vU Wettelijke regeling verkoopen prij zen Prof. dr.de Quay metselde twee eerste stenen nd. Tweede Kamer over landbouwgronden Prinselijke gondelvaart RINGDIJK BIJ DIJKGAT IN BRUINISSE Regeling cadeaustelsel Nederlands elftal tegen België K.V.P vóór (gezonde) splitsing Veel critiek Indiaans gif voor walvis jacht Mau Mau-overval STEMMEN BIJ VOLMACHT Abt van Tongerlo overleden Plotselinge dood van Sovjet-geleerde INGETROKKEN I Weer premie woningverbetering Voor 50 nieuwe huizen in Klundert en Moerdijk Werklieden met opwindend tempo „Tevreden.... nooit voldaan' De 57ste lijst Nu 104 millioen Prins Bernhard moest landen r DAGBLAD VOOR ZEELAND V' Helicopter-diensten boven West-Europa Voor militairen Officiële ontvangst van Kardinaal-Legaat Vervoerverbod varkens Collecte van dankbaarheid Herstel spoorverbin ding met Vlissingen VOORONTWERP INGEDIEND Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht Vrij koud NED. RODE KRUIS MOTORSTORING Gratis toegangsbewijzen voor Eeuwfeestviering Nog 15 Japanners in oorlog N Bij zo'n de échte Sfutricia id in de itjjd! leert, dat •uten zijn. het keur- derlandse 'eeffoutjes zwakke „pap" om luwkeurig le sterkte iize laken, ging haar lakens en erella's het geade maal. 93e JAARGANG NO. 20698 Uilg&vei N. V. Uitgevers Mi). Neerlandi». Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Belgerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi pistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad' C-J.v.Hootegem. Mr.Dr-A.J.J.M. Mes. Mr. H. B. L. de Rechur. L J- v. 1 Westende, P. V M Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling I 5.45 P*r kwartaal, per post f 6 15 per week (uitsluitend bij niet-post- bestell f Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 15 APRIL 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Y00r advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contraet aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureau*: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau w ca (Van onze parlementaire correspondent). 7"IJF JAAR GELEDEN diende de regering een wetsontwerp bij de Kamer in met regelingen omtrent rechtshandelingen met betrekking tot landbouwgronden. Gisteren werd het in behande ling genomen! Drie doelen had het ontwerp: doelmatiger grond- verdeling, prijsbeheersing en voorkeursrecht bij verkoop voor de pachter. Schriftelijk en mondeling is over het ontwerp gedurende deze 5 jaren van gedachten gewisseld tussen regering, kamer en organisaties. Er zijn door de minister een aantal wijzigingen aan gebracht en het voorkeursrecht van de pachter is er geheel uit gevallen, omdat dit straks bij de nieuwe Pachtwet kan worden behandeld. geven; dat had ir Vondeling bij voor baat gezegd. Een belangrijke factor bracht de C. H.-afgevaardigde nog in het midden. Het wetsontwerp belet in zijn huidige vorm de arbeider kleine boer te wor den. Want de Grondkamer zou hem niet gauw als koper van een klein stukje grond accepteren. ,,De arbeider moet arbeider blijven; eigen grond bindt teveel", heeft mi nister Mansholt reeds schriftelijk mee gedeeld. De sociale toestanden onder de arbeiders zijn thans zo, dat ze geen stukje eigen grond meer van node hebben, meent hij. OPBRENGSTWAARDE Vf/ANNEER het ontwerp zou wor- den aangenomen zoals het er nu ligt, zal de Grondkamer bij ver koop van landbouwgronden een woordje mee kunnen spreken in deze zin, dat ze kan tegenhouden, dat de grond aan deze of gene gegadigde ver kocht wordt; men kan dus zeggen, dat de Grondkamer de koper aan vaardbaar moet vinden. Bij erfenissen en boedelscheiding kan de Grondka mer echter niets tegenhouden. Het zwaartepunt ligt bij de prijsbe heersing. De socialisten houden zich aan de prijs van 1940 plus 10 procent voor landbouwgronden en 20 procent voor woeste en bosgronden. Liever nog zouden zij zien, dat degene, die een stuk grond te koop heeft, naar de Grondkamer zou gaan en zeggen: „Ik heb dat stuk grond te koop, wijs het maar toe aan degene, die naar uw oordeel ervoor in aanmerking komt". De A.R. willen de prijzen helemaal vrij laten. Wanneer deze wens zou worden ingewilligd, zou de P.v.d.A. echter geen fiat aan het wetsontwerp DE HOOFDREDACTRICE van het „Nieuw Soerabajasch Handelsblad", mevr. Fuhri-Mierop, zal uit Indonesië worden uitgewezen. Zij schreef een artikel, dat beledigend werd geacht voor Sukarno. AAN HET EIND van de middag mengde de K.V.P.-afgevaardigde, ir Droesen zich in het debat. Hij geeft toe, dat er nadelen zijn verbon den aan een beheersing van de prij zen, maar er staan veel grotere belan gen tegenover. Vrije prijsvorming zou de prijzen opjagen vèr boven de eco nomische waarde van het land en de kansen van veel bekwarhe en jonge boeren, die geen grote middelen heb ben, zouden verminderen en plaats moeten maken voor soms onbekwame, maar welgestelde gegadigden. Ir Droesen wijst even sterk als v. d. Heuvel de gedachte af om de Grond kamer de totale beschikking over de landbouwgronden te geven. Wat de prijsvaststelling betreft: hij wil in de richting van een berekening van de opbrengstwaarde van het land. Op dit punt kan nog alles gebeuren, want het wetsontwerp laat de wijze van prijsvaststelling nog in het mid den. Er zijn al een aantal amendemen ten ingediend, die in de loop van de verdere behandeling pas aan de orde komen. Ook de geboutwen zullen on der prijsnormen moeten worden ge bracht en niet langer „omgeslagen" blijven over de prijs van het erbij be- In ieder geval heeft de K.V.P. be zwaar tegen de bepaling, dat een be drijf niet meer zal mogen worden ge splitst als het een nog ruime grootte heeft. Ook bedrijven van 10 hectaren kunnen zeer rendabel zijn; de gege vens wijzen dat uit. Ir Droesen kondigde aan, dat hij voor het ontwerp zal stemmen, en hoopte, dat ook zijn politieke vrien den het zouden doen, mits het bezwaar tegen de splitsing van bedrijven weg genomen wordt. Op een aantal andere punten verwacht hij nog opheldering van de regering. MOORSE walvisjagers uit Steinhamn gaan deze week proeven nemen met curare, 't dodelijke, snelwer kende vergif, waarin Indianen hun pijlen dopen. Hoewel Indianen het wild, dat zij met giftige pijlen schieten, schijnen te eten, zal het vlees van de walvis sen, die op deze wijze worden gedood, eerst nauwkeurig worden onderzocht, alvorens het voor consumptie wordt vrijgegeven. Vier doden /^NGEVEER honderd, met automati- sche vuurwapens bewapende ver zetslieden, hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag in het district ,Fort Hall" een aanval gedaan op een peloton van het Kenya-regiment. Vier Europese leden van het regiment zijn hierbij gesneuveld. Twaalf rebellen vielen, in een plaats in de omgeving van Nairobi, speciale Afrikaanse politie aan, die patrouil leerde op een weg naar het gebouw, waarin het plaatselijk bestuur is on dergebracht. Twee politiemannen wer den gedood en een derde gewond. De aanvallers wisten te ontkomen, doch later is één hunner gearresteerd. IN DENEMARKEN zullen in vredes- DlyveII uveI u troepen^^rden gel"g^rd!*egtU*gen °f ^nd. DE MINISTERS Beijen en Luns heb i -m ben met verscheidene in Europa g°-l I DROESEN is het met de regering accrediteerde diplomaten een uitvoe rig gesprek gevoerd over de Europe se integratie. REED HARRIS, een groot man aan de buitenlandse Inlichtingendienst te Washington, heeft ontslag genomen. Vorige maand verscheen hij voor de commissie van McCarthy (de com munisten jager). WILSON, de Minister van Defensie in de V. S., wil de productie van straalbommenwerpers sterk beperken en zich concentreren op de bouw van jagers en geleide projectielen. Hy ontmoet sterk verzet. DE „TABOGA", een Panamese vracht vaarder, is 4 mijl buiten Brest gezon ken. De bemanning van 22 leden is in veiligheid gebracht. DE TOESTAND van Minister Eden, die aan de galblaas is geopereerd, gaat goed vooruit. TN DE FABRIEKEN van Ford te Antwerpen wordt gestaakt. De arbeiders eisen een 40-urige werk week, een jaarpremie en een aan vullende pensioenregeling. Het jaarloon op die fabrieken is ove rigens „maar" 90.000 Belg. fran ken. MINISTER ZIJLSTRA gaat 21 April naar Paramaribo. Na 2 dagen ver trekt hij naar Willemstad (Curasao) en 25 April gaat hij naar de V. S. tot 16 Mei. DRIE COLONNES van de Vietminh, samen 40.000 man sterk, zyn de Indo- Chinese staten Laos en Thai binnen getrokken. Zij worden daar opgewacht door 15.000 Fransen en 20.000 man van het nationale leger. HET EERSTE CONVOOI communis tische krijgsgevangenen in Korea is op weg naar Kaesong. De groep om vat 100 man. Zij zullen 20 April aan de Verbondenen worden overgege ven. BIJ BETOGINGEN in Teheran is één dode gevallen. Militairen traden op met gevelde bajonet. Donderdag wordt een grote demonstratie ver wacht. DE BEGROTING van Engeland, door Butler ingediend, verwacht een batig saldo van 109 millioen pond. Er zijn geen belastingverhogingen. Voor de fensie is 1636 millioen pond uitge trokken. DE EERSTE KAMER behandelde gis teren de begroting van O., K. en W. Voor de K.V.P. voerde de heer Derk- sen het woord. Minister Cals zal de sprekers vandaag beantwoorden. DE WINDBUKS eens. dat een versplintering van bedrijven een gebrek is in ons land. De K.V.P. is te vinden voor ge schikte maatregelen daartegen, maar ze mogen niet in strijd zijn met het eigendomsrecht. De middelen, die de regering in het wetsontwerp aangeeft, g ilfni op ^et schieten met een windbuks op een olifant, want ze van gen juist niet op de kwade gevolgen van erven en verdeling! AAN stemgerechtigde militairen zal in het algemeen geen bijzondere faciliteiten worden verleend om zich op 27 Mei, de dag der gemeenteraads verkiezingen, te begeven naar de ge- meentèn waar zy in het kiesregister zijn opgenomen. Krachtens de Kieswet kunnen zy echter hun stem by volmacht uit brengen. OROFESSOR Arsenia V. Roesakov, een van de negen artsen, die de acte van Stalins overlijden vijf we ken geleden hebben getekend, is Zondag „onverwacht" overleden. Dit is Dinsdag te Moskou bekend ge maakt. Roesakov heeft ook het stuk gete kend, waarin het overlijden wordt be vestigd van Lev Zharovitsj Mekhlis een voormalige Minister van Staats toezicht en een van de meest voor aanstaande Joden in de Sovjet-Unie Mekhlis overleed in Februari. In een cloor de Russische Minister van Gezondheid. Tretyakov, geteken de levensbeschrijving van Roesakov wordt gezegd, dat de Sovjet-Unie „een van haar uitnemendste specialisten" heeft verloren. USE PAUSELIJK LEGAAT, Z.Em. J. E. Kardinaal van Roey zal op 16 Mei te 10 uur 's morgens per auto aan de Nederlandse grens bij Goirle arriveren. Bij zijn aankomst op Ne derlandse bodem wordt hij begroet door de Commissaris der Koningin van Limburg en voorzitter van het presidium der Stichting 1853-1953, Dr. F. J. M. A. H. Houben, de Commissaris der Koningin in Noordbrabant, Prof. Dr. J. E. de Quay, de burgemeester van Goirle, geestelijkheid en bevol king. Van Goirle vertrekken de Le gaat en de autoriteiten over Tilburg en Den Bosch naar Utrecht. jWTET INGANG van 14 April is het voor het Westelijk-centrale deel van ons land geldende markt- en vervoerverbod van varkens ingetrok ken. Het gunstige verloop van de varkenspest, in verband waarmee dit verbond was ingesteld, was aanleiding de bestaande beperkingen op te hef fen. Advertentie) DENKT U ER OM Autobusdienst Breskens-Bergen op Zoom wordt opgeheven p\E Nederlandse Spoorwegen zullen op Dinsdag 21 April de verbin ding met Vlissingen via Zuid-Beve land en Walcheren herstellen. De uur-dienst met treinen uit de richting Roosendaal zal van Bergen op Zoom worden doorgetrokken tot Krabbendijke, waar ieder uur aan sluiting zal bestaan op een N.S, autobusdienst naar Goes. In aan sluiting op deze busdienst zal tussen Gces en Vlissingen een uurdient met afwisselend treinen en autobussen worden onderhouden. Te Goes vindt men bus-bootdiensten op Hoedekens- kerke—-Terneuzen, Perkpolder, en KatseveerZierikzee. De N.S.-bussen Krabbendijke—Goes geven op de Zanddijk aansluiting op de autobus sen van de automaatschappij Zee land naar Yerseke en Kapelle. Voor Blezelinge stoppen de N.S.-bussen op de Eversdijk in deze plaats. Voor het vervoer van rijwiel- en bagage zal een vrachtautodienst worden ingelegd. De tijdelijke N.S. autobusdienst Bergen op Zoom - Breskens via Bel gië wordt op 21 April gestaakt. Van 18 April af zullen op de sta tions strooibiljetten met bijzonderhe den over de dienstregeling van de nieuwe verbindingen verkrijgbaar zijn. Natuurlijk stond tijdens het verblijf in Venetië van Z. K. H. Prins Bern- hard en de Prinsessen Beatrix en Irene een gondelvaart door Venetië op het programma. Brussel wordt binnenkort het centrum van een aantal lijndiensten met heli- copter-vliegtuigen. De lijn Luik-Keu len ep Luxemburg-Saarbriicken wordt aangevuld met een lijn naar Rotter dam. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat de lijn naar Rotterdam zal worden doorgetrokken naar Londen. Terwijl ook de Zeeuwse eilanden mo gelijk" in deze dienst kunnen worden opgenomen. LJET MINISTERIE van economische A zaken heeft een voorontwerp van wet, houdende regelen tot beperking van de vrijheid tot het aanbieden en verstrekken van geschenken in verband met het uitoefenen van een bedrijf, bekend gemaakt. Daaraan is toegevoegd het advies, dat de Soc.-economische raad over dit vraagstuk heeft uitgebracht. De minister van economische zaken en die voor P.B.O. en bezitsspreiding nemen het standpunt in, dat het ca deaustelsel zich bij uitstek leent voor regeling door bedrijfsorganisaties. Zij achten het gewenst, dat in af wachting van eventueel door bedrijfs organisaties te treffen maatregelen een wettelijke regeling tot stand komt. Het verkopen van waren tegen ab normaal lage prijzen of het bewijzen van diensten tegen abnormaal lage vergoeding zal als „geschenken" wor den beschouwd. Bij de samenstelling van het ont werp is het de bedoeling geweest het bedrijfsleven een zekere mate van vrijheid te laten, met name voor zo ver het zich van het cadeaustelsel be dient voor het maken van reclame. Het komt noodzakelijk voor alleen bepaalde vormen van toepassing van het cadeaustelsel toe te staan, waar door het geven van kleine geschen ken, die algemeen door het bedrijfs leven toelaatbaar worden geacht, ge oorloofd blijft. Vrij gelaten wordt het geven van een toegift op het artikel zelf of een toegift in de vorm van een zelfde dienst als de tegen betaling bewezene. Geoorloofd blijven toegiften in de vorm van goederen en diensten, waar van de waarde gering is in verhou ding tot die van het verkochte goed of de tegen betaling verrichte dienst, mits zij tot het assortiment van de betrokken onderneming behoren. In het ontwerp is geen onderscheid gemaakt voor wat betreft de positie van de cadeau gevende ondernemer of die van de afnemer. Het maakt voor de toepassing der verbodsbepa lingen geen verschil of de cadeauge ver détaillist, grossier of fabrikant is, en evenmin, of de ontvanger van het geschenk consument, détaillist of grossier is. Aan de minister van eco nomische zaken is de bevoegdheid ge geven in bijzondere omstandigheden ontheffing van de verbodsbepalingen te verlenen. YJjVEGENS de grote toevloed van aanvragen om premie voor wo ningverbetering en -splitsing heeft de minister van Wederopbouw, ir. Witte in Februari jl. de indiening van aan vragen voorlopig moeten stop zetten. Thans heeft de Minister meege deeld, dat op zeer beperkte schaal weer premie-aanvragen in behande ling kunnen worden genomen. Slechts in urgente gevallen zal premie wor den toegekend. N BRUINISSE is thans beslo ten, een ringdijk om het dijkgat te leggen. Met het werk daaraan is reeds begonnen. Mis lukt ook deze poging, dan zal een schip in het gat tot zinken worden gebracht. Arbeiders uit Zeeuwsch-Vlaanderen St. Philipsland en Bruinisse hadden de gehele nacht gewerkt bij het grote gat in de oude dijk tussen Bruinisse en Oosterland. Toen de nachtploeg om zeven uur gisterenmorgen werd afgelost, was nog weinig vordering gemaakt. In het gat staat een sterke stroomversnelling, waardoor het werk aanzienlijk wordt belemmerd. De candidaatstelling QISTEREN HEEFT in geheel Neder land, uitgezonderd de noodgebie- den, de candidaatstelling plaats gehad voor de gemeeentcraadsverkie- zingen voor de volgende maand. Wij laten hier de partijen volgen, die can- didaten stelden in Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht. AMSTERDAM: P.v.d.A.; C.P.N.; K. V.P.; Prot. Chr. Combinatie (C.H. en A.R.)V.V.D. en K.N.P. Nog nooit heeft een zo klein aantal partijen aan de gemeenteraadsverkie zingen in Amsterdam deelgenomen. ROTTERDAM: P.v.d.A.; K.V.P.; A. R.; Lijst Gemeentebelangen (commu nisten en partijlozen); V.V.D.; C.H.; St. Ger. Partij; Ger. Pol. Verbond. DEN HAAG: A.R.; V.V.D.; St. Ger. Partij; K.V.P.; Ger. Pol. Verbond; P.v. d.A.; Vrijz. Dem. Bond; K.N.P.; C.P.N.; C.H.U. UTRECHT: K.V.P.; P.v.d.A.; A.R.; C.H.U.V.V.D.C.P.N.; St. Ger. Par tij; Ger. Pol. Verbond en de Rep. Volkspartij. In 39 gemeenten, vallende in de nood- gebieden, zullen de verkiezingen op een nader te bepalen tijdstip worden gehouden. F)E KEUZECOMMISSIE van de K. N.V.B. heeft het Nederlands Elf tal, dat Zondag 19 April in het Olym pisch stadion te Amsterdam tegen België uitkomt, als volgt samenge steld: Doel: Landman (Sparta). Achter: Odenthal (Haarlem) en Te- bak (Eindhoven). Midden: Klaassens V.V.V.), Ter louw (Sparta) en Biesbrouck (R.C.H.) Voor: van Ede (Sparta), van Beur den (B.V.V.), Bleyenberg (Rigtcrs- bleek), Lenstra (Heerenveen) aan voerder en Luiten (D.O.S.). Reserves zijn van Raalte (Blauw wit), van Schijndel (S.V.V.), Alberts (Vitesse) en Schmidt (Eindhoven). Het is nog niet zeker, dat Lenstra Zondag, a.s. zal kunnen spelen. De Heerenveenspeler heeft gisterenavond niet getraind, tezamen met de andere leden van de Nederlandse elftalclub. Hij is Zondag in de wedstrijd tegen Leeuwarden uitgevallen wegens een dijbeenblessure. Indien Lenstra niet van de partij zal zijn, is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat van der Kuil zijn plaats zal innemen. geldig tot i i i i Weersverwachting, j hedenavond: i Enkele buien, maar hier en daar ook opklaringen. Overwegend ma- t tige wind tussen Noordwest en 4 Noordoost. Vrij koud. Vandaag: Zon onder 19.37 uur. 4 Maan onder 22.39 uur. Morgen: J Zon op 5.42 uur. Maan op 6.23 uur. £)E ABT van de Norbertijnerabdij van Tougerlo, het Hoogwaardig Heer dr. Stalmans, is Maandagmor gen plotseling overleden. De prelaat was al een paar dagen ziek, doch niets wees erop, dat zijn toestand ernstige bezorgdheid behoefde te wekken. Dr. Stalmans werd 20 Maart 1898 geboren te St. Huibrechts-Lille (Belg. Limburg). Hij studeerde bij de Jezuie- ten in Turnhout en trad in Tongerlo in op 16 October 1918. In 1922 werd hij priester gewijd. Hij behaalde de graad van doctor in de Godgeleerd heid te Rome en werd 31 Maart 1937 gekozen tot Abt van Tongerlo. QP DE PLAATS, waar luttele weken geleden het water nog woedend en met vernietigende kracht twee meter boven Klundert's bodem de huizen beukte, op precies diezelfde plaats verrichtte gisteren Prof. Dr. J. de Quay een eerste steenlegging. Over vier maanden Kullen er 43 frisse royale woningwetwoningen staan. Het is niets te veel voor het zwaar getroffen stadje, want in totaal gingen ten gevolge van de waterramp 190 huizen finaal van de kaart. Voeg daarbij de vierhonderd huizen, die licht werden beschadigd en ge ziet, dat het geen boter aan de galg is gesmeerd. ,,De gemeentebesturen, die altijd te vreden. maar nooit voldaan zijn. rooi en het wel", bekende hij in dit ver band. Prof. de Quay verrichtte de ere- functie in het bijzijn van een klein gezelschap met typisch Brabantse zwier. Hij vroeg de brede aannemer, de heer H. Bakker uit Bennekom, om deskundige aanwijzingen en metselde er zelfs een tweede steen bij, toen 'n persfotograaf bezwaren maakte tegen zijn hoed. Eigenlijk maakte hij hiermee een aanvang voor de bouw van 50 wonin gen, want behlave de 43 stuks in de "WERDER wees burgemeester Mr. Drayer de hoge gast terloops op de krotwoningen, die per ongeluk wel overeind bleven, waarmede hij zeer diplomatiek aantoonde, dat het niet per sé nodig is nu de bouwvergunnin gen maar stop te zetten. Overigens had de Commissaris der Koningin alle begrip voor de omstandigheden. kom van Klundert zullen er ook in Moerdyk 7 verrijzen. „BROM'-METSELAARS. QNMIDDELLIJK daarop onderhield hij zich even met de metselaars, die stilzwijgend, maar met begrip voor de betekenis van het ogenblik een toeschouwend gelid vormden. Hij informeerde naar hun plaats van her komst en vernam, dat het merendeel vanuit Roosendaal per bromfiets naar het werk kwam. Zo werd het woord brom-metselaar geboren. De Commis saris der Koningin wilde alleen, dat ook de bouw zo snel en zo gemotori seerd kon plaats vinden. In een korte toespraak memoreerde hij de geaardheid van de Nederlan ders, die één zijn, wanneer het er erg spant, maar direct daarop weer blik semsnel terugkrabbelen en zich over geven aan de vaderlandse ondeugd van het kankeren. In zijn antwoord zei burgemeester Drayer, dat de Klundertse bevolking langzaamaan was bevangen door een stemming van ongeduld, maar dat een zo snelle aanvang van de herstelwerk zaamheden (de eerste in Noordbra bant) een gezonde prikkel was. „Klun dert was „begaaid", zoals wij dat hier zeggen", merkte de burgemeester op. „En dat is het nog. Ik hoop, dat we in doelmatige samenwerking met de overheid terug kunnen wieken naai de oude toestand, die voor onze meente gunstig lag". „HAAL OP DIE HEI". ^A AFLOOP bezichtigde de Com missaris een tweetal houten Oos tenrijkse woningen, die door het Cen traal Bureau voor tuinbouwveilingen, deze middag vertegenwoordigd dooi de heer Prince, aan Klundert zijn ge schonken. De grote betonnen heipalen wer den ondertussen zonder onderbreking de weke grond in gerammeld en de werklieden sjouwden voort in 'n op windend tempo. Want daar komt het ten slotte op aan. De waterhoogten in het dorp Brui nisse blijven constant. Gemiddeld staat het water vier decimeter hoog, doch op lager gelegen punten bereikt het soms zelfs een hoogte van een meter. l_[ET Informatiebureau van het Ned. Roode Kruis heeft de 57e lijst van geborgen en ge- identificeerde slachtoffers „Wa tersnood" uitgegeven. Daaraan ontlenen we: DREISCHOR: G. Bal, 21 jaar; J. Bal, 62 jaar; C. M. IJzerman, 27 jaar; M. N. IJzerman-de Jon ge, 28 jaar. FIJNAART: P. van Mourik, 7 jaar. KRUININGEN: H. A. Boone- Zuijdweg, 58 jaar. NIEUWERKERK: J. Bom, 75 jaar; W. Faassen, 47 jaar; S. Sies, 32 jaar. In het Rampenfonds IN HET Rampenfonds was tot gisterenavond 104 millioen gulden binnengekomen. De stand bedroeg 103.9 millioen. DRINS BERNHARD is Dinsdag, kort nadat hij te Nice was opgestegen, opnieuw op het vliegveld van Nice geland. De prins was van Venetië naar Amsterdam vertrokken met de prinses sen Beatrix en Irene. Hij onderbrak de reis met het oog op het slechte weer en landde te Nice. Na het noenmaal met vrienden genut tigd te hebben, vertrokken de prins en en zijn dochters om enige minuten la ter terug te keren daar een van de mo toren van 't vliegtuig niet goed werk te. Het euvel was spoedig verholpen. Tien minuten na dc tweede, onver wachte landing, steeg te 15.00 uur het vliegtuig van de prins weer op. Even na negen uur gisteravond is prins Bernhard met zijn Dakota op 't vliegveld Soesterberg geland. £)E PAROCHIES zullen niet alleen ten nauwste betrokken moeten worden bij de inzameling van gel den voor het Hoogwaardig Episcopaat maar zij moeten ook en vooral deel hebben aan de Landelijke viering te Utrecht van het herstel der hiërarchie. Daartoe stelt de Stichting 1853-1953 de nog beschikbare entrce-bewyzen voor de plechtigheden op 16 en 17 Mei in Utrecht gratis ter beschikking van de parochies. Elke parochie krijgt dus in ieder ge val een aantal kaarten, al naargelang de grootte van de parochie. De kaarten voor de manifestatie van het Nederlanderschap op Zaterdag avond 16 Mei worden alléén verdeeld over de parochies, die niet te ver van Utrecht liggen. Dat is nodig, want in Utrecht of omgeving is niet voldoende logeergelegenheid. De parochies, die niet voor de Za terdagavondviering in aanmerking ko men, krijgen de kaarten, welke be schikbaar zijn voor de plechtigheden op Zondag 17 Mei, d.w.z. voor de Pon tificale H. Mis en voor de huldeblijk manifestatie in de middag. QP HET BERGACHTIGE eiland Loebang, ten Zuiden van Lu- zon (Philippijnen) bevinden zich nog steeds 15 Japanse soldaten uit de tweede wereldoorlog, die wei geren zich over te geven. Op 4 Juli 1945 verklaarden Amerikaanse strijdkrachten het eiland voor gezuiverd van tegen standers. Uit een overval op een Philippjjnse landbouwer op Za terdag jl. blijkt echter, dat de 15 fanatici zich nog op vrije voeten bevinden. r

de Stem | 1953 | | pagina 1