Ver. Staten hebben waterstofbom niet alleen Onverwachte en ..onthullenderede van Malenkov Grote smokkel van zilver geld ontdekt Salon i<T prachtig ruilt ie met vader Lia legt een Eerste felle aanval op Amerika Professor Rogier over Ariëns „de heilige Reeks aanslagen Laconieke reacties 1 De waterstofbom j Toestand in Frankrijk nog chaotisch Minister Ackermann ontslagen KLACHT BI] V.N. Piccioni formateur Premier gearresteerd r En joke krijgt chocola omdat Pa de 7300 Flyers oprookt Huizen vol vreugd DAGBLAD VOOR ZEELAND WOLKEN Zou vandaag de beslissing vallen N.-Koreaanse oud- ministers ter dood veroordeeld Weer zuivering in Oost-Duitsiand Twee arrestaties op S.S. „Cottica" APPLAUS IN DE KERK TE MAARSSEN Koning van Cambodja stelt ultimatum Nieuwe bepalingen dier geneeskunst DE Italiaanse politicus Attillio Pic cioni heeft president Einaudi Zon dagochtend officieel meegedeeld, dat hij de opdracht tot vorming van een Regering aanvaardt. WEER ONRUST IN COEVORDEN Met de Tour-prijzen naar de gelukkigen Een 13-jarige zocht de vrijheid 93e JAARGANG No. 20796 imgavei N> V. Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt elkewerkdag Bureaux: Breda, Roerstraat 16, Tel. Redactie: 8181. Admi nistratie! 8778. - Verantwoordelijk Hoofd- redacteur! J. J. H. A. Bruna. Redactieraad CLJ-v. Hoolegem.Mr.Dr. A.J.J.M. M H. B U>. de Rechter L J> w t Westende, P V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bu vooruitbetaling f 5.46 per kwartaal, per pos f 6 15 Der week (uitsluitend bij met-post Lüni f 0 42 Incasso wordt berekend Lease nummere .3 et. Postrek_no 278841 Voor God, K< ningin en Vaderland MAANDAG 10 AUGUSTUS 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t Q.75| per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezondan Mede delingen 0.30 per m/m). Bij contract aan.J zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit-' gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 - (Bjibureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601. Onrustig Tunesië CJEIK BEL GAROUI, lid van de Raad van Raids van de Tunesi sche stad Sfax, op wie Zaterdag ochtend een revolveraanslag werd gepleegd, is in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Het slacht offer stond als pro-Frans bekend. In het gebied van Sousse zijn Zater dagavond talrijke aanslagen gepleegd. In het begin van de avond werd een nog niet geïdentificeerde Tunesiër neergeschoten. De dader werd gear resteerd. Een Tunesische onderwijzer en oud-officier bekend om zijn Frans gezinde houding werd doodgeschoten door een onbekende. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben vier per sonen in een auto handgranaten ge worpen naar een Arabisch café, dat ook beschoten werd. Er vielen geen slachtoffers. Enige tijd later werd de woning van een Tunesische spoor wegbeambte beschoten. Te Kalaa Ksira is een olieslagerij van een Tu nesiër, die betrekkingen zou onder houden met extreme nationalisten, in brand gestoken. GENERAAL-majoor R. E. Urquhart, die in 1944 de Slag om Arnhem leid de, hoopt in September a.s. deel te ne men aan de jaarlijkse pelgrimstocht naar Arnhem en Oosterbeek. EEN REIGER vloog Zaterdagavond in het electrische voedingsnet van het Gooi. Steekvlammen, kortsluiting en gedwongen verduistering in vele hui zen behoorden urenlang tot de gevol gen. ONDANKS het feit, dat de meeste Oost-Duitse stations de verkoop van treinkaartjes naar West-Berlijn weer hebben stop gezet, werden gisteren on geveer 60.000 levensmiddelenpakketten uitgereikt. DE AMSTERDAMMER B. reed bij "Luik met zijn motor tegen een trai ler op. Hij werd op slag gedood. Zijn duo-passagiere, mej. B„ werd zwaar gewond en overleed enige tijd later. PER BROMFIETS wil de 76-jari- ge heer van Riet naar de president van Portugal gaan om hem een af gietsel te brengen van het te Har- lingen staande standbeeld van de Portugees Caspar di Robles. PRINS BERNHARD heeft op de laat ste dag van zijn verblijf in de Neder landse Antillen een kort bezoek ge bracht aan Aruba. Tijdens de zeer geestdriftige ontvangst zei de Prins te hopen „spoedig en dan wat langer te rug te kunnen komen". IN CAIRO is een Britse legerchauf- feur door het hoofd geschoten. Hij stierf kort daarop. Zijn auto werd door onbekenden gestolen. HET VERMISTE Belgische transport vliegtuig is verbrand aangetroffen in een bos bij Rottgen in Duitsland. De lijken van drie van de vier inzittenden lijn gevonden. EEN AUTOBUS met pelgrims stortte in India in een ravijn. Er waren 25 doden. In Brazilië reed een bus met katholieke pelgrims in de rivier de Cotia. Van de 46 inzittenden vonden er 18 de dood. EEN VEERBOOT om de rivier de Gomti (India) sloeg om. Daardoor verdronken meer dan 100 vrouwen en kinderen. De kapitein van de boot is gearresteerd. Hij had teveel mensen aan boord. EEN VLIEGTUIG van de Amerikaan se Luchtmacht, een zgn. „Vliegende Verhuiswagen" is met 34 personen aan boord in de buurt van Tripolis in zee gestort. Wrakstukken zijn waargeno men. DE OPPERSTE SOVJET heeft Roe- denko benoemd tot nieuwe opperste openbare aanklager. KONINGIN MARY van Engeland, die in Maart j.l. overleed, heeft ruim 4 millioen gulden nagelaten. Daarvan moet ruim anderhalf millioen aan successierechten worden betaald. BIJ JERUZALEM zijn drie Israëlische soldaten door .Jordaanse elementen" gedood. Sinds een week doen zich da gelijks dergelijke incidenten aan de Israëlisch-Jorriaansc grens voor. jyjEN ZOU de reacties op de rede van Malenkov het best laconiek kunnen noemen. President Eisenho wer is volgens plan voor een maand op vacantie gegaan in Colorado. Ieder officieel commentaar is eenvoudig uit gesteld. Wel neemt men aan. dat Eisenhower binnenkort een verklaring over de waterstofbom zal afleggen. Men tekent hierbij aan, dat reeds eerder in Washington werd gezegd, dat de Sovjet-geleerden de nodige theoretische kennis voor de ontwik keling van een waterstofbom bezaten. Lewis Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, heeft verklaard: „Wij hebben nooit geloofd, dat het de Sovjet-Unie niet mogelijk zou zijn een waterstof bom te produceren". Dag Hammarskjocld. de secretaris generaal van de V. N„ 'zei, dat Ma- lenkovs verklaring „slechts de nadruk legt op de noodzaak van internationa- le controle van dergelijke wapens". ,,.Y°'Sens de republikeinse senator Wiley, was Amerika in groter gevaar, dan na Pearl Harbour. Wilev voegde eraan toe, dat de V. S. in het bezit van een bom zijn, die binnen 'n straal van 150 kilometer vernielingen kan aanrichten. Advertenties WEERSVERWACHTING, geldig tot vanavond: Geleidelijk toenemende bewol- king met in het Westen van het l land tegen het einde van de mid- J dag een kans op wat lichte regen. Zwakke tot matige Zuidwestelij- ke tot Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste- ren. Vandaag: Zon onder 20.14 uur j Maan onder 20.17 uur. Morgen: Zon op 5.17 uur; Maan J op 7.15 uur. MET EEN ONVERWACHTE REDE heeft Malenkov een opval lend sluitstuk geleverd op de 4-daagse zitting van de Opperste Sovjet te Moskou. Hij „onthulde' daarin, dat de Ver. Staten niet langer het monopolie hebben van de waterstofbom. Hij deelde mee, dat de S. U. een milliard roebel zullen geven als hulp aan Korea. De val van Beria noemde hij „een demonstratie van in wendige kracht". Hij stelde vast, dat er „geen objectieve redenen bestaan voor een botsing tussen de V. S. en de S. U." In felle woor den beschuldigde hij de V. S. van „atomische chantage". 1V/IALENKOV lanceerde hiermee zyn eerste aanval op de Amerikaanse politiek, die in strijd zou zyn met de door Eisenhower afgelegde verklaring waarin op de S. U. een beroep werd gedaan de „bijna verloren hoop" op wereldvrede door ontwapening te red den. Hij brak nog een lans voor commu nistisch China als „gelijkwaardige in de rij der naties" en vertelde, dat Rus land geen territoriale aanspraken wenste te doen gelden, waar dan ook. Hij zegde steun toe aan Japan bij de poging om op eigen benen te gaan staan en betreurde het, dat Japan ge maakt was tot wat hij noemde een Amerikaanse wapen-opslagplaats. De Sovjet-premier sprak zijn rede rustig en in vlug tempo uit. Enkele malen werd hij door toejuichingen on derbroken, vooral bij de passage over de waterstofbom. Malenkov werd ver gezeld door Kagonowitsj en Kroetsjev, Worosjilov en Molotov. IKE OP VACANTIE j r\E WATERSTOFBOM zou dui- j zendmaal krachtiger zijn dan 2 de atoombom, die in 1945 Hi- rosjima verwoestte. De Ver. St. J hebben nooit officieel bekend ge- J maakt, dat een waterstofbom was J vervaardigd of tot ontploffing ge- 2 bracht, doch op 16 November 1952 2 maakte de Amerikaanse commis- 2 sie voor atoom-energie bekend, dat J een nieuwe serie atoomproeven, J waaronder „proeven die bijdragen aan het onderzoek in verband met de waterstofbom", zouden worden gehouden. Na de proefnemingen. in de herfst van 1952 op Eniwetok in de Stille Oceaan, zouden atoom- geleerden, naar toen gemeld werd, op een besloten bijeenkomst van 2 de Congrescommissie voor atoom- 2 2 energie hebben verklaard, dat S 2 proeven met de waterstofbom 2 2 „groot succes" hadden gehad. 2 GEEN SENSATIE N PARIJSE kringen heeft de ver- x klaring van Malenkov een leven dige "belangstelling, maar geen sensa tie verwekt. Men was zeer getroffen door de heftige toon van de Russi sche regeringsleider jegens de Ver enigde Staten. In officiële Britse kringen wilde men Zaterdagavond nog geen commentaar geven. In politieke kringen was men van oordeel, dat Malenkov zonder iets nieuws toe te voegen, de politieke lijn heeft bevestigd, die na Stalins dood werd gevolgd. De rede van Malenkov zou bedoeld zijn om het Russische volk gerust te steilen. LIET Franse Kabinet kwam Zater- dagavond bij een om de laatste hand te leggen aan de bezuinigings decreten, welke de aanleiding van de stakingen zijn geweest. De Regering wil niet „praten", voordat de stakin gen zijn beëindigd. Alle decreten wor den afgekondigd, met uitzondering van die aangaande de vervroegde pen sionnering. Het spoorwegverkeer in Frankrijk is Zondag bijna overal hervat. Wat de post en de telefoonverbindingen be treft, is de toestand nog chaotisch. Interlocale gesprekken kunnen, af gezien van automatische gesprekken, nog steeds niet gevoerd worden. Maandagochtend bezorgden militairen de eerste post na vijf dagen. De post beambten hebben besloten de staking voort te zetten „totdat genoegdoening is verkregen". Het merendeel van het personeel Spionnage en terroristische activiteit HET RUSSISCHE persbureau Tass heeft Zaterdagochtend uit Pjong jang gemeld, dat acht Noordkoreaan- se oud-ministers op beschuldiging van spionnage en pogingen om de rege ring omver te werpen, zyn ter dood veroordeeld. Dit meldden we reeds in een deel van onze vorige oplage. Volgens Tass hebben de beklaagden voor het Noordkoreaanse Hoogge rechtshof bekend, schuldig te zijn aan een samenzwering, spionnage en ter roristische activiteit ten gunste van de Amerikanen met het oogmerk de regering omver te werpen en te po gen door middel van een militaire opstand naar de macht te grijpen". De beschuldigden hadden voorts toe gegeven, dat zij militaire, staats- en partijgeheimen aan de Zuidkoreanen hadden uitgeïfeverd. TT ET BLAD van de Amerikaanse Staatsveiligheid, Wilhelm Zaisser, zou Hoge Commissie in Duitsland, Zljn ontslascn' Ulbricht zou Ackermanns ontslag de „Neue Zcitung", heeft het ontslag van de Oost-Duitse waarnemende mi nister van Buitenlandse Zaken, Acker mann, gemeld. Van P erzische oppositie LIAERI ZADEH, de leider van de Perzische parlementaire opposi tie, heeft Zondag een boodschap ge zonden aan de secretaris-generaal der V.N. waarin hij verklaart, dat de re- gering-Mossadegh onwettig is, dat de ontbinding van het Parlement in strijd is met de Grondwet, dat de Minister- President met de pro-cojimunistische Toedeh-partij samenwerkt en de weg effent voor verdeling van het natio nale grondgebied. Verklaard wordt tenslotte, dat het leven van Perzische afgevaardigden in gevaar is en dat in het algemeen de Regering in strijd met de verkla ring van de rechten van de mens han delt. De Oostdultse Ministerraad had land." Ackermann enige dagen geleden ont- Het Oostduitse slagen op een geheime vergadering. Ook Else Zaisser, de Minister van Onderwijs en de echtgenote van de onlangs ontslagen Minister van hebben verzocht wegens zijn steun aan tegen de partij gerichte activi teit" van Zaisser en Hernnstadt, de ontslagen hoofdredacteur van het communistische blad van de gas- en electriciteitsbedrijven is in de nacht van Zaterdag op on- dag weer aan het werk gegaan. Het socialistische vakverbond „For ce Ouvrière" heeft Zondag een com muniqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat vertegenwoordigers van de spoorwegarbeiders, het personeel in openbare dienst en dat van het open bare vervoer Maandag zullen verga deren. Voor het geval de Regering zal weigeren haar decreten in te trekken, zal een besluit genomen worden om de algemene actie te hernieuwen. V/LAK voor het vertrek van het s.s. v „Cottica" uit Amsterdam naar de West heeft dc douane aan boord een omvangrijke smokkelzaak van Neder lands zilvergeld naar Suriname en Curagao ontdekt en als verdachten twee der bemanningsleden gearres teerd. Honderdduizenden oude, overigens nog geldige Nederlandse dubbeltjes met het hoogste zilvergehalte voor een totaalbedrag van enkele tiendui zenden guldens werden op diverse schuilplaatsen gevonden en in beslag genomen. Na geruime tijd zoeken werden de dubbeltjes aangetroffen in balen met geraffineerde suiker en in geheime "LIJDENS dc 25c Ariëns-herdenking 1 te Maarssen, ingezet met het cele breren van een pontificale Hoogmis door Mgr. Alfrink, heeft Prof. Rogier gezegd, dat de Ariënsvereniging steeds is gebleven in de nabijheid der metho diek van de canonisatie. En dc hoog leraar meende gerust te mogen con stateren, dat de verering van Ariëns de trekken van een devotie heeft aan genomen. „Gestorven zijnde, blijft hij tot ons spreken". Merkwaardig, zei prof. Rogier ver der in de geheel bezette parochiekerk van dit schone dorp aan de Vecht, dat wij bij gelegenheid van de Krom stafviering vele groten hebben her dacht, maar slechts één voor wie de mensen jaarlijks plegen samen te ko men als in een devotie bij het graf: Ariëns. Zijn voorgaan blijft het levend Jhr. Ruys. de aalmoezenier, dr. Ver hagen en rector Colsen, door Gerard Brom en Jan Nieuwenhuis en vele an deren; priesters en leken. De titel van heilige werd hem reeds gegeven door de vorige bisschop van Den Bosch, Mgr. Diepen. En een ander groot priester heeft verklaard, dat al leen Ariëns in de strikte zin heilig is. Het was verder wel een ongebrui kelijke methode om aan een afgestor vene, niet slechts een instituut, maar een kerk te wijden. Dat geschiedt in Enschede, waar door middel van vele gaven een bedehuis zal tot stand ko men, gewijd aan de nagedachtenis van de priester Ariëns. Overigens moeten Wij ons er op be zinnen. wat de ononderbroken keten van Ariënsherdenking eens zal bete kenen, zei prof. Rogier met grote na- zuivuo, J„ „v. j ttviiviij "vi p»"». av«(j»vl 6 w*v model waaraan nieuwe initiatieven druk. En ook al weten wy niet. of een AM -TA A+ A riDCC Vlltl 1..Uil1.Jli 11 ontspringen; en zo zet Ariëns zijn functie onder ons voort. Hij is de mo derne heilige, van wie is getuigd door IRONING NORODOM Sthanoek van Cambodja heeft de Franse rege ring meegedeeld, dat hij uit de Fran se Unie zal treden, Indien Cambodja per 1 September geen volledige onaf hankelijkheid heeft verkregen Franse functionarissen te PnomPenh verwachten, dat er spoedig op de eisen van Camobodja zal worden ge antwoord. Een van de belangrijkste punten is de wens van de Koning om het gezag lte krijgen over de Franse troepen, Neue Deutsch-1 eventueel in Cambodje worden gelegerd. Koning Norodom zou er n.l. Persbureau heeftmee hebben ingestemd, dat er Franse Zaterdagavond het ontslag bekend I troepen worden gestationneerd op de gemaakt van Jendretzky als eerste oostelijke oever van de Me kong, mits secretaris van de communistische par- deze echter onder zijn gezag komen tij in Oost-Berlijn. te staan. kerkelijke rechtbank op dit alles een kerkelijke uitspraak zal kunnen fun deren, toch meende de hoogleraar het accoord van duizenden stemmen eer biedig te mogen brengen tot de ker kelijke overheid, die de spreker onder zfln gehoor aanwezig wist. En wat in een kerk, ook al betreft het een voordracht van niet-kerkelij- ke aard, zelden geschiedt, gebeurde hier: er klonk na dit krachtige betoog een applaus uit de gevulde rijen. CEN wetsontwerp, dat nieuwe voor- L-' schriften bevat met betrekking tot de uitoefening van de diergenees- kunst, verbiedt aan niet-dierenartsen inentingen, het aanbrengen van diag nostische middelen, de toepassing van algemene of plaatselijke verdoving, de verloskunst, het castreren (met uit zondering van biggen). Een en ander gaat wat verder dan reeds in het besluit van 1941 met en kele overgangsbepalingen was vaste,- legd. bergplaatsen in de hutten der twee in hechtenis genomen leden der beman ning. In hun hutkasten waren spe ciaal aangebrachte dubbele bodems, waartussen duizenden dubbeltjes wa ren verstopt. De gearresteerden zijn een slager uit Amsterdam en een banketbakker uit Rotterdam, beiden circa 26 27 jaar oud, die aan boord van de „Cot tica" hun beroepen uitoefenden als leden van de bemanning. Een huiszoeking in de woning van de gearresteerde slager leverde nog voor enkele duizenden guldens aan dubbeltjes op. De Italiaanse crisis Het nieuwe Kabinet zal een coali tie worden van Christen-Democraten, Liberalen en Republikeinen en in het Parlement gesteund worden door da (rechtse) socialisten. Het zal over een meerderheid van 7 stemmen in het Huis van Afgevaardigden, dat 590 le. den telt, beschikken. De rechtse socialisten hebben aan hun steun de voorwaarde verbonden, dat de regering het vraagstuk van de werkloosheid in Italië, dat 2 mil. lioen werklozen telt, krachtig zal aan- pakken en het program van landher vorming energiek zal voortzetten. Onrust in Kasjmir LIET STAATSHOOFD van Kasjmir, 1 1 Sadar-i-Rasjasat Karangsingh, heeft de eerste minister van zijn land, Sjeik Abdullah, Zaterdagavond ont slagen en laten arresteren. Het staatshoofd verzocht voormalige plaatsvervangende ste minister, Baskji-Ghoelam, hammed een regering te Mirza Azfai, is gearresteerd. Karan Singh deelde mede Sjeikh Abdoel'ah zijn functie verloren wegens meningsverschillen over economische en bestuursaange legenheden. Volgens de nieuwe premier waren de laatste tijd ernstige meningsver schillen tussen Sjeik Abdoellah en verscheidene leden van diens Rege ring gerezen naar aanleiding vaü het denkbeeld van Abdoellah om Kasjmir tot een onafhankelijke staat te maken teneinde niet te behoeven kiezen tus sen een samengaan met India en een fusie met Pakistan. Bijna onmiddellijk na het ontslag van Abdoellah zijn in Srinagar beto gingen voor Pakistan gehouden. De politie heeft de betogers verspreid. de eer- Mo- vor- dat had En maar fietsen WEER heeft dc jeugd, die in L'oe- vorden fietswedstrijden houdt, enige onrust in deze Drentse stad veroorzaakt. Op verschillende punten van de stad werden weer „races" gehouden. De politie, die met een zijspanmotor was uitgerukt, werd herhaalde ma len uitgedaagd. Voor de woning van de agent, die de eerste keer een jon. gen naar het politiebureau had ge bracht, werd gepost. Toen de agent in dienst moest komen, werd hij door twee collega's naar het bureau bege leid, waar hij uitsluitend binnendienst kreeg te verrichten. (Van onze redacteuren) - WIS DAN, in de Zwaluwstraat te Sluiskil, bij de van ge- o.v.o.fili!!11116 wh,1naar van dc Tour-hoofdprijs, het prachtige salon- 1 ment van de firma Morres uit Hulst. Bij de winnaars meer- y Eggermont deelt evenzeer in de onverwachte mee- hi^'C„l!", Ten(i met dc situatie de huiskamer vól lachende mensen nnengetreden, zou onmiddelliik gezien hebben, wie de hoofdper- dengëuTOe,g°e°z,lchten.PS *3" Verl°°fde NRlly hadde" ongetwijfeld heel Sluiskil was er al vol van! uit de huizen. „Daar komen ze!" Nog vordat de beide wagens, die van Dagblad De Stem en van de firma Morres, in de Zwaluwslraat stilstonden, was de deur van nummer 5 al open gegaan en stond daar de heer Jop Kamps op de drempel. Meteen liep de hele Zwa- "TOEN ZATERDAGAVOND, prompt half zeven, een der grote auto's van de firma Morres het dorp kwam binnengereden, liepen de mensen luwstraat te hoop rond de donkerrode wagen, waarin de grote prijs verbor gen was. In een huis vol familie werden druk felicitatiehanden geschud. Mooier had de Tour-hoofdprijs moeilijk kunnen vallen! Vader Eggermont vertelde hoe ze allemaal in spanning hadden gezeten, gedurende de twee weken, dat ze wis ten een beste kans te hebben op een van de hoofdprijzen. Hoe Joop, toen hij Vrijdagavond thuis kwam uit Vlis- singen. waar bij werkt, door heel Sluiskil werd aangeroepen: „Je hebt de hoofdprijs!" en hoe hij schouder ophalend had geantwoord: „Houdt je zuster voor de aap!" En vooral: hoe groot de vreugde was, toen de zeker heid, zwart op wit in een expresse- brief van De Stem, alle angstige span ning wegvaagde. DE FLES VAN WAGTMANS ("\NDER HET GENOT van veie heer- lijkheden op een welvoorziene ta fel hoorden we deze verhalen aan. Het verloofde paar was er bijna beduusd van en Nelly was niet weg te slaan uit de achterkamer waar het fonkel nieuwe ameublement nadat het on der luide toejuichingen van de hele buurt was uitgeladen en gefotogra feerd voorlopig was neergezet. „Gaan jullie nu maar gauw trou wen" vonden we, maar .moeder Eg germont moest daar nog niets van we ten. Ze wilde Nelly nog niet missen. Na de eerste vreugde-uitbarstingen kwam het gesprek natuurlijk ook op de andere prijs: de fles wijn van Wagtmans! Eigenlijk had Sluiskil er zo'n beetje op gerekend, dat Woutje was meegekomen om de fles te bren gen en er waren al plannen om hem dan met de muziek en het hele dorp er achter, een klinkende hulde te brengen. Het viel wel een beetje tegen, dat de eeuwig grijnzende coureur, die in Het gelukkige paar temidden van de prachtige meubelen: achter de salon tafel staan Nelly en Joop. Links van hen vader en moeder Eggermont en zuster met verloofde. Rechts van Joop Kamps, juist voor Nelly's broer, dc heer Jo Morres en geheel op de rech tervleugel drie medewerkers van De Stem. den huize Eggermont zeer vereerd wordt (niet in 't minst door de jong ste zoon!) niet mee was gekomen. Met verlangen wacht men nu zijn cadeau af: piiet zozeer om de wijn, al zal men daar wei raad mee weten, maar voor al om zijn handtekening en de foto, welke altijd als kostbare trofeëen be waard zullen blijven. FIETS VOOR LIA rhE VADER van Lia Luisterburg, uit de P. C. Hooftstraat te Bergen op Zoom, is postbesteller. En zo had de familie het nieuws uit de eerste hand. „Er is een brief voor je dochter", zei men Vrijdagmiddag op het post kantoor en toen de heer Luisterburg de blauwe lettertjes „Dagblad De Stem'r op de enveloppe zag, wist hij wel zo'n beetje hoe laat het was. Op het formulier van dochter Lia was im mers een tijd ingevuld, die met de werkelijke tijd van de laatste etappe maar één seconde verschil maakte. En zo werd het briefgeheim op een geoorloofde manier geschonden. Vader Luisterburg kon zijn zesjarige spruit persoonlijk meedelen, dat zij de fiets had gewonnen, die de heer C. Schra- ven. van de rijwiel groothandel „Cor- sa", aan de Noordsingel te Bergen op Zoom, met een gul gebaar beschikbaar had gesteld. Een prachtige, oersterke sportfiets. Maar dochter Lia heeft een fiets nog niet zó hard nodig. Zij gooide het met vader op een aeeoordje. „V krijgt de sportfiets en ik krijg een klein kar retje, met Sinterklaas of zo. „Accoord", zei vader Luisterburg en samen met zijn dochter verscheen hij Zaterdagmorgen in de ruime werk plaats van de heer Schraven, waar de sportframes aan de zolder hangen, als uit een hoorn des overvloeds geschud. „Als je heel de dag op de baan bent" kun je een goeie fiets best gebruiken. Maar voorlopig wil ik haar toch een beetje sparen „Kijk maar, welke kleur u het best zint", zei de heer Schraven en de ge luksvogel besloot het maar bij licht grijs te houden. Dochter Lia werd op de „passa giersplaats" gehesen en met een har telijk bedankje voor de goede zorgen, peddelde vader Luisterburg weer naar de P. C. Hooftstraat. De verchroom de vellingen van zijn karretje fonkel den in de zon. EN DE FLYERS ET IGF,NLIJK zijn de 7300 Flyer-siga- retten, die we met een breed ge baar en pijn in het hart bij de heer J. Rovers aan het Moleneind te Ter- heyden brachten, een tegenvaller voor Joke, Joke liet dochtertje des huizes, dat de uitslag tot op die ene uitgere kende seconde op papier zette. En daarom rekende ze een beetje op de lokkend uitgeloofde fiets. Maar vader Rovers heeft zijn zin gekregen. 365 Pakjes sigaretten, waarvan de heer de Jong, de vertegenwoordiger van de Flyer-fabrieken uit dc grond van zijn hart zei. dat het de „top" was. En de bedrijfsleider waaronder de heer Rovers op de suikerfabriek werkt had weer gezegd, dat ze juist met 365 man werkten en dat dit zo verbazend goed uitkwam, maar die zal wel achter het net vissen, Hoe het zij, vader was er blij mee (met zijn capaciteit redt hij het wel tot de volgende Tour en daarna kan hij weer winnen) en Joke, die momen teel op kamp is in Bergen op Zoom, zal zich ook wel schikken. Zij krijgt een tablet chocolade en haar zusje vond dit niet eens zo'n kwaad voor uitzicht. Verder speelde de heer de Jong voor een moderne, gladgeschoren Sinterklaas, glimlachte de heer Wil- lems namens de directie van Dagblad De Stem en ging de brand in de eer ste sigaret. „Ze zijn best", dacht de heer Ro- vers hardop. En hij kan het weten. LEN DERTIENJARIGE Poolse jongen, Wladislaw Hardyn, is na een geslaagde tocht door Polen en Oost-Duitsiand geheel al leen naar West-Berlijn uitgewe ken. Hii vertelde, dat hij bedreigd werd met opsluiting in een opvoe dingskamp van de Poolse commu nistische jeugdorganisatie, nadat hij medescholieren op de hoogte had gebracht van berichten van „Radio Vrij Europa" over de on geregeldheden in Oost-Duitsiand van 17 Juni. Daarom was hij op 22 Juli uit Bromberg zijn vlucht naar het Westen begonnen. Wladislaw slaagde er in op Pool se treinen mee te rijden tot Stet tin. Bij Swinemünde kroop hij over de prikkeldraadversperring aan de grens tussen Polen en O. Duitsland. Na drie dagen bereikte hij Anklam in Oost-Duitsiand, waar hij door een Duitse boer ver der naar West-Berlijn werd gehol pen.

de Stem | 1953 | | pagina 1