Westduitse Bondsraad aanvaardt verdragen met Westen Breuk in landsregering W uerttemberg-Baden ADONIS VRIJGELATEN r Honderdduizend „KIJKT OPNIEUW NAAR DE HEMEL" BACON Oplichter liet woningen, landhuizen en kerken ontwerpen Nieuwe zuivering in S.E.D. Conventies van Bonn en Europees Legerverdrag Limburge kastelen kregen massaal bezoek Plan van V.S. voor Suezkanaalzöne Karl Strassburger begraven BH Zes ministers naar Den Haag 4 cent goedkoper Exploitatie Wild-West-jacht door Emmen De 82 e lijst Moeder doodde huilend kind r PAGBLAP VOOR ZEELAND Grondwetswijziging D\ STIJGEND GETAL SLACHTOFFERS Warm weer Belofte van Dulles t Hoofdaalmoezeniers naar Washington Nat. Rampenfonds Op 10 Juli: II. Vader tot duizenden arbeiders: Sociale hervorming en godsdienstig leven niet te scheiden Proces Slansky had een staartje Tilburger (26 jaar) had tè rijke fantasie Onbetaalde architect enrekening f. 200.000 NED. RODE KRUIS DRAMA IN GOUDA Half ei is geen ei 93e JAARGANG No. 20724 Uitgave N V. Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt elke werkdag Bureaux Breda Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie 8778 - Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J- H. A. Bruna Redactieraad C J v. Hoolegem. Mr. Dr. A. J. J. M Mes, Mi H B L de Rechter L J. v. 1 Westende. P V M Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 615 per week (uitsluitend bij niet-post- bestellf 0.42 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 16 MEI 1953 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0 30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezondan Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Tel. 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601. OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35> i -T «oioor pp»n iiitsr>rsak kunnen DE HAAGSE Journalistenvereniging, die op 9 Mei 60 jaar bestond, heeft bij gelegenheid van dit jubileum een be langwekkende perstentoonstelling ge organiseerd, die een beeld geeft van de ontwikkeling van het journalistiek bedrijf. OP 16 EN 17 JUNI zullen te Londen Britse en Nederlandse ministers bij een komen om te spreken over het vraagstuk van de vrije omwisselbaar- heid van de valuta's. Voor ons land zullen de ministers v. d. Kieft en Beijen aanwezig zijn. VIERDUIZEND Amersfoortse kinde ren hebben gisterenochtend gedefi leerd voor Kardinaal de Jong om hem te huldigen ter gelegenheid van liet eeuwfeest van liet Herstel der Kerke lijke Hiërarchie. ONGEVEER f 8000, verdeeld over 140 loonzakjes, werd in de nacht van Don derdag op Vrijdag gestolen uit een kast van een melkfabriek te 's-Gra- venhage. De inbrekers kwamen via een balkon binnen. MAASTRICHT krijgt binnenkort het mooiste woonwagenkamp van Neder land. Mgr. G. Lemmens, zal het op 6 Juni openen. De minister van Maat schappelijk Werk, mr. F. v. Thiel, zal daarbij aanwezig zijn. ZUIDSLA VIE en Roemenië hebben Donderdag overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijk beheer van een deel van de Donau bij de „IJzeren Poort". DE VERDELING van de Amerikaan se hulp aan het buitenland is zodanig gewijzigd, dat het Verre Oosten 80 millioen dollar meer ontvangt dan aanvankelijk bepaald was. Europa krijgt nu 2497 millioen i.p.v. 2534 mil lioen. BIJ VERGISSING werd bij een 64-jarige concierge te Gus Tew in Chicago het rechter-, inplaats van te linkerbeen geamputeerd. Hij kreeg er 70.000 dollar schadever goeding voor, maar moest niette min ook zijn andere been laten afzetten. DE WESTDUITSE BONDSRAAD (Eerste Kamer), die de Sta ten vertegenwoordigt, heeft de verdragen met het Westen de conventies van Bonn en het Europese Legerverdrag Vrij dag met 23 tegen 15 stemmen aanvaard. De Bondsdag (Tweede Kamer) had de verdragen op 19 Maart goedgekeurd.. Ze behoe ven nu nog slechts de ondertekening van president Heuss om kracht van wet te krijgen. Heuss heeft echter verklaard de ver dragen niet te zullen tekenen voordat het Constitutionele Hof uit spraak heeft gedaan over hun rechtsgeldigheid. De premier, Reinhold Maier, bracht de vijf stemmen waarover hij be schikt. voor de ratificatie uit. Dit blijkt naar een breuk, te leiden in de coalitie van liberale en sociaal-demo craten. De socialistisphe ministers in Stuttgart hebben aangekondigd, dat zij de regering zullen verlaten. SOCIALISTISCHE KLACHT. T~\OOR het aannemen van de Con- venties van Bonn vervalt de be zettingsstatuut, die zal worden inge nomen door een voorlopig vredesver drag. Dit maakt een einde aan de be zetting van Duitsland, maar niet aan het verblijf van geallieerde militairen Door het goedkeuren van het Euro pese Legerverdrag zal West-Duits- land gaan deelnemen aan de Europe se Verdedigingsgemeenschap. Het Duitse legercontingent zal 253.000 man tellen. Mocht evenwel het Constitutionele Hof beslissen, dat de verdragen in strijd zijn met de grondwet, dan zal grondwetswijziging nodig zijn. De re geringscoalitie beschikt echter niet over Se vereiste tweederde meerder- hid in het Parlement. VIJF STATEN VOOR. WIJF van de negen landelijke rege- ringen hebben voorgestemd. Vier hiervan hebben een christelijke meer derheid, doch Württemberg-Baden heeft een regering van liberalen en socialisten. Sociaal-democratische Partij heeft doen weten, dat zij nog een klacht bij het Constitutionele Hof zal indienen, opdat de rechters niet voor De wervelstorm te Waco Y/OLGENS DE jongste gegevens zijn bij de wervelstorm die Maandag de stad Waco in de Amerikaanse staat Texas teisterde, 112 personen om het leven gekomen en 503 gewond. Men verwacht, dat nog meer slacht offers onder het puin gevonden zul len worden. TE SARGENT in de Amerikaanse staat Nebraska stortte een bommen werper B-29 neer. Het toestel vloog in brand. Negen personen kwamen om het leven, drie werden slechts licht gewond. OP HEMELVAARTSDAG hebben functionarissen van de communisti sche jeugdorganisatie F.D.J. het kin dertehuis „Caritas" te Saarow in O. Duitsland in beslag genomen en ont ruimd. Het is een katholieke inrich ting. EEN EN EEN KWART MILLIOEN dollar is de eerste „Off Shore"-bestel- ling groot, die Amerika in Nederland plaatste. Het is voor munitie van klei ne wapens. DE UK 186, een Urker treiler, die in de Deense territoriale wateren viste zonder hekenningstekenen, is aange houden en opgebracht naar Esbjerg. Vangst en materiaal zijn in beslag ge nomen. EEN BOM is ontploft in het hoofd kwartier van de Franse communisti sche partij te Saint Brieux. Er was ernstige materiële schade. EEN IJMUIDENSE weduwe van 63 jaar, mevr. T.-D., werd gisterenoch tend bij haar ontbijt overvallen en tweemaal in haar rug gestoken. Zij zag kans te ontkomen. Men denkt aan een roofoverval, doch er wordt niets vermist. IN ARGENTINIË werd de communist Echart gearresteerd. Men vond in z'n huis 682 patronen, springstoffen, dui zend meter lont, drie granaten, twee brandbommen, vier revolvers en hon derd daarbij behoren patronen. HET HISTORISCH MUSEUM te Rot terdam krijgt als aanwinsten een zil veren bril van Johan van Oldebarne- velt en een deel van de zwarte kan ten pensionarismantel van Hugo de Groot. DE BELGISCHE halve-frankstukken, dc nikkelen munten van 50 centimes, zullen uit de circulatie worden geno men. Ze kunnen tot 31 Augustus bij de Nat. Bank worden ingewisseld. „DE BONDSREPUBLIEK zal niet worden geofferd op het altaar van een geallieerde vredesovereenkomst met de Russen", beloofde Churchill aan Adenauer tijdens een bespreking van twee uur te Londen. Weersverwachting, hedenavond: geldig tot J Veranderlijke bewolking met en- kele buien voornamelijk in de 4 Westelijke helft van het land. Ma- tige tot vrij krachtige Zuid-Wes- J telyke wind. In het Zuid-Oosten over het algemeen iets hogere, el- 4 ders ongeveer dezelfde tempera- turen. Vandaag: Zon onder 20.28 uur. Maan onrler: 00.00 uur. Morgen: Zon op 4.44 uur. Zon onder 20.30 4 uur. Maan op 8.00 uur. Maan on- Oer 00.24 uur. Maandag: Zon op J *•42 uur. Maan op 9.14 uur. Maan °nder 00.54 uur. 4 het najaar tot een uitspraak kunnen komen. De klacht betreft de gevolgde procedure van de Bondsraad, toen de verdragen werden goedgekeurd. De sociaal-democraten, aldus de premier van Hossen, August Zinn, zullen het Hof vragen de beslissing van de Bondsraad ongeldig te verkla- FAE AMERIKAANSE minister van Buitenandse Zaken, Dulles, heeft de Egyptische regering meegedeeld, dat hij tracht binnen een maand met een plan voor de dag te komen voor de oplossing van het Brits-Egyptische geschil omtrent de Suezkanralzone, zo werd in Washington verklaar*. Dit plan zou zowel voor Engeland als voor Egypte aanvaardbaar zijn. Voor zijn vertrek uit Cairo heeft Dulles een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat de V. S. de vol ledige souvereiniteit van Egypte over de kanaalzone voorstaan. De buitenlandse troepen zouden geleide lijk moeten worden teruggetrokken. Zeer grote belangstelling FANDER bijzonder grote belangstel- ling is gisteren te Hilversum ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Karl Strassburger, de directeur van het Nederlandse circus, die tij dens de Zweedse tournee, te Trelle- borg op 53-jarige leeftijd is overleden, Geheel in de geest van de overlede ne bleef de begrafenisplechtigheid sober. In de O. L. Vrouwekerk werd een plechtige Requiem-Mis opgedragen, waarna de beaarding geschiedde op het R.K. Kerkhof aan de Bosdrift. Ook daar wfcren velen samenge stroomd toen rouwstoet arriveerde. Niets herinnerde aan de circuscar rière van Karl Strassburger. Zijn lie velingspaard liep b.v- niet in de stoet mee, zoals gebruikelijk is. Onder de velt. dóe van hun mede leven getuigden, bevonden zich o-a. zijn Nederlandse collega Frans Mik- kenie, de directeur van het Amster damse Carré, Alex Wunnink, vele impressario's en artisten. Drie grote volgauto's waren volge- leden met omstreeks 70 bloemstukken, laatste groeten van vele grote circus ondernemingen, zowel uit Europa als uit Amerika bevonden zich daarbij. De Nederlandse Kastelenstichting:, waarvan Z. K. H. Prins Bernhard de beschermheer is en die in 1945 in het leven werd geroepen door de toenma lige ministers van Financiën, en On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, maakte een tocht langs een aantal kastelen in Limburg. De Stichting heeft ten doel het behoud van het Nederlandse kastelenbezit. Het kas teel Eysden, dat in de loop van ver leden jaar gedeeltelijk instortte, waarbij een persoon werd gedood. Uitleveringsverzoek afgewezen J^E MINISTER van Justitie heeft het uitleveringsverzoek van de Ame rikaanse Regering, voor de 42-jarige Harold John Adonis afgewezen. Gis termiddag om kwart voor één verliet Adonis, tezamen met zijn verdediger, het Huis van Bewaring. Adonis wordt door de Justitie te New Yersey ervan beschuldigd 228.000 dollar te hebben aangenomen als steekpenningen, om een onderzoek naar gokkerijen en bookmakers-prac- tijken in deze staat tegen te gaan. Op 22 November van het vorig jaar werd Adonis, toen hij zijn pension in de van Breestraat te Amsterdam ver liet, door rechercheurs van de Vreem delingendienst in hechtenis genomen. Gistermiddag keerde hij weer naar zijn pension, waarvan de huur was doorbetaald, terug. Zijn plan is. zo vertelde zijn raads man. mr J. Roggeveen uit Haarlem, om, na op zijn verhaal te zijn geko men, naar de Ver. Staten terug te keren. De Amsterdamse Rechtbank heeft Adonis tweemaal gehoord over het uit Amerika ontvangen bewijsmate riaal. IN ROTTERDAM is gisteren, onder grote belangstelling, bij de Leuve- sluis het „Monument voor een ver woeste stad" van de Franse beeld houwer Zadkine onthuld. Het is door onbekenden aan de gemeente ge schonken. Een brede lach en een gulle zwaai ten afscheid naar het Huis van Bewa ring van de heer Adonis. (Links zijn verdediger mr. Roggeveen). Internationale conferentie r\E hoofdaalmoezenier mgr. kolonel H. J. J. M. v. Straelen en de staf aalmoezenier Kon. Luchtmacht luit. kol. R. H. M. Verhoeven zullen gaan deelnemen aan een conferentie over de geestelijke verzorging in het leger, die dit jaar te Washington wordt ge houden. Er komen afvaardigingen uit acht Europese landen. Van Nederlandse zijde gaan even eens naar deze conferentie de hoofd- legerpredikant ds. A. T, W. de Kluys en de stafpredikant Kon. Luchtmacht ds. A. C. J. v. d. Poel. Zij vertrekken vandaag naar Parijs en steken van daar over naar de V. S. fyOT gisterenmiddag is bij het Nat. Rampenfonds sinds Woensdag binnengekomen een bedrag van honderdduizend gulden. Het totaal-bedrag is nu gestegen tot f 111.7 millioen. De schrijfster Marguerite Steen heeft besloten, dat alle haar toeko mende royalty's over 1952 van de Ne derlandse uitgave van haar in vier delen uitgegeven cultuurserieroman „De zon is mijn noodlot" te storten in het Rampenfonds. Deze royalty's vormen tezamen een bedrag van meer dan f 5500. N DE conferentie der Minis ters van Buitenlandse Zaken van Klein Europa, die zich te Parijs hebben beraad over de vorming van een federaal Euro pa, werd besloten op 10 Juli in Den Haag een nieuwe ministers conferentie te houden. Dan zal, zoals minister Beyen het uit drukte, „de klap vallen". Zij zullen het rapport bezien, dat de plaatsvervangers der ministers en de deskundigen op 12 Juni en de daarop volgende weken in Rome zullen op stellen. Daaraan gaat op 12 Juni te Rome een conferentie der ministers vooraf, ter bestudering van het voorstel voor een Europese politieke gemeenschap, onder voorzitterschap van de Gasperi. 7.H. DE PAUS heeft gisteren dui zenden arbeiders ontvangen en hen toegesproken over de bedoeling van de encycliek „Rerum Novarum", die 62 jaar geleden door Z.H. Paus Leo XIII werd uitgevaardigd. De katholieken die de stelling hul digen: eerst sociale hervorming en daarna aandacht voor het godsdien stige en morele leven van de mens en maatschappij, vergissen zich, aldus de H. Vader. „Men kan het eerste en tweede niet van elkander scheiden". „Zekere katholieken, die zich ver zetten tegen het binnenvoeren in de ondernemingen van de bewonderens waardige rijkdommen van het Christe lijke humanisme, dat zij vervangen door een kleurloze vorm van humanis me, dat van het christelijk geloof is losgemaakt, verwarren de rijkdom met de armoede, het ware met het surrogaat", aldus de Paus. Met betrekking tot het streven naar een steeds hoger levenspeil merkte Z, H. nog op, dat naarmate de tendentie naar consumptie zich uitbreidt, de economie steeds minder de ware en normale mens tot voorwerp heeft, de mens die de behoeften van het aardse leven in verbinding brengt met zijn einddoel en de wet van God. Na ook nog de kwestie van beste ding van de vrije tijd te hebben be sproken, besloot de H. Vader met de woorden: Het systeem om de mense lijke problemen op te lossen bestaat hierin: Zoekt God opnieuw, kijkt op nieuw naar de Hemel". P)E Oostduitse Soc. Eenheidsparty heeft besloten het bestuurslid Franz Dahlem en enige andere voor aanstaande leden uit de partij te sto ten, aldus heeft Donderdagavond het onder Russiche beheer staande radio station van Berlijn bekend gemaakt. Dahlem werd van alle partij functies vervallen verklaard. Hij zal worden opgevolgd door Hermann Axen, een in Moskou opgeleide communist, die on langs critiek leverde op de groep Duitse communisten die indertijd near Frankrijk vluchtte- NOG NIET KLAAR TN een verklaring van het partijcon- gres werd gezegd, dat Dahlems ont slag was gegrond op gegevens, die verleden jaar te Praag bij het proces- Slansky aan het licht waren geko men. Voorts werd bekend gemaakt, dat Fritz Buschner, een „candidaat"-lid van het partijbestuur, uit de partij \\jas gestoten wegens „onzedelijkheid" en een zekere mevrouw Lena Fischer wegens „verraderlijke transacties met de Nazi-Gestapo in 1935". Wilhelm Koenen, een politicus uit Saksen, kreeg een berisping wegens „gebrek aan politieke waakzaamheid". Aan het communique werd toege voegd, dat het onderzoek, waarvan deze zuivering een gevolg is, nog niet ten einde is. INE MINISTER van Landbouw, Vis- serij en Voedselvoorziening heeft in overleg met de Stichting voor de Landbouw besloten, de richtprijs voor de baconvarkens met ingang van 18 Mei op f 2.34 per kg. geslacht gewicht te brengen. In overeenstemming hiermede zal de overnameprijs van naar Engeland, te exporteren bacon met ingang van dezelfde datum van f 2.28 op f 2.24 per kg. geslacht gewicht worden ge steld. Bij de verlaging van de richtprijs is uitgegaan van de desbetreffende berekening vanwege het Landbouw- Economisch Instituut. jQE SCHIEDAMSE POLITIE heeft aangehouden de 26-jarige M. V. J. van L. uit Tilburg, die te Rotterdam woonde, als verdacht van oplichting en valsheid in geschifte. Het gaat hier om een geraffineerde oplichter, die reeds herhaaldelijk met de politie in contact is geweest en verschillende veroordelingen op zijn naam heeft staan. schappij de nodige gelden beschik baar zou kunnen krijgen. Maar hier toe moest hij toch eerst f 12.000 op een bankrekening storten te name van van L. K. ging hierop in, waarna van L. het geld van de bank haalde. K. hoorde nadien niets meer. Intussen had van L. een nieuw slachtoffer gevonden en wel een Schiedamse aannemer, die hij wijs maakte opdrachten te hebben voor de bouw van een abdij te Meerssen in Limburg, alsmede voor de bouw van een villa voor een minister en voor I_IIJ TRAD enige tijd geleden in re- latie met de zakenman K. te Schie dam, bij wie hij zich uitgaf voor ge delegeerd commissaris van een maat schappij tot exploitatie van onroeren de goederen. Hij zei over tal van re laties te beschikken en het mogelijk te kunnen maken, dat K. voor uit breiding zijner zaken door die maat. het maken van plannen voor een ho telgebouw te Antwerpen. Hij wist van die aannemer herhaaldelijk gelden los te krijgen, in totaal een bedrag van ongeveer f 3000. Gedurende een jaar was een te Rotterdam goed bekend staande architect in opdracht van L. bezig met het maken van tekenin gen, o.m. voor woningen en landhui zen te Hatten. alsmede kerken, o.m. één te Strijp. Door tekeningen van de abdij en het namaken van een op dracht van de Bisschop van Roer mond en goedkeuring door deze van de tekeningen wist hij van de archi tect niet minder dan f 4200 los te krij gen. De architect schat de schade door hem gederfd aan honorarium op ongeveer f 200.000 aangezien de bouw kosten van de abdij anderhalf mil lioen gulden zouden bedragen. Van L. wordt Zaterdag voor de Of ficier van Justitie te Rotterdam ge leid. De Schiedamse politie zet het onderzoek voort in het vermoeden, dat van L., die buitengewoon be- welspraakt is, daar nog meer slacht offers heeft gemaakt. Van de kleine f 20.000 die de man heeft weten los te krijgen, is niets teruggevonden. Dronken chauffeur reed- voorbijganger aan QMSTREEKS een uur gisterenmid dag zagen wegwerkers te Nieuw- Dordrecht een Ford met roekeloze vaart over de weg slingeren en een wielrijder aanrijden. Direct waar schuwden zij de politie. Toen de wa gen omstreeks half vijf terugkeerde, sommeerde de politie de bestuurder te stoppen. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven zetten twee agenten met een auto de achtervolging in. In dolle vaart stoven de wagens door Emmen. Op een hoek reed de Ford de maga zijn-beheerder bij de A.K.U., de heer G. T. uit Emmen aan. De man werd tegen de grond geslingerd en bekwam een schedelbasisfractuur. Hij is naar het diaconessenliuis vervoerd. Kogels doorboorden de grijze wa gen. Bij de schietbaan, in de buurt van de Westenescherbrug bleef de Ford in het zand steken en konden de politie-agenten de mannen overmeeste ren. H-et bleken te zijn zekere J. O. uit Emmen en M. E. waarschijnlijk uit Groningen. Beiden waren in beschon ken toestand. LIET Informatiebureau van het het Ned. Rode Kruis heeft de 82e lijst van slachtoffers van de watersnood uitgegegeven, luiden de: NIEUWERKERK: A. van de Berg, 9 jaar; P- van de Berg, 5 jaar; Pa. van de Berg-Wandel, 45 jaar; Ja. v. d. Maas-Krijger, 55 jaar; J. Overbeek, 57 jaar. STAVENISSE: M. Luik, 73 jaar; E. Wesdorp, 2 jaar. J^E GOUDSE politie werd gewaar schuwd door een arts, die bij een overleden kind was geroepen, dat een niet-natuurlijke dood bleek te zijn ge storven. Het betrof hier een dochtertje van mevrouw de K., een Indonesische, ge trouwd met een Nederlands militair. Zij schijnt daags tevoren in over spanning geraakt te zijn door het vele huilen van de kinderen. Zij heeft het dochtertje van 9 maanden zodanig mishandeld, dat het direct is overle den. Fet tweeling-broertje leefde nog, maar heeft eveneens door mishande lingen verwondingen ongelopen en is naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft de vrouw gearres teerd. n L)E PLUIMVEEHOUDER J. van E. te Linschoten, kwam tot dc ontdekking, dat zijn kippen geen normale eieren meer produ ceren, maar alleen de dooier en het eiwit, bijeengehouden door een vliesje. Na een onderzoek bleek, dat het bespuiten van de bomen in de boomgaard, waarin de kippen liepen, de oorzaak was. Een dag tevoren n.l„ waren de bloesems met zinkearbonaat be spoten. Nadat de kippon uit de boomgaard waren verwijderd, trad verbetering in. De heer v. E. wacht nu nog op een fikse regen bui, die het zinkearbonaat zal doen verdwijnen, zodat de kippen weer normaal in de boomgaard zullen kunnen rondlopen.

de Stem | 1953 | | pagina 1