Franse minister na onenigheid MITTERAND KOOS EERLIJKE WEG Valse schilderijen in onderpand Politiek inzake Noord-Afrika is „te hard Plaats des doods Zakenlieden betaalden „commissie Dollarhulp voor Perzië Stakingen in Italië kabi net afgetreden Monty opent radio-tentoonstelling Rusland zal nota wel afwijzen Westelijke verklaring over Triest geen wet van Meden en Perzen Journalisten hangen me ellenlang de keel uit Last Star over de horde Kim vraagt steun van Kremlin Biljartvijfkamp Kenners van speciale „kunst" DAGBLAD VOOR ZEELANL Drie „Hermandines" Het inkoop-schandaal in Duitsland Hoofdschuldige verblijft in de V. S. Minder wind Voizards benoeming de aanleiding Karweitje. WASHINGTON: Onverwachte steun voor de D.R.P. JOHN FOSTER DULLES Plant en Van Leeuwen terug Klein incident op Schiphol Toenemende dreiging van sprinkhanenplagen Een internationaal voorlichtingscongres Meer vliegvelden vooif de NAVO Geen wegenbelasting voor bromfietsen Dominéé opgelicht voor f 88.000.- Zwendelaars voor de rechtbank r Euivige herenmode 93e JAARGANG No. 20817 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1953 Uitgave: N. V. Uitgevers My. Neeriandia. Versctiynt elke werkdag. Bureaux: Breda, Eeigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181. Admi nistratie: 8778 Verantwoordeiyk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B L. de Rechter, L. J. v. t Westende P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.42 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent Postrek. no. 278841. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.3U per m/m. (Ingezonden Mededelingen l ü.ij per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f Ü.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan- zieniyke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beooi deling niet verlangen af te geven werden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureaux Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601. OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no_35L TAE Italiaanse vakbonden hebben een u landelijke staking van 24 uur af gekondigd voor de chemische in dustrie op 11 September en voor textielbedrijven op 15 September. Dit besluit vloeit voort uit de weigering van de werkgevers om de collectieve arbeidscontracten te hernieuwen. In Brussel: DIJ HET PARKET te Brussel zijn de eerste drie vrouwelijke recher cheurs benoemd. Zij zullen in hoofdzaak worden be last met het onderzoek in misdrijven, waarbij vrouwen en jeugdige perso nen betrokken zijn. De drie „Herman dines" zijn gekozen uit 300 Candida- ten, voornamelijk maatschappelijke werksters en onderwijzeressen. TPFANgOIS MITTERAND, de Franse minister voor zaken be- T treffende de Raad van Europa, heeft bij premier Laniel zijn ontslag ingediend. Als motief voerde hij aan, het niet eens te zijn met de politiek welke het kabinet ten aanzien van Noord- Afrika voert. Hij voegde eraan toe, dat een politicus, wanneer hij het niet eens is met zijn .regering, op zijn minst zo eerlijk moet zijn om heen te gaan. Zijn vertrek zal waarschijnlijk geen kabinetscrisis tengevolge hebben, hoewel het aanzien van La- niels regering nu zal worden verzwakt. Mitterand vertegen woordigde namelijk de links-radicalen. MET voortvarendheid wordt het onderzoek voortgezet naar de practijken van het hoofd van de inkoopafdeling voor le- 9? HET BRITSE KABINET heeft enke le wijzigingen endergaan, waarbij het stelsèl van de coördinerende ministers is afgeschaft. Het kabinet is uitge breid van 17 tot 19 ministers. ZUID-SLAVIE heeft weer bij Italië geprotesteerd tegen de schending van zijn grondgebied door een groep Ita liaanse soldaten. TUSSEN Nederlands- en Australisch Nieuw-Guinea zal volgende week een geregelde luchtverbinding worden ge opend. IN DE HAAGSE Haagpoort mag nie mand zijn fiets neerzetten, hoewel er dagelijks honderden staan. Een vrachtauto-chauffeur, die zich daar aan ergerde, omdat hij niet door de poort kon, greep vergramd twee fiet sen weg en gooide ze voor zijn wie len, waarna hij ze platwaiste. EEN ANDERE HAGENAAR riep in de avonduren een politie-agent aan. Toen de agent hem dicht genoeg ge naderd was, gaf hij hem een welge plaatste kaakslag. Daarna liet de man zich gewillig opbrengen. BRITSE GELEERDEN, die een con gres hielden te Liverpool, waren van mening, dat in de toekomst vulcani- sche kracht en de zwaartekracht be nut zullen worden voor het winnen van energie. vensmiddelen van het Ameri kaanse leger, Charles E. Wil son, die dezer dagen wegens zwendel is gearresteerd. Nu is gebleken, dat zijn voorgan ger, de 38-jarige Amerikaan James Harlow, de hoofdschuldige is. Deze was tot eind 1952 hoofd van de in koopafdeling. De betrokken Ameri kaanse handelsorganisatie koopt goederen in zestien Europese lan den, waaronder ook Nederland. Om in aanmerking te komen voor le veranties, moesten de betrokken zakenlieden „commissie" betalen, op rekening van een fictieve firma. Een Brusselse zakenman betaalde zo in twee jaar tijds ongeveer 200.000 dollar, die hij stortte bij een Zwitserse bank. Er is een verzoek tot uitlevring van James Harlow, die op het ogenblik in Amerika verblijft, gedaan. IN DE NEW-YORKSE dierentuin is een dier geboren, dat tot vader een zebra en tot moeder een ezel had. De kleine heeft de lange oren van zijn moeder en de streepen van zijn vader. Ze noemen het 'n .Zezel". Persoonlijk voelen wij meer voor „Brazel". KONING BOUDEWIJN zal in Juni of Juli van het volgend jaar de Belgi sche Congo bezoeken, zo weet het Antwerpse blad „La Metropole" te melden. BIJ NOORWEGEN zal van 25 tot September een NAVO-oefening wor den gehouden, waaraan 400 vliegtui gen en enkele vlooteenheden zullen deelnemen. De oefening heeft de naam „Heads Up". (Kop op). AAN DE CULTUUR in Nederdand wordt een bedrag van f 1.5 milliard per jaar uitgegeven. Dit is 11 procent van het totaal der consumptieve be stedingen. DE HITTEGOLF in de Ver. Staten heeft tot op het ogenblik honderd en vier slachtoffers geëist. DE PARLEMENTAIRE MISSIE, die drie weken op Nieuw-Guinea heeft rondgereisd zal aanstaande Zaterdag de terugreis naar Nederland aanvaar den. HET LIJKJE van het tienjarig jon getje uit Velsen, dat sinds Zaterdag vermist was, is gevonden. Men trof het aan in een van de pomphavens van de ponten. HET AMERIKAANSE passagiersvlieg tuig, dat sinds Dinsdag werd vermist, is gevonden. De machine is neerge stort in de staat Washington. De be manning van 2 personen en de 21 pas sagiers, alle militairen, kwamen om het leven. geldig tot t t t J Weersverwachting, t hedenavond: Droog weer en flinke perioden met zonneschijn. Overwegend ma- tige, maar in het Noorden van het land aanvankelijk nog krachtige t Westelijke wind. Iets hogere mid- dagtemperaturen. Vandaag: Zon onder 19.21 uur. Maan onder 17.52 uur. Morgen: I Zon op 5.58 uur. Maan op 2.40 f uur. Veelvoud van geschonken bedrag is nodig pLRZÏr zal in het lopende belasting- jaar een bedrag van 23.400.000 dollar ontvangen, voor de voortzetting van het bestaande programma van technische hulp. Er zijn twaalf pro gramma's en 71 projecten, die in de afgelopen drie jaar door het Ameri kaanse bureau voor technische bij stand en de Perzische regering zijn ontwikkeld. Het toegekende bedrag staat los van de bizondere economische hulp, ten bedrage van 300 millioen dollar, waarom Perzië gisteren heeft ge vraagd. Deze laatste som zou moeten dienen om de olie-industrie weer in gang te krijgen. Het Perziscl» ver zoek is ,i,n welwillende overweging" genomen. GEVAAR GEKEERD "TWEEHONDERDDUIZEND leden van een stam, die zich in de ber gen van Zuid-Perzië ophoudt, waren voornemens op te rukken naar de stad Sjiraz en deze te bezetten. Dank zij het ingrijpen van de Sjah, die een nieuwe gouverneur aanstelde in het gebied waar de stam huist, kon de actie worden voorkomen. 1V/1INISTER MITTERAND stelde zijn portefeuille ter beschikking na een kabinetsvergadering, waarop werd besloten Voizard tot resident-gene raal van Tunis te benoemen. Mifcte- rana, die reeds in de loop van de vorige maand meermalen heeft ver zocht van zijn functie te worden ont heven, was het met deze benoeming niet eens. Hij meende, dat de Franse politnek in Tunis te „hard" is en dat het beleid van Voizard niet veel zou verschillen van dat van De Haute- clocque. De veranderingen die onlangs voor Marokko zijn voorgesteld, acht te hij onvoldoende. Frankrijk had de verwachtingen van het Marokkaanse volk, wat betreft zijn politieke- en sociale rechten, moeten beantwoor den. Reeds eerder had Mitterand critiek geleverd op het Franse besluit om de sultan van Marokko af te zetten. De Franse hervormingsplannen schenen slechts voorstellen van de Franse ge meenschap In Marokko in te houden zei de minister toen. In Tunis Is het bericht van Voizards benoeming niet geheel ongunstig ont vangen. Over het algemeen heerst er onder de Tunesiërs een gevoel van op luchting over het vertrek van De Hauteclocque ,die met de Bey van Tunis op gespannen voet stond. BURGEROORLOG VOORKO MEN. DREMIER LANIEL heeft deze week verklaard, dat het besluit tot af zetting van de sultan van Marokko, zonder twijfel een burgeroorlog in dat gebied heeft voorkomen. Laniel zei l hebben een PRESIDENT AURIOL is door 't rumoer rond Mitterands af treden waarschijnlijk wat geprik keld geworden. Toen maarschalk Juin deze week verklaarde geen ambitie te hebben voor het presi- dents-ambt, omdat dit „terwille van een andere titel, een heleboel vervelende karweitjes met zich mee zou brengen", zei Auriol: „Ik heb besloten één van die ver velende karweitjes af te schaffen. Ik zal maarschalk Juin niet meer ontvangen!" Dit meldt het Parij- se blad „France Soir". verder, dat Frankrijk zal voortgaan met de hervormingen, onder meer door het instellen van gekozen ge meente- en landelijke raden, om de verloren tijd in te halen. De Veiligheidsraad heeft gisteren het verzoek van het Aziatische-Afri- kaanse blok om de Marokkaanse kwes tie op de agenda van de raad te plaat sen, verworpen. Tevoren had de raad een voorstel van Libanon afgewezen om vertegen woordigers van die landen van de Aziatisch-Afrikaanse groep, die geen zitting in de raad hebben, te horen. TN officiële kringen te Washington heeft men weinig of geen hoop. dat Rusland de uitnodiging van het Wes ten. die vervat is in de laatste nota aan Moskou, zal aannemen. Het voorstel tot oen conferentie over dc hereniging van Duitsland zal daar -- zo is dc opvatting ontvangen worden als oen zetje in de rug voor Adenauer, bij de komende verkiezin- gen. In Parijs heeft men goede hoop. dat de Russen op de uitnodiging zullen ingaan. In diplomatieke kringen te Moskou geeft men weinig commen taar. Het "is niet waarschijnlijk, dat de Sovjet-Unie nog voor de Wcstdmtse verkiezingen op de Westelijke voor stellen zal antwoorden. Aan dc zonegrens in Berlijn zijrt deze week weer 2000 Oostduitse ver. kiezingssabotcurs aangehouden Van ernstige botsingen wordt geen mel ding gemaakt. A US een volkomen verrassing zelfs voor de Duitse Rijkspartij is de beschikking gekomen van de rechtbank te Hannover, waarbij het dr. Adenauer, in afwachting van een latere gerechtelijke uitspraak, verbo den wordt de Duitse Rijkspartij in het openbaar een ongrondwettige partij te noemen. Men had niet op een beslissing vóór Zondag a.s. gerekend. De Westduitse regering zal tot na de verkiezingen wachten met het in dienen van een verzoek bij het Hof voor Grondwetszaken, op grond waar van de D.R.P. verboden zou kunnen worden. Veldmaarschalk Burggraaf Montgomery bekijkt een televisie-appa- ratuur tijdens zijn rondgang over de Nationale Radio en Televisie Ten toonstelling in Earl's Court, Londen. Hoewel de voorbereidingen tot deze tentoonstelling werden vertraagd door de staking van dc electriciens, konden de deuren toch op de vastgesteld dag 2 September 1953 worden geopend. Lord Montgomery opende de tentoonstelling, die ge opend zal blijven tot 12 September. £)E Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dul les, heeft gisteren weer zijn stem ver heven over de belangrijkste proble men, die de wereld op het ogenblik bezighouden. Omtrent de kwestie- Triest zei hU, dat men de verklaring van 1948, waarin de Westelijke mo- FYE twee Nederlandse krijgsgevange- nen, die bij de laatste patrouille voor de wapenstilstand in Korea ver mist werden, doch een maand later Sprake van een geheim verdedigingsverdrag T)E inlichtingendienst van de Zuid- koreaanse politie heeft ontdekt, dat de eerste minister van Noord-Ko- rea, Kim II Soeng, naar Moskou is gereisd, om het Kremlin te verzoeken „rechtstreekse en bijzondere" betrek kingen met Noord-Korea aan te kno pen. Hij zou oi» steun verzoeken bij het uitschakelen van de Chinese invloed en het Chinese toezicht in Noord-Ko- rea, en aandringen op een geheim verdedigingsverdrag met de Sovjet- Unie. Te Panmoendjon is de communis ten een verklaring ter hand gesteld, waarin de geallieerden hen beloven, ook hunnerzijds de veroordeelde com munistische krijgsgevangenen uit te leveren. De Noordelijken hadden reeds toegezegd „oorlogsmisdadigers' te zullen uitleveren. TEN LONDENSE deskundige op het gebied van de sprinkhanenbestrjj- ding heeft gezegd, dat de woestijn sprinkhanenplagen in Afrika en Azië hand over hand zullen toenemen, als er niet spoedig In internationaal ver band tegen wordt opgetreden. Ongeveer dertig regeringen zouden hun medewerking moeten verlenen, maar tot nog toe hebben politieke te genstellingen een te grote belemme- rng gevormd, evenals financiële kwes ties. De onwetendheid van de inheem se bevolking maakt de bestrijding op zichzelf reeds uiterst moeilijk. India en Pakinstan, Egypte en Cantraal Afrika behoren tot de meeste be dreigde gebieden. Te Rotterdam wordt gedurende vier dagen een Internationaal Concours- Hippique gehouden, dat Donderdag werd geopend. Mevrouw M. Mar- shall-Whitehead (Engeland) neemt een hindernis op Last-Star. bij de uitwisseling In eigen gelederen terugkwamen, zijn gisteravond met het Ijjntoestel van de KLM uit To kio op Schiphol aangekomen. Het zijn sergeant J. N. Plant uit Dokkum en soldaat G. van Leeuwen uit Valkenburg. Er deed zich bij hun ontvangst op Schiphol een klein incident voor, toen een der aanwezige luitenants de bei de vrijwilligers vriendelijk verzocht even de pers te woord te willen staan. „Ik zal niet veel vertellen", ant woordde van Leeuwen. „De journa listen hangen me ellenlang de keel uit". Toen hij ook verder zeer zwijgzaam bleek, zagen de verslaggevers van 't interview af. Tevoren bij het toestel op het plat form had van Leeuwen tot verbazing van een ieder, die er bij stond, even min belangstelling getoond voor zijn ouders en zuster, die hem kwamen af halen. Plant, die gehuwd is, werd door geen enkele familielid afgehaald. Wel waren bij de ontvangst enkele officiële personen aanwezig. gendheden zich uitspreken voor over dracht van het vrije gebied van Triest aan Italië, niet als een wet van Meden en Perzen moet zien. De V.S. zoeken naar andere oplossingen. Het vraagstuk van de oorlog in In- do-China zou door een tweede poli tieke conferentie kunnen worden be sproken. Aaa deze conferenties zou den dan vertegenwoordigers van an dere landen, waaronder Vietnam, Laos en Cambodja, kunnen deelnemen. Dulles wilde niet zeggen wat de Ame rikanen zouden doen, als een Chinees leger in Indo-China tussenbeide zou komen. Hij distancieerde zich ook van de resolutie van „het Amerikaan se legioen", waarin wordt geëist, dat in geval van hervatting van de oor log in Korea van alle wapenen de atoombom inbegrepen gebruik zal worden gemaakt. Over de komende verkiezingen in West-Duitsland zei Dulles, dat een ne derlaag van Adenauer noodlottige gevolgen zou hebben voor de herent ging van Duitsland. TEN DER commissies uit de tweede L internationale studieconferentie, die op het ogenblik in Kopenhagen wordt gehouden, heeft besloten een nieuw internationaal orgaan in liet leven te roepen. Dit zal zich moeten bezighouden met voorlichting. Het hoofdkwartier van dit orgaan dient naar de mening van de commissie irt Europa te worden gevestigd. Nedei£ land werd genoemd als toekomstige) zetel. pENERAAL GRUENTHER, de geaï« lieerde opperbevelhebber in Euro* pa, heeft verklaard, dat de NAVO te* gen het eind van het jaar de beschik* king zal hebben over 125 bruikbare vliegvelden in 14 landen, langs een front van 6.400 k.m. Van der Pol in Antiver pen •"TE ANTWERPEN wordt een inter.* nationale biljartvijfkamp gebon den, georganiseerd door „De Boerin- nekens". Deelnemers zijn van Hassél en Vervest voor België, Spielmann en Luetgehetmann voor Duitsland en v. d. Pol voor ons land. Gisteren werden de eerste zes wedstrijden gespeeld^ waarbij van de Pol moest uitkomen tegen "Spielmann en Vervest. De wed strijd van onze landgenoot tegen dé Duitser eindigde onbeslist. Vervest won van v. d. Pol met 3-2. In deze wedstrijd won v. d. Pol cadre 47-2 cadre 71-2. Vervest won libre, band* stoten en driebanden. A.N.W.B. vraagt: F\E A.N.W.B. heeft zich weer tot de minister gewend in verband met het bromfietsenprobleem. Volgens de bond dienen de bromfietsen, nu zij naar het rijwielpad verwezen zijn, ook fiscaal met gewone fietsen te worden gelijkgesteld. Het zou onbiUjjk zijn, zegt de A.N. W.B., als de bromfietsen voor het ge bruik van de rijwielpaden belasting moesten betalen, terwijl dc fietsers van belasting zijn vrijgesteld. I7EN DOMINEE in het Noorden van het land is slachtoffer geworden van een aantal lieden, dat zich voor kunstkenners en kunstliefhebbers uitgaf, doch dat vooral uitblonk in de kunst van het oplichten. Nochtans; ook dit is een kunst en gezien het reóonnn 1 predikant werd opgelicht voor een bedrag van f 88 000, kan men aannemen, dat de duisterlingen op wie men gelukkig de hand heeft kunnen leggen, de academie der lang- vingerigen met een loffelijk getuigschrift hebben verlaten Het waren de 67-jarige sierkunstenaar De Z„ diens beide zoons Jan en Cees en nog een Arnhemse meneer S., die in de loop van het vorige jaar zo ongeveer vrij toegang hadden tot de bankrekening van de dominee. 5 le schilderijen krijgen. Om er een paar te noemen: „Jongen met vogel nestje", toegeschreven aan Albert Cuyp „,Vijf personen en ee» hond", toegeschreven aan Toornvliet „Twee Ruiters", toegeschreven Berkheijde. De dominee ging op het verzoek van de gebroeders in. Twee maanden later kwamen ze echter wéér. Nu wis ten ze een echte Rembrandt te koop. Als ze de som van f 27.000.- konden krijgen, was het doek hun. Dominee greep weer in de geldla en als on derpand werden weer enkele schilde rijen bezorgd. Ditmaal waren het een T"YE GOEDGELOVIGE predikant kreeg op een dag de welgebekte heren Cees en Jan de Z. kunst handelaars op bezoek, die hem ver telden dat zij f 15.000.- nodig hadden voor een reis naar Amerika, waar Jan zeer voordelig een aantal schilderijen van de hand zou kunnen doen. Als dominee zo goed wilde zijn even die vijftien mille mee te geven, dan kon hij als onderpand enkele waardevol- en aan Wouwerman en een Domenichino. De broers verzekerden de predikant, dat hij helemaal niet bevreesd behoefde te zijn, dat het geld niet zou terug komen. Mocht het onverhoopt niet in orde komen met dat geld, dan mocht hij de in onderpand gegeven schilderijen houden. Een maand later gaf de dominee ei/i bedrag van f 10.000.- af, weer tegen een stelletje „deugdelijke onderpan den". Daarna ging er f 12.000.- naar de twee broers. PA TREEDT OP "TOEN alles zo vlot liep. kwam va- 1 der De Z. op het toneel met een aandoenlijk verhaal over de levering van bronzen plaquettes naar Canada. Voor de aankoop van brons was f 2500.- nodig. Hjj kréég dit bedrag. De afbouw van de hele affaire kwam voor rekening van de Arnhem mer S„ die door Cees in het spoor van de dominee was geplaatst. Wan neer de dominee het luttele bedragje van f 8000.- wou neertellen, zou er weer heel voordelig een Rembrandt kunnen worden gekocht. Ook toen be taalde dominee. Het was inmiddels September 1952 geworden, voor de zwendel werd ont dekt. De politie ging over tot de ar restatie van de vier verdachten en gisteren heeft de rechtbank deze zaak in behandeling genomen. De vleugel van het Air-Franec vliegtuig, dat, op weg van Parijs naar Saigon neerstortte in de Franse Alpen, ligt in een nauw dal van de Berg Cornet. Alle passagiers en dc bemanning werden gedood, op dc achter grond hangt nog rook van het vliegtuig, dat geheel uitbrandde, nadat het tegen dc berg was gevlogen. IJET zal een scherpzinnig waar nemer reeds lang zijn opge vallen, dat de herenmode, wat veranderingen betreft, ver achter blijft bij de damesmode. Bij de he ren geen New Look, geen tulp- of ton-iy'n. De Weense oudheidkun dige professor R. Egger heeft dit nog eens tan overvloede aange toond. In opgegraven ruïnes nabq Klagenfurt. heeft hij een afbeel ding ontdekt van een Kelt, die enige eeuwen voor Christus moet hebben geleefd. Deze Kelt droeg een lange broek, die bij de zomen was omgeslagen. Professor Egger, hoewel geen mode-specialist was er zeker van, dat er tussen de Keltische pantalon en die van tegenwoordig geen haar verschil bestaat. Alleen het horlogczakjc mankeerde

de Stem | 1953 | | pagina 1