ELISABETH II, gezalfde en gekroonde VORSTIN w honer Ademloos volgde de ganse wereld de historische kroning DE KLEDING van Koningin Elisabeth Glorieuze terugkeer naar huis Onder Gods zon DRIE DAGEN GEBED Besteding restant DE 88ste LIJST Hertogin voor f 300.000 bestolen DAGBLAD VOOR ZEELAND S beloningen I s prijs Hoover ilijkse was! „Holland" KABINET-WILOPO AFGETREDEN Duplicaten van de Burgerlijke Stand N". Emblemen van Brittannië en het Gemenebest j KOUD Uitstel van de Bermuda-conferentie Edelen worstelden niet hun mantels "'.n op. Rector Cammaert vierde zilveren pries terfeest Gcese automobiliste veroordeeld Ö3e JAARGANG No. 20738 Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur; J. J. H. A. Bruna Redactieraad: C. Jv. Hoolegem. Mr, Dr. A. J. J. M Mes, Mr. H. B L de Rechter L. J. v, t Westende. P. V. M Vercauteren, Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.42 Incasso wordt berekend, Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 3 JUNI 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0 75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/mi. Bij coniraat aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra, inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, WestsingeL 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zet ut vsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bjjbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) n Pluvier M. de Luxe n bromfiets - waarde van f 575.» s prijs ictrische eikast ter irde van I 400.' irdere prijzen 8 fietsen ilsener lünchener bminicane ud Bruin bnker lager okStout >tere kuip. De nieuwe Wasmachine met veel kuip wast 3 kg was- f. minuten. itlsche pomp. Kuip zichzelf. Een rubber- in Uw heetwaterkrean oover is zo gevuld. En aar bent, zo weer leeg, ingebouwde automa- jomp. Spoelen in de i mogelijk. e wringer. Zelfs grote en andere zware stuk- n gemakkelijk door de met onafhankelijk rollen. U zult meer thousiast zijn. Uw was schoon. De ive Hoover-methode nteerd) wast alles - wit eurd goed, zijde, kunst vol, lakens, ^dekens - voorzichtig en toch elder. formaat - past ondar ■nrecht. De nieuwe voelt zich zelfs in de keuken thuis. Staat op dus licht verplaats- een de Hoover heeft d« \e enig juiste plaats: in 4e n de Hoover wast daardoor g (Uw goed kan niet in men met bewegende delen) •tijd zo schoon. Kuip van aal. andelaren in Uw omgeving. 36211-36271-30072. lG entessen ddelen briek van soepproducten len, voor het bezoeken- Ziekenhuizen en andere on N.Brabant en Zeeland liedt aan. chten, liefst in bezit van 3r. m.volledige inl. onder 1, A'dam. 344-oo ELISABETH II, gekroond en gezalfd tot Koningin van Engeland in de Westminster Abbey. Ademloos heeft Londen en heeft Engeland, Europa en de ganse wereld het middeleeuwse schouw spel, waarvan U op pagina 3 een uitvoerig verslag kunt lezen, ge volgd. Van wat er na de kroning geschiedde bieden we U hier een relaas aan. Tromgeroffel en een jubel van klokken boven het hart van Londen wa ren de voorboden van Elisabeths terugkeer naar Buckingham Palace. Langs de 8 km. lange route wachtte in grote spanning een overweldigende menigte op het schouwspel, dat tot een leven geworden sprookje zou zijn. Terwyl de vorsten van alle uithoeken der aarde plaats namen in hun koetsen, de troe pen van de verste grenzen zich opstelden begon een regen te vallen die tot een kletterende bui werd, toen Sir Winston in zijn koets stapte. Maar het was of de hemel den Londenaars genadig werd toen Elisabeth met de rijksappel in de linker- en de scepter in de rech terhand de Abbey-annex verliet, voor het eerst goot de zon een vriendelijk licht op het aangrijpend tafereel, waarvan de kleuren plotseling oplichtten als ware er een lichtend vernis over uitge goten. 'TOEN DE WITTE DEUREN met het omkranste ER-embleem werden gesloten, arriveerde de kop van de stoet alreeds aan Hyde Park Corner, om de weg naar Marble Arch te volgen. Van verre WOOROP kwamen de troepen uit de koloniën en andere delen van het Britse gemenebest. Mannen uit Mauritius, uit Barbados, uit Zuid- Afrika en Rhodesia, van Malakka, van Canada en Australië en van zovele andere plaatsen der wereld. Ebben hout-zwarte tweelingbroers droegen de vaandels van de African Rifles, mannen die de zon loodrecht op zich hadden voelen branden. De „Moun- ties" uit Noord-Canada, die het zon licht vaak als een lage gloed over barre sneeuwvelden kenden, reden in de rode uniformen in onberispelijke formatie mede. Australiërs onder grote hoeden met aan een zijde op geslagen rand marcheerden voor de mannen uit Ceylon, die het jongste lid van het Britse Gemenebest verte genwoordigden. Zij en vele anderen getuigden van (le enorme macht, die Groot-Brittan- nië nog altijd in. de wereld betekent. REGERING en Parlement hebben door middel van een rede van dr. Beel en een rede van dr. Kortenhorst Konin gin Elisabeth geluk gewenst met haar kroning. GROTEWOHL, de premier van Oost- Duitsland, ontving een aantal protes tantse geestelijken, om te spreken over de oprichting van een Oost-Duit se Staatskerk. Dit onderhoud was „te leurstellend", zegt de communistische premier! DRS. G. VLEK is benoemd tot direc teur-secretaris van de Ned. Kath. Mid denstandsbond. De heer W. v. Man- sum werd gekozen tot lid van het Da gelijks bestuur. DE ROSENBERGS zullen 18 Juni om 22 uur plaatselijke tijd worden te recht gesteld. PHILIPS is van plan nieuwe bedrij ven op te richten in Indonesië en wel met Indonesisch kapitaal, Besprekin gen zijn in volle gang. EEN ZEILJACHT zonk bij Flevostad in het IJsselmeer. Het echtpaar Spi- ker uit Meppel wordt vermist. HET EGYPTISCHE BLAD „Al Misri" zal „wegens de Britse houding jegens Egypte" verslagen nog foto's publice ren van de plechtigheden te Londen. HET NOORSE PARLEMENT heeft de Regering uitgebreide bevoegdheden verstrekt met betrekking tot de re geling van lonen en prijzen. DE TROEPEN in Kenya hebben van Maandag tot Dinsdag 54 opstandelin gen gedood, 16 gewond en 21 gevan gen genomen. Van nabij MA HEN kwamen de troepen van het Verenigd Koninkrijk, duizen den mannen waarvan er verscheide- nen over drie dagen Engeland vaar wel zullen zeggen om hun plaatsen aan het Koreaanse front in te nemen. De mannen waren bijna allen in Num ber One Dress gestoken, donkerblau we uniformen met op de pantalon een brede bies, van kleur verschillend voor elk legeronderdeel. De Home Guards echter dragen slechts de battle dress en natuurlijk waren er de his torische corpsen die een fantastische en bijzonder kleurrijke onderbreking vormden in deze stoet, getuigenis van gebalde militaire kracht. TO WAS daar de Royal Artillerie onder zwarte kolbakken en ge kleed in blauwe met goud bestikte jassen. Ze voerden twee oude kanon nen, 13-ponders mede, waarmede zij de saluutschoten plegen te lossen bij feestelijke gelegenheden in de ko ninklijke familie. En natuurlijk de Ierse en Schotse Guards met hun doeldelzakmuziek, begeleid door het magische rhythme der hooglandse drums. TEN WEMELING van kleuren bood de groep regimentsvaandels, waar onder dat van de Buffs, opgericht in 15"72. De Londensé Gilden brachten in dat jaar 3000 man op de been om de Nederlanders te helpen in hun striid tegen Snanje Bij de Vrede van Munster in 1648 was er nog één regi ment van over en dit vertrok, toen het weigerde de eed van trouw af te leggen aan de Staten van Holland, Nu nog worden de Buffs ook wel het „Hollands Regiment" genoemd: het neemt thans deel aan de strijd tegen de Mau Mau. HET TROMMELEN op de Am sterdamse Beurs, een oud gebruik dat in 1903 werd afgeschaft, zal in ere worden hersteld. De eer ste ^trommeldag" is Zaterdag 6 Juni a.s. DE KOUDSTE DAG in de maand Juni sinds de laatste honderd jaar hebben we gisteren beleefd. Het bleef de gehele dag onder de 10 graden. DE MIJNWERKER J. Mertens uit Roermond is in de mijn Sophia Jaco- ba te Heuckelhoven (Did.) door een gebroken machine-ketting geraakt. Aan de gevolgen is hij spoedig daarna overleden. VOOR VERVOER van meer dan 30 ,pluim,vee naar pluimveehouders de directeur van de Vee- rtsenijkundige dienst vergunning worden verleend (op aanvrafg) Een koningin FA AN KOMEN de rijtuigen met de vorsten uit de overzeese delen van het Britse Gemenebest, sultans en sultanes in hun inheemse dracht. Als enige koningin de Koningin van Tonga, een van de Franklin-Islands van Nieuw-Zeeland. De Koningin heeft 45.000 onderdanen en zy waren als oud-kannibalen, niet van de vreedzaamsten. De Koningin van Tonga is de enige van de tropische vorsten, die zich in een open rijtuig blootstelt aan de inwerking van het noordelijk klimaat. Nu komen de premiers van Australië, Canada, Nieuw-Zeeland, Malta en Zuid-Afrika, wier rijtuigen worden geëscorteerd door bereden vertegenwoordigers van leger en poli tie uit hun eigen gebieden. De onvermijdelijke LIET RIJTUIG van Lady en Sir Win, ston Churchill besluit dit deel van de stoet en wanneer de oude politicus Hyde Park passeert, kan hij het niet laten zich met steek en al uit het open portier te' buigen om de menigte te groeten en het befaamde V-teken te maken. Als een voorteken van de schitte- IN DE NACHT van Dinsdag op Woensdag plaatselijke tijd is het Indonesische Kabinet- Wilopo afgetreden. President Soekarno heeft de teruggave van het mandaat aanvaard. |"NE MUSSEN schreeuwen het van !t dak en toch wil de minister niet zeggen, waar de duplicaten van de registers van de burgerlijke stand worden heengebracht. Daar heeft cle volksvertegenwoordiging toch recfit op!" riep de communist Gortzak in de Tweede Kamer. Maar minister Don ker verwees hem desalniettemin naar die mussen. En het wetsontwerp, waarbij 60.000 gulden wordt aange vraagd als voorlopige kosten voor h£t vervaardigen van die registers, kreeg de stemmen der communisten d'a% ook niet. Wel echter van alle andere partijen. ring die volgen gaat verschijnen nu de gepluimde en met berenmutsen getooide Guards en de Yeoman. Zij vertegenwoordigen de traditie en de grootste luister van de Britse macht. Achter hen komen dan de prachtige koetsen der koninklijke familieleden, hertogen en hertoginnen, graven en gravinnen. Lakeien vergezellen hun rijk-geornamenteerde rijtuigen Een diepe stilte gaat vooraf aan een luid gejuich, wanneer de koets passeert van de vriendoiijk glimlachende ko ningin-moeder, gezeten naast de char mante en slanke Margareth Rose, zus ter van de koningin. Gouden koets KOMT de lijfwacht en over de hoofden van de Guards flonkert reeds de Gouden Koets. Een aanzwel lend gejuich bereidt de menigte er op voor, dat thans het hoogtepunt is ge naderd. De open rijtuigen met opper bevelhebbers van leger, vloot en luchtmacht vinden nauwelijks aan dacht meer. Daar komt de Koningin! Het gejuich zwelt aan tot een or kaan van enthousiasme als men de lieve trekken der vorstin ontwaart achter het spiegelend glas der grote, goud-omlijste ruiten. Men ziet in haar handen de rijksappel en de scepter. Haar zachte glimlach is de beloning voor liet urenlang wachten in regen en koude. De charmante Hertog van Edinburg zit aan haar linkerzijde en deelt in de glorie van het ogenblik. Men zingt van tribunes en staanplaat sen ontroerd het „God save the King" mede. Nóg draagt Elisabeth II niet rijks appel en scepter; de Gouden Koets op het ogenblik dat deze van het Buckingham Palace wegrijdt naar de Abbey. D« Aartsbisschop van Canterbury staat voor de zetel van Koningin Elisabeth. Hij heeft de 3 kg. zware Kroon van St. Edward hoog boven het hoofd. J__JET zijden gewaad, dat koningin Elisabeth gisteren droeg is ge borduurd met de emblemen van Groot-Brittannië en de landen van het Gemenebest. Op de korte mou wen is de Engelse Tudorroos gebor- Eén moment T TRENLANG rijdt de Koningin tus- sen haar volk. Urenlang heeft zij zich, overweldigd door de glorie van deze dag, niet bewogen. Slechts één maal meent men.dat zij haar gemaal iets toefluistert, hem op iets attent maakt. Dat is, wanneer Buckingham Palace is bereikt en beiden de ogen even opslaan naar een verlicht ven ster. Daar zien zij de kleine kroonprins Charles en zijn zusje, de blonde krul lenbol Anne ongeduldig met de vin gertjes op de ruiten trommelen. Dan rijdt de Gouden Koets tussen de zware kolommen door het voor plein van Buckingham Palace op en verdwijnt de stoet achter de spijlen van het enorme hek. Londen heeft zijn sprookje gehad. Het grandioze slot J<ORT NA ZEVEN UUR gaf Konin gin Elisabeth gehoor aan het ge juich van de menigte voor het Paleis en nogmaals verscheen zij op het bal- con. In de groeiende schemering nam zij wuivend en vriendelijk knikkend voor die dag afscheid van haar volk. Nee, toch niet voorgoed, want een uur later verscheen zij nogmaals, nog steeds gekleed in de kroningsjapon. De vermoeidheid onder het publiek begon zich echter te doen gelden: 10 duizend E.H.B.O.-ers moesten meer dan 4000 gevallen behandelen! Er wer den in totaal 174 personen naar een ziekenhuis gebracht. Bij de Kroning van George VI werden 9583 personen door de E.H.B.O. behandeld. Do glo rieuze dag naderde het einde. Het vuurwerk, groots en uitgebreid als nog nimmer tevoren in Engeland en waarschijnlijk ook in geheel Europa, besloot hoog-opspuitend boven het glanzende water van de Theems het historische feest. hed^navondTaChtinB' gCld* t Veel bewolking met nu en rian J buien Overwegend mat:*,- uit icenlopende richtingen. Koud t w ier. J Vandaag: Zon onder 20.32 uur. Morgen: Zon op 4.24 uur. Maan J op 0.52 uur. Maan onder 12.05 uur. i r\E conferentie van de westelijke „Grote Drie", die half Juni op de Bermuda-eilanden zou beginnen, zal waarschijnlijk enige dagen worden uitgesteld. In Parijs is vernomen, dat sir Win ston Churchill Maandag de Franse ambassadeur in Londen, Massigfi. meedeelde, dat Groot-Brittannië voor stander is van enige dagen uitstel. Dit zou betekenen, dat de conferen tie in de laatste week van Juni ge houden zal worden. T egenuaar de-gelden T)E nog resterende 900 millioen gul- den van de tegenwaarderekening krijgen definitief een bestemming. Voor uitgaven in verband met de watersnood (dijken en wegen) zal 400 millioen worden uitgegeven. Over 200 millioen is overleg gaande, omdat zij voor niet betaalde doch reeds gé- plaatste posten van de Rijksbegroting moeten dienen. Tenslotte worden 300 millioen gulden bestemd voor mili taire objecten in het kader van de op bouw overeenkomstig het NATO- verdrag. Ned. Rode Kruis LIET Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft een 88ste lijst van gebor gen en geïdentificeerde slacht offers van de watersnood uitge geven. Deze luidt als volgt: NIEUWERKERK: J. L. van der Weyde, 54 jaar. OUWERKERK: P Goud zwaard, 73 jaar; C. J. Kwaak, 65 jaar. duurd. Rond het middel de Look van Wales, het Ierse Klaverblad en de Schotse Distel en in de brede band rond de rok het Ahornblad van Ca nada, de Acaciabloem van Australië, de Nieuwzeelandse Varen, de Protea- bloem van Zuid-Afrika, Tarwe Katoen en Jute voor Pakistan en de Lotus bloem van India. Het gewaad heeft een nauwsluitend lijfje, dat vierkant is gesneden over de schouders met een hartvormig de colleté, de uitstaande rok eindigt in een korte sleep. Er is ongeveer vijf maanden aan dit kroningskleed gewerkt. In Janu ari begon de couturier, Norman Hart- nell, aan het ontwerp en Vrijdag j.L was het gewaad klaar. Er is 15 me ter satijn in verwerkt en alleen al aan de borduring zijn 3000 arbeidsuren besteed. Bij dit gewaad droeg koningin Eli sabeth hooggehakte goudleren schoen tjes met enkelhanden. TYE HERTOGIN van Sutherland ont- dekte even voordat zij en haar echtgenoot naar de Westminster Ab dij zouden vertrekken, dat haar juwe len, ter waarde van driehonderddui zend gulden waren gestolen. In 1950 werden de hertog en hertogin juwelen ter waarde van 500.000 gulden ontsto len. Ï7NIGE EDELEN worstelden by aan komst by de Westminster Abdij met de zware mantels, die zij in jaren niet meer gedragen hadden. Een struikelde en viel byna, toen hij uit zijn auto stapte. Een ander verloor zijn kroontje en een derde, rijk ge kleed, kwam doornat aan in een open auto. Voor Elisabeth II Koningin Elisabeth in Westminster Abbey. Rechts de eredames, die de sleep van de vorstin droegen. een samenkomst van Britse ka tholieken te Londen heeft de aartsbisschop van Westminster, Ber- lard. kardinaal Griffin, een aan ko- ilngin Elisabeth II gewijde Pontifi- ale Hoogmis opgedragen. De plechtigheid, die door zeer vele iriesters, kloosterzusters en leken verd bijgewoond, vormde het sluit- tuk van drie dagen van gebed voor het welzijn van Koningin Elisabeth II n haar rijk", waartoe de leiding der .i.K. Kerk in Groot-Brittannië op dracht had gegeven. Een der aanwezigen was de Cana dese Minister-President, St. Laurent. In de luwte van een der enorme leeuwen van Trafalgar Square wacht ten reeds lang tevoren Engelsen en Australiërs op het komende grootse schouwspel. Al is het zilveren priesterfeest van rector E. Cammaert van Eouvigne op zeer intieme wijze gevierd, de re ceptie op deze dag heeft toch wel be wezen, dat men zich aan deze intimi teit weinig gelegen wilde laten liggen. Want honderden, onder nen waren zeer veel priesters, hebben de gelegen heid aangegrepen, om de jubilerende rector hun gelukwensen aan te bieden. 's Morgens droeg rector Cammaert een plechtige H. Mis op in de Bouvig- ne-kapel, daarbij geassisteerd door di recteur P. Backx, van het cathechis- tenwerk en directeur J. Hendrikse van het vrouwelijk jeugdwerk. Rector Jos. van Campen hield tijdens deze mis een sublieme predicatie. In de grote studiezaal voor Bouvig- ne vond in de middag een bijeen komst plaats van de bewoners van het huis. De cathechisten, de meisjes van de gezinszorg en het vormings centrum bereidden hier de rector een plezierige middag met zang en voor dracht. terwijl een cantate werd uit gevoerd. 'Rector Cammaert is op deze dag niet alleen in de bloemetjes gezet, maar ook vele cadeaux werden hem aangeboden, o.a. van de cathechisten en de meisjes op Bouvigne. 's Avonds werd het feest na het diner, op gezellige wijze voortgezet. Veroorzaakte dood van zesjarige jongen LJet Amsterdamse gerechtshof heeft het vonnis idrie weken hechtenis met ontzegging van rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar) van de Utrechtse rechtbank bevestigd tegen do 36-jarige automobiliste mevr. J. Sch.-H. uit Goes, die de dood van een zesjarige jongen -had veroorzaakt, toen zij van de betonnen rijksweg in de gemeente Hameien bij Utrecht het grintpad voor rijwielen opreed waar het slachtoffertje bij zijn vader op de bagagedrager zat. Mevr. Sch. was, doordat zij een van haar eigen kinde ren in de auto berispte, van de aan dacht voor haar stuur afgeleid.

de Stem | 1953 | | pagina 1