandist dezer com missie, de heer Nieuwenhuijze op een instructieve-bijeenkomst toelichting ontvangen over de werkwijze. Dr. Doeleman wees hierbij op het grote belang van een dergelijk onderzoek. Zeer recente gevallen van T.B.C. in deze gemeente, waarbij tien kinderen werden besmet, bewijzen toch wel het grote nut van onderzoek. Niets staat deelneming in de weg. Van de onge veer 109.000 personen, die twee jaar geleden niet aan het onderzoek deel namen. meldde zich later ruim een honderdtal, dat aan longtuberculose lijdende was, een duidelijk bewijs, hoe noodzakelijk het is, dat de weigeraars van toen. zich thans dienen aan te melden. Wij wekken daarom onze le zers op zich bewust te zijn van hun verantwoordelijkheid jegens hun ge zin en hun omgeving. Yerseke WAARSCHUWING VOOR DE JEUGD Daar de opgeschoten jeugd van yerseke de gewoonte heeft om 's Za terdagsavond de slecht verlichte Lan ge Ville als ontspanningsterrein t« bezigen, komen bij de politie de laat ste tijd weer klachten binnen over vernieling en ondervinden de bewo ners overlast van de drommen jonge lui die door de straat zwermen. De politie zal in gevallen van straat schenderij e.d. direct proces-verbaal opmaken. Het mocht gelukken twee vandalen te betrappen bij het ruine ren van tuintjes en het meenemen van bloemen. Niet alleen als vernie ling, maar ook als diefstal kunnen deze feiten worden aangerekend. DRUKTE IN MOSSELBRANCHE Nu geheel Frankrijk voor de export van mossels is opengesteld, loopt de aanvoer en verzending snel op. Grote hoeveelheden mossels werden van de Wadden aangevoerd en hier gelost om te verwateren. Ook het schonen en gereed maken voor verzending geeft velen werk. Door de kwekers is het Aan- en Verkoopkantoor gevraagd de min. lengte weer te verlagen. Dit min. was 55 m... maar verzocht werd weer mossels van 45 mm. te mogen leveren. KUINGE-WAES Cinema van Dijck, 7.30 uur: Idole de Paris. HULST Bioscoopgebouw, 8 uur: Enri co Caruso. KOEWACHT Schieting bij Kind. A. v. Hove; Schieting bij J. Aerens. MIDDELBURG Electro: The Crimson Pirate; Schouwburg: Iwo Jima. NIEUW-NAMEN Schieting Willem Teil om 2.30 uur. OOSTBURG Ledel, 8 uur: Jong, knap en rijk. PAULUSPOLDER Gaaibolling bij A. Sponselee om 5 uur. SAS VAN GENT Olympia Theater, 8 uur: Somebody loves me. TERNEUZEN Gaaibolling te Paulus- polder om 5 uur; Luxor, 8 uur: Tar- zan en de Wazuri-diamanten. VLISSINGEN Luxor: De big van het regiment. ZANDBERG Schieting bij P. Leeraert om 3 uur. HULST Bioscoopgebouw, 8 uur: En rico Caruso. KOEWACHT Schieting bij Kind. A. v. d. Hove; Kermisschieting om 2.30 u. SAS VAN GENT Olympia Theater, 8 uur: Zonen der Sioux. TERNEUZEN Luxor. 8 uur: De ver dedigers van de duivelsrots. AXEL Centrum. 8 uur: Tour de Fran ce 1953. NIEUW-NAMEN Monsterschieting Wil lem Teil om 3 uur.

de Stem | 1953 | | pagina 2