Gift van katholiek Nederland: ruim één millioen Honderd Jaar Kromstaf luisterrijk gevierd Dierbare katholieken, blijft één, één DE STEM VAN ONZE KARDINAAL: Oatis kwam plotseling vrij Stichtende devotie, dankbare blijdschap en kleurige stoeten in het Utrechtse Stadion Hoge kerkelijke en wereldlijke gasten 99 Vermindering van volgzaamheid constateert Mgr, Alfrink Werkloosheid in Rampgebied gering DE 83ste LIJST DAGBLAD VOOR ZEELAND WARMER H. Vader vermaant: Bewaart de eenheid D\ Gunstig verloop van werkgelegenheid Ned. Rode Kruis Dank zij economische sancties Ö3e JAARGANG No. 20725 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 18 MEI 1953 Uitgavei N. V. Uitgevers Mij, Neerlandi». Verschjint elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteurs J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C.J. v. Hootegem. Mr. Dr. A. J- J. M. Me». Mr. H. B. L. de Rechter. L J. v. 7 Westende. P. V. M Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 6.15, per week {uitsluitend bij niet-post- besteli.) f 0.42. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct Postrek. na 278841. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m>. Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41. Tel. no. 35) Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel. 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsen viaanueren. u J_VlIrlkxnvi erft r..—--- - (Van onze speciale verslaggever) FjE GLORIEUSE VIERING van Honderd Jaren Kromstaf VJ is Zaterdagmorgen begonnen aan de grens bij Goir- Ie. Daar kwam de Kardinaal-Legaat Zijne Eminentie Jo zef Ernst Kardinaal van Roey met zijn gevolg aan. Ter begroeting waren o.m. aanwezig Mgr. Mutsaerts, Dr. Hou- ben als voorzitter van het Krom staf comité, Prof. de Quay en een aantal andere autoriteiten. Schuttersgilden stonden opgesteld, klaroengeschal weerklonk, toespraken werden gewisseld, kinderen boden bloemen aan en dat was het be gin van een zegetocht. Tegen half twaalf deed de Kardi naal-Legaat zijn blijde incomste in de stad Utrecht. Aan de grens der gemeente, op het Stadionplein, werd de officiële Afge zant van Zijne Heiligheid de Paus verwelkomd door Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht. De Koninklijke Harmonie van Deurne blies de Marche Pontificale van Gou nod, schoolkinderen zongen een wel komstlied, de burgemeester van Utrecht heette de Kardinaal namens het stadsbestuur van harte welkom en de Pauselijke Legaat sprak hierna een kort dankwoord. Voordat de Utrechtenaren eigenlijk wisten wat er gebeurde, had het hoge gezelschap weer plaats genomen in de auto's en reed men naar het Aartsbisschoppe lijk Paleis aan de Maliebaan, dat met groen en guirlandes was versierd. Aan de ingang van het Paleis werd Kardinaal van Hoey door de Aarts bisschop-coadjutor met een handdruk en een broederlijke vredeskus be groet. Heel even wendt de Kardinaal zich nog om naar de menigte, die hij zegent, en verdwijnt dan met zijn ge volg in het Paleis Daar begroette hij de verzamelde binnen- en buitenlandse kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders en met hen ging hij naar de kathedrale kerk van St. Catharina, waar de liturgi sche ontvangst plaats vond en Mgr. Lemmens de begroetingsrede uitsprak. Enkele minuten later heeft de oude bisschopsstad van Sint Willebrord haar gewone Zaterdagse gezicht weer herkregen. In de drukke straten hangt hier en daar een vlag met de pauselijke wimpel en tussen het be drijvige beweeg van winkelende men sen valt het slechts op, dat er deze Zaterdagnamiddag wat meer geestelij ken en kloosterzusters op de been zijn. Zelfs van de stoere Domtoren wappert niet eens het rood-wit-blauw in de stralende lucht van deze zonni ge middag. „Wij zouden het ander^ doen", zeggen deze Brabanders en Limburgers tegen elkaar en denken daarbij aan de Mariafeesten in Den Bosch en aan de Heiligdomsvaart in Maastricht. IN HET STADION DE BENOEMING van een nieuwe Sovjet-ambassadeur voor Joegoslavië wordt binnenkort verwacht. Daar mee maakt dus de Sovjet-houding te genover Tito (weer) een zwenking van 180 graden (terug). ALS DADER van de moordaanslag op de weduwe T. D. te IJmuiden, zoekt de politie naar de verdwenen 59-jarige S. Bij het signalement van S. lezen we o.a., dat hij kaalhoofdig is, een bril draagt, links een kunst been heeft en rondrijdt in een invali dewagen. DE KON. SHELL-groep (olie) zal in Ontario (Canada) een dochteronder neming vestigen met een kapitaal van 200 millioen dollar. PROF. EINSTEIN heeft een verzame ling brieven en telegrammen van de beroemde Leidse hoogleraren Lorentz en Kamerlingh Onnes aan het mu seum te Leiden geschonken. DE STAND van het Rampenfonds is momenteel f 111.8 millioen gulden, HET PINKSTERVERLOF voor mili tairen is, enkele uitzonderingen daar gelaten, van Zaterdag 23 Mei tot Dinsdag 26 Mei eerste reisgelegen heid. EVA GARDNER, de vrouw van Frank Sinatra, wenste in Napels niet op te treden, „omdat zij niets had om aan te trekken". Haar bagage was namelijk niet op tijd gekomen. De politie moest de ru moerige zaal tot bedaren brengen. Tenslotte zong Frank Sinatra al leen! ZWITSERLAND heeft terugroeping geëist van de Tsjechische zaakgelas tigde „wegens een bijzonder beledi gende daad voor de Zwitserse Rege ring". Hij heeft nl. een veroordeelde communist officiëel op een receptie genodigd. DE PREMIER van Tasmanië, Cosgro- ve, onthulde Zaterdag een plaquette ter ere van Abel Tasman in Lutje- gast, waar de ontdekkingsreiziger in 1605 werd geboren. DE JOURNALISTENVERENIGING van Den Haag vierde Zaterdag het .diamanten jubileum. DAGBLADET, het grootste avond blad van Oslo, heeft niets gemeld over het huwelijk van Prinses Ragn- hild, „omdat het Hof de Pers schan dalig heeft behandeld". INDIA stelt weer pogingen in het werk om te bemiddelen in het Ko reaanse geschil, waarover de onder handelingen zijn vastgelopen. IN DE HAVEN van Aarhuus (Dene marken) deed zich een ontploffing voor aan boord van een Britse mo tortorpedoboot. De boot zonk, er wa ren geen slachtoffers. DE AANBOUW van een ruimtestation is in de V. S. volgens de West-Duit ser Meyer-Cords, een specialist in ruimte-luchtvaart, reeds aan de gang Er werken duizend mensen aan. DE FRANSE MINISTER van Lucht vaart, Pierre Montel, heeft ontslag genomen, omdat zijn begroting met 5 milliard francs is besnoeid. HET OORLOGSSCHIP „Nasr" van Egypte is na aanvaring met de Zweed se tanker „Jaguar" in de baai van Suez gezonken. Alle opvarenden wer den gered. DE SPAANSE TREILER „Rio Laga- res" verging bij de Spaanse kust. Elf zeelieden kwamen daarbij om het le ven. geldig tot Weersverwachting, hedenavond: J Aanvankelijk weinig, later toe- t nemende bewolking met kans op enkele regen- of onweersbuien. J Zwakke tot matige wind uit uit- eenlopenle richtingen. Over het algemecne hogere temperaturen dan gisteren. J Vandaag: Zon onder 20.31 uur t Morgen: Zon op 4.41 uur. Maan f op 10.28 uur. Maan onder 1.15 J uur. FhEZELFDE. slechts vluchtige mede- leving van achter opgeslagen gordijntjes, ontmoest men des avonds wanneer katholiek Nederland uit alle hoeken van het land zich naar het Stadion spoedt voor de massale manifestatie van het Nederlander schap. Wanneer tegen acht uur de vijftienduizend man hun plaatsen hebben ingenomen, uiten velen hun teleurstelling. Kaal en leeg is dit ge weldige stadion. Geen vlag wappert van de talrijke masten, geen muziek corps is ook maar ergens te bespeu ren, geen bloemstuk siert de officiële tribunes. Slechts een rode avondhe mel spant zich als een reusachtig bal dakijn over de hoofden. Dan stijgt er plotseling een gemom pel van tevredenheid op, omdat men bemerkt, dat dit behoort tot het mas sa-spel, dat hier thans wordt opge voerd onder regie van Anton Sweers. Laat ons dit stadion versieren!" klinkt het plots uit de luidsprekers en dan marcheert een band van pad vinders het middenveld op. „Laat de vlaggen waaien!" is het volgende commando en van alle kanten stor men dan levende vlaggen het groene veld op- Bloemen worden aangedra gen en voor de ere-tribunes neerge zet, de gymnastiekvereniging uit Oos terhout trekt binnen op het sein „Dat men alles in gereedheid brenge!" en al spoedig is het op het middenterrein een druk beweeg van kleuren en vlag gen. Hierna trekken de provincies het stadion binnen. Voorop komt Brabant als een hulde aan mgr. Zwijsen, de grondlegger van onze herstelde ker kelijke hiërarchie, met schutters en vendelzwaaiers, een keurcollectie van 108 man in de bonte gilde-uniformen. Dan volgt het „roemruchte Limburg", aangevoerd door de Harmonie der Staatsmijnen met hun witte, wappe rende pluimen. Het zijn de kompels met brandende mijnlampen, die het vuur van Limburg vanonder de grond naar Utrecht hebben gebracht. Vanuit de vier hoeken van het Sta dion komen dan plotseling Noord- Holland, Zeeland, Drenthe en Over- ijsel. allen in hun typische kleder dracht. De vlaggen der provincies verschenen aan de masten en zo be gon de mengeling van het kleuren palet op het groene stadionveld. Mu ziek klonk op, schutters uit Gelder land, dansers uit Groningen, uit alle provincies kwamen zij op- Het sta dion was nu een en al beweeg, een bont gamma van kleuren en een brui sende zee van klank. „STILTE" OLOTSELING wordt al dit beweeg en al deze klanken onderbroken door een dringende roep om stilte. Er is verbinding tot stand gekomen tus- Foto hierboven: Z.Em. Jozef Ernst Kardinaal van Roey, pauselijk legaat, draagt tijdens de herdenkingsviering op Zondag de pontificale H. Mis op in het Utrechtse stadion. Foto hiernaast: Een overzicht van het Utrechtse stadion tij dens de grootse herdenkingsfeesten van Zaterdagavond. sen de duizenden hier en de kathedra le kerk, waar op dat ogenblik de li turgische ontvangst plaats vindt van de Kardinaal-Legaat. In de diepe stil te klinkt de warme stem op van mgr. dr. Lemmens. bisschop van Roermond, die Kardinaal van Roey het welkom toeroept. „Waarlijk, Eminentie", zegt mgr. Lemmens, „het zijn geen woor den, als ik U verzeker, dat Z.H. de Paus ons geen betere en meer welko me Legaat had kunnen zenden dan U. Gij verstaat en spreekt niet alleen de taal van onze mond, maar gij ver staat en spreekt de taal van ons hart". De Kardinaal-Legaat antwoordt hem in bewoordingen, waaruit inderdaad blijkt, dat hij de taal spreekt en ver staat van het katholieke Nederlandse hart. Na deze onderbreking gaat de „re petitie" verder. Het Stedelijk Orkest van Utrecht en twee koren, waaron der St. Pancratius uit Heerlen, repe teren met de massa, onder leiding van J. Heydendael, het „Domine, sal- vum fac regem nostram" en dan klinkt plotseling de mededeling: „Het spel is uit! Het feest is thans begonnen! De Nederlandse regering betreedt dit stadion!" En inderdaad. Dit waren geen figuranten meer, die thans het groene veld betraden- Begeleid door mr. dr. Houben, com missaris der Koningin in Limburg, als voorzitter van het Presidium van de y/ELE TOESPRAKEN zijn er tijdens het grandiose Kromstaffeest in Utrecht gehouden. Het is ondoenlijk daar grote verslagen van te geven. Belangrijke uitlatingen zijn er echter gedaan met betrekking tot de nood zaak der katholieke eenheid en daarvan willen we hier het een en ander weergeven. J^JIERBARE GELOVIGEN, wij moe ten één blijven, zei Kardinaal de Jong met ontroerende nadruk. Wat wij in het verleden hebben bereikt, met name ook op het terrein van het openbare leven, dat hebben wij te danken aan onze eenheid in ons op treden naar buiten. Maar naarmate onze emancipatie voortschrijdt, zal die eenheid aan steeds groter .gevaren blootstaan. Onze emancipatie op staatkundig gebied mag als nagenoeg voltooid worden beschouwd Daarom loopt on ze eenheid op dit gebied ook het eerst en het meeste gevaar. Doch naarma te ons katholieke' volk zijn maat schapoelijke en culturele achterstand inhaalt, zal onze eenheid ook op dit gebied aan grotere gevaren zijn bloot- ge stelt. Welnu, ik kan niet nalaten met de meeste nadruk er op te wijzen, dat het bewaren van de eenheid op elk terrein van het openbaar leven althans voor zover het ons vaderland betreft noodzakelijk en onmisbaar is. De eigen katholieke organisaties op heel het terrein van het openbare le ven hebben in het verleden onze emancipatie mogelijk gemaakt en be vorderd, zij zijn ook voor de toekomst althans in de min of meer nabije toe komst, nog even noodzakelijk en be langrijk, niet alleen voor de bloei van het geloofsleven onder ons katholie ken, maar mede ook om positief een christelijke maatschappij in Neder land op te bouwen. Derhalve, dierbare gelovigen van Nederland, blijft écn, één. Zoals gij thans in zo groten getale en in de eenheid des geloofs U verenigd hebt rondom de persoonlijke vertegenwoor diger van onzen H. Vader, de Paus, zo moet gij ook in eenheid verenigd blijven op elk terrein van het open bare leven, in liefde en trouw ge schaard rondom de troon van Hare Majesteit, onze Koningin. WOORDEN VAN MGR. ALFRINK. EENSGEZINDHEID, blijkend uit het aanbieden van het feestge schenk. is voor het Episcopaat een nog grotere vreugde dan het feestge schenk zelf, zei Mgr. Alfrink Zondag middag in het Stadion. De katholieke gemeenschap van Nederland zou nooit de plaats hebben kunnen innemen die wij thans bezitten, en het godsdien stige leven van de Kerk zou nooit die kracht hebben kunnen ontplooien, wanneer in het verleden de Neder landse katholieken niet hadden uit gemunt door een grote eensgezind heid rondom het Episcopaat en door een trouwe volgzaamheid ten opzichte van hun Bisschoppen. En wanneer wij op het ogenblik ook te klagen hebben over een teruggang van het godsdienstige leven, dan ligt dat voor een deel, misschien wel voor een groot deel, aan de insclirompeling van de eerbied voor het bisschoppe lijk gezag, aan het verminderen van de volgzaamheid ten opzichte van de bisschoppelijke leiding, aan het prijs geven van de eenheid, die in kerk en altaar begonnen bedoeld is om rond om de Bisschoppen zich te voltrekken in alle sectoren van het menselijk leven. „Opdat zij allen één zijn", zo heeft Christus voor zijn kudde gebeden, één rondom en samen met de Apostelen en hun opvolgers; één in de verbon denheid met Christus door een en hetzelfde geloof en do:r dezelfde god delijke liefde, maar saamgebonden in dat éne geloof en die éne liefde in een eenheid die bedoeld is om door te werken in heel het menselijke leven, overal waar onze katholieke levens visie om toepassing vraagt. UIT DE PAUSELIJKE TOESPRAAK. "TENSLOTTE nog deze woorden uit de boodschap van de Paus: „Be waart de eenheid als een onderpand van Gods kracht in U. Werkt altijd verder, onbaatzuchtig, in onderlinge liefde, vol eerbied voor elkander, on der de leiding van Uw Bisschoppen en Priesters, opdat de liefde van Christus steeds meer moge heersen in Uw har ten, in Uw gezinnen, in heel Uw vaderland en overal ter wereld waar zovele kinderen van Uw volk als mis sionarissen arbeiden." Stichting 1853-1953, betrad onze mi nister-president, dr. Drees, het veld, en daarachter nagenoeg het gehele kabinet, de ministers Beel, Algera, fle Bruyn, Luns, van Thiel, Cals, Witte, Donker en van der Kieft, de staats secretarissen Veldkamp, Moorman en mej. de Waal, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de minister van Staat van Schaik, de Raad van State en de Commissarissen der Ko ningin in de provincies Utrecht, Noord-Brabant en Overijsel- DE KLOK LUIDT TTN na de Intrede van dit illustere burgerlijke gezelschap liet de grote klok van Echternach haar eer ste bronzen geluid horen, het sein, dat de Kardinaal-Legaat met zijn ge volg het stadion betrad. Alle klokken van Utrecht en daarna de klokken van Nederland namen dit feestelijke geluid over en onder het gebeier dei- klokken betrad de kleurige stoet van kardinalen en bisschoppen, van ab ten, prelaten en kanunikken, het veld: Onder het felle licht der schijn werpers vlamde het kardinaalsrood van Mechelen, van Keulen en West- Minster op, kreeg het purper der bin nen- en buitenlandse bisschoppen, missie-bisschoppen en kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders een diepe glans. Daarachter volgde in hun veel kleurige uniformen de Ridders van het H. Graf in hun smetteloos witte mantels, bezet met rood kruis, de ge heim kamerheren van de Paus en de kerkelijke adel. Het was een luister rijke stoet van middeleeuwse pracht. Hoe schoon zou het geweest zijn, wan neer deze stoet te voet door de stra ten van de oude veste van Sint Wille brord had kunnen trekken.! MANIFESTATIE LIIERNA nam de grootse manifesta- tie een aanvang met een wel komstwoord van mr. dr. F. Houben als voorzitter van de Stichting 1853- 1953, zowel in het Nederlands, Frans, Duits en Engels, dit ten behoeve van de buitenlandse kardinalen en bis schoppen- Nadat de jeugd het Hoog waardig Episcopaat haar boodschap pen had aangeboden, richtte de Kar dinaal-Legaat zich tot de aanwezigen, evenals mgr. J. P. Huibers en prof. dr. L. J. Rogier, die in een gloedvol be toog de betekenis onderstreepte van het herstel der Bisschoppelijke Hier- (Zie vervolg pag. 4) TN ANTWOORD op de vragen van het Tweede Kamerlid de Kort (K.V. P.) betreffende d.e werkgelegenheid in het rampgebied deelde de Minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid mede, dat niet gerekend hoeft te worden op een ongunstig verloop van de werkgelegenheid in dit gebied. O.a. in de landbouw zijn de perspectieven van de werkgelegenheid niet ongun stig. Verder is de Minister van oordeel, dat de activiteit in de bouwnijverheid een van de factoren is, welke het gunstig verloop mede bepaalt. Hier aan voegde hij toe, dat hij verwachtte, dat de vraag naar geschoolde en on geschoolde arbeidskrachten over en kele maanden zal toenemen, zó zelfs, dat arbeidskrachten van elders zul len moeten worden aangetrokken. Over het algemeen is de werkloos heid in het rampgebied gering, in het getroffen gebied van Zeeland is zij practisch nihil. In Bergen op Zoom zijn 223 personen zonder werk, ter wijl Steenbergen er 29 telt. In Ze venbergen, Oosterhout en Waalwijk bedraagt het getal der werklozen res pectievelijk: 101, 154 en 109. De werk loosheid in Noordbrabant is overigens tengevolge van de grotere werkgele genheid aanmerkelijk geslonken. UAN het Informatiebureau van het Ned. Rode Kruis ontvin gen wij de 83e lijst van gebor gen en geïdentificeerde slacht offers „watersnood" NIEUWERKERK: S. van Mou- rik, 14 jaar; A. Sies, 2 jaar. OUDE TONGE: B. Koole, 12 jaar. OUWERKERK; E. Schoenma ker, 1 jaar; W. Vijverberg, 45 jaar. DRESIDENT ZAPOTOCKY van Tsjeehoslowakije heeft Zaterdag geheel onverwacht de Amerikaanse journalist Oatis, die in 1951 werd ver oordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf „wegens spionnage", amnestie ver leend. Hij werd reeds in de ochtend aan de Amerikaanse autoriteiten in Praag ter beschikking gesteld. Per auto van de ambassade vertrok hij een paar uur later naar de Amerikaanse zóne van West-Duitsland, waar hij in de loop van de middag aankwam. Hij keert per vliegtuig naar de V.S. terug. Oatis verklaarde, dat hij over het algemeen een behoorlijke behandeling kreeg. Men probeerde nimmer hem tot het communisme over te halen. In de gevangenis heerste een strenge „routine", zo zeide hij. Nooit had men hem gewelddadig behandeld. Een woordvoerder van het Ameri kaanse Departement van Buitenland se Zaken heeft verklaard dat, nu Wil liam Oatis is vrijgelaten, Amerika opheffing van de sancties zal over wegen, die tegen Tsieeho-SIowakije zijn ingesteld toen Oatis gevangen werd gezet. De sancties betreffen de uitwisse ling van goederen .een reisverbod naar Tsjecho-Slowakije en een verbod voor Tsjechische handelsvliegu'igen om over de Amerikaanse zóne van Duitsland te vliegen.

de Stem | 1953 | | pagina 1