Gesprek met Rhee over politieke conferentie Foster Dulles Zondag naar Korea Bezwaar tegen nieuwe zuiveringszeef Grote gat bij „Stevensluis gedicht ;aauw Veiligheidspact met Amerika? sanering lande! DE GASPERI GEVALLEN Is Polak Duitser Ondergrondse" in Oost-Duitsland Na operatie „Klapdeur": Kruiningen weer droog! Opstand in Tibet Ongerustheid over Rij nscheepvaart Olympisch kampioen zoek DE 96ste LIJST r Tiveec m, was voldoende Uitnodiging tot gesprek aanvaard NAUMANN VRIJGELATEN oortprijzen worden? DAGBLAD VOOR ZEELAND Vampire neergestort Brengt U mij i even thuis V. S. willen China buiten V. N. houden Publicatie van de S. E. D. Eerste Kamer hield uitverkoop Ontwerp opheffing staatloosheid toch aangenomen oedseltekort Nederlandse nota aan Bonn Gevraagd om Europese politiek Waar zwom Boiteux heen WOLKEN WIJNOORLOG IN FRANKRIJK Nieuwe overwinning op Schouwen-Duiveland CAISSON VAN 1 MILLIOEN K.G. 600 TON STENEN EN 2000 M3 ZAND Gigantisch schouwspel 93e JAARGANG No. 20786 Voor Cod, Koningin en Vaderland lag. Geheel A. Stael en k reek. Uit zijn bescha- latronaat en e turen. Op Oude Kaai de boerderij nog kleiner arische ge- aannemelijk met, als het derd is oto K.L.M.). van zijn verlangen i onverbroken een- literaire werk van DE KELTEN arop Roland Holst litdrukt, werd voor •elte bepaald door net vertalingen uit literatuur. Hier en die hij door eid te hanteren )r de uiting van de die hij zich had hij deze juist bij id. is niet wonder de Kelten immers en sterk eenheids- selijk wezen en al len beheerst. Maar primitieven. Vele un concrete denk- 1 belang waren, ko- and Holst, naar hij „bijna koddige bij- ijkomstigheden" en mcrete sfeer van de •hap voor Vissery- aat reeds lang het export-prijzen voor ervallen, aangezien Se practyk niet aan rdt. clzaak door geknoei iet gewicht van de ngen, terugbetalin- ïcn van veel te la- dere producten die elde prijzen vielen. ;te geruchten over er export-prijzen teurs een moorden- het verschiet te mtie zal ook inder- alleen tot schade maar zowel de kwekers zouden OPVANGFONDS ondervangen be an om een opvang- m hieruit bepaalde aarmede de markt >p te kopen en zo en. De financiën vorden uit een hef- niet alleen van de .er, maar ook van de wal verkocht llen de exporteurs rden een nader te van hun omzet o kwekers die geen ie maatregel is niet at al verscheidene werd er de hand ngezien de expor- esters afnamen dan Reeds verschillen- kwesties door drs. Jedrijfschap bespro- >rteursverenigingen. het een punt van op de ledenver- B.O. Vele belang" voorlopig een af- g aan of halen de is vele maatregelen het oesterbedrijf. dat er nog mazen ruipen. Toch voelt veer iets gebeuren slachtoffer te wor- rentiestrijd van en- mrs, maar wat en elen nog niet dui- Uïtgavei N. V. Uitgevers M(j. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur. J. J. H. A. Bruna Redactieraad: C^J. v. Hoolegem. Mr. Dr. A. J. J. M. Mes. Mr. H. B. L. de Rechter. L. J. v, 1 Westende, P. V» M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 6.15, per weeK «uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.42. Incasso wordt berekend, losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841, WOENSDAG 29 JULI 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). P>E ITALIAANSE Regering van De Gasperi is gevallen. Er tverden in de Kamer van Afgevaardigden 263 stemmen voor en 282 tegen de Rege ring uitgebracht. Er waren 37 ont houdingen. Chris De Regering, die geheel uit ten-democraten bestond, was pas tien dagen oud. Monarchisten en Liberalen besloten op het laatste ogenblik De Gasperi niet te steunen. Communisten, links- socialisten en neo-fascisten stemden tegen. Alleen de Christen-democraten stemden voor, terwijl Sociaal-demo craten, Liberalen en Republikeinen zich onthielden. Oefening Coronet Een VAMPIRE, die deelnam aan de oefening „Coronet is IMaandag- middag, twee mijl van Butsweilerhof (West-Duitsland) neergestort en op een bungalow terechtgekomen. De piloot van het vliegtuig werd op slag gedood de bungalow brandde ge heel uit Verdere slachtoffers vielen bij dit eerste ongeluk in de lucht machtoefening niet. DU DE OPENING van een tak rj van het Twente-Rijnkanaal maakte de Commissaris der Ko ningin in Overijssel zo langs zijn neus weg tot de piloot van een helicopter de opmerking: „U kunt mij wel even thuis brengen, want ik heb straks nog een afspraak in Zwolle". Laat nu tot des commissaris grote verrassing de piloot ant woorden: „Dat kan mijnheer. Ik kan er wel een kwartiertje tussen uit". En dus ging even later de commissaris de lucht in om in de kortst mogelijke tijd op een wei landje achter zijn ambtswoning te arriveren. Aldus „De Ned. Gemeente". DE AMERIKAANSE Minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, is van plan Zondag uit Washington naar Korea te vertrekken voor politieke besprekingen met de Zuidkoreaanse president Syngman Rhee. De Minister zei, dat hij ongeveer een week weg zou blijven. Republikeinse en democratische Congresleden zouden hem ver gezellen. Hij zou tnet Rhee o.m. spreken over de politieke conferentie met de Noordelijken, de economische hulpverlening aan Zuid- Korea en een veiligheidspact tussen Zuid-Korea en Amerika. ginnen met de uitwisseling van krijgs gevangenen. Een hoge geallieerde stafofficier, verklaarde, dat de Noordelijken dage lijks vierhonderd g&Cangenen zullen overdragen en de verbondenen ruim 2.400 plus 360 zieken en gewonden. Functionarissen te Poesan vermoed den, dat het minstens drie weken zal duren voor alle krijgsgevangenen, die naar huis terug willen, zijn gerepa trieerd. Uitspraak gevraagd TT ET „Oberlandesgericht" 1 heeft besloten het QULLES zei, dat hij zich zou ver zetten tegen toelating van com munistische China tot de V. N. als de prijs voor de eenheid van Ko rea. Amerika had naar zijn mening genoeg invloed bij de V. N. om Chi na er uit te houden. Een groot aan tal landen deelde het Amerikaanse standpunt ten aanzien van China. De minister bevestigde, dat Ameri ka zich tegenover Rhee bereid heeft verklaard de politieke conferentie te verlaten als na 90 dagen zou blijken, dat de communisten te kwader trouw zijn. Amerika wil zich echter niet verplichten de vijandelijkheden auto matisch te hervatten als de conferen tie mislukt. Over het veiligheidsverdrag met Zuid-Korea zei Dulles, dat Rhee ver moedelijk een verdrag op het oog heeft zoals het veiligheidsverdrag tus sen Japan en Amerika, dat Amerika het recht geeft troepen in Japan te stationneren. Volgens Dulles zal een dergelijke bepaling niet onverenigbaar zijn met een der oogmerken van een politieke regeling met de Noordelijken, name lijk terugtrekking van alle buiten landse troepen uit Korea. de gevangenen T"NE stafofficieren van beide partijen zijn te Panmoendjon overeenge komen, dat men vijf Augustus zal be te Celle Westduitse Staatsgerechtshof om uitspraak te verzoeken in de zaak tegen de Am sterdammer Polak, een der gevange nen, die in December j.l. uit de ge vangenis te Breda wist te ontsnap pen. Het Staatsgerechtshof zal moeten beslissen, 1) of Polak de Duitse na tionaliteit bezit, 2) of hij een vluch teling is die niet mag worden uitgele verd en 3) of tussen de Bondsrepu bliek cn Nederland wederkerigheid bij uitleveringen gewaarborgd is. £)E OOSTDUITSE communistische partij, de S.E.D. heeft erkend, dat er een „fascistische" onder grondse in Oost-Duitsland bestaat. Dit is gepubliceerd in het blad „Neues Deutschland". Deze ondergrondse heeft in ver scheidene grote fabrieken aanhang gekregen. De aanhangers werden niet alleen onder de arbeiders, maar ook onder de leden van de communisti sche jeugdorganisaties, de F.D.J., ge vonden. De beweging stond onder leiding van voormalige Nazi's en burgerlijke elementen, wier bezittingen in han den van de staat zijn overgegaan. Volgens het blad hebben „De Ame rikanen" de beweging georganiseerd en gesteund. In enkele steden waren verschei dene andere regering- en staatsvijan- dige gezinde groepen Verder wordt gezegd, dat Minister van Staatsveiligheid Zaisser, de jour nalist Herrnstadt en de waarnemende Minister van Buitenlandse Zaken, Ackermann waren ontslagen, omdat er verschillen van inzicht bestonden over 3e opstand van 17 Juni. DE BELGEN verloren in Korea 94 man aan doden. Er sneuvelden twee Luxemburgers. In totaal vochten in Korea 2750 Belgische vrijwilligers. ONVERWACHT heeft Engeland het contingent voor de invoer van toma ten in Juli verhoogd van 5000 tot 6000 ton. PER VLIEGTUIG zal Woensdag on geveer 2000 kilo voedsel voor de Oost- Duitsers vanuit Amerika naar Berlijn worden vervoerd. DE FORMATIE van een nieuw Indo nesisch Kabinet gaat nog helemaal niet vlot. Nu wil de Masjumi weer niet meewerken Wongsonegoro zal proberen zonder deze partij gereed te komen. Daar zullen de andere partij en wel niets voor voelen LIMBURG heeft een vlag: een zilve ren baan (boven) en een gouden baan (beneden), gescheiden door een smal le blauwe baan. Over dit alles heen een gekroonde rode leeuw met dub bele staart. EEN GOUDEN SCHAT is voor de ene helft van de vinder en voor de andere helft van de grondeige naar. De schat moet bij toeval zijn ontdekt en niemand moet zijn recht van eigendom kunnen be wijzen. En nu maar zoeken! mee met één handtekening de hele zaak was afgewikkeld. Niettemin kwam het ontwerp er met 29-5 stemmen. Naast de commu nist waren er twee anti's en twee li beralen tegen. VOLGENDE WEEK VERDER WERVOLGENS zette zich de Eerste Kamer aan de verdere bespreking van het ontwerp Rechtshandelingen Landbouwgronden (prijzenconti'ole) A.s. Dinsdag volgen de replieken. Men zal dan ook de wetsontwerpen inzake de herverkaveling van Zeeland en de salarisverhoging van de Rijksambte naren bij de kop nemen. (Van onze parlementaire correspondent) pEN OGENBLIK zag het ernaar uit, dat de senatoren gistermiddag be hept waren met de geest van uitver koop, toen zij hun overladen agenda in kwiek tempo door voorzitter mr. Jonkman puntsgewijze lieten doorha meren. Daaronder viel o.a. de finan ciering Stormvloedschade Publiek rechtelijke Lichamen. Maar het spraakwater kwam los over de in de Kamer van Honderd reeds dubbeldik onder de loupe ge nomen materie over de opheffing van de staatloosheid van 40.000 Nazi knechten met hun familie, een totaal gezelschap van 70.000 mensen. Aan vankelijk heeft minister Mulderije een ontwerp gemaakt, om deze 70.000 met één pennestreek de Nederlandse nationaliteit terug te geven even als dat dezer dagen in Frankrijk is gebeurd. Maar dat één-pennestreek- voorstel dreigde er in de Tweede Ka mer niet te komen, zodat minister Donker een ander ontwerp indiende, waardoor elk der 40.000 mannen met hun familie individueel een aanvraag moest indienen en voor inwilliging opnieuw in een soort van zuiverings zeef terecht zal komen, niet bij de rechter, maar bij de administratie van het departement van Justitie. Dit vond mej. Marga Klompé indertijd niet juist en zij stemde als enige K. V.P.-er in de Tweede Kamer tegen. Nochtans kwam het ontwerp er met In7akp dp7p nnta „ppn overw tegen 10 stemmen. Thans bleek in het College van Vijftig, dat de sena-||Pl'd™ RijnsCheenvaa?-tgeïntere* toren véél meer geporteerd waren ^ed °lJ,«U "scheep vaart geinteres geweest voor dat oude ontwerp, waar-1 seerae ianaen- -Het tekenen van het wapenstilstands verdrag in Panmoendjon. Links luit.- generaal William H. Harrison die te kende voor de Ver. Naties, rechts te kent generaal Nam II, die voor de communisten optrad. De foto werd radiografisch overgebraeht van Tokio naar New-York, vandaar radiogra fisch naar Londen, van Londen per telefoonlijn naar Amsterdam en van Amsterdam doodgewoon per trein naar Breda. V/OLGENS berichten uit Kalimpong zijn gevechten tussen de bevol king en Chinees-communistische troe pen in de Oosttibetaanse provincie Cham uitgebroken. Uit Lhasa zouden versterkingen naar Cham worden gezonden. De staat Cham, gelegen aan de grens tussen China en Tibet, was de eerste plaats die door de Chinese communisten werd bezet, toen zij Tibet binnenruk ten. De opstand zou zijn uitgebroken we gens de door Chinezen opgelegde be perkingen en het voedseltekort. De bevolking van Cham staat als krijgs haftig bekend. T~AE NEDERLANDSE ambassadeur te Bonn heeft aan de Westduitse Re gering een nota van de Nederlandse Regering overhandigd, waarin deze uiting geeft aan haar ernstige onge rustheid over het door de Duitse auto riteiten inzake de Rijnscheepvaart ge voerde beleid. IN INDO-CHINA hebben de Fransen met 10.000 man een grootscheepse aanval ingezet. H. M. DE KONINGIN heeft de Ja panse Kroonprins ontvangen op Haar landgoed Ter Horst te Wassenaar. De Kroonprins gebruikte met de Kon. Familie het noenmaal. IN DE EERSTE klasse van de 520ste Staatsloterij viel de prijs van 25 mille op lot nummer 3849. TOT PRESIDENT in Costa Riea is met grote meerderheid gekozen Jose Figueres. DE KOTTER „STERNA" vertrok gis teren met 7 man aan boord naar Bra zilië. Zij zullen daar ais emigranten een visserijbedrijf stichten. DE TOESTAND van de patiënt Ro bert Taft, de 63-jarige leider van de Amerikaanse republikeinse Senaats fractie, blijft volgens de directie van het ziekenhuis te New-York „onbe vredigend". geldig Weersverwachting, hedenavond: Wisselend i tot j bewolkt met enkele veispreide buien. Overwegend ïï,'geJvi.n? tussen Zuid-West en est. Weinig verandering in tem- t pcratuur. Vandaag: Zon onder 20.35 uur. 21-35 uur- Morgen: Zon °P 4.58 uur. Maan onder 10.25 TEAN BOITEUX, de Olympische 400 meter kampioen vrye slag, is sinds enige dagen uit het vaderlijk huis verdwenen met achterlating van een brief, waarin hij mededeling deed van zijn vertrek. In weerwil van alle moeite heeft men hem tot nu toe niet kunnen opsporen. Jean Boiteux lag al geruime tijd met zijn vader. Gaston, overhoop in verband met zijn opvattingen over training. Boiteux Sr. had zelfs de Franse zwembond er schriftelijk van verwittigd, dat zijn minderjarige zoon (Jean is even twintig jaar) aan geen enkele wedstrijd in het huidig seizoen meer zou deelnemen. Zijn motief was, dat een kampioen zich behoorlijk moet oefenen ter wille van de titel welke op zijn naam staat, en dat zijn zoon in dit opzicht te kort schoot. Boiteux jr. van zijn kant had de bond ervan in kennis gesteld, dat hij verstek zou laten gaan voor de Zondag 26 j.l. te Tilburg gehouden ontmoeting Neder land-Frankrijk, waarvoor hij gekozen was. Intussen is Boiteux in het bezit van een paspoort, en in zijn omgeving vraagt men zich af, of hij wellicht naar het buitenland vertrokken is waar hij talrijke vrienden telt. Dat de operatie „Klapdeur" van jl.« Vrijdag succes heeft gehad is reeds heden te bemerken; het zo zwaar ge teisterde dorp Kruiningen is weer droog. Onmiddellijk zijn maatregelen genomen de schade zo spoedig moge lijk ongedaan te maken, waarbij het verwijderen van de alles bedekkende modderlaag, die in dikte variëert van 60 tot 70 cm. een overheersende rol speelt. Ned. Rode Kruis FVE GISTEREN door het Infor matiebureau van het Nederl. Rode Kruis verstrekte „96ste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers „Watersnood" bevatte één naam: P. M. Laanen-Stoffels, 54 jaar, uit Halsteren. Boeren werpen barrica den op A. LS EERSTE STAP in een prijzen oorlog tegen de regering hebben de wijnboeren in Zuid-West-Frank- rijk Dinsdag honderden versperrin gen op de wegen aangebracht. Op de meeste wegen in de departementen Herault, Aude, Gard en Pyrenécs Orientales werd het verkeer van vijf tot negen uur opgehouden. Ofschoon het Franse Ministerie van Binnenlandse Zaken Maandagavond had beloofd de wegen tot elke prijs open te houden, is zij daar niet in ge slaagd. Bij Beziers werd tot driemaal toe een versperring door de politie opgeruimd maar de vastbesloten boe ren bouwden voor de vierde maal de barricade op. Burgemeesters, priesters en Kamerleden hadden tezamen met de boeren bij de wegversperringen post gevat. Dinsdagmiddag heeft het comité van actie echter besloten de actie voorlo- lig te staken. Vandaag vertrekt een delegatie naar Parijs, die aan premier Laniel een program voor sanering van de wijnmarkt zal voorleggen. (Van onze redacteur). QM NEGEN MINUTEN OVER HALF TWEE, Dinsdagmiddag, trilde de lucht.De stoomfluiten van alle voorradige schepen produceerden een aantal geluiden, die geschikt zouden zijn om het einde van de wereld aan te kondigen, maar die deze zonovergoten dag slechts de vreugde weergaven van een nieuwe, belangwekkende overwinning op het woeste water, dat nog altijd door de polders van Schouwen-Duiveland stroomt en dat probeert de laatste stenen weg te schuren, die eens behoorden tot de schuur van een trotse boerderij. F5E stoomfluiten produceerden hun geluiden met de grootste nadruk ter gelegenheid van de dijkdichting door middel van caissons bij Steven- sluis, gelegen in het Noorden van Duiveland, tussen Bruinisse en Drei- schor. Het kabaal sloeg de duizend toeschouwers, die de vernuftige wen dingen van waterstaatsingenieurs met de grootste belangstelling hadden ge volgd en die elkaar telkens op iets nieuws wezen, in diepe stilte. Reeds enkele dagen lag een vraag op de lippen van de eilandbewoners: „Hoe zal het bij Stevensluis moeten gaan?" Het antwoord werd secuur gegeven door ir. G. Slotboom, die op dracht kreeg voor de sluiting van dit vijftig meter brede dijkgat te zorgen. Hij zou er door bereiken, dat de wa terstroom. die gelegenheid had van het Zuiden van Duiveland (Ouwer- kerk) naar het Noorden (Stevensluis) te trekken, een halt werd toegeroe pen. Lukte het Stevensluis te dich- ten dan was het mogelijk de aan dacht geheel te concentreren op het grote gat bij Ouwerkerk, waar het water nog een weg zal vinden om ge durende enige weken op het eiland te blijven, maar waar het door een nieuwe, grootse operatie voor goed van het vruchtbare land van de boe ren kan worden afgesneden. VOOR ZONSOPGANG J")INSDAGMORGEN, reeds voor zonsopgang, heerste er een inge wikkelde bedrijvigheid in de nabij heid van het gat Stevensluis. De uit vier delen bestaande caisson, 55 me ter lang, 7 meter breed, 6 meter hoog, werd aangevoerd en met behulp van de ebstroom naar de „deurpost" ge manoeuvreerd, die eerst tegen de mid dag in werking zou gaan treden, om dat dan het tij gunstig zou zijn om de open deur dicht te maken. Voor de uitvoering van deze ma noeuvre, een gigantisch waterbouw kundig schouwspel, waren de duizend mensen samengestroomd. Zij hadden post gevat op de landhoofden, aan weerszijden van de caisson gelegen. De caisson vertegenwoordigde een ge wicht van één millioen kilogram: 600 ton stenen lagen gereed om onmiddel lijk na het zinken van de caisson de dijkdichting hechter en sterker te ma ken: 2000 m3 zand in twee uur tijds op de zinkstukken worden gespoten, als.... alles slaagde. DE DICHTING rjE spanning lag op de gezichten te lezen. Arbeiders schreeuwden el kaar aanwijzingen toe. Vijf motorbo ten kwamen in actie. Zij plaatsten zich voorzichtig achter het betonnen gevaarte, dat caisson heette en zij duwden langzaam, o zo langzaam, het kolossale bouwsel in het dijkgat. Het preciese spel metr duizenden ki logrammen gewicht om de millimeters begon nu pas te spelen. Het was nood zakelijk, dat de caisson even dóór het gat dreef, zodat de pijpleiding, boven op het gevaarte geplaatst, de pijplei ding van het rechtse landhoofd pas seerde. De motorboten duwden de caisson „door het gat" heen. Er klonken nieuwe bevelen. De ijze ren kabels moesten strak worden ge trokken, zodat de caisson, door de stroom terug in de richting van de motorboten geduwd, met haar pijplei ding precies in de lijn kwam te liggen van de landhoofdleiding. Ook deze ge wichtige manoeuvre slaagde. Het was half twee geweest. De ar beiders van de caisson draaiden de proppen uit het gevaarte, zodat het water bezit nam van het bouwsel, dat langzaam behoorde te zinken. De pijpleidingen werden gekoppeld. Een modderstroom daalde neer op de cais son. De zegevierende geluiden vam de stoomfluiten verscheurden de lucht. Maar nog was de operatie niet geheel geslaagd. Tweehonderd arbeiders had den reeds post gevat op kleine sche pen. die ruwe steenblokken torsten en die afvoeren t*t vlak voor de caisson, die inmiddels reeds „omgeven" was door een rijshoutveld. Op dit veld wierpen de arbeiders de duizenden stenen, die. het water de den opspatten. Rechts van de caisson sloeg de ijzeren guillotine dicht, die de caisson nog met enkele meters scheidde van het landhoofd. De operatie was geslaagd! HpOEN de Amsterdamse juwelier T. gisterenmorgen de rollui ken van zijn winkel bij het Spui wilde optrekken ontdekte hij in de étalageruit een gaatje ter groot te van twee vierkante centimeter. Daaromheen moet in de tweede helft van de afgelopen nacht een wit gouden armband met briljanten ter waarde van rond f 8100 zijn ontvreemd. Het sie raad is vermoedelijk door middel van een staaf met haakjes over een afstand van 30 cm. naar bui ten getrokken. Van de dader ont breekt nog ieder spoor. In de nota wordt er o.m. op gewe zen, dat Nederland er niet in kan be rusten, dat de Ned. Rijnvloot wordt behandeld en beschouwd als een ver- voersreserve en de Duitse vloot een beschermde en overheersende positie wordt verleend. De Ned. Regering acht het onjuist, dat de verhouding tussen de verschillende vervoerstak ken in Duitsland alleen volgens Duit se inzichten wordt bezien. Een regeling van de Rijnscheep vaart gebaseerd op een Europese ver- voersvisie wordt hierdoor onmogelijk gemaakt. In de nota wordt gepleit tegen een Duits-nationale Rijnvaart- politiek en vóór een Europese ver- voers- en Rijnvaartpolitiek. Tot een goed begrip zij gezegd, dat „buitenlandse schepen" sinds de oor log voor het bevaren van de Rijn toe stemming moeten hebben van de be zettingsautoriteiten. De in de z.g. Acte van Mannheim toegezegde „ge lijkheid en vrijheid van behandeling" verviel dus. Het buitenland heeft dit aanvaard, omdat de financiële en eco nomische ontreddering van West- Duitsland daartoe alle aanleiding gaf. Nu West-Duitsland echter ondanks economische en financiële verbete ring en ondanks de bij schrijven van dr. Adenauer (5 April 1950 aan de gealliëerde Hoge Commissie) op zich genomen verplichting die Acte van Mannheim uit te voeren, toch voort gaat met het bevoordelen van de Duit se Rijnscheepvaart, heeft onze Rege ring dé hierboven vermelde nota doen uitgaan K.N.P. en Kath. in P.v.d.A. TIET bestuur van de Katholieke Werkgemeenschap in de P. v. d. A. heeft in zijn vergadering van 25 Juli de uitnodiging besproken die het heeft ontvangen van de zyde van de K.V.P. Het bestuur van de Kath. Werkgemeenschap wil deze uitnodi ging gaarne aanvaarden, mits zij ver staan mag worden als een uitnodiging tot een open gesprek over het vraag stuk van de eenheid cler katholieken t.a.v. de politiek. Het bestuur besloot verder het voorstel te doen, dat de voorzitters der deelnemende groepen contact zouden opnemen teneinde da tum en procedure van het gesprek na der te regelen. Ook het bestuur van de Katholieke Nationale Partij heeft de uitnodiging aanvaard. r^E vroegere Staatssecretaris van het Ministerie van Propaganda ten tijde van Hitler, dr. Werner Nau- mann, is op vrije voeten gesteld. Hij werd 15 Januari met zes andere Duitsers door de Britse autoriteiten in Duitsland gearresteerd op beschuldi ging van samenzwering tegen de vei ligheid van de Britse bezettingsauto riteiten. Ook werd hij er van ver dacht het nationaal-socialisme weer nieuw leven te willen inblazen. In April droegen de Britten de zaak aan de Duitse autoriteiten over. Sinds dien zijn alle overige verdachten in vrijheid gesteld. Het Duitse Staatsgerechtshof is van mening, dat er geen gronden bestaan om Naumann langer in hechtenis te houden

de Stem | 1953 | | pagina 1