Overeenkomst met Franse stakers Sjah per vliegtuig naar Teheran Nieuwe Sultan ingehuldigd vami- Koningin Juliana opende Waalwij ks trots: de S.L.EJVL Rotte eieren Na seini-of ficiële bespreking en door M.R.P.-bemiddeling P.T.T. en Spoorwegen aan het werk Mossadeghs aanhangers te Teheran in het nauw Meer dan 20.000 huizen in puin Asyl in Japan Felle aanval op Engeland WIJZIGINGEN OP KORTE TERMIJN DAGBLAD VOOR ZEELAND f Biihureaux: Temeuzen. Noordstraat 56, Tel. 2601. DOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35)^ Nieuwe postzegels Geen maatregelen Toestand in Marokko: rustig ZEVEN PRIESTERS GEARRESTEERD Van der Neut Hechtenis verlengd De moord op van Eek Volledige bekentenis Gebed van Naguib Echtpaar uit V. S. bij de Koningin Een jaar de cel in Geen Britse journalisten mee Felicitatie PAK HEN JEN VOOR NAUMANNi Senator McCarthy De salarisregeling voor leraren Vanaf 1 Januari 53 VERGELIJKING ID\ BETEKENIS EN OMVANG van de voorgenomen wijzigingen blijken duidelijker, indien deze toelagen bij het basisbedrag zijn opgeteld, gelijk in de hiernavolgende staat is geschied. 93e JAARGANG No. 20806 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave! N V. Uitgevers Mij Neerland!. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Beigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181. Admi nistraue: 8776 - Verantwoordelijk Hoofd redacteur/ J. J. H. A. Bruna Redactieraad C. X V. Hoolegem Mr. Dr. A. J. J. M Mes. Mt H. B. L. de Rechter. X J- v. t Westende. P V M Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.46 per kwartaal, per post t 615 per week (uitsluitend bij niet-post- Keetpi'i f 0 42. Incasso wordt berekend. nummers 13 et Postrek. no. 278841 ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezondan Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aari- zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd; 7I7ïië« wëstsïngel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, TeL Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, westsmgci 102 TER VERHANGING van het huidi- 1 ge type Nederlandse frankeerze gels met de beeltenis van H. M. de Koningin, zal P.T.T. begin September een aanvang maken met geleidelijke invoering van nieuwe Koninginneze gels ook naar een ontwerp van de heer S. L. Hartz. Het eerste zegel, dat zal verschijnen zal het zegel van 10 cent zijn in een bruine kleur. Daarna zullen, naar behoefte, de overige waarden worden aangemaakt. De heer Hartz heeft voor het ont werp van de beeltenis van H.M. de Ko ningin een nieuw procédé gevolgd: Hij heeft nl. voor de afbeelding een plas tic gravure gemaakt. Ook de letter en cijferaanduidingen zijn van de heer Hartz. De zegels zijn gedrukt bij de firma Joh. Enschedé Zonen te Haarlem. DE FRANSE REGERING heeft Vrijdagochtend vroeg een alge meen accoord bereikt met vertegenwoordigers van een aan tal niet-communistische stakers en aan de P.T.T.-arbeiders is door de socialistische en katholieke vakbonden opdracht gegeven het werk te hervatten. De postambtenaren waren de eersten die 17 dagen geleden het werk neerlegden als protest tegen bezuinigingsmaatregelen van de Regering. De overeenkomst is bereikt bij semi-officiële besprekingen tussen de socialistische „Force Ouvrière" en de christelijke vak bond ener- en de Regering anderzijds, terwijl Kamerleden van de katholieke M.R.P. als bemiddelaars optraden. P)E overeenkomst houdt het volgen- de in: 1) Vóór 30 September zal de raad gevende commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van de Regering, de werknemers en de werkgevers, bij eenkomen. 2) Er zullen geen maatregelen tegen de stakers worden genomen. 3) De Regering zal met de vakbon den overleg plegen over de toepas sing van de decreten inzake de pen sioengerechtigde leeftijd. 4) De Regering zal net verzoek tot herziening van de basisionen in wel willende overweging nemen. 5) De Regering zal zich met werk geversorganisaties in verbinding stel len teneinde mee te helpen bjj het tot stand brengen van nieuwe ar beidscontracten. Volgens een woordvoerder van de socialistische „Force Ouvrière" draagt het accoord slechts een voorlopig ka rakter. Zodra de arbeiders het werk hebben hervat, zullen onderhandelin gen beginnen om tot een definitieve overeenkomst te komen. ANDERE BEDRIJVEN De Ionische eilanden DIJ DE aardbevingen op de Griekse Ionische eilanden Cephalonia en Ithaka is 90 procent van de dorpen en steden totaal vernield. Meer dan 20.000 huizen liggen in puin. Bij de opruimingswerkzaamheden worden nog steeds lijken gevonden. Inmiddels zijn Donderdag reeds 86 geëvacueerden naar de eilanden terug gekeerd. Nog 189 personen hebben re patriëring verzocht. A. E. KEGOUT uit Itteren (Lb.), die in Zweden op 31 Juli jl. bij een auto- botsing gewond raakte, is in het zie- uur staking, 1 De staking in breidt zich uit. INMIDDELS hebben de katholieke A socialistische spoorwegarbeiders en het personeel bij de bus- en métro diensten van hun bonden order gekre gen, weer aan het werk te gaan. In de andere bedrijven zijn er geen tekenen, welke op een spoedige rege ling van het conflict wijzen. De 600.000 arbeiders in de metaal bedrijven begonnen gisteren een 48 kenhuis te Oerebro overleden. DE MAU Dl AI' zal weldra van de I de bouwbedrijven gouverneur van Kenya de capitulatie voorwaarden vernemen. Men neemt aan, dat de leiders de organisatie wil len ontbinden. DE RUSSEN ontruimden plotseling in Oostenrijk langs de grens met de Amerikaanse zone een aantal gebou wen, waarin controleposten waren ge vestigd. TWEE TIJGERS uit Suriname worden vandaag per M. S. Bantam in Rotter dam verwacht. Niet door de dieren tuin, maar door een particulier. „DE WAARHEID" is in kort geding gedaagd wegens aantasting van de goede naam van de N.V. Korff's Cho coladefabrieken, die volgens dat blad opzettelijk te lage lonen zou betalen. WIM LAMBERMONT, 24 jaar, kreeg in de V. S. dezer dagen zijn vliegbrevet. Hij is de zoon van Daan Lambermont, die al 30 jaar actief vlieger is en thans de func tie van chef-instructeur aan de Rijksluchtvaartschool vervult. DE JOURNALIST Simon Koster is aan de vooravond van zijn vertrek naar Nederland te New-York benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. De heer Koster aanvaardde een functie bij het A.N.P. DE PRINSESSEN Beatrix en Irene zijn na een maand vacantie te Cape Cod vertrokken naar de familie Fea- ver in Ottawa. Daar zullen zij een week logeren. IN TOKIO deden zich de eerste helft van dit jaar 6676 verkeersongevallen voor. Daarbij werden 267 personen gedood en 3846 gewond. DE ZWEMBADEN te St. Johns in Nef Foundland zijn gesloten, daar 87 gevallen van kinderverlamming zijn geconstateerd, waarvan twee met do delijke afloop. T. DOKTER, hoofdredacteur van de regionale Dagbladpers, is benoemd tot hoofd van de voorlichtingsdienst van het Ministerie van Sociale Zaken. DE ZENDER Hilversum I kwam gis terenmorgen pas om kwart voor ne gen in de aether. Een gecompliceerde storing aan de zender te Lopik ver oorzaakte twee uur storing. EEN NIEUWE rechtse partij, de Na tionaal Duitse Socialistische Arbei derspartij (N.D.S.A.P.), is door de 33 jarige Berlijner Heinz Telgmann op- NSDApDe partil' van HitIer heette (Advertentie) tot 1 4 4 f J Weersverwachting, geldie J vanavond: f J Nu en dan buien, hier en daar 9 9 met hagel of onweer, maar ook J f f* en toe opklaringen. Matige tot 4 4 krachtige, langs de kust nu en dan 9 9 harde Westelijke wind. Koel weer. J i Vandaag: Zon onder 19.50 uur. 4 4 Maan op 18.42 uur. Morgen: Zon 9 op 5.36 uur. Maan onder 3.23 uur. 9 f Zon onder 19.48 uur. Maan op 4 190.5 uur. Maandag: Zon op 5.38 4 4 uur. Maan onder 4.55 uur. J Spionnagein China YEILïGHEIDSSTRIJDKRACHTEN hebben in de Chinese provincie ajantoeng, aldus deelde Tass Donder dag mee, zeven R. K. geestelijken op beschuldiging van spionnage in hech tenis genomen. De leider van de groep is, volgens mond deeEglrg;SChe Seestelijke Ray" De organisatie was ontdekt met medewerking van de bevolking en ka tholieke patriotten. LIET HOGE HOF van Neder-Saksen 1 te Celle heeft Vrijdag besloten de hechtenis van Van der Neut, een der uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadi gers, te verlengen, in afwachting van een beslissing over zijn uitwijzing I vuurde" CIDI MOHAMMED ben Moelay Ara- fa, de nieuwe sultan van Marok ko, is Vrijdag te Fez als Sultan inge huldigd. Een duizendtal Marokkaan se hoogwaardigheidsbekleders woon de de inhuldiging bij. De nieuwe Sul tan werd uitgeroepen tot geestelijk en wereldlijk leider van het F ranse pro tectoraat. Ook de viziers van de Regering, die de acte van investituur van Rabat naar Fez hadden gebracht, waren bij de plechtigheid aanwezig. De acte, die door 350 hoogwaardigheidsbekle ders was ondertekend, houdt in, dat de nieuwe sultan door de hoogste re ligieuze autoriteiten als zodanig wordt erkend. Ook in de grote troonzaal in Rabat, de hoofdstad van Marokko, werd Vrij dag de opvolging van de Sultan offi cieel afgekondigd. Vandaag wordt de nieuwe vorst in Rabat verwacht. In Marokko is het Vrijdag overal rustig gebleven. De tanks en gevechts wagens, die Donderdag het paleis van de Sultan omsingelden, waren weer teruggetrokken. In Casablanca, het bolwerk van de nationalistische Istik- lal-beweging, die de afgezette Sultan steunde, was het even rustig als in de andere delen van het land. IN VEILIGHEIDSRAAD? F5E GROEP van Arahisch-Aziatische landen bjj de V. N. heeft Vrijdag eenstemmig besloten de kwestie-Ma- rokko „onmiddellijk" voor de Veilig heidsraad te brengen. De voorzitter van deze groep, de Syriër Zei Neddin, die dit meedeel de, voegde hieraan toe, dat een reso lutie van de groep over Marokko in voorbereiding is en binnenkort be schikbaar zal komen. De groep zal de Sultan en het volk van Marokko in hun strijd voor vrij heid blijven steunen. naar Nederland. TGADAT CHRIS B. uit Bodegraven verleden week bekende, de moord op de Woerdense agent van Eek be dreven te hebben, heeft thans ook zijn broer Jan een bekentenis afge legd. Deze bekende, dat hij zich teza men met Chris aan verscheidene in braken heeft schuldig gemaakt. Inzake de moord verklaarde Jan, dat hij met zijn broer de agent van Eek ontmoette, die hen opwachtte. Jan verzekerde, dat hij voorop had gereden en niet wist, dat Chris een pistool hjj zich had. Plotseling hoorde hij achter zich schoten, die Chris af- Samen zijn /ij daarop ge vlucht. 't DIJ de laatste plechtigheden, die Vrijdag aan de graftombe van J Mohammed te Mekka door fir J J bedevaartgangers werden gehou- f t den, heeft President Naguib in een i gebed Allah verzocht de Marok- kanen te wreken. Zijn gebed werd door vele dui- i zenden mannen en vrouwen, on- der wie vele Noord-Afrikanen, t herhaald. In Cairo verklaarde de Sjeik Abdel Latif Deraz, de vice-rec- J tor-magnificus van de Mohamme- daanse Universiteit, naar aanlei- ding van de gebeurtenissen in J J Marokko: „De kruistochten duren J voort. Het Westen zet zijn strijd tegen de Islam voort". L^ONINGIN JULIANA heeft de heer en mevrouw Le Cocq uit Lynden CV. S.) ontvangen,:-die H. M. 'n brief van de burgemeester van Lynden hebben overhandigd, waarin deze naar aanleiding van de watersnood zijn medeleven met het Nederlandse volk en zijn hoop op een spoedig her stel uitspreekt. Lynden, een plaatsje van 2000 in woners bracht destijds 9.080 dollars bjjeen voor de ramp. De inwoners zijn voor het grootste deel van Neder landse afkomst en de heer Le Cocq die voor het eerst in ons land was, sprak uitstekend Nederlands. Maureen McCormick" DLEEK maar nog altijd glimlachend heeft de 37-jarige Zwitserse lady crooner Verena S. het haar door de Amsterdamse Rechtbank opgelegde vonnis van een jaar gevangenisstraf horen uitspreken. De eis luidde 1.5 jaar, gezien haar onbetaalde schulden in grote Amster damse hotels, bont- en andere win kels en bij particulieren, welke wa ren gemaakt onder de naam van de Amerikaanse admiraal McCormick en met voortdurende zinspeling op haar „juwelen in Parijs" en op een fictie ve vriend, „broer van een vroegere Hoge Amerikaanse commissaris in Duitsland", had de rechtbank haar schuldig bevonden aan oplichting, en aan de opzet zich zonder betaling goe deren te verschaffen. r\E Sjah van Perzië is Vrijdagoch- tend met de „Tilhnrg" van de K. L.M. uit Rome vertrokken met be stemming Teheran, via Bagdad. Hij was in gezelschap van zijn secretaris, een aide de camp en 21 journalisten, onder wie echter geen Britse. Vier Britse correspondenten kregen kort voor het vertrek van de viiegveldpo- litie aanzegging, dat zij niet waren uitgenodigd om de Sjah te vergezel len. Toen de vorst in het felle licht van de fotolampen over het platform naar het vliegtuig liep. zei hij tot de Brit se journalisten „Het spijt mij, maar u begrijpt waar het om gaat". De echtgenote van de Sjah, Soraya, bleef te Rome achter. Het toestel kwam in de middag te Bagdad aan. Van Bagdad zet de Sjah. slechts vergezeld door zijn secretaris, de reis voort in een eigen vliegtuig. MOSSADEGH DRIGADE-GENERAAL McLean. die in de oorlog opdracht had om de Duitsgezinde generaal Za- hedi te ontvoeren of zo nodig te doden, heeft Donderdagavond in een radiotoespraak Zahedi geluk- gewenst. Het was ruim tien jaar geleden, dat hij Zahedi een auto- S matisch vuurwapen tussen zijn ribben had geduwd en hem „had uitgenodigd zijn handen omhoog J te "steken". McLean is thans een J conservatief lid van 't Britse Par- J lement. sonen op touw gezet waren. De orde troepen moesten van hun vuurwape nen gebruik maken. Enkele personen werden gewond. Enkele winkels in het zuiden van de stad, waarvan de eigenaren van sympathieën voor de communistische Toedeh-partij worden verdacht, zijn geplunderd. Overigens was het in de stad rustig. I~5E afgezette premier, dr. Mossadegh, bevindt zich thans in de officiers club te Teheran. Zijn vertrekken gren zen aan die welke voor de Sjah zijn gereserveerd. Generaal Zahedi, de nieuwe premier, heeft zijn werkver trekken ingericht in het Ministerie van Defensie, tegenover de officiers club. Mossadegh, die zich Donderdag avond na een hele lichte maaltijd niet goed voelde, is onder behandeling van twee dokters gesteld. DE TOESTAND /GISTEROCHTEND hebben pantser- wagens en militairen in Teheran ingegrepen bij enkele betogingen voor Mossadegh, die in wijken van het centrum door enkele honderden per- AMBTENAREN van de Zuidkore- aanse Inlichtingendienst hebben verklaard, dat er .aanwjjzingen'ê zijn. dat de gewezen Noordkoreaansc Mi nister van Buitenlandse Zaken Pak Hen Jen naar Japan is gevlucht. Dit om te ontkomen aan de jongste zuivering van Regeringsfunctionaris sen. Uit berichten uit de Noordkore- aanse hoofdstad Pjongjang was geble ken, dat Pak sinds Februari niet bij officiële gelegenheden was gezien. De Japanse politie te Tokio zegt geen enkele bevestiging van deze berich ten ontvangen te hebben. Pantserwagens en militairen in Tehe ran hebben Vrijdagmorgen ingegrepen bjj enkele betogingen voor Mossadegh welke in wijken van het centrum door enkele honderden ïiersonen op touw gezet waren. Hier zien we hoe de mi litairen een aantal betogende aanhan gers van Mossadegh wegvoeren. MAUMANN, de vroegere staatssecre- taris van Goebbels is Donderdag avond te Kiel op een verkiezingsver gadering met tomaten en rotte eieren bekogeld. Het spreken werd hem on mogelijk gemaakt door gejoel in de zaal en uitroepen als „Naumann er uit". Een groot deel der aanwezigen hief het lied van de Vakbond aan, toen de politie de vergadering reeds vjjf mi nuten na de opening sloot. OENATOR MCCARTHY heeft op een bijeenkomst van het corps mari niers een aanval gedaan op Engeland als bondgenoot. De Senator zei: „Wjj willen geenn hondgenoten, die kruipen en zich overgeven bij een dreiging van de vijand, of die de schoenzolen van de vjjand likken en hem wapenen ge ven". Hij verklaarde, dat Eingeland er de laatste tijd op heeft aangedrongen, dat communistisch China, in plaats van de Regering van Tsjang Kai Sjek, lid van de V. N. wordt. „Engeland heeft er op gepocht, dat het zijn verschepin gen naar communistisch China uit breidt verschepingen met voor de oorlog' belangrijk materiaal aan de vij and, die zonen van Engeland zowel als zonen van Amerika heeft gedood", zo zei McCarthy, Op de foto hierboven: H. M. de Koningin bekjjkt het mooie cadeau, dal Haar voor de Prinsessen werd aangeboden: voor elk harer een fraai paar schoenen. Op de achtergrond (met ambtsketen) burgemeester Teyssen en rechts van deze de Commissaris der Koningin, dr. de Quay. Op de foto rechts: Ter verwelkoming biedt Ireentje Teyssen H. M. een mooie bou quet aan. TN AANSLUITING op de toezegging van de Minister van O., K. en. aan de Tweede Kamer heeft een uitvoe rig overleg plaats gehad met de lera renorganisaties bij het V.H.M.O. over een herziening van de salarisregeling. De Regering heeft in haar voorstellen enige wijzigingen aangebracht. Met deze gewijzigde voorstellen heeft de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken zich in haar vergadering van gisteren ver enigd. Het ligt in de bedoeling de regeling op korte termijn te doen ingaan en terugwerkende kracht te geven tot 1 Januari 1953. Een overzicht van de belangrijkste wijzigingen: 1. De wedden van de leraren in volledige betrekking, thans lopende van f 320- tot f 620.; per maand, zul len worden gebracht op f 340.- tot f 720.-. 2. De volledige betrekking, die thans 26 lessen omvat (waarbij de le raar verplicht kan worden 29 uur les te geven), zal worden gesteld op 24- 29 lessen. Voor de leraren in lichame lijke oefening zal de volledige betrek king in plaats van 32 lessen 29-32 les sen omvatten. 3. De lessen boven de 29 zullen (tot een maximum van 3) bij een salaris- ancienniteit van 9 of meer worden be zoldigd met f 15.-, f 15.- en f 10- per maand. 4. Aan de leraren, die een docto raal of ingenieursexanien hebben af gelegd zullen deswege 3 verhogingen worden toegekend (thans 2). 5. De diensttijd hij liet lager onder wijs tot ten hoogste 20 jSren za! voor alle leraren meetellen voor 3/4 deel (thans voor de helft). 6. Het maximum van de wedden van directeuren en rectoren van scho len met minder dan 10 klassen zal worden gebracht van f 720.- op f 800- per maand. Voor die van scho len met 10 of meer klassen zal het maximum worden verhoogd van f 740- tot f 840- per maand, terwijl voor de groep van directeuren met meer dan 18 klassen het maximum, dat thans f 740— is, f 870— per maand zal bedragen. Deze maxima zullen voorts in afwijking van de bestaande regeling zowel voor gepromoveerden als voor niet-gepromoveerden gelden. Alle genoemde bedragen worden nog verhoogd met de gebruikelijke toelagen. Toekomstige Aanvangswedde LERAREN Idem doctorandi MAXIMUM leraren idem gepromoveerd Voor DIRECTEUREN en rectoren: Maximum wedde (scholen, meer dan 10 kl. (scholen van 10 t.m. 18 kl. (scholen, meer dan 18 kl. regeling: Thans 402.30 493.26 863.15 378.05 426.56 899.54 960.17 1008.68 741.87 778.26 863.15 887.40 1045.07 887.40

de Stem | 1953 | | pagina 1