Wederzijdse beschuldigingen inzake Triest Invasie van Oost-Duitse communisten Nieuwe vogels voor Nederland Verhitte Zuid-Slavische en Italiaanse gemoederen: Prinses ilhelmina Gevaarlij ke massa-bij eenkomsteta MOSSADEGH moet terechtstaan VERNIELENDE STORM Regenboogtrui voor Filippi Tragische dood ZIGEUNERS gaan koning kiezen Negatieve nota' Vliegtuigen voor Marine De verkiezingsstrijd in West-Duitsland Duizenden arrestaties Geld genoeg! zegt het Westen vandaag 7-3 jaar Ridgen dook op Twee dagen Saigon Reeds 2.500 doden ADO ontvangt zilveren bal DAGBLAD VOOR ZEELAND Af en toe zon Manoeuvres SNEEUWSTORMEN Bevoegdheden voor Cambodja S. U. wil niet praten over Oostenryk DE Uitbreiding van treinverbinding OOSTELIJK GAT DIEP INGESCHEURD r Ondergronds Nederlands strand 93e JAARGANG No. 20813 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Keigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mi. H B L de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V M Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 615 per week (uitsluitend bij niet-post- besteli.) f °-42- lncasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent Postrek. no. 278841. MAANDAG 31 AUGUSTUS 1953 Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland» uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). O Met het Amerikaanse schip „Ringsport Victory" zijn Zondag in de haven van Rotterdam een drietal helicopters en een zestal „Beechcrafts", be stemd voor de Marine Luchtvaartdienst aangekomen. De viegtuigen zul len gestationncerd worden op Valkenburg, de helicopters komen op de „Karei Doorman". Tijdens het uitladen van de helicopters; rechts zijn nog gedeeltelijk twee van de „Beechcrafts" zichtbaar. T 70LGENS ITALIAANSE BERICHTEN zou het persbureau „Joegopress" Vrijdagavond verklaard hebben, dat Zuid-Slavië „zijn geduld verloren had" en zou overgaan tot annexatie van de B-zone, het door Zuid-Slavië bezette gebied van Triëst. Dit alles als „antwoord" op wat genoemd wordt de annexatie van de A- zone door Italië. Vorig jaar werd Italië namelijk door de Ameri kaanse en Britse bezettingsautoriteiten uitgenodigd deel te ne men aan het bestuur van de A-zone van Triëst. Italiaanse kranten meldden, dat Italiaanse troepen en sche pen zich in de richting van Triëst bewegen. In Belgrado is offi- ciëel tegengesproken, dat er „plannen tot positieve stappen" in zake Triëst zouden bestaan. óók te Gorizia een massa-betoging gaat houden. Spreker is de zeer hef tige Coveilo. Hij spreekt op de mi- af gelijk met Tito! Tot nu toe heeft Washington alleen gezegd: „We hopen, dat de hoofden koel blijven" en in Londen was men van mening, dat de hele zaak „vre dig zou aflopen", tenzij er incidenten kwamen. Er is overleg gaande tussen de wes telijke Grote Drie over gang van zaken rond Triest. Inmiddels heeft Zuid-Slavië enkele economische wet ten voor Triest ingevoerd. UIT EEN ZIEKENHUIS te Haarlem ontsnapte met behulp van een jonge Duitse vrouw de daar ter verpleging opgenomen 25-jarige Beverwijkse ge detineerde H. v. d. W. De vrouw had een costuum voor hem meegebracht. Tot nu toe geen spoor „SEMPER CRESCENDO" is de har monie van Almelo, vermeldenswaard vanwege het gisteren gevierde dia manten jubileum. Nog te meer te ver melden valt, dat de heer L. Somnier al zestig jaar dirigent van deze uit stekende harmonie is! DE ONBEWAAKTE heeft weer een slechtoffer geëist en wel te Apeldoorn waar de 48-jarige grondwerker v. d. P. door een electrische trein is ge grepen. Hij overleed tijdens het eer voer. DE ONGEREGELDHEDEN in Nyassa- land brieden zich uit. Politiepatrouil les moesten verscheidene malen het vuur openen op betogers. Ook is ge bruik gemaakt van traangasbommen. ]\/TOSSADEGH zal krachtens de wet op de Staat van Beleg voor een militaire rechtbank verschijnen. Hij zal zich hebben te verantwoorde wegens tegen de Grondwet gerichte activiteit. De Regering Mossadegh was sedert 13 Augustus onwettig geweest, de dag, waarop het keizerlijke decreet van de benoeming van Zahedi tot Eerste- Minister werd afgekondigd. Toen Mos sadegh ondanks het decreet de macht bleef uitoefenen, was hij niet meer dan een burger, die zich tegen de wettige Regering verzette. ISBRANDTSEN, president van de maatschappij, die eigenares is van de gezonken „Flying Enterprise" heeft (verbaasd) over de gebor gen „schat" gezegd: „We wisten helemaal niet, dat er geld aan boord was".... TWEE DAMES-toeristen uit Duits land, pertouringcar gearriveerd, sta ken gisteren in Amsterdam het Ro- kin bij de Dam over. Daarbij werden zij gegrepen door een tram en vrij ernstig gewond. DE STUDENT Bob Driebeek uit Rot terdam legde beslag op de Grand Prix van het internationale congres voor de goochelkunst, dat in Rotterdam wordt gehouden. DE VIER RUSSEN, die met een vis sersboot op 8 Augustus de Japanse territoriale wateren binnenkwamen en werden opgebracht, zullen voor een Japanse rechtbank moeten beschij nen. EEN AUTOBUS begon Zaterdagmor gen op de Rijksweg even voorbij Breukelen te slippen. Twee luxe wa gens, tegenliggers, konden dus bus niet meer ontwijken. De botsing kost te aan de bestuurder van de eerste auto, de heer Zijlmans, 69 jaar, het leven. De twee inzittenden van de tweede auto liepen ernstige verwon dingen op. DE VICE-VOORZITTER van de R.K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy" heeft officieel afscheid genomen als hoofdbestuurder. Hij heeft de Bond 35 jaar gediend. Tijdens een receptie te Utrecht werden hem tal van ca- deaux aangeboden. EEN 8-JARIG dochtertje uit het ge zin B. is gisterenmiddag bij het on voorzichtig oversteken van de Zuider- parkJaan in Den Haag door een tram gegrepen. Zij overleed in het zieken huis. tot Weersverwachting, geldig i vanavond: j J Overwegend droog weer met perioden van zonneschijn, maar i later op de dag in het Westen J J van het land kans op lichte regen, t Matige tot krachtige, en aan de Waddenkust tijdelijk harde wind J tussen West en Zuidwest. Onge- t veer dezelfde temperaturen als i gisteren. Vandaag: Zon onder 19.30 uur. J J Maan op 22.12 uur. Maan onder 15.05 uur. Morgen: Zon op 5.51 uur. DE IONISCHE EILANDEN U)E GRIEKSE regering heeft bekend gemaakt, dat de bevolking van de door aardbevingen getroffen Griekse Ionische eilanden helaas de winter in tenten zal moeten doorbrengen, aan gezien de middelen ontbreken om snel woongelegenheden op te bouwen. Door de hevige stormen die het eiland Cephalonia Zaterdag teisterden, nadat drie nieuwe aardschokken opl nieuw schade hadden aangericht, zijn echter ook de tenten en onderkomens van de bevolking in Argostnli ver nield. evenals hulpgoederen, die op strand lagen opgeslagen. Ook de oogst ging verloren. 1WIET dat al is er weer een gevaar- iVA lijke lont gelegd bij dat zo licht ontvlambare Europese kruitvat Triest. De twee Zuid-Slavische bladen „Politike" en „Borba" wijdden er een hoofdartikel aan. Daarin wordt ge zegd, dat Zuid-Slavië reeds te lang over Triest heeft gezwegen in de hoop op een compromis. Het wil ons voorkomen, dat een en ander voorhands nog gezien kan wor den als een kwestie van „politieke zenuwen". De Italianen zijn momen teel verontrust over een toekomstige massabijeenkomst van oud-verzetstrij- ders van Zuid-Slavië. Dat gebeurt aanstaande Zondag in de buurt van de half-Slavische, half-Italiaanse stad Gorizia bij Triest. Daar worden 400.000 oud-strijders verwacht, die met 60 extra-treinen len worden aangevoerd. Bovendien wil Zuid-Slavië grote militaire oefe ningen houden in het gebied van Lubljana, dat vanouds wordt be schouwd als de invalspoort van de Balkan naar Italië. „OPHITSING' LJET GEVAAR blijft natuurlijk be- staan, dat de „zenuwen" de baas worden en dan is er met zoveel mi litairen en oud-strijders in de omge ving al te licht kans op overspannen daden. De plaatsvervangende Minisirsr van Buitenlandse Zaken van Zuid- Slavië, Bebler, hield gisteren een re de voor oud-verzetstrijders bij de ont hulling van een monument. Dat ge beurde in Slovenië. Hij beweerde daar zonder meer, dat Italië erop uit is Triest en „een deel van Slowenië" te annexeren.. Nu zal men zich wel licht herinneren, dat de drie Weste lijken in 1948, vlak voor Tito's br«nik met de Komin<orm, verklaarden, dat Triest ..bij Italië gevoegd zou moeten worden". Daaraan dacht Bebler waar schijnlijk, toen hij zeide, dat Italië kon rekenen op de Britse en Am^ri- gaanse steun! OP DE MINUUT AF y O gaat de ophitsing en de verhit ting voort. Het zal er op Zondag 6 September niet beter op worden, nu bekend werd, dat ook de Italiaanse monarchistische partij op die dag en In Argentinië TAOOR HEVIGE sneeuwstor- AJ men in het Andesgegeberg- te in Argentinië zijn reeds 21 mensen om het leven gekomen. In een legercommuniqué werd be kend gemaakt, dat veertien militai ren by een ski-oefening in 'n sneeuw storm z|jn omgekomen. Enkele dagen geleden verloren vijf personen het leven, doordat een la wine op een spoorwegstation terecht kwam. Ook wérden twee lijken ge borgen in een dorpje in het gebergte Vliegtuigen en bergtroepen trachten verbinding te krijgen met door de he vige sneeuwval geisoleerde dorpen. Am. Consul te Tunis AMERIKAANSE consul in Tu nis, Lebreton, die op het punt stond naar zijn land terug te ke ren, is te Tunis verdronken bij een poging om de twee kinderen van zijn opvolger te redden. De opvolger, Morris Nelson Hugues was juist uit Rome aangekomen om het consulaat over te nemen. De kinderen van Hugues werden ge- Officiële overdracht QE PREMIER van Cambodja, Penn Noeth, en de Franse Hoge Com missaris, Risterucci, hebben Zaterdag te Pnom Penh, de hoofdstad van Cam bodja, twee protocollen getekend op grond waarvan Frankrijk de volledig souvereiniteit op het gebied van de rechtspraak en het politiewezen aan Cambodja overdraagt. Winnaar en wereldkampioen van de amateurs op de weg te Lugano, de Italiaan Ricardo Filippi, zien wij hier de regenboogtrui aantrekken, een karweitje waarbij hij wordt geholpen door de voorzitter van de Inter nationale Wielren Unie, Joinard. 7IGEUNERS uit alle delen van de wereld zullen op 7, 8 en 9 Sep tember in Mantua in Italië bijeenko men om voor de eerste maal in de geschiedenis een zigeunerkoning te kiezen. De koning zal met groot ceremo- niëel worden gekroond. T\E Sovjet-Unie heeft een westelijke uitnodiging om vandaag bespre kingen te Londen te voeren over de kwestie van een staatsverdrag met Oostenrijk verworpen. In een nota werd verklaard, dat de jongste westelijke nota over Oosten rijk niet bevredigend was, omdat de Westelijken opnieuw niet verklaren, dat zij bereid zijn terug te keren tot bespreking van het ontwerpverdrag met Oostenrijk, waarover in 1949 reeds „in grote trekken overeenstem ming was bereikt". Ook werd niet het verkorte wes telijke ontwerpverdrag teruggenomen. Bovendien, zo zegt de nota, behoort bijeenroeping van een conferentie te geschieden door de vier Ministers van Buitenlandse Zaken. „DEFINITIEF ANTWOORD" TN MOSKOU is aan de Oostenrijkse A ambassadeur een Russische nota overhandigd. Hierin vroeg de Sovjet- Unie om een „definitief antwoord" op de vraag ,of de Oostenrijkse Rege ring het verkorte verdrag blijft steu nen of niet en of zij terugkeer to# het oorspronkelijke ontwerpverdrag onl mogelijk acht, zoals zij in 1952 ver klaarde. NIEUWE POGING DRIE westelijke mogendheden zullen opnieuwe trachten de in stemming van de Sovjet-Unie te ver- krijgen met een Oostenrijks onafhan kelijkheidsverdrag, wanneer de mi- Belgïë-TSederland TEENEINDE de spoorwegverbindingen tussen België en Nederland uit te breiden, zal de treindienst op de lijn Antwerpen-Roosendaal vanaf 4 Octo ber a.s. gewijzigd worden. Tussen Roo sendaal en Antwerpen en omgekeerd zullen ieder uur directe motortreinen rijden. Die treinen zullen te Antwerpen de aansluiting verzekeren met de directe electrische treinen van de lijn Antwer- pen-Brussel, en, rekening houdend met de nodig tijd voor de douane-formali teiten, zullen zij te Roosendaal aan sluiting geven op de directe treinen naar en uit Amsterdam en Tilburg. De locale verbindingen zullen hier bij eveneens baat hebben, daar deze treinen zullen stoppen te Kapellen en Essen, en afwisselend ook te Heide of Kalmthout. Wederzijdse hulp FNRIE DAGEN eerder dan verwacht werd, is Zondag te Rotterdam af gemeerd, de „Kingsport-Victory" met een aantal vliegtuigen voor de Marine Luchtvaart. Als onderdeel van het wederzijds defensieprogramma met Amerika kreeg de Marine met deze zending zes Beechcrafts en drie Sikorsky's. De Beechcrafts zullen op het vlieg veld Valkenburg worden ge-station- neerd en vooral bij de opleiding ge bruikt worden. De drie hefschroefvliegtuigen zijn bestemd voor de „Karei Doorman" om personeel te scholen, onder andere bij het redden van drenkelingen. DE AFGELOPEN DRIE DAGEN zijn in de Westduitse Bondsrepubliek meer dan tweeduizend leden van de F.D.J. (Freie Deutsche Jueend) en de S.E.D. (Socialistische Eenheidspartij) uit Oost-Duitsland in hech tenis genomen. Zi| hadden valse verblijfsvergunningen en communistisch propagandamatei laai bi] zich en waren naar het Westen gestuurd om neme kS'tators en llr0Pagandisten aan de verkiezingsstrijd deel te 1 tandpasta, zeepdozen en kleding- F)E arrestaties geschiedden niet al leen op verscheidene plaatsen aan de zonegrens, maar ook in Kiel, Lue- beck, Hamburg en Ludwigshafen. Een deel van de gearresteerden verklaarde onder dwang te hebben gehandeld. De Oostduitsers hadden soms bedragen tot 200 Westduitse Marken bij zich, verstopt in tubes tandpasta, stukken. Een aantal aangehoudenen is naar Oost-uitsland teruggezonden. De rest van de gevallen wordt nog onder zocht. NAAR DE ROER. Vooral bij Helmstedt was het „druk". Daar kreeg de douane Zaterdagavond argwaan, waar op de controle verscherpt werd. Toen in bagage propagandama teriaal van de S.E.D. werd aan getroffen, ging men over tot drastische maatregelen. Bij dit grenskantoor werden enkele honderden arrestaties verricht. Uit voorlopige verhoren is gebleken dat men het vooral had voorzien op het Roergebied en de havensteden, Arbeiders in Oost-Duitse fabrieken verklaarden gedwongen te zijn dit „reisje" te ondernemen. In totaal werd aan de grens ongeveer 60.000 DM in beslag genomen. Ze verklaar den ook nog opdrachten te hebben gekregen tot het verspreiden van pamfletten en tot het verstoren van verkiezingsbijeenkomsten. Inmiddels is aan de zonegrens de Westduitse politie met duizenden agenten versterkt. De arrestanten, die nog niet wegens illegale grensover schrijding zijn uitgewezen, zullen waarschynlyk dezer dagen voor een Westduitse rechter worden gedaagd. nisters van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier in October bijeenko men. Dit wordt in ambtelijke kringen te Washington verklaard. Londen, Parijs en Washington be schouwen de Sovjet-nota als „nega tief". In Wenen is nog geen commen taar gegeven. De Suez-kanaalzóne rvE BRITSE soldaat van de Lucht- macht, Rigden, die op 9 Juli in de Suez-kanaalzone was verdwenen, bevindt zich thans in Engeland. Aldus een mededeling van het Britse Minis terie van de Luchtmacht. Een onderzoek naar de omstandig heden van zijn verdwijning is gaande. Engeland heeft, nadat Rigden werd vermist, een protest hierover inge diend bij de Egyptische regering. De ze ontkende echter enig bericht om trent Rigden te hebben ontvangen. De Britse bevelhebber in Egypte, generaal Festing, heeft na het ant woord van Egypte Ismailia van 13 tot 16 Juli met een cordon afgesloten ge houden. Korea-repatrianten V\E 180 NEDERLANDSE soldaten, die met het Franse schip „Viet nam" op weg zijn naar het vaderland, hebben te Saigon twee dagen doorge bracht. De Nederlandse vice-consul bood hen daar een voorstelling van een Frans cabaret-gezelschap aan. Verder speelden de soldaten een voetbalwed strijd tegen een Frans leger-elftal, doch de wedstrijd werd door hevige regenval bedorven. Het enige bezwaar, dat de Korea- strijders tegen hun uitstapje in Saigon hadden, was, dat z|j niet over voldoen de geld beschikten De cholera in India WEN CHOLERA-epidemie in de In- dische staat Madjya Pradesj heeft in de eerste drie weken van Augustus 2500 slachtofers geëist. Er zijn uitgebreide maatregelen ter bestrijding van de epidemie genomen. Meer dan 170.00 personen zijn reeds ingeënt. H.K.H. PRINSES WILHELMINA is vandaag 73 jaar 'geworden. Het is Haar wens, dat deze verjaardag op uiterst bescheiden wijze wordt ge vierd. Zij wil niet meer in het brand punt van de openbare belangstelling staan en deze wens zal ongetwijfeld door allen worden geëerbiedigd, zij het slechts met een gevoel van spijt. Hoe gaarne immers zou Nederland de Vrouw, die zo vele jaren met grote wijsheid en liefdevol begrip Koningin was, op andere wijze eren dan met een enkele sobere feestklank en in een stil gebed. Van alle Nederlanders zullen dat ongetwijfeld het liefst de bewoners van de rampgebieden doen: zij immers waren in stijgende ont roering er getuige van, hoe de Prin ses in die droeve dagen van opperste nood in de volle zin van het woord „temidden van het beproefde volk" wilde zijn. In het thans verlopen le vensjaar hadden we weer eens te meer reden voor de bede: „Moge God Haar nog vele jaren in goede gezondheid voor ons sparen". Ouiverkerkse ringdijk: MU de sluiting van de ringdijk rond het gat in de Schelphoek een feit is, richt het oog zich op de gaten in de dijk van de Vier Bannen Polder waarin Ouwerkerk en Nieuwerkkrk liggen. Het Westelijke stroomgat in de ringdijk aan de uidzijZde van de Vier Bannen is op het nippertje ge dicht. Het gat is thans een samenstel van betonbrokken, keien en modder. Langs de vernielde caissons worden met grote kranen, perskaden van klei op gezet en daartussen wordt een dijkkern van zand opgespoten. Het dijkslichaam dat nog ten dele onder water ligt, wordt versterkt door bie- tennetten met steen gevuld. Het Oostelijke gat bü Ouwerkerk ziet er slecht uit. Een der landhoof- den is totaal vernield. Oe voorzienin gen en hezinkingen in het gat zijn grotendeels weggeslagen door de ster ke stroom nu het westelijke gat is gedicht. Reeds zijn ter plaatse grote diepten gepeild; een ervan bedraagt rui m22 meter. Naar een uitspraak van ir. v. d. Wall heeft de dienst Dijkherstel nog geen beslissing genomen hoe het werk hier verder zal worden aange pakt. Zo denkt men aansluiting met de uit Engeland aangevoerde „Phoe- nix"-caissons. De raming van de be nodigde tijd loopt uiteen. Enkele we ken zullen er voorbijgaan voor men met de dichting zal beginnen. Na het „Zilveren Bal" tournooi te Rotterdam, dat de zege bracht aan ADO tegen Xerxes, reikt de geestelijke vader van het „Zilveren Bal" tournooi, de oud-international Bok de Korver de trofee uit aan de aanvoerder van de ADO-ploeg, de Jong. ■WIJF grot-onderzoekers hebben een onderzoek ingesteld naai de grootste grot van het Mid dellandse Zeegebied, op enige ki lometers afstand van de Westkust van Sardinië, te Nuoro. Aan de expeditie, die onder lei ding stond van professor Dino Gia- cobbe, nam ook deel mevrouw Mulder, een Nederlandse van na tionaliteit. Het onderzoek heeft 23 uur ge duurd. Op ongeveer 900 meter van de ingang werd een zeer groot meer ontdekt met zandige oevers. Ter ere van mevrouw Mulder heb ben de onderzoekers dit „Het Ne derlandse Strand" genoemd.

de Stem | 1953 | | pagina 1