In Juni bijeenkomst „Grote Drie" Washington, Londen en Parijs zijn het eens: Vijftien jaar geëist tegen beide verdachten moordzaak op Roosendaalse chauffeur r Langdurige crisis verwacht Peperdure tribune-plaatsen Thans Economische Unie Onderzoek naar Sovjet- vredesoffensief Dan „Grote Vier"? Na 18 jaar vonnis NEDERLAND HEEFT BEWIJZEN Nu 112.8 millioen Winst Staatsloterij m DAGBLAD VOOR Aldus de katholieke vakbonden Tito belooft trouw aan het Westen PREMIER MAYER VERSLAGEN TRAMSTAKING Weinig verandering RUPSENPLAAG Verruiming grens verkeer met België MINISTER LUNS naar Azië en Australië KONINKLIJK W OORD De infiltratie in Nieuw-Guinea Langs de Britse kroningsroute Gruwelijke ontknoping in drama van liefde en liaat Verdediger acht alleen mishandeling, geen moord bewezen Grote belangstelling Het gestolen horloge 93e JAARGANG No. 20729 Uitgave: N V, Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur; J. J. H. A. Bruna Redactieraad: c J V Hoolegem. Mr. Dr. A.J.J.M Mes. Mr. R. B. L de Rechter L J v, 't Westende. P. V M Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 615, per week (uitsluitend bij niet-post bestellf 0.42 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. VRIJDAG 22 MEI 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezondan Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contrast aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, O0STBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) I"AE KATHOLIEKE Vakbonden der Beneluxlandcn hebben na een j- eenkomst in Brussel verklaard, dat de opzegging der reeds gesloten Be- nelux-accoorden ten sterkste is af te raden. De huidige moeilijkheden wijzen integendeel uit. dat het tot stand ko men van de volledige Economische Unie hetgeen met zich brengt de oprichting van Benelux-organen niet langer mag worden uitgesteld. Om tijdelijke moeilijkheden op te los sen is het evenwel nodig in het defi nitieve verdrag van de Economische Unie bepalingen op te nemen, die een geleidelijke aanpassing van bepaalde sectoren aan de Beneluxmarkt moge lijk moeten maken. Ook een vrijere loonvorming in Nederland moet krachtig worden nagestreefd. jyjAARSCHALK TITO is niet van plan zijn westelijke geallieerden in de steek te laten en de zijde van de Sovjet-Unie te kiezen. In een toespraak op het militaire vliegveld Batajnica bij Belgrado sprak de maarschalk geiuchten tegen, vol gens welke Zuid-Slavië onderhandel de over terugkeer in het Sovjet-blok. „Wij zullen onze gealliëerden nooit in de steek laten, zolang deze correct zijn in hun betrekkingen!" aldus Tito. HET WITTE HUIS heeft Donderdag meegedeeld, dat president Eisenhower, premier Mayer van Frankrijk en Sir Winston Churchill spoedig een bijeenkomst zullen houden, waarschijnlijk op de Bermuda-eilanden. De conferentie zal waarschijnlijk in Juni worden gehouden. De Regeringen van de V. S., Engeland en Frankrijk hadden reeds overleg gepleegd om te komen tot een informele bijeen komst op hoog niveau. Het voornaamste doel van de conferentie zal zijn de gemeen schappelijke standpunten nader te bespreken ten aanzien van de vele problemen, die in samenwerking moeten worden opgelost, opdat de zaak van de wereldvrede bevorderd wordt. r^HURCHILL verklaarde te hopen, dat men door deze bijeenkomst in staat zou zijn „een definitieve stap voorwaarts te doen naar een confe rentie van veel groter belang" Premier Mayer zei, dat het doel van de driemogendhedenconferentie zou zijn tot een gemeenschappelijke hou ding te komen aangaande kwesties, die op een viermogendhedenconferen- tie met de Sovjet-Unie zouden wor den besproken. Lincoln White, een woordvoerder van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, „Ik hoop, dat het duidelijk is, dat dit de V.S., noch voor zover wij weten de Engelsen of Fransen, verplichten, CHURCHILL heeft gezegd, dat liet een grote fout van de V.N. was toe te stemmen in een wapenstilstand op een moment, dat Itidgway „op het punt stond grote successen te beha len". DE DICHTER BLOEM ontving giste ren de P. C. Hooftprijs voor zijn in 1951 verschenen dichtbundel „Avond". ZES DUITSERS zijn door president Heuss onderscheiden met het Kruis van Verdienste voor hun hulpvaar digheid jegens Nederland. DE SOVJET-UNIE beschikt volgens Washington over 1000 atoombommen werpers, die onmiddellijk in gebruik genomen kunnen worden. NIET ALLEEN de Franse spoorweg arbeiders maar ook de brievenbestel lers hebben voor Woensdag a.s. een staking afgekondigd. IN BLOEMENDAAL wordt in de na tuurkundelessen aan de derde klas der MULO-scholen onderricht gegeven in de basis-begrippen van de foto grafie. EEN BELANGRIJKE uitbreiding kreeg de vergunningvrije in- en uit voer (tot nu toe 400 gulden) nl. in voer tot 10 mille en uitvoer tot 1000 gulden. Moordenaar van dr. Klausener C.S.-Hauptsturmfiihrer Kurt Gildisch, de man, die op 30 Juni 1934 de leider van de Katholieke Actie in Berlijn, dr. Erich Klausener, heeft doodgeschoten, is thans door de recht bank te Berlijn-Moabit veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf en verlies van burgerrechten gedurende 10 jaar. De rechter concludeerde, dat Gil disch wel had gehandeld op bijzonder bevei vau OS-Obergrv.openführev Heydrich, doch dat hij daarbij de daad stelde zonder enige zedelijke remming en in volle overtuiging. Blinde ge hoorzaamheid, aldus de rechter, ont heft de mens niet van zijn verant woordelijkheid. Het neerschieten van Dr. Klausener was moord. Over de achtergronden van de moord kwam tot uiting, dat Dr- Klau sener in de ogen van Hermann Go ring een gevaarlijk man was en daar om door hem persoonlijk op de lijst van vijanden was geplaatst. Zes da gen voor zijn dood had Dr. Erich klausener tijdens de Berlijnse Katho liekendag in Hoppegarten de rechten der Kerk op scherpe wijze verdedigd. Tijdens het proces tegen Göring te i Neurenberg had deze bekend zelf Dr. Klausener op de zwarte lijst te heb ben geplaatst, omdat hij „een gevaar lijke Katholiekenleider en een actief lid was van de Centrum Partij". om tenslotte een viermogendheden- conferentie te beleggen." DE EENHEID. In Franse diplomatieke kringen is verklaard, dat een van de be langrijkste doelen van de driemo gendhedenconferentie het „bezege len" van de eenheid der democra tische landen zal zijn tegenover wat het Sovjet-Russische vredesoffen sief genoemd wordt. De Westelijke staatslieden zouden nagaan of er tekenen zijn. dat de Sovjet-Russi sche regering werkelijk een rege ling met het Westen wil of slechts een „nieuwe episode" in de Koude Oorlog heeft ingeluid. Van dit onderzoek zou het hoofd zakelijk afhangen of men het ogen blik voor een viermogendhedenconfe- rentie in optima forma gekomen acht. In genoemde kringen wordt betreurd, dat de aankondiging van een confe rentie van de „Grote Drie" moet samenvallen met een regeringscrisis in Frankrijk. De nederlaag van premier Mayer houdt, zo zegt men, in, dat president Eisenhower's uitnodiging automatisch voor de volgende Franse premier zal gelden. t? TAE FRANSE Regering-Mayer U heeft Donderdagmiddag in de Nationale Vergadering bij stemming over een van de voor naamste onderdelen van haar financiële hervormingsplannen, waaraan Mayer de vertrou wenskwestie had verbonden, de nederlaag geleden. De stemver houding was 328 stemmen tegen en 244 stemmen voor. Zodra de uitslag bekend was, ver lieten de ministers het parlementsge bouw om hun ontslag bij president Auriol in te dienen. Aangezien het aantal stemmen, dat tegen de Rege ring werd uitgebracht, de absolute meerderheid overschrijdt, is de pre sident verplicht het ontslag van het Kabinet te aanvaarden. Onder hen, die tegenstemden, be vonden zich de communisten, de so cialisten, 73 van de 87 Gaullisten en 23 van de 40 dissidente Gaullisten. Het omstreden artikel voorzag in speciale volmachten voor de Regering om administratieve hervormingen en bezuinigingen in te voeren. In België LJET trampersoneel in het Doornik se, de Borinage en het centrum heeft Donderdagochtend een 24-uren- staking ingezet als protest tegen de overplaatsing van 27 personeelsleden met meer dan 13 jaar dienst van Doornik naar Luik. Deze staking, die onverwachts gekomen, heeft het Henegouwse be- I drijfsleven ernstig verstoord. EEN IN DE OMGEVING van Dac ca wonende 25-jarige Bengaalse vrouw heeft het leven geschonken aan een vierling, allen meisjes. Moeder en kinderen maken het goed. DE VRIJLATING van de Amerikaan se journalist Oatis te Praag, is, naar thans blijkt, een gevolg van een per soonlijke boodschap van Eisenhower aan president Zapotocky. EEN P.T.T.-besteller stempelde ge bruikte postzegels opnieuw en eigen de zich aldus 90 cent wederrechtelijk toe. Hij werd in A'dam veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. DE HONDERDDUIZEND is gevallen op lot nummer 20862. De series wer den verkocht in Amsterdam, Rotter dam, IJmuiden en Alkmaar. PROF. DR. R. POST, voorzitter van de Raad van Bestuur van de St. Rad- boudstichting is benoemd tot Huis prelaat van Z.H. de Paus en is daar mee dus Monseigneur dr. Post ge worden. TEGEN DE DADER van de drievou dige moord door vergiftiging te Vars- seveld. de 53-jarige landbouwer L., is door de Arnhemse Rechtbank opnieuw levenslang geëist. DE EERSTE VROEGE aardappelen van de koude grond brachten op de veiling te Noord-Scharwoude 87 cent per kilo (middelsoort) op. geldig Weersverwachting, hedenavond: tot i Veranderlijke bewolking, met J plaatselijk enkele regen of on- t vveersbuien. Over het algemeen weinig verandering in tempera- J tuur. Aanvankelijk weinig wind. later zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. J Vandaag: Zon onder 20.37 uur. Maan op 13.59 uur. Morgen: Zon J op 4.36 uur. Maan onder 2.08 urn*, t Bij Nijmegen ("AP de rijksweg Den Bosch-Nijmegen onder Rosmalen heerste de laat ste dagen een ware rupsenplaag. Tal loze rupsen maakten de bomen ge deeltelijk bladerloos, vielen uit de bo- j men en kropen over de weg. De j Rijkswaterstaat is bezig door middel j van bespuiting een einde te maken aan deze voor het verkeer onhoudba- i re toestand. 1 Hoewel strenge bewakers het onmogelijk maakten voor journalisten of fotografen de uit Polen gevluchte MIG op het Deense vliegveld op Born- holm te naderen, heeft een amateur kans gezien het toestel voor de lens van zijn camera te krijgen. Hij „betrapte" de MIG vanachter een auto en slaagde erin met toestel en al aan de spiedende ogen der bewakers te ont snappen. Inmiddels is de piloot, Kazwenski, per schip naar Kopenhagen vertrokken. Ook is bekend geworden, dat deze MIG een nieuwere uitgave is dan de MIG, die twee maanden geleden op Bornholm landde. De Poolse gezant te Kopenhagen, Krauz, heeft namens zijn Regering om teruggave van het toestel verzocht. Het coalitie-kabinet Mayer hoofdzakelijk bestaande uit radicalen, volksrepublikeinen en gematigd con servatieven kwam op 8 Januari van dit jaar aan het bewind als de 18de Franse regering sinds de bevrijding. Sedert het einde van de oorlog heeft nog nooit een Regering een zo grote nederlaag geleden. In de wandelgangen zijn reeds enige partijleiders genoemd als eventuele opvolgers van Mayer. Zoals de radi cale minister van onderwijs, André Marie, de conservatieve Minister voor de Overzeese Gebieden, Louis Jacqui- not, en de radicaal-georiënteerde Mi nister van Defensie, René PLeven. Waarnemers voorspellen een lange crisis. "TUSSEN BELGIë en Nederland is een overeenkomst gesloten betref fende het kleine grensverkeer. Beide regeringen hebben zich er mee accoord verklaard, dat Belgische en Neder landse onderdanen de grens mogen overschrijden ook buiten de verplichte posten en dit op vertoon van de iden titeitskaart of van een paspoort gel dig of vervallen binnen vijf jaren dan wel van een Nederlands persoons bewijs. Buiten de verplichte posten zal de douane de taak van de marechaussee overnemen, echter is het overschrijden van de grens huiten deze posten alleen toegelaten tussen zonsopgang en zons ondergang. Deze overeenkomst wordt op 26 Mei van kracht. FAE Minister zonder portefeuille, mr. J. Luns, zal gedurende vijf weken in de maanden Juni en Juli een alge mene oriëntatie-reis maken naar Azië en Australië. De minister zal o.m. een bezoek brengen aan Pakistan, India, Thai land, Birma, Malakka, Indonesië, Nieuw-Guinea, Australië en de Phi- lippijnen. Minister Luns zal vergezeld wor den door mr. J. Rookmaaker, direc teur Oosten van het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Koningin Juliana heeft in Kopenhagen de studenten toegesproken. Haar rede vindt u elders in dit blad. Helaas is behalve de rede zelf ook nog vermeldenswaard, dat de Koningin enkele malen zeer werd gehinderd door 't rumoerig optreden van een aantal fotografen en filmers. Koningin Ingrid keek enkele malen verstoord en Koning Frederik moest een keer aan het gedruis een einde maken met een bezwerend handgebaar. De voorzitter van de studentenorganisatie heeft een protest ingediend bij de Deense organisatie van fotografen. Enige leden van de Nederlandse lega tie hebben duidelijk hun misnoegen doen blijken. MAAR AANLEIDING van de uit Indonesië ontvangen berichten, waarin wordt gezegd, dat de publica ties over de poging tot infiltratie in Nieuw-Guinea niet logisch zijn en van iedere grond van waarheid zijn ont bloot. wees een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken erop, dat het vreemd aandoet, dat een zodanige pertinente ontken ning in Djakarkta wordt gegeven al vorens een onderzoek ter zake is ingesteld. Hij verklaarde voorts, dat gedetailleerde gegevens betrefende de herkomst van de geïnfiltreerde Indo nesische militairen bekend zijn. TL/TEN KAN wel zeggen, dat elke ruimte langs de route van de kroningsstoet in Londen op 2 Juni aanstaande is uitgebuit als toeschou wersplaats. Niet alleen ramen en balcons, maar ook daarvoor min of meer geschikte daken worden de kijklustigen aangeboden. Het straatbeeld langs de route heeft een geheel ander aanzien gekregen door de overal opgerichte tribunes. Onder auspiciën van de Regering zijn tribunes gebouwd met in totaal plaat sen voor 110.000 personen. De prijs voor open plaatsen op deze tribunes is veertig gulden, voor overdekte plaatsen zestig gulden. Alles is volge boekt. Daarnaast houden echter particulie re ondernemingen zich bezig met het verhuren van kijkplaatsen en zij be rekenen prijzen tussen honderd en vijfhonderd gulden per persoon. Duizenden zitplaatsen bij ramen van particuliere woningen, in kantoorge bouwen en étalages zijn verkocht voor 150 gulden en meer. Over het alge meen zijn hierbij ontbijt en luch-met- champagne inbegrepen, alsmede gele genheid tot het volgen van de plech tigheid in Westminster Abbey op een televisietoestel. In het Rampenfonds fpOT gisterenmiddag was bij Nationaal Rampenfonds een bedrag van f 112.8 millioen binnengekomen, hetgeen 200 duizend gulden meer is dan de vorige opgave. Uit de verhoren van de gevangenen alsmede uit de in beslag genomen bescheiden is komen vast te staan, tot welk territorium, regiment, bataljon, detachement en compagnie de infil tranten behoren De woordvoerder wees er voorts op, dat uit de aard van het optreden van deze groep (de goed bewapende militairen wierpen onmiddellijk na de landing een stelling op, die zij be trokken). blijkt, dat men hier niet te maken had met een bende, die slechts op roof uit was. Niet naar Prins Bernhard- fonds TN ANTWOORD op vragen van het lid der Tweede Kamer de lieer Lucas (K.V.P.) heeft de minister van Financiën geantwoord: Inderdaad hebben de ministers ken nis genomen van de suggestie van het Prins Bernhardfonds om de winst van de Staatsloterij ten goede te doen komen aan particuliere culturele en sociale arbeid. Naar hun oordeel kan deze sugges tie niet leiden tot het in overweging nemen van bepaalde maatregelen. Zij menen, dat aanvragen om sub sidie voor particuliere organisaties naar gelang van het doel, waarvoor subsidie wordt gevraagd, gericht moe ten worden tot de Ministers van O., K. en W., van Maatschappelijk Werk of van Sociale Zaken en Volksge zondheid. Het heeft naar hun oordeel geen doel daarvoor bepaalde bronnen van staatsinkomsten aan te wijzen, wijl bijdragen uit de gewone midde len moeten worden gefinancierd. (Van onze redacteur) yiJFTIEN JAAR GEVANGENSSTRAF tegen de beide verdachten in de moordzaak op de Roosendaalse chauffeur van B. eiste Donderdag de Bredase Officier van Justitie, mr. Hustinx. Hij achtte het bewezen, dat de chauffeur door de uit Oud-Gastel afkomstige, maar de laatste tijd in Roosendaal verblijvende kostganger M. opzettelijk en met voorbe dachte rade werd gedood en hij concludeerde tevens, dat de vrouw van de vermoorde chauffeur, zekere C. H. de moord had uitgelokt en mede plichtigheid ten laste kon worden gelegd, omdat zij enkele uren voordat de moord plaats vond haar man, wetende, dat hem iets zou overkomen, niet tegenhield en met M. mee liet gaan in een auto, waarmee aardappe len zouden worden gehaald in Sint Philipsland. A/JR. LAP uit Bergen op Zoom, die M. verdedigde, kwam in zijn plei dooi tot de conclusie, dat de kostganger alleen kon worden verweten een mishandeling tegen van B. met voorbedachte rade. maar niet de dood tengevolge hebbend. Mr. Goderie uit Roosendaal vroeg om vrij spraak voor de verdachte H. door een celbrand, die enkele dagen geleden plaats vond. M. werd ervan beschuldigd de chauffeur van B. in de Langeweg van Kruisland met een ijzer te hebben geslagen, hem daarna in een sloot te hebben geworpen, hem vervolgens uit die sloot te hebben ge haald en de dode van B. in de auto te hebben gezet, om hem verschillen de kilometers verderop in de Roosen daalse en Steenbergse Vliet te wer pen. TAE PUBLIEKE TRIBUNE was tot de laatste plaats toe bezet, toen de president van de rechtbank, mr. Bis schop Boele, het drama, dat zich op 14 November 1952 tussen Sint Philips land en Roosendaal afspeelde, ont vouwde. De verdachte kostganger H. C. M. had in de beklaagdenbank plaats genomen. Hij had een bruin, versle ten jasje aan, een degelijke manches ter broek en zwarte schoenen. Zijn haren zaten verward, zijn gezicht was bleek. Zijn rechterhand zat in ver banden gezwachteld, een gevolg van opgelopen verwondingen, veroorzaakt GETUIGENVERKLARINGEN. rjE HEER REIJNGOUDT uit Sint- Philipsland kwam bevestigen, dat M. en van B. bij hem aardappelen hadden gehaald. Hij had van een ru zie tussen de beide personen niets ge merkt. Zij hadden aardappelen opge laden en waren weggereden. De heer C. van Meer uit Steenbergen was op die 14e November door de Langeweg van Kruisland gereden. Hij had daar aan de kant van de weg een rode auto zien staan, meer niet. De Roosendaalse Commissaris van Politie, de heer Stuitje en de agen ten van Ginneken en Aanraadt wa ren bij verschillende verhoren, M. af genomen, aanwezig geweest. M. beken de uiteindelijk de moord oj> van B. te hebben gepleegd op de wijze in de tenlastelegging weergegeven. Dr. Hulst bevestigde, dat van B. moest zijn geslagen door een hard voorwerp overeenstemmend met het bandijzer. „Die slag", aldus dr. Hulst, de getuige-deskundige, „maakte van B. niet dood!" Uitvoerig werd daarop ingegaan op de omstandigheden, die aanleiding moeten hebben gegeven voor M. om de moord te plegen. Dr. Janssens, de psychiater-getuige-deskundige, acht te M„ evenals later de vrouw, ver minderd toerekeningsvatbaar. Hij meende, dat de vermoorde van B. he lemaal geen zoete jongen is geweest. Hij sloeg zijn vrouw regelmatig. Zij verliet zich daarop op M„ die een zeer ongelukkige jeugd had en die 'n erg domme, primitieve figuur was, die zich zeer gemakkelijk liet beïnvloe den. De Commissaris van Politie was ook van mening, dat van B. geen al te zachtzinnig figuur was. Hij had ge breken. Na zijn dood werd er van hem gezegd, dat hij toch wel een goeie man was. Daarop werd de verdachte M. ge hoord. De president: „Had U een bandijzer bij U?" M.: „Ik kan het me niet herinne ren De president: „U verklaarde toch eerder van wel!" M.: „Ik kan me niet herinneren!" President: „U doodde van B. toch opzettelijk?" M.: „We kregen onderweg ruzie met elkaar, ik doodde hem in mijn drift." „U liegt", antwoordde de president, die de verdachte H„ de vrouw van de chauffeur liet voorkomen. „VAN BUITEN GELEERD". H was gekleed in een gebloemde, gele japon. .Zij keek strak voor zich uit, toen zij de rechtszaal werd binnengebracht. Zij ontkende wat haar tenlaste werd gelegd zoveel mo gelijk. Zij wilde niet, dat haar man zou worden vermoord. Hij was geen lieve jongen, slecht voor zijn kinde ren. Zij had last met haar man. M. was er beter voor. Zij wilde wel met M. trouwen, als van B. maar eens een ongelqk kreeg of zoiets. Zij zou aan vankelijk bekend hebben alles van de moordplannen te weten om de straf van M te verminderen. „U hebt Uw lesje goed van buiten geleerd", meende de president, die in de namiddagzitting nog even voort ging met het horen van getuigen en daarop het woord gaf aan de Offi cier van Justitie. Mr. Hustinx schetste het drama, af grijselijk en onmenselijk, van liefde en haat. Hij had daarin drie hoofdper sonen. Eerstens van B„ de kinder vriend, de vogelliefhebber, de goede vader. Hij werkte hard, hij had zijn gebreken. Van hem kan echter veel goeds worden gezegd. Vervolgens was er de verdachte H., de domme, onevenwichtige, vooral primitieve vrouw. Zij rouwt niet om de dood van haar man. Zij is koppig en wil haar zin doordrijven. Zij gaf haar man trappen na! Tenslotte is er M.. de gedrevene, de onzelfstandige. Hij pleegde reeds jeugdig misdrijven, niet ten eigen ba te, altijd voor een ander. Hij vond in de vrouw van de chauffeur eindelijk het moederbeeld, dat hij zo goed als nimmer had gekend. Hij haalde vergif om van B. te doden, maar gebruikte het niet. Hij wist een pistool machtig te worden, maar hij schoot er niet mee. Hij zou van B. in de nabijheid van de H. Hartkerk afmaken, maar een omstandigheid belette dit. In vierde instantie nam hij van B. mee in de auto. Toen volgde de moord. Een moord, opzettelijk en met voorbedach te rade gepleegd. Lokte vrouw H. deze moord uit, is zij medeplichtige, heeft zij beloften, inlichtingen en gelegenheid verschaft? „Ja", antwoordde de Officier, die een duidelijke straf wenste te vragen. „Voor beide verdachten vijftien jaar met aftrek van voorarrest". PLEIDOOIEN. UB. LAP begon zijn pleidooi met te verhalen, dat M. werd gedes illusioneerd door de houding van v. B. tegen diens vrouw. Van B. noemde de verdediger een beest. M. was veel beter. Hij zorgde voor de twee kin deren, betaalde de aardappelen, kort om deed alles. Er moest iets in dit gezin gaan gebeuren. Mulders nam op de 14e November, na de geschie denis van het vergif, het pistool, het bandijzer. Hij sloeg daarmee van B. Deze was niet dood. Hij verdronk. „Vandaar, dat ik het tenlastegelcgde niet bewe zen e«cht. Ik acht alleen bewezen een mishandeling met voorbedachte rade, niet eens de dood ten gevolge hebbend M. is betrekkelijk schuldeloos. Straf M. allerlichtst. Haal verdachte uit de maatschappij, stel hem ter beschik king van de regering", aldus mr. Lap. Mr. Goderie betoogde, dat M. de moordplannen lanceerde. H. wilde niet, dat haar man zou worden ge dood. Zij lokte de moord niet uit. De verdediger vroeg daarom vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. ETEN Haagse psychometrist deed bij de politie aangifte van diefstal van een gouden polshor loge, dat volgens hem op 18 Mei ontvreemd zou zijn van het schrijfbureau in zijn kamer. Van deze diefstal zei hij een onbeken de vrouw te verdenken, aan wie hij die dag consult had verleend. Na de vermissing had hij zijn ka mer „gepsychometreerd". Op de plaats waar het horloge had gele gen had hij een schok gekregen: Hij nam toen waar dat de onbe kende vrouw het horloge weg nam! De rechercheur twijfelde eraan, dat 't horloge gestolen zou zijn en adviseerde de psychometrist zijn woning eens grondig te onderzoe ken. Deze (verontwaardigd) loof de een bedrag van f 100 uit als men erin slaagde het horloge in zijn woning terug te vinden. Vóór de rechercheur een onder zoek in de woning ging instellen, werd de psychometrist opgebeld door zijn vrouw: Het horloge was in de keuken gevonden....

de Stem | 1953 | | pagina 1