Ministers - -conferentie „Grote Vier" voorgesteld de Hij deponeerde zi jn geld in zijn hotel Over Duitsland en Oostenrijk Voorgeschreven inenting van militairen stuum K-t) i m1' \otas van Voorspel van internationaal gymnastiek-festijn Westelijke Grote Drie'" aan Moskou Louis Zimmerman Zondag 80 jaar „Mannen" aan het werk! Twee Belgische Joodse weesjes Zuivering in Georgië MAAR VERGAT WÉLK HOTEL! De Gasperi geslaagd Sovjets doen mee r Vliegende schotels: fakkels ts 71 •aag 1953 E STEM an f 180.- Axel. DAGBLAD VOOR ZEELAND MOSSADEGH DICTATOR Bermuda" blijft mogelijk IETS WARMER Zoveelste verrassing in de Tour NIEUW UITSTEL Ontbinding West- Berlijnse organisaties Bevoegdheid voor minister van Oorlog: Echter slechts na advies van commissie van deskundigen Prinsesjes in New York Blijven (ondanks familiein klooster Tweede Deense tanker voor de S. U. Pater Jansen volgt pater Dito op Buitenlander in Amsterdam in moeilijkheden VROLIJKE AVOND E én-partij-Kabinet Technische bijstand )ileum-tour: na de in verdere deeïne- Hugo slechts kon iet, dat ook op de n! 0 ^s" - "3." 'i'l a altijd in Litc/ion, ij in zijn hotel aan snijden. Maar dit- nd hem dat kwa.- rmeerde een op te Franse collega. „Biquet", ik heb leden toch ook ge had er nog aan toe dat hij in 194 7 de t nu opnieuw zou ir zo onverstandig want voor het zo- nog heel wat ge- j Marie-de-Campan, de afdaling, reed één van zijn ^an" vas er niet in de as geen sprake van, gens steeds bij de lüven en dus moest zijn tanden gebrui- van de velg te ie zou wat later ook tl. Wout. die op dat best draaide, kreeg chterstand en werd gefietst, die hij op s vóór gegaan. St. Marie was van e bespeuren. Maar e klim naar de As- eer in de „watten". 2 en grotere groep- iteen gevallen. Wij dengroep naar vo- Wagtmans alleen, jens Adri Voorting arna Wim van Est. uit reed van Bree- aar honderd meter t Voorting en Nol an de kop de strijd erbittering voortge* •gang van de Aspih aal eerste met 1 mi- den voorsprong op et, Lerono, Laurecü. ïrschil tussen Robic op dat moment nog >g steeds was de ge- zit van de Zwitser. beslist op de derde 'eyresourde, waar 5 te lezen is, mate- die hem kostbare ipelen. tig toegejuicht, was op 2 minuut en 20 die prachtig naar en, op 2.22 Bauvin, Schar, op 5.55 Lan- Bartali. in dolle vaart om- i, maar op de t0^ hikking eigenlijk a» ns de laatste 15 k.m- dan ook niets noe- appe en dank zÜ de welke hem hier- kon hij Schar (me. schil!) de leiderstrui 93e JAARGANG No. 20775 Uitga vei N> V. Uitgevers Mi) Neerland». Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda. Reigerstraat 16, Tel. Redactie: 6181. Admi nistratie: 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur! J. J. H. A. Bruna Redactieraad CL J v. Hootegem. Mr. Dr.. A. J. J. M. Mes. Mr. H_ B. L de Rechter. L J. w 1 Westende. P. V. M_ Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per posr f 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post- besteli.) f 0.42 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct. Postrek. no* 278841, Vooi God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 16 JULI 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0-39 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede. delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan^ zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit-i gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Z Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Tel. 102 (Bjjbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56. Tel. 2601. OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35» N iet-officiëel: 7ES 1 T j O EN DERTIG leden van de Per zische Kamer, allen behorend tot het Nationale Front (de partij die premier Mossadegh steunt), zijn af getreden omdat het hun, naar zij zei den, onmogelijk was in deze „boos aardige sfeer" met de oppositie sa men te werken. Er ls nu geen quorum meer aan wezig, waardoor Mossadegh in de ge legenheid is zonder de Kamer te re geren. HET OFFENSIEF van de Noordelij ken is tot staan gebracht. De geal- liëerde linies zijn „recht getrokken", l'RINS BERNHARD vertrekt 2 Aug van Schiphol naar Amerika. Daags daarop bezoekt hij de Prinsesjes Bea trix en Irene. Op 5 Augustus vertrekt hij naar de Antillen. De Prins arri veert 10 Augustus weer in Amster dam. ONS LAND heeft een nieuw handels- accoord gesloten met Joego-Slavië, voor de duur van één jaar en. ten be drage van 45 millioen gulden over en weer. SOEKARNO heeft de opdracht van formateur Haharap verlengd, zonder een tijdslimiet te geven. Hij vroeg al leen „zo spoedig mogelijk". TOWSEND. de „geruchtmakende" nieuwe luchtvaart-attaché van Enge land in België, is in Brussel aangeko men. DE GEALLIEERDE onderhandelaars te Panmoendjon zijn gisteren volgens Radio Peking weggelopen van de Be standsconferentie. EGYPTE heeft de Britse autoriteiten verzocht alle door haar genomen maatregelen in de zone van het Suez- kanaal op te heffen. DE VIJF GEESTELIJKEN, die ver leden week in verband met de zaak- Finaly werden gearresteerd, zijn gis teren op vrije voeten gestald. DE REGERINGEN van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben in de respectievelijke hoofdsteden aan de Sovjet-ambassadeurs gelijkluidende nota's overhandigd. Daarin wordt de Sovjet-Unie uitgenodigd einde September deel te nemen aan een conferentie van Ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier". Als onderwerpen van bespreking worden voorgesteld de her eniging van Duitsland en een Oostenrijks Staatsverdrag. In de nota is geen bepaalde plaats van samenkomst genoemd. een belangrijke bijdrage tot de vrede beschouwen. Een vredesverdrag met Duitsland kan slechts gesloten worden met deel neming van een vrije en representa tieve regering van geheel Duitsland. Een dergelijke Regering kan slechts voortkomen uit vrije verkiezingen. De Regeringen zijn vastbesloten een nieuwe poging te doen om een einde te maken aan de abnormale toestand waarin het Duitse volk zich bevindt. De te bespreken onderwerpen zou den moeten zijn: 1. De organisatie van vrije verkiezin gen in de federale Republiek, de Oostelijke zone van Duitsland en in Berlijn. 2. Voorwaarden voor de vorming van een vrije Regering voor geheel Duitsland met vrijheid van hande len in binnenlandse en buitenland se aangelegenheden. Tenslotte: „Een overeenkomst moet worden bereikt over het Oostenrijkse verdrag". r\IT betekent dus in feite de ver- werping van de wens van Chur chill te streven naar een spoedige bij eenkomst van de „Grote Vier" op het hoogste niveau. Churchill bedoelde met zijn voorstel namelijk een strikt geheime conferentie met Malenkov op korte termijn. In Parijs is het besluit van de Washingtonse conferentie toe gejuicht. Het wordt gezien als „Ame rikaans begrip voor Europese verlan gens". In wezen heeft dus het inzicht van Eisenhower overwonnen. Er zullen, wanneer de voorgestelde conferentie doorgaat, allerlei technische proble men in verband met de een-wording van Duitsland en de Duitse verkie zingen worden besproken. Men legt overigens in alle hoofdsteden de na druk erop, dat dit alles de mogelijk heid van een latere „Bermuda-confe rentie" geenszins uitsluit. OVERLEG MET BONN '"TEVOREN, d.w.z. alvorens de offi- ciële nota's werden overhandigd, had de Washingtonse conferentie reeds een communiqué uitgegeven. Daarin staat o.a„ dat overleg is ge pleegd met Bonn. De „ernstige ge beurtenissen in Berlijn en Oost- Duitsland hebben de onbedwingbare vastberadenheid van de bewoners van deze gebieden om vrij te worden aan getoond". Tenslotte wordt in het com muniqué de hoop uitgesproken, dat de Sovjet-Unie de hangende vraag stukken in dezelfde geest (van wil tot vrede) zullen aanvatten als de Westelijke Grote Drie. „Daardoor zal de Sovjet-Unie bijdragen tot een blij vende vrede, die veiligheid aan allen verschaft", zo luidt het slot. DE TEKST DE GROTE TENT van het Duitse circus „Busch" is tijdens een tra péze-nummer ingestort te Frank fort. De artisten bleven ongedeerd Van de 1500 bezoekers werden er 50 gewond, waarvan 20 ernstig. NA EEN RUZIE schoot de 29-jarige W. H. te Groningen een cylinderre- volver leeg op zijn vader, die zwaar gewond neerstortte. Toen de politie de zoon arresteerde, bleek hij ook nog een stengun te hebben. Hij liet zich gewillig inrekenen en bekende volle dig. BONN heeft 3 millioen D.M. toege wezen voor invoer van groentezaden uit Nederland. JOHN CHRISTIE, de 55-jarige Lon- dense vrouwenmoordenaar is in de Bentonville-gevangenis door ophan ging terechtgesteld. DE SOVJETRUSSISCHE Hoge Com missaris in Oostenrijk aan vliegtuigen van Scandinavische en Nederlandse luchtvaartmaatschappijen toegestaan, over de Russische zone te vliegen en op vliegvelden in deze zone te landen. HILAIRE BELLOC, de 82-jarige ka tholieke Britse schrijver, kwam in zijn huis te King's Land bij een open haard te vallen. Hij raakte gewond aan hoofd en schouders. Belloc werd in een ziekenhuis opgenomen. FECHNER. de Oost-Duitse Minister van Justitie, is ontslagen. Hij wordt opgevolgd door mevr. Hilde Benjamin vice-presidente van het Oost-Duitse Hooggerechtshof. DE UITGEVER A. A. M. Stols is door de Universiteit van Quito (Ecuador) benoemd tot ere-hoogleraar in de fa culteit der Letteren en Wijsbegeerte. De heer Stols is lid van de Unesco- missie. (Advertentie) Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Over- wegend matige Zuidwestelijke f wind. Iets hogere temperaturen aan gisteren. Vandaag: Zon onder 20.53 uur. ~aan °n<|cr 22.32 uur. Morgen: Zon op 4.40 uur. Maan op 11.47 A AN de tekst van de nota ontlenen we: Het sluiten van de verdragen met Duitsland en Oostenrijk dat al lang had moeten gebeuren is duidelijk een essentieel element van een Euro pese oplossing, die de Regeringen als TNDEZE 40ste Ronde van Frank- rijk kent wel een superspan- nend verloop. Jean Robic, die Dinsdag te Luchon de gele trui verwierf, moest deze gisteren te Albi, waar zich het einde van de 12e étappe (228 km.) bevond, weer afstaan, zij het aan een col lega uit zijn équipe, de Fransman Mahé, evenals Robic een Breton. Overigens werd het gehele alge meen klassement door elkaar ge haspeld. Wim van Est, gisteren onze beste man, deed een reuzen sprong naar boven en bezet nu de fraaie 7e plaats. Mét hem verbe terden Trijs Roks, Gerrit Voorting, Hein van Breenen, zomede Adri- aan Suykerbuyk ingrijpend hun posities. Voor Woutje Wagtmans liep het minder goed af: hij zakte af naar de 29ste plaats. Nolten kreeg een flinke klap te incasse ren en mèt hem de jongste Voor ting. Niettemin staat Nederland nog altijd in de rij! De Benelux-conferentie JN welingelichte kringen in Den Haag betwijfelt men, of de voorbereidin gen voor de grote Beneluxconferentie, die voor 24 Juni a.s. is aangekondigd, wel tijdig gereed zullen zijn. Het is niet uitgesloten, dat men zich op deze conferentie tot de hoofdza ken zal moeten bepalen. In dat geval zal een tweede conferentie nodig zij». Semjonov vraagt: O® ^ayiet-Russische Hoge Commis si s?r's, 'n Duitsland, Semjonov, heeft de drie Westelijke Hoge Com missarissen verzocht, zekere Westber- lijnse organisaties te ontbinden. In een schrijven noemde Semjonov anti-communistische organisaties, die hij beschuldigt van aanstichting van de ongeregeldheden in Oost-Berlijn en Oost-Duitsland, welke een maand geleden hebben plaats gehad. De bekende violist Louis Zimmerman, die vele jaren deel heeft uitge maakt van 't Amsterdamse Concertgebouworkest en die Zondag as. zijn tachtigste verjaardag viert. (Van onze parlementaire redacteur). 0K TWEEDE KAMER heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waardoor de Minister van Oorlog tot 1962 de bevoegdheid krijgt om alle dienst plichtigen te laten inenten of herinenten. Door een amendement van de katholieke afgevaardigde, overste Fens, kan de Minister er echter niet toe overgaan dan op advies van een commissie van deskundigen. De com missie beslist bij meerderheid van stemmen. Aanvankelijk luidde het voorstel zó, dat de commissie eenstemmig zou moeten beslissen. De staatkundig-gereformeerden stem den tegen op hun bekende godsdien stige motieven. De communisten za gen een argument voor tegenstemmen in de insinuatie, dat het Westen zich voorbereidt op de bacteriologische oorlog. Het echte motief voor de wet is, dat niet minder dan 75 tot 90 percent van de tegenwoordige dienstplichtigen niet zijn ingeënt tegen pokken, wat zo zal blijven tot 1960, omdat van 1928 tot 1940 de vaccinatie niet wettelijk verplicht was. GEWETENSBEZWAREN A LLEEN op grond van gewetensbe- zwaren kan vrijstelling van in enting worden verkregen. Hiertoe moet een verzoekschrift worden inge diend bij een commissie, die over het TYE PRINSESSEN Beatrix en Irene zijn Woensdag op het New-York- se vliegveld Idlewild aangekomen, op weg naar Chatham in de Amerikaan se staat Massachusetts, waar zij zes weken zullen blijven. De Prinsessen zullen Donderdag haar reis ver volgen. Joan en Ruth Chapman, twee zusters uit Kilby in Leicestershire, die, de ecu sinds 10 jaar en de andere al 12 jaar, mannenarbeid verrichten. Zij schilderen de witte verkeersstrepen op de wegen van Engeland, en Joan cn Ruth vinden, dat dit werk echt bjj hen past. pjET Hof van Beroep te Brussel heeft beslist, dat twee joodse weesmeisjes, die, nadat hun ouders tijdens de bezetting waren wegge voerd, in een klooster te Kontich wa ren gehuisvest, daar verder behoren te worden opgevoed. Na de bevrijding had een familie raad de kinderen, Marmelstein gehe ten en resp. 15 en 13 jaar oud, toever trouwd aan de heer Lowy te Antwer pen, die de belangen der Joodse ge meenschap daar behartigt. De Recht bank te Antwerpen ontbond deze fa milieraad echter en de kinderen hie ven in het klooster. De voogden, doqr de familieraad aangesteld, gingen van deze beslissing in beroep. Dit beroep is thans door het Hof te Brussel verworpen. Het Hof ontzegde Lowy het recht de kin deren op te voeden. Het was van oor deel dat het welzijn der kinderen eist, dat ze verder worden opgevoed door de personen die zich daarmee ook te voren belast hadden en dat er geen enkele reden is om aan te nemen, dat de ouders daarin niet zouden hebben toegestemd. T\E DEENSE Minister van Buiten- landse Zaken, Kraft, heeft er op gezinspeeld, dat zijn Regering geen redenen ziet om een tweede tank schip, dat in Denemarken voor Rus sische rekening wordt gebouwd, niet af te leveren. Verleden jaar werd het eerste in Denemarken gebouwde tankschip voor Russische rekening afgeleverd, ondanks Amerikaanse protesten. Dit tweede schip moet in het laat ste kwartaal van dit jaar worden op geleverd. al dan niet inwilligen beslissende be voegdheid krijgt. Mr. Donner, presi dent van de Hoge Raad, zal deze com missie voorzitten en vier leden zullen ter plaatse in den lande de verzoek schriften onderzoeken, 'n Interessante discussie ontstond over de vraag wie het verzoekschrift zou moeten indie nen. De minister meende, dat dit zou moeten geschieden door de dienst plichtige zelf, óók als zijn ouders er anders over mochten denken. De an tirevolutionaire mr. Bruins Slot dien de een amendement in, waardoor de bevoegdheid geheel bij de ouders zou komen te liggen. Op voorstel van de liberale mr. Korthals werd een tus senweg gevonden: zowel de minder jarige dienstplichtige als zijn ouders (of voogden) dienen het recht te heb ben. „Maar wat weegt dan het zwaarst, wanneer de ouders er anders over denken dan hun zoon?" zo vroeg de minister. Volgens zijn overtuiging moest het oordeel van de zoon zelf de doorslag geven. Een amendement-Vermaer van de ze strekking werd echter verworpen met 43 tegen 25 stemmen. Ook 3 K.V. P.'ers stemden ervoor. Een amendement-Bruins Slot, prac- tisch hierop neerkomend, dat de commissie maar moet beslissen welk oordeel het zwaarst zal wegen, kreeg 49 tegen 19 stemmen. ÏWiBUKj Voor het stadhuis te Rotterdam vond de „Cérémonie protocolalre" plaats, voorafgaande aan de opening van de „Gymnaestrada", waaraan alle buiten landse en Nederlandse deelnemende groepen aan dit gymnastiekfestjjn deelnamen. Overzicht, gemaakt tij dens het hjjsen van de vlaggen en het spelen van diverse buitenlandse volksliederen. T*AE MINISTER van Binnenlandse Za- ken van de Sovjet-republiek, Georgie Dekanozov is ontslagen alt .f lid van het centrale comité van de Georgische communistische partij. Ook is een zekere Mamoelof ontsla gen als lid van het centrale comité. Dekanozov werd op 16 April jl. tot Minister van Binnenlandse Zaken be noemd. Dit is de tweede zuivering in Ge orgië, het geboorteland van Stalin en Beria, sedert Stalins overlijden. In April werd Roekhadze ontslagen als Minister van Staatsveiligheid en teza men met twee medewerkers Mgelad- ze en Tsjarkmiani gearresteerd we gens „valse" beschuldiging van ande re partijfunctionarissen. Eerder weg gezuiverde ministers werden toen in ere hersteld! T~\E Zeereerwaarde Pater J. J. Dito O.P., heeft zijn functie bjj het bu reau der Unda, de Katholieke Inter nationale Organisatie tot Samenwer king op het gebied van Radio en Te levisie neergelegd. Om in de opvolging te voorzien heeft de voorzitter van de Unda, Prof. Dr. J. B. Kors O.P., de zeereer waarde pater Bonaventura Jansen O.P., tot heden prior van het klooster Albertinum te Nijmegen, aangezocht voor de vervulling van deze functie. gezet. Aangezien zijn reisbiljet tevo ren was geboekt en betaald, leverde dit geen moeilijkheden op. De Amsterdamse recherche hoopt thans, dat de betrokken gids zich met J7EN VRIJ PROMINENTE buitenlandse bezoeker, die Zaterdag op door- v r^ts-1?a?r Pari's Per vliegtuig in ons land aankwam, is Dinsdag weer van schiphol vertrokken, terwijl hij in een der vele hoofdstedelijke ho- het bureau Singel in verbinding wil acikXtleV£Zen -T !>edra5c van pigeveer 200 dollars heeft moeten stellen, teneinde haar mede te delen neerd J W meer in welk hötel hy deze had SedeP°- A LCIDE DE GASPERI heeft Woens- dagavond zijn achtste achtereen volgende Regering gevormd. Zij be staat geheel uit leden van zijn eigen Christendemocratische Partij en zal de eerste Regering van leden van één partij zijn sedert de oorlog. De nieuwe Regering zal echter geen meerderheid in het Parlement heb ben en afhankelijk zijn van het ont houden of de steun van andere groe pen, zelfs voor een eerste vertrou- wensstemming. Men verwacht, dat De Gasperi, met steun van de kleine liberale en repu blikeinse partijen, bij de vertrouwens- stemming een krappe meerderheid zal wete nte behalen, wanneer het Par lement volgende week bijeenkomt. Daarna zal het Kabinet, zo meent men echter voortdurend de kans lopen de nederlaag te lijden. De Amsterdamse recherche stelt thans pogingen in het werk dit geld op te sporen. De buitenlandse gast kon Zaterdag- avond niet meer doorvliegen naar Pa- ïijs. Hij vertelde dit in een café aan een gids, die gekleed was in een blauwe uniformjas, waarop de woor den „interpreter" en „guide" vermeld stonden. Welk café dit was kon de bezoeker niet meer duidelijk uitleg gen, aangezien hij in Amsterdam vol komen onbekend was. GOEDE RAAD T"\E gids raadde de vreemdeling aan niet al zijn geld bij zich te hou den, maar dit eerst in zijn hotel af te geven. De man volgde deze raad op. De verdere avond verliep zo vrolijk, dat onze vreemdeling zich tenslotte niet meer kon herinneren in welk ho tel hij zijn geld had gedeponeerd. Tot overmaat van ramp had hij zich bij een ander gezelschap aangesloten en was de gids vertrokken. De K.L.M. hielp hem aan onderdak en Dinsdag heeft hij zijn reis naar Parijs voort in welk hotel het geld is afgegeven. r\E SOVJET-UNIE heeft haar be- reidheid te kennen gegeven mee te doen aan het V. N.-program voor technische hijstand aan achtergeble ven gebieden en vier millioen roebel voor dit werk toegezegd in 1953. Op de bijeenkomst van de econo mische en sociale Raad van de V. N. zei de Sovjet-afgevaardigde: „De Sov jet-Unie heeft altijd het program voor technische bijstand voor economisch ten achter gebleven landen gesteund. Maar wij zijn van mening, dat dit program zodanig moet worden georga niseerd, dat de uitbreiding van de binnenlandse hulpbronnen dezer lan den wordt bevorderd en hun econo mische onafhankelijkheid daardoor versterkt." „Er moeten geen voorwaarden wor den gesteld, ten gunste van enig land, dat hulp verleent", zei hij. CEN NIEUW TYPE magnesium fakkel van de Amerikaanse Luchtmacht blijkt verantwoorde lijk te zijn voor sommige berich ten over vliegende schotels. De luchtmacht heeft bekendge maakt. dat na de eerste proefne ming Tn 1951 met de nieuwe fak kel talrijke meldingen binnen kwamen van personen, die vlie gende schotels of brandend neer stortende vliegtuigen hadden waargenomen. De fakkel, die een lichtsterkte heeft van tien millioen kaars, wordt aan de vleugel van een vliegtuig meegevoerd en kan dooi de piloot in- en uitgeschakeld worden.

de Stem | 1953 | | pagina 1