Bestandsbespreki 11 gen beginnen Zaterdag 29.7S Indrukwekkende hulde aan pastoor Bastiaansen Aandrang op integrale vergoe ding: van indirecte schaden Invasie op Chinese vasteland Nieuw militaire programma Communisten rekenen op vrede in Juni Nederlandse dame verongelukt WEER f 100.000.- 29/s BURG DAGBLAD VOOR Middenstanders en rampschade-ivet Tweede Bisschop in Oost-Duitsland Nu Franse burgers Vandaag: Uitwisseling gevangenen NA 20 MINUTEN Nationalistisch plan einde Mei): MGR. GROEN TE SOERABAJA OVERLEDEN De Sjah zwicht MUITERIJ ACHT DODEN EN VELE GEWONDEN Dulles over buitenlandse politiek De Kruisweg van Servaes ZONNIG De militaire missie Volledig accoord u Hoofddirecteur neemt ontslag Winstderving uit Rampenfonds Handen in het haar Zeven mijnwerkers ingesloten Sint Willebrord vierde liet grenswijzigingsfeest Vijf muziekgezelschappen ter opluistering EIGEN WAPEN ER WAS nog een laatste symboli sche handeling. Burgemeester Al berts trok met de heer Boost van de A.N.W.B. naar de nieuwe gemeente grens. Op een A.N.W.B.-bord „Sint- Willebrord" stonden vlaggen. De bur gemeester haalde de vlaggen weg en daarmee werd dan gesymboliseerd, dat de grenzen van 'de gemeente Ruc phen waren vergroot. Symbool van nodeloze luxe IAPON kwaliteit rayon, reepdessin IA.PONNEN •Americaineetc. PERS model. Zuiver isins en kleuren. 39/5 MS 93e JAARGANG No. 20702 Uigave) N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschnnt elke werkdag Bureaux: Breda, Betgerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi jiistratie: 8178 - Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna Redactieraad C.J v.Hootegem. Mr. Dr. A.J.J. M Mes, Mr H B L de Rechter. L. J v. "t Westende, P V M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post 1 6 15 per week (uitsluitend bij niet-post- ibestelif 0.42. Incasso wordt berekend. Xxisse nummers 13 ct Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 20 APRIL 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.12 per m/m. (Ingezondan Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 98. Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 - (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) PAUS PIUS XII heeft Mgr. Dr. Jozef Frcusbcrg, tot dusver vicaris-ge neraal te Erl'urt, benoemd tot wjis bisschop van Fulda met zetel te Er furt. Mgr. Freusberg is de tweede West-Duitse wijbisschop, die zijn ze tel heeft in de Oostzone van Duits land. De eerst is Mgr. Dr. Friedrtch M. Kintclcn. wijbisschop van I'ader- born met zetel te Maagdenburg. Het bisdom Fulda wordt door het IJzeren Gordijn in twee delen ge splitst. Het aantal Katholieken in het Oost-Duitse gebied is sedert 1939 van 162.000 tot 350.000 gestegen. Het aan tal priesters steeg van 100 tot 261. Mgr. Freusberg is 72 jaar oud. Hij stamt uit een oude Duitse ambtena- renfamilie. DE MINISTERRAAD van de Europe se kolen- en staalgemeenschap heeft Zaterdagmiddag vergaderd, onder voorzitterschap van de Franse minis ter van Handel en Nijverheid, Louvet. DE GOUVERNEUR van Suriname heeft op voordracht van de Rege ringsraad, eervol ontslag verleend aan de Landsminister voor Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. B. Klet ter. HET GERANTSOENEERDE vlees en de voedingsmiddelen die suiker be vatten worden vandaag duurder in Oost-Duitsland. DE JOURNALIST B. Riezouw is door het district Amsterdam der C.P.N. als lid van de partij geroyeerd. DE HEER J. TILAAN, lid van de K. V.P. en wethouder van Onderwijs te Nijmegen, heeft zijn functie per 1 Mei neergelegd. Hij heefa als lid van de K.V.P. bedank c en is lijsttrekker geworden van de K.N.P. RQEKHADZE, minister van Staats veiligheid van de Sovjet-republiek Georgië, is gearresteerd, verdacht van het ensceneren van „een valse zaak van niet-bestaand nationalisme". DE HOOFDZENDERS in Lopik zul len, in verband met herstelwerkzaam heden, die ongeveer 4 maanden zUllen duren tijdelijk worden vervangen door de zwakkere reservezender Lopik III. O O O TTET OPPERBEVEL van de strijdkrachten van de V. N. heeft A er in toegestemd, dat de volledige onderhandelingen over een wapenstilstand in Korea op 25 April zullen worden hervat. Volgens een bij Panmoendjon opgevangen radio-bericht van een communistische propaganda-uitzending zouden de beide par tijen in Korea omstreeks 20 Juni een wapenstilstand kunnen sluiten. Generaal Mark Clark is te Moensan om de terugkerende krijgsgevangenen te ontvangen. DE OVERDRACHT FAE NOORDELIJKE en geallieerde verbindingsofficieren zijn Zon dagochtend 20 minuten te Pan moendjon bijeen geweest om te spre ken over de hervatting van volledige onderhandelingen over een wapenstil stand. Zij verdaagden op verzoek van de communisten de vergadering tot nader order. Men zal weer bijeenko men als een der partijen hierom zou verzoeken. Na de bijeenkomst werd bekend gemaakt, dat de vertegenwoor digers van de Verenigde Naties een communistisch voorstel om de volle dige besprekingen over een wapen stilstand op Zaterdag 25 April te her vatten, hadden aangenomen. MARK CLARK QENERAAL Mark Clark heeft Zon- dag te Moensan verklaard, dat de vooruitzichten op vrede in Korea „thans zeker bemoedigender zijn" Hij deelde mee. dat hij toestemming had gegeven tot het in actieve dienst stellen van nog twee Zuid-Koreaanse divisies. Er zijn thans zestien Zuid- Koreaanse divisies in actieve dienst. „BWANA DUIVEL" heet de eer ste 3-demensionale speelfilm die in ons land zal worden vertoond. Op 24 April zal de première gaan in Cinema Royal te Amsterdam. De kijkers zullen voorzien moeten zijn van een speciale bril. DE EMIGRANTENREIS met de Siba jak, die was uitgesteld tot 8 Mei, zal i.v.m. de voorspoedige reparatie, reeds op Zaterdag 2 Mei kunnen beginnen. DE TOESTAND aan de Israëlisch Jordaanse grens is in de afgelopen dagen zeer verscherpt. Arabieren drongen een wijk in Jerusalem bin nen en openden het vuur op Israëli' sche politie. LAS VEGAS was Zaterdag weer het terrein voor een nieuwe proef met atoomwapens, waaraan 2000 mariniers deelnamen. Dicht bij de plaats van de ontploffing bevonden zich vrijwilli gers. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. IN ARGENTINIË zijn arrestaties ver richt: wegens verspreiden van valse geruchten, vanwege de bomaanslag op Péron, wegens laatdunkende uitlatin gen over Péron en wegens prijsopdrij ving. HET BUREAU voor Wederzijdse Be veiliging in de V. S. overweegt een nieuw plan voor de financiering van productieprojecten in economisch on ontwikkelde gebieden. Het zou lopen via de V. N. MORGEN zullen in Denemarken 2.585.000 kiezers 149 leden van de Tweede Kamer kiezen terwijl 1.950.000 stemgerechtigden 4400 personen zullen kiezen, die de leden van van Eerste Kamer zullen aanwijzen. NAZIMOEDDIN, wiens kabinet door de gouverneur-generaal van Pakistan werd ontslagen, heeft dit ontslag on wettig en in strijd met de grondwet genoemd. Geruchten, dat hij om tus senkomst van Koningin Elisabeth heeft verzocht, spreekt hij tegen. KANSELIER ADENAUER is tesamen met zijn dochter en prof. Hallstein van zijn reis naar Amerika teruggekeerd. In het vliegtuig, dat door duizenden werd opgewacht, bevond zich ook dr. Conant, de Amerikaanse Hoge Com missaris in Duitsland. DE „KRONPRINS FRDERIK", een Deens passagiersschip raakte Zondag avond aan de kade van Harwich in brand. Hoewel extra versterkte brand weer het vuur aantastte, vreest men, dat het schip geheel zal uitbranden. i t i f WEERTIEN erANSE burgers, J die sinds het begin van de oor- i log in Korea door de Noord- Koreanen werden vastgehouden, J zijn Zaterdag aan de Mandsjoe- t rij se grensstad Antoeng vrijgela- ten. i J Onder hen bevindt zich de i voormalige Franse zaakgelastigde i in Seoel, Perruche, en een cor- J respondent van het Franse Pers- bureau A.F.P. Ook een priester en i vijf religieuzen maken deel uit van de groep. De Sovjet-Unie J heeft haar invloed doen gelden, i om de vrijlating te bewerken. \7ANDAAG zullen vijftig zieke en gewonde Zuid-Koreanen door de communisten te Panmoendjon overgedragen worden. De Noordelij ken hebben officieel meegedeeld, dat dertig Amerikanen, twaalf Engelsen, vier Turken en een Canadees, een Z.- Afrikaan, een burger van de Philip- pijnen en een Griek in Panmoendjon zullen worden overgeleverd. Tien van hen zijn brancard-patiënten. fJiE TAIPEH op Formosa is De toestand in Perzië U)E SJAH VAN PERZIE heeft de „Madjlis" de Perzische Tweede Kamer - verzocht bijeen te komen en concrete stappen te nemen „om iets voor het volk te doen". Hoessein Ala, de Minister voor Hof zaken, verklaarde, dat de Sjah de menigsverschillen tussen afgevaardig den betreurde, doch dat hij verheugd was over het feit, dat het leger en de politie de orde hadden kunnen handhaven en met goed gevolg „bui tenlandse intriges en sabotage" had den verijdeld. Alle drie avondbladen te Te heran melden, dat de Sjah te genover drie afgevaardigden van het Nationale Front te ken nen heeft gegeven er geen be zwaar tegen te hebben, dat de Kamer het rapport aanneemt, waardoor zijn bevoegdheden als Staatshoofd worden beknot. Officiële bevestiging van dit bericht is er niet. vernomen, dat de generale staf van de Nationalisten van plan is eind Mei in plenaire zit ting bijeen te komen voor het uitwerken van plannen voor de verovering van het Chinese vas teland. Generalissimus Tsjiang Kai Sjek heeft er in een toespraak tot vijfhon derd leidsters van de „anti-agressie- bond" der Formosaanse vrouwen op aangedronegn, dat „zij voorbereidingen zullen treffen om te kunnen zorgen voor de gezinsleden van Chinees-na tionalistische militairen, die mogelijk zullen sneuvelen of gewond raken, wanneer wij het Chinese vasteland aanvallen". Mevrouw Tsjiang Kai Sjek drong er bij de vrouwen op aan zich tijdig voor te bereiden op „de moeilijke taak welke ons wacht bij de heropvoeding der huidige jeugdige generatie in het communistische China, wier geest met communistische denkbeelden vergiftigd". In Russisch opleidingskamp WOLGENS het Westduitse blad „Abendpost" zou een geheel ba taljon soldaten zich onlangs in een Russisch opleidingskamp bij Freien- walde in Oost-Duitsland in de kazer ne verschanst hebben als protest te gen het feit, dat bij een ruzie een officier 'een onder-officier had neer geslagen en de leiding de schuldige niet wilde straffen. Na tussenkomst van de militaire politie werden alle officieren van het bataljon gearres teerd, aldus het blad. Stormen in de VS Pf verscheidene staten van de V. S. hebben Zaterdag stormen gewoed, gepaard gaande met hagel en natte sneeuw. In Arkansas, Alabama en Georgia zijn ten minste, acht personen om het leven gekomen en naar schat ting 290 personen gewond. Er is voor millioenen dollars schade aangericht. In Arizona en Nieuw-Mexico kwa men bosbranden voor. Door hagel en sneeuw werd ern stige schade aangericht aan de fruit oogst in delen van Californië, Utah, Kansas, Missouri, Oklahoma. North Carolina, Virginia, Ohio en Texas. Autoholsing in Duitsland een onoverzichtelijk kruispunt in Keulen zijn Zaterdagavond een Nederlandse en een Belgische auto in volle vaart tegen elkaar gebotst. Daar bij is de 47-jarige mevrouw Th. Chr. Oosterbaan uit 's Gravenhage om het leven gekomen, terwijl haar schoon zoon, de lieer J. Chr. Baaten, alsme de haar dochter, mevr. E. Baaten- Oostcrbaan, beiden eveneens uit Den Haag, zwaar werden gewond. De chauffeur van de Nederlandse auto, (wiens naam door D.P.A. werd opgegeven als Hooreman, journalist uit Den Haag) kwam met de schrik vrij. De inzittenden van de Belgische auto liepen slechts lichte verwondin gen op. Tengevolge van de hevige schok werd de Nederlandse wagen van de weg op een weiland geslin gerd. De heer J. Chr. Baaten was op weg, om zich als musicus in te schepen naar Canada. Het slachtoffer, mevr. Th. Chr. Oosterbaan, was moeder van acht kinderen. P)E Amerikaanse Minister van Bui- tenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft verklaard, dat Amerika en zijn bondgenoten van het Atlantisch Pact van plan zijn de verdediging van het Westen te organiseren op zodanige wijze, dat voldoende militaire bevei liging wordt verkregen zonder uitput ting van de economische bronnen. De Minister, die sprak voor de Ver eniging van dagbladredacteuren, zei, doelend op de jongste Russische vre- desgebaren: „Geen enkele gebeurtenis heeft in ons een neiging tot verslap ping gewekt of de wens' de Navo te verzwakken". Deze militaire programma's, be stemd om een aanvaller af te schrik- NAAR aanleiding van een gerucht als zou de congregatie van het H. Officie aan mgr. W. Mutsaerts. bis schop van Den Bosch opdracht heb ben gegeven de kruiswegstaties van Albert Servaes uit de gang van het Trappistenklooster te Tilburg te doen verwijderen, hebben wij ons met de paters Trappisten verstaan, aldus „De Maasbode". Het blijkt dat van een dergelijke opdracht geen sprake is. Wel heeft Rome, via de internuntius, van haar verwondering doen blijken dat de kruiswegstaties van de Vlaming, na de veroordeling in 1921 toen het H. Officie verbood ze als kerkstaties voor de kerk in Luythagen (B.) te gebrui ken thans weer als religieus ge bruiksvoorwerp in het Tilburgse klooster zijn opgehangen. In goed vertrouwen hadden de paters dit ge daan, op grond van tal van sympto- De weersverwachting tot heden avond luidt: Zonnig weer met een overwe gend matige Noordoostelijke tot Oostelijke wind. Over het alge meen le's hogere temperaturen dan gisteren. Vandaag: Zon onder 19.46 uur. Morgen: Zon op 5.31 uu'\ Maan t op 11.31 uur. Maan onder 2.53 uur. I~)E besprekingen over de Nederland- V* se Militaire Missie hebben een be slissend stadium "bereikt. Dinsdag ochtend zal op het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Djakarta de laatste bijeenkomst worden gehouden. In de vergadering van Dinsdag, die openbaar zal zijn, zullen de voorzit ters van beide delegaties een rede houden, waarna zij het protocol van de beëindiging van de werkzaamhe den der Nederlandse Militaire Missie zullen ondertekenen. men die wezen op een eerherstel van Albert Servaes, die o.a. een pauselijke onderscheiding kreeg en over wiens werk tal van lovende publicaties ver schenen. Nu de paters hebbèn vernomen, dat de houding van Rome integendeel on gewijzigd blijft, hebben zij de staties uit eigen beweging, naar de zolder verwezen. Dit is reeds enige tijd gele den gebeurd. ken, zonder dat de eigen kracht on dermijnd wordt, zouden volgende week op de bijeenkomst van de Na vo-raad te Parys door Amerika en zyn bondgenoten worden besproken. VATERDAG heeft het Provincialaat der missionarissen van de H. Fa milie te Oudenbosch bericht ont vangen uit Indonesië, dat Mgr Groen,, apostolisch vicaris van Bandjarmasin op Borneo, overleden is. Mgr Groen was reeds enige maanden lijdende aan een ingewandsziekte. Daarom werd hij opgenomen in het ziekenhuis te Soerabaja, waar hij een operatie on derging. Mgr Groen werd 15 December 1891 geboren te Groothuizen. Op 4 Octo ber 1916 trad hij in in het noviciaat van de missionarissen van de H. Fa milie te Grave. Na zijn priesterwij ding in 1921 werd hij leraar in het missiehuis te Kaatsheuvel. In 1927 werd hij benoemd tot rector van dit huis. In 1930 vertrok hij naar de mis sie van Borneo als superior van deze missie met als standplaatsen Balikpa- pan en Bandjarmasin. In 1939 was hij met vacantie in Nederland. De om standigheden maakten een nieuw ver trek naar de missie onmogelijk zodat in Nederland gedurende de oorlogs jaren ruim gebruik gemaakt werd van zijn veelzijdige talenten en werk kracht. In 1945 kon hij als aalmoeze nier eindelijk weer terug naar zijn missie. Opnieuw werd hij overste en tevens assistent van de Apostolisch Prefect. In 1949 volgde zijn benoeming tot apostolisch vicaris van Bandjar masin en titulair bisschop van Sbida. In de parochiekerk van St. Jan te Kaatsheuvel ontving Mgr Groen, de bisschopswijding op 16 Juni 1949 en 1 September 1949 nam hij te Bandjar masin het bestuur van zijn vicariaat op zich. De Ommelanden-kwestie FAE HEER F. de Boer, hoofddirecteur van de coöp. zuivelfabriek „De Ommelanden" te Groningen, by welke fabriek reeds sinds 21 Augustus van het vorige jaar wordt gestaakt, heeft Zaterdag zijn ontslag ingediend. Het betreffende verzoek is ingewilligd. Hij heeft zijn ontslag gemotiveerd met te zeggen, dat hij niet langer kon samenwerken met bepaalde stromin gen in het bestuur en het college van commissarissen. Noch door de direc teur zelf, noch door het bestuur en commissarissen is commentaar hierop geleverd. Nog de vorige week had het bestuur besloten te onderhandelen met het hoofdbestuur van de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond, iets waartegen de heer de Boer zich steeds heeft verzet. O (Van onze parlementaire redacteur) Naar we vernemen, is in een vergevorderd stadium van voorbe reiding een wetsontwerp tot regeling van de materiële schadevergoeding in de watersnoodgebieden. In dit wetsontwerp zouden niet begrepen zijn de vergoedingen voor indirecte schade, o.a. de derving van bedrijfswinst. Dit zou volgens de gedachten- gang van de regering evenals de huisraadschade voor rekening van het Rampenfonds worden gelaten. In de kringen van de georganiseerde middenstand maakt men zich over een dergelijke gang van zaken ernstig ongerust, omdat dit een veel te zware opgaaf zou worden voor het Rampenfonds en de indirecte schade als gevolg daarvan niet geheel zou kunnen worden vergoed. P)E DRIE middenstandsbonden heb- ben een contactcommissie, die in nauw overleg met de staatssecretaris voor de middenstand, dr. Veldkamp, de specifieke middenstandsvraagstuk ken in de rampgebieden behartigt. Voor de middenstanders stijgen de noden, naarmate het water zakt, wel bijzonder angstig hoog. Naast de scha de in de persoonlijke sfeer (huisraad- schade en verlies van woonhuis) doet zich voor het bedrijfsleven een op eenhoping van schadesoorten voor, die rechtstreeks de bestaansmogelijkheden aantasten. Een gezin van vader, moe der en vier kinderen ontvangt 54 gul den per week. De vader heeft een tex tielwinkel gehad. Hij heeft een jongen op een vakschool en een jongen op de universiteit. Hij moet verzekeringen betalen. Waar haalt hij het geld van daan? Die 54 gulden zijn niet voldoen de. Wie vergoedt de derving van zijn winst- uit zijn verwoeste winkel? Wie compenseert in de komende maanden (jaren?) de veel mindere omzet, om dat de getroffen dorpsgenoten alle maal nieuwe kleren ontvingen? On een bespreking met de R.K. Middenstandsbond kregen we het vol gende concrete geval voorgelegd. Een middenstander mag deze week weer beginnen in zijn twee textielwinkels. Ilij had een schade van 33.000. gul den aan textieigoederen. Hij ontving 5000. (evenals iedere andere mid denstander, want er wordt over één kam geschoren) om zich te bevoorra den. Deze middenstander in Vosmeer zit met de handen in het haar en met hem honderden anderen. VERLOREN ACHTERLAND U)e genivelleerde vergoeding houdt geen rekening met de bijzondere vaste lasten: dit geldt óók voor ande re bevolkingsgroepen. Een accountant in Zierikzee zag zich genoodzaakt bij Sociale Bijstand aan te kloppen: zijn bedrijf staat stil en het ziet er niet naar uit. dat hij de eerste jaren weer behoorlijk werk te doen heeft. Vandaar dat de middenstandsbon den aandringen op integrale vergoe- Instorting in Duitse mijn TN EEN KOLENMIJN bij Watten scheid in het Ruhrgcbied zijn Za terdag zeven mijnwerkers door een instorting van de buitenwereld af gesloten. Zondag werd meegedeeld, dat er slechts weinig hoop is, dat de zeven mijnwerkers gered zullen worden. Reddingsbrigades die op een diepte van 9 meter werken, waren er Zon dagmiddag nog niet in geslaagd con tact te krijgen. Was tie hulde aan de nagedachtenis van pastoor Bastiaansen een hoogte punt in de feestviering van St. Willebrord, een ander hoogtepunt was de rede, die burgemeester P. Alberts Zaterdagochtend in de raadszaal van Rucphcn uitsprak. Hij gaf daarin een overzicht van de historie van de grenswijziging. jl^ONDOM DE BEELTENIS van pastoor Bastiaansen in Sint Willebrord, stonden Zaterdagavond vijf muziekgezelschappen. Zij waren uit de kerk dorpen van de gemeente Rucphen gekomen om luister bij te zetten aan de grenswijziginpfeesten die werden gevierd, en die een nieuw hoogtepunt von den aan de voet van het standbeeld. Burgemeester Alberts schilderde pastoor Bastiaansen als de priester, die niet alleen streed voor een grenswijziging, die niet alleen werkte om zijn parochianen uit de materiële nood te helpen, maar die vooral bad in de nach telijke uren bij de grot van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, door hemzelf opgericht. CINT WILLEBRORD vierde feest. Reeds in de morgenuren hadden de schoolgaande meisjes een film voorstelling gekregen, waren er voor de jongens volksspelen op de speel weide. De vlaggen hingen uit en wap perden. Sint Willebrord wachtte ech ter op het moment, dat de hulde zou plaats hebben aan pastoor Basti aansen, bij diens beeltenis. Ruim een half uur voordat de plechtigheid be gon heerste er een drukte in de Dorp straat, mede veroorzaakt, doordat de muziekgezelschappen uit Rucphon, 't Schijf, Zegge. Sprundel en Sint Wil lebrord marcheerden naar de dorps kern, het park bij de kerk. Daar verzamelden zich de honder den, die luisteren wilden naar de woorden van pastoor v. d. Riet, waar in een grote verrassing school. De pastoor Immers vertelde, dat op het voetstuk, waarop de beeltenis van pastoor Bastiaansen staat, een wapen zal worden aangebracht, dat het St. Willebrordse wapen zal zijn. Het zal overkoepeld worden door een kroon, de verering van Maria in St. YVjlle- brord aangevende. Onder de kroon 'n tweetal sabels, symboliserend de strijdvaardigheid van de St. Wille- brorders. Daa rtussen klimopranken, weergevende de samenhang van het kerkdorp, de eenheid en tenslotte een mijter en staf, aanduidend, dat de parochie is toeverlrouwd aan de Heilige Willebrordus. Nadat pastoor v. d. Riet, die com plimenten had voor het gemeentebe stuur en die eveneens een hulde bracht aan pastoor Bastiaansen, zijn voorganger, was uitgesproken, nam burgemeester Alberts het woord, zo als hierboven gezegd. Toen klonk het Wilhelmus uit de muziekinstrumenten van de vijf gezel schappen. Het was een machtige en indrukwekkende manifestatie. DE GRENZEN VERGROOT. ding van óók al die zo moeilijk te be palen en voor iedereen anders liggen de indirecte schaden. Dit geldt óók voor de toekomst: plaatsen als Zierikzee, Goes, Bergen op Zoom, Steenbergen, zijn een be langrijk achterland kwijt geraakt; ze zullen daar lange tijd de weerslag van ondervinden. Volgens de R.K. Midden standsbond moet men rekening hou den met een zich voorlopig voortzet tende omzetdaling van 30 tot 60 pro cent! Dit zou voor vele middenstands- bedrijven de nekslag betekenen, als er geen goede schaderegeling voor wordt gevonden. De R.K. Middenstandsbond heeft daarom en de andere bonden wij ken daar niet van af eer> serie dringende wensen ter bevoegder plaatse kenbaar gemaakt. Ten aanzien van de schade aan be drijfsgoederen bepleit de Bond een vergoeding op basis van vervangings waarde. voorts een regeling tot ver goeding van de bedrijfspanden in de ze zin. dat voor het verschil tussen het ter vervanging werkelijk benodig de bedrag en de uit te keren schade vergoeding een renteloos crediet op lange termijn wordt gegeven. Bij de vergoeding van de huisraadschade büjkt in het te verwachten wetsont werp de tendenz aanwezig te zijn om iedere getroffene hetzelfde te geven uit het Rampenfonds). Voor de on inbare vorderingen bepleitten de mid denstandsbonden zodanige maatrege len, dat deze vorderingen gecedeerd kunnen worden bijvoorbeeld bij de Middenstandsbank, die zich na een uitkering van ongeveer GO a 70 procent van de te vorderen bedragen ver der belast tnet de inning. Zoals boven vermeid, wordt ook aangedrongen op maatregelen ter vergoeding van de ge derfde en te derven winst voor de ge troffenen onder de 7.575 detailhan delsbedrijven, de 8.552 ambachtsbedrij- ven en de 1210 horecabedrijven. De getroffenen zouden ook fiscale tege moetkomingen moeten kunnen ver krijgen. zo vervolgt de R.K. Midden standsbond. Een uitstel van de defini tieve aanslagen 1951 en 1952 wordt eveneens redelijk geacht. HULST GEÏSOLEERD Toen brak een feeststemming los. Op de speelweiden was een bal-cham- pêtre. De Don Bosco-jongens gaven circus. Het was een schoon feest. Schoon in alle eenvoud! lV/len is zeer bevreesd voor een her- haling van de ellende met de praktijk van de wet op de Materiële Oorlogsschade. De R.K, Midden standsbond dringt aan op een veel soepeler verlening van de voorschot ten. De thans geldende beperkingen maken, dat vele bedrijven geen enkel of slechts een zeer gering voordeel kunnen trekken van hetgeen bij het vaststellen van deze regelingen voor ogen heeft gestaan. In ditzelfde kader ligt ook de trage gang van zaken bij het herstel van de verkeersverbindingen. Het land van Hulst bijvoorbeeld bevindt zich in een voor het economisch leven aldaar fu nest isolement. De getroffenen beklagen zich erover, dat zij voor een crediet van het kast je naar de muur worden gezonden en in deze zich de ellende van de oor logsschaderegeling herhaalt. Men beklaagt zich over de zeer tra ge gang van zaken bij de taxaties. Het feit. dat daar geen controle op is en het feit, dat deze wordt verricht door niet geheel objectieve personen, doen de vraag rijzen, of de taxaties niet zouden moten geschieden met inscha keling van de vakorganisaties. Bij het vaststellen van deschade gaat men uit van de thans bekende schade. Men dient er volgens de ge troffenen echter rekening mee te hou den. dat de doorwerking van het zee water de schade hoger kan maken Tenslotte vraagt men zich af of er wanneer men niet naar het betrokken gebied kan terugkeren, geen voor keursrechten geschapen dienen te wor den voor vestigingen elders. In het Rampenfonds T^OT ZATERDAGMIDDAG is bij het Nationale Rampen fond in totaal f 106.5 millioen binnengekomen. Sinds Vrijdag is er dus honderdduizend gul den bijgekomen. Een 67-jarige Engelsman, majoor J. Ramackers, wil de helft van zijn landbouwbedrijf te Ranchi ter be schikking stellen van een Nederlands boerengezin uit het geteisterde gebied. Zijn Mohammedaanse bedrijfsleider die hem steeds trouw heeft gediend, wil hij de andere helft van zijn be drijf overdoen. Op het in totaal 259 hectare grote bedrijf worden verbouwd, thee, kof fie, Indische vruchten en graanpro ducten, enz. DRESIDENT Eisenhower heeft bevél gegeven het presiden tiële jacht, de ..Williamsburg" buiten dienst te stellen, „omdat het een symbool van nodeloze lu xe is". Het schip zal nu worden ge bruikt voor kruistochten met ge wonde oud-strijders op de rivier de Potomac en de Chesaoeake Baai. De huidige onderhoudskos ten van het jacht worden geraamd op 75.000 dollar per jaar. A I

de Stem | 1953 | | pagina 1