EISENHOWER stelt vorming van Wereldopbouwfonds voor Eerste politieke rede als antwoord op Malenkovs „vrede": Basis: besparing door ontwapening WOEDENDE MENIGTE STICHTTE BRAND Aangiften en taxaties verlopen vlot Xavier en André wilden wel eens zweten voor de parochie Nieuwe premieregeling voor woningbouw „Verkoop landbouwgronden geschorst Vrijheid voor Oost-Europa Vrede in Azië Totale schade 154 millioen Van Gent (Willemstad) kreeg zijn lam Wegnemen staatloosheid Een ton verduisterd DAGBLAD VOOR ZEELAND DE BOMAANSLAG OP PERON Wolken MALAN WON Persconferentie ir Witte over de rampschade Inhoud verhoogd tot 500 M3 Collecte van dankbaarheid Prijsbeheersing, tijdelijk of blijvend De pastoor van Hooge-Zwaluwe, 'ne pastoor die Frans kent vp In één vacantie: sprookjeshuwelijk en een stal vol mest Studenten uit Doornik De min en de kinder juf COPPI niet in Parijs-Brussel r Eén non is 1000 Liturgisten te erg 93e JAARGANG No. 20700 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschiint elke werkdag Bureaux Breda, V M Vercauteren Abonnementsprijs bij ,.h»ialine I 5.46 Per kwartaal, per post V.°t\Xt De, week (uitsluitend bij niet-post- li f 0 42 Incasso wordt berekend, nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. V R IJ D A G 17 APRIL 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.3O per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. fureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Tel. 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN. Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) jpRESIDENT EISENHOWER heeft op een bijeenkomst van dagbladredacteuren te Washington voorgesteld de „wrede krachten van armoede en nooddruft" te bestrijden lot steun van een Wereldopbouwfonds. De monumenten van deze nieuwe soort van oorlog zouden zijn: wegen en scholen, ziekenhuizen en woningen, voedsel en gezondheid. De Amerikaanse regering is „bereid haar volk te verzoe ken tesamen met alle volkeren een aanzienlijk percentage van de door ontwapening gedane besparingen te storten in een fonds voor steun aan en opbouw van de gehele wereld", aldus de president. Hij maakte duidelijk, dat de Sovjet-Unie niet van een dergelijk fonds zou worden uitgesloten. Hij omschreef het doel van zulk een fonds als: Hulpverlening aan an dere volkeren voor de ontwikkeling van ten achter gebieden gebieden, bevordering van winstgevende en eerlijke wereldhandel en het bieden van hulp aan alle volkeren om „de zegeningen van productieve vrijheid" te leren kennen. Eisenhower deed een beroep op de S.U. om door ontwapening tezamen met de V.S. de „bijna verloren hoop" op wereldvrede te redden. Indien men de koers van de laatste acht jaar niet zou weten te verlaten, waren een „atoomoorlog" en een „le ven van voortdurende vrees en span ning" respectievelijk het slechtste wat gevreesd en het beste wat verwacht kon worden. BEWIJZEN piSENHOWER daagde de S. U. uit, de oprechtheid van het door haar uitgedrukte verlangen naar vrede te bewijzen door: 1. Haar beslissende invloed in de communistische wereld te gebruiken om niet alleen een gelegen komende wapenstilstand in Korea tot stand te brengen, maar ook een werkelijke vrede in geheel Azië. 2. Andere landen, met inbegrip van de Oost-Europesc, vrijelijk hun eigen regeringsvorm te laten kiezen en hun het recht te laten zich vrijelijk met andere landen te verbinden in een wereldomvattende rechtsgemeenschap. 3. Samen met anderen ernstige voorstellen aan te vatten voor een ontwapening, welke effectief gemaakt zou moeten worden door strikte con trole en inspectie van de V.N. DADEN niet minder moeten inhouden dan het beëindigen van de „directe en indi recte aanvallen op de veiligheid van Indo-China en Malakka". Want een wapenstilstand in Ko rea, waardoor slechts agressieve le gers zouden worden vrijgemaakt voor een aanval elders, zou bedriegerij zijn, aldus Eisenhower. GROOT-EUROPA piSENHOWER stelde uitbreiding ■L-' voor van de plannen voor Europese eenheid tot buiten de landen van WestEuropa. Een dergelijke meerom vattende gemeenschap zou ook een „vrij en verenigd Duitsland, met een op vrije en geheime verkiezingen ge grondveste regering omvatten en, bij volledige onafhankelijkheid van de Oost-Europese landen, hot- einde van de huidige onnatuurlijke verdeling van Europa kunnen betekenen". DE IN KOREA vrijgelaten Britten zullen a.s. Dinsdag in een Engels vliegtuig uit Moskou naar Londen worden overgebracht. EEN RESOLUTIE van Brazilië, die de Assemblee na afdoen van de agen da met vacantie wil sturen om dan weer samen te komen „als Korea dat nodig maakt", is door de politieke commissie met algemene stemmen aangenomen. EEN DAKOTA van de Franse lucht brug in Indo-China stortte neer bij de Rode Rivier (bij Hanoi). Er w&ren 27 doden. HET BRITSE SCHIP „Menestheus" is voor de Californische kust in brand gevlogen. De bemanning is door een Amerikaanse vrachtboot gered. IN HOGER BEROEP is graaf van Rechteren Limpurg, die Westerling indertijd verborgen hield, vrijgespro ken. DE MERAPI werkt heftiger dan te voren. In de krater heerst een hitte van 800 gr. Celsius. Aan de hellin gen van deze Indonesische vulkaan zijn wachtposten uitgezet. A LS „duidelijke en specifieke da- den", waardoor de S. U. haar op rechtheid zou kunnen bewijzen, noem de hij o.'m. ondertekening van een vredesverdrag met Oostenrijk en vrij lating van duizenden krijgsgevange nen uit de laatste wereldoorlog, die zich nog in Rusland zouden bevinden. De eerste grote stap tot redding van dc hoop op vrede zou moeten zijn het sluiten van een eervolle wapen stilstand in Korea. Dit zou onmiddel lijke staking van de vijandelijkheden moeten inhouden en het spoedig be ginnen van politieke besprekingen voor het houden van vrije verkiezin gen in een verenigd Korea. Het zou slaand op het verzoek van de presi dent om „vreedzaam uiteen te gaan", brand gesticht in de hoofdkwartieren der Argentijnse socialistische en radi cale partijen en in het gebouw van de „Jockey Club". De brand in het hoofdkwartier der socialistische partij sloeg over naar 21 aangrenzende gebouwen. De ordever stoorders sneden de slangen van de brandweer door. Op de Plaza de Mayo is na één der bomontploffingen, een Amerikaanse burger gearresteerd. De arrestant kwam, onmiddellijk na de ontplof fing. uit een niet meer in gebruik zijnd station van de ondergrondse spoorweg, dat nabij het regeringsge bouw is gelegen, rennen. Hij werd door de menigte, die hem van het plegen van of medeplichtigheid aan. pEDURENDE een Woensdag- avond door Juan Péron van Argentinië gehouden toespraak hebben zich twee ontploffingen in de nabijheid van de verga derplaats voorgedaan, waardoor zes personen werden gedood en 89 gewond. Een woedende menigte van duizend jonge mannen heeft toen, geen acht DE LIJST „Vertegenwoordiging van vrouwen in de Raad" treffen we aan in het Limburgse plaatsje Horst. Tot nu toe waren daar al leen maar mannelijke raadsleden. DE HUISHOUDSTER (47 jaar) van de 63-jarige heer te B. in Amersfoort kwam de politie vertellen: mijn „baas" zit bewusteloos in zijn stoel. Toen een schedelbasisfractuur de oor zaak bleek, is de huishoudster gear resteerd! DE KANTOREN van de „Vrije Pers" in Djakarta zijn bezocht door een aan tal Indonesische studenten, die ver nielingen aanrichtten en de aanwezi ge blanken molesteerden. De aanlei ding was een artikel waartegen zij bezwaar hadden. TWEE MILLIOEN Italiaanse landar beiders zijn in staking gegaan: hogere lonen is de inzet. Het is een commu nistische aangelegenheid. DE HAWKER HUNTER zal in de Ne derlandse Luchtmacht waarschijnlijk de opvolger worden van de Glocester Meteor. De Hunter is een één-moto- rige straaljager met een snelheid, die groter is dan het geluid. BIJ EEN BRAND in een fabriek te Chicago zijn 12 doden gevallen. Min stens 26 arbeiders werden gewond. DE MINISTERS van Buitenlandse Za ken van Klein Europa zullen 10 Mei te Straatsburg hun oordeel vellen over de Europese Grondwet. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Iets lagere temperaturen dan gisteren. Vandaag: Zon onder 19.41 uur Morgen: Zon op 5.3.1 uur. Maar op 8.00 uur. Maan onder 1.04 uur. 7 O VER tegen middernacht hekend t v,dd tlA°fnHk» rÜfds "de "bomaanslag verdacht, achtervolgd van dr. Malan in Zuid-Afrika reeds h ...„„„„„(„„„„a minstens 80 van de in totaal 159 zetels in de Volksraad verkregen. Hiermee is zij verzekerd van de ab solute meerderheid. Blijkens de reeds bekende uitslagen bestaat er voor de Nationale Partij echter geen kans op een meerderheid van tweederden. .Het totaal aantal zetels is 159 en hiervan staan reeds minstens 55 op naam van de Verenigde Partij. Dit is dus reeds meer dan een derde. Bo vendien kreeg de Arbeiderspartij 4 zetels. en aan de poLus Overgeleverd. /OOR TAXATIE en financiële af- doening van schade aan gebouwd onroerend goed in de rampgebieden werden onmiddellijk na de ramp door de afdeling vaststelling oorlogs schade van het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting deskun digen aangetrokken. In elke getroffen provincie is een hoofddeskundige werkzaam met 4 i 5 assistenten, die op hun beurt weer lei ding geven aan ongeveer 15 deskun digen. De afdoening van de schadege vallen geschiedt met uiterst weinig „papier", aldus een mededeling van Minister Ir. Witte. Bij de herstelgevallcn wordt ge tracht met de getroffenen overeen stemming te bereiken over het door taxatie vastgestelde bedrag. Daartoe worden zitdagen gehouden, meestal ten gemeentehuize. Tot eind April zijn 198 zitdagen uit geschreven. Tijdens ruim 80 zittingen werd in 1264 gevallen een accoord bereikt. Het percentage der onmiddellijk be reikte accoorden ligt in enkele kanto ren tussen 70 en 80, in andere tussen 90 en 100. Het aantal schade-aangiften. In Noord-Brabant werden tot dug- ver 4856 aangiften ontvangen, waar van reeds bijna 2000 werden ge taxeerd. Voor Zeeland zijn deze cij fers resp. 5461 en 2739. Het betreft hier dus uitsluitend gevallen van schade, niet van totale vernieling en alleen in die gebieden die weer droog vielen. Nadat tussen rampschadebureaux en gedupeerden overeenstemming is bereikt, kan de gedupeerde laten her stellen. In NoordBrabant, waar 54 taxa teurs werken, zijn de aangiften prac- tisch binnen. Het totale aantal zal daar wellicht het laagst van de ge troffen provincies blijven. De taxa ties verlopen er vlot. Men hoopt ze voor I Juni te beëindigen. £)E NIEUWE premieregeling voor de woningbouw is bij K. B. af gekondigd en treedt op 20 April in werking. Tot de belangrijkste wijzigingèn in vergelijking tot de oude rege ling behoort de vaststelling, dat de maximum-inhoud van woningen, waarvoor premie wordt verleend, verhoogd wordt van 375 tot 500 ku bieke meter. De inhoud van gara ges zal n i e t meer worden mede- gerekend. De hoogte van de premie zal afhan kelijk blijven van het aantal perso nen, dat in de woning kan worden gehuisvest. Voorts zullen toeslagen voor funderingskosten en voor grond- kosten worden gegeven. Nieuw is een regeling voor het bou- Oud-S panjestrijders en oud-S.S.-ers (Van onze Parlementaire correspondent) HE TWEEDE KAMER is begonnen met de openbare behandeling van een Wetsvoorstel tot wegneming van staatloosheid van oud-Spanje- strijders en oud-S.S.-ers. Ook de Vrij dagmiddag zal hieraan worden be steed. Het wetsontwerp is reeds enkele malen gewijzigd. Aanvankelijk zouden de oud-Spanje-strijders met de goed keuring van dit ontwerp automatisch het staatsburgerschap terugkrijgen, evenals de oud-S.S.-ers. Vooral tegen deze laatste groep waren de weer standen groot. Het voorstel is toen in deze zin gewijzigd, dat de minister van Justitie zonder daartoe een naturali satie-ontwerp in te dienen, aan de oud-Spanje-strijders de Nederlandse nationaliteit mag teruggeven, nadat hierom is verzocht. Voor oud-S.S.-ers zijn strengere normen gesteld. Ze moe ten. gerekend vanaf het tijdstip van indiening van het verzoek, tenminste drie jaar uit gevangenschap ontslagen zijn en zich inmiddels goed hebben gedragen. Onder de bepalingen van deze wet vallen ook de 84 personen, die in de oorlog 1914-1918 aan de kant van de geallieerden gevochten hebben en daardoor hun staatsburgerschap ver speelden. Ook zij kunnen dus opnieuw Nederlands staatsburger worden. wen van eigen éëngezinshuizen voor arbeiders of-daarmee gelijk te stellen personen, houdende, dat boven dc premie gedurende tien achtereenvol gende jaren een bijdrage van 2.5 pro cent van de toegekende premie kan worden ontvangen. De aanvrager moet dan echter niet ouder dan 50 jaar zijn. Minister ir. H. B. J. Witte, die de nieuwe regeling toelichtte, zei, dat op grónd van het programma van 25.000 premiewoningen voor dit jaar slechts ongeveer 2000 goedkeuringen per maand kunnen worden afgegeven, waar door de bóuwstop van 1952 reeds een achterstand in het afdoen der aanvragen ontstond, moet iedere aan vrager enige maanden wachten, voor dat goedkeuring kan worden gegeven en voordat gunning vrijgelaten kan worden. Zulks mede in verband met de spreiding van de bouwactiviteit. Bovendien moet men rekening blij ven houden met het toegestane bouw volume aan iedere gemeente. In Zeeuwsch-Vlaanderen en Wal cheren zijn nagenoeg alle gevallen getaxeerd. Op de Bevelanden ligt de zaak moailijker, omdat daar nog eni ge grote gebieden onder water staan. Het aantal taxateurs in Zeeland is reeds uitgebreid, teneinde in schade- centra als Stavenisse, St. Philipsland e.d. met een grote staf snel tot' af doening te komen. Men hoopt hier op 1 Juli klaar te zijn met taxeren. De schade-opneming op Schouwen- Duiveland is problematiek, omdat de kans op verdere schade in de droog gevallen gebieden van dit eiland lang niet denkbeeldig is. Niettemin is ook in Zierikzee de wederopbouw vertegenwoordigd om eventuele aanvragen in behandeling te kunnen nemen. In Zeelan werken 78 taxateurs. Van de mogelijkheid, voorschotten te vragen, wordt nog betrekkelijk weinig gebruik gemaakt. Belangheb benden kunnen voor schaden van f 3.000. of minder voorschotten ver krijgen, te betalen zodra het herstel heeft plaats gevonden, te weten: tot f 1.000.- het taxatiebedrag verminderd met f 250.-, voor het meerdere tot f 3.000.-: 75 pet. van dat meerdere. Voorshands wordt dc totale herstel bare schade op f 154 millioen ge raamd. Advertentie) DENKT U ER OM: Rijksambtenaar gearresteerd fNNGEVEER 14 dagen geleden is de hoofdcommies van de comptabele afdeling van het Departement van Justitie, de 45-jarige B„ in arrest ge steld wegens fraude. Bij het onder zoek is gebleken, dat B. kans heeft gezien de controle om de tuin te lei den door op een bijzonder listige ma nier gelden, welke bij het Departe ment berustten, zich toe te eigenen. Dit waren gelden die destijds door de economische gerechten in baslag genomen waren, maar die voor een gedeelte moesten worden terugbe taald aan hen, die er aanspraak op konden maken. In deze zaak zijn nog drie personen gearresteerd, een dame en haar echt genoot en nog een persoon, die ook gelden zou hebben ontvangen namens B. Het verduisterde bedrag is nog niet bij benadering te schatten, maar zal wel niet ver van de honderdduizend gulden liggen. Voor hoeveel geld de staat benadeeld is, valt ook nog niet te zeggen. De hoofdcommies heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. In Breda arriveerde een zending vee (varkens en schapen), bijeengebracht door veehouders uit alle delen van Drente, dat werd overgedragen aan de getroffenen in Noordbrabant. Wij hebben daarover reeds een verhaal gepubliceerd. Boer H. P. van Gent uit Willemstad koestert een lammetje, dat aan hem werd overgedragen. (Van onze parlementaire correspondent). 7UN openhartigheid heeft minister Mansholt in de Tweede Kamer parten gespeeld. Het wetsontwerp Rechtshandelingen Landbouwgronden dat momenteel in behandeling is, is eigenlijk een machtigingswet. Volgens een der artikelen zullen bij algemene maatregelen van bestuur het systeem en de normen van prijsbeheersing bij de landbouwgronden worden vastge steld. „Wanneer de Kamer haar goed keuring aan dit ontwerp geeft, Is daaraan verbonden de principiële uit spraak, dat in Nederland een land bouwpolitiek zonder prijsbeheersing der gronden onmogelijk is", had de bewindsman gezegd. Daar bleken de afgevaardigden hef tig van geschrokken te zijn, want be halve de socialisten die het er roe rend mee eens waren kwamen de woordvoerders van de K.V.P., C.H.U. en V.V.D., die zich in beginsel al ach ter het ontwerp hadden gesteld, stuk voor stuk verklaren, dat zij voor het huidige tijdsgewricht uit opportuni- teitsoverwegingen voor prijsbeheer sing zjjn, maar er beslist geen prin cipiële uitspraak voor onbeperkte tijd van wensten te maken. Bovendien kwam er nu nog een tweede schrik bij. Wat voor gebruik zal de minister, die dus niet uit op- portuniteitsoverwegingen maar uit principe zijn maatregelen zal gaan treffen, straks met de te geven mach tiging gaan klaarmaken? De katho lieke afgevaardigde ir. Droesen had al een amendement geformuleerd, dat de machtiging voor niet langer dan vijf jaar zal worden gegeven. Het zag er voor de minister ten- n XAVIER NOLF uit Kortrijk, 19 jaren oud, stevig gebouwd en met een paar bolle, kleurrijke wangen, speelt met gemak een formidabel stel boterhammen naar binnen, waarop de zult 'n vin gerdik gesmeerd zit. Naast hem zit André Bolle, 'n zwarte, ten gere knaap van 17 jaar, uit Doornik afkomstig. Zijn haren staan wat stijl van de wind en hij eet mee van de zult en de boterham men van Janus Segeren in Hooge-Zwaluwe. Ze hebben het ver diend, die twee. Ze hebben hard gewerkt voor de kost. Ze heb ben Janus Segeren en zijn gezin Van zes kinderen uit de nood geholpen, uit de watersnood wel te verstaan. UkE BLOZENDE XAVIER spreekt 'n aardig woordje Nederlands (op z'n Vlaams). André niet, die is van de Franstalige kant. Als hij heel goed luistert kan hij het gesprek volgen en wanneer zijn vriend het kostelijke verhaal vertelt, hoe ze daar in Zwa- luwe, vlak bij Wagenberg, terecht zijn gekomen, dan knikt 'ie instemmend en met een enkel, moeizaam woordje Nederlands vult hij het smeuïge ver telsel aan. De twee vrienden zijn student aan het Jezuïetencollege in Doornik Ze hadden, natuurlijk, allebei van de wa tersnood gehoord, dit trouwens ook hun eigen land aanpakte. Spontaan schreven ze een brief aan de stichting „Caritas Catholiea" te Brussel om zich voor hulp aan te bieden. „Middels de bisschop", vertelt Xavier, „kwam die brief bij 'ne pastoor die Frans kent". KAARTEN EN FOTO'S. UVE „pastoor die Frans kent" was pastoor W. Schakenraad van Hoo ge-Zwaluwe, die geen verstek liet gaan. maar met briefkaarten van zijn parochie en foto's van de ramp naar Doornik en naar het college toog. Hij vond daar onmiddellijk een aantal helpgrage handen. De drie hoogste klassen van het college trok ken de stad in om de briefkaarten van Zwaluwe te gaan verkopen. „Maar", vertelt Xavier, die lacht dat z'n wangen gespannen staan, „we wilden ook eens zweten voor de pa rochie, en daarom zijn we nu hier". Eerst is hij met de verkenners (zelfs m Zwaluwe draagt "hij zijn uniform boven een paar modderige bagger laarzen) naar Luxemburg getrokken om te zien, hoe sprookjesachtig hun Prinses Josephine met Prins Jan trouwde en daarna is hij liftend naar Nederland gekomen voor het minder sprookjesachtige deel van zijn va cantie. Hij arriveerde vorige week Vrijdag en de dag daarna kwam An dré op de fiets aangezet. „Maar ik blijf ook een dagje langer", recht vaardigt André zich, zo rap als hij met zijn puzzle-Nederlands uit de voeten kan. ANDERHALVE METER MEST. JANUS SEGEREN is meer dan con- tent over zijn twee buitenlandse assistenten. De ronde Xavier heeft wat-ig-noemt zijn handen kapot ge werkt, omdat de hooivork altijd iets zwaarder te hanteren is dan de schrijfstift. Om te beginnen hebben ze de stal schoongemaakt waarin rot stro en meer van deze materie was achtergebleven. Dat ligt nu allemaal buiten. „Meer dan anderhalve meter hoog", wijst een van de jongens, zo trots, alsof het,' werkelijk belangrijker is dan welke wiskundige stelling ook. En voor Se geren is het dat inderdaad. Samen met de getroffen boer heb ben ze later al het aangespoelde goed bijeen gebracht en nadat ze gisteren de frambozen hadden uitgedaan, om dat die toch maar in de zilte grond zitten te rotten, moesten ze een brug gaan leggen naar de wei van Sege ren. Als ge de jongens vraagt, of het werk hun niet al te zwaar is geval len, dan wijst Xavier op de mouw van z'n verkennershemd. Weest pa raat, staat daarop. „Maar ik had niet gedacht, dat zoiets daar ook bij zou horen", zegt hij gauw, terwijl hij weer zo'n gulle, brede lach weggeeft. Vandaag in alle vroegte is Xavier Nolf weer richting Kortrijk gegaan. Hij moet, als interne student. Maan dag weer op school zijn. André Bolle, die Dinsdag weer present moet zijn, stapt Zaterdagochtend op zijn fiets. Maar niet, dan nadat hij het adres van de Segerens heeft genoteerd. Want in deze vacantie hebben ze een band ge smeed, hechter dan ooit. TK VOEL NIET voor al die overheids- maatregelen als prijsbeheersing en zo, had de A. R.-afgevaardigde C. v. d. Heuvel eergisteren tijdens de de batten gezegd. ,De overheid doet als een kinderjuffrouw, die elk risico-tje wil wegnemen". Zowel minister Mansholt als de so cialist Vondeling waren nogal gepi keerd over de vergelijking. „Wanneer de heer v. d. Heuvel de overheid een kinderjuffrouw noemt, dan heeft hij zelf een min nodig, want vele geleerde Anti-Revolutionairen uit de jongste tijd zijn wèl voor prijsbe- heersende maatregelen, o.a. de huidige minister van Economische Zaken, pro fessor Zijlstra!" Waarop v. d. Heuvel weer: ,.Ik noemde de overheid geen kinderjuf frouw! Als ik zeg: minister Mansholt werkt als een paard, nóém ik hem nog geen paard, en als ik zeg: hij loopt als een kievit naar zijn auto, dan noem ik hem nog geen kievit. Ik heb een min nodig, zegt de heer Vondeling. Wel, ik dacht, dat een min meer bij een vondeling paste!" De Kamer bulderde van de lach. Ook de minister en ook de heer Von deling. slotte niet fraai uit en men kon zich afvragen, of hij de tijdelijkheid van de volmacht niet zou moeten slik ken. Toen alle afgevaardigden waren uitgesproken, deed minister Mansholt zijn tegenzet. Hij begon met te be togen, dat dezelfde afgevaardigden, die thans voor tijdelijkheid pleiten, bij de behandeling van de begroting v. Landbouw hadden aangedrongen op maatregelen van langere termijn voor bestaanszekerheid van de boer. Onder de 29 amendementen, die reeds zijn ingediend, is er één van ir. Droesen, om alsnog het voorkeurs recht van de pachter bij verkoop in deze wet op te nemen zoals ook aanvankelijk de bedoeling was en niet in de te verwachten nieuwe Pachtwet. Ik wil hier ten volle aan meewerken, aldus minister Mansholt en ik hoop, dat het lukt. Maar dan zou dit voorkeursrecht ook maar 5 jaar gelden! Welk een rechtsonze kerheid! Met ir. Droesen is minister Mans holt het erover eens, dat het goede grondgebruik niet mag worden ver stoord door vererving en deling en dat men zich op maatregelen hierom trent moet bezinnen. Tot Dinsdag a.s. is de beraadsla ging over het wetsontwerp geschorst. I7AUSTO COPPI zal niet aan de op 26 April te houden wegwedstrijd Parijs-Brussel deelnemen. Loretto de winnaar van Milaan-San Remo, zal wel starten. V/ERNIETIGENDE critiek zowel als enthousiaste bijvalsbetui gingen ontving zuster Mary Elaine te San Antonio in Texas voor haar pogingen om de kerk muziek aan te passen aan inheem se volksliederen in Amerika. Haar 'aatste werk is een H. Mis ter ere van de Indiaanse Dienaresse Gods Xateri Tekakwitha, geïnspireerd ip vier Indiaans" godsdienstige nelodieën. Haar „Mis ter ere var Ie ZaHge Martin de Porres" ont ketende in 1947 een storm van ver ontwaardiging. Dit werk was ge heel gebaseerd op negro-spiritu- als: het Kyrië op ..Nobody knows the trouble I've seen", het Sanc- tus op „Goin' Home" de Benedic ts op „Swing high, swing low, sweet Chariot" en het Agnus Dei op „Deep River". Zonder zich veel te bekommeren om de disputen voor en tegen, 'aat zuster Mary Elaine rustig 'oor met haar werk, waarvan zij ment. HM daardoor het meeleven •"t h"t H. Misoffer, vooral bij de iheemsen, bevorderd wordt.

de Stem | 1953 | | pagina 1