India trok zich „edelmoedig" terug De „schat" van de Flying Enterprise r Aardschokken Geallieerd voorstel aanvaard Twee leiders in arrest Amerika kreeg in de Assemblee reden tot vreugde Eén gat gesloten, één sluiting bezweken.... Concordaat Spanje en H. Stoel DEPORTATIES BOTSINGEN Geen debat Hevig onweer teisterde Rome V.S. BEZUINIGEN Nieuwe taak voor Mr. Milius Soldaat door geweerschot gedood „Niet vrouwelijk BANKBILJETTEN IN OOSTENDE GELOST: Geld kan tegen zeewater Weg door polder Kruiningen Vc Rouaan onrustig Moe wil meer loon DAGBLAD VOOR ZEELAND In België REGEN COMMISSIE GEÏNSTALLEERD Het vriendje van Ike f Onvoorzichtigheid werd noodlottig Piloot gered RUIM 80 METER DUIKEN Openstelling half October De stakingen Hongaarse kinderen naar Nederland Hond schiet jagers neer 93e JAARGANG No. 20812 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J - M. Mes, Mr. H. B L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercautcren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 615 per week (uitsluitend bij met-post- bestell) f 0.42 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek. no, 278841 Voor God, Koningin en Vaderland 'ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage I 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 1 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent fier m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. ÜUOÖC uuiiiii'ciö v T) ni 3<5) Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7,Jei 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, OUSTBURG: Nieuwstraat jy no^. ,sr Na in het geheim gevoerde besprekingen werd het concordaat tussen Spanje en de H. Stoel getekend, in het Vaticaan. De ondertekening van het concordaat; links Senor Artajo, de Spaanse minister van Buitenland se Zaken, Monsignore Tardina, pro-secretaris van Staat, (midden) en Senor Fernando Maria Casetilla (Spaans ambassadeur bij de H. Stoel). TN DE NACHT van Donderdag op Vrijdag zijn in het centrum van Waals Brabant en in de streek van Gembloers vier aardschokken gevoeld. De tweede van deze schokken was bijzonder hevig. In de streek van Court-Saint-Etienne en van Ottignies scheurden enkele muren. Na de Juni-opstand DADIO-„VRI.T EUROPA", een niet- officiële Amerikaanse, anti-com munistische omroep die uitzendingen voor Oost-Europa verzorgt, heeft in een uitzending verklaard, dat na de opstand van Juni jl. in Oost-Duits- land duizenden Oost-Duitsers per trein naar de Sovjet-Unie zijn over gebracht. Het station baseerde deze verkla ring op berichten van ooggetuigen uit Polen. DE SCHOOL voor jongens-nijver heidsopleiding werd 25 jaar geleden gesticht. Deswege zullen er in Eind hoven op 1 September enkele sobere feestelijkheden zijn. DE VROUWEN in West-Duitsland Siebben ertegen geprotesteerd, dat on open per post verzonden stemoproepen de officieel geregistreerde geboorte datum is vermeld. Zij vrezen „schade aan huwelijkskansen". HET STOFFELIJK overschot van een onbekende man is gevonden op de Leusderheide bij Amersfoort. Een on derzoek is gaande. Het lijk moet reeds lang op de heide hebben gelegen. £)E DUITSE kolonel Rudel is uit Ar- gentië in Duitsland aangekomen. Inmiddels is zijn naam van de candi- datenlijst voor de verkiezingen ge schrapt.... DE INZAMELING van het Ned. Rode Kruis (Giro 777) bracht voor de Slachtoffers van de aardbevingen in Griekenland tot nu toe op f 108.511.63. In Chaumont (Fr.) VRIJDAGOCHTEND zijn te Chau- mont (Noord-Frankryk) 17 N.- Afrikanen gewond, van wie twee ern stig, bij botsingen met ordetroepen. Hierbij waren 60 Noord-Afrikanen betrokken, die met het onderhoud van sporen belast zijn. Zij zijn gehuisvest in oude spoorwagons op het station van Chaumont en protesteerden tegen het voornemen om hun tijdelijke „wo ningen" naar elders te rijden. „Engels, Duits en natuurlijk Fries" was het antwoord van een sollici tant uit Friesland op een formu lier van een Haagse firma bij de vraag „welke vreemde talen spreekt U"? De vraag is gerezen of hij niet had moeten schrijven „en natuurlijk Nederlands" INDONESIË is niet van plan de kwes tie Nieuw-Guinea binnen afzienbare tijd aan de Ver. Naties voor te leggen. DE VLIEGER van een Haags jongetje kwam op een tramwagen terecht. De conducteur, kindervriend, klom om hoog om de vlieger te redden. Hij raakte de stroomdraad aan, viel met een verbrande pink naar beneden en kreeg een hoofdwond. 5X",£9UITIEKE gevangenen hebben de Ministerraad gevraagd zich tot de Regering van Bonn te wenden om voor hen schadevergoeding te vragen voor de tijd in een concentratiekamp doorgebracht tijdens de oorlog. DE AMERIKAANSE Voorlichtings dienst heeft meegedeeld, dat meer dan 2000 employé's uit de dienst ontsla gen zullen worden, omdat het Con gres minder gelden heeft toegewezen. PHILIPS heeft over het eerste half- laar 1953 een wereldomzet bereikt van 689 millioen gulden (vorig jaar "24 millioen). Het aantal werknemers in Nederland bedraagt 41.500, over de gehele wereld 98.000. de" ,I)F-I'F'GATIE voor ons land naar Assemblee staat onder leiding van iv,„n'a '-nils. Leden zijn o.a. prof. Tw« I' L.' 4e Beaufort O.F.M., en de rIT™ Kamerleden J- de Kadt, G. Ruygcrs, mej. mr j vink en Jkvr Wttwaal van Stoetwegen. ZOALS TE VERWACHTEN VIEL, heeft ook de Assemblée het gealliëerde voorstel tot regeling van de politieke conferen tie over Korea aanvaard. Er waren 43 stemmen vóór en 5 tegen bij 10 onthoudingen. De Sovjet-resolutie voor een conferentie van 15 landen werd verworpen met 40 tegen 5 stemmen bij 11 onthoudingen. Deelneming van de S.U. „mits de andere partij dit wenst" werd goedgekeurd met 55 stemmen. India zorgde voor een verrassing; de afgevaardigde van dat land verklaarde, dat India zich geheel van deelneming terug trok. Hiermee was dus een enorme moeilijkheid opgelost, al zou waarschijnlijk India toch niet het vereiste aantal stemmen heb ben gehaald. Maar Amerika kreeg de gelegenheid „het politieke gezicht te redden". NTADAT Vysjinski had voorgesteld het debat over de regeling van de conferentie te hervatten, hetgeen met 36 stemmen tegen en 11 voor bij 12 onthoudingen werd verworpen, ver telde de gedelegeerde van India, dat zijn land zich niet langer candidaat stelde voor deelneming aan de con ferentie. De landen van het Britse Gemenebest, die in een resolutie de deelneming van India aan de orde hadden gesteld, trokken deswege hun resolutie in. De Amerikaanse afgevaardigde Lodge, stak zijn vreugde over deze gang van zaken geenszins onder stoe len of banken. Hij noemde het besluit van India „edelmoedig". Hij verklaar de te menen, dat de wens om de strijd niet te verscherpen afkomstig is van een man, die „wij beschouwen als een groot vertegenwoordiger van een groot leider van een groot volk". Het was, volgens Lodge, deze geest, die hoop geeft voor de toekomst. Het Amerikaanse standpunt was niet te gen India „als zodanig" gericht. In alle andere komende besprekingen over kwesties in het Verre Oosten dient India „een centrale en opbou wende rol te spelen", aldus de Ame rikaanse gedelegeerde. „MET SPIJT" sche afgevaardigde een opmerking wilde maken, die „misschien gevolgen zal hebben voor de stemming". DE KOSTEN. ENE secretaris-generaal der Verenig- de Naties is opgedragen de nodige schikkingen voor de conferentie te treffen. Deze, de Zweed Dag Ham- marskjoeld, schat de kosten er van, bij een conferentie van drie maanden op 250.000 tot 550.000 dollar, dit afhan kelijk van de plaats, waar zal worden beraadslaagd. TjE afgevaardigde van India, de heer Menon, werd bij het verlaten van het spreekgestoelte hartelijk toege juicht. „India heeft dit besluit geno men", zo had hij o.a. verklaard, „om de zuivere sfeer te scheppen voor de periode na de wapenstilstand". De af gevaardigde van Nieuw-Zeeland, Munro, verklaarde namous de landen van het Gemenebest, dat hij „met spijt" de resolutie betreffende India introk. Kort voor de opening van de zit ting had Menon een ernstig onder houd met Vysjinski, eerst in de wan delgangen en later in de vergader zaal. Daarna onderhield Menon zich nog met de Amerikaan Lodge en de Australiër Spender. Kort daarop zei- de voorzitter Pearson, dat de Indi- Op militaire uitgaven UNE REPUBLIKEINSE Regering heeft de Amerikaanse begroting voor het nieuwe belastingjaar, dat van medio 1953 tot medio 1954 loopt, bekend ge maakt. Voor het eerst sinds het uitbreken van de Koreaanse oorlog vertonen de militaire uitgaven een daling. De Regering schat, dat de staats uitgaven twee milliard dollar minder zullen zijn, dan door de Regering- Truman was begroot. Voor grote militaire projecten zal 5.600.000.000 dollar minder worden uitgetrokken. De commissie voor de atoomkracht zal in het nieuwe belastingjaar aan de V. S. een bedrag van zes milliard dol lar ten koste leggen. In Trumans be groting was hiervoor 7.402.000.000 dol lar uitgetrokken. N/IR. J. MILIUS kondigde in 1VI zijn traditionele rede voor de pers zijn aftreden als directeur van de Ned. Jaarbeurs officieel aan. Hij wordt gedelegeerd lid van de Raad van Beheer, in 't bizonder be last met de bestudering van de rich ting waarin de jaarbeursontwikkeling voor de toekomst zich zal moeten be wegen, zomede van de binnen- en bui tenlandse contacten. Een nieuw te benoemen directeur zal belast worden mot de dagelijkse werkzaamheden voor de jaarbeurs organisatie. Aan de 61e Jaarbeurs, die 1 Sep tember begint, zal worden deelgeno men door 2576 firma's, afkomstig uit 20 landen. De bezette netto opper vlakte bedraagt circa 30.000 M2. waarvan 18.000 M2. op het Vreden- burg en 12.000 M2. op het Croeselaam terrein. vanaveo7d7WaChting' geldig Veel tot regen of'e^olking met tijdelijk matóL m°lregen. Overwegend West JTd- hoo™zakelijk tussen d' °nseveer dezelfde J 'emperaturen als gisteren. t ..Vantlaag: Zon onder 19.35 uur. °P 20.56 uur. Maan onder U.15 uur. Morgen: Zon op 5.48 ;;"r oP 21.29 UUr. Zon on. "er 19.32 uur. Maan onder 13.50 uur. Maandag: Zon op 5.49 uur. Deel van muren van Vati caanstad ingestort P)ONDERDAG is boven Rome een uitzonderlijk hevig onweer losge broken, waardoor gehele wijken in 't centrum van de stad onder water werden gezet. De in 1906 opgetrokken muren van de Vaticaanse Staat zijn over een afstand van vijftig meter ingestort. Een ander deel van de muur loopt gevaar. Het onweer hield twee uur aan. Het verkeer in de straten van de stad was gestremd. Alle brandweerlieden gin gen direct aan het werk om te traen ten het water naar de Tiber af te leiden. De communisten in de V. S. j wtE voortvluchtige Amerikaanse communisische leiders zijn in een schuilplaats in bet Sierragebergte in Caiifornië gearresteerd. Een hunqer, Thompson, was „on dergedoken", nadat het Federale Hof hem in Juli 1952 tot een gevangenis straf van drie jaar en een boete van 10.000 dollar had veroordeeld wegens activiteit tegen de regering. De ande re gearresteerde, Steinberg, heeft zich sedert Juni 1951 weten schuil te hou den. Twee mannen en een vrouw zijn gearresteerd wegens het verschaffen van een schuilplaats aan de twee voortvluchtigen. Een overstroomde garage. De jongens die, de broekspijpen hoog opgestroopt zich een weg trachten te banen door het kniehoog staande water, zullen wel onverrichter zake zijn terugge- komen. De caissons in het dijkgat bij Ouwerkerk (Duiveland) zijn door de ster ke stroming weggeslagen, zoals men op de voor- en achtergrond van deze foto duidelijk kan waarnemen. Donderdagavond is de laatste opening in de Oosterinlaagdijk bij Scheiphoek gesloten. Dit geschiedde met twaalf caissons, die in twee elementen tege lijk werden geplaatst. De sluiting werd bijgewoond door talrijke auto riteiten. 't Moment waarop 't stroom- gat wordt afgesloten. Op de achter» grond Scrooskerken. DE TWEEDE T. H. UNE Minister van O., K. en W„ mr. Cals. heeft geïnstalleerd de com missie ter voorbereiding van een tweede instituvt voor Technisch Ho ger Onderwijs, dat te Eindhoven zal worden gevestigd. De Minister wees op de zorgwek kende vermindering van de maat schappelijke mogelijkheden voor on ze begaafde jonge megisen om een ho gere studie nog te bekostigen. Deze noodtoestand leidt er echter ook toe, dat de vraag beantwoord moet wor den in hoever de aloude en dierbare traditie zal kunnen worden gehand haafd de hogeschool-stud<mt volstrekt vrij te laten, zijn studie in alle op zichten naar eigen keuze in te rich ten. PRESIDENT EISENHOWER is zijn „vriendje" Paul Hanley, 6 jaar, niet vergeten! Paul Hanley is door de doktoren opgegeven: hij moet volgens hen sterven aan kanker. Paul had gezegd, dat hij zo graag de president eens wou zien. Eisenhower knoopte de vriend schap aan door de jongen nu een goede week geleden op te bellen. En de President kwam! Na dat bezoek is Dwight D. voor Paul een „nog veel betere man" dan Cas- sidy. Daarna stuurde men namens Paul een dank-schrijven naar het Kapitool. Paul kreeg antwoord: „Ik vond het bezoek aan jou erg prettig. Ik hoop, dat je gauw beter bent. Pas goed op jezelf. Beste groeten, Dwight D. Eisen hower". Sindsdien is Paul nog trotser dan twee trotse pauwen!! Straaljager neergestort QNDER WASBERG in de gem. Deurne, is gistermiddag een straaljager van de vliegbasis Wel schap te Eindhoven neergestort. De piloot is tijdig uit het vliegtuig ge sprongen. De boerderij van de heer A. Knijnenburg is als gevolg van dit ongeval in brand geraakt en afgebrand. Mensenlevens zijn niet te betreuren. De piloot is met zijn parachute be houden tussen Deurne en Merselo neergekomen. Op 10.000 voet hoogte had net toestel motorstoring. Het vliegtuig behoorde tot de Ne derlandse Luchtstrijdkrachten en was van het type „Thunderjet". li Afivas en stofzuiger IN HET komende weekeinde zullen 1300 vrouwen uit 47 landen naar huis terugkeren na een week lang te Edinburgh huishoudelijke problemen te hebben besproken. Het was de achtste keer, dat een internationaal congres over het voeren van een eco nomische huishouding werd gehouden. De huisvrouwen besloten, dat afwassen en het hanteren van de stofzuiger niet langer als speciale bezigheden voor de vrouw dienen te gelden, maar ook tot de plicht van de man gerekend behoren te worden. EEN,,™ihIiAï!..bebgingsvaamto,, ae teeit in de golven verdwenen „Flving Enterprise" Van Falmouth Reeds tijdens de heldhaftige striid van kanitein r„„ schip veilig de haven binnen te brengen werd dikwihc t Zljn een geheimzinnige lading, die het schip aan boord zou hebben legen, zouden niet erg geleden hebben en de opschriften zouden nog goed leesbaar zijn. Het bergen der lading van de lying Enterprise", die ruim 80 me ter onder de zeespiegel ligt, is reeds enige tijd gaande. De werkzaamheden gaan met grote moeilijkheden ge paard, daar het afdalen naar deze diepte slechts bij zeer kalme zee kan geschieden. De „Rostro" heeft een bemanning van 27 keppeu, allen Italianen, aan boord, onder wie de bekende duiker Mario Raffale, die reeds 20 jaar gele den te Oostende vertoefde, waar hij de ladingen van de tijdens de eerste L)IT is dus nu bevestigd. Een woord voerder van de havendienst van Oostende verklaarde, dat het Italiaan se bergingsvaartuig een grote hoe veelheid Engelse en Amerikaanse bankbiljetten aan wal heeft gebracht afkomstig van de „Flying Enterprise". Deze bankbiljetten zouden vervoerd zijn voor rekening van de Zwitserse Nationale Bank. De biljetten, die meer dan ander half jaar in het zeewater hebben ge- wereldoorlog in de grond geboorde schepen heeft geborgen. De „Rostro" heeft een bijzondere duikersklok aan boord. POSTZEGELS? TOT nu toe werden uit het wrak van de „Flying Enterprise" behal ve de bankbiljetten ook grote hoe veelheden schrijfmachines, stukgoede ren en auto's naar boven gebracht. Al deze goederen waren cc,ter onbruik baar geworden door het langdurige verblijf in het zeewater. Een hoeveelheid porcejein was gro tendeels aan scherven. Er zou zich ook nog een grote hoeveelheid postzegels aan boord van het vergane schip heb ben bevonden. De geborgen goederen werden tot nu toe ontscheept in de Franse haven Morlaix aan de kust van Bretagne, doch wegens de stakingen in Frank rijk was de „Rostro" dit keer Oos tende binnengelopen. Het Italiaanse bergingsvaartuig handelt in opdracht van de eigenaar van de „Flying En terprise" en de assuradeurs. De lading van de „Flying Enterpri se" werd indertijd op 420.000 dollar geschat. TJONDERDAGAVOND is in het kamp „Kranenburg" bij Harderwijk de soldaat J. L. N. Kroom uit Amster dam op noodlottige wijze getroffen door een geweerschot en gedood. Sol daat Kroom is op 3 Mei 1932 geboren. Hij maakte deel uit van de wacht en werd getroffen door een noodlottig schot uit het geweer van een schild wacht. De maréchaussée stelt een onder zoek in. Voorlopig werd het volgen de bekend: Twee militairen stonden op wacht bij een munitie-opslagplaats, die aan de buitenkant verlicht was. Rondom deze opslagplaats bevindt zich een aarden wal van zes a zeven meter, ter bescherming van de stad bij even tuele explosies. Deze wal is onver licht. Soldaat Kroom, die een van de twee op wacht staande mannen moest af lossen, heeft vermoedelijk een grap willen uithalen en is, inplaats van OLGENS de K.N.A.C. mag worden verwacht, dat om streeks half October de Rijks weg door de polder Kruiningen wederom voor het doorgaande verkeer zal kunnen worden opengesteld. Hiermede zal dan de gehele verbinding Bergen op Zoom-Middelburg zijn hersteld. T\E FRANSE Veiligheidspolitie heeft Vrijdag het station van Rouaan, waar Donderdag 4000 arbeiders in staking zijn gegaan, bezet. De arbei ders gingen in staking wegens maat regelen tegen drie van hun collega's. Volgens vakbondsleiders zijn deze maatregelen in strijd met de door de Regering gegeven belofte, dat geen vergeldingsmaatregelen tegen stakers zouden worden genomen. Functiona rissen wilden niet meedelen, waarom de drie spoorwegemployé's worden vervolgd. Het station van Rouaan was Vrijdag gesloten, er zijn geen treinen aange komen of vertrokken. De stakers lie ten de treinen tussen Le Havre en Parijs passeren. Er zijn geen incidenten gemeld, maar met stalen helmen uitgeruste le den van de republikeinse Veiligheids garde staan klaar om in te grijpen, zo dit nodig mocht zijn. langs de normale, verlichte weg naar zijn post te gaan, de aarden wal op gegaan, vanwaar hij, in het donker staande zijn kameraden iets toeriep. De beide schildwachten herkenden Kroom niet en vermoedden onraad. Nadat zij nog iets hadden teruggeroe pen schoot een hunner, met het reeds gemelde noodlottige gevolg. JVdET TOESTEMMING van de Minis- ter van Justitie zal een transport van Hongaarse kinderen uit de vluchtelingenkampen in Oostenrijk en Duitsland naar Nederland komen voor een tijd van drie maanden. Het ligt in de bedoeling vijftig kin deren uit Oostenrijk en vijftig uit Duitsland in Nederland onder te brengen bij Nederlandse pleegouders. Na de eerste wereldoorlog werden niet minder dan 34.000 kinderen uit Hongarije ondergebracht bij Neder landse pleegouders, en na de tweede wereldoorlog werd in December van het jaar 1947 het eerste Hongaarse transport van 500 kinderen naar Ne derland gebracht. m- - ,3 Veertien maanden oud is Irita pas, maar zij nam met vuur deel aan de stakingsoptocht van telefoonpersoneel in St. Louis (V.S.). Zeggen kon ze het nog allemaal niet zo goed, en daarom had zij, net zoals „mom" een fiink biljet op haar buik, dat voor zichzelf sprak. Wanneer „mom" en haar collega's hogere lonen krijgen, is dat vast en zeker te danken aan Irita. DIJ EEN JACHTPARTIJ in de omgeving van Barnstaple (Z.- West-Engeland) heeft een jacht hond twee jagers aangeschoten, doordat hij op de haan van een dubbelloopsjachtgeweer trapte. Beide mannen moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. De jagers, die juist een hert had den gedood, hadden het geweer even op de grond gelegd.

de Stem | 1953 | | pagina 1