AMERIKA overweegt reeds „maatregelen Tirools beeldhouwer maakt getrouwe copie treinstaking in parijs Bezorgdheid over de ontwikkeling in Laos Een Mei ontketende Belgische invasie O, L. Vrouw van Breda verbleef 3 eeuwen in Innsbriick Thailand en Birma bedreigd Wankelt Perons dictatuur? Vredesklanken op één Mei Meine Pot is verdwenen r DE FRANSE VERKIEZINGEN „Thai-staat" Tornado in Georgia De 71ste lijst Geschenk van Oostenrijkse Jezuieten komt dezer dagen bij St. Joost in Breda Radio-amateurs Nu 110.1 millioen DAGBLAD VOOR ZEELAND VoorspellingI Bommen in Buenos Aires ontploft iets koeler NED. RODE KRUIS Wantrouwen in „vriendelijke boodschappen Fransen bezoeken dit weekend les tulipes99 Liefst 8000 auto s passeerden Wernliout Nederlanders deden goede zaken De „heilige van Foy eik In Rampenfonds Record pijproken ongebroken 93e JAARGANG No. 20713 Uitgave: N V. Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur; J. J. H, A. Bruna Redactieraad' C. J. v. Hootegem. Mr. Dr. A. J. J. M Mes, Mr H. B. L. de Rechter. L J. v 3 Westende, P V. M Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post j gi5i per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.42 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841, Voor Cod, Koningin en Vaderland ZATERDAG MEI 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede. delingen 1 0.30 per m/m). Bij contraet aan* zienlijke reductie: volledig tarief en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. voor d. Zeeuws. Ell..aCT! GOES, WMlw, TeMo.n no. 2236 - Bo,... v~' HULSÏT3„bb.l. Poe. 7. Tel. 102 - TERNEUZEN. Noord,,,,,, 56. Tel. 2601. OOSTBUKG, Nl.uw.r... 41. Tri, no. 3» JN DE 455 Franse steden met meer dan 9.000 inwoners (uitgezonderd Parijs), waar Zondag jl. gemeente raadsverkiezingen zijn gehouden, heb ben de communisten 3703 van de to taal 12.852 zetels veroverd (28.8 pro cent) tegen 3.956 of 30.7 procent in 1947. De socialisten kregen 2280 zetels (17.7 procent) tegen 1.983 (15.4 pet.) in 1947. De conservatieven 1.849 zetels (14.3 procent tegen 866 (6.8 procent) in '47. De Volksrepubliekienen 1.654 zetels (12.9 procent) tegen 1.565 zetels (12.2 procent). De radicalen 1.443 zetels (11.4 pro cent) tegen 914 zetels (7 procent). De Gaullisten 1.365 zetels (10.6 pro cent) tegen 3.327 zetels 25.8 proeent) en andere partijen 558 zetels (4.4 pro cent) tegen 264 zetels (2.1 procent) in 1947. MERIKA heeft zich bij monde van Foster Dulles „zeer be- -A zorgd verklaard over de inval in Laos door de Vietminh- troepen. Hij heeft aan het Departement van Buitenlandse Zaken gevraagd de mogelijkheid van Amerikaanse tegenmaatregelen te overwegen, i Maar ook Engeland maakt zich ongerust. De opstandelingen hebben bijna de Noord-Oostelijke grens van Thailand bereikt, dat naar men in Singapore verzekert de laatste maanden bij her haaldelijk. is gewaarschuwd door Londen voor een „mogelijke uit- breiwing van het communisme van binnen uit". Birma heeft in duidelijke ongerustheid de vorming van een „neutraal derde gebied" (Birma, India en Indonesia) in Azië voorgesteld. En inmiddels maken de Vietminhs een omtrekkende beweging rond de residentie Loeang Prabang. "WOLGENS de traditie zal Laos verloren zijn, indien de hei lige gouden Boeddha in het Ko ninklijk Paleis te Loeang Prabang verloren gaat. Koning Sisavong Vong en vele van zijn onderdanen geloven in de voorspelling van een der heiligste mannen van Laos, een blinde „Bonze" in geel kleed (ten teken van nederigheid), volgens welke de vijand de stad niet dichter dan tot 20 km. zal naderen en daarna teruggedrongen zal worden. LJET GAAT steeds slechter in Indo- China. De Fransen pogen tot nu toe tevergeefs contact te krijgen met de troepen, die de hoofdstad van Laos naderen. Dit contact is nodig om te kunnen gissen, .aan welke kant de stad zai worden aangevallen. Er is slechts één convooi en wel op 120 k.m. VRIJDAGOCHTEND vroeg zijn te Buenos Aires elf bommen ont ploft, twee op pleinen en één voor de centrale groete- en fruitmarkt. Er is enige materiële schade aangericht. Een van de pleinen waar een bom is ontploft is het Flaza de Francia, dat enkele honderden meters van het huis van president Peron verwijderd ligt. Een der bommen ontplofte in de buurt van het Congresgebouw, toen president Peron aan het woord was. De president onderbrak z'n rede ech ter niet. Over 't algemeen ontploften de zelf gemaakte bommen op open, verlaten plaatsen, die ver uit elkaar liggen. De politie werd de stad ingezonden, waar zij alle voetgangers die een pak je droegen heeft ondervraagd. De politie te Buenos Aires nam Donderdag een grote hoeveelheid springstoffen in beslag, nadat zij een opslagplaats van springstoffen in een pand in het centrum van de stad had ontdekt. In hetzelfde pand bevindt zich een werkplaats waar bommen werden vervaardigd. De werkplaats diende ook als bergplaats voor vlugschriften tegen de Regering. In Regeringskringen werd Vrijdag verklaard, dat bij het onderzoek naar de ontploffingen een spoor was ge vonden, dat leidde naar een lucht vaartclub te Concordia nabij de grens met Uruguay. AMERIKAANSE PERSBUREAUX MGR. W. WESKAMM, de Bisschop van Berlijn, heeft bij de Oost-Berlijn- se burgemeester scherp geprotesteerd tegen de inbeslagname van een re- traitenhuis in de Sovjet-sector. De Bisschop gaf de leiding van het te huis ppdracht door te werken en zich niet aan het ontruimingsbevel van de V GAVOND zijn politiemannen communisten te storen. DE PREMIER van Tasmanië komt 16 Mei a.s. te Lutjegast een plaquette onthullen van de daar geboren Abel Tasman, die in November 1642 Tasma nië ontdekte. DE „SIBAJAK" vertrekt Zondag na een door een defect aan het roer no dig geworden uitstel van 2 weken naar Nieuw-Zeeland en Australië met 995 emigranten aan boord. IN AMERIKA zijn in Maart ruim 20 duizend ambtenaren afgevoerd, waar van de meesten werkten aan het Mi nisterie van Landsverdediging. VIJFTIEN KINDEREN werden gewond door ontploffende ballon netjes tijdens 't kinder-Koningin- nefeest in Den Haag. Waarschijn lijk raakte een tros ballonnetjes door „een onvoorzichtige sigaret" in brand. Een onderzoek is gaande. DE CHEF-KOK van het Kurhaus- hotel is met enige van zijn collega's gepolst, of hij het Kroningsdiner in Engeland zou willen verzorgen. HET MONUMENT ter nagedachtenis aan hen, die in het concentratiekamp Amersfoort hun leven lieten, zal op Hemelvaartsdag worden onthuld op de voorqjalige „schietbaan". Dr. W. Drees spreekt een rede uit. AAN DE VLOOTSHOW, die 13 Juni door Koningin Elisabeth II bij Ports mouth zal worden afgenomen, nemen 206 Britse schepen deel. Meer dan 20 andere landen zenden eveneens sche pen. MET EEN GASBUIS probeerde de 21-jarige J. K. uit Oldekerk zijn 56- jarige stiefmoeder in Groningen te vermoorden. Voor hij aanviel, sloot hij alle deuren van het huis. Buren wisten de bedreigde vrouw, die ai één keer was geslagen, te ontzetten. DOOR WATERTOEVOER kan in ons land een productieverhoging worden verkregen, die overeenkomt met de opbrengst van 24.000 II.A. land. Dit is een schatting van dr. ir. Mesu, direc teur van de cultuurtechnische dienst. DE VERBONDENEN hebben thans Zweden voorgesteld als neutraal land om krijgsgevangenen, die niet naar huis willen, voorlopig onder te bren gen. Weersverwachting, geldig tot J hedenavond: J Bijna overal droog en over het i algemeen vrij zonnig weer. Mati- i ge, af en toe krachtige Noordoos- J telijke tot Oostelijke wind. Voor- namelijk in het Noorden van het t land iets lagere temperaturen. Vandaag: Zon onder 20.06 uur. Zondag: Zon op 5.07 uur. Maan op J 0.28 uur. Zon onder 20.08 uur J Maan onder 7.25 uur. Maandag: i Zon op 5.05 uur. Maan op 1.13 uur Maan onder 8.39 uur. op wacht gezet bij van „United Press" Press" en de Service" Peron persbureaux de kantoren „Associated .International News in de Argentijnse hoofdstad, viel de drie Amerikaanse in zijn rede fel aan en afstand ontdekt en beschoten. Wel ma ken de Fransen van de gelegenheid van „betrekkelijke rust" gebruik om de verdediging goed te organiseren. En nog altijd blijft koning Sisavong bij zijn besluit de stad niet te verla ten! Ook over Thailand is men dus on gerust, vooral in Londen. Men meent daar, dat de Regering van Thailand zich slechts de laatste tijd van het dreigende gevaar" bewust is gewor den. Inmiddels hebben de Vietminhs een „autonome volksregering" gevormd. Daaruit leidt men af, dat het de be doeling van de communisten is een Thai-staat" te vormen, die het groot ste deel van Thailand, de staat Laos, gedeelten van Vietnam, Birma, Yoen- nan en Cambodja zou omvatten. YWAARSCHIJNLIJK is ook Foster Dulles door dit alles opgeschrikt. Volgens de voorzitter van de Senaats commissie voor de toewijzingen heeft Dulles in een besloten zitting gezegd, dat de regeling van de problemen in Indo-China en die van de wapenstil stand in Korea NIET aan elkaar ver bonden moeten worden. Wel gaf hij uitdrukking aan zijn vrees, dat geheel Zuid-Oost-Azië in handen van de communisten zal vallen, indien de aan val op Laos slaagt. Dies vroeg hij de mogelijkheid tot „maatregelen" te wil len onderzoeken. Dat tenslotte Birma bang wordt, is duidelijk. Dc Birmese Minister van Defensie, die het „neutrale" de.de ge bied voorstelde, heeft 1 Mei aange grepen om een verklaring af te leg gen. Als doel van die neutraliteit ziet hij dan het „buiten een derde wereld oorlog blijven". Dat men in Birma zo openlijk aan die ..derde wereldoorlog" als mogelijkheid waarde hecht, is een benauwend getuigenis inzake de toe stand in Indo-China. Misschien is ook het feit, dat Thailand thans de Chine se nationalistische troepen verlof geeft via Thailand naar Formosa te gaan, een dergelijk teken! Veertien doden ■WEERTIEN PERSONEN z(jn om het leven gekomen als gevolg van de tornado, die Donderdagavond de stad Warner Robins (8000 inwo ners) in de Amerikaanse staat Geor gia heeft geteisterd. Een kind van 4 jaar en een vrouw kwamen om het leven, toen de wervelstorm de auto waarin zjjn vluchtten, inhaalde. In Warner Robins werd eon blok van 250 flatwoningen verwoest. Ook een basis van de luchtmacht bij de stad werd getroffen. Tenminste 250 personen zijn gewond geraakt. Ook in de omgeving van Warner Robins werd veel schade aangericht. \/AN HET Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis ontvingen wij de 71e lijst van geborgen en geïdentficeerde slachtoffers „Watersnood". Daar aan ontlenen we: DREISCHOR: G. B. Moermond 4 jaar. KRUININGENH. C. Boone, 8 jaar. C. M. Dek, 45 jaar. NIEUWERKERK: J. Aalbregtse 3 jaar. OOSTERLAND: F. Koster, 1 j. T "M" J cut t?k?!"0eS !?e* Parlement na een snel, totaal en dringend onderzoek passen de ™aaf^gelen te nemen, die een voorbeeld voor vele jaren zouden zijn van hoe een volk zich tegen zijn vij anden verdedigt. Als voorbeelden van valse berichtgeving noemde Peron o a., dat „imperialistische persbureaux slechts honderdduizend ambtenaren kunnen tellen als 1 millioen arbeiders zich heeft verzameld op het „Plaza del Mayo". r\E EEN-MEIDAG is over de hele wereld op de gebruikelijke wijze gevierd met optochten, redevoeringen en leuzen. Bijzondere belangstelling bestond er natuurlijk voor hetgeen dit jaar in Moskou zou worden vertoond en gezegd. De parade bleek niet zo groot te zijn als anders. Maarschalk Boelganin, Minister van Defensie, sprak geheel „in de nieuwe lijn" over de vreedzame wijze, waarop alle in ternationale geschillen kunnen wor den opgelost. Hij zag echter bij de Westerse lei ders geen tekenen, dat zij de bewape ningscampagnes willen beperken. Hij ziet ze overal militaire bases bouwen, vooral in de landen, die aan de Sov jet-Unie grenzen, en „daarom" blijft de Sovjet-Unie aandacht schenken aan de verdediging en beveiliging van het land. ,5 'A( Breiend en lezend trachtten toekomstige passagiers op de Partfse spoor wegstations de tijd te doden, toen het spoorwegpersoneel aan de voor avond van 1 Mei Donderdag in staking ging. koon* nks ai kt, d£t AL HEEL VROEG in de morgen begon gisteren de trek van België naar Nederland. Het was de dag van de Arbeid, dus de Belgen trokken hun Zondagse pak aan en hun schoenen met spekzolen, hingen hun fototoestel op hun buik en stapten in hun „voitures". Aan het grenskantoor te Wernhout was het rond negen uur om acht uur begon het eigenlijk al een koortsachtige drukte. Vier uur lang schoof de eindeloze file aan. Drie sluizen, in tegenstelling met andere dagen, als er slechts één geopend is, verwerkten de naar schatting 8000 auto's. Vier uur lang duurde de constante toevoer, want om twaalf uur konden grensambte- naren eigenlijk weer adem halen, toen het ergste voorbij was. In totaal heb ben 50 man, Belgische en Nederlandse douane, maréchaussée en gendarmerie de lawine opgevangen. In Oost-Berlijn was men nog vrede lievender. Daar namen tractors deel aan de optocht in plaats van pantser- wagens. IIja Ehrenburg heeft ook een duit in het vredeszakje gedaan door een lang artikel in de „Prawda" vol pluimstrij kerij aan het adres van het Britse volk, terwijl de Sovjets ook van Frankrijk blijken te houden en het Italiaanse en het Duitse volk alle goeds toewensen. Over de Amerikanen rep te deze spreekbuis van het Kremlin niet. In Bonn heeft men op al die lieve woorden al gereageerd met de opmer king: Als men in Moskou verwacht, dat de Westelijke waakzaamheid door deze „vriendelijke lenteboodschappen" zal verslappen, vergist men zich. A LLE GRENSPOSTEN, ook die van Zeeuwsch-Vlaanderen en die te Esschen, Strijbeek, Nispen en Baarle- Nassau stonden op hoogspanning, maar in Wernhout was het toch wel het brandpunt. Dat het de grootste grenspost van Nederland is, werd al eerder geschreven, maar hier be weerde men zelfs, zij het met nig voorbehoud, dat men in Europa geen grotere kon vinden! De drukte is in ieder geval groter geweest dan het vorig jaar en zeker viernlaal zo groot als met de wedstrijd Nederland-België. MINDER TOURINGCARS. ETEN MERKWAARDIG verschijnsel is, dat lang niet zoveel bussen meer doorkwamen dan andere jaren, wat wijst op een toename van het aan tal personenauto's in België. Het samenwerken met de Belgische douane levert grote voordelen op, zo vertelde ons een der douaniers. Alles heeft een zeer voorspoedig verloop gehad. Opstoppingenhebben zich niet voorgedaan en alles geschiedt in orde en regelmaat. VEEL FRANSEN. DEHALVE het groot aantal Belgen. dat een dagje naar „Olland" trok, was de passage van Fransen ook niet onaanzienlijk. Wij staken ons hoofd door het portierraampje bij een van Marianne's onderdaden en al gauw kwamen we te weten, dat het te doen was om „les fleurs. les tuli pes", kort en goed: om de bollen! Zeer velen knopen er een weekendje aan vast en we hopen voor hen, dat het gezegde „Vrijdagsweer, Zondagsweer" hier van toepassing is. „GEEN PARDON". PEN GROOT GEDEELTE,, yan wat Wernhout 'passeerde kwam in Bre da terecht. Daarom mengden we ons gisterenmorgen tussen het publiek. „Allee, Artuur, ziet 'nne keer hier zulle, 'nne kostuum van 98, dad ies snel werd er omgerekend van guldens in francs. Het kan wel eens gebeuren, dat men. staande voor een étalage, per ongeluk iemand op zijn tenen trapt, Zeg dan niet „pardon", maar „ver schoning", want het eerste verstaat een Vlaming niet, althans, dit werd ons duidelijk gemaakt. Het verwon derde ons, dat we eigenlijk betrekke lijk weinig hinder hadden van veel auto's in de binnenstad, maar al gauw waren we er achter. Het ver keer werd keurig naar de Oude Vest en naar de Markendaalseweg geleid, waar dan ook onafzienbare rijen auto's stonden te blinken in de zon. GOEDE ZAKEN. r\e café-restaurants werden bestormd en 's middags werd het publiek, dat de morgen grotendeels had door £)E STAD BREDA heeft „een eigen" Onze Lieve Vrouw! Op zichzelf kunnen we niet spreken van een „ontdekking", hoewel de wijze, waarop het Bredase Mariabeeld, dat stamt uit de zeventiende eeuw en dat sinds 1639 te Innsbriick (Oostenrijk) als genadebeeld in zeer hoge ere is, plotseling weer in het midden van onze belangstelling wordt ge plaatst, met een „ontdekking" zeer veel overeenkomst vertoont. Meer dan drie eeuwen is het beeld, waaraan ten dele een mooie legende is verbon den, uit het gezichtsveld verdwenen en binnen enkele dagen komt een getrouwe weergave, vervaardigd door een Tirools beeldhouwer in op dracht van de Paters Jezuieten te Innsbriick weer naar Breda. Het is een „Liefdegave" van de paters aan de Academie Sint Joost, die over enige maanden haar intrek zal nemen in het gebouw, waar in de derti ger jaren van de zeventiende eeuw de Jezuieten een College hadden: in de St. Janstraat te Breda. der, dat Zij met welgevallen neerzag op de massale bedevaarten, welke Innsbriick tot einddoel hadden. Er bestaat uit datzelfde jaar nog (1640) een eerste gedrukte uitgave van een pelgrimslied waarin de volgende re gels voorkomen: „Aus Breda, der bekannten Stadt, Das Bild der Krieg vertrieben hat: Maria, bitt für uns.... Allda es hoch in Ehren war, Tat Wunderzeichen viele Jahr. O Mutter aller Gnade.,.." 400 EX-VOTO'S. 9? T~)E DIRECTEUR van de Academie zag in het Juninummer 1952 van Brabantia een artikel van pater F. v. Hoek S. J., aan de voet waarvan een Tirools pelgrimslied werd aangehaald dat sprak over een „door oorlogsge weld uit Breda verdreven Maria beeld. te Innsbriick in hoge ere". Hij achterhaalde, dat in het door de school tc betrekken gebouw de Jezuie ten rond 1635 een college hadden, waar /;ch een Mariabeeld bevond. Dit beeld was niet alleen een getrouwe copie van de bekende Onze Lieve Vrouw van Foy, maar ook (ten dele?) gesneden uit het hout van de „heili ge eik", waarin eenmaal het tijdelijk verdwenen originele beeld werd te ruggevonden. Toen de paters Jezuie ten met de verdreven Spanjaarden mee zuidwaarts trokken, namen ze het beeld mee.naar Brussel en in 1639 schonken ze het aan hun ordebroe ders te Innsbrück. Reeds een jaar la ter vond daar een plechtige Omgang plaatsen door het verlenen van tal van gunsten bewees de hemelse Moc- VS7ELNU, de toenmalige reetor van het Bredase Jezuïetencollege, pa ter Wilhelm van Wael S.J., gaf het beeld ten geschenke aan de rector vai^ het in aanbouw zijnde Jezuïetencolle ge te Innsbrück, pater Reininger. De bevolking van de stad zelf gaf aan 't beeld de naam „Moeder van Barmhar tigheid", waarschijnlijk omdat reeds spoedig bekend was, dat de H. Maagd in de tijd van 1632 tot 1637 in de Col legekapel te Breda zich als een ware Moeder van Barmhartigheid betoond had: in de eerste twee jaar werden namelijk niet minder dan 400 ex-vo- to's door dankbare pelgrims aange bracht! Men kan zich voorstellen, da^ di recteur Slee van de Academie verrast was door zijn „ontdekking". Hij schreef onmiddellijk naar Innsbrück om nadere bijzonderheden, welke hem per kerende post werden ver strekt. Daarna vroeg hij in 'n dank brief aan de Pater rector van Inns brück om een foto van het miraculeu ze beeld en hij informeerde naar de mogelijkheid van een copie voor de school te Breda. Weer kwam er ant woord: de foto was bijgesloten en terzake een gipsen of houten copie van het beeld was een kostenbereke ning bijgevoegd. Helaas, voor de school (die voor zware lasten zit) kwam dat te duur uit, hetgeerifiie di recteur naar Innsbrück schreef. Afbeeldingen van het rijk met edel stenen gesierde miraculeuze beeld van de „Moeder van Barmhartig heid" en van het fraaie Maria-altaar die door de E.E. P.P. Jezuieten van Tnnsbrück werden -estuurd aan de •irecteur van de Vcademie §t. Joost te Breda. NTATUURLIJK is het gerechtvaar digd om wat nu volgt te beschou wen als „de eerste gunst van de H. Maagd aan Breda": de rector nam namelijk het besluit om „uit dank voor het geschenk dat indirect door Holland aan de Kerk van Innsbrück voor zoveel jaren werd gegeven als dank voor de door O. L. Vrouw tij dens de wederopbouw van de door bommen tijdens de oorlog verwoeste kerk betoond en tenslotte als blijk van meeleven voor de door de waters nood zo diep beproefde Hollandse ge loofsbroeders, een beeldhouwer op dracht te geven een copie van het beeld te maken om 't dan als „Lief degave" aan de Academie aan te bie den. Aldus komt de Onze Lieve Vrouw van Breda weer terug na ruim driehonderd jaar! De directeur heeft plechtig beloofd, dat het beeld een „ereplaats zal krijgen in de hall van de nieu we school" en we zijn ervan overtuigd, dat we daarmee aan de vooravond staan van de her opleving van een prachtige Ma- riadevotie rond het genade beeld der Moeder van Barmhar tigheid. gebracht met étalagekijken wat lustiger. We hebben zo eens links rechts geïnformeerd en het blijkt, er goede zaken gedaan zijn. Een dér middenstanders wilden weï dat 't elke 1 Mei was. 's Avonds ging het weer naar het Zuiden en weer schaar den de wagens zich tot een eindeloze sliert. De Rijsbergseweg, was als het ware omzoomd met picknickende mensen. We zagen zelfs een vindingrijke fa milie, die een compleet uitklapbaar ameublement had meegebracht. En natuurlijk werd er alvorens men de meet. overging, druk getankt aan de benzinepompen, waar de garagehou ders al op de uitkijk stonden. jyjEINE POT, een van de hoofdda ders van dc aanslag op de Indone sische militaire attaché in Den Haag. lt.-kol. Harjono, is niet meer te vin den op zijn adres in Den Haag. Nadat het Haagse gerechtshof P. in tweede instantie tot vier jaar had veroordeeld, had men er mede met het oog op het gunstige reclasserings- rapport, dat over hem was uitge bracht van afgezien zijn gevangen houding te gelasten. Uiteraard gold hierbij o.m., dat hij zich niet naar het buitenland mocht begeven. P. was daarom niet meer in het bezit van een paspoort. Intussen zijn de justitiële autoritei ten in Den Haag nog niet bereid om als vaststaand aan te nemen, dat P. inderdaad is gevlucht, zulks mede ge zien het feit, dat hij voor de behan deling van zijn zaak voor het ge rechtshof een aanbod om met behulp van een valse pas naar Amerika te ontkomen, heeft afgeslagen. Boven dien is er van enige zijden herhaal delijk aandrang op hem uitgeoefend om. door zijn verdediger niet te vluchten. Het was de justitie be kend, dat P. al enige tijd niet meer op zijn Haagse adres vertoefde. Zij vond hierin echter geen reden om na sporingen te doen. De Belgische spionnen r)RIE in België gearresteerde perso nen, die van spionnage worden verdacht, hebben verklaard, dat zij als radio-amateurs uitzendingen hadden verzorgd en aan Nederlandse, Zwit serse, Engelse en Zuidslavische ama teurs slechts inlichtingen hadden ge geven over vliegtuigmodellen, ver vaardigd door modelbouwers. Zij zeiden geen inlichtingen van mi litaire aard te hebben verstrekt. De radiozenders zouden afkomstig zijn uit overtollige Amerikaanse leger- voorraden. rPOT gisterenmiddag was in het Nationaal Rampenfonds in totaal f 110.1 millioen bijeen gebracht. Woensdag was de stand f 110 millioen. Het actiecomité Watersnood 1953 te Waalwijk heeft aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt f 61.316.91. Dit bedrag is bijeengekomen door huis aan huiscollecicn, de verkoop van oliebollen en vrijwillig overwerk, met de toeslagen, die daarvoor door dé directies werden gegeven. J7R MOET een vergeefse aanval op het Nederlands record „lang pijproken" worden gemeld. Een groep van zeven Hilversumse opa's, die zich verenigd hadden in de pijprokersclub „Ons Genoegen" deed een poging het landelijk re cord te verbeteren. Opa Klijzing, wereldrecordhou der 3.3 gram Amerikaanse Bur- leytabak met 92 minuten 18 secon den en opa de Ridder, Nederlands recordhouder 2.5 gram Nederland se Herenbaai met 77 minuten 20 seconden, waren aanwezig. De Hilversummers kregen geen kans. De meeste van hen waren nerveus door de aanwezigheid van opa Klijzing. Dc winnaar bereikte een tijd van 64 minuten 25 secon den. een tijd. die door de insiders als ..internationaal niveau" wordt gekenschetst.

de Stem | 1953 | | pagina 1