Vernieling erger dan door atoombom Geen straf voor staking van 24 uur Onbeschrijfelijke toestanden op de Griekse eilanden Nog steeds nieuwe schokken Paardevlees.... Inwoner van Hontenisse bleef 37 jaar in onzekerheid Leer om leer Documenten- smokkel? WASMACHINE VERDWEEN Honger en clorst VAMI-IJS Weer opstootjes Nederlandse atoomdeskundigen in Oslo Zes brandweercorpsen bij grote brand te Lemmer Dure" pion in handen van Moskou ARRESTATIES IN TOULOUSE Ook de radio Vastberaden Muur stortte in Grondschenhingsweek DAGBLAD VOOR ZEELAND De nieuwste truc 3Ü fzCttC' Ce/ WOLKEN De voedsel-oorlog Eerste hulp Nederlander in België verongelukt De 14 Oostenrijkse gesneuvelden (1916) mM- De hetere behandeling van Kard. Mindszenty Japan zoekt naar waterbouwkundigen If Franse vakbonden ontdekten leemte in de wet O De krijgsgevangenen Drie gewonden 93e JAARGANG No. 20800 UitBavei N V. Uitgevers Mil Neerlandia. Z'ïolnt elke werkdagBreda, Be^etr« 7 - Ve^ntw-rdelijk Hoofd- DiStratie. 8 8. Bruna Redactieraad redacteurs X J. tL A. Mr C-i v. HooU.gem.Mr.DuA.XX p V BM. VeercauCteren Abonnementspnjs bij v. ml vei kwartaal, per posl (uitsluitend bij niet-post- I 6.15. per incasso wordt berekend 0.42. >n^S°postrek. no. 278841 ixisse nummers la Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen t 0.30 per m/m). Bij contract aan-j zienlijke reductie: volledig tarief en Alge-, mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd; Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon no 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601. OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel no^35). Een beeld van de verwoesting welke werd aangericht in Vathi op het eiland Ithaca. DE SOCIALISTEN in West-Duitsland hebben Adenauers drie Regeringspar tijen ervan beschuldigd 150 millioen Mark te hebben aangenomen van in dustriëlen voor de verkiezingscam pagne. BINNENKORT zal onder leiding van Fatemi in Teheran een conferentie beginnen met Sovjet-gedelegeerden over Perzisch-Russisehe betrekkingen. NARRIMAN. die van ex-koning Fa- roek een bruidsschat van honderddui zend gulden kreeg, zal geen toelage van de Egyptische Regering ontvan gen. V/el krijgt zij haar garderobe te rug. C^PNIEUW is een verhuurde wasma- chine spoorloos verdwenen. De machine werd 's-morgens om half elf door een firma, die deze machines verhuurt, thuisbezorgd bij een familie in de Sarphatistraat te Amsterdam. Afgesproken werd, dat het apparaat om half een dezelfde dag zou worden teruggehaald. Kort voor het middaguur werd de firma door een onbekende opgebeld, die vriendelijk meedeelde, dat de be woonster in de Sarphatistraat wegens huishoudelijke bezigheden plotseling de stad in moest. „Zij heeft mij ge vraagd u te verzoeken de machine pas om half zes in plaats van om half een op te halen", zo besloot hij. Aan dit verzoek werd gevolg gege ven. Toen men om half zes aan de woning kwam, luefek de machine verdwenen te zijn. Zij was reeds om streeks half drie weggehaald. De be woonster verklaarde van het telefoon- DE NIEUWE PREMIER van Kasjmir,! gesprek niets af te weten. Baksji Ghoelam Mohammed, heeft 'n| Regering gevormd. Op anti-betogers is door de politie gisteren geschoten. Aantal slachtoffers onbekend. VOLGENS de laatste telegrammen worden nog steeds aard schokken geregistreerd op de Ionische eilanden. Zij beteke nen een uitbreiding van het aantal slachtoffers en daklozen. Op het eiland Cephalonia wordt behalve de verwoesting van de hoofd stad Argostoli ook de totale vernieling gemeld van de stad Li- xouri. Men telt vele zwaar gewonden. Het is onmogelijk de rade loosheid te beschrijven van de eilandbewoners, die vragen met spoed te-worden geëvacueerd. Zij roepen om schepen. [NE top van de berg Ainos is op ver- schillende plaatsen geheel gesple ten. Grote rotsblokken stortten om laag, richtten grote verwoestingen aan enversperren thans de wegen. Velé doden bevinden zich onder het puin. Ook tal van cadavers liggen op de wegen en onder de rotsblokken. Ook op de eilanden Ithaka en Zante werd opnieuw een aantal aardschok ken geregistreerd. De stad. Zante werd verwoest. De Griekse Minister van Sociale Voorzieningen, Adamopoulos, telegra feerde uit Cephalonia dat de toestand daar een der meest tragische is welke men zich kan denken en dat de scha de enorm is. De eilandbewoners die geen enkel toevluchtsoord hebben, le ven in een onbeschrijflijke angst. Groot zijn de vernielingen, die op het eiland Zante werden aangericht. Twee dorpen op het eiland Ithaka zijn met de grond gelijk gemaakt. Op het grootste, door de aardbevin gen getroffen Ionische eiland, name lijk Cephalonia, is een geheel dorp verdwenen. Dwars over het strand van het eiland verschijnen kloven en scheuren. Vele bewoners van dit eiland wier pen zich, bij het zien van reddings vaartuigen, in zee en zwommen de schepen tegemoet. Het Atheense observatorium heeft in de nacht van Woensdag op Don derdagochtend vroeg 28 aardschokken geregistreerd, waaronder een zeer he vige. OOGGETUIGE DIENSTPLICHTIGEN, bestemd voor de Marine-mijnenwachtdienst, zullen voor zoveel zij worden aangewezen voor ten hoogste 9 dagen herhalings oefeningen worden opgeroepen. DE REGERING van Pakistan heeft besloten met de toestand in Kasjmir de Onafhankelijkheidsdag niet te vie ren. IN HET BIJ LIVORNO gelegen Castiglione hebben arbeiders, die graafwerk verrichtten, een mid deleeuwse folterkamer ontdekt, waarin nog een goedbewaard ske let hing aan vier ringen, welke dicht bij elkaar in een muur wa- ren bevestigd. RADIO MOSKOU lieeft als nieuwste nieuwtje meegedeeld, dat de eerste flets ter wereld 150 jaar geleden werd nitgevonden door een Russisch lijf eigene. EGYPTENAREN stalen een Britse le gerwagen. De Britten er achteraan natuurlijk. Er ontstond een vuurge vecht, waarin 2 Egyptenaren en 1 Brit werden gewond. DE WERELDJAMBOREE (de acht ste) zal in 1955 worden gehouden in Canada. Data en plaats zijn nog niet vastgesteld. In 1957 komt er een ex tra-jamboree in Engeland om het gou den jubileum van de verkennerij te vieren. DE COLPORTAGE van „Alarm", het blad van de „Nationaal Europese So ciale Beweging" zal worden voortge zet. OOST-BERLIJN is bereid, zo luidt 'n verklaring, onderhandelingen met West-Berlijn aan te knopen over „maatregelen, die het leven in geheel Berlijn kunnen vergemakkelijken". EISENHOWER heeft een wetsontwerp getekend, waarbij asyl wordt verleend aan de Fin Lauri Allan Torni, op wiens hoofd de Russen drie millioen Finse marken hebben gezet. (Advertentie) geldig t t tot J t Weersverwachting J hedenavond: Wisselend bewolkt en droog i weer. Zwakke tot matige wind J tussen Zuid en West. Dezelfde J J temperaturen als gisteren of iets t hogere, maar in het Oosten van het land koeler. J Vandaag: Zon onder 20.07 uur. J i Maan onder 21.05 uur. Zaterdag: i Zon op 5.23 uur. Maan op 11.53 J uur. Zon onder 20.05 uur. Maan J onder 21.20 uur. Zondag: Zon op 5.25 uur. Maan op 13.05 uur. Zon onder 20.03 uur. Maan onder 21.39 J t uur. Maandag: Zon op 5.27 uur. t Maan op 14.19 uur. t "Y^OLGENS inlichtingen uit Oost- Berlijn zou reeds materiaal gereed gemaakt zijn voor een door de Oost- Duitse radio en pers te voeren, cam pagne om het te doen voorkomen, alsof in West-Berlijn uitgereikte voed selpakketten paardevlees bevatten, dat oorspronkelijk als hondenvoedsel be doeld was. Functionarissen van de Socialisti sche Eenheidspartij (SED), zouden op dracht gekregen hebben om in West- Berlijn pakketten te gaan halen voor gebruik ten dienste van deze cam pagne. De toestand op Ceylon PjONDERDAGOCHTEND zijn op nieuw ongeregeldheden in Colom bo en andere plaatsen uitgebroken. Winkels werden geplunderd, gebou wen in brand gestoken en er werd met stenen geworpen. Gedurende het uitgangsverbod in de nacht hebben zich geen incidenten voorgedaan. Volgens een Regeringswoordvoerder zijn bij de ongeregeldheden van Woensdag vijf personen gedood en ongeveer veertig gewond. De politie had zes maal geschoten. Onbevestigde berichten maken mel ding van dertien doden en ruim hon derd gewonden. 17 EN ooggetuige verklaarde na een vliegtocht boven de eilanden, dat het landschap er „veel erger uitziet dan foto's van Hirosjima na de ont ploffing van de atoombom te zien ga ven". Op het eiland Zakinthos is de be volking de bergen ingevlucht. Langs de kust is het te gevaarlijk voor vluchtelingen, daar de woedende gol ven op sommige plaatsen honderden meters ver het land indringen. In het stadje Vathy, op het eiland Ithaka, hebben overlevenden van de ramp een geïmproviseerd kapelletje gebouwd onder een boom, waar zij de beschermheilige St. Nicolaas aanroe pen. TNE R.K Nationale Bond voor E.H.B.O.. welke op Zondag a s. zijn traditionele pleisteractie J leidt (aan alle katholieke kerken •rin Nederland worden Zondagmor- gen pleisters aangeboden, waar- aan een geheim verbonden is met f 50.000 cadeaux! heeft besloten i 10 procent van de collecte-op- brengst te bestemmen voor de. S slachtoffers van de aardbevings- t ramp, welke Griekenland heeft S getroffen. Elders op de eilanden lezen geeste lijken H.H. Missen in de openlucht. De overlevenden van de ramp lijden honger en dorst en men vreest grote moeilijkheden, als niet zeer spoedig levensmiddelen kunnen worden aan gevoerd. De aanvoer per schip en door de lucht'is in volle gang. In Argostoli, de hoofdstad van Ce phalonia, kon men 120 ton ontplofba re stoffen in zee werpen kort voor de brand de opslagplaats bereikte. HULP UIT ONS LAND TNIRECT na ontvangst van het nieuws over de ramp in Grieken land, waarbij tot nu toe reeds 400 do den, 2000 gewonden en ontelbare dak lozen zijn te betreuren, heeft de Care- mission in Den Haag bekend gemaakt, dat door eenieder hulp aan de Griek se slachtoffers geboden kan worden door geld te storten op girono. 512679. Zij heeft reeds een aanvang gemaakt met het uitreiken van voedsel, dekens, linnengoed en kledingpakketten. Voor ejk dezer pakketten is een bedrag van f 38 benodigd. -G/ >k hier is snelle hulp dubbele hulp. [NE 19-JARIGE Jacob de Hooge uit Rotterdam, is Woensdagavond op de weg tussen Antwerpe en Breda te Brassc'haat, door een auto gegrepen, toen hij van zijn fiets stapte om de weg te vragen. In het ziekenhuis is hij overleden. WOENSDAG j.l. meldden wij, dat Alpinisten een dezer dagen op de Folgarida-gletcher in de Italiaanse Al pen hij de Zwitserse grens de stoffe lijke resten hebben gevonden van 14 Oostenrijkse soldaten die reeds in 1916 zouden zijn gesneuveld. Een inwoner van de buurtschap Hoefkensdijk gemeente Hontenisse afkomstig uit Oostenrijk kwam bij het lezen hiervan zeer onder de in druk. Hij was n.l. gedurende de eer ste wereldoorlog als militair in het Keizerlijk Oostenrijks leger bij het korps „Landes Schützen". Iedere och tend moest een ski-patrouille van dit onderdeel naar de Folgarida-gletcher op speurtocht naar Italiaanse troepen. Op zekere dag vertrok weer een pa- ioi« Jarl14 Personen dit was in lyib doch kéerde niet naar het on derdeel terug. Alle nasporingea wa ren tevergeefs. De oude (Nederlandse) Oostenrij ker is voldaan dan toch nog op zijn levensavond de oorzaak der vermis sing van 14 zijner medesoldaten te mogen vernemen en dat na 37 jaar gissingen en vermoedens. KARDINAAL MINDSZENTY, de ge- Mevrouw Pehm constateerde, dat van con Prim aar von H nncrornn tel. Een felle brand woedde in de hout. opslagplaats van de N.V. Stoomhout- zaagmolenbedrijf te Lemmer. De brand breidde zich snel uit en sloeg over op vijf woonhuizen en een ga- rage, die tot de grond toe afbrandden. tusse° ?.e herfst van 1049 en de[ le?teDertien personen werden tengevolge de waardevolste pion in handen van de Hongaarse communistische rege ring. Moskou besefte dit zelf niet ten tijde van het proces; dit kwam onge veer een jaar later, toen Kardinaal Mindszenty's behandeling dientenge volge prompt begon te verbeteren. De moeder van de kardinaal, Mevrouw Pehm, die haar zoon elf maal heeft kunnen bezoeken, kan dit getuigen. Kardinaal Mindszenty heet eigenlijk Joseph Pehm. Later veranderde hij zijn naam in Mindszenty, naar het dorp Mindszenty, waar hij geboren is. De laatste keer, dat zijn moeder hem bezocht in Mei 1953 mocht haar 17 jaar oude kleindochter haar vergezellen. De kardinaal schertste met beiden. De ontmoeting had dit maal plaats in de gevangenis van Vac en niet te Gyujtofoghaz, waar zij hem tot nu toe steeds had bezocht. Zonder het zelf te weten bevestigde de kardi naal de hardnekkige geruchten, dat hij naar een villa was overgebracht en dat hij slechts naar de gevangenis werd gebracht voor het bezoek van zijn moeder of voor een onderhoud met een andere, zeldzame bezoeker. Zij vroeg hem: „En draag jij dik wijls de H. Mis op, jongen?" Hij ant woordde: „Ja, moeder, iedere dag". „En vanmorgen?" vroeg zij vlug. „Nee, moeder, vanochtend niet", antwoordde hij even snel. Hieruit leidde zij af, dat hij vroeg in de ochtend naar de ge vangenis was gebracht. Een paar dagen later kwam ze ach ter de datum, waarop hij naar de vil la was overgebracht. Iemand, die het goed met haar meende, vertelde haar, dat hij had gezien, hoe de kardinaal, voorzien van een klein koffertje, in een auto van de gevangenis was af gehaald. Sindsdien had dezelfde per soon opgemerkt, dat de kardinaal des ochtends naar de gevangenis werd gebracht, wanneer zijn moeder hem bezocht. van 1950 er een grote verandering dakloos. Het was gekomen in de behandeling van de kardinaal. Anderen, die in con-| blussingswerk, waaraan door de tact staan met de regcringsautoritci-1 brandweerkorpsen van Lemmer, Em ten, weten, dat begin 1950 instructies uit Moskou kwamen, waarin werd opgedragen de uiterste zorg aan de kardinaal te besteden, omdat hij later een belangrijke gijzelaar zou kunnen blijken. Dezelfde personen zijn van mening, dat de communistische auto riteiten de kardinaal wel eens zou den kunnen gebruiken als een mach tige pion in onderhandelingen met het Westen. ("•ISTEREN is op Schiphol uit Tokio de heer Toshio Koga, ambtenaar van het Japanse Ministerie v. Land bouw, aangekomen. In opdracht van de Japanse premier zal hij in ons land besprekingen voe ren en onderzoeken of Nederlandse waterbouwkundige experts Japan kunnen helpen bij het droogleggen van ongeveer 17.400 H.A. land, gele gen aan de baai van Anake. De Japanse gast zal in ons land o.m. de Zuiderzeewerken en het rampge bied bezoeken. TN ..1....IBIIII! VERBAND met de Feestdag van O.L. Vrouw J ten Hemelopneming zal ons a g blad morgen NIET verschij- nen. Het eerstvolgende nummer verschijnt dus J J Maandag a.s. ■MSMB* £)E FRANSE WERKNEMERS hebben Donderdag geen gehoor gegeven aan de oproep van premier Laniel, om het werk te hervatten. De vakverenigingen hebben een leemte ontdekt in de wetgeving, die de Regering toestaat stakers, onder dreiging van schorsing en ge rechtelijke vervolging, te gelasten het werk te hervatten. Het is de vakvereniging namelijk gebleken, dat de wet niet van toepassing is op stakers, die slechts 24 uur het werk neerleggen. Door de dagelijkse aan kondigingen van stakingen van 24 uur zouden de stakingen onbepaalde tijd kunnen voortduren. 24-uursstaking uitgeroepen, die Vrij dag zal beginnen. In Toulouse heeft de politie 24 spoorwegarbeiders gearresteerd, die geweigerd hadden het bevel om het werk te hervatten op te volgen. Voorts zijn te Toulouse wachtposten geplaatst bij de electriciteitscentrales, nadat „groepen saboteurs" een instal latie in een transformatorstation had den vernield. De onafhankelijke, katholieke en communistische vakbonden hebben Donderdagavond het technische per soneel van de radio- en televisiesta tions opgeroepen het werk onmiddel lijk neer te leggen tot Vrijdagavond 24.00 uur. De communistische, socialistische en katholieke vakverenigingen in Parijs besloten de staking bij de buslijnen en de ondergrondse met 24 uur te ver lengen. De onafhankelijke organisaties stemden voor hervatting van het werk bij deze openbare vervoersmiddelen. 20.45 uur van Hoek van Holland, om 21.15 uur van Rotterdam D.P., om 23.14 uur van Eindhoven en om 00.06 uur van Venlo. Van de trein die nor maal om 21.28 van Amsterdam C.S. via Luxemburg naar Bazel vertrekt, zullen enige rijtuigen te Eindhoven aan deze extra trein naar Bazel wor den gekoppeld. NEDERLANDERS INE katholieke vakorganisaties, waar- bij het grootste deel der rijks ambtenaren en employé's van banken en verzekeringsmaatschappijen is aangesloten, hebben zich Donderdag in de loop van de dag bij de stakings- oproepen aangesloten. Tot Donderdag morgen hadden deze organisaties slechts de stakingen bij de P.T.T. en bij de Parijse vervoersmiddelen ge steund. In een aantal bedrijven, die werken voor de nationale verdediging, is een Te Kjeller in Noorwegen, waar het Nederlands-Noors atoominstituut is gevestigd, is een driedaagse conferentie over uraanreactoren gehouden, waaraan door natuurkundigen uit 18 verschillende landen werd deelge nomen. Hier zien wc van links naar rechts de Nederlanders W. J. Beek man, J. H. Boer, van der Held, P. M, Endt en de Noor Viking Eriksen. INE FRANSE Regering is Don derdag handelend opgetreden om de dreigende verlamming van de openbare diensten te verhin deren. Premier Laniel kondigde aan, dat de arbeiders, die weigeren het bevel om het werk te hervatten op te volgen, prompt zullen wor den vervolgd. Ofschoon de gevol gen van deze vastberaden houding de eerste dagen niet merkbaar zullen zijn, verwacht men toch dat op de duur de algemene opinie ten gunste van de Regering zal omzwaaien. EXTRA TREIN (NP Zaterdag a.s. zullen de Ned. Spoorwegen een extra trein van Hoek van Holland naar Bazel laten rijden voor de talrijke reizigers met bestemming Zwitserland die op die dag met de dagboot uit Engeland worden verwacht en die de gebruike lijke route via Frankrijk ten gevolge van de staking niet kunnen gebrui ken. Deze extra trein vertrekt om DLÏJKENS een telefonische medede- ling van de Nederlandse ambas sade te Parijs bestaat er onder de in Parijs door .de stakingen opgehouden Nederlandse toeristen, geen noodtoe stand. De ambassade heeft vrijheid gekregen de getroffen vacantiegan- gers uit hun eventuele moeilijkheden te helpen. Een gedeelte van de reizi gers keert naar Nederland terug met de versterkte K.L.M.-diensten. Daar naast zorgt een Nederlands reisbureau met Belgische bussen naar behoefte voor vervoer naar de Belgische grens, vanwaar de trein zorgt voor verdere reisgelegenheid. Van Parijs uit willen 600 Nederlanders op deze wijze naar huis terugkeren. meioord, Joure, Sneek, Heerenveen en Balk werd deelgenomen. [NE AMERIKAANSE Minister voor het leger, Stevens, heeft Donder dagavond verklaard, dat ongeveer 250 Chinese communistische krijgsgevan genen, die beschuldigd worden van misdaden in gealliëerde kampen in Korea, misschien vastgehouden zullen worden, totdat alle andere krijgsge vangenen zijn uitgeleverd. Stevens zei, dat deze maatregel misschien zou worden genomen, naar aanleiding van de verklaringen der communisten dat zij het recht heb ben de wegens misdrijven veroor deelde gealliëerde krijgsgevangenen vast te houden. DIJ HET SLOPEN van de in de oor- log beschadigde kerk aan de Bo- zuidenhoutseweg te 's-Gravenhage is een muur omgevallen. Twee arbeiders kwamen onder het vallende puin cn werden ernstig gewond. Zij zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Beide arbeiders stonden op de muur toen deze naar binnen sloeg en kre gen stukken puin op hun onderli chaam. Bij dit ongeval is eveneens een derde arbeider uit Den Haag ge wond. Hij stond aan de lier en kreeg de slinger van dit toestel tegen zijr, lichaam, waardoor hij inwendige kneuzingen opliep. Hij is naar zijn woning vervoerd. Nederlander in Makassar aangehouden JNE NEDERLANDER V. II. Damwijk politic-inspecteur 2e klasse, is in Makassar, op doorreis naar Nieuw- Guinea aangehouden. Bij controle door de havenpolitie bleek hij in het bezit te zijn van documenten, welke waardevol geacht werden voor het Indonesische leger. Ook had de heer Damwijk een aan tal blanco reispassen bij zich, welke het stempel dragen van de politie in de residentie Bogor. Het basiscommando te Makassar heeft verklaard, dat de aanhouding niet de betekenis heeft van een arres tatie en dat het Damwijk toegestaan zal worden zijn reis naar Nieuw-Gui- nea voort te zetten, indien het onder zoek is beëindigd. Damwijk is o.a. bij de Indonesische politie geweest. WAN 15'tot 22 Augustus wordt in India een propagandaweek gehouden voor het vrijwillig weg schenken van grond aan landloze boeren. Reeds twee jaar lang is een dergelijke actie gevoerd door de „leraar" Vinoba Bhave, die tot nog toe anderhalf millioen acres grond ter beschikking gekregen en verdeeld heeft. Hij hoopt tegen 1957 ongeveer vijftig millioen acres te hebben kunnen toewijzen. Aldus zou dan elk der tien millioen gezinnen van landloze boeren, die India op het ogenblik naar schat ting telt, een stukje grond voor zichzelf bezitten. De beweging van Bhave geniet de steun van alle grote partijen. Hij zelf, die in zijn doen en laten herinneringen aan Mahatma Gan dhi wekt, trekt te voet van doi-p naar dorp en brengt de nacht door in de open lucht of in de huizen der armen. Hij begon zijn actie in April 1951 in Hyderbad. Hij wil „communisme met communisme" bestrijden. Geef grond aan dc ar men, het communisme zal geen grieven vinden waarin het wortel kan schieten, aldus is zijn stel ling.

de Stem | 1953 | | pagina 1